Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Equis datė 06 Shtator 2006 - 20:04:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
[
dikush tjeter disa faqe me pare, si nje femi i klases se trete fillore i duket sikur ka bere ndonje zbulim duke u munduar te hedhe poshte trinitetin me disa veprime elementare aritmetike... eh medet..

kuptojeni o njerez, gjithcka fillon me trinitetin per kristianet, nuk behet as llogjike e as aritmetike me te. te thuash qe zoti s'ka bir eshte njelloj si te thuash qe zoti ka bir. te dyja pohimet jane paralele, dhe njera nuk eshte me e llogjikshme ose e pranueshme se tjetra. asnjeri s'e ka vulen e diturise ne kete mes. disa njerez besojne njeren disa te tjere besojne ne tjetren. c'ka ketu per mos t'u marre vesh?

interesante eshte jogadishmeria e myslimaneve per te pranuar besimin e "infideleve", ne sasi dhe forme eshte e ndryshme, por ne thelb eshte reflektuese e atyre qe ndodh ne bote [/B]Lost Soul,u mundova te illustroj mendimin tim ne ate forme te thjeshte apo primitive sic e thua ti si nje femi i klases se trete,per tevetmin fakt qe t'i afrohesha deri diku nivelit tend intelektual,dhe me gjithe thjeshtesine matematikore,prap nuk e ke kuptu qe jo te gjithe njerezit kane trut etua.

Ne kete teme nuk po veme ne diskutim nese eshte Jezusi bir i zotit apo jo,por nese Krishti ne vetvete eshte perendi apo jo.Cdo njeri ka mendimin e tij dhe mundohet ta argumentoje ate.Prandaj eshte kjo teme.
Por neseti nuk je e afte te kesh ndonje mendim tendin per asnje gje ne ket bote nuk e kuptoj per cfare ha m...kot

Dhe kush thaqe un jam mysliman?

P.S. thuhet"infedele" dhe jo "infidele".Ndryshe jobesimtare nese ishte ajo qe kishe ne mendje dhe jo delet.


Pershendetje e dashur


Postuar nga lost_soul datė 06 Shtator 2006 - 21:45:

ok equis e dashur...

e lejme ketu.. vetem dicka..
kur nje person thote dicka, ai duhet te mbroje ate qe thote, kurse te tjeret kane te drejte te gjykojne dhe peshojne (mos)pranojne ato qe thote ky personi... s'eshte patjeter nevoja qe cdo njeri te kete qendrim (si ne rastin tim) per te hyre ne debat...

me fjale te tjera..

ne nje gjygj, eshte detyra e prokurorit te vertetoje fajesine e te pandehurit, avokati s'ka per te detyre te vertetoje pafajsine, detyra e avokatit eshte thjesht te hedhe poshte akuzat e prokurorit.. ky eshte roli im ne kete debat...

po nejse.. te kerkoj ndjese per ndonje ofendim, por ka qene totalisht pa qellim te keq... dhe asnjehere s'kam thene qe je mysliman..


Postuar nga Equis datė 07 Shtator 2006 - 20:15:

Lost_ Soul

Ne radhe te pare te kerkoj une falje per menyren teper harbute qe u shpreha,u mundova ta modifikoj me vone por pa sukses,ishte thjesht nje shfrim i castit qe s'kishte te bente aspak me ty dhe padashje e shpreha aty.

Me fal Te lutem .

P.S."Equis e dashur.????",po un jam cun.


Postuar nga BARIU datė 07 Shtator 2006 - 20:44:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Te nderuar lexues dhe shkrues te kesaj teme. Pra a eshte Jezusi Zot?

Ne nje pjese te mire te ketyre faqeve shpesh dilet nga tema dhe perhapemi ne gjera qe s'kane te bejne fare me temen.

Dua tju kujtoj se ajo qe ne dime per Jezu Krishtin pike se pari eshte ne deshmine e Ungjijve, pra te atyre dishepujve qe ishin me te dhe qe eshte deshmia me e rendesishme dhe e sakte per te. Ka sigurisht edhe mjaft deshmi nga historiane te kohes qe jane me mjaft vlere sidomos per kryqezimin, ringjalljen e Krishtit.

Keshtu per te mesuar se kush eshte? pse Ati e dergoi Krishtin? pse Ai u kryqezua dhe jo dikush tjeter? pse jane shkruar gjithe ato gjera per jeten dhe deshmine e tij ne Ungjijte? Per keto dhe shume pergjigje duhet ti drejtohemi vetem Fjales se Perendise Bibles.
Nese do te kerkoni tek ajo me motivin e drejte per te njohur me te vertete se kush eshe Jezusi, Perendia do tja zbuloje cilit do qe deshiron ta beje kete gje. Nese doni qe ti jepni pergigje pyetjeve ne lidhje me Krishtin jashte asaj qe thote Bibla, ato pergjigje ne te shumten nuk jane te sakta.

Ka nje qellim pse ato gjera qe jane tek Ugjijte u shkruan dhe per kete Ungjilltari Gjon qe ishte me Krishtin thote:

Joh 20:30 Jezusi bėri edhe shumė shenja tė tjera nė prezencėn e dishepujve tė tij, tė cilat nuk janė shkruar nė kėtė libėr.
Joh 20:31 Por kėto gjėra janė shkruar qė ju tė besoni se Jezusi ėshtė Krishti, Biri i Perėndisė dhe qė, duke besuar, ta keni jetėn nė emėr tė tij.

Me respekt:
Bariu.


Postuar nga jasemina datė 08 Shtator 2006 - 09:40:

Bariu pergezime, vertet ke folur drejt.Kush do te zbuloje apo te bindi veten me idene e tij le ta lexoje vete Biblen. Ke te drejte dhe kur thua se te kerkosh nje te vertete, duhet te lexosh me vemendje dhe te qendrosh larg mendimit tend, ndryshe kurre nuk do te gjesh rezultat ne ēka lexon, veē se do te shtosh injorancen tende. Mendoj se shkruesit e temave mund dhe te lexojne librat fetare ( nese u intereson) para se te kundershtojne apo aprovojne nje mendim.


Postuar nga Amstel datė 08 Shtator 2006 - 13:58:

Re: A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Citim:
Po citoj ato qė tha BARIU
Te nderuar lexues dhe shkrues te kesaj teme. Pra a eshte Jezusi Zot?

Ne nje pjese te mire te ketyre faqeve shpesh dilet nga tema dhe perhapemi ne gjera qe s'kane te bejne fare me temen.

Dua tju kujtoj se ajo qe ne dime per Jezu Krishtin pike se pari eshte ne deshmine e Ungjijve, pra te atyre dishepujve qe ishin me te dhe qe eshte deshmia me e rendesishme dhe e sakte per te. Ka sigurisht edhe mjaft deshmi nga historiane te kohes qe jane me mjaft vlere sidomos per kryqezimin, ringjalljen e Krishtit.

Keshtu per te mesuar se kush eshte? pse Ati e dergoi Krishtin? pse Ai u kryqezua dhe jo dikush tjeter? pse jane shkruar gjithe ato gjera per jeten dhe deshmine e tij ne Ungjijte? Per keto dhe shume pergjigje duhet ti drejtohemi vetem Fjales se Perendise Bibles.
Nese do te kerkoni tek ajo me motivin e drejte per te njohur me te vertete se kush eshe Jezusi, Perendia do tja zbuloje cilit do qe deshiron ta beje kete gje. Nese doni qe ti jepni pergigje pyetjeve ne lidhje me Krishtin jashte asaj qe thote Bibla, ato pergjigje ne te shumten nuk jane te sakta.

Ka nje qellim pse ato gjera qe jane tek Ugjijte u shkruan dhe per kete Ungjilltari Gjon qe ishte me Krishtin thote:

Joh 20:30 Jezusi bėri edhe shumė shenja tė tjera nė prezencėn e dishepujve tė tij, tė cilat nuk janė shkruar nė kėtė libėr.
Joh 20:31 Por kėto gjėra janė shkruar qė ju tė besoni se Jezusi ėshtė Krishti, Biri i Perėndisė dhe qė, duke besuar, ta keni jetėn nė emėr tė tij.

Me respekt:
Bariu.
bariu te lumte ke folur tamam lal,
ne bibel eshte shkruar dhe shume do tju mendojne per budallenj per keto qe thoni ose adhurues te djallit por besimi juaj tek zoti ka per tju shpetuar.


Postuar nga SmArTs_WAY datė 08 Shtator 2006 - 20:23:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JO.

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha_007
e lexova me vemendje ate c'ka me kishe shkruar...e dije se edhe une jam myslimane dhe para se te behesha ateiste edhe une kam besuar,pak apo shume nuk ka rendesi,une si cdo njeri tjeter kam besuar sipas menyres time....ti do te pyesesh veten se si valle u bera ateiste? se cfare ndodhi brenda meje qe une bera nje ndryshim kaq "drastik"?..epo realiteti qe me rethon duke mos perjashtuar ketu edhe njerezit perreth meje,ku shumica prej tyre jane besimtare e mgjt i kam pare te bejne gjerat nga me te rendomtat e nga me te uletat,pastaj ndonese myslimane une jam rritur ne nje ambient te krishtere,madje edhe sot shoqeria ime me e ngusht e krishtere eshte....e keshtu duke u rritur,mendimet na ndryshojne,besimet gjithashtu,te pakten mua me ka ndoshur keshtu....

E nderuar katilesha, e kam tė qartė, se tek ti paska ndikuar rrethi pėr tu bėrė njė ateiste. Unė para ca viteve kam qenė nė njė rreth edhe mė tė keq. Kam qenė nė njė rreth qė i thonė vetės musliman e besimtar, mirėpo aspak nuk i kanė veprat e muslimanit e te besimtarit. Shembull, rrahnin fėmij, i mirrnin tė holla, malltretonin vajza, iknin prej orėve tė mėsimit, nuk mėsonin etj., e qė e keqja mė e madhe qė bėnin ata ishte qė nuk adhuronin Zotin, dhe nuk rrespektonin prindėrit. Dhe po tė kisha vazhduar me kėtė shoqėri sigurisht qė njė ditė do tė isha sikur ata, mirėpo ja qė sot (duke falenderuar Zotin) jam nė rrugė tė drejtė (sepse jam distancuar nga ata). Thotė njė proverb: “Zemrat janė tė dobėta, e dyshimet janė tė forta”. E pas kėsaj vijon thėnja e Profetit a.s.: “Se kush iu afrohet dyshimeve mund tė bie nė to”. C’ka dua tė them me kėtė? Dua tė them, se personi i Cili beson me sinqertitet e dije tė plotė, ai largohet nga njė shoqėri e degjeneruar sepse frikėsohet se edhe Ai mund tė bie nė humnerėn nė tė cilėn ata kanė ra mė herėt. Prandaj ty e nderuar, tė kėshillojė tė lexosh rreth besimit, dhe tė mos tolerosh qė nė vetėn tėnde tė ndikojė cdo kush qė tė afrohet. Mbase nėse je njė besimtare e vėrtetė ti besimin tėnd do ta dėshmosh, edhe nėse dikush tė kundėrshton, Ti, (inshAllah) edhe atė mund ta kthesh nė besim kur ti flasėsh me argumente. Sa pėr ilustrim po ceki njė tregim pėr njė beduin (fshatar i fiseve malore arabe) kur ishte pyetur: “Pse beson”, ai qe pėrgjigjur duke iu thėnė: “Kur dal me devet e mija pėr ti kullosur, ndonjėherė shoh nėpėr shkretėtirė shenja (gjurmė) tė kėmbėve, dhe menjėherė mė shkon ndėrmend dhe them: ‘kėndej paska kaluar ndonjė njeri, dhe paska lėn shenjat e kėmbėve ne shkretėtirė’ dhe pastaj i them vetvetės: ‘Kur gjurmėt nė shkretėtirė kanė njė shkak prej tė cilės janė bėrė (d.m.th. kėmbėt e njeriut), atėherė Cili ėshtė Ai shkaktar i krijimit tė Qiejve dhe Tokės’ e sigurisht ėshtė ndonjė i Gjithėditur (Zoti) qė krijoi kėto”. E kupton e nderuara katilesha qka dua tė them..? Kur njė beduin ka pasur logjik ti thotė kėto fjalė, qka mund tė thuhet nė kohėn tonė kur (falenderim ndaj Zoti) shumė janė ata qė lexojnė e logjikojnė. Neve mund tė flasim edhe kėtu nė forum pėr besimin nė Zotin Njė, nėse ke dėshir.
Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha_007
por nje gje di te them se ateizmi nuk eshte mosbesim,eshte thjeshte nje dyshim

E nderuara katilesha007, unė tė kundėrshtojė nė kėtė pikė, me ca fakte. Mosbesimit nė gjuhėn arabe i thonė kufėr, e qė nėse e pėrkthejmė nė mėnyrė bukfale d.m.th. mbulues (i tė vėrtetės). Kur ti thua, se ska Zot, ose nuk besoj nė Zot, ti je atėherė ateiste, dhe je duke bėrė mosbesim. Dyshim ėshtė ky: (shembull) Njė njeri thotė: Unė besojė nė Zotin Njė, mirėpo ja qė mė janė futur ca dyshime se ku ėshtė Ai. E qė ka shumė prej njerėzve qė mendojnė kėshtu. D.m.th. ky person ende se ka pohuar mosbesimin e tij, mirėpo (ka pohuar) vetėm dyshimin e tij, i cili tregon se besimi i Tij ėshtė parcial e i mangėt.
Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha_007
ahharrova te them dicka;me beri shume pershtypje aty ku thoje se Zoti do et shperblente per ketea dhurim (shkrim)qe je duke me bere mua..deomos Zot i shperblen ato qe mundohen te kthejne ne rrugen e tij ata qe nuk besojne ne te,por nuk mendon se njeriu duhet ti beje nganjehere gjerat pa pritur,apo pa shpresuar tek nje shperblim...se kjo me con ne mendimin se ti beson apo predtikon ne nje fare menyre besimin tend vetem per te qene i shperblyer..dhekjo i dashur nuk eshte besim i mirfillte......edhe dicka tjeter,te siguroj qe jam e lumtur me besimin tim,..rruga jetes time nuk eshte erresire,perndryshe do i binte qe une te isha njeriu i erresires dhe une e ndjej qe uk jam.....

Unė atė e mora shembull pėr ta elaboruar ate se cdo vepėr e mirė ėshtė adhurim dhe pėr tė ka shpėrblim, mirėpo nuk ia kam vėn nė postimin tim kornizat se duhet me doemos tė shpresohet. Jo ti edhe nėse nuk shpreson apo nuk e ke atė qėllim, nėse vepra ėshtė e mirė Zoti (inshAllah) do ta pranojė e do tė tė shpėrblejė (nese qellimi ka qene per te mire). Ai i Cili ėshtė duke kuntribuar nė tė mirė, do tė shpėrblehet me tė mirė, e ai i Cili thėrret nė tė keqe Atij do ti jipet ajo qė e meriton, denimin e dhėmshėm.
E nderuar katilesha007 neve nuk jemi duke folur rreth asaj se si ne e ndiejmė, mirėpo se si ėshtė realiteti. Sepse ėshtė njė realitet qė nuk mohoet, se shumė vepra tė kėqija njeriu i pranonin si tė mira. Vallė, si mos ta quajmė errėsirė kur ti jeton nė njė jetė duke mohuar Atė i Cili ta ka dhuruar Atė jetė.
Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane
une besoj dhe shume biles se triniteti te con ne nje dhe ajo nje eshte Zoti vete

Po hajde na e argumento kete besimin tend e nderuar.
Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane
Ati i Biri Dhe Shpirti shenjte=cdo methane kja per ty smart a e din ti si e ke hap ket tem,per menimin tem kjo teme asht tendencioze.

Tė gjithė krishterėt janė tė njė mendimi, qė tė ikin nga temat, me njė moto duke thėnė se kėto tema janė tendencioze, apo mė qesharakja sic ka pohuar njė krishter: “Mendja ėshtė e vogėl pėr kuptuar trinitetin” e duke e shkėputur kėtė thėnje nga tregimi pėr Shėn Agustinin. Nėse na qenka mendja e vogėl, pse Zoti nuk na e ka krijuar mė tė madhe pėr ta kuptuar trinitetin.
Unė kėtu ka shumė kohė qė kėrkojė debat tė mirrėfillt, mė kanė shkuar shumė orė duke shkruar e pregatitur tema, e ca futen kėtu dhe thonė se janė kėto tema tendencioze dhe mundohen ti permbyllin. Ndonėse pėr tė krishterėt ėshtė, sepse sic transmetohet, edhe Shėn Agustini nuk e ka kuptuar trinitetin dhe ka dyshuar, mirėpo njė fėmij njė ditė ia kishte vėrtetuar se mendja ėshtė e vogėl pėr ta kuptuar, dhe ai kishte fillur tė “besojė” trinitetin edhe pse nuk e kuptonte, edhe vdiq duke mos kuptuar trinitetin, edhe duke mosditur pėr ti’a sqaruar popullatės, sepse ai ishte udhėheqės shqpirtėror.
Kur Shėn Agustini, njėri prej personaliteteve me famė tė madhe tek tė krishterėt nuk ka mundur (sepse ska pas argumente) ta kuptojė trinitetin, apo ska pasur mundėsi ta perceptojė (me logjike te shendoshe), atėherė pse mundoheni ju kur jeni nxėnėsit e Tij.
Unė deri tani kam folur me citate Biblike dhe asnjėri nga ju nuk mi ka sqaruar ato, edhe pse ende shpresoj tė ketė ndonjėri qė do ti sqarojė.
Citim:
Po citoj ato qė tha lost-soul
dikush tjeter disa faqe me pare, si nje femi i klases se trete fillore i duket sikur ka bere ndonje zbulim duke u munduar te hedhe poshte trinitetin me disa veprime elementare aritmetike... eh medet..

Kėtė edhe nėse ia ka drejtuar ndokujt tjetėr, unė prap do tė ndėrhyjė e nderuar. Nėse qenkan shkrimet tona sikur tė fėmijeve, atėherė ju (qė nuk na ktheni pėrgjigje) jeni edhe mė fėmij, mbase s’keni fakte kėtyre fėmijėve t’i ktheni pėrgjigje.

Mbeteni te gjithe te pershendetur ngu une
SmArTs_WAY
Kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga Katilesha datė 10 Shtator 2006 - 13:00:

Re: A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JO.

Citim:
Po citoj ato qė tha SmArTs_WAY

E nderuar katilesha, e kam tė qartė, se tek ti paska ndikuar rrethi pėr tu bėrė njė ateiste. Unė para ca viteve kam qenė nė njė rreth edhe mė tė keq. Kam qenė nė njė rreth qė i thonė vetės musliman e besimtar, mirėpo aspak nuk i kanė veprat e muslimanit e te besimtarit. Shembull, rrahnin fėmij, i mirrnin tė holla, malltretonin vajza, iknin prej orėve tė mėsimit, nuk mėsonin etj., e qė e keqja mė e madhe qė bėnin ata ishte qė nuk adhuronin Zotin, dhe nuk rrespektonin prindėrit. Dhe po tė kisha vazhduar me kėtė shoqėri sigurisht qė njė ditė do tė isha sikur ata, mirėpo ja qė sot (duke falenderuar Zotin) jam nė rrugė tė drejtė (sepse jam distancuar nga ata). Thotė njė proverb: “Zemrat janė tė dobėta, e dyshimet janė tė forta”. E pas kėsaj vijon thėnja e Profetit a.s.: “Se kush iu afrohet dyshimeve mund tė bie nė to”. C’ka dua tė them me kėtė? Dua tė them, se personi i Cili beson me sinqertitet e dije tė plotė, ai largohet nga njė shoqėri e degjeneruar sepse frikėsohet se edhe Ai mund tė bie nė humnerėn nė tė cilėn ata kanė ra mė herėt. Prandaj ty e nderuar, tė kėshillojė tė lexosh rreth besimit, dhe tė mos tolerosh qė nė vetėn tėnde tė ndikojė cdo kush qė tė afrohet. Mbase nėse je njė besimtare e vėrtetė ti besimin tėnd do ta dėshmosh, edhe nėse dikush tė kundėrshton, Ti, (inshAllah) edhe atė mund ta kthesh nė besim kur ti flasėsh me argumente. Sa pėr ilustrim po ceki njė tregim pėr njė beduin (fshatar i fiseve malore arabe) kur ishte pyetur: “Pse beson”, ai qe pėrgjigjur duke iu thėnė: “Kur dal me devet e mija pėr ti kullosur, ndonjėherė shoh nėpėr shkretėtirė shenja (gjurmė) tė kėmbėve, dhe menjėherė mė shkon ndėrmend dhe them: ‘kėndej paska kaluar ndonjė njeri, dhe paska lėn shenjat e kėmbėve ne shkretėtirė’ dhe pastaj i them vetvetės: ‘Kur gjurmėt nė shkretėtirė kanė njė shkak prej tė cilės janė bėrė (d.m.th. kėmbėt e njeriut), atėherė Cili ėshtė Ai shkaktar i krijimit tė Qiejve dhe Tokės’ e sigurisht ėshtė ndonjė i Gjithėditur (Zoti) qė krijoi kėto”. E kupton e nderuara katilesha qka dua tė them..? Kur njė beduin ka pasur logjik ti thotė kėto fjalė, qka mund tė thuhet nė kohėn tonė kur (falenderim ndaj Zoti) shumė janė ata qė lexojnė e logjikojnė. Neve mund tė flasim edhe kėtu nė forum pėr besimin nė Zotin Njė, nėse ke dėshir.

E nderuara katilesha007, unė tė kundėrshtojė nė kėtė pikė, me ca fakte. Mosbesimit nė gjuhėn arabe i thonė kufėr, e qė nėse e pėrkthejmė nė mėnyrė bukfale d.m.th. mbulues (i tė vėrtetės). Kur ti thua, se ska Zot, ose nuk besoj nė Zot, ti je atėherė ateiste, dhe je duke bėrė mosbesim. Dyshim ėshtė ky: (shembull) Njė njeri thotė: Unė besojė nė Zotin Njė, mirėpo ja qė mė janė futur ca dyshime se ku ėshtė Ai. E qė ka shumė prej njerėzve qė mendojnė kėshtu. D.m.th. ky person ende se ka pohuar mosbesimin e tij, mirėpo (ka pohuar) vetėm dyshimin e tij, i cili tregon se besimi i Tij ėshtė parcial e i mangėt.

Unė atė e mora shembull pėr ta elaboruar ate se cdo vepėr e mirė ėshtė adhurim dhe pėr tė ka shpėrblim, mirėpo nuk ia kam vėn nė postimin tim kornizat se duhet me doemos tė shpresohet. Jo ti edhe nėse nuk shpreson apo nuk e ke atė qėllim, nėse vepra ėshtė e mirė Zoti (inshAllah) do ta pranojė e do tė tė shpėrblejė (nese qellimi ka qene per te mire). Ai i Cili ėshtė duke kuntribuar nė tė mirė, do tė shpėrblehet me tė mirė, e ai i Cili thėrret nė tė keqe Atij do ti jipet ajo qė e meriton, denimin e dhėmshėm.
E nderuar katilesha007 neve nuk jemi duke folur rreth asaj se si ne e ndiejmė, mirėpo se si ėshtė realiteti. Sepse ėshtė njė realitet qė nuk mohoet, se shumė vepra tė kėqija njeriu i pranonin si tė mira. Vallė, si mos ta quajmė errėsirė kur ti jeton nė njė jetė duke mohuar Atė i Cili ta ka dhuruar Atė jetė.

Po hajde na e argumento kete besimin tend e nderuar.

Tė gjithė krishterėt janė tė njė mendimi, qė tė ikin nga temat, me njė moto duke thėnė se kėto tema janė tendencioze, apo mė qesharakja sic ka pohuar njė krishter: “Mendja ėshtė e vogėl pėr kuptuar trinitetin” e duke e shkėputur kėtė thėnje nga tregimi pėr Shėn Agustinin. Nėse na qenka mendja e vogėl, pse Zoti nuk na e ka krijuar mė tė madhe pėr ta kuptuar trinitetin.
Unė kėtu ka shumė kohė qė kėrkojė debat tė mirrėfillt, mė kanė shkuar shumė orė duke shkruar e pregatitur tema, e ca futen kėtu dhe thonė se janė kėto tema tendencioze dhe mundohen ti permbyllin. Ndonėse pėr tė krishterėt ėshtė, sepse sic transmetohet, edhe Shėn Agustini nuk e ka kuptuar trinitetin dhe ka dyshuar, mirėpo njė fėmij njė ditė ia kishte vėrtetuar se mendja ėshtė e vogėl pėr ta kuptuar, dhe ai kishte fillur tė “besojė” trinitetin edhe pse nuk e kuptonte, edhe vdiq duke mos kuptuar trinitetin, edhe duke mosditur pėr ti’a sqaruar popullatės, sepse ai ishte udhėheqės shqpirtėror.
Kur Shėn Agustini, njėri prej personaliteteve me famė tė madhe tek tė krishterėt nuk ka mundur (sepse ska pas argumente) ta kuptojė trinitetin, apo ska pasur mundėsi ta perceptojė (me logjike te shendoshe), atėherė pse mundoheni ju kur jeni nxėnėsit e Tij.
Unė deri tani kam folur me citate Biblike dhe asnjėri nga ju nuk mi ka sqaruar ato, edhe pse ende shpresoj tė ketė ndonjėri qė do ti sqarojė.

Kėtė edhe nėse ia ka drejtuar ndokujt tjetėr, unė prap do tė ndėrhyjė e nderuar. Nėse qenkan shkrimet tona sikur tė fėmijeve, atėherė ju (qė nuk na ktheni pėrgjigje) jeni edhe mė fėmij, mbase s’keni fakte kėtyre fėmijėve t’i ktheni pėrgjigje.

Mbeteni te gjithe te pershendetur ngu une
SmArTs_WAY
Kumanova-on-line@hotmail.com

uau uuuuuuuuuuuuuu Smart sa pergjigje e gjate jo lal....me fal por se kam lexu all dhe smundem te te jap njepergjigje fixe...ndaj po e le per nje here tjeter.......


Postuar nga erzeni_be datė 12 Shtator 2006 - 09:14:

Mbi ateizmin ju lutem mund te diskutoni sa t'ju doje qejfi te: http://www.forumihorizont.com/showt...p;threadid=9441

Do te ishte mire qe ketu, t'i permbahemi temes dhe chit-chati te behet te vendi i tij...


flm
erzeni


Postuar nga tolstoy86 datė 12 Shtator 2006 - 09:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul

kaq di te thuash more? po ariu fluturon? lexoje njehere ne kuran se atje i ke te gjitha te vertetat shkencore..Po pse o shpirt i humbur , me budalliqet e tua do merrem une?? Per logjiken qe ke ti, pergjigjen ta kam shkruar shume te gjate madje. Nga fjalia qe te kam shkruar une meriton vetem nje fjale. (po te ndihmoj, eshte ai qe do e besh te fluturoje me zor)

Iher pershendetje te gjitheve dhe suksese ne kete vit akademik qe ka fillu te na e mari shpirtin qe tani.
Na beni ndoj lutje, perfshi edhe ateistet. Ateiste, zereni se jeni ne nje situate teper te veshtire, ku ju, i luteni Zotit me me teper deshperim se besimtaret.


  Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.