Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Katilesha datė 12 Shtator 2006 - 18:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha erzeni_be
Mbi ateizmin ju lutem mund te diskutoni sa t'ju doje qejfi te: http://www.forumihorizont.com/showt...p;threadid=9441

Do te ishte mire qe ketu, t'i permbahemi temes dhe chit-chati te behet te vendi i tij...


flm
erzeni

erzeno do e kemi parasysh..............


Postuar nga Prishtinasja_ datė 14 Shtator 2006 - 23:52:

Re: Re: A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Citim:
Po citoj ato qė tha NIK_SERIOZIbariu te lumte ke folur tamam lal,
ne bibel eshte shkruar dhe shume do tju mendojne per budallenj per keto qe thoni ose adhurues te djallit por besimi juaj tek zoti ka per tju shpetuar.
Sa kontradiktore jeni me vetet tuaja, mjerisht! Urata te mira i jep mikut tend Bariut dhe te tjereve per menyren e shpetimit. Besimi ne KOTESIRA s'ka shpetuar njeri qe t'shpetoj te devijuarit e te verberit. E bardha nuk eshte e zeze dhe anasjelltas per mendjet e brumosura qe shofin me largepamesi kurse per shkurtepamesit fare e thjeshte per ti then te bardhes te zeze, meqe jane te fiksuar ne argumente te pabaza e tejet te shtremberuara, e ky eshte mekati me i madh qe njeriun e con ne nje humbje te pakthim perderisa kane frike te shofin realitetin e se vertetes. Njeriu te jet i fiksuar ne nje gje ( o si t'them une o fare) do thote TE JESH I HUMBUR NE HAPESIRE.

A thua valle, perderisa Jezusi juaj sakrifikoi jeten e tij per mekatet e njerezimit, pse valle nuk zhyteni ne mekate pa i peshuar ne peshoje pas berjes se tyre dhe si rrjedhoje e kesaj verberie qe ju pohoni si te vertete, a nuk eshte humbje kohe t'i luteni birit,atit dhe shpirtit te shenjte per faljen e mekateve perderisa pohoni se jeni te shpetuar dhe te falur nga cdo mekat si shkas i sakrifices se Jezusit??!!! Eh, sa mekat i madh qe nuk kisha fatin te takoja njeri qe do sakrifikonte per mekatet e mia e te luaja me jeten si nje top futbolli! Uroj te beheni mendje te hapura dhe ta shifni jeten nga kendveshtirmi real e jo sipas tekeve te juaja sic ua ka endja!.

Smarts Way, Zoti ua shperblefte cdo perpjekje qe keni kontribuar ne kete teme dhe shpresoj se je i kalitur mire me durim dhe sa per info i nderuar/a t'a citoj nje ajet Kur'anor ku Allahu thote: " E TY MUHAMMED, TE DERGUAM T'UA KUMTOSH TE VERTETEN ATYRE ( MBARENJEREZIMIT) E JO TI UDHEZOSH, ANDAJ MOS U SHQETESO NESE TE KUNDERSHTOJNE." Falenderimi i takon Zotit dhe Jezus (Isai a.s.) nuk ishte gje tjeter pervec se rob dhe i derguar i Tij.

Feja mbron Kombin- Kombi mbron Fen. Shpresoj te debatohet ne kete teme me argumente baze e jo nga hamendja.

Respekt,


Postuar nga jasemina datė 16 Shtator 2006 - 12:33:

Smarts_way ka shkruar per kete teme dhe e ka argumentuar bukur.
Ndoshta dhe mendimi im nuk do te ishte i tepert, pasi nje nder problemet me kontradiktore ne historine njerezore eshte ēeshtja e Mesihut (Isait) ( Jezusit) a.s. Polemika rreth personalitetit te Jezusit eshte ndryshimi me i madh ndermjet Islamit dhe Krishterimit.
Prandaj mendova te sjell disa argumente , te cilat me lene ne medyshje, ēfar te besoj qe eshte Zot apo eshte njeri? me shume me ben te paqarte se, keto argumenta une i nxorra nga Bibla.

Zoti eshte i pavdekshem

Bibla tregon nje nga cilesite e Zotit, e cila eshte pafillimesia dhe pavdekshmeria, ku thote: " Ai qe i vetmi e ka pavdekesine dhe rri ne drite te paafrueshme, te cilen asnje njeri nuk e ka pare kurre dhe as mund ta shohe; atij i qofte nderi dhe pushteti i perjetshem" (1 timoteu 6:16)
"Para se te kishin lindur malet dhe para se ti te kishe formuar token dhe boten, madje nga mot dhe perjete ti je Perendia" ( Psalmi 90:2)

Kurse Jezusi vdiq

Bibla thote:
Dhe Jezusi bertiti me ze te larte dhe tha: " O Ate, ne duart e tua po e dorezoj frymen time! ". Dhe, si tha keto, dha fryme"' ( Luka 23: 46)

Zoti eshte i Gjithedijshem

Bibla thote:
" Mos u beni, pra, si ata, sepse Ati juaj i di gjerat per te cilat keni nevoje, para se ju t'i kerkoni". (Mateu 6:8)

Kurse Jezusi nuk ishte i Gjithedijshem

Jezusi kur e pyeten per diten e fyndit, ai u pergjigj:
" Sa per ate dite dhe ate ore, askush nuk e di, as engjejt ne qiell, as Biri, por vetem Ati". (Marku 13:32)

Zoti eshte i plotfuqishem

Bibla etregon kete:
" Une jam Perendia i plotfuqishem...".

Jezusi ishte i pafuqishem


Po Bibla e tregon kete:
"Une s'mund te bej asgje nga vetja ime". (Gjoni 5:30)

Zoti nuk lodhet dhe nuk flen

Bibla thote:
"Nuk e di ti, valle, nuk e ke degjuar? Perendia i perjetesise, Zoti, krijuesi i kufijve te tokes, nuk mundohet dhe nuk lodhet, zgjuarsia e tij eshte e panjohshme" ( Isaia 40:28)

Por Jezusi ishte i lodhur dhe ka fjetur sikur ne


Bibla thote:
"Dhe Jezusi, i lodhur nga udhetimi, u ul prane pusit". ( Gjon 4)
" Ai nderkaq po flinte ne kiē mbi nje jastek"' (Marku 4:38)

Zoti nuk mund te shihet

Bibla aludon qarte per kete:
Askush s'e ka pare ndonjehere Perendine".(1 Gjoni 4:12)

Jezusi jetoi ne mesin e njerezve

Bibla vete thote kete:
"Ata i thane: "Ceshtjen e Jezusit nga Nazareti, qe ishte nje profet i fuqishem ne vepra dhe ne fjale perpara Perendise dhe perpara gjithe popullit"' (Luka 24:19)

Zoti nuk eshte njeri dhe nuk jeton ne toke

Bibla thote:
Perendia nuk eshte nje njeri, qe mund te genjeje, as edhe bir njeriu qe mund te pendohet". ( Numrat 23:19)

Jezusi ka qene njeri dhe bir njeriu dhe ka jetuar ne Nazaret

Bibla thote:
" Erdhi biri i njeriut qe ha dhe pi". (Mateu 11:19)

Zotit i takon Adhurimi

Bibla thote:
"Adhuro Zotin, Perendine tende, dhe sherbei vetem atij". (Mateu 4:10)

Jezusi nuk adhurohet

Kurse Jezusi ka urdheruar te adhurohet vetem Perendia
"Adhuro Zotin, Perendine tende, dhe sherbei vetem atij". (Mateu 4 10)


Zoti nuk tundohet nga e keqja

Bibla thote:
"Askush kur tundohet te mos thote: " Jam tunduar nga Perendia", sepse Perendia nuk mund te tundohet nga e keqja , dhe ai vet nuk tundon njeri". ( Jakob 1 :13)

Jezusin e ka tunduar djalli

Bibla thote:
" Dhe qendroi ne shkretetire dyzet dite, i tunduar nga Satanai". ( Marku 1:13)

Keto ishin disa nga dhjetra citate Biblike qe japin krahasimin ne mes Zotit dhe Jezusit(Zot) Mendoj se duhet te llogjikojme vete me arsyen tone. A eshte Jezusi Zot?
Vete Bibla e ben te qarte dhe kjo besoj fale pjeseve te pa ndryshuara totalisht nga dora dhe mendja e njeriut.


Postuar nga BARIU datė 17 Shtator 2006 - 15:06:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Jasemina keto citime jane nga Bibla por shumica flasin per anen njerezore te Krishtit. Bibla Fjala e frymezuar e Perendise e ben te qarte se ai kishte dy natyra dhe ne njerezoren, u lodh, hengri, piu, fjeti, trgoi se nuk dinte gjithshka si njeri por e vecanta eshte se nuk mekatoi duke qene i vetmi qe e ka bere nje jete te tille dhe per kete Fjala thote:

1Pe 2:19 Sepse pėr kėtė ju u thirrėt, sepse edhe Krishti e vuajti pėr ne, duke ju lėnė njė shembull, qė tė ecni pas gjurmės sė tij.
1Pe 2:20 ``Ai nuk bėri asnjė mėkat dhe nuk u gjet asnjė mashtrim nė gojė tė tij``.

Eshte e vertet qe si njeri si cdo njeri tjeter ai kishte nje fillim por jo si Perendia. Sepse edhe per kete fjala thote:

Joh 1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.
Joh 1:2 Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė.

Kush thote se Krishti nuk u adhurua? Shkrimi i shenjte thote:

Luk 24:51 Dhe ndodhi qė, ndėrsa ai po i bekonte, u nda prej tyre dhe e morėn lart nė qiell.
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen nė Jeruzalem me gėzim tė madh.


Kjo eshte ajo qe thote Fjala e Perendise.
Gjithe te mirat:
Bariu.


Postuar nga jasemina datė 17 Shtator 2006 - 18:45:

Asnjegje s'kuptova, me teper u ngaterrova, mendova te zgjidhja dilemen ne koken time ti ma bere lemsh. Te kam thene more Bari meso me teper pastaj shkruaj, se na corodite fare. Tani nuk po kuptoj ē'eshte Jezusi valle?


Postuar nga ingmetalboy datė 20 Shtator 2006 - 21:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha jasemina
Smarts_way ka shkruar per kete teme dhe e ka argumentuar bukur.
Ndoshta dhe mendimi im nuk do te ishte i tepert, pasi nje nder problemet me kontradiktore ne historine njerezore eshte ēeshtja e Mesihut (Isait) ( Jezusit) a.s. Polemika rreth personalitetit te Jezusit eshte ndryshimi me i madh ndermjet Islamit dhe Krishterimit.
Prandaj mendova te sjell disa argumente , te cilat me lene ne medyshje, ēfar te besoj qe eshte Zot apo eshte njeri? me shume me ben te paqarte se, keto argumenta une i nxorra nga Bibla.

Zoti eshte i pavdekshem

Bibla tregon nje nga cilesite e Zotit, e cila eshte pafillimesia dhe pavdekshmeria, ku thote: " Ai qe i vetmi e ka pavdekesine dhe rri ne drite te paafrueshme, te cilen asnje njeri nuk e ka pare kurre dhe as mund ta shohe; atij i qofte nderi dhe pushteti i perjetshem" (1 timoteu 6:16)
"Para se te kishin lindur malet dhe para se ti te kishe formuar token dhe boten, madje nga mot dhe perjete ti je Perendia" ( Psalmi 90:2)

Kurse Jezusi vdiq

Bibla thote:
Dhe Jezusi bertiti me ze te larte dhe tha: " O Ate, ne duart e tua po e dorezoj frymen time! ". Dhe, si tha keto, dha fryme"' ( Luka 23: 46)

Zoti eshte i Gjithedijshem

Bibla thote:
" Mos u beni, pra, si ata, sepse Ati juaj i di gjerat per te cilat keni nevoje, para se ju t'i kerkoni". (Mateu 6:8)

Kurse Jezusi nuk ishte i Gjithedijshem

Jezusi kur e pyeten per diten e fyndit, ai u pergjigj:
" Sa per ate dite dhe ate ore, askush nuk e di, as engjejt ne qiell, as Biri, por vetem Ati". (Marku 13:32)

Zoti eshte i plotfuqishem

Bibla etregon kete:
" Une jam Perendia i plotfuqishem...".

Jezusi ishte i pafuqishem


Po Bibla e tregon kete:
"Une s'mund te bej asgje nga vetja ime". (Gjoni 5:30)

Zoti nuk lodhet dhe nuk flen

Bibla thote:
"Nuk e di ti, valle, nuk e ke degjuar? Perendia i perjetesise, Zoti, krijuesi i kufijve te tokes, nuk mundohet dhe nuk lodhet, zgjuarsia e tij eshte e panjohshme" ( Isaia 40:28)

Por Jezusi ishte i lodhur dhe ka fjetur sikur ne


Bibla thote:
"Dhe Jezusi, i lodhur nga udhetimi, u ul prane pusit". ( Gjon 4)
" Ai nderkaq po flinte ne kiē mbi nje jastek"' (Marku 4:38)

Zoti nuk mund te shihet

Bibla aludon qarte per kete:
Askush s'e ka pare ndonjehere Perendine".(1 Gjoni 4:12)

Jezusi jetoi ne mesin e njerezve

Bibla vete thote kete:
"Ata i thane: "Ceshtjen e Jezusit nga Nazareti, qe ishte nje profet i fuqishem ne vepra dhe ne fjale perpara Perendise dhe perpara gjithe popullit"' (Luka 24:19)

Zoti nuk eshte njeri dhe nuk jeton ne toke

Bibla thote:
Perendia nuk eshte nje njeri, qe mund te genjeje, as edhe bir njeriu qe mund te pendohet". ( Numrat 23:19)

Jezusi ka qene njeri dhe bir njeriu dhe ka jetuar ne Nazaret

Bibla thote:
" Erdhi biri i njeriut qe ha dhe pi". (Mateu 11:19)

Zotit i takon Adhurimi

Bibla thote:
"Adhuro Zotin, Perendine tende, dhe sherbei vetem atij". (Mateu 4:10)

Jezusi nuk adhurohet

Kurse Jezusi ka urdheruar te adhurohet vetem Perendia
"Adhuro Zotin, Perendine tende, dhe sherbei vetem atij". (Mateu 4 10)


Zoti nuk tundohet nga e keqja

Bibla thote:
"Askush kur tundohet te mos thote: " Jam tunduar nga Perendia", sepse Perendia nuk mund te tundohet nga e keqja , dhe ai vet nuk tundon njeri". ( Jakob 1 :13)

Jezusin e ka tunduar djalli

Bibla thote:
" Dhe qendroi ne shkretetire dyzet dite, i tunduar nga Satanai". ( Marku 1:13)

Keto ishin disa nga dhjetra citate Biblike qe japin krahasimin ne mes Zotit dhe Jezusit(Zot) Mendoj se duhet te llogjikojme vete me arsyen tone. A eshte Jezusi Zot?
Vete Bibla e ben te qarte dhe kjo besoj fale pjeseve te pa ndryshuara totalisht nga dora dhe mendja e njeriut.Cdo gje qe ti ke cituar eshte me se e vertete, por ne arsyetimin tend gabon vetem ne nje vend. Te gjitha ato qe kaloi Jezusi i perkisnin anes njerzore te tij kur erdhi ne toke sepse qellimi i Jezusit ishte te kalonte ato qe kalonin njerzit dhe te na tregonte ne qe asgje nuk eshte e pamundur per Perendine dhe gjithashtu per ne me ndihmen e tij.

Nje pyetje kisha une per ju dhe per Smartin: Pse mendoni qe eshte kaq e pamundur per Zotin e plotfuqishem qe nqs do te vije ne toke ne formen e njeriut mos e beje dot? Ne testamentin e vjeter (qe pranohet dhe nga kurani) Zoti eshte shfaqur ne toke ne forma te ndryshme. Pse eshte kaq e paimagjinueshme per ju qe ai vendosi te vije ne toke midis nesh dhe te ndaje me ne te gjitha dhimbjet dhe gezimet si nje Zot i dashur dhe i drejte?
Une mendoj qe ASGJE nuk eshte e pamundur per te dhe besoj qe Ai erdhi ne forme njeriu dhe quhej JEZUS.

Respekte.


Postuar nga Prishtinasja_ datė 21 Shtator 2006 - 02:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha ingmetalboy


Ne testamentin e vjeter (qe pranohet dhe nga kurani) Zoti eshte shfaqur ne toke ne forma te ndryshme.
Respekte.
Me vjen keq qe u hudh pluhur syve te verber. Kjo qe thua s'eshte e vertete e aq me pak kur ze ne goje se "kur'ani e deshmon!" nje trillim te tille. Zoti xh.sh. asnjehere nuk eshte shendrruar ne forme njeriu dhe kjo s'eshte gje tjeter, pervec nje shpifje sic ia mveshet dhe Isait a.s. (Jezus) epitetin e "trinitetit" qe nje llogjike e paster dhe e shendosh nuk e percepton dot nje realitet kaq te varfer. Dijen e ceket e keni, shifet qarte qe sado qe u sillen argumentet baze i mohoni duke pasuar perrallat stergjyshore.

Kodi madheshtor i sinqeritetit te njeriut eshte: largepamesia, pasi me driten e largpamesis njeriu mund te nuhat me lehte emblesin e se vertetes dhe t'a kursej veten me lehte pa ren ne marrezi te hishta.

Isra, moter e dashur, udhezimi nuk na eshte bere obligim neve, andaj mos n'a u shqeteso shume (lol) , debatet i ke perplot urtesi dhe keshilla : )

respekt,


Postuar nga i/e paregjistruar datė 21 Shtator 2006 - 06:48:

faleminderit o Zot (Krisht apo sido qe te quhesh) qe na ke sjelle muslimanet te na shpjegojne biblen ne injoranteve kristiane qe s'dime ta kuptojme.

Faleminderit qe me kaq zell hidhni drite mbi paditurine tone per fene tone. Shyqyr qe ju kemi juve qe e kuptoni drejte ate qe besojme ne...

ahhh ne te pafete, ne duhemi vrare...mundesish me gure :p


Postuar nga ingmetalboy datė 21 Shtator 2006 - 07:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha Prishtinasja_Me vjen keq qe u hudh pluhur syve te verber. Kjo qe thua s'eshte e vertete e aq me pak kur ze ne goje se "kur'ani e deshmon!" nje trillim te tille. Zoti xh.sh. asnjehere nuk eshte shendrruar ne forme njeriu dhe kjo s'eshte gje tjeter, pervec nje shpifje sic ia mveshet dhe Isait a.s. (Jezus) epitetin e "trinitetit" qe nje llogjike e paster dhe e shendosh nuk e percepton dot nje realitet kaq te varfer. Dijen e ceket e keni, shifet qarte qe sado qe u sillen argumentet baze i mohoni duke pasuar perrallat stergjyshore.

Kodi madheshtor i sinqeritetit te njeriut eshte: largepamesia, pasi me driten e largpamesis njeriu mund te nuhat me lehte emblesin e se vertetes dhe t'a kursej veten me lehte pa ren ne marrezi te hishta.

Isra, moter e dashur, udhezimi nuk na eshte bere obligim neve, andaj mos n'a u shqeteso shume (lol) , debatet i ke perplot urtesi dhe keshilla : )

respekt,


E dashur prishtinase.
Nqs vendos te citosh dike merr te pakten mundimin te lexosh te pakten ate qe citon.
Une thashe qe ne Testamentin e vjeter Zoti i eshte shfaqur njerzve ne forma nga me te ndryshmet ( Moisiut ju shfaq ne formen e nje shkurreje ne flake qe nuk ndizej, Zoti ju shfaq Abrahamit kur ishte 99 vjec dhe i premtoi pasardhesin). Keto jane fakte qe i pranojne shumica bazuar ne Testamentin e vjeter dhe ne Kuran. Nqs ke ndonje kundershtim me keto me siper mos ki turp te shprehesh.

Ketu tani fillon mendimi im i lire. Duke lexuar qe Zoti eshte shfaqur here te tjera, pse mos jete e mundur qe te jete shfaqur si njeri per 33 vjet? Une nuk cuditem fare qe Ai zgjodhi tu shfaqej te gjithe njerzve ne formen e JEZUS KRISHTIT sepse une besoj se Zoti eshte i gjithfuqishem dhe asgje eshte e pamundur per te.

Persa i perket largpamesise, kujdes se dhe ajo eshte thike me dy presa qe mendon se te fal 2, por ndodh qe te merr 3.
Shendet dhe faleminderit per repliken.


Postuar nga durrsak datė 21 Shtator 2006 - 13:47:

Pak si shkurt do jap mendimin tim ne lidhje me kete teme.

Realisht duke qene te ndare ne 3 grupe te ndryshme (per te mos thene me shum) njerezimi beson tek Kristianizmi, myslimanizmi dhe grupi i trete jan ato qe nuk duan te dijne as per te paren dhe as per te dyten pra shkurtimisht grupi i atesiteve. Si rezultat edhe pergjigjet nuk eshte e lehte te mesohen teologjikisht pasi perceptohen sipas bindjeve te njerit dhe tjetrit.

A eshte Jezusi Zot ?

Disa mjeshter besimtare kane sjelle ketu shkrime nga bibla dhe po i hedhin ne treg per te pare vleren e tyre dhe disa te tjere perpiqen qe ti mbrojne keto shkrime si te shenjta dhe pse jo edhe me fanatizem saqe kalohet deri ne fyrje personale.

Per mua dhe me aq sa kam studiaur kam arritur ne konkluzionin se nga vete termi triniteti kuptohet se kemi te bejme me 3 perosnashe te cilat jane:
1- ATI ose ndryshe qe njihet me emrin Elohim pra qe eshte vet Perendia krijuesi i shpirtrave te mbare njerzimit. Mal. 2:10
2- JEZU KRISHTI i cili ka marre titullin Perendi ne sajte te persosmeris qe kaloj ne jeten toksore dhe permbushjes se palnit t ePerendise. Shpesh here ne bibel referohet si krijuesi i vete tokes GJONI 1: 1-3, 10, 14, HEB. 1:1-2
E TRETA - Fryma e shenjte qe eshte thjesht fryme pa nje trup prej mishi e kockash (sic Zoti dhe Jezusi kan), fuqia dhe roli i se ciles dihet. LLUKA 12:12

Pra nuk duhet te kuptohet qe jezusi eshte sa njeri e sa tjetri. Ai (Jezusi) eshte biri i perendise dhe quhet edhe Zot, nese besojm ne bibel do pranojme qe ai eshte si vete Zoti por nese nuk besojm ne shkrime do te jete e lodhshme te diskutohet por jo e kote pasi perfitimet do jene te dyaneshme.

Nese ne toke kemi mbret dhe i japim birit titullin princ kjo eshte se ai e meriton dhe ketu nuk ka ndonje gje te keqe.
Nese Jezusi eshte biri i Perendise dhe ai eshte quajtur shpesh princi i paqes apo edhe Zot kjo eshte ajo c'ka ai e meriton.
Ai ishte i vetmi qe mori barren per te shlyer mekatet e botes "NESE NJEREZIMI PENDOHET" pra ka nje kusht te vendosur, kshuqe ajo vajza nga prishtina mos kujtojna se po e kallin jeten leht se smujn me u shpetue njerzim qeshtu kot.

PS. Per shkak se nuk dua te zgjatem po jap disa referime ku mund te kaloni kohen e studimit per diten e sotme. Pra detyrat e shpis jan tek...

ISAIA 12:2, 43:11, 49:26.
1 KORINTASVE 10:1-4
TIMOTEU 1:1

Konte qenke kthy ti re, shih shih dreqi paske bo ne men me festu 50 vjetorin ktu me duket. Ika se jam ne orar te punes por ma futi ajo Keila keq, e din vet ti se si ta fut ajo


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.