Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga fat_genta datė 30 Shtator 2006 - 11:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha tresh
fat_genta
Pse te lodh kjo dileme,beso mor djale si e cfare te dushe e mos u merr me dilema.Kujt po i interesojne dilemat e tua??Nqs ti ke dilema mbaji per vete dilemat e shko e merr pergjigje tek ata qe te mesojne dilemat.
Bariu ska dilema,ke ndonje problem ti?Une skam dilema ke ndonje problem ti?Miliona e miliona te krishtere se kane kete dileme ke ndonje problem ti?
Ja mu pergjigj pse duhet te jem ne dileme une, besoj verberisht apo jo kjo eshte pune per mua e drejta ime si te besoj?
Kur te kem dilema mos u merzit,se di ku te bej pytje e ku te marr pergjigje e sidomos nuk do ju pyes ju qe jeni gjithmone ne dileme me veten tuaj....
Te mos jesh e qarte ne fe ,eshte normale. Te kesh dilema eshte normale.
Dilemat e mia i interesojne cdo personi i cili kerkon te hedhi drite mbi fene e tij.
Ti fol per veten , apo Bariu s'ka goje? qe pergjigjesh ti.
E kush tha se do te me pyesesh mua?( me duket se ty gjithmone te fluturojne gjerat dhe nuk i kap dot) Edhe une ate po beja po pyesja per dilemen time. nese ti nuk di te pergjigjesh leri rradhe te tjereve.
Dhe nese jam ose jo GJITHMONE ne dileme me veten,kjo eshte ajo qe ty nuk te hyn ne pune. Tip interesant ti?!


edhenje gje di te dallosh emrat femerore nga mashkullore ti? sepse genta eshte goce jo cun.


Postuar nga tresh datė 30 Shtator 2006 - 12:06:

Une tip interesant?
Ti ke ndonje problem qe te pergjigjem,forumi i hapur eshte,do te hysh ne dileme edhe mua tani?
Po ca rendesie ka ketu ne forum nese je mashkull apo femer rendesi ka te mos kesh me dilema ti se edhe po te pergjigjet njeri ja do te te linde dilema tjeter e tjeter e tjeter.....shpirti i kundershtimit....


Postuar nga fat_genta datė 30 Shtator 2006 - 13:13:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha tresh
[Kujt po i interesojne dilemat e tua??Nqs ti ke dilema mbaji per vete dilemat e shko e merr pergjigje tek ata qe te mesojne dilemat.


I bie qe ju me mesuat dilemat.
Po bie ne kundershti me veten, nese arrin ta kuptosh, ti dhe jo une tha se nuk do te me pergjigjet. Se cfar jam nuk ka rendesi, rendesi ka qe ti nuk di mire shqip.
Dhe nuk jam shpirt kundershtar une,nese do te arrini te zgjidhni ato "probleme" qe dalin.


Postuar nga tresh datė 30 Shtator 2006 - 13:34:

Ti si e krishtere e une si i krishtere dime shume mire se ku ti marrim pergjigjet e ka shume dilema qe sigurisht qe nuk marrin pergjigje ne forume.
Sa per me e mbylle kete debat me ty,jane shume e shume gjana ne te gjitha besimet fetare qe nuk kane nevoje per matematike fizike e per te mendu dilema apo aksioma po kane nevoje per besim e vetem per besim,per ndryshe do te thuej matematika fetare e fizika fetare apo dilema fetare.

Ps1)Ti e kishe me hall te madh te me shpjegosh qi je Goce e jo Cun ose ndryshe femer e jo mashkull....
Ps2) nqs je prej elbasanit e merr vesht fort mire qi une po shkruj ne dialektin GEG.Po pate dilema edhe per kte ankoju.


Postuar nga BARIU datė 30 Shtator 2006 - 13:36:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Fat_genta

Ne lidhje me kete ceshtje nuk kam asnje dileme sepse Fjala e Perendise eshte shume e qarte. Kur themi se ka dy natyrat pra njerezoren dhe Hyjnoren shpjegon se Krishti ishte plotesisht njeri dhe si i tille biri i Maries por pa baba ashtu sic thote shkrimi:


Luk 1:35 Dhe engjėlli duke u pėrgjigjur, i tha: ``Fryma e Shenjtė do tė vijė mbi ty dhe pushteti i Shumė tė Lartit do tė tė mbulojė me hijen e vet; prandaj i shenjti qė do tė lindė prej teje do tė quhet Bir i Perėndisė.

Pra qe te dyja bashke dhe nuk ka asnje dileme per te krishteret per kete gje. Vetem ne kete faqe eshte shpjeguar shume here, lexoi me kujdes.

Cfare te ben te mendosh se kjo eshte pamundur per Perendine? Pra qe Krishti te kete dy natyrat dhe te beje ato gjera qe Ai ka bere?
Ne fund te fundit te gjithe profetet kane nje baba tokesor dhe Krishti jo, te gjithe profetet shpallen Fjalen e Zotit, te gjithe kane vdekur pervec Elias ne Bibel madje per disa nuk dihet se nga se apo kur vdiqen. Per Jezusin te gjitha keto jane te shpjeguara shume qarte edhe qellimi i ketyre gjerave.
E prape ndryshe nga te gjithe ai u ringjall nga vdekja duke ju dhene shprese te gjithe atyre qe besojne ne te qe te jene nje dite me te ne parajse. Ne te gjitha keto gjera te rendesishme nuk ka asnje dileme.

Kjo eshte nje pozite qe Krishti e kishte prane Atit para se te vinte si njeri dhe qe e ka edhe tani kur eshte ne te djathte te Atit ne qiell.

Heb 1 Kurse pėr engjėjt thotė: ``Engjėjt e vet ai i bėn erėra, dhe shėrbenjėsit e tij flakė zjarri``;
Heb 1:7 ndėrsa pėr tė Birin thotė: ``Froni yt, o Perėndi ėshtė nė shekuj tė shekujve; skeptri i mbretėrisė sate ėshtė skeptėr drejtėsie.
Heb 13:18 Dhe Perėndia e paqes, qė e ngriti nga tė vdekurit, me anė tė gjakut tė Besėlidhjes sė amshuar, Bariun e madh tė dhėnve, Perėndinė tonė Jezu Krisht,
Heb 13:19 ju bėftė tė pėrsosur pėr ēdo vepėr tė mirė, qė tė kryeni vullnetin e tij, duke punuar te ju atė qė ėshtė e pėlqyer pėrpara tij, me anė tė Jezu Krishtit, tė cilit i qoftė lavdi nė shekuj tė shekujve. Amen.

Shqyrtoni shkrime te tilla me motivin e drejte dhe me te vertete do te jeni te bekuar nga Fjala e Perendise.

Gjithe te mirat:
Bariu.


Postuar nga fat_genta datė 30 Shtator 2006 - 20:36:

Tresh se pari nuk e kam fare problem se cfar me ben ti , por te vura ne dukje se e ke lexuar gabim.
Dhe si elbasanllie dhe si qe e kam dhene provim dialektologjine, e kuptoj qe flet ate geg por gegerishtja jote eshte pak e cuditshme.

Bariu me kete te kuptoj qe Jezusi eshte bir i Zotit? dhe jo Zot!?


Postuar nga BARIU datė 01 Tetor 2006 - 20:34:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Fat_genta

Me vjen mire qe kupton qe eshte Biri i Perendise ky eshte nje hap i mire.
Qe te dy vargjet nga letra e Hebrenjve tregojne Krishtin me natyre Hyjnore ai quhet Perendi dhe nuk quhet kush i tille me atributet e Perendise Krijuesit dhe te Atij qe pershkruhet ne Bibel.

Bariu.


Postuar nga fat_genta datė 01 Tetor 2006 - 21:07:

Re: A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Citim:
Po citoj ato qė tha BARIU
A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Fat_genta

Me vjen mire qe kupton qe eshte Biri i Perendise ky eshte nje hap i mire.
Qe te dy vargjet nga letra e Hebrenjve tregojne Krishtin me natyre Hyjnore ai quhet Perendi dhe nuk quhet kush i tille me atributet e Perendise Krijuesit dhe te Atij qe pershkruhet ne Bibel.

Bariu.Me fal por fillove te me ngaterrosh tani.
Hapi i pare eshte se eshte biri, po i dyti del se eshte Zoti? E Zoti i cili e krijoi ku eshte?


Postuar nga SmArTs_WAY datė 02 Tetor 2006 - 20:58:

Pershendetje anetare te nderuar

Bari i nderuar, te lutem mos merr ca citate biblike e ca ti anashkalosh duke dhene nje koment mbi to me dy fjale... po hajde xhanem beri nje koment aty citateve (qe jane 5% prej atyre qe kemi zbuluar ne, ne Bibel) e qe ne to ka kontadikta... e qe kontradikta apo kontrasti eshte cilesi njerezore,... po q'flas une,... po vet ata te krishteret kane pranuar duke thene se bibla eshte shkruar nga 40 autore.. po nejse... bash me intereson te i shpjegosh ato citate qe tregojne vetite hyjnore e ato njerzore.. hajt mbeqi mire

bye bye
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga Amstel datė 03 Tetor 2006 - 14:19:

o smarts shume i kundervihesh kesaj teme dhe meqe je kaq besimtar i madhe do te na shpjegosh pak nga ajo fejat jote qe ti beson kaq shume?

nese jo do te lutesha shume si shok merre si te duash te mos shkruaj budallalliqe ne kete tem thjeshte sa per te nxehur te tjeret dhe kunderviheni me njeri tjetrin kot?


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.