Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Amstel datė 03 Shtator 2006 - 06:30:

e si mund te hec feja perkrah shkences aman?
sot ne shkence mund te krijosh shume gjera por ska snje lidhje me fen,vertet sot me ane te shkences mund te bej femije nje grua e virgjer por me ane te spermes te nje mashkulli...
atehere nuk kishte shkence dhe nuk mund ta krahasojme ate kohe me kete te sotmen.


Postuar nga jasemina datė 03 Shtator 2006 - 10:17:

Niku, nga pergjigja jote kuptohet se nuk ke njohuri fetare, mos me keqkupto. Por a e di se ēfar kam lexuar? dhe jam bindur pasi e kam siguruar kete informacin qe eshte i sakte?
Me pare nuk kish shkence, ēudi!,
Njerezit nuk dinin per krijimin e njeriut, ēudi!
Por dhe une jam habitur sepse, si krijohet njeriu shkencetari gjerman e zbuloi vetem ne fund te shekullit 19- fillim i 20 , nderkohe qe ne Kuran kjo gje ishte shkruar 14 shekuj me pare, Habitesh, dhe une jo me pak.
Atje thuhej" Ne e krijuam njeriun nga nje leng i njgjizur, me pas e beme nje cope mishi si te kafshuar( vertet keshtu eshte forma e njeriut ne kete faze) me pas kesa cope mishi e veshem ne eshtra she e mbeshtollem ne 3 erresira( barku, mitra, cipa qe mbledh femijen) dhe ja ku e nxjerrim njeri te formuar, i cili me pas behet kundershtues"
Me habiten por edhe me rrenqethen keto fjale pasi ne vertet behemi kundershtues.
do te thuash se keto fjale jane shkruar ne Kur'an pasi jane zbuluar?. edhe une keshtu thashe, por shkencetari i cili zbuloi kete mrekulli nuk i beri keto pyetje pasi ai eshte shkencetar dhe e di se ka kopje te vjetera te kur' anit. pra nuk eshte pyetje me vend. E di ētha ai Muhamedi ka pasur mikroskop. por me pas nuk e vazhdoi, sepse mikroskopi i pare u shpik ne shekullin e 17 dhe nuk zmadhonte fotografine me teper se 10 here, dhe jo me te depertonte ne bark te nenes. keto rezultate jane arritur sot , fale mjeteve teper te sofistikuara.
Tani si shpjegohet qe keto te dhena jane ne Kur'an?
nuk do te zgjatem pasi mendoj se je shume i afte ta kuptosh vete, pasi mendoj se kam te bej me nje te arsimuar.
Nuk mendoj se do te habitesh dikush se si e dinte Zoti si u krijua njeriu?
Kur'ani nuk ka autor tjeter veē Zotit.
Sipas fese Islame dhe atyre qe e kane studiuar muslimane ose jo,ai eshte nje liber i cili nuk ka mundesi te jete veper e nje njeriu te 14 shekujsh te shkuar dhe per me teper ai ishte analfabet.
Do te thuash pse shkencetari u lodh dhe nuk e mori gati?
por ti mendon se Kur' ani eshte aq i thjeshte sa me te lexur do te gjesh domethenien?
"Ne krijuam dy dete dhe ne mes tyre vume pengese qe ju nuk e shihni" eshte nje varg nga nje citat ne Kur'an. dhe e di nje shkencetar i oqeanologjise, zbuloi jo me larg se mesi i shekullit te 20 , se ndodhen dy dete te cilat ne pamje jane nje por ne nje pike ata jane te ndare, ēuditerisht ujrat nuk perzihen dhe as peshqit nuk e kalojne anen.
" Mendon njeriu se ne nuk do ta ringjallim?, jo, Ne do ta ringjallim, madje eshe majat e gishtave te tij" dhe vone u zbulua se maja e gishtit te njeriut eshte e ndryshme askush ne kete bote nuk e ka te njejte me ata para tij dhe ata qe do te vine pas tij , sikush e ka gjurmen e gishtit te ndryshem.
Nuk do te zgjatem pasi shembuj te tille gjeta mjaft atehere kur kerkova. por nuk eshte e vertete qe shkenca nuk ecen baras me fene. Shkenca zbulon dhe feja verteton , ekzistencen e Zotit dhe te Rruges se drejte.


Postuar nga jasemina datė 03 Shtator 2006 - 10:26:

me fal niku, edhe dicka gjerat nuk eshte e domisdoshme te shihen qe te besohen. Ka gjera qe nuk ka nevoje per tu pare pasi vertetohen ne ane te tjera. Dhe njeriun Zoti e beri me tru qe te kete llogjike, por nese ti nuk e sheh trurin me sy, Beson se ato nuk ndodhen ne koke?. Atehere del se une nuk mund te bindem qe njeriu ka tru pa i pare vete ato. Por ja qe dalin rruge te tjera nuk eshte e thene ti shoh me sy, sepse veprimet dhe llogjika qe japin na verteton se ne kemi tru.E respektoj fene qe ke dhe biblen qe lexon pasi dhe une e kam lexuar dhe e lexoj, por ne njerezit duhet te perdorim mire trurin.


Postuar nga Equis datė 03 Shtator 2006 - 13:13:

Jasemina,te falenderoj qe pak a shume i illustrove me disa citate nga Kurani ato qe thashe edhe une ne mesazhin e meparshem.

Vertet edhe une kam patur shume dyshime i nderuar Nik persa i perket prejardhjes hyjnore ose jo te Kuranit,por Jasemina ta shpjegoi mendoj shume qarte pse eshte e pamundur qe ne mendje njerezore te jete aq e larte dhe e zhvilluar ne shekullin e gjashte,kur njerezit jetonin akoma ne tribu dhe adhuronin demat apo lopet si perendi,kur nuk existonte as gjuha e shkruar,te pakten Muhamedi vete ka qene analfabet.

Gjithshka ne Kuran eshte e mrekullueshme,cdo fjale e tij eshte me vend dhe as nuk mund ta zevendesosh apo ta heqesh sepse ato plotesojne njera tjetren.Ne Kuran shpjegohet ne nje gjuhe hyjnore gjithshka qe ka lidhje me jeten me njerezimin,me universin me gjithshka.Thua qe shkenca nuk mund te ece perkrah fese,po pikerisht shkenca ka qene ajo qe ka faktuar fjalet e Kuranit,dhe eshte bere e mundur vetem ne saje te teknologjise se diteve te sotme.O Zot,aty flitet edhe per sistemin diellor,per levizjet e planeteve,per prejardhjen e yjeve apo me sakte (Big Bangut).Per formimin e stineve,eklipset apo ekuinokset,dhe te mendosh qe ne ate kohe njerezit mendonin qe toka ishte e rrafshet,dhe qendra e gjithesise,qe nuk mund te rrotullohet etj.Kur ndodhte eklipsi i diellit apo i henes njerezit hapnin varret duke menduar se erdhi fundi i botes,qe edhe termetet kishin nje perendi te termeteve apo tokes,qe shiu ishte perendi me vete.Njerezit ishin te zhytur ne nje injorance totale te tmerrshme,dhe nuk mund te shkruanin nje liber aq te mrekullueshem qe sot e kesaj dite eshte teper i veshtire per t'u kuptuar apo interpretuar qarte dhe korrektesisht.Jam i bindur ne prejardhjen hyjnore te kuranit sepse jo vetem eshte i sakte apo i dobishem nga ana morale dhe filozofike ne mesimet e tij,por edhe sepse mund te faktohet apo verifikohet cdo fjale qe ka lidhje me shkencen qofte edhe shkencerisht.
Vetem ne mesin e shekullit te 19 Darvini solli teorine e tij prejardhja e specieve,gje qe ne kuran ka qene e shkruar 13 shekuj me pare.dhe jo vetem eshte shpjeguar gjithshka por edhe ka parashikuar teorine e Darvinit,dhe i kundervihet asaj ne disa pika te rendesishme.Darvini eshte materialist qe nuk mund te shpjegoje pse jeta eshte kaq e mrekullueshme,pse nuk ka asnje specie te njejte ne toke,per lidhjet e kafsheve,ligjet e natyres ne čpergjithse.Ai ne pamundesi per te shpjeguar kete mrekulli i jep nje gjykim siperfaqesor qe eshte sipas tij instikti.
Kurani qendron me lart se cdo mendje njerezore qofte dhe gjeni i diteve tona,pra nese nuk eshte hyjnor por i shkruajtur nga nje njeri,atehere ky njeri ka qene i frymezuar nga shpirti i shenjte ose nje fuqi teper e larte dhe e mrekullueshme qe ka mundur te shkruaje kete liber.
Besoj se e njejta gje ka ndodhur ede me biblen cifute,apo shkrimet e shenjta budiste,qe kane nje filozofi te jashtezakonshme,aktuale, dhe ta mendosh qe jane krijuar 3 mije vjet me pare.

Bibla dhiata e re e kKrishtere mund te kete frymezim hyjnor,nuk e mohoj,por interpretimi qe i behet asaj,ndryshimet qe i jane bere ne shekuj jane te gabuara dhe njerezore.

Lost soul,ai vizatimi grafik per trinine e shenjte eshte nje absurditet me vete


Father is not the son, is not Holy spirit,but each of them is God.

sipas teje qenkan tre zota,sepse nese nuk jane te njejte me njeri tjetrin.Por pastaj jane te njejte sepse qenkan Zoti pra i njejti person.Ckuptim ka kjo?Jane apo nuk jane i njejti person pra Zoti,apo jane tre Zota te ndryshem?Cfare llogjike qenka kjo?


sipas teje:
A nuk eshte = B
A nuk eshte = C
A = X= 3


B nuke eshte = A
B nuk eshte = C
B = x=3

C nuk eshte = A
c NUK ESHTE = B
C = X=3

Pra A =X,B=X,C=X pra = 3.qe i bie qe a=b=c=X=3 por gjithashtu A nuk eshte = B Nuk eshte = C te cilat jane te = x (3),i bie qe as njera nuk eshte e barabarte me Xnese jane te ndryshme nga njera tjetra.Ckuptim ka kjo?

ose 2 nuk eshte = 3
2 nuk eshte =4
2 = X por 3 = x dhe 4 = x,pra 2 =4=3 sipas teje.Nuk di se cfare shembulli tjeter te japper te shpjeguar absurditetin e asaj pikture apo shpjegimi qe na dhe.Tamam sic e tha dikush tjeter qe Gomari fluturon dhe se duhet t'i besoj kesaj pa e vene ne dyshim.

E sakte do te ishte:


PerendiaProfetiNjeriu


Perendia eshte nje dhe e vetme qe ka krijuar beselidhje me njeriun dhe menyra per te komunikuar me perendine eshte profeti,si nje ure qe bashkon brigjet e nje lumi.

Profeti nuk mund te jete perendi. Pra Krishti nuk mund te jete Perendi.


Postuar nga BARIU datė 03 Shtator 2006 - 14:36:

Te lumte goxha pune kjo e jotja Smarts...
Po eshte e veretet se Fjala e Perendise thote se Krishti kishte dy natyrat Hyjnoren dhe njerezoren. Ne kete shpjegohen te gjitha ato qe pyet ti. Si ka mundesi? Interesante kjo. Si ka mundesi qe Perendia krijoi gjithesine kaq te mrekullueshme? Si ka mundesi qe Perendia zgjodhi kryqin qe te denonte mekatin e bote? Per shkak se ne nuk jemi ne gjendje te bejme shume gjera si njerez kjo z’do te thote se Perendia nuk mund ti beje ato. Shiko cfare thote Fjala e Perendise: Luk 1:37 sepse me Perėndinė asgjė s`ėshtė e pamundshme``. Dhe se:
Joh 1:14 Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė.
2: Bibla Fjala e Perendise thote shume qarte se Perendia eshte I perjetshem dhe pa fillim e fund dhe kete e thote edhe per Krishtin: Shiko me poshte:
Joh 1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.
Pra Fjala eshte Perendi dhe eshte shume e qarte se ai ishte ne fillim te gjerave por vete eshte pa fillim perndryshe nuk eshte I perjtshem. Kur Krishti u lut, apo beri gjera te tjera duke thene se ne cod gje do te bente vullentin e Atit ai na dha shembulli ne tij te bindjes. Joh 10:18 Askush nuk mund tė ma heqė, por e lė nga vetja; unė kam pushtet ta lė e pushtet ta marr pėrsėri; ky ėshtė urdhri qė kam marrė nga Ati im``. Kjo eshte perulje ashtu sic thuhet tek Filipianet 2:5-11. E la madheshtine vete.
Per sa I perket Trinise ka nje teme te hapur per kete ceshtje tek besimi I krishtere dhe ke boll gjera per te lexuar atje nga Bibla dhe mund ti shqyrtosh.
3: Si ka mundesi qe Krishti nuk e di diten e gjykimit sipas Markut? Mos harroni se Krishti kishte dy natyra, ne njerezoren ishte I pamekatshem por I kufizuar. Ai nuk mund te ishte ne cdo kohe ne cdo vend sikurse Perendia eshte I kudondodhur. Pra kishte kufizime te tilla. Megjithate Fjala thote se Ati ja ka dhene gjithe gjyqin Birit dhe ajo qe eshte e rendesishme me shume se sa te debatosh eshte e rendesishme te jesh gati per kete dite.
Joh 5:22 Sepse Ati nuk gjykon asnjė, por gjithė gjyqin ia dha Birit,
Joh 5:23 qė tė gjithė ta nderojnė Birin ashtu siē nderojnė Atin; kush nuk e nderon
4: Po per Gjon 5:30? Kjo nuk tregon se nuk eshte Zot se pjesa tjeter e shkrimit thote se ai eshte I tille si: Joh 13:13 Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam. Ai e tha kete fjale tek Gjon 5:30 per te treguar bindjen totale ndaj Atit Perendi dhe shembullin qe dishepujt kishin per te ndjekur me bindje Perendine me vone. Shiko ne Krishterim ne ndjekim shembullin e Krishtit ne cdo gje pasi eshte me te vertete nje shembull I mrekullueshem.
5: Eshte e verete qe Perendia ja tha keto fjale Moisiut dhe kjo se Perendia eshte persosmerisht I shenjte dhe nuk ka mekat dha askush qe ka mekat s’mund ta shohe ate por jo ai qe eshte pa mekat si Krishti: Fjala thote se ai erdhi te na beje te njohur Perendine Atin, pra duke shikuar cilesite e Krishtit njerezit do te njohin Atin sikur thote: Joh 1:18 Askush s`e pa Perėndinė kurrė; i vetėmlinduri Bir, qė ėshtė nė gjirin e t`Et, ėshtė ai qė e ka bėrė tė njohur.
Po si ka mundesi qe kjo te ndodhe? Tek Zn 18 Perendia dhe dy engjej ju shfaqen Abrahamit. Ne nuk mund te percaktojme se si do te shfqet Perendia, ai zgjedhe te zbulohet sic deshiron por gjithnje ka nje mesazh dhe qellim per ne. E Fjala thote:
Mat 5:8 Lum ata qė janė tė pastėr nė zemėr, sepse ata do ta shohin Perėndinė.
6: Krishti u tundua, ai kishte dy natyra le te mos e harrojme kete gje. Kur thuhet se Perendia nuk mund te tundohet nuk eshte fjala se anje tundim nuk I drejtohet atij, ne te vertete kjo gje ndodh jo pa qellim tek Mt 4:7 se eshte shkruar: Mos e tundo Zotin, Perendine tend. Por askush nuk e tundon Perendine qofte edhe djalli vete ne nje menyre qe te fitoje se Perendia eshte I persosur.
7: Kur Krishti u lut ai tregoi varesine dhe bindjen totale si njeri ndaj Perendise Ate, kurrkund nuk thuhet se ai por perpiqej te tregonte lutje nga Zoti tek Zoti por nevojen e madhe qe te Krishteret kane per lutje sic beri ne kopeshtin e Gjetsemanise ne Mt. Mat 26:39 Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej duke thėnė: ``Ati im, nė qoftė se ėshtė e mundur, largoje prej meje kėtė kupė; megjithatė, jo si dua unė, por si do ti``.
Mat 26:40 Pastaj u kthye te dishepujt dhe i gjeti qė flinin, dhe i tha Pjetrit: ``Po si, nuk mundėt tė vigjėloni me mua tė paktėn pėr njė orė?
Mat 26:41 Rrini zgjuar dhe lutuni, qė tė mos bini nė tundim; sepse fryma ėshtė gati, por mishi ėshtė i dobėt``.
8: S’ka dushim se Krishti beri profeci, shikoni Ungjijte jane te mbushur plot me te tilla, ka akoma qe nuk jane permbushur. Asnje I krishtere qe beson ne Biblen si Fjale e Perendise nuk e mohon kete gje por Ai ishte me shume se Profet. Ishte Biri I Perendise qe erdhi te na shpetoje me vepren e tij sakrifikuese ne Kryq. U be keshtu Shpetimtari I cilido qe e pranon si te tille. Dhe ne fund Perendia qe u misherua per te na treguar dashurine e tij ne nje menyre te dukshme, prekshme, njerezore ne ate qe sic thote Apostulli Pal ishte dobesi e skandal per njerezit ne Kryqin. Kete menyre zgjodhi Perendia te komunikoje me ne qellimin, dashurine, te verteten e tij dhe shpetimin. Ndaj dhe si profet fjalet e tij duhen besuar. Ose besohen te gjitha ose azgje. Krishti ose eshte ai qe tha se eshte ose azgje nga ato qe tha s’ka me vlere nese nuk pranohet e gjitha. Ashtu sic tha mendimtari I
Te lumte goxha pune kjo e jotja.
Po eshte e veretet se Fjala e Perendise thote se Krishti kishte dy natyrat Hyjnoren dhe njerezoren. Ne kete shpjegohen te gjitha ato qe pyet ti. Si ka mundesi? Interesante kjo. Si ka mundesi qe Perendia krijoi gjithesine kaq te mrekullueshme? Si ka mundesi qe Perendia zgjodhi kryqin qe te denonte mekatin e bote? Per shkak se ne nuk jemi ne gjendje te bejme shume gjera si njerez kjo z’do te thote se Perendia nuk mund ti beje ato. Shiko cfare thote Fjala e Perendise: Luk 1:37 sepse me Perėndinė asgjė s`ėshtė e pamundshme``. Dhe se:
Joh 1:14 Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė.
2: Bibla Fjala e Perendise thote shume qarte se Perendia eshte I perjetshem dhe pa fillim e fund dhe kete e thote edhe per Krishtin: Shiko me poshte:
Joh 1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.
Pra Fjala eshte Perendi dhe eshte shume e qarte se ai ishte ne fillim te gjerave por vete eshte pa fillim perndryshe nuk eshte I perjtshem. Kur Krishti u lut, apo beri gjera te tjera duke thene se ne cod gje do te bente vullentin e Atit ai na dha shembulli ne tij te bindjes. Joh 10:18 Askush nuk mund tė ma heqė, por e lė nga vetja; unė kam pushtet ta lė e pushtet ta marr pėrsėri; ky ėshtė urdhri qė kam marrė nga Ati im``. Kjo eshte perulje ashtu sic thuhet tek Filipianet 2:5-11. E la madheshtine vete.
Per sa I perket Trinise ka nje teme te hapur per kete ceshtje tek besimi I krishtere dhe ke boll gjera per te lexuar atje nga Bibla dhe mund ti shqyrtosh.
3: Si ka mundesi qe Krishti nuk e di diten e gjykimit sipas Markut? Mos harroni se Krishti kishte dy natyra, ne njerezoren ishte I pamekatshem por I kufizuar. Ai nuk mund te ishte ne cdo kohe ne cdo vend sikurse Perendia eshte I kudondodhur. Pra kishte kufizime te tilla. Megjithate Fjala thote se Ati ja ka dhene gjithe gjyqin Birit dhe ajo qe eshte e rendesishme me shume se sa te debatosh eshte e rendesishme te jesh gati per kete dite.
Joh 5:22 Sepse Ati nuk gjykon asnjė, por gjithė gjyqin ia dha Birit,
Joh 5:23 qė tė gjithė ta nderojnė Birin ashtu siē nderojnė Atin;


Postuar nga jasemina datė 03 Shtator 2006 - 14:52:

Bari, me fal por ne shkrimin tend une nuk jam fare e qarte. Diku thua se Jezusi eshte Zot, diku thua njeri, diku bir i perendise. Me fal por ne te vertete kaq me kontradita i ke marre keto te dhena? Si perfundim ēcfar thua se eshte?( pa e zgjatur me teprime)


Postuar nga Amstel datė 03 Shtator 2006 - 15:04:

jasemina une e kam lexuar dhe kuranin shume fragmente te tij,nuk e di nese i ike lexuar te gjitha shkrimet me lart kam folur me hapur jo se nuk kam njohuri fetare por nuk dua mu besoj shume gjera qe mendojne se jane te kota ti diskutojme ...por tani nuk flas me sepse secili ka ate mendimin e tij dhe sdo ja kthej une mendjen.

BARIU me behet qefi lal qe tregon shume vepra por sqaroi pak me mire sic te tha dhe jasemina
gezohem qe je nje besimtar i zoti dhe beson shume ne te sic e shoh.


Postuar nga jasemina datė 03 Shtator 2006 - 15:19:

Pse niku, ti mendon se ne diskutime mundohemi te kethejme mendjet e te tjereve? Gabohesh atehere, . Diskutimi behet per te sqaruar nje ēeshtje. Ky duhet te jete qellimi i gjithkujt qe shkruan besoj.


Postuar nga Amstel datė 03 Shtator 2006 - 18:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha jasemina
Pse niku, ti mendon se ne diskutime mundohemi te kethejme mendjet e te tjereve? Gabohesh atehere, . Diskutimi behet per te sqaruar nje ēeshtje. Ky duhet te jete qellimi i gjithkujt qe shkruan besoj.


per te sqaruar te kuptoj por ajo qe them une por e themi me fjale te ndryshme..
ti mundohesh te me sqarosh mua si eshte kurani apo jo?sma mbush mendjen lal.
prandaj dhe une do u mbushim mendjen njeri tjetrit...


Postuar nga jasemina datė 03 Shtator 2006 - 19:25:

Me fal por nga e fillon leximin ti NIK, sepse une po te tregoj qe nuk eshte e vertete se shkenca nuk ecen me fene, dhe ta argumentova, ēfar te bej une qe ti lexon bibel dhe nuk gjen fakte per kete, ndaj i solla nga Kur'ani. Megjithate me mire e leme me kaq, pasi ketu ne forum nuk qenka e thene te kuptohet njeriu, pasi nuk e di se ēfar niveli te dijeve ka ai me te cilin po ben polemike.Me fal por e lexon biblen ti? apo thua thjesht se beson. pasi ne kete forme do ta demtosh imazhin e saj, dhe kjo nuk eshte e drejte.


  Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.