Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga lost_soul datė 31 Gusht 2006 - 03:34:

m'u desh nja gjysem ore per te lexuar mbi trinitetin dhe te kuptoj qe ti s'e ke kuptuar mire ate, prandaj edhe te duket sikur ke bere ndonje zbulim te madh.

triniteti thote:
zoti eshte nje dhe ekziston njekohesisht ne tre entitete
i ati
i biri
dhe shpirti i shenjte..

i biri eshte i misheruar si njeri (jezusi) dhe eshte pra zot i vertete dhe njeri i vertete dhe si i tille shfaq veti njerezore dhe hyjnore..
nje pikture skematike qe mund te ndihmoje per te kuptohar trinitetin eshte bashkengjitur (marre nga wikipedia)
(meqe s'merrem me fe dikush tjeter mund te elaboroje me shume ketu po te doje)

kjo eshte pa u zgjatur shume.

kjo eshte baza e besimit kristian i nderuar, ky nuk eshte nje konkluzion qe duhet te vertetohet apo hidhet poshte sic po mundohesh ta paraqesesh ti. me kot lodhesh duke prure citate nga bibla dhe t'i perdoresh si argumenta per te konkluduar mbi statusin e jezusit. ato citate jane thjesht rrjedhime te faktit qe jezusi eshte zot dhe njeri njekohesisth, jo anasjelltas sic ke bere ti. te gjitha ato citate qe ke prure ne fillim jane mbeshtetur ne faktin qe jezusi eshte zot dhe njeri. ti ke bere pikerisht te kunderten, mundohesh t'i perdoresh per te hedhur poshte pikerisht faktin nga te cilat ato kane rrjedhur.. ???!!!

tani, cdo njeri ka te drejte ta besoje ose jo trinitetin, por nqs s'e pranon atehere s'ke te drejte te thuash qe bibla eshte kontradiktore. nqs kerkon te gjesh kontradikta ne bibel, duhet t'i gjesh ato duke u mbeshteturn mbi trinitetin dhe themele te tjera kristiane, pra t'i kesh pranuar me pare. nuk mund te thuash qe gjeta kontradikta ne bibel ne nje kohe qe je mbeshtetur ne qendrime te tjera, psh islamike ose budiste..

shpresoj te kem ndihmuar sadopak qe t'i riorganizosh arsyetimet ne koke..
shendet


Postuar nga Simona datė 31 Gusht 2006 - 04:31:

Bravo lost_soul se do na vdiste injorant njoni,car halli modh.


Postuar nga tolstoy86 datė 31 Gusht 2006 - 10:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul


i biri eshte i misheruar si njeri (jezusi) dhe eshte pra zot i vertete dhe njeri i vertete dhe si i tille shfaq veti njerezore dhe hyjnore..
nje pikture skematike qe mund te ndihmoje per te kuptohar trinitetin eshte bashkengjitur (marre nga wikipedia)


tani, cdo njeri ka te drejte ta besoje ose jo trinitetin, por nqs s'e pranon atehere s'ke te drejte te thuash qe bibla eshte kontradiktore. nqs kerkon te gjesh kontradikta ne bibel, duhet t'i gjesh ato duke u mbeshteturn mbi trinitetin dhe themele te tjera kristiane, pra t'i kesh pranuar me pare. nuk mund te thuash qe gjeta kontradikta ne bibel ne nje kohe qe je mbeshtetur ne qendrime te tjera, psh islamike ose budiste..

shpresoj te kem ndihmuar sadopak qe t'i riorganizosh arsyetimet ne koke..
shendet [/B]


Pra per te argumentuar qe gomari nuk fluturon duhet medoemos te besohet qe gomari fluturon.
smartie, mos me harro duate


Postuar nga BARIU datė 31 Gusht 2006 - 14:03:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Joh 1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.

Rev 19:16 Dhe mbi rroben e vet dhe mbi kofshėn ishte shkruar njė emėr: MBRETI I MBRETÉRVE dhe ZOTI I ZOTÉRVE.

Luk 24:50 Pastaj iu priu jashtė deri nė Betani dhe, si i ngriti lart duart, i bekoi.
Luk 24:51 Dhe ndodhi qė, ndėrsa ai po i bekonte, u nda prej tyre dhe e morėn lart nė qiell.
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen nė Jeruzalem me gėzim tė madh.
Luk 24:53 Dhe rrinin vazhdimisht nė tempull duke lavdėruar dhe bekuar Perėndinė. Amen!

Kjo eshte ajo qe thote Bibla.
Ju pershendes:
Bariu.


Postuar nga lost_soul datė 31 Gusht 2006 - 16:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha tolstoy86


Pra per te argumentuar qe gomari nuk fluturon duhet medoemos te besohet qe gomari fluturon.
smartie, mos me harro duate


kaq di te thuash more? po ariu fluturon? lexoje njehere ne kuran se atje i ke te gjitha te vertetat shkencore..


Postuar nga Equis datė 31 Gusht 2006 - 18:54:

JEZUSI NUK ESHTE ZOT,POR VETEM I DERGUARI I TIJ.

I nderuar Smart!

Ke bere shume mire qe e ke hapur kete teme.Se fundi me ka qelluar te bisedoj me nje grup njerezish te cilet jane futur ne nje sekt te ri ne Shqiperi,ku besoj se edhe Bariu merr pjese,qe eshte kisha e Jezusit apo ku e di une dhe qe e quajne nje fe me vete.

Jam shume dakord qe Jezusi nuk eshte zot,por ka qene nje profet i mbarsur me frymen e shenjte,qenuk e mohoj te kete lindur ne menyre hyjnore sic pershkruhet ne bibel.Une e kam lexuar disa here ate,qofte dhijaten e vjeter,qofte ate te rene dhe ne asnje vend nuk kam hasur qe Jezusi te quhet zot,apo ta permende dicka te tille.Njerezit si Bariu,marrin citate pa fund nga bibla,te mesuara permendsh qe cuditerisht vetem ata i kane lexuar sepse personalisht nuk i kam hasur asnje here kur e kam lexuar dhe rilexuar ate.Ti Smart solle shume fakte te shklruajtura ne bible qe vertetojne ate qe thua ti edhe une bashke me ty.Ndoshta nuk jam i afte t'i citoj permendsh ato shkrime por per nje gje jam i sigurt.Jezusi nuk ka thene kurre qe eshte perendi,aq me pak te kete mbushur mendjen njerezve ta besojne nje gje te tille.Eshte nje keqinterpretim i jashtezakonshem qe vazhdon prej shekujsh,dhe ndoshta qe ne momentin e pare kur kane shkruajtur dhijaten e re.Vete fakti se ajo eshte shkruajtur nga 40 dishepuj apo prifterinjteben te dyshosh ne saktesine e ketyre shkrimeve,aq me teper qe nga njeri ungjill ne tjetrin mund te gjesh shkrime kontradiktore apo qe nuk gjenden ne tjetrin.Kujt duhet t'i besojme pra?

Jezusi ka thene qe gjithska qe thoshte dhe bente,te gjitha rrethanat e jetes se tij ishin paracaktuar me pare nga Ati,Perendia.Zotit te tij qe i lutej dhe i kerkonte ndihme.Ai Zot Perendi qe i jepte fuqi te permbushte detyrat e veta,te bente mrekulli apo te shpaloste fjalen e perendise.Eshte fakt qe Jezu Krishti ishte krejt i pafuqishem pa ndihmen e Zotit,gjithshka qe thoshte apo bente thoshte qe vinte nga Ati i tij.edhe para se te vdiste e dorezoi shpirtin ne duart e Perendise.A mund te jeni kaq te verber sa te mos e kuptoni qe perendia eshte nje fuqi supreme,aq e pakufishme qe vete Jezu Krishti i perulej dhe i bindej me gjithe shpirt pa e vene ne dyshim urdhrat e tij.Si mkund te ishte pra Krishti Zot?Cfare llogjike ka qe t'i lutej vetes se tij,qe te ndihmonte veten e tij per te perballuar mizorine e kohes ku jetonte?A mundet qe Zoti i plotfuqishem krijuesi i gjithersise te linte veten e tij te rrihej perbuzej apo te vdiste ne kryq?Me e pakta do ndodhte nje shkaterrim tjeter si ai i kohes se NOhes.

Vete Kisha e krishtere eshte ne themele te gabuara,Njerezit praktikojne idhujtarine duke adhuruar kryqin statuajat e shenjtoreve dhe quajtur krishtin zot kur zoti eshte nje dhe i vetmi.

Ky eshte mendimi im pershendetje


Postuar nga lost_soul datė 31 Gusht 2006 - 20:35:

Re: JEZUSI NUK ESHTE ZOT,POR VETEM I DERGUARI I TIJ.

Citim:
Po citoj ato qė tha Equis

.......
Une e kam lexuar disa here ate,qofte dhijaten e vjeter,qofte ate te rene dhe ne asnje vend nuk kam hasur qe Jezusi te quhet zot,apo ta permende dicka te tille
.............


po pse s'e paska thene?, vetem pse ndoshta s'eshte permendur ne menyre eksplicite?? (qe duhet verifikuar siqofte). zotrote je i gatshem te pranosh qe kurani me "malet dhe fushat levizin" e ka pasur fjalen per rrotullimin e tokes dhe jo fjala vjen per levizjet tektonike, nderkohe qe s'je i gatshem te pranosh te njejten menyre te gjykuari per biblen..
Citim:
Po citoj ato qė tha Equis

...........
Ati i tij.edhe para se te vdiste e dorezoi shpirtin ne duart e Perendise.A mund te jeni kaq te verber sa te mos e kuptoni qe perendia eshte nje fuqi supreme,aq e pakufishme qe vete Jezu Krishti i perulej dhe i bindej me gjithe shpirt pa e vene ne dyshim urdhrat e tij
.................


lexoje trinitetin dhe atehere keto fjale do te kene kuptim

Citim:
Po citoj ato qė tha Equis

...........
Cfare llogjike ka qe t'i lutej vetes se tij,qe te ndihmonte veten e tij per te perballuar mizorine e kohes ku jetonte?
.................


cfare llogjike kerkon i dashur, ky eshte besim jo shkence. s'ka vend per llogjike ketu. ti mendon se feja qe ti beson ka ndonje llogjike. ti mendon psh se fjalia "zoti e krijoi boten ne x dite" ka ndonje llogjike? asnje llogjike s'ka ketu. njeriu thjesht i beson keto gjera, ose jo.

Citim:
Po citoj ato qė tha Equis

...........
sekt te ri ne Shqiperi,ku besoj se edhe Bariu merr pjese,
.................


eh.. sa pak mjafton qe njeriu te filloje te besoje neper gjera... nuk cuditem qe njeriu beson ne zot..


Postuar nga SmArTs_WAY datė 01 Shtator 2006 - 16:19:

Pėrshėndetje tė nderuar…
Mbase e nderuar ke bėrė disa koncpetime prej mendimeve tė tua tė pabaza, une do tė tė kundėrpėrgjigjem me citate biblike, mirėpo mundėsisht tė mė ktheni pėrgjigje pėr ēdo pikė qė do t’a ceki e nderuar:
1. Vetė besimi i njeriut nė vete ngėrthen se Ai (njeriu) duhet ta njeh Zotin e Tij, me cilėsi tė pėrsosura e tė veēanta, qė i takojnė vetėm Atij. Pėr Jezusin kemi lexuar se ai bėnte gjum, e lodhej, kėtė e argumenton citati biblik ku thotė: “Dhe Jezusi, i lodhur nga udhėtimi, u ul pranė posit“. (Gjoni 4), apo citati tjetėr qė thotė: “Ai ndėrkaq po flinte nė kiē mbi njė jastėk”. (Marku 4:38)”, e qe nė citate tjera tė Biblės mund tė shohim se Zoti nuk i ka kėto cilėsi, si p.sh. citati ku thotė: “Perėndia i pėrjetėsisė, Zoti, krijuesi i kufijve tė tokės, nuk mundohet dhe nuk lodhet, zgjuarėsia e tij ėshtė e panjohshme”. (Isaia 40:28), apo tek Psalmi thuhet: “Ja, ai qė mbron Izraelin nuk dremit dhe nuk fle“. (Psalmi 121:4)”. D.m.th. pėr Zotin Bibla na mėson se prej cilėsive tė Tij janė: 1) moslodhja, 2) pagjumesia, 3) perjtesia, 4)krijues, 5)zgjuarsia, ndėrsa nė anėn tjetėr Bibla na mėson se Jezusi kishte kėto cilėsi: 1)lodhej, 2)pushonte, 3) bėnte gjumi, etj. E qė kėto cilėsi janė nė kontradikt me ato tė Perėndis. Dhe ato e nderuar qė keni thėnė ju, se njėkohėsisht mund tė jenė tė dy, dhe duke e thėnė, se kjo ėshė vetėm besim, dije, se njeriu (i menēur) nuk pason qorrazi, mirėpo besimin e tij e argumenton, qė nė atė mėnyrė ta kėnaq zemrėn e tij, e nderuar. Tė lutem mė sjell argumente, si ka mundėsi (qė njė logjikė e shėndoshė) tė pranojė qė Zoti, tė lejoj qė njerėzit (krijesat e Tij) t’a malltretojnė, apo si ka mundėsi qė njeriu tė pranojė, qė Zoti i Cili e Krijoi Atė (njeriun) qė shkrihet nė njė cilėsi e qenie tė krijesės sė tij. Ajo pėr ēka akuzohet Zoti i Lartėsuar (d.m.th. cilėsitė njerėzore) janė gėnjeshtra tė gėnjeshtarėve, dijeni o njerėz Zoti ėshtė i pastėr prej kėtyre tė metave (gjmėsia, lodhje, harresa etj).
2. Sigurisht jofillimi dhe jombarimi ėshtė cilėsi e Zotit tė Madhėruar. Nėse neve themi qė Zoti, pėr njė periudhė kohore (sic thonė krishterėt) u shkri nė qenie njeri (njėkohėsisht duke qenė Zoti), iu themi se kjo ėshtė njė e kotė, qė e pranojnė vetėm injorantėt. Zoti ėshtė i Pastėr prej kėsaj qė i mvishet. Jezusi ishte ai qė dha shpirt, siē na tregon Bibla: “...''O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!''. Dhe, si tha kėto, dha fryma”. (Luka 23:46), tė nderuar kėrkojė pėrgjigje tė mė jepni se kujt ia dha kėtė frymė, dhe pse i tregoi Atit kur Ai (Jezusi) ishte vetvetiu Ai. D.m.th. kjo ėshtė njė kontradiktė krishtere, qė merreni me mend, edhe Shėn Agustini, ka pohuar se gjatė tėrė jetės sė tij ai nuk ka munduar ta kuptojė trinitetin. Ju lutem, kur Ai (si udhėheqės shpirtėror e prift) nuk ka mundur ta kuptojė (sepse siē thonė ata, njeriu e ka mendjen e ngushtė pėr ta kuptuar) atėhere, pse ti o i krishterė mundohesh tė mė bindėsh mua se triniteti ėshtė i vėrtetė mirėpo ja qė sipas teje unė nuk po e kuptojė. Mbase as ju nuk jeni duke e kuptuar, dhe thoni: “Mendja ėshtė e vogėl pėr tė kuptuar kėtė fenomen”. Tė nderuar, Bibla thotė njė njė citat: “ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme, tė cilėn asnjė njeri nuk e ka parė kurrė dhe as mund ta shohė; atij i qoftė nderi dhe pushteti i pėrjetshėm”. (1 Timoteu 6:16). Tė nderuar, kėtu Bibla tregon se Zoti ka njė cilėsi qė asnjė njeri nuk e ka parė. Kur Bibla thotė: “ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė” tregon se kjo ėshtė njė cilėsi qė e dallon Zotin. Ne citatin e parė tregon se: 1)Jezusi merrte frymė, 2) Ia dha frymėn Atit (nė duar e Tij), ndėrsa pėr cilėsi tė Zotit nė citatin e parė dhe atė tė dytė shohim se: 1) Zoti, ėshtė i vetėm, dhe tė gjithė vdesin pėrveē Tij, 2)Atij i takon nderi dhe pushteti. E si ka mundėsi qė Zoti i Madhėruar, tė bie nė malltretimet e krijesave tė Tij, kur ai ka pushtet e nder, e fuqi?!
Ku i keni argumentet tė nderuar?! Njė shembull: Nėse jeni nė njė dhomė, me njė shok apo shoqe, dhe dėshironi ta rrihni, dhe ajo thotė: “Mė ndihmoni!”, atėherė ju menjėherė, filloni tė dyshoni se ju nuk jeni vetėm Aty (me shokun apo shoqen), mirėpo ėshtė edhe dikush qė ju pėrcjell (fshurazi). I njejti ilustrim vlen edhe pėr citatin ku Jezusi i tha Atit: “''O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!'', qė tregon se Jezusi nuk ka folur me vetvetėn mirėpo me dikė, qė Ai e llogariste Njė e tė Vetėm.
Vlen tė tregohet fjala e Biblės: "Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia”. (Psalmi 90:2), e qė ky citat tregon se Jezusi nuk ėshtė Profet, sepse ai kishte njė fillim.
3. Apo a ka mundėsi ndonjėri prej jush tė nderuar anėtarė (tė krishterė) tė mė tregoni se si Zoti, tė mos e dijė se kur bėhet dita e gjykimit, kur ai vet e ka caktuar atė ditė? Nėse Jezusi na qenka Perėndi, pse u pėrgjigj pėr pyetjn se kur do tė ndodhė dita e gjykimit duke thėnė: ''Sa pėr atė ditė dhe atė orė, askush nuk e di, as engjėjt nė qiell, as Biri, por vetėm Ati”. (Marku 13:32), nga pjesėt e fragmentit as engjėjt, as biri, nėnkuptojmė se: Tė gjith kėto janė qenie nė vete, dhe nuk janė bashk siē pretendojnė tė krishterėt pėr birin (dhe shpirtin e shenjtė) se janė bashkė me Atin. Nėse biri nuk e din, e Ati po e di, ndėrsa ata janė njė sipas juve, a d.m.th. kjo se ata nuk ishin krejt Njė? Ju lutem, ta keni parasysh se njerėzit nuk pasojnė mė verbėrisht teoria, mirėpo hulumtojnė, dhe dijeni se kėto teoria tė kota nuk i merr askush pėrderi tė mos i argumentoni. Jezusi ishte Profet, dhe Ai nuk i dinte ēėshjtjet (dijet) qė Zoti nuk ia ka dhėnė. Nga ai citat i lartėpėrmendur ne arrijm tė kuptojmė, se Jezusi nuk ėshtė Gjithėdijshėm, e si ka mundėsi qė Zoti te jetė mosnjohjes i asaj qė Ai vet ka krijuar?! Zoti ėshtė gjithėdijshėm, e ketė na e tregon citati biblik, i cili menjėherė e rrėzon nė tokė teorinė se Jezusi ėshtė Zot (i cili ishte me dituri tė kufizuara): “Mos u bėni, pra, si ata, sepse Ati juaj i di gjėrat pėr tė cilat keni nevojė, para se ju t'i kėrkoni”. (Mateu 6:8). Unė (si musliman) besoj se Zoti i Lartėsuar, ėshtė i gjithėdijshėm dhe them qė, s’ka asnjė krijes tė gjithėdijshme.
4. A ka mundėsi tė ma sqaroni tė nderuar thėnien e Jezusit qė e shėnoi Gjoni: “Unė s'mund tė bėj asgjė nga vetja ime”. (Gjoni 5:30), qė na tregon se ato qė Ai mund t’i bėjė, i bėn nga fuqija qė ia jep Zoti i Tij, i cili sipas Zanafillės ėshtė i plotėfuqishėm: “Unė jam Perėndia i plotfuqishėm…”. (Zanafilla 17:1). Tė nderuar a nuk ėshtė ky njė argumente i qartė, se Jezusi nuk ėshtė Zot?! Apo a ka mundėsi tė mė sqaroni, si ka mundėsi qė njė Zot, tė kėrkon ndihmė nga engjėjt e Tij, dhe ata ti ndihmojnė, lexo citatin: “Atėherė iu shfaq njė engjėll nga qielli pėr t'i dhėnė force”. (Lluka 22:43) e neve mund tė kthehemi menjėherė tek citati qė thotė se: “… Perėndi i plotfuqishėm”. (Ekzodi 6:3), e si ka mundėsi tė ketė nevojė njė i plotėfuqishėm pėr fuqi qė ti jipet nga krijesat e Tij qė janė me fuqi tė kufizuar (sikur engjėjt)? A nuk eshtė ky argument se Jezusi nuk ėshtė Zot?.
5. Bibla neve qartė (pėr tė zotėt e mendjes) tregon, se Zoti nuk mund tė shihet (nė kėtė Botė), duke thėnė: "Ti nuk mund tė shikosh fytyrėn time, sepse asnjė njeri nuk mund tė mė shikojė dhe tė jetojė". (Ekzodi 33:20), ndėrsa Jezusi ishte ai qė njerėzit e shihnin: “Atėherė njerėzit, kur panė shenjėn qė bėri Jezusi, thanė: Me tė vėrtetė ky ėshtė profeti, qė duhet tė vijė nė botė”. (Gjoni 6:14). Vallė, o njerėz a nuk jeni duke pare argumente, qė citati na tregon se Jezusi ishte njė Profet?! Njė anėtare kėtu ka thėnė: “dhe si i tille shfaq veti njerezore dhe hyjnore..”, e unė tė them (duke tė pyetur) si ka mundėsi, qė njė gjė qė Zoti thotė ska mundėsi, njėkohėsisht tė tregon se Bibla ėshtė e mundshme. Vallė, Zoti i Biblės, ėshtė i pafuqishėm pėr ti obliguar gjėrat (qė ka thėnė qė s’mund tė bėhen) tė mos bėhen?!. Bibla na thotė, dhe kėtė e besoj, se njeriu nuk ka mundėsi tė sheh Zotin (nė kėtė Botė), ndėrsa Ti e nderuar thua se Jezusi ėshtė Zot, e pėr tė cilin Bibla na thotė se njerėzit e kanė parė.
6. Kaptina Jakobi (nė Bibėl) na tregon qė: “...Perėndia nuk mund tė tundohet nga e keqja, dhe ai vet nuk tundon asnjeri“. (Jakobi 1:13), e qė Marku thotė pėr Jezusin (Profetin) i cili ishte : “...i tunduar nga Satanai (djalli)”. (Marku 1:13), apo edhe Mateu na tregon se: “Atėherė Fryma e ēoi Jezusin nė shkretėtirė, qė djalli ta tundonte“. (Mateu 4:1). Ju lutem, Bibla na tregon se Zoti: a)nuk e mund e keqja, b)nuk e mund djalli, c)ai nuk tundon askė, ndėrsa Jezusi: a)i tunduar nga satani, e qė kjo na tregon se Jezusi nuk ėshtė Zot, e as bir, por ėshtė Profet. Vallė, a nuk janė kėto fakte e argumente bindėse?! Vallė, ēka kėrkoni, tė vijė Jezusi, qė tė na tregojė?.. Dijeni se (inshAllah) Jezusi (Isau paqa qoftė mbi tė) do tė vijė dhe e vėrteta do tė ngadhėnjej.
7. Q’farė kuptimi ka kjo, qė Zoti t’i lutet Zotit? “ndėrsa po lutej, qielli u hap”, “Por ai tėrhiqej nė vende tė vetmuara dhe lutej”, ” Jezusi po lutej nė vetmi”, “dhe ra nė gjunj dhe lutej”, “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 3:21/ 5:16/ 9:18/ 22:41/ 6:12), apo siē na tregon Mateu: “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej” (Mateu 26:39), mė tregoni kujt i lutej Jezusi?, krijesave tė Tij?, Zotit tė Tij,? Kujt, kujt?... Ju lutem, mos u tregoni naiv, mbase e dijmė (tė vėrtetėn) se Jezusi ishte i Dėrguari i Zotit, dhe njė njeri si gjithė ne, mirėpo kishtė njė status mė tė lartė, “Profet i Zotit” dhe bėnte mrekullira. Lluka mė lartė na tregon, se ai nuk ishte Zoti, por ishte Profeti i Cili: “...e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (9:18).
8. Q’farė thuani pėr kėto citate qė tregojnė Profetėsinė e Jezusit (paqa qoftė mbi tė!):
a) “Atėherė njerėzit, kur panė shenjėn qė bėri Jezusi, thanė: Me tė vėrtetė ky ėshtė profeti, qė duhet tė vijė nė botė”. (Gjoni 6:14)
b) “...por vullnetin e Atit qė mė ka dėrguar...” (Gjoni 5:30,31)
c) "Bekur qofte ai qe vjen ne Emer te Zotit...ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]
d) "I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter." [Marku 12, citati 29-32], a nuk po e shihni: Hyu ynė. D.m.th. paska pas Hy (Zot) Jezusi (profeti).
e) "Kush ju pranon juve, me pranon mua, e kush me pranon mua, pranon ate qe me dergoi mua. Kush pranon profetin pse eshte profet, do te marre shperblimin qe i takon profetit." [Bibla: Mateu 10/40-41]

Tė mė pėrgjigjeni pėr ēdo citat nėse dėshironi debat tė mirėfillt.
Kalofshi mirė!
Me rrespekt nga SmArTs_WAY [P.P.S]
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga Equis datė 02 Shtator 2006 - 18:34:

Re: Re: JEZUSI NUK ESHTE ZOT,POR VETEM I DERGUARI I TIJ.

cfare llogjike kerkon i dashur, ky eshte besim jo shkence. s'ka vend per llogjike ketu. ti mendon se feja qe ti beson ka ndonje llogjike. ti mendon psh se fjalia "zoti e krijoi boten ne x dite" ka ndonje llogjike? asnje llogjike s'ka ketu. njeriu thjesht i beson keto gjera, ose jo.I (E)dashur lost-soul.Nuk arrij te kuptoj nga fjalet e tua nese thjesht me kundervihesh mua apo me te vertete i mendon keto qe thua.Te lutem pozicionohu dhe shprehe mendimin tend.


Nga njera ane ti me thua qe t'i mare cope ashtu si jane shkruar ne bibel si nje histori qe ka ndodhur,nga ana tjeter duhet t'i interpretoj ashtu si mund te interpretohet kurani pra simbolikisht apo ne menyre metaforike.

Ne bibel thuhet se Perendia e krijoi qiellin token yjet dhe beri te mundur jeten ne toke per 6 dite dhe te shtaten beri pushim.Shkencerisht nje gje e tille eshte e pamundur dhe kete te gjithe e dime shume mire.Njeriu u krijua nga balta,ne fillim burri pastaj gruaja,dolen kallup ashtu perfekt simbas shembellimit te perendise (Vete zoti nuk ngjan me asnje krijese,nuk mund te krahasosh apo t'i shembellesh atij).Sepse eshte i paarritshem,nuk mund t'i japaesh asnje forme asnje ze as seks,as edhe emer.Dhe ti mendon qe njeriu kjo krijese e mjere eshte nje shembelltyre perfekte e perendise kur vete perendi nuk mund te shembellehte me asnje gje?Ne shkrimet e shenjta ndalohet idhujtaria,Vete zoti e ka ndaluar kete gje ne urdheresat e shwenjta te Moisiut si nje mekat vdekjeprures.Por nese do ta marrim Krishtin si perendi,atehere kisha eshte ndertuar ne themelle te tmerrshme mekatare,duke patur ne qender figuren e krishtit mbi kryq,apo imazhe te tij,apo shenjtoreve.Dhe njerezit i pwerulen ketij kryqi,i falen sikur te ishte vete shmebelltyra e Zotit.A nuk eshte kjo idhujtari?Nje mekat vdekjeprures?Mos valle Krishti (Zoti) qe ka lejuar adhurimin e tij,shembellimin e tij nuk bie ne kontradikte te tmerrshme me veten e tij kur ai vete nese do te ishte perendi e ka ndaluar rreptesisht nje gje te tille?


Une nuk jam mysliman as nuk i perkas ndonje feje ne vecanti,prinderit e mia dhe fisi eshte krejtesisht ortodoks,pra nuk eshte se mbroj kuranin ne keto momente,por te them te drejten jam shjume i bindur qe kurani eshte vertet fjala e zotit,i krijuar ne menyre hyjnore,ne ndryshim me biblen,qe eshte krijuar nga njerezit.Vete ne kuran shpjegohen gati te gjitha fushat e shkences,mejeksi,astronomi,gjeologji,fizike,matema
tike,filozofi deri edhe muzike apo art.Aty gjejme shpjegime per gjenetiken,per trupin e njerezveapo te kafsheve,per menyren si funksionon trupi i njeriut,gjaku dhe ndertimi i tij me rruazat e kuqe apo te bardhe.Mos harro qe behet fjele ne shekullin e tete apo te shtate te eres sone.Gjithshka eshte e mrekullueshme ne te,dhe duke mare parasysh qe vete Muhamedi nuk dinte as te lexonte as te shkruante,dhe aq me pak te kishte njohuri shkencore kaq te perparuara qofte edhe per ditet e sotme.Ne bibel un gjej vetem nje histori kontradiktore shpesh here dhe ti me thua ta besoj ashtu si eshte shkruajtutr qofte edhe kur llogjika ime nuk e pranon,qe eshte kontradiktore me veten e vet?Apo perrallat e trinise se shenjte me atin birin dhe shpirtin e shenjte.Qe bejne nje te vetme qe quhet perendi pra te tre se bashku.

Feja duhet te ece krah per krah shkences,gje qe per here te pare ndoshta eshte arritur me kuranin,ndoshta edhe me profete te tjere si Buda apo Krishna Zoroastra Etj.Pse duhet te hedh poshte 6 fe te ndryshme te cilat kane tipare te njejta gati,mesime dhe urdheresa te ngjashme me njera tjetern qe ne kohet e ndryshme kur kane ardhur kane plotsuar njera tjetren .Pse duhet t'i mohoj shkrimet e tyre qe jane shkencerisht te provuara,qe kane llogjike te shnedoshe dhe nje filozofi te mrekullueshme per te besuar qe Zoti sipas te krishtereve nuk qenka vetem nje por tre se bashku,qe ka fytyre dhe shembelletyre (krishti dhe kryqi)qe nuik pranon asnje fe tjeter kur vete profetet si abrahami,krishne,muhamedi etj.kane pranuar qofte dhe parashikuar ardhjen e Krishtit ne Toke.Pse duhet t'i hedh poshte ato dhe t'i marr qofte cope ashtu si jane3 shkruar qofte edhe simbolikisht biblen qe ne shume raste nuk me bind aspak.Por edhe sikur ta pranoja si shkrim te shenjte perseri aty nuk thuhet ne asnje cast qe Krishti e shpall veten Perendi.

Prandaj dhe njehere po theksoj qe Krishti eshte Profet,i derguari i Perendise,qofte edhe lindur ne menyre hyjnore nga MAria e virgjer.(Per Zotin nuk ka asnje gje te pamundur.Por edhe sot shkenca ka arritur te krijoje ne epruvete embrion njerezor pa patur nevoje per mardhenie seksuale,keshtu qe edhe nje vajze e virgjer mund te linde sot ne menyre laboratorike.)

Lost Soul i belive ure really lost.Kur te citosh fjalet e mia ,mundohu te japesh nje shpjegim llogjik ne kunderveniet e tua.


Postuar nga Amstel datė 03 Shtator 2006 - 06:26:

equis ti je e bindur qe kurani eshte fjala e vertet e zotit gje ti e beson shume,eshte mendimi yt shume mire,dhe thua qe eshte e krijuar ne menyre hyjnore!!
a mund te ma shpjegosh nga je kaq e sigurte per keto qe thua?
mund te me thuash qe i ke degjuar por ti nuk e di ne eshte e sigurte tjeshte beson lal,
prandaj nuk duhet te flasim shume per gjera qe nuk i kemi pare vet tjeshte besojme ne ato kushdo qofte kurani apo bibla...
une vertet besoj ne bibel dhe une mund te them se ajo eshte fjala e vertet e zotit edhe tjetri po ashtu por vetem besjme nuk eshte se jemi te sigurte.dhe dicka tjeter,meqe beson se kuran per ty eshte fjala e vertet a ke marre nsonje gje nga kurani?ke kerkuar dicka dhe te eshte plotesuar?


  Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.