Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga SmArTs_WAY datė 08 Gusht 2006 - 14:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha NIK_SERIOZI
une mund te them se jezusi eshte zot ndoshta nuk me kujtohen tani shprehje nga bibla por e kam lexuar ate tre her dhe jo vetem kam shkuar dhe kam kerkuar shume gjera per kete teme dhe mund te them se eshte zot...

I nderuar, Feja eshte me argumente e nuk eshte vec te thuash keshtu e keshtu.... une kam sjellur fakte ndersa prej krishtereve ende nuk ka fakte.

Citim:
Po citoj ato qė tha NIK_SERIOZI
nese jezusi nuk mund te ishte zot!si mundi te rringjall tere ato njerez?
nese jezusi nuk ishte zot si i sheroi te gjithe nga semundjet e djallit?


Ai nuk ishte Zot, mirepo i Derguar i Zotit... dhe Atij (Jezusit), Zoti i Lartesuar i dha fuqi per te sheruar, edhe pse ai nuk sheronte, mirepo ishte shkas ne toke qe Zoti nga Qielli te i sheron apo ngjall ndonje njeri.

Citim:
Po citoj ato qė tha NIK_SERIOZI
do te thoni ju nga fuqia e zotit por ai eshte vet zot...dhe jezusin qe krijoi e krijoi nga pjeset etij dhe detyrimisht do ta quante birin e tij,si mund ta quante ndryshe...
prandaj nje fjale ne bibel thote
perendia+jezusi+fryma e shenjte=1.


1+1+1=3, e jo 1... kush e paska bere ate matematik paska bere gabim te madh i nderuar, mirepo nuk eshte qudi e madhe mbade Bibla eshte e shkruar nga 40 autore, e ndoshta ka pasur prej tyre qe kane njohur mtematiken.


Citim:
Po citoj ato qė tha BARIU

Citimet nga Bibla qe kam bere une jane vetem pak nga ato shume qe ka Bibla te tilla qe tregojne qarte se Krishti eshte Zot dhe une jam kaq i bekuar te kem nje mardhenie personale me Krishtin qe eshte i gjalle.


Une nuk jam duke folur se Bibla nuk e llogarit Zot... Une jam duke folur per ato kontaadikta Biblike, qe jane te qarta si hana e plote ne mesin e nates. I nderuar une po te sjell citate nga Bibla:

"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]
Valle qfar thua per kete citat???... Mateu a harroj se Ai (Jezusi) eshte "Zot".. ai (Mateu) shpesh thote Zoti per Jezusin, mirepo tani i paskan ikur fjalet dhe tha Profeti....

apo i nderuar qfar thua per citatin:
"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

Jezusi po thote: "Hyu yne"... qe d.m.th. se ai ka qene njeri dhe e ka llogaritur dike tjeter Zot...

apo qfar thua i nderuar per citatin Biblik:
"Kush ju pranon juve, me pranon mua, e kush me pranon mua, prano ate qe me dergoi mua. Kush pranon profetin pse eshte profet, do te marre shperblimin qe i takon profetit." [Bibla: Mateu 10/40-41]
e qe ky citat tregon se Jezusin e dergoi dikush... e kush ishte Ai... ??? Ai ishte Zoti i Lartesuar...

nje pyetje logjike te nderuar:
"Si ka mundesi, qe nje qenie te shkrihet nje tri, dhe njehererit te llogaritet profet dhe Zot, apo njeherit te llogaritet edhe bir i davidit edhe bir i Zotit, apo si mund vetZoti ta llogarise vetveten edhe Zot edhe bir i Zotit, atehere, pse behet gjithe kjo mshtjellim...

ju pres ne nje debat intelektual e vellazeror...


Postuar nga Amstel datė 08 Gusht 2006 - 19:16:

smarts une kam dhene pergjigje per ato gjera qe di vella,
ti thua eshte e barabarte me 3 ketu nuk flitet per matematike lal eshte dicka qe eshte e shkruar edhe ne bibel.


Postuar nga SmArTs_WAY datė 08 Gusht 2006 - 20:20:

Citim:
Po citoj ato qė tha NIK_SERIOZI
smarts une kam dhene pergjigje per ato gjera qe di vella,
ti thua eshte e barabarte me 3 ketu nuk flitet per matematike lal eshte dicka qe eshte e shkruar edhe ne bibel.


E qarte i nderuar se ke qene duke folur per ate qeke lexuar, mirepo ai leximi yt nuk duhet te izolohet... sepse ne vetleximi e Bibles mund te shohesh kontradikta ne vet qeshjten e trinitetin... Nese e ke lexuar postimin tim para ketij, ka mjaftur

paq per te udhezuarit

tung
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga Simona datė 15 Gusht 2006 - 13:58:

Me vjen shume keq kur lexoj tema te tilla koti pa pike kuptimi bazuar ne bestytni fanatike rracizmi fetar qe ju con ne turqine e prapambetur.Nejse eshte zgjedhja juaj ne cdo gjykim qe beni,paci suksese ne ardhmerine e kosoves me turqelizmin tuaj.

Feja e shqiptarit eshte shqiptaria!


Postuar nga tresh datė 15 Gusht 2006 - 14:05:

1+1+1=3 e nuk bejne 1 Sa mire qe e zbuluat.
pfff akoma su lodhet me te njejten logjike.Tjeter matematika e tjeter besimi.Po mqs ke nevoje per matematike ja te te them se tulla ka gjatesi gjeresi e lartesi.Jane te tre komponente te ndryshem po nuk bejne pa njera tjetren e i japin forme e jetes tulles.
E kape ku desha te dal??!!


Postuar nga Amstel datė 15 Gusht 2006 - 16:43:

tresh je pergjigj tamam lal per kete.


Postuar nga imagjino_sikur datė 15 Gusht 2006 - 18:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona
Me vjen shume keq kur lexoj tema te tilla koti pa pike kuptimi bazuar ne bestytni fanatike rracizmi fetar qe ju con ne turqine e prapambetur.Nejse eshte zgjedhja juaj ne cdo gjykim qe beni,paci suksese ne ardhmerine e kosoves me turqelizmin tuaj.

Feja e shqiptarit eshte shqiptaria!long ster longu gjeth hardalli..
futi lidhjes pak majdanoz, se kshu ska lidhje fare ajo qe the,,,


Postuar nga Simona datė 15 Gusht 2006 - 19:20:

Jane msu kta kundrra Jezusit me honger dhe pshesh pa majdanoz or cuno pranej mos ia qaj hallin kumanoves.

Per fjaline e funit prap e them une slodhem  feja e shqiptarit eshte shqiptaria.


Postuar nga imagjino_sikur datė 16 Gusht 2006 - 03:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona
Jane msu kta kundrra Jezusit me honger dhe pshesh pa majdanoz or cuno pranej mos ia qaj hallin kumanoves.

Per fjaline e funit prap e them une slodhem  feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Ke te drejte kur thua qe eshte shqiptaria, por jo feja por atdheu, memedheu. Clidhje ka feja me shqiptarine. Pse ca ishin shqiptaret para se te dilte fjala shqiptar, feja e ilireve eshte iliria. Po nese beson ne evolucion; feja e shqiptarit eshte majmunia!!!??? patjeter qe jo!
Majdanozin pra, se ska lezet


Postuar nga BARIU datė 16 Gusht 2006 - 14:01:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Kjo teme eshte hapur per te diskutuar mbi Hyjnine e Krishtit gje te cilen me pelqen ta bej mbi baza Biblike dhe jo opinione e logjika njerezore.

Tema eshte hapur shume pertej synimit te saj, qofte ne arsyetimet e disave qe duken muslimane apo te ndonje besimit tjeter qe kuptojne por s'pranojne dhe qe ne pergjigjen e tyre i nxjerrin citimet Biblike jashte kontekstit apo edhe ne letrat e fundit plot sharje me te cilat nuk gjej asgje te krishtere.

Per ju qe diskutoni per Trinine, ka nje teme ne kete nenfaqe qe flet per te dhe shume qarte.
Shumica e pse-ve jane shume qarte ne faqet e Bibles dhe ne faktin qe Krishti kishte dy natyat njerezoren dhe hyjnoren. Nese kjo eshte e veshtire per tu kuptuar apo pranuar ju lutem mos harroni kjo eshte veper e Perendise dhe jo e njerezve dhe nuk ka azgje te pamundur per Perendine.

Dhe vetem me aq citime se ka nga Bibla ketu eshte shume e qarte se Krishti eshte Zot dhe diskutimet e tjera pa baze Biblike jane te teperta.

Nje nga mendimtaret me te medhenj Angleze, C.S.Lwis ka thene:

Lexim nga C.S.Lwis. Nga libri “ Me shume se zdrukthtar”. F 17.
Ketu po perqipem te terheq vemendje per marezine e madhe qe e degjojme shpesh nga ata qe thone: une jam I gatshem ta pranoj Jezusin si mesues te madh te moralit, por nuk e pranoj pohimin e tij se eshte Zot. Nje gje e tille nuk guxojme ta themi. Njeriu qe eshte thjesht njeri dhe thote ne nje fare menyre ate qe ka thene Jezusi s’do te ishte mesues I madh I moralit. Ai ose do te ishte I marre, ne nivelin e nje njeriu qe do te thoshte per veten e tij se eshte nje veze e zier, ose perndryshe do te ishte vete djalli I ferrit. Duhet te zgjidhni. Ose ky njeri ka qene dhe eshte biri I Perendise ose eshte nje I cmendur ose dhe dicka me keq. Mund ta quani te marre, mund ta peshtyni dhe ta mbytni, mund te mendoni se eshte nje demon, ose mund te bini permbys para kembeve te tij dhe ta quani Zot dhe Perendi. Por mos arrini ne nje perfundim te tille te marre duke thene se ai ka qene vetem mesues I moralit. Ai s’na e ka lene kete mundesi as nuk e ka pasur kete qellim.

Jezusi eshte me te vertete ai qe ka thene se eshte:
Joh 13:13 Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam.


Gjithe te mirat:
Bariu


  Gjithsej 34 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.