Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Amstel datė 26 Gusht 2006 - 19:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti
NIKU....si te ka lali ty?
Shpresoj te jeshe mir.mire flm konte..
po ti mire?


Postuar nga tolstoy86 datė 27 Gusht 2006 - 15:55:

E verteta eshte se te gjithe keni plotesisht te drejte. Bibla thote shume qarte dhe shpesh qe Krishti nuk ka si te jete Zot, shpreh shume qarte dallimet mes njeriut (qofte profet apo jo) dhe Zotit. Po ashtu shpreh qe Krishti eshte Zot. Pra edhe eshte edhe nuk eshte. E shihni se sa e qarte? Teper e qarte.


Postuar nga erzeni_be datė 27 Gusht 2006 - 16:00:

tl86 mė me karar te lutem
erzeni


Postuar nga tolstoy86 datė 27 Gusht 2006 - 16:12:

O erzen po ti me fshive gjithe thelbin e asaj qe doja te shprehja more xhan.
Ok se nuk ka rendesi, tjeter here fshij gjithe shkrimin.


Postuar nga erzeni_be datė 27 Gusht 2006 - 16:16:

Tl86 Nqs ajo qe une fshiva ishte thelbi i postimit tend atehere me mire mos shkruj fare!


Postuar nga tolstoy86 datė 27 Gusht 2006 - 16:28:

Faleminderit Erzen, te ruajte Zoti se me shpetove nga mekati i te thenit te verteten.
Smartsway amon mos thuj me te verteta se disa te verteten e kane alergji e do na i bjeri te fiket.


Postuar nga SmArTs_WAY datė 29 Gusht 2006 - 17:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona
Sigurisht nga te paret e tu e ke kur kosova ka qene pushtuar nga turku dhe nderroi fene pefundimisht.

Pse futesh ne temen e te pareve te mi e nderuar. Une i njoh me emra (parakaluesit e mi), d.m.th. biri i birit, dhe deri sa e di, te gjithe kane emra musliman, ... dhe me i fundit i shtati ose i teti (afer 600 vjet) ka emrin Kadri, emer musliman. Mua kjo me intereson, jam shqiptar, dhe familjen e kam shqiptare te perbetuar me fe Islame. Dhe mos ik prej teme, ... keto informata per mua (apo per te paret e mi) ti dhashe per arsye se pash nje 'kureshtje' tek ti, mirepo, prap them, kthehu ne teme.

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona

Tema jote eshte me qellime ngacmimi pasi edhe muhamedi eshte biri i zotit ashtu sikurse Jezusi une e pranoj dhe nuk hap tema provokimi si te tuajat,


Tema ime aspak nuk ishte ngacmuese e nderuar.
Muhammedi [paqa e Allahut qofte mbi te!] ishte i Derguari i Zotit, dhe ishte biri i Abdullahut, i cili ishte njeri. Dhe ne (muslimanet) Muhammedit nuk i themi bir i Zotit, por bir i njeriut. Dhe ne nuk bejme kontraste ne theniet tona e nderuar. Bibla ne shume citate tregon prejardhjen e Jezusit, si njeri, i biri i Davidit, mirepo njekohesisht (tregon nje kontrast dhe) thote, Ai (Jezusi) eshte bir i Zotit, e qe e nderuar nuk eshte e mundur te jete edhe bir i njeriut edhe bir i Zotit. Nese Zoti paska bir, pse edhe une te kem bir?!.. Une jam njeri, e si ti pergjaj Zotit?... D.m.th. Zoti nuk ka femij, ai eshte i paster nga kjo akuze e poshter. Njeriu ka femij, dhe lindja e femijeve eshte cilesi njerezore e jo hyjnore e nderuar shoqe shqiptare.

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona

pastaj neve besojme se Ati yne Jezu Krishti do te vije ne toke te na shpetoje e laje mekatet tone,


Valle, kjo a nuk eshte nje motivim e nxitje per mekate. D.m.th. ben mekate o njeri, se Ati Yne, do te vije te na pastroje, dhe do te dalim para Zotit te paster prej mekateve. Nese qenka qe nje Njeri (si Jezusi) te sakrifikoje per tere njerezimin, qe ti'a fal mekatet, atehere qfar qellimi ka jeta?...
Une jetoj ne kete jete duke vepruar vepra te mira, dhe tjetri jeton duke bere mekate, dhe nje dit (sipas Simona) te dy jemi barabart, mbase atij (te keqit-mekatarit) do ti falen mekatet nga sakrifica e Jezusit.

Me fal, mirepo (nese ky eshte mendim yt apo i Bibles) nuk e pranoj, mbase kete une e llogaris padrejtesi... Une kam nje besim se Zoti nuk ben padrejtesi. Keshtu qe kujdes e nderuar, mos e akuzo Zotin per padrejtesi.

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona

per mua biri i zotit ose zoti jane nje,


Te lutem, sjell argumente, qe te jesh me seriozi ne syrin e cdo lexuesi, mbase nuk mund ti atribuohet nje cilesi njerezore Zotit, sic eshte biri. Mjafton fjala juaj "i Zotit", d.m.th. qenka +1.
Po deshe te diskutojme me shume rreth kesaj teme, hym ne debat te posaēem e nderuar.

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona
Nqs je per bashkim vellazeror leri cinizmat se tema te tilla bejne percarje,e thash dhe me lart ju ne kososve keni me qindrra raste te tilla ne Shqiperi vecse ndonje tek tuk,ca tregon kjo??????

Une jam per bashkim vellazeror sic na mesoi mesuesi yne Kosovar, Molla Kadri Gjilani. Mirepo (duke falenderuar Zotin), une nuk jam duke bere cinizma sic me akuzon ti e nderuar. E nderuar, neve ketu jemi duke folur ne nje nivel akademik duke argumentuar me citate, (si Biblike apo Kuranore), kryesorja te arrijme te konceptojme e te konkludojme nje qeshtje. Nese une kam arritur te hulumtoje dhe te zbuloje se qka fshihet pas domethenies se ketyre citateve, aterehere pse te mos e shfaqe ne forum, kur dihet se qellimi i hapjeve te forumit eshte shprehja e lire e opinionit, e sigurisht per ata te menqurit (intelektualet) duke u argumentuar. Une ketu nuk kam folur nga hamendja ime, mirepo kam folur (duke u argumentuar) me citate Biblike, dhe asnjeri prej jush (te krishtereve) nuk mu ka kunderpergjigje ne menyre intelektuale, (nese ka nevoj) duke i komentuar citatet qe i dhash, e te perfundojme, a eshte Zot apo i Derguar i Zotit, Jezusi (qe une e pranoj me emer Isau)... Nese shkojme sipas konceptim tend, atehere shqiptaret fare nuk duhet te diskutojne, mbase ne qdo teme ka perqarje.

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona
FEJA E SHQIPTARIT ASHT SHQIPTARIA

Atehere hyn dhe hap teme me kete titull dhe diskutojme, mirepo jo ketu, mbase ketu e nderuar jemi duke folur per mesime biblike. Nese qenke me Fe shqiptare nuk ke qka futesh ne tema qe duhet te flasin ata qe e njohin fene krishtere. Une jam musliman, mirepo e njoh Fene Krishtere, mbase kam hulumtuar.

Rrespekt per ty e nderuar, mbetesh e pershendetur.

Citim:
Po citoj ato qė tha erzeni_be
asnje nga diskutuesit pavaresisht perkatesise fetare, nuk po e ve ne dyshim as nuk e po njollos me te shara e ofendime figuren e Jezusit sikur qe mund te jete vepruar gjetiu nga te tjere me te tjera personalitete, perkundrazi ai po rrespektohet , per njerin eshte biri i Zotit e per tjetrin i Derguari i Tij , s'ka ndonje te keqe ketu, e kam fjalen s'ka ndonje provokim!

Neve (e une si autore i temes) qellimin e hapjes se kesaj teme per diskutim, e kemi pasur qe te ofrojme citate Biblike qe tregojne per Njeshmerine e Zotit dhe Profetesin e Jezusit.
Per te qene me dashamires e intelektual diskutimet neve duhet te flasim me citate Biblike. Shembull: Njeri nga anetaret ka sjellur citate Biblike ku shprehet qarte Hyjnoriteti i Jezusit, mirepo ai nuk mu kundpergjigj mua per ato citate qe solla une qe tregojne per Profetesine e Jezusit, keshtu qe (nga ky veprim i ketij anetari) debati mund te humb ne nje far menyre, seriozitetin e tij, qe pastaj te mos mund (ndonjeri nga anetaret) te marre nje perfundim: Jezusi Zot apo Profet.

Shembull:"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11], e qe ky citat tregon qarte se Jezusi ishte Profet (I derguar nga Zoti Nje i Vetmi e i pa shoq). Mirepo tek Kaptina e Mateut mund te shohim shume citate qe tregojne se Jezusi eshte Perendi. Atehere a mund te themi, se keto jane kontradikta Biblike?!... Prandaj neve na duhet nje debat me serioz dhe hulumtues, dhe kete e shpresoj nga shume anetare.

Citim:
Po citoj ato qė tha erzeni_be
Megjithate keshilloj diskutuesit ne kete teme te permbahen dhe te jene te sjellshem e te rrespektueshem ndaj ndaj te tjereve sepse se pari jemi vellezer te nje gjaku.

Te perkrahi, dhe njekohesisht kete keshille edhe une e jap.

Citim:
Po citoj ato qė tha tolstoy86
E verteta eshte se te gjithe keni plotesisht te drejte. Bibla thote shume qarte dhe shpesh qe Krishti nuk ka si te jete Zot, shpreh shume qarte dallimet mes njeriut (qofte profet apo jo) dhe Zotit. Po ashtu shpreh qe Krishti eshte Zot. Pra edhe eshte edhe nuk eshte. E shihni se sa e qarte? Teper e qarte.

1. Nuk ka mundesi qe te dy palet, me opinione shume kontra ta kene mire e te sakt mendimin.
2. Sigurisht e verteta eshte nje, dhe duhet treguar.
3. Ky konkludimi yt eshte teper i paqarte, dhe i paargumentuar.
4. Nese ti e ke kete besim, atehere paske problem me vetveten, mbase nuk din as vetvetes ti tregosh per besimin tend, e leje mo mua.

Citim:
Po citoj ato qė tha tolstoy86
Smartsway amon mos thuj me te verteta se disa te verteten e kane alergji e do na i bjeri te fiket.

Une me te verteten jetoj, dhe do te vdes (InshAllah), dhe ajo eshte me e mira e jetes, dhe kete te mira ia deshiroj cdo njeri (edhe ty), dhe gjithemone do te mundohem ta perhapi, sepse ia meriton qe shumica te jete ne te verteten.

Ju pershendes te gjitheve,

Tung nga une SmArTs_WAY
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga tolstoy86 datė 30 Gusht 2006 - 11:46:

Pershendetje Smartie
Shkrimi im ka qene ironik por nuk ke faj qe nuk e ke kuptuar pasi me 'radaktoret e talentuar' qe fshijne ctu teket mezi mora vesh veten qe nuk isha (citoj smatsway)'njeri me probleme me vetveten' apo 'njeri qe nuk di besimin tim' haha. (smartie tani qe vura thonjezat a e kuptove qe e kam me ironi moj bije? apo duhet te ve ne kllapa shenime te tipit: po tallem, e kam me ironi, ky nuk eshte mendimi im etj...???)
Gjithsesi me ty do komunikoj fare qarte meqe qenke vajze komplet e paster.
Ajo qe doja te thoja per temen eshte shume e qarte per ke nuk eshte 'njeri me probleme me vetveten' (haha)
Kurse ty doja te te thoja: BRAVO.
..................

Citim:
--------------------------------------------------------------------------------
Po citoj ato qė tha tolstoy86
E verteta eshte se te gjithe keni plotesisht te drejte. Bibla thote shume qarte dhe shpesh qe Krishti nuk ka si te jete Zot, shpreh shume qarte dallimet mes njeriut (qofte profet apo jo) dhe Zotit. Po ashtu shpreh qe Krishti eshte Zot. Pra edhe eshte edhe nuk eshte. E shihni se sa e qarte? Teper e qarte.
--------------------------------------------------------------------------------


1. Nuk ka mundesi qe te dy palet, me opinione shume kontra ta kene mire e te sakt mendimin.
2. Sigurisht e verteta eshte nje, dhe duhet treguar.
3. Ky konkludimi yt eshte teper i paqarte, dhe i paargumentuar.
4. Nese ti e ke kete besim, atehere paske problem me vetveten, mbase nuk din as vetvetes ti tregosh per besimin tend, e leje mo mua.


SAKTE..VEĒSE I KE ADRESUAR GABIM, ADRESEN E SAKTE E DI UNE DHE MUND TA ĒOJ ATJE POR ZDO E BEJ PASI KAM FRIKE XHAXHI ERZENIN

(Erzen po bej shaka pasi e di qe puna jote e kerkon nganjehere ndonje delete)

Smartie na bej ndoje dua (sinqerisht)


Postuar nga tolstoy86 datė 30 Gusht 2006 - 11:52:

Edhe diēka tjeter, komplimente per Simonen. Nuk ka shkrim me te cilin nuk me ka dhene buzeqeshje (smartie ti lexo: gajasje). Te falenderoj shume dhe vazhdo keshtu se na kenaqe me mendimet e tua interesante (smartie ti ketu lexo :'interesante')
Taulant Te...


Postuar nga SmArTs_WAY datė 30 Gusht 2006 - 18:53:

Pershendetje...

Nga vet titulli i temes, A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! , shohim se kjo kerkon nje seriozitet gjate diskutimet, e jo hajgare.

Per ata qe jane serioz dhe kane deshire te bejne debat ne nivel akademik, mire se vini, se kam deshire te debatoje, e per ata qe vec ia fusin dhe asgje me shume, nuk e humbi kohen...

bye bye
kumunova-on-line@hotmail.com


  Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.