Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Prishtinasja_ datė 14 Dhjetor 2006 - 03:31:

Lus moderatoret pergjegjes, nese vertete jane te ndergjegjshem dhe njofin kodin e drejtesis, mos t'i modifikojne argumentet e postuara nga ana ime me pretekstin sic kane pohuar dhe me pare kundrejt disa bashkebiseduesve duke ua cenuar te drejten e shprehjes se lire se; "nuk lejojme leksione ne forum!". Une mund t'ua potencoj me cdo mjet justifikues, se shkresat e mia nuk duhet pare ne te ashtuquajturen "leksion!" por thjeshte deshmi-diskutimi dhe i perkasin pikerisht temes aktuale te autorit (te saj). Andaj, vetdijesohinu se e VERTETA dhe e DREJTA jane nje, meqe ne bote nuk mund te ekzistojne dy te verteta, ose njera eshte e vertete ose tjetra. Ju lus ne mirekuptim edhe nese e verteta argumentuese nuk eshte e deshiruar per ju, te pakten te keni respekt. Ju jam mirenjohese per nje bashkpunim nen kodin e miresjelljes dhe respektit njerezor!

shendet,


Postuar nga Prishtinasja_ datė 14 Dhjetor 2006 - 22:52:

Re: A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

[QUOTE]Po citoj ato qė tha BARIU
[B]J

Po perpiqem te flas si nje i krishtere, por qe edhe kam studiuar teologji. Kjo me ka ndihmuar te mesoj me shume per Perendine, Biblen dhe faktin se kush eshte Krishti.


Prishtinasja: Kam respekt per ju i nderuari BARIU meqe jeni ithtare i Bibles.

BARIU citoi: Nese ndokush do te mesoje se kush eshte Krishti realitetin mund ta mesoje VETEM ne Bibel dhe atje ne kontekst dhe jo duke shkeputur nje varg ketu e atje. Qe nga fillimi deri ne fund Fjala eshte unike dhe po keshtu ne lidhje me faktin se kush eshte Jezusi.


Prishtinasja: Si mund te mesohet realiteti (e verteta) e Krishtit!, perderisa pikerisht Bibla
edhe pse me shtesa e ndryshime tė shumta e tregon qartė se Jezusi nuk ėshtė Zot por njeri dhe i dėrguar i Zotit xh.sh.

BARIU citoi: Mos ndaloni se kerkuari se kush eshte Jezusi vecse ne burimin e vertete.


Prishtinasja: Burimet e verteta qarte argumentojne se Isai a.s. (Jezusi) ishte njeri si une,ti dhe gjithe te tjeret, pervecse ate Perendia e ngriti ne shkalle me te larte-ate profetike. Andaj serish e perseris, se e VERTETA eshte NJe dhe nuk ekzistojne Dy te Verteta kete bote.

(Surja Isra /25.) "Zoti juaj e di mė sė miri atė qė keni nė shpirtin tuaj. Nėse keni qėllime tė mira, vėrtet Ai u fal atyre qė pendohen."


(surja en-nisae ajeti /36.)
"Adhurone All-llahun e mos i shoqėroni Atij asnjė send, sillnu mirė ndaj prindėrve, ndaj tė afėrmve, ndaj jetimėve, ndaj tė varfėrve, ndaj fqiut tė afėrt, ndaj fqiut tė largėt, ndaj shokut pranė vetes, ndaj udhėtarit tė largėt dhe ndaj robėrve. All-llahu nuk e do atė qė ėshtė kryelartė dhe atė qė lavdėrohet."

Mirekuptim per gjithe!


Postuar nga Gaia datė 15 Dhjetor 2006 - 01:39:

Prishtinase cke dashur te thuash me gjithe keto trakte?

Ca je tu bo kshu o goc se sje maje minares ktu po je maje forumit,ec er goc se po le nom tu fol me inot kundrra krishtit se ste beso njeri ty,,,ti si beso jezusit si kena me te besu ne ty????


Postuar nga Prishtinasja_ datė 16 Dhjetor 2006 - 01:04:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gaia


,,,ti si beso jezusit si kena me te besu ne ty????
Fjales time s'kekroj ti besohet por argumenteve te verteta cilat nuk mohohen dot! Dhe sa i perket ciatit tend te siperm, shof se pak keni njohuri per Islamin! Nje nder kushtet parimore te Islamit, eshte te besosh ne gjithe te derguarit e Zotit andaj dhe Isai a.s. (Jezus) ishte nje nder te derguarit e Zotit dhe besimtaret musliman kane respekt te vecante per Isain.a s (Jezusin) si njeri nder pese krijesat me te dashure tek Zoti.

p.s here tjeter merr bagazh (njohuri) me vete kur do te sulmosh diken : ) respekt.


Postuar nga Gaia datė 16 Dhjetor 2006 - 05:23:

Ca beso ti sdmth se duhet te jete e vertete e derguara e zotit,bagazhet i ke mor ti mo ska nel gjo per ne,paj zotin rrifke ne hava si shume ti , qeke bo per prift se hoxha dihet qe merret me magjira si i dergum i zotit,ti sugjeroj te dy per sherim.


Postuar nga Prishtinasja_ datė 16 Dhjetor 2006 - 22:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gaia

qeke bo per prift se hoxha dihet qe merret me magjira si i dergum i zotit,ti sugjeroj te dy per sherim.
Lus moderatoret pergjegjes te fshijne mesazhet me doze fyerjesh (sic eshte citati i siperm i Gaia)? Ju flm ne mirekuptim.


Postuar nga BARIU datė 19 Dhjetor 2006 - 20:52:

Pershendetje te gjithe atyre qe mund te lexojne keto gjera: Me vjen seriozisht keq per keqperdorimet, keqinterpretimet e bera ne gjithe kete inofrmacion qe eshte ketu nga Prishtinasja.
 
Per mjaft nga keto gjera kemi biseduar dhe pergjigjur, por jane lexuar apo jo apo thjesht egziston deshira per te shpallur genjeshtra???
 
*  Une jam i krishtere qe ardhuroj Perendine e gjalle dhe jo Biblen, por e falenderoj Perendine per Fjalen e tij te mrekullueshme.
*  Nese ka ndryshime ne Bibel ato duhet te paraqiten me prova dhe jo dokrra, pra nese dikush ka nje bibel origjinale dhe tregon ndryshimet.
*  Per shumcien e ciltimeve per ceshtjen nese Krishti eshte Zot kane per pergjigje faktin se ai kishte dy natyra. Njerezoren dhe Hyjnoren.
Jo vetem ka informacion ne Bibel por edhe ketu kemi sjelle referenca plot per kete gje dhe nese ka ndonje gje per te cilen te krishteret qe nga Fillimi kane qene unike eshte besimi ne Krishtin Zot. ( Ketu nuk hyjne kultet )
 
* Jezusi u kryqezua dhe kjo eshte ajo qe dishepujt qe ishin me te deshmuan qarte si deshmitare okulare:
2Pe 1:14 Sepse nuk jua bėmė tė njohur fuqinė dhe ardhjen e Zotit tonė Jezu Krisht, duke shkuar pas pėrralla tė sajuara me mjeshtri, por sepse jemi dėshmitarė okular e madhėshtisė sė tij.
 
E pra sot dikush, kushdo ka te drejte te flase por une do te sugjeroja te besonte deshmine e atyre qe ishin me Krishtin.
Shikoni Krishti u kryqezua dhe u ringjall thote Fjala e Perendise dhe kjo eshte e mrekullueshme qe ne te krishteret kemi nje shpetimtar te gjalle.
 
* Sakrifica e tij thote shkrimi vlen per te gjithe brezat:
 
Heb 9:9 Por Krishti, qė erdhi si kryeprift i tė mirave qė do tė vijnė nė tė ardhmen, duke kaluar nėpėr njė tabernakull mė tė madh e mė tė pėrkryer, qė s`ėshtė bėrė me dorė, pra, qė nuk ėshtė e kėsaj krijese,
Heb 9:10 hyri njė herė e pėrgjithmonė nė shenjtėrore, jo me gjakun e cjepve dhe tė viēave, por me gjakun e vet, dhe fitoi njė shpėtim tė amshuar.
Heb 9:11 Sepse, nė qoftė se gjaku i demave dhe i cjepve dhe hiri i njė mėshqerre i spėrkatur mbi tė ndoturit, i shenjtėron, duke i pastruar nė mish,
Heb 9:12 aq mė shumė gjaku i Krishtit, i cili me anė tė Frymės sė Shenjtė e dha veten e tij tė papėrlyer nga asnjė faj ndaj Perėndisė, do ta pastrojė ndėrgjegjen tuaj nga veprat e vdekura pėr t`i shėrbyer Perėndisė sė gjallė!
Heb 9:13 Pėr kėtė arsye ai ėshtė ndėrmjetėsi i Besėlidhjes sė re qė, me anė tė vdekjes qė u bė pėr shpėrblimin e shkeljeve qė u kryen gjatė Besėlidhjes sė parė, tė thirrurit tė marrin premtimin e trashėgimisė sė amshuar.
 
Nje nxitje e fundit:
Mos e interpretoni Biblen duke u perpjekur te vertetoni doktrina qe nuk jane ne te apo qe i keni lexuar dike gjetke:
Fjala e Perendise eshte per te gjithe dhe e vertete por duhet lexuar dhe pranuar me besim duke i kerkuar Perendise te bekoje ate ne zemren e kujt do qe e  lexon.
 
Gjithe te mirat:
Bariu.


Postuar nga Prishtinasja_ datė 20 Dhjetor 2006 - 00:54:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha BARIU
[B]

BARIU citoi: Per mjaft nga keto gjera kemi biseduar dhe pergjigjur, por jane lexuar apo jo apo thjesht egziston deshira per te shpallur genjeshtra???


Prishtinasja: I neruar, qellimi yne eshte te sjellim (debatojme) argumentet e verteta qe nxjerrin ne pah (shesh) te verteten absolute kundrejt doktrines se krishter ne pohimin e Krishtit si "Zot!". Ju mund t'i quani genjeshtra gjitha argumentet qe potecojne te verteten por e keqja qendron se nuk keni bazamentin e forte t'i kudnerviheni me argumente, andaj gjitha argumenteve ua mveshni petkun e te ashtuquajtures "trillim,genejshter!". E drejte e juaja eshte te besoni ne cfare deshironi, sepse nuk ua imponon njeri as edhe nje gje. Por thjeshte debatojme ne menyre elegante pa cenuar tezen e ndergjegjes dhe dinjitetit te askujt.BARIU citoi: *  Une jam i krishtere qe ardhuroj Perendine e gjalle dhe jo Biblen, por e falenderoj Perendine per Fjalen e tij te mrekullueshme.


Prishtinasja: Muslimanet kane respekt te vecante per ithtaret e krishtere dhe respektoj gjithsesi qendrimin tend.

BARIU: *  Nese ka ndryshime ne Bibel ato duhet te paraqiten me prova dhe jo dokrra, pra nese dikush ka nje bibel origjinale dhe tregon ndryshimet.


Prishtinasja: Kete gje fare mire e dijn te krishteret mbi ndryshimet qe jane bere ne Bibel, por dic tjeter eshte qe e mohojne! Andaj s'ja vlen te sjellim argumente te serishme, pasi qindra here kjo ceshtje eshte argumentuar e debatuar pikerisht ketu ne forum.

p.s cdo ilac sherues kur konsumohet len nje shije te idhet ne gojet tona, por rezultati perfundimtar i saj eshte kurues dhe i embel.

Andaj dhe e vertetea e hidhur gjithmone dhemb ne fillim. Keshtuqe alternativa e vetme e nejriut per t'u perballur drejt se Vertetes eshte; qe t'ia hudh vetes se tij poshte idet e fiksuara ne koke perderisa ato ide nuk kane origjine nga asnje burim pervecse epshesia e njeriut i ka cendisur sipas tekeve te tij.


BARIU: *  Per shumcien e ciltimeve per ceshtjen nese Krishti eshte Zot kane per pergjigje faktin se ai kishte dy natyra. Njerezoren dhe Hyjnoren.


Prishtinasja: O i uruar, kur thua kete citat, ti direkt bie ne kontradikte me veten e asesi me Krishtin, pasi gjitha deshmite e Jezusit ne Bibel potecojne qartazi se ai nuk ishte Zot. Ti nuk je duke mohuar dehsmite Kur'anore, por mohon ate Biblike, pikerishst ne burimet tuaja cilat i merr per besim te shenjte!

Kur thua Krishti eshte Zot, dhe ia mvesh petkun e dy natyrave, a nuk jeo kjo te meditosh rreth deshmive biblike ku deshmojne se Jezusi iu lut Perendise per shpetim?! Pastaj sikur mos te deshmohet tutje as edhe nje argument tjeter, mjafton te meditoj nejriu rreth pyetjes: SI KA MUNDESI QR KRISHTI TI LUTEJ PERENDISE KUR AI VET ISHTE PERENDI DHE PSOEDONTE FUQIN HYJNORE? sI KA MUDNESI QE KRISHTI TE KISHTE FRIKE VDEKJEN (APO PERENDIA TE VDES? duke e vene fuqine e tij hyjnore ne nje peshore me ate te krijesave te doebta nejrezore?) Megjtihate per t'i deshmuar gjitha keto me argumente, serish do e potencoj me deshmi biblike, ne te cilat ti i merr per besim te shenjte dhe nga ana tjeter mohon faktet e saj ku faktet e saj jane burim i besimit tend! Ne vijim:....,
A ESHTE KRYQEZUAR KRISHTI (dilema qe qendron ne zemer te krishterimit)


Njė nga besimet thelemore tė Krishtėrimit ėshtė se Jezusi i quajtur Krisht ka vdekur dhe ka lejuar derdhjen e gjakut tė tij pėr hir tė faljes sė mėkateve tė njerėzimit. Me fjalė tė tjera Jezusi ka vdekur nė kryq si sakrificė pėr mėkatet tona. Le ta sqarojmė kėtė temė nga Bibla dhe le tė shohim se a ėshtė dėrguar Jezusi njėmend pėr tė vdekur nė kryq si shpėtim pėr mėkatet tona:Vullneti i Jezu Krishtit pėr tė vdekur pėr mėkatet tonaPjetri dhe tė dy bijtė e Zebedeut ishin me Jezusin para prijėsve kur erdhėn ta marrin Jezusin pėr t’a kryqėzuar. Me kėtė rast Jezusi i foli Pjetrit dhe dy bijve tė Zebedeut sikur thotė Mateu 26:38 ‘Atėherė ai u tha atyre: ''Shpirti im ėshtė thellėsisht i trishtuar, deri nė vdekje; qėndroni kėtu dhe rrini zgjuar bashkė me mua'' ‘. Pastaj Jezusi u largua pak nga ta dhe iu lut Perėndisė siē thotė Ungjili sipas Mateut 26:39 ‘Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej duke thėnė: ''Ati im, nė qoftė se ėshtė e mundur, largoje prej meje kėtė kupė; megjithatė, jo si dua unė, por si do ti'' ‘.


O i uruar, mere argument veten tende kete rast; te ishe mbret i nje perandorie me siguri se do posedoje fuqin pushtetare kundrejt atij populli dhe a thua valle ti si mbret do ishe i nenshtruar nen kembet e popullit apo ansajelltas, populli nen kembet (urdherat tuaja?) Padyshim se populli do ishte nen nenshtrimin e fuqise se nje mbreti dhe nen zbatimin e urdherave te tij. Keshtuqe mbreti si mbret nuk do kishte arsye ndaj nenshtrimit te njeriu pasi ne duart e tij eshte e gjithe perandoria dhe ai do vepronte sipas deshires se tij, cilindo do e ndeshkonte cilindo do e shperblente (varesisht nga veprat). Kurse mbreti nuk do kishte nevoje per meshiren e nejrezve, pasi e gjithe pasuria perandorike do ishte nen komanden e tij.

Kurse ti bie ne kontradikte me veten tende sapo thua Krishti kishte dy natyra, dmth; ate njerezore dhe hyjnore!( dhe t'a zeme se se eshte e evrtete kjo qe pohon!) Por a s'me thua ne deshmin e Mateut se kujt i lutej Krishti, se kujt i kekronte meshire e ndihme per shpetim?? Bindu se keto nuk i thote nga hamendja prishtinasja pasi s'kam per qellim te shpall lufte-beteje kundrejt besimit tend, qellimi eshte te mbrojme te verteten me argumente baze! Andaj nese beson fjalen e Perendise ne bibel, si mund te mohosh argumentin e Mateut??? ( etj!) Ne vijim deshmia tjeter biblike!....,

"Ėshtė shumė e qartė nga vargu i Ungjillit sipas Maetut 26:39 se Jezusi nuk kishte ndonjė qėllim pėr tė vdekur. Nė kėtė varg ėshtė treguar se Jezusi u lut fuqishėm pėr t’ia larguar vdekjen (Mateu pėrmendė se Jezusi i pėrsėriti tri herė kėto lutje)".

Po kete argument te serishem biblik ( te Mateut)me cfare e potencon??? Keto deshmi gjitha i ke ne bibel te cilat i argumenton dhe Kur'ani Famelarte. Nėse Jezu Krishti do tė ishte dėrguar pėr tu kryqėzuar ai nuk do tė hezitonte aspak qė tė vdiste dhe asesi s'do perdorte lutjen per shpetim. Ky argument biblik (gjegjesisht dhe kur'anor) deshmon se Krishti ishte nje krijese njerezore sikurse ne dmth nje krijese e dobet qe gjithmone i eshte nenshtruar lutjeve kundrejt fuqise hyjnore , ate te Perendise-Zotit.


respekt,


Postuar nga Gaia datė 20 Dhjetor 2006 - 09:41:

Ka edhe me djetra dhjetra citate biblike qė e hjedhin poshtė hyjninė e Jezusit. Vėrtet nuk dojnė koment kėto citate.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Qe nga kjo ide e turpshme qe ke sjell ketu dukesh se cfare etiketash propagande kundrra Jezusit perdor,,turp te vije,cfare besimtare je ti,turp qe ske respekt per fete e tjera,kush je ti te hedhesh poshte hyjnin e e jezusit,si do te vinte ty te flisnin te krishteret kundrra figures se Muhamedit,por ne se bejme nje gje te tille dhe ske per ta pare kurre se kemi tolerance fetare ne shpirt si fetare qe jemi ,tema duket me qellim ofendues qe kur eshte hapur , prezantimi jot si ato ekstremistet islamike kundrra te krishtereve,turp te kesh,komentet e tua lene per tu deshiruar me keqardhje si nje njeri humbur neper rrugesh pa kry ,TURP TE KESH.
Jezu krishti te falte se di spo di car po ben ,satani te paska zaptu mendt.


Postuar nga Muhejminu datė 20 Dhjetor 2006 - 13:46:

A doni te dini se sa tolerant eshte Islami???? Me tregoni nje fe tjeter qe bn kete qe ben muslimani. A e dini se perse e festojne pashket hebrenjte???? Ata i festojne per te perkujtuar diten qe u larguan nga faraoni, po e dini juve se cbejne muslimanet ate dite?????

Hadith i Profetit a.s tregon se duhet muslimani te agjeroj nje dite para ose pas pashkeve te hebrenjve qe te perkujtoj diten e largimit te sproves nga besimtarfet ne nje Zot. me thoni a nuk eshte tolerance dhe respektim??????


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.