Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Amstel datė 03 Shtator 2006 - 19:28:

o lal biblen e kam lexu 3 here ok por une e kam lene kete muhabet tani e kam thene edhe me siper nuk mund te sqaroj me eshte apo nuk eshte ok...te uroj gjithe te mirat dhe tja kalosh mire..
respekte niku.


Postuar nga Katilesha datė 03 Shtator 2006 - 20:32:

jam ok me ty nik...

bera nje lexim te pergjitheshem te temave me interesante,ku nuk mund te bente perjashtim dhe tema mbi fene...lexova disa nga pergj e nikut dhe rashe ok me te...sic duket et gjithe ateistat paskan ne nje fare menyre te njejtat mendime..sepse edhe une jam ateiste,nuk besoj ne Zot sepse nuk kam sesi te besoj tek dcka qe nuk e shiqoj vete,tek dicka qe nuk e prek kurre...nejse e di se shume nga ju do te thojne se ai i le faktet kudo por ja qe edhe ne kete s'besoj...per anen e besimit e kam trurin offfffff krejt...

persh nga ateistja...


Postuar nga BARIU datė 03 Shtator 2006 - 21:20:

Pergjgje

Citim:
Po citoj ato qė tha jasemina
Bari, me fal por ne shkrimin tend une nuk jam fare e qarte. Diku thua se Jezusi eshte Zot, diku thua njeri, diku bir i perendise. Me fal por ne te vertete kaq me kontradita i ke marre keto te dhena? Si perfundim ēcfar thua se eshte?( pa e zgjatur me teprime)


Me vjen keq qe nuk e kupton Jasemina. Ajo cka u tha me siper ishte pergjigje e shume pyetjeve dhe jo per ti ngaterruar gjerat.

Por te lutem te kuptosh qe jo une por Bibla Fjala e Perendise thote se Krishti kur ishte ne toke kishte te dy natyrat Hyjnoren ( edhe kur themi se ishte Biri i Perendise) dhe njerezoren. Besimi i im i krishtere mbeshtetet ne ate qe thote Fjala e Perendise Bibla. Shih c'thote shkrimi i shenjte:

Joh 1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.
Joh 1:14 Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė.

Besoj se eshte e qarte tani.
Pershendetje:
Bariu


Postuar nga SmArTs_WAY datė 04 Shtator 2006 - 11:29:

Re: jam ok me ty nik...

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007
sepse edhe une jam ateiste,nuk besoj ne Zot sepse nuk kam sesi te besoj tek dcka qe nuk e shiqoj vete,tek dicka qe nuk e prek kurre

Pershendetje e nderuar katilesha007.

Ajo qe ti thua, mua (shume) me duket nje naivitet. E nderuar, nese neve dy takohemi, dhe e ke edhe nje edhe nje shoqe bashk me ty dhe ulemi me nje tavolin, dhe ska nevoj ti thua shoqes, a beson se ne jemi ulur ne tavolin, kur ju vetem jeni ulur, ndersa shoqes mund ti thuash, a beson se ka ekzistuar ndonjehere Homeri, te cilin nuk e kemi pare?... E nderuar per sendet qe shihet dhe ndihen me shqisa ska nevoj te diskutojme a ti besojme, mirepo per ato qe nuk i shohim neve diskutojme. Nje shembull nga jeta e perditshme, sic eshte dashuria, te cilen cdo njeri e permend mbrenda dites mirepo ja qe nuk e ka pare,.. Mirepo ka pare faktet per dashuri, qe d.m.th. eshte e dashura apo i dashuri. Edhe ketu neve besojme ne Zot, neve nuk e kemi pare, mirepo ne i shohim argumentet qe i ka vene ne Toke per njerezimin. Nese je ndonje vajz qe i njeh shkencat si biologji, kimi, fizik etj., nese ke deshire te sjelli fakte nga keto tri lemi se si Zoti i Madheruar ka lene fakte per njerezimin.


p.s.:"Ndersa per ju te tjeter qe deshironi ta vijojme debatit rreth Jezusit, pergjigjmuni ne ate qe kam shkruajtur, i cili shkrim-postim ishte mjaft fleksibil"


I nderuari B A R I U, valle kur Ati thote dicka se nuk mund te ndodhe, biri i Tij e mashtron dhe e ben!?.... [[[ktheju citateve qe kam sjell]]]]


bye bye
ju dua shume
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga jasemina datė 04 Shtator 2006 - 12:30:

katileshaoo7 desha te them kur truri jot nuk funksionon,ne kete teme pse hyn?
Bariu, me qarte s'ka ku vete.


Postuar nga Katilesha datė 04 Shtator 2006 - 12:35:

pershendetje i nderuar SmArTs Way...

te te them te drejten nuk i kam lexuar gjithe komentet e tuaja mbi kete teme,por nga ajo qe me ke shkruar kuptova se ti beson...por mendoj se ne, ana e ateistave me ju qe besoni do te jemi gjithmone ne konflikt te perhershem,sepse ne mbrojme argumentat tona,ashtu si dhe ju....
e mgjt..ateizmi nuk eshte 100% mosbesim ndaj ekzistences se Zotit,por eshte nje lloj dyshimi ne ate qe te gjithe,ose pjesa me e madhe besojne aq verberisht dhe pa kushte.....ekzistencen e te padukshmes,e trashendentales...

dhe krahasimi i ekzistences s e tij ,me situata dhe ndjenja krejt njerezore dhe te thjeshta,sikur eshte pak pa vend,apo jo ?

faktet...: e c'mund te them x faktet? ti me bjen ata qe me vertetojne ekzistencen e tij dhe une te kundertatat...i ka keto pune besimi...dhe mosbesimi....tung


Postuar nga gezimi.it datė 04 Shtator 2006 - 12:40:

Po ke te drejte gjithkush ka mendimin e vet .Por shpresoj qe Zoti mos te te sjelli ne nje gjendje ku do te kujtohesh se ekziston dhe pergjerohesh per ndihme, sepse do te quhej interes. Te uroj qe ta kerkosh para se Ai t'ia japi njeriu kete, pasi kete gjendje do ta provoje gjithkush.


Postuar nga Katilesha datė 04 Shtator 2006 - 12:43:

jasemine e dashur...

e dashur une shkrova tek sektori i besimit (ta quajme keshtu popullorshe ),per te pare se sa dyshues dhe sa i pjekur eshte mosbesimi im tek ajo qe te gjithe ju besoni.....e mgjt pashe se sa jokomunikues dhe papranues mendimesh te kunderta qenkeni ju...pershendetje...


Postuar nga Katilesha datė 04 Shtator 2006 - 12:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha gezimi.it
Po ke te drejte gjithkush ka mendimin e vet .Por shpresoj qe Zoti mos te te sjelli ne nje gjendje ku do te kujtohesh se ekziston dhe pergjerohesh per ndihme, sepse do te quhej interes. Te uroj qe ta kerkosh para se Ai t'ia japi njeriu kete, pasi kete gjendje do ta provoje gjithkush.flm qe shqetesohesh per ate qe mund te me ndodhe mua....gjest shume fisnik ky..alla besimtaresh krejt...tung


Postuar nga jasemina datė 04 Shtator 2006 - 14:47:

Re: jam ok me ty nik...

[QUOTE]Po citoj ato qė tha katilesha007
...lexova disa nga pergj e nikut dhe rashe ok me te...sic duket et gjithe ateistat paskan ne nje fare menyre te njejtat mendime..sepse edhe une jam ateiste,nuk besoj ne Zot . s'besoj...per anen e besimit e kam trurin offfffff krejt...

Me fal katilesha por ēfar te kuptoja une?. Nje ateist qe hyn ne teme fetare dhe nuk jep as merr mendim, per temen, vec krenohet me ateizmin e saj.
nuk ben mire te gjykosh gabim.


  Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.