Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga SmArTs_WAY datė 20 Korrik 2006 - 14:02:

Pėrshėndetje i nderuar.

I nderuar ti, asnjė argument nuk solle qė Jezusi ėshtė Zot.

Tė tė bėjė njė pyetje. Jezusi kur lutej, pse i lutej Zotit, nėse ai qenka Zot, mirėpo i shkrirė nė njeri?

Nėse ai ėshtė Zot, nuk ka pse tė lutet...sepse ai ėshtė vetZot.

apo vet fjala jote: sepse Zoti e beri ate te jete gjithcka.... eshte argument se ai kishte nje Zot, dhe ai (jezusi) nuk ishte Zot.
Dhe dije se ska mundėsi qė njė krijesė tė jetė edhe bir i njeriut edhe bir i Zotit, kėtė ta tregon edhe Bibla...

“Breznitė e Jezu Krishtit, tė birit tė Davidit, tė birit tė Abrahamit. Abrahamit i lindi Izaku...Izaku i lindi Jakobi...” [Mateo. 1/1-2], pra si ka mundėi qė njė krijesė qė edhe katragjyshin e pati njeri tė jetė Zot?...

apo mund tė shohim edhe kontradikta nė Bibėl si pėrshmebull, breznitė e Jezusit:

Nė Mateun 1/1-17 vėrejmė siē vijon:
1. Fragmenti vėrteton se Jezusi ėshtė i lindur, atėherė Jezusi posedon ditėlindje, ai ėshtė i lindur, i lindur. Pyesim, si mundet qė i linduri tė jetė Zot (siē pretendojnė)?!!
2. Pretendojnė se Jezusi ėshtė Bir i Zotit, ndėrsa fragmenti thotė se Jezusi ėshtė bir i Davidit. Si mundet qė Jezusi tė jetė bir i Davidit dhe njėkohėsisht bir i Zotit?!!
3. Dihet se Davidi ėshtė bir i Jeseut [Mt. 1/6], pra si mundet qė nė tė njejtėn kohė tė jetė edhe bir i Abrahamit?!!
4. Nė fragment thuhet “e prej shpėnguljes nė Babiloni deri tek Krishti katėdhjetė brezni”.
Kjo ėshtė nė kundėthėni me fjalėt n[ Levitiku /3, i cili thekson kohėn se janė tetėmbėdhjetė brezni, e jo katėrmbėdhjetė brezni. Kjo ėshtė nė kundėthėnie mes Ungjillit dhe Torės!!
5. Nė fragment thuhet “Gjithse, pra, katėrmbėdhjetė brezni prej Abrahamit deri te Davidi; prej Davidit deri nė shpėrngulje nė Babiloni katėrmbėdhjetė brezni; e prej shpėrnguljes nė Babiloni deri te Krishti katėrmbėdhjetė brezni.” [Mt. 1/17]
Kjo nėbkupton se tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Krishti janė gjithsej 42 brezni/ Me tė vėrtetė, po qe se e numėrojmė gjnealogjinė e cekur nė Mateu 1/1-17, do tė vėrejmė se janė 41 brezni. Fragmenti ėshtė nė kundėrthėnės me vete!!
Gjenealogjia e pėrmendur nė Ungjillin e Lukės ndryshon nga ajo qė ėshtė regjistruar nė Ingjillin e Mateut. Luka (3) pėrmend gjenealogjinė nga Adami deri te Jezusi, ndėrsa Mateu pėrmend gjenealogjinė nga Abrahami deri te Jezusi. Mos vallė ndryshoi shpallja?! Apo, ēka ndryshoi?!
6. Nga Abrahami deri te Jezusi (sipas Lukės) kanė kaluar 26 brezni, ndėrsa sipas Mateut 41 brezni. Dallimi ėshtė 15 brezni!!
7. Jozefi, i fejuari i Marisė (nėnės sė Jezusit), ėshtė i biri i Jakobit sipas Mateut 1/16, mirėpo sipas Luka 3/23 ai ishte i biri i Helit. Mospėrputhje e qartė mes dy ungjikve!!
8. Nė Mateu 1/11 thuhet se Jozia (Joshijahu) ishte mbret i Judės gjatė shpėrnguljes nė Babiloni. Fakte historike flasin se Jozia qysh herėt ishte i vdekur, para se tė ndodhė shpėrngulja nė Babiloni (Levitiku – Dita e Dytė, 35-36).
9. Faresi ėshtė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit, sipas Mt. 1/3. Siē dihet ėshtė fėmijė jashtė kurore, sipas Juda, i biri i Jakobit bėri prostitucion me vejushėn Tamaranė, nėnėn e Faresit. Si mund tė jetė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit (Bir i Zotit siē pretendojnė), fėmijė jahtė kurorės?!!.

Po pate dėshirė vazhdojmė prap...

Paqa qoftė mbi pasuesit e udhėzimit
smarts way
kumanovė


Postuar nga lorie datė 20 Korrik 2006 - 22:01:

Smartie

lexoje mire Biblen. Ti po ben te njejtat pyetje qe njerezit ne ate kohe ia bene Jezusit. Shume pergjigje i ke ne mesazhin e pare qe te shkruajta por po te jap dhe nje te dyte.

LEXOJE MIRE pjesen e Mateut 22: 41. (e kam ne anglisht)

Whose son is the Christ?
While the Pharisees were gathered together,Jesus asked them,"what do you think about the Christ ? Whose son is he? "
"The son of David ,'they replied.
He said to them,'How is it then that David,speaking by the Spirit,calls him 'Lord'?
For he says,
'The Lord said to my Lord:
Sit at my right hand
until i put your enemies
under your feet.'(Psalm 110:1)
If then David calls him'Lord',how can he be his son? No one could say a word in reply,and from that day on no one dared to ask him any more questions.


Postuar nga BARIU datė 23 Korrik 2006 - 15:23:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Nuk e di se cfare Bible keni perdorur per te arritur kete perfundim. Por Bibla qe eshte e perkthyer nga Greqishtja e vjeter gjuha e Dhjates se re thote:

Isa 9 Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.

KETO FJALE JANE PER MESIAN QE ESHTE KRISHTI.

Joh 8:55 Por ju ende s`e keni njohur, kurse unė e njoh dhe, po tė thoja se nuk e njoh, do tė isha njė gėnjeshtar si ju; por unė e njoh dhe e zbatoj fjalėn e tij.
Joh 8:56 Abrahami, ati juaj, ngazėllohej nė shpresėn qė tė shihte ditėn time; e pa dhe u gėzua``.
Joh 8:57 Judenjtė, pra, i thanė: ``Ti ende nuk je pesėdhjetė vjeē dhe e paske parė Abrahamin?``.
Joh 8:58 Jezusi u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė unė po ju them: para se tė kishte lindur Abrahami, unė jam``.

KETO FJALE U THANE NGA MESIA QE ESHTE KRISHTI ZOT.

Joh 1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.

KETO FJALE JANE PER JEZU KRISHTIN ZOT.

Joh 13:12 Kėshtu, mbasi ua lau kėmbėt, mori pėrsėri rrobat e tij, zuri vend rishtas nė tryezė dhe u tha atyre: ``A e kuptoni kėtė qė ju kam bėrė?
Joh 13:13 Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam.
Joh 13:14 Nė qoftė se unė, Zoti dhe Mėsuesi, ju kam larė kėmbėt, edhe ju duhet t`i lani kėmbėt njėri-tjetrit.

KRISHTI VETE THA: JU ME QUANI MESUES DHE ZOT DHE MIRE THONI SEPSE JAM.

1Co 1:1 Pali, i thirrur apostull i Jezu Krishtit, me anė tė vullnetit tė Perėndisė, dhe vėllai Sosten,
1Co 1:2 kishės sė Perėndisė qė ėshtė nė Korint, tė shenjtėruarve nė Krishtin Jezus, tė thirrur shenjtorė, bashkė me tė gjithė ata qė nė ēdo vend e thėrrasin emrin e Jezu Krishtit, Zotit tė tyre dhe tonit:

KESHTU E QUAJTEN TE KRISHTERET E HERSHEM.

Keto jane vetem nje pjese e vogel e shkrimit te shenjte qe tregon qarte se Krishti eshte Zot. Nese ka ndonje gje per te cilen kisha nuk e ka ndryshuar doktrinen e saj eshte se Krishti eshte Zot.

Lexojini mire keto pasazhe. Ka edhe shume te tjera.

Gjithe te mirat:
Bariu.


Postuar nga vockelpiti datė 25 Korrik 2006 - 14:57:

Re: A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Kam nje pyetje ,meqenese jam anetare e re dhe se di si ka shkuar biseda.

Mos je gje deshmitar i Jehovait ti?

 

 

 

 

Citim:
Po citoj ato qė tha SmArTs_WAY
A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Njė ndėr problemet mė kontradiktore nė historinė njerėzore ėshtė ēėshtja e Isait (Jezusit) a.s.. A ishte ai krejtėsisht hyjnor apo krejtėsisht njeri?

Polemika rreth personalitetit tė Jezu Krishtit ėshtė ndryshimi mė i madh ndėrmjet Islamit dhe Krishterimit. Ky ndryshim i mban tė veēuar pasuesit e kėtyre dy besimeve. Muslimanėt shohin tek Jezu Krishti njė profet tė madh tė Zotit, e duan dhe e rrespektojnė aq sa duan dhe rrespektojnė Abrahamin (Ibrahimin), Moisiun (Musain) dhe Muhamedin, si dhe tė tjerėt para tyre (paqa e Zotit qoftė mbi ta).

Tė krishterėt nga ana tjetėr e quajnė Jezusin Zot ose bir i Zotit, dhe e adhurojnė si tė tillė, njė koncept ky qė muslimanėt nuk mund ta pranojnė.

Bibla, edhe pse me shtesa e ndryshime tė shumta e tregon qartė se Jezusi nuk ėshtė Zot por njeri dhe i dėrguar i Zotit xh.sh.

Pa humbur kohė do tė theksojmė argumentet nga vet Bibla tė cilat tregojnė dhe aludojnė qartazi qė Jezusi nuk ėshtė Zot. Nga filimi deri nė fund, Ungjijtė tregojnė qartė se Jezusi ėshtė krejt ndryshe nga natyra hyjnore e Zotit.

Le tė bėjmė njė krahasim nė mes Zotit dhe Jezusit:Zoti ėshtė i pavdekshėm.

Bibla tregon njė nga cilėsit e Zotit, e cila ėshtė pafillimėsia dhe pavdekshmėria ku thotė: “ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme, tė cilėn asnjė njeri nuk e ka parė kurrė dhe as mund ta shohė; atij i qoftė nderi dhe pushteti i pėrjetshėm”. (1 Timoteu 6:16) “Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia”. (Psalmi 90:2) “Por ti je gjithnjė po ai dhe vitet e tua nuk do tė kenė kurrė fund”. (Psalmi 102:27)Kurse Jezusi vdiq.

Bibla thotė: “Dhe Jezusi bėrtiti me zė tė lartė dhe tha: ''O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!''. Dhe, si tha kėto, dha fryma”. (Luka 23:46) “por, kur erdhėn te Jezusi, dhe si panė se ai tashmė kishte vdekur...”. (Gjoni 19:33) “Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn”. (Marku 15:37)


Postuar nga lorie datė 25 Korrik 2006 - 20:38:

Bariu

me pelqejne pjeset qe ke zgjedhur nga Bibla. E tregojne akoma me qarte identitetin e Krishtit.


Postuar nga oliinter datė 26 Korrik 2006 - 11:14:

Nena Natyre ne vetvete ka nje rregullsi qe quhet ndrushe dhe dora hyjnore. Kjo eshte ajo qe da vinci kishte zbuluar dhe njihet ndryshe si kodi i da vincit.

Bibla eshte nje liber i shkruar nga 40 prifterinj dhe ne te eshte perfshire jezusi si bir i zotit dhe jane lene jashte saj aspekte si jezusi njeri i zakonshem. Jezusi eshte martuar me mbrapa me maria madalenen dhe kane pase nje vajze. Kisha edhe sot nuk e lejon nje gje te tille.

Ku eshte varri i maria madalenes???

sipas da vincit maria madalena ne ditarin e saj e njeh jezusin si njeri i zakonshem qe me pas edhe u martua me te.

"THERE IS ONLY ONE GOD"

te tjeret jane vetem profete te tij.


Postuar nga SmArTs_WAY datė 28 Korrik 2006 - 22:35:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JOOOOOOOOOO

Citim:
Po citoj ato qė tha BARIU
Isa 9 Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.


E sa interesant je be i nderuari shok. Vet po tregon se ai (Jezusi) qenka qė paska njė fillim,... (ndėrsa dije) se Zoti ska fillim e as mbarim kėtė e tregon edhe vet Bibla: "Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia”. (Psalmi 90:2)... a e kuptove i nderuar, mbase ai (Zoti) nuk vdes ai as nuk lind, ndėrsa Jezusi vdiq njė dit, kėshtu na tregon Marku: “Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn”. (Marku 15:37).. a ban tė bėj pyetje???... Kujt ia dha kėtė frym???? apo kujt i lutej ai kur lutej siē na tregon Luka: “ndėrsa po lutej, qielli u hap”, “Por ai tėrhiqej nė vende tė vetmuara dhe lutej”, ” Jezusi po lutej nė vetmi”, “dhe ra nė gjunj dhe lutej”, “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 3:21/ 5:16/ 9:18/ 22:41/ 6:12), apo siē na tregon Mateu: “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej” (Mateu 26:39).... Ku mbeti hyjnya e Jezusit?????.. ai qenka Zot, Zoti i lutka Zotit, pastaj Zoti ia pranon lutjen Zotit, dhe Zoti shkonte dhe rrinte me njerėz dhe lutej te Zoti pėr ndihmė ndaj njerėzve...po kjo ēka ėshtė i nderuar, vallė a mund ta kupton dikush kėtė mbase une nuk po e kuptojė.. apo do tė mė thuani si disa tė krishterė se mendja e njeriut ėshtė e ngushtė pėr ta kuptuar, atėherė qfarė qėllimi ka jeta dhe besimi pėr juve??? mbyllje syve dhe pik, d.m.th. pasimi qorrasi e verbėrisht??? jo jo, e vėrteta kėrkohet..
Atėherė nėse qenka si disa qė po thonė se Bibla thotė PO, atėherė unė solla argumente se thotė JO, d.m.th. kontradikta dhe asgjė mė shumė... e si ka mundėsi njė libėr hyjnorė tė jetė jo perfekt????d.m.th. kjo tregon se ai (Bibla) nuk ėshtė hyjnorė por ėshtė njerėzor qė e shkrujtėn 40 autorė.

Mbeteni tė rrespekt nga une
smarts way
abdulmuhsini
kumanovė, 28.07.2006


Postuar nga Amstel datė 03 Gusht 2006 - 11:47:

une mund te them se jezusi eshte zot ndoshta nuk me kujtohen tani shprehje nga bibla por e kam lexuar ate tre her dhe jo vetem kam shkuar dhe kam kerkuar shume gjera per kete teme dhe mund te them se eshte zot...

nese jezusi nuk mund te ishte zot!si mundi te rringjall tere ato njerez?
nese jezusi nuk ishte zot si i sheroi te gjithe nga semundjet e djallit?

do te thoni ju nga fuqia e zotit por ai eshte vet zot...dhe jezusin qe krijoi e krijoi nga pjeset etij dhe detyrimisht do ta quante birin e tij,si mund ta quante ndryshe...
prandaj nje fjale ne bibel thote
perendia+jezusi+fryma e shenjte=1.


Postuar nga BARIU datė 05 Gusht 2006 - 15:24:

Jezusi eshte Zot!

Te nderuar miq qe keni hapur kete teme. Po perpiqeni te sillni ketu jo interpretimin e Bibles per Jezu Krishtin por tuajin qe eshte thjesht njerezor.

Citimet nga Bibla qe kam bere une jane vetem pak nga ato shume qe ka Bibla te tilla qe tregojne qarte se Krishti eshte Zot dhe une jam kaq i bekuar te kem nje mardhenie personale me Krishtin qe eshte i gjalle.

Per ju qe nuk kuptoni se pse Jezusi u lut, hengri ushqim, u lodh ju lutem mos harroni se Krishti kur ishte ne toke kishte dy natyra: Njerezoren dhe Hyjnoren. Per kete shkrimi i shenjte thote:

Phi 2:4 Kini nė ju po atė ndjenjė qė ishte nė Jezu Krishtin,
Phi 2:5 i cili, edhe pse ishte nė trajtė Perėndie, nuk e ēmoi si njė gjė ku tė mbahej fort pėr tė qenė barabar me Perėndinė,
Phi 2 por e zbrazi veten e tij, duke marrė trajtė shėrbėtori, e u bė i ngjashėm me njerėzit;
Phi 2:7 dhe duke u gjetur nga pamja e jashtme posi njeri, e pėruli vetveten duke u bėrė i bindur deri nė vdekje, deri nė vdekje tė kryqit.
Phi 2:8 Prandaj edhe Perėndia e lartėsoi madhėrisht dhe i dha njė emėr qė ėshtė pėrmbi ēdo emėr,
Phi 2:9 qė nė emėr tė Jezusit tė pėrkulet ēdo gju i krijesave (ose gjėrave) qiellore, tokėsore dhe nėntokėsore,
Phi 2:10 dhe ēdo gjuhė tė rrėfejė se Jezu Krishti ėshtė Zot, pėr lavdi tė Perėndisė Atė.

Shikoni ai braktisi madheshtine prane Atit ne qiell qe te na pajtoje ne me Perendine dhe shkoi deri ne kryq, per ty dhe mua, cfare dashurie.
Por Perendia e lartesoi dhe nje dite jo vetem ata qe e njohin dhe e adhurojne si Zotin dhe Shpetimatarin e tyre por cdo gjuhe do te rrefeje qe Krishti eshte Zot. Aleluja.

Shikoni cfare beri Thomai:
ta. Jezusi erdhi, ndonėse dyert ishin tė mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.
Joh 20:27 Pastaj i tha Thomait: ``Vėre gishtin kėtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorėn dhe vėre nė brinjėn time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.
Joh 20:28 Atėherė Thomai u pėrgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perėndia im!``.
Joh 20:29 Jezusi i tha: ``Sepse mė ke parė, Thoma, ti ke besuar; lum ata qė nuk kanė parė dhe kanė besuar!``.

Shikoni se si vepruan dishepujt para se Krishti te kthehej tek Ati:

Luk 24:50 Pastaj iu priu jashtė deri nė Betani dhe, si i ngriti lart duart, i bekoi.
Luk 24:51 Dhe ndodhi qė, ndėrsa ai po i bekonte, u nda prej tyre dhe e morėn lart nė qiell.
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen nė Jeruzalem me gėzim tė madh.
Luk 24:53 Dhe rrinin vazhdimisht nė tempull duke lavdėruar dhe bekuar Perėndinė. Amen!

Shkrimi i Shenjte vazhdon te thote kush ka veshe per te degjuar le te degjoje. Krishti eshte Zot, une jam i bekuar te perulem e ta adhuroj si dishepujt 2000 vjet me pare.

Gjithe te mirat:
Bariu.


Postuar nga Simona datė 05 Gusht 2006 - 16:59:

Ata qe thone se Jezusi nuk eshte zot mos kane hall valle te thone se Muhamedi eshte i vellai?

Ti qe e ke hapur kete teme dhe thua jo se ne bibel se kam lexuar ndonjehere kete ,mund te me thuash se jam kureshtare ne kuran muhamedin  cer e ka zoti kusheri apo komshi?


  Gjithsej 34 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.