Ēfarė janė Kodet Speciale?

Kodet Speciale janė njė sėrė parashtesash e prapashtesash qė bazohen nė llogjikėn e gjuhės HTML. Natyrisht qė duhet pasur pak njohuri nga HTML qė kėto kode tė pėrdoren. Ato lejojnė ndryshimin e pamjes sė mesazhit qė dėrgoni tamam siē ndodh me HTML, por ka njė sintaksė mė tė lehtė dhe nuk rrezikon pamjen e faqes nė tėrėsi. Mundėsia e pėrdorimit tė Kodeve Speciale modifikohet nga administratori dhe mund tė ndryshojė nė ēdo nėn-forum. Pėr tė parė nėse Kodet Speciale lejohen nė nėn-forumin ku jeni mjafton tė shikoni nė fund tė faqes.

Krijimi i Linqeve

Nėse Kodet Speciale janė tė aktivizuara nė nėn-forumin ku ndodheni mjafton qė tė shkruani adresėn e plotė e cila do jetė e klikueshme nė mesazhin tuaj. Ja disa shembuj linqesh:

 • http://www.yahoo.com/forum/
 • www.yahoo.com

Siē e shikoni, nėse adresa fillon me www. nuk ėshtė nevoja tė shtohet dhe pjesa http:// e adresės. Nėse adresa nuk fillon me www. atėherė ėshtė e nevojshme tė vihet dhe parashtesa http:// . Mund tė pėrdoren dhe parashtesat https:// dhe ftp:// , dhe adresa do bėhet e klikueshme automatikisht (pra kthehet ne link).

Nėse doni tė bashkangjisni njė Kod Special mund tė rrethoni psh adresėn me parashtesėn [url] si nė shembullin e mėposhtėm. (Kodet Speciale treegohen me tė kuqe).

[url]www.yahoo.com/forum/[/url]

Mund dhe tė vendosen linqe tė vėrteta si nė HTML duke pėrdorur parashtesėn [url]. Mjafton tė pėrdoret si nė shembullin e mėposhtėm:

[url=http://www.yahoo.com/forum/]Kliko kėtu pėr tė vizituar forumet e Yahoo-s[/url]

Kjo do krijonte njė link tė tillė: Kliko kėtu pėr tė vizituar forumet e Yahoo-s.

Edhe nė kėtė rast ska nevojė tė vihet http:// nėse adresa fillon me www.

Emailet e klikueshme

Pėr tė bėrė njė adresė emaili tė klikueshme mjafton ta shkruani atė brenda mesazhit, psh kėshtu:

emri@forumi.com

Pra adresa ka nevojė tė ketė ndonjė hapėsire bosh ose kryerradhė para.

Mund tė pėrdoren dhe parashtesa nga Kodet Speciale pėr tė krijuar adresėn e klikueshme, psh kėshtu:

[email]emri@forumi.com[/email]

Gjithashtu mund dhe tė vendosen linqe tė vėrteta si nė HTML duke shkruar:

[email=emri@forumi.com]Kliko kėtu pėr tė mė dėrguar email[/email]

Kjo do krijonte njė link tė tillė: Kliko kėtu pėr tė mė dėrguar email.

Tekstet e trasha, nėnvizuara dhe tė pjerrta

Mund tė shkruani me shkronja tė trasha, tė nėnvizuara apo tė pjerrta duke rrethuar tekstin me Kodet Speciale si mė poshtė:

 • [b]teksti ynė[/b] del teksti ynė
 • [u]teksti ynė[/u] del teksti ynė
 • [i]teksti ynė[/i] del teksti ynė

Pėrdorimi i Ngjyrave, Madhėsive dhe Pamjeve tė shkronjave

Ngjyra, madhėsia dhe pamja e tekstit mund tė ndryshojė duke pėrdorur Kodet Speciale tė mėposhtme:

 • [color=blue]teksti ynė[/color] del teksti ynė (ngjyrė blu)
 • [size=4]teksti ynė[/size] del teksti ynė (tekst me madhesinė 4)
 • [font=courier]teksti ynė[/font] del teksti ynė (me pamjen e shkronjave courier)

Kodet Speciale qė formatojnė tekstin mund tė kombinohen me njėra tjetrėn. Nė shembullin qė vijon pėrdoren shkronja tė trasha, tė nėnvizuara e ngjyre vjollcė:

[color=purple][u][b]Ky tekst u formatua me Kodet Speciale![/b][/u][/color]

Teksti do dali i tillė:

Ky tekst u formatua me Kodet Speciale!

Rrjeshtimet dhe Listat

Pikat kyēe tė mesazhit tuaj mund tė rradhiten me pika ose numra anash. Ja disa shembuj:

Rradhitje me pikė tė madhe anash:

[list]
[*]pika e parė e diskutimit
[*]pika e dytė e diskutimit
[/list]

qė krijon listėn e mėposhtme:

 • pika e parė e diskutimit
 • pika e dytė e diskutimit

Duhet mbajtur mėnd qė lista rradhitjes tė mbyllet me prapashtesėn [/list].

Ėshtė po kaq e lehtė nėse doni qė renditja nė listė tė jetė me numra apo shkronja anash. Mjafton ti shtoni diēka parashtesės [list] dhe prapashtesės [/list]. Pjesa qė i shtohet ėshtė =1 (pėr renditje numėrore) ose =A (pėr renditje me gėrma nga A tek Z). Ja disa shembuj:

[list=1]
[*]pika e parė nė renditje numėrore
[*]pika e dytė nė renditje numėrore
[/list=1]

Nė forum del:

 1. pika e parė nė renditje numėrore
 2. pika e dytė nė renditje numėrore

[list=A]
[*]pika e parė nė renditje alfabetike
[*]pika e dytė nė renditje alfabetike
[/list=A]

Nė forum del:

 1. pika e parė nė renditje alfabetike
 2. pika e dytė nė renditje alfabetike

Imazhe dhe Grafika Brenda Mesazhit

Mesazhet mund tė pėmbajnė edhe elemente grafike si imazhe e foto. Mjafton qė adresa e saktė ku gjendet fotoja nė internet tė rrethohet me Kodet Speciale tė mėposhtme:

[img]http://www.forumihorizont.com/images/vBulletin_logo.gif[/img]

Mos harroni se nė kėtė rast pjesa http:// e adresės ėshtė e domosdoshme qė kodi [img] tė funksionojė siē duhet.

Natyrisht qė foto mund tė bėhet e klikueshme duke rrethuar kodet [img] me kodet qė krijojnė linqe, pra me kodin [url]. Ja njė shembull:

[url=http://www.forumihorizont.com/images/vBulletin_logo.gif][img]http://www.forumihorizont.com/images/vb_bullet.gif[/img][/url]

Dhe ja cili do ishte fryti i shembullit qė spjeguam: 0.

Citimi i Mesazheve tė Tjera

Pėr tė cituar diēka qė ėshtė shkruar nė njė mesazh tjetėr brenda Forumit Horizont mjafton qė tė kopjohet e te ngjitet (copy-paste) teksti qė intereson e tė rrethohet me Kodet Speciale qė vijojnė:

[quote]Provė e Forumit Horizont.
Ky forum ėshtė i hapur pėr tė gjithė.[/quote]

Pra, parashtesat [quote] do ndajnė tekstin brenda tyre nė menyrė grafikisht tė dukshme.

Kodet PHP

Nėse publikohet ndonjė kod programatorėsh mund tė jetė e dobishme qė ky tė jetė vėnė nė dukje mirė. Nė kėto raste mund tė pėrdoret Kodi Special [code]. Pėr shembull:

[code]
<script language="Javascript">
<!--
alert("Mirėdita!");
//-->
</script>
[/code]

Nė shembullin e mėsipėrm i gjithė teksti brenda para/prapa-shtesės [code] ėshtė mė i futur dhe hapėsirat mes fjalėve ruhen identik siē shkruhen. Ja, pra, rezultati si do ish:

<script language="Javascript">
<!--
alert("Mirėdita!");
//-->
</script>

Rast i veēantė pėrbėn gjuha e programimit PHP. Nėse dikush poston nė forum njė pjesė kodi PHP mjafton ta fusė mes para/prapa-shtesave [php] dhe i gjithė programi i postuar do ngjyrosė pjesėt sipas sintaksės PHP. Natyrisht qė mesazhe tė tilla do postohen nga programatorė e webmaster qė kanė njohuri. Le tė shikojmė nje shembull sesi del mesazhi qė pėrmban script PHP:

[php]
$myvar = "Mirėdita!";
for ($i=0; $i<10; $i++) {
echo $myvar."\n";
}
[/php]

Ja si do dilte nė forum:

$myvar "Mirėdita!";
for ($i=0$i<10$i++) {
	echo $myvar."\n";
}

Gabime nė pėrdorimin e Kodeve Speciale:

 • [url] www.yahoo.com [/url] - nuk duhen lėnė hapėsira mes parashtesės dhe www.yahoo.com. Pra, [url] duhet te jete ngjitur me www.yahoo.com.
 • [email]emri@forumi.com[email] - prapashtesa e pėrdorur nuk ka shenjėn e slashit ([/email])

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.