Forumi Horizont Gjithsej 21 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e librit (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=107)
-- cili eshte libri i fundit qe keni lexuar.. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4171)


Postuar nga Skarlet datė 05 Dhjetor 2004 - 11:25:

Libri i fundit qe kam lexuar eshte Kodi i Da Vincit nga Dan Brown. Dhe kam shume ndjenja te konfliktura ne lidhje me te.


Postuar nga historiani datė 06 Dhjetor 2004 - 13:54:

mbi librin e fundit

Pershendetje !!

Une lexoj momentalisht vetem libra mbi historine por kohet e fundit me ra ne dore nje liber i bukur "Kodi i Davinēit " lexojeni eshte i bukur ,
nga bota ime jam duke lexuar "perplasaja e qyteterimeve "te hamingtonit .
Historiani


Postuar nga dieFaustNeu datė 06 Dhjetor 2004 - 13:56:

libri i fundit??

MAIN KAMPF - nga Adolf Hitler

edhe pse e kisha lexuar me pare me pelqeu aq shume saqe kjo eshte hera e trete qe po e lexoj


Postuar nga dieFaustNeu datė 07 Dhjetor 2004 - 13:23:

lapsus i vogle

MEIN KAMPFE se u ngaterrova


Postuar nga durrsak datė 08 Dhjetor 2004 - 06:09:

Hi

Per mua idhulli im mbetet Kol jakova


Postuar nga Isra datė 10 Dhjetor 2004 - 10:02:

Smile

Librat e fundit qe kam lexuar jane:

"Vegime dashurie" N.Nabokov
"A woman of no importance" O.Wilde.


Postuar nga Klodel datė 10 Dhjetor 2004 - 15:33:

the daughter of fortune- isabela alende.

shume i bukur


Postuar nga dieFaustNeu datė 10 Dhjetor 2004 - 19:18:

neuromancer - william gibson

e fillova dhe e marova sot


Postuar nga Army_Girl datė 11 Dhjetor 2004 - 03:20:

Puthja

Danielle Steal

I bukur vertet , dashuri dhe kthim ne jete mbas nje aksidenti fatal


Postuar nga dieFaustNeu datė 11 Dhjetor 2004 - 11:41:

ca libi eshte ky me ate debilen qe nuk ja do burrin femijen antikapat dhe qe dashurohet me nje amerikan, takohen ne londer dhe bejne aksident(pasi e ka zhdepur mire ai amerikani?)??


Postuar nga dodgy datė 11 Dhjetor 2004 - 18:00:

Po lexoj librin health and safety kam per te dhen edhe testin per kete,dhe nqs nuk e kaloj ngela pa pun....


Postuar nga Sykaltra datė 11 Dhjetor 2004 - 18:36:

LIBRI I FUNDIT QE KAM LEXUAR...

PERSHENDETJE MIQESORE!

...Sapo kam mbaruar se lexuari librin me titull "ROBI I MANIVE",
nga autor (Aktor Shqipetar)-TIMO FLLOKO.
VERTET nje KRYEVEPER!

ju perqafon _Sykaltra


Postuar nga Army_Girl datė 11 Dhjetor 2004 - 20:00:

Citim:
Po citoj ato qė tha dieFaustNeu
ca libi eshte ky me ate debilen qe nuk ja do burrin femijen antikapat dhe qe dashurohet me nje amerikan, takohen ne londer dhe bejne aksident(pasi e ka zhdepur mire ai amerikani?)??



Po ai eshte . Por ku e ke pare debildhekun e saj ti i dashur. Apo se burri i vet kishte 10 vet qe bente nje jete jashte familjes, femijen nuk ja donte ( dhe ishte gjaku i ti ) dhe vetem se doli antikapat dhe per kete e denoi shoqen gjithe jeten . Por meshkujt harrojne se : cdo mbjellesh do korresh.

Apo se ajo i ja dedikoj tere jeten e vet femijes invalid dhe jo antikapat sic e paraqet ti. Dhe kur vdiq femija as babai i vet nuk u ndodh. Por e hodhi te shoqen ne rruge.

Me thuaj tani ku eshte Debile ( Isabela)? Ne cilen paragraf ka treguar qe eshte debile ?


Postuar nga volter datė 13 Dhjetor 2004 - 12:04:

Sonata e Krojcerit Leon Tolstoi

Kjo thenje me pelqeu: Merre tėrė poezinė, tėrė pikturėn dhe skulpturėn, lexoni vargjet e dashurisė, admironi lakuriqėsinė e Venerave dhe tė frinave dhe do tė bindeni se femrėn kudo dhe kurdoherėe kanė trajtuar si njė mjet defrimi

Plloshtani, respekte


Postuar nga X-File datė 13 Dhjetor 2004 - 12:46:

Citim:
Po citoj ato qė tha plloshtani
Sonata e Krojcerit Leon Tolstoi

Kjo thenje me pelqeu: Merre tėrė poezinė, tėrė pikturėn dhe skulpturėn,
Lexoni vargjet e dashurisė,
Admironi lakuriqėsinė e Venerave dhe tė Frinave
Dhe do tė bindeni se femrėn kudo dhe kurdoherė
E kanė trajtuar si njė mjet defrimi

Plloshtani, respekte



do shtoja edhe vargjet nga Rubairat e Omar Kahajam


sa rron Zbraz Kupa e Puth Ēupa se kohe per te fjetur ne qetesi......


Postuar nga roke datė 13 Dhjetor 2004 - 13:21:

Libri i fundit qe kam lexuar ishte nje email nga ish e dashura.:p:p Aq shume kishte shkruar sa vertete mund te behej nje liber.(shaka)
Libri im i fundit ka qene"tre shoket"remark(shkrimtari i preferuar)
cao!


Postuar nga dieFaustNeu datė 13 Dhjetor 2004 - 14:03:

Citim:
Po citoj ato qė tha Army_Girl



Po ai eshte . Por ku e ke pare debildhekun e saj ti i dashur. Apo se burri i vet kishte 10 vet qe bente nje jete jashte familjes, femijen nuk ja donte ( dhe ishte gjaku i ti ) dhe vetem se doli antikapat dhe per kete e denoi shoqen gjithe jeten . Por meshkujt harrojne se : cdo mbjellesh do korresh.

Apo se ajo i ja dedikoj tere jeten e vet femijes invalid dhe jo antikapat sic e paraqet ti. Dhe kur vdiq femija as babai i vet nuk u ndodh. Por e hodhi te shoqen ne rruge.

Me thuaj tani ku eshte Debile ( Isabela)? Ne cilen paragraf ka treguar qe eshte debile ?




gjithe librin se po mos ishte aq debile ajo do e kishte kuptuar me perpara jeten qe po bente e jo te vinte nje amerikan vari lesht e ti tregonte si jetohet


Postuar nga jimmy84 datė 13 Dhjetor 2004 - 15:39:

Ore gjirokastrit po rri mor cun se te kam edhe patriot. Se nuk e kupton dot ti sa e thelle qe eshte Danielle Steal. Edhe Geteja duket adoleshent para thellesise se mendimit te asaj. Biles edhe dramat e Shekspirit duken si aventura kalamajsh para drames se librave te Danielle Steal. Vete bota te hapet para syve kur lexon D.Steal. Kurse ti merr guximin t`a quash 'debile". Ajo ben tre romane ne jave kurse ti e quan debile. Edhe Shekspiri i shkrete i bente per nje 4 a 5 vjet a e kupton ca talenti mban kjo bote apo jo?

P.S Nqs nje dite letersia do vdese patjeter vdekja do t`i vije nga tipat e "shkrimtareve" D.Steal apo ndonje tjeter si puna e kesaj.


Postuar nga dieFaustNeu datė 13 Dhjetor 2004 - 15:45:

jo vetem kaq po tipa si d.steall do na dalin edhe si heroina te letersise boterore se kane shkruar mendimin e asaj qe quhet bota e re dhe qe kane parashkruar jeten nga syte e deshtimit dhe te degradimit shoqeror .... mendoj se mjafton kaq...

ciao

PS ketu ne itali DS eshte bere heroine .... ops me fal kokaine


Postuar nga jimmy84 datė 13 Dhjetor 2004 - 16:10:

Ka ecur para bota ore kokeee. Dalin dite per dite nga njezet talente (po qe cuditerisht harrohen pas 5 ditesh) dhe D.S eshte "krietarja".

P.S Edhe ne Shqiperi ka hyre denjesisht kjo po akoma nuk ja kane njohur tamam vleren e saj te madhe (budallenj hesapi ore).


Postuar nga dieFaustNeu datė 13 Dhjetor 2004 - 16:16:

Unhappy

ti bejme apel popullit shqipetar qe te njohi keta njerez se boll ka humbur kohe duke pare telenovelat e shumta qe po shterrojne ate pik realitet qe u ka ngelur njerezve por ti leme pak hapesir edhe DS-ve te ndryshem qe ta japin goditjen e fundit

shpresojme qe thirrja jone te bjeri ne veshet e duhur


Postuar nga Isra datė 14 Dhjetor 2004 - 12:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha Army_Girl



Po ai eshte . Por ku e ke pare debildhekun e saj ti i dashur. Apo se burri i vet kishte 10 vet qe bente nje jete jashte familjes, femijen nuk ja donte ( dhe ishte gjaku i ti ) dhe vetem se doli antikapat dhe per kete e denoi shoqen gjithe jeten . Por meshkujt harrojne se : cdo mbjellesh do korresh.

Apo se ajo i ja dedikoj tere jeten e vet femijes invalid dhe jo antikapat sic e paraqet ti. Dhe kur vdiq femija as babai i vet nuk u ndodh. Por e hodhi te shoqen ne rruge.

Me thuaj tani ku eshte Debile ( Isabela)? Ne cilen paragraf ka treguar qe eshte debile ?



pershendetje Army_girl, meqe ra fjala te Daniel Steel, eshte nje nga shkrimtaret e mia te preferuara, libri qe me ka ngelur ne mendje eshte: Vetem nje here ne jete"- eshte nje perl e vertet dhe librat e saj jane bestseller...
Ai qe nuk i kupton librat e saj dhe stilin e saj magjik i cili derdhet me mjeshteri elegante...me vjen keq ta them po.... eshte pa shpirt...........


Postuar nga dieFaustNeu datė 14 Dhjetor 2004 - 13:01:

me fal isra po nje njeri qe lexon shekspirin dhe i pelqen ka shpirt, nje njeri qe lexoj joyce dhe i pelqen ka shpirt, nje njeri qe lexon remark dhe i pelqen ka shpirt nje njeri qe lexon D.Steel dhe si pelqen ka gusto

ciao


Postuar nga Army_Girl datė 14 Dhjetor 2004 - 14:09:

Citim:
Po citoj ato qė tha dieFaustNeu
me fal isra po nje njeri qe lexon shekspirin dhe i pelqen ka shpirt, nje njeri qe lexoj joyce dhe i pelqen ka shpirt, nje njeri qe lexon remark dhe i pelqen ka shpirt nje njeri qe lexon D.Steel dhe si pelqen per mua ka gusto

ciao




Por e di kush eshte e keqja ketu : Qe edhe ti je pa "Gusto" derisa e ke lexuar librin.


Pershendetje


Postuar nga dieFaustNeu datė 14 Dhjetor 2004 - 14:18:

o motra po po ta dinim se car librash kemi ne dore duke pare kapakun besoj se askush nuk do te lexonte me libra.....

un njeher lexoj pastaj gjykoj, DS as e njihja as qe e kisha degjuar ndonjehere me perpara. me ra ne dore ky il bacio thashe ta provoj i here se spara me ze gjumi ne darke mua po slexova ndone gje

ciao

PS mua nuk me zuri gjumi tere naten nga horrori i asaj qe lexova


Postuar nga Lunax datė 14 Dhjetor 2004 - 14:22:

libri i fundit Io Robot di Isaac Asimov
fakti qe eshte shkruar ne 1940 (pak a shume) eshte fantastik


Postuar nga dieFaustNeu datė 14 Dhjetor 2004 - 17:46:

e kam lexuar edhe une kete

fantastik fare por pashe qe filmi ishte pak ndryshe nga libri :p


Postuar nga Skarlet datė 14 Dhjetor 2004 - 17:46:

Geisha of Gion, The memoir of Mineko Iwasaki by Rande Brown.


Postuar nga dieFaustNeu datė 14 Dhjetor 2004 - 20:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha Army_Girl



Por e di kush eshte e keqja ketu : Qe edhe ti je pa "Gusto" derisa e ke lexuar librin.


Pershendetje



po ndonje liber tjeter a ka shkrujt kjo DS-ja??


Postuar nga jimmy84 datė 14 Dhjetor 2004 - 20:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha dieFaustNeu


po ndonje liber tjeter a ka shkrujt kjo DS-ja??




Yhyyyyy nje qerre me libra. Po t`i mbledhesh bashke ja merr na kthese gjysmes se shkrimtareve ruse te marre se bashku (si sasi se si cilesi eshte yhyyyy. Shume shume shume me.... lart sigurisht)


Postuar nga dieFaustNeu datė 14 Dhjetor 2004 - 20:13:

tani po te marresh nje yyyyy qerre dhe ta shumezosh me nje yyyy cilesi del qe kjo DS qenka nje YyyYyYyYYYYYyyyYYY debile


Postuar nga ADELAIDA datė 14 Dhjetor 2004 - 22:25:

``Shpirti`` DINO BUXATI .Ua keshilloje


Postuar nga dieFaustNeu datė 15 Dhjetor 2004 - 09:47:

Citim:
Po citoj ato qė tha ADELAIDA
``Shpirti`` DINO BUXATI .Ua keshilloje


per cfare flet ai libri??


Postuar nga jimmy84 datė 15 Dhjetor 2004 - 11:55:

Edhe une po te kisha mundesi ketu ne forum do perkulesha tani.

Isra ti mos u merzit xhan. Shko fut edhe nje roman tjeter te DS qe te lumturohesh dhe fryhezohu. Dhe lum si ti, me degjo mua. Se Remarku qe kemi qejf ne, aq ka shkruajtur i shkreti 11 libra. Kurse DS nxjerr nga nje te ri cdo dy jave. (i shkruan me shpejt nga c`mund te lexohen, dhe kjo eshte nje prove e forte e thellesise se mendimit dhe intelektit te saj).
Sidoqofte te uroj gjithe te mirat.


Postuar nga Isra datė 15 Dhjetor 2004 - 11:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha dieFaustNeu




bravoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

po te kisha mundesi ta shprehja ketu do te duartrokisja

fort fort




e kisha vetem per jimin pyetjen dhe jo per komentin tuaj Die_fast ....
megjithate i them Jimit qe po respektoj thenien, qe cdo mendim eshte subjektiv, edhe pse nuk jam dakort me mendimin tend po e respektoj.
Dhe me falni per daljen nga tema.
Miqesisht, Isra


Postuar nga dieFaustNeu datė 15 Dhjetor 2004 - 11:59:

Citim:
Po citoj ato qė tha isra



e kisha vetem per jimin pyetjen dhe jo per komentin tuaj Die_fast ....
megjithate i them Jimit qe po respektoj thenien, qe cdo mendim eshte subjektiv, edhe pse nuk jam dakort me mendimin tend po e respektoj.
Dhe me falni per daljen nga tema.
Miqesisht, Isra



nqs komenti im te kriojon kaq shume shqetesime, dhe per me shume qe nuk ishte as i pritur ju mund ta kishit injoruar totalish e nuk do te ishit lodhur kot te me pergjigjeshit

miqesish dieFasutNeu


Postuar nga Army_Girl datė 15 Dhjetor 2004 - 16:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha Skarlet
Geisha of Gion, The memoir of Mineko Iwasaki by Rande Brown.



Faktikisht tani kam ne dore "Kujtimet e nje Geishe" nga Arthur Golden , dhe i perkthyer nga Rezarta Reso.

Ketu flitet per Geishen SAJURI.

Nje gje qe me beri pershtypje eshte se thote ne liber : " Geishat nuk tregojne per jeten e tyre. Ndoshta ndosh sepse keto flutura nate e vleresojne besnikerine ndaj njerezve qe i rrethojne. Ne rast se nje geishe e thyen kete besim , e ve veten ne nje pozite shume te padeshirueshme".

Keshtu te shofim si vazhdon libri.


Pershendetje.


Postuar nga jimmy84 datė 17 Dhjetor 2004 - 09:40:

Ideja kryesore????? Me fal po c`lidhje ka ideja me DS??? Sa pyetje pa kuptim qe beni ju te rinjte e sotem


Postuar nga dieFaustNeu datė 17 Dhjetor 2004 - 10:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha Senatus
Ej edhe une kam lexuar nje liber nga Daniel Still qe quhej "Pasioni i saj i madh"
ne fakt e kam lexuar spanjisht dhe titulli origjinalit: "Su gran pasion"

PS: Nqs e ka lexuar njeri,te me thote pak idene kryesore!



je pak i ri me sa po shoh une ne kete teme se kemi nja nje jave qe po haemi me dhembe ne per tju treguar qe eshte e kote te vazhdoni te lexoni DS....

qellimi , dhe ti pranon me postimin tend, eshte se ne shkrimet e DS-se nuk ka as kuptiim as ndonje vlere artistike per te cilen ja vlen ta parqafosh si shkrimtare me fame sic na hiqet ajo

po qe se eshte shkrimtare ajo ne forumistat jemi te gjithe shekspira... :p

pershendetje nga dieFaustNeu


Postuar nga ksenia datė 17 Dhjetor 2004 - 13:34:

Po lexoj Gjeniun e Dreizerit dhe jam e varur plotesisht nga ai liber...E marr me vete kudo. Ne metro, ne ore t eleksionit, Ne shtepi nuk shoh me Tv po librin lexoj


Postuar nga eng_girl datė 17 Dhjetor 2004 - 15:29:

Tani po lexoj "Spring Flowers, Spring Frost", qe eshte versioni ne anglisht i "Lulet e ftohta te marsit" te Kadarese, sepse nuk kam patur mundesi ta lexoj ne shqip.


Postuar nga Sy_jeshilja datė 21 Dhjetor 2004 - 05:16:

Per momentin po lexoj , "Yjet nuk vishen keshtu" te Elvira Dones.

Pjese nga libri...

Prill, 1997

Mamaja mė ka futur nė arkivol gėrshėrėt, metrin e ditarin. E kuptoj pse ka futur edhe ditarin dhe mendoj se ka bėrė mirė qė ma ka dhėnė me vete. Ajo copė ferri i pėrkiste njė tjetėr Leile, asaj qė ajo nuk ka njohur dhe qė bėn mirė tė mos tė dojė ta njohė.
Je e sigurt qė edhe ditarin e Leilės ta fusim nė dhé, e pyeti babai kur mė sollėn kėtu.
Ajo pohoi me kokė dhe babai u bind.
Tani jam kėtu Aurorė. Sa ta marr pak veten nga gjithė ky terr i ftohtė e do tė tė flas. Mos m'u mėrzit, do tė tė rrėfej gjithēka. Hė pėr hė dėshiroj tė rri ca me veten time. Mos u bėj xheloze, motėrz, ki durim e do jem e gjitha pėr ty qė kėtej e tutje. Por dua tė rri me veten veē pėr pak kohė. Tė vėshtroj yllin qė mė mbajti shoqėri edhe nga ana tjetėr e detit.


Postuar nga volter datė 22 Dhjetor 2004 - 15:41:

Bethoveni dhe revolucioni francez


Postuar nga i_pafajshem datė 26 Dhjetor 2004 - 15:05:

Cili eshte libri i fundit qe kam lexuar..?

"Capitaine Fracasse" , nga Theophile Gautier.

Nje liber shume i bukur per mendimin tim.

Menyra sesi autori prezanton vendet dhe ngjarjet, te ben ta ndiesh veten te perfshire ne kete liber, te duket sikur dhe ti vete ke jetuar ne ate kohe, ne ate vend.

Gjithashtu do keshilloja te lexonit dhe "Who should play God" (nuk besoj se ka nje botim te ketij libri ne shqip), te me falni po nuk po me kujtohen autoret (jane dy), edhe pse nuk ka me teper se nje jave qe e perfundova kete liber. Per me teper , ky liber eshte nje "dush me uje te akullt" ndaj shteteve "demokratike" dhe ndaj shoqerive internacionale te cilat kane si qellim kryesor kerkimet mikrobiologjike dhe eugjenike.


Postuar nga hirushja datė 26 Dhjetor 2004 - 19:41:

I_pafajshem mundesh te me thuash pak autorin e keti libriwho should play god?


faleminderit.


Postuar nga wydra datė 26 Dhjetor 2004 - 19:48:

insomnus, kam lexuar nje liber tjeter te Elvira Dones, fliste per femrat e rrembyera dhe detyruara per prostitucion ne Itali. Teper, teper shokues, dhe kur e kujtoj me rrenqethet mishi...


Postuar nga Sy_jeshilja datė 26 Dhjetor 2004 - 20:55:

Citim:
Po citoj ato qė tha wydra
insomnus, kam lexuar nje liber tjeter te Elvira Dones, fliste per femrat e rrembyera dhe detyruara per prostitucion ne Itali. Teper, teper shokues, dhe kur e kujtoj me rrenqethet mishi...


Edhe ky e te njejtes tematike eshte. Libri i kushtohet vajzave Shqiptare qe behen prostituta rrugeve te botes, ku trupi i tyre shfrytezohet dhe dhunohet ne menyre shtazarake nga turoret. Mund te kesh lexuar te njejtin liber

Sapo mbarova "Dy Jete" te Daniele Steel. E vetmja gje qe urrej me keto librat e sotshem eshte perkthimi. Eshte shume keq i pershtatur ne shqip


Postuar nga volter datė 26 Dhjetor 2004 - 21:01:

Kolombreja dino buzzati, eshte i shkelqueshem fare


Postuar nga lorie datė 27 Dhjetor 2004 - 15:38:

Citim:
Po citoj ato qė tha Insomnus


Sapo mbarova "Dy Jete" te Daniele Steel. E vetmja gje qe urrej me keto librat e sotshem eshte perkthimi. Eshte shume keq i pershtatur ne shqip



Cutie,je e sigurte qe eshte vetem perkthimi :p? Kam lexuar kete vit ne anglisht vetem 4 libra te saj: The GIft,Star (qe eshte bere film) ,Family Album dhe Palomino dhe sinqerisht nuk do te desha ti lexoja te tjeret.

Tani jam duke lexuar librat:
-Answers to tough questions(skeptics ask about the Christian faith) nga Josh McDowell dhe Don Stewart.
-Angels and Demons nga Dan Brown, autori i librit Kodi i Da Vincit.
Te le ne suspanse gjithe kohen me punen detektive te personazheve kryesore dhe informacionet e perfshira ne liber jane shume terheqese.
Ah ,dhe sigurisht me pelqen sepse nje nder personazhet kryesore qe eshte femer, pershkruhet si initiator,guximtare ,me karakter te forte dhe shume inteligjente.


Postuar nga Sy_jeshilja datė 27 Dhjetor 2004 - 22:07:

Kam pasur idene qe ka qene faji i perkthimit, po skam pasur ndonje deshire te flakte ta gjej e ta lexoj ne anglisht. . Plus qe librat me shijojne vetem ne shqip.

Mbreme fillova " Stilisti" te Aleksandra Marinina. Liber rus. Eshte nga ai lloji qe vdes une


  Gjithsej 21 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.