Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga lost_soul datė 21 Shtator 2006 - 13:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha keila
faleminderit o Zot (Krisht apo sido qe te quhesh) qe na ke sjelle muslimanet te na shpjegojne biblen ne injoranteve kristiane qe s'dime ta kuptojme.

Faleminderit qe me kaq zell hidhni drite mbi paditurine tone per fene tone. Shyqyr qe ju kemi juve qe e kuptoni drejte ate qe besojme ne...

ahhh ne te pafete, ne duhemi vrare...mundesish me gure :p


ah ti keila duhesh djegur e gjalle...

keshtu pra keila, jo vetem qe dhjatat e tua duhen shpjeguar me ane te kuranit, por te gjitha ligjet e botes shpjegohen me kuranin, perndrysheee... ose me zjarr ose me gure...


Postuar nga lost_soul datė 21 Shtator 2006 - 14:23:

po cfare thua moj jasemina, kush tha qe keshtu ka thene profeti apo zoti? un thjesht permenda nje fakt.

pastaj per cfare te kem kujdes se s'po e mar vesh? per shkrimet e mia? e kupton se je duke thene brockulla? un jap mendimin tim te lire pa ofenduar asnjeri. nqs ti ke deshire te ndjehesh e fyer, atehere ai eshte problemi yt qe kapesh me shkrimet e mia, me mire mos i lexo.

ah dhe dicka.. e di si e kuptoni ju tolerancen fetare? qe njerezit duhet ta mpijne gjuhen dhe te behen hipokrite dhe te thone sa e mire dhe sa e bukur eshte feja x apo y. gabim i rende nqs e kupton keshtu.. toleranca fetare eshte pranimi i mendimit ndryshe, dhe jo mpirja e mendimit. nqs nje mendim s'te pelqen, thjesht kthe faqen dhe lexo me tutje, kjo eshte toleranca.


Postuar nga jasemina datė 21 Shtator 2006 - 14:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha ingmetalboy


Cdo gje qe ti ke cituar eshte me se e vertete, por ne arsyetimin tend gabon vetem ne nje vend. Te gjitha ato qe kaloi Jezusi i perkisnin anes njerzore te tij kur erdhi ne toke sepse qellimi i Jezusit ishte te kalonte ato qe kalonin njerzit dhe te na tregonte ne qe asgje nuk eshte e pamundur per Perendine dhe gjithashtu per ne me ndihmen e tij.

Nje pyetje kisha une per ju dhe per Smartin: Pse mendoni qe eshte kaq e pamundur per Zotin e plotfuqishem qe nqs do te vije ne toke ne formen e njeriut mos e beje dot? Ne testamentin e vjeter (qe pranohet dhe nga kurani) Zoti eshte shfaqur ne toke ne forma te ndryshme. Pse eshte kaq e paimagjinueshme per ju qe ai vendosi te vije ne toke midis nesh dhe te ndaje me ne te gjitha dhimbjet dhe gezimet si nje Zot i dashur dhe i drejte?
Une mendoj qe ASGJE nuk eshte e pamundur per te dhe besoj qe Ai erdhi ne forme njeriu dhe quhej JEZUS.

Respekte.

Gabohesh, nuk ka besimtar qe te mendoje se per Zotin, ka gjera te veshtira per tu bere. Perkundrazi per te ēdo gje eshte e lehte mjafton qe Ai te thote behu dhe ajo behet . Keshtu ndodhi dhe me Mesihun, nuk ishte e veshtire per Zotin te krijonte njeriun vetem nga nena, ashtu si nuk ishte e veshtire ta krijonte Ademin nga balta.
Ju po beni nje pyetje pa kuptim, si thoni se Zoti ka mundesi per gjithēka dhe po parp thoni se Zoti duhet te zbriste ne toke per te perjetuar ato qe perjetojme ne. Pse kaq i pa afte do te ishte sa mos te dinte se ē'perjetojme ne?. Pra i nderuar ti po e mohon fuqine e tij dhe jo ne.

Keila vertet, keshtu eshte e verteta, erdhi Jezusi me Biblen per t'ia u plotesuar fene jehudijve. Erdhi Muhamedi per te plotesuar dhe vulosur te gjithe shpalljet qe Zoti dergoi per njerezit. Prandaj ne fene Islame dhe ne Kur'an do te gjesh me shume bagazhe.
Ndaj ben mire qe e falenderon sepse edhe Ai vete thote " Une plotesova dhuntine Time te ju dhe zgjodha per ju Islamin fe". pra nuk ka me mire ku te veje. ēdo gje qe te duhet do ta gjesh nje zgjidhje, vetem te duhet "pak" kurajo te dallosh ngjyren e bardhe nga e zeza


Postuar nga ingmetalboy datė 21 Shtator 2006 - 19:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha jasemina
Ju po beni nje pyetje pa kuptim, si thoni se Zoti ka mundesi per gjithēka dhe po parp thoni se Zoti duhet te zbriste ne toke per te perjetuar ato qe perjetojme ne. Pse kaq i pa afte do te ishte sa mos te dinte se ē'perjetojme ne?.
Me thua te verteten. Kerkon te mos i kuptosh fjalet e mija apo vertet nuk i kupton? Sepse per te diskutuar merret me mend qe tjetri te pakten po perpiqet te te kuptoje ndaj nqs Nuk do te me kuptosh e leme fare.
Edhe nje here.
Nuk eshte Perendia i paafte per te kuptuar se cfare perjetojme ne, por ishim budallenj ne. Prandaj erdhi ne Toke Ai. Erdhi qe te na hape syte, por ne vazhdojme ne budallallekun tone.


Postuar nga jasemina datė 21 Shtator 2006 - 19:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha ingmetalboyNuk eshte Perendia i paafte per te kuptuar se cfare perjetojme ne, por ishim budallenj ne. Prandaj erdhi ne Toke Ai. Erdhi qe te na hape syte, por ne vazhdojme ne budallallekun tone.Ah, me fal atehere. por une nuk e kuptoj dot pse Perendise ti duhej te shnderrohej ne njeri si ne per te na hapur syte?. Sa dilema nxjerr kjo teze, por mendoj se u eshte dhene nje zgjidhje e cila mbetet e vetmja.


Postuar nga ALB_MaGjI datė 21 Shtator 2006 - 20:48:

pergjigje mbi temen

Vallai o cuna e goca nuk e di nese eshte Jezusi Zot
Por mos u shqetesoni se keto dite do kaloj nga Gjendja Civile e me pyet se kush eshte Zoti ok


Nje gje nuk po me pelqen tani vendin ton
Feja e re qe po perhapet ne gjithe Shqiperine
Ajo e Evangjelizmit ata qe besojn se zoti i tyre eshte Jehovai por nese pak rendesi ka NE JENA SHQIPTARE ne fund te fundit pa dallim feje sic ka then i madhi SKENDERBEU


Postuar nga i/e paregjistruar datė 21 Shtator 2006 - 22:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha durrsak
Pak si shkurt do jap mendimin tim ne lidhje me kete teme.

Realisht duke qene te ndare ne 3 grupe te ndryshme (per te mos thene me shum) njerezimi beson tek Kristianizmi, myslimanizmi dhe grupi i trete jan ato qe nuk duan te dijne as per te paren dhe as per te dyten pra shkurtimisht grupi i atesiteve. Si rezultat edhe pergjigjet nuk eshte e lehte te mesohen teologjikisht pasi perceptohen sipas bindjeve te njerit dhe tjetrit.

A eshte Jezusi Zot ?

Disa mjeshter besimtare kane sjelle ketu shkrime nga bibla dhe po i hedhin ne treg per te pare vleren e tyre dhe disa te tjere perpiqen qe ti mbrojne keto shkrime si te shenjta dhe pse jo edhe me fanatizem saqe kalohet deri ne fyrje personale.

Per mua dhe me aq sa kam studiaur kam arritur ne konkluzionin se nga vete termi triniteti kuptohet se kemi te bejme me 3 perosnashe te cilat jane:
1- ATI ose ndryshe qe njihet me emrin Elohim pra qe eshte vet Perendia krijuesi i shpirtrave te mbare njerzimit. Mal. 2:10
2- JEZU KRISHTI i cili ka marre titullin Perendi ne sajte te persosmeris qe kaloj ne jeten toksore dhe permbushjes se palnit t ePerendise. Shpesh here ne bibel referohet si krijuesi i vete tokes GJONI 1: 1-3, 10, 14, HEB. 1:1-2
E TRETA - Fryma e shenjte qe eshte thjesht fryme pa nje trup prej mishi e kockash (sic Zoti dhe Jezusi kan), fuqia dhe roli i se ciles dihet. LLUKA 12:12

Pra nuk duhet te kuptohet qe jezusi eshte sa njeri e sa tjetri. Ai (Jezusi) eshte biri i perendise dhe quhet edhe Zot, nese besojm ne bibel do pranojme qe ai eshte si vete Zoti por nese nuk besojm ne shkrime do te jete e lodhshme te diskutohet por jo e kote pasi perfitimet do jene te dyaneshme.

Nese ne toke kemi mbret dhe i japim birit titullin princ kjo eshte se ai e meriton dhe ketu nuk ka ndonje gje te keqe.
Nese Jezusi eshte biri i Perendise dhe ai eshte quajtur shpesh princi i paqes apo edhe Zot kjo eshte ajo c'ka ai e meriton.
Ai ishte i vetmi qe mori barren per te shlyer mekatet e botes "NESE NJEREZIMI PENDOHET" pra ka nje kusht te vendosur, kshuqe ajo vajza nga prishtina mos kujtojna se po e kallin jeten leht se smujn me u shpetue njerzim qeshtu kot.

PS. Per shkak se nuk dua te zgjatem po jap disa referime ku mund te kaloni kohen e studimit per diten e sotme. Pra detyrat e shpis jan tek...

ISAIA 12:2, 43:11, 49:26.
1 KORINTASVE 10:1-4
TIMOTEU 1:1

Konte qenke kthy ti re, shih shih dreqi paske bo ne men me festu 50 vjetorin ktu me duket. Ika se jam ne orar te punes por ma futi ajo Keila keq, e din vet ti se si ta fut ajo
ahaaaa welcome back durrsak
Kot qe s'ke fut noj ajet kuranor qe shpjegon keto detyrat e shpis qe na ke dhene. Eshte i nevojshem sepse ai esht si tip "dictionary" per te kuptu qartesisht biblen. S'ben hic per profesor :p se s'ke perfshi materialin kryesor.

lost, s'kan kohe te kapen me mu per momentin. Kemi akoma problemin e Papes pa zgjidhur :p


Postuar nga durrsak datė 22 Shtator 2006 - 15:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha keila


ahaaaa welcome back durrsak
Kot qe s'ke fut noj ajet kuranor qe shpjegon keto detyrat e shpis qe na ke dhene. Eshte i nevojshem sepse ai esht si tip "dictionary" per te kuptu qartesisht biblen. S'ben hic per profesor :p se s'ke perfshi materialin kryesor.
Goce e di si eshte kjo puna e ktyre qe shkrujn per fene apo jo. Puna e ktyre eshte si ai studenti qe kishte provimet e universitetit ne degen e biologjis dhe duke pa se sa shum kishte per te studiu pertoj edhe tha me vete: Kush dreqin rrin edhe i meson te gjitha keto, a nuk ja fus nji te m'sume vetem nje teme edhe ishalla po me bjen ajo. Kshuqe hapi librin miku edhe ja hyni duke msu KRIMBIN. Ate gjeti per me mir dmth.
Mirpo kur shkoj ne klase per te dhan provimin per bela ne tez i ra qe te fliste per LUANIN...
Ehh tha me vete po kjo bela kshu, po un kisha msu permenc krimbin. Kshuqe u ul aty edhe pa pertu filloj te bej provimin dhe e filloj keshtu.
"LUANI ESHTE NJE KAFSHE EGER DHE MJAFT E FUQISHME QE LIND, RRITET DHE VDES, KUR VDES LUANIN E HA KRIMBI.
C'ESHTE KRIMBI, KRIMBI ESHTE KY E KY E KY E KY DMTH E BONI KRIMBIN AI MIKU TELEF E BONI. Kshuqe e mbaroj provimin vllaj.
Tashi kshu eshte edhe ktu, dikush ka lexu nji pjese aty ne kuran edhe fillon me ta ca derrasn e parakolpit te veshit duke i ra po krimbit. Aq kan msu ato, rri nga rri ato po krimbit do i bijn. Po nuk e din ti qe Allahut qe i qofshim fal kur u taku me Al zafir al Kasemin ka then qe: Bota eshte ndertu si mullini me ere, ku rrotullimi bohet i percaktu nga fuqia e Isait Izret sipas fjales qe ka than ne kuran se kur bota rritet Allahu do kurban se njerzimi esht shtu me tamam.
Ika e Keila ika se koha po na therret, kujdes gjyshen eee ma maj mir. Meqe ra fjala ke gjyshja pse nuk bon nji biznes qe ta martosh me nanji ktej per pun dokumentash dhe e fut naj lek ne xhep


Postuar nga erzeni_be datė 22 Shtator 2006 - 17:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
nqs nje mendim s'te pelqen, thjesht kthe faqen dhe lexo me tutje, kjo eshte toleranca.


Sipas kesaj tolerance, i bie qe ne kete teme de shkruaje vetem nismetari vete per vete se ne te tjeret duhet te kthejme faqe se s'po na pelqen ajo qe ka shkruar ai... :p


Postuar nga jasemina datė 22 Shtator 2006 - 17:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha durrsak


Goce e di si eshte kjo puna e ktyre qe shkrujn per fene apo jo. Puna e ktyre eshte si ai studenti qe kishte provimet e universitetit ne degen e biologjis dhe duke pa se sa shum kishte per te studiu pertoj edhe tha me vete: Kush dreqin rrin edhe i meson te gjitha keto, a nuk ja fus nji te m'sume vetem nje teme edhe ishalla po me bjen ajo. Kshuqe hapi librin miku edhe ja hyni duke msu KRIMBIN. Ate gjeti per me mir dmth.
Mirpo kur shkoj ne klase per te dhan provimin per bela ne tez i ra qe te fliste per LUANIN...
Ehh tha me vete po kjo bela kshu, po un kisha msu permenc krimbin. Kshuqe u ul aty edhe pa pertu filloj te bej provimin dhe e filloj keshtu.
"LUANI ESHTE NJE KAFSHE EGER DHE MJAFT E FUQISHME QE LIND, RRITET DHE VDES, KUR VDES LUANIN E HA KRIMBI.
C'ESHTE KRIMBI, KRIMBI ESHTE KY E KY E KY E KY DMTH E BONI KRIMBIN AI MIKU TELEF E BONI. Kshuqe e mbaroj provimin vllaj.
Tashi kshu eshte edhe ktu, dikush ka lexu nji pjese aty ne kuran edhe fillon me ta ca derrasn e parakolpit te veshit duke i ra po krimbit. Aq kan msu ato, rri nga rri ato po krimbit do i bijn. Po nuk e din ti qe Allahut qe i qofshim fal kur u taku me Al zafir al Kasemin ka then qe: Bota eshte ndertu si mullini me ere, ku rrotullimi bohet i percaktu nga fuqia e Isait Izret sipas fjales qe ka than ne kuran se kur bota rritet Allahu do kurban se njerzimi esht shtu me tamam.
Ika e Keila ika se koha po na therret, kujdes gjyshen eee ma maj mir. Meqe ra fjala ke gjyshja pse nuk bon nji biznes qe ta martosh me nanji ktej per pun dokumentash dhe e fut naj lek ne xhep

Hajde gjuhe shqipe hajde, Letrare fare, edhe derrasat nuk jane lene pa permendur. Ketu,ne fakt nuk cahet derrasa e parakolpit te veshit, sepse po ta kesh vene re , lexohet. Tjeter po qe se ti lexon me vesh, dhe me duket se me veshe lexon. Ndryshe nuk do te kishe perdorur kete shqipe, dhe kete shembull pa pike kuptimi.


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.