Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Amstel datė 04 Shtator 2006 - 16:45:

sa mire paskeni lexuar ju amani....
por kur e paskam shkrujt une qe qekam aetiste dhe jo besimtar katilesha?
une vetem se nuk kam dhene vertetime ne ate qe besoj sepse e di qe nga leximet e te gjitheve qe kam pare sdo mund tja mbush mendjen njeriu per ate qe besoj ok?
une jam besimtar dhe besoj ne zot mendoj se jezusi eshte i derguari i tij i ashtuquajturi biri perendise dhe krahu i djathte i tij...


Postuar nga Katilesha datė 04 Shtator 2006 - 18:46:

i ke rene ne te...

fix fare si thu ti eshte ,jo per gje se ka momente ku njeriu duke pare se te gjithe i bien nje vend fyellit,thote hajt mo se po thom naj gja tjeter sa per ndryshim dhe atehere te vihen te gjithe kontra...psh..une jam deklaruar ateiste,por ama kjo vlen vetem sa per anen time te fese(jam muslimane),por mund te quhem nje besimtare 50% e krishtere,sepse shkoj ne kishe,lexoj nganjehre biblen,kam nje koleksion te papam kryqash dhe e mbaj gjithashtu...e c'te te te thot tjeter katilesha ty...jam e ndare ne dysh persa i perket besimit....

rrespekte.............


Postuar nga SmArTs_WAY datė 05 Shtator 2006 - 08:54:

Per katileshen

Pershendetje...

E nderuara katilesha007, nuk e shoh te rruges (e te nivelit intelektual) qe nje ateiste te futet ne nje teme e cila eshte thuaj se e rezervuar per ata qe kane njohuri, e per rastin konkret (fetar) qeshtja e Jezusit. Une nuk jam i krishter, mirepo (faleminderit ndaj Zotit) jam Musliman. Mirepo gjate jetes sime i kam kushtuar rendesi njohjes se feve e te ideologjive, dhe kam njohuri. Ndoshta ka prej anetare qe e dijne qe jam gjimnazit (viti i II-te) mirepo ende asnjehere nuk me ka ndodhur qe te futem ne nje debat ku nuk kam kompenteca (te them minimal ta njoh esencen e atij diskutimi). Prandaj po te lus qe t'a bragtisesh kete teme, e nese deshiron debat per ateizmin hape edhe debatojme. Mbase (sic e kam pare) edhe per ju ateistet ka vend ne kete forum. Sepse edhe une ne nje kohe filozoja me pyetje te te qmendurve, mirepo (faleminder ndaj Zotit) sot jam njeri me besim, ashtu sic e kerkon natyrshmeria e te gjithe njerezve. Le te kemi nje mirekuptim ndermjet neve e nderuar, e ta rrespektojme mendimin e njeri-tjetrit, mirepo edhe ky rrespekt ndaj opinioneve tona ka nje rregull, e qe eshte (sipas mendimit tim) te jet e hapur tema enkas per ate diskutim. Prandaj te ftoj ne debat per qeshjen e besimit ne Zot, dhe kundershtimit te ideve ateiste. Nese je ne gjendje hape temen, dhe fillojme debatin. Mirepo, te kerkoje qe ne kete teme (paksa e komplipuar) te mos futesh, mbase atehere behet nje qregulli e madhe, sepse atehere nuk e di une a ty te te pergjigjem qe ke dhene ide ateiste, apo atij qe jep ide politeiste qe thote se Jezusi eshte Zot. Pres nje mirekuptim prej teje, flm.

Mbetesh e pershendetur e nderuar nga une SmArTs_WAY
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga Katilesha datė 05 Shtator 2006 - 11:05:

Re: Per katileshen

Citim:
Po citoj ato qė tha SmArTs_WAY
Pershendetje...

E nderuara katilesha007, nuk e shoh te rruges (e te nivelit intelektual) qe nje ateiste te futet ne nje teme e cila eshte thuaj se e rezervuar per ata qe kane njohuri, e per rastin konkret (fetar) qeshtja e Jezusit. Une nuk jam i krishter, mirepo (faleminderit ndaj Zotit) jam Musliman. Mirepo gjate jetes sime i kam kushtuar rendesi njohjes se feve e te ideologjive, dhe kam njohuri. Ndoshta ka prej anetare qe e dijne qe jam gjimnazit (viti i II-te) mirepo ende asnjehere nuk me ka ndodhur qe te futem ne nje debat ku nuk kam kompenteca (te them minimal ta njoh esencen e atij diskutimi). Prandaj po te lus qe t'a bragtisesh kete teme, e nese deshiron debat per ateizmin hape edhe debatojme. Mbase (sic e kam pare) edhe per ju ateistet ka vend ne kete forum. Sepse edhe une ne nje kohe filozoja me pyetje te te qmendurve, mirepo (faleminder ndaj Zotit) sot jam njeri me besim, ashtu sic e kerkon natyrshmeria e te gjithe njerezve. Le te kemi nje mirekuptim ndermjet neve e nderuar, e ta rrespektojme mendimin e njeri-tjetrit, mirepo edhe ky rrespekt ndaj opinioneve tona ka nje rregull, e qe eshte (sipas mendimit tim) te jet e hapur tema enkas per ate diskutim. Prandaj te ftoj ne debat per qeshjen e besimit ne Zot, dhe kundershtimit te ideve ateiste. Nese je ne gjendje hape temen, dhe fillojme debatin. Mirepo, te kerkoje qe ne kete teme (paksa e komplipuar) te mos futesh, mbase atehere behet nje qregulli e madhe, sepse atehere nuk e di une a ty te te pergjigjem qe ke dhene ide ateiste, apo atij qe jep ide politeiste qe thote se Jezusi eshte Zot. Pres nje mirekuptim prej teje, flm.

Mbetesh e pershendetur e nderuar nga une SmArTs_WAY
kumanova-on-line@hotmail.com

SmArTs...
i kisha dhene braktisjen kesaj teme,por c'te bej se sa here qe hy ketu nuk me rrin dora rehat pa shkru naj gja,ashtu kot sa per shplamje,qe me iu largu pak mendjen......tallem....mgjt...flm per tonin shuuuuuuuuuuum te kulturuar me te cilin e kishte shkruar mesazhin....sa per temen nuk mendoj se sjam e zonja te hap nje teme per ateizmin etc,por mendoj se te debatosh mbi fete nuk te con asgjekundi thjesht ne perleshje mendimesh..

ne fund te fundit njeriu eshte i asaj feje qe ndihet dh ejo i asaj qe i perket me te vertete,apo edhe ketu e kam gabim?...persh..ia kalosh mire


Postuar nga SmArTs_WAY datė 05 Shtator 2006 - 11:47:

Re: Re: Per katileshen

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007

SmArTs...
i kisha dhene braktisjen kesaj teme,por c'te bej se sa here qe hy ketu nuk me rrin dora rehat pa shkru naj gja,ashtu kot sa per shplamje,qe me iu largu pak mendjen......tallem....


hmmm...heheh...

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007

mgjt...flm per tonin shuuuuuuuuuuum te kulturuar me te cilin e kishte shkruar mesazhin....


Me vjen mire qe e vlereson keshtu, flm.

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007

sa per temen nuk mendoj se sjam e zonja te hap nje teme per ateizmin etc,por mendoj se te debatosh mbi fete nuk te con asgjekundi thjesht ne perleshje mendimesh..


E nderuar katilesha007, neve ne forum vetem diskutojme. Nese neve flasim per nje kengetare edhe aty do te perleshemi ne mendime (sic e quan ti). Mirepo qellimi i forumeve (elektronike) eshte qe te shkembejme mendimet tona, e te debatojme. Une me shume deshire do te kisha debatuar me ty, mbase pash se nuk je sikur disa ateist tjetere qe nuk kane fjale tjera pos ofenduese, e qe ia humbin vleren edhe debatit, edhe nese debon me ta, i thua vetvetes: "Pse humbi kohe me kete njeri, qe aspak ska nivel intelektual", e nese debatoj me ty (si nje besimtar me nje ateiste) nuk do te thoja se jam duke humbur kohe, mirepo do thoja se jam duke te bere nje thirje per ne drit e largim nga erresira. Neve edhe nese nuk diskutojme fare per Zotin, neve mund te flasim, per konceptet ateiste, qe ka prej shkencetareve e hulumtuesve qe ateizmin e kane etiketuar si politeizem, e qe kete e kane argumentuar, e per kete neve e nderuar katilesha na duhet nje debat i mirefillit. Shpresoj per mirekuptim.

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007

ne fund te fundit njeriu eshte i asaj feje qe ndihet dh ejo i asaj qe i perket me te vertete,apo edhe ketu e kam gabim?...persh..ia kalosh mire


E nderuar Zoti i Madheruar ne Kur'an, na ka treguar e urdheruar, se neve duhet te kemi dituri per ta njohur Zotin e per t'a besuar. Thote Allahu ne Kuran: "Dije, se Allahu eshte Nje", d.m.th. dija (e njeshmerise se Zotit) qenka para se te pohosh besimin tend. Prandaj edhe thote nje proverb arabe: "Devijim eshte per nje, qe adhuron Allahun (Zotin) duke mos ditur qka eshte duke bere"... E nderuar edhe une me pare nuk kam bere adhurim, mirepo kur e kam kuptuar realitetin, atehere kam filluar ta adhuroje nje Zot te vetem, i Cili mua me krijoi me nje qellim qe t'a adhuroje Ate. Prandaj nje fjale e bukur e urte thote: "Adhurim eshte cdo veper (e mire), me te cilen eshte i kenaqur Allahu, qofte publike apo e fshehur", e sheh e nderuar, sot sa shume ka keqkuptim ndaj adhurimit, gjithe mendojne se adhurime jane vetem ritualet fetare, e qe kjo eshte gabim,.. adhurim eshte ky shkrimi im qe po ta shkruaj ty, qe po flas, duke mos bere keq, e qe me kete (shkrim) shpresoj qe Zoti te me shperbleje. Cdo njeri ka te drejten e besimit, mirepo ai besimi i tij a eshte i sakt?! E per kete neve diskutojme e therrasim. Toleranca fetare eshte e sqaruar, Zoti i Madharuar ne Kuranin Famemadh ka thene: "Ju keni fene tuaj (qe i bindeni) ne kemi fene tone (qe i bindemi)", e qe me kete citat Zoti tregon rrugen e besimtarit ne madhereniet nder-njerezore.

Ia kalofshi mire
bye bye
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga Katilesha datė 05 Shtator 2006 - 18:47:

me pelqeu mesazhi yt...

pershendetje ...
e lexova me vemendje ate c'ka me kishe shkruar...e dije se edhe une jam myslimane dhe para se te behesha ateiste edhe une kam besuar,pak apo shume nuk ka rendesi,une si cdo njeri tjeter kam besuar sipas menyres time....ti do te pyesesh veten se si valle u bera ateiste? se cfare ndodhi brenda meje qe une bera nje ndryshim kaq "drastik"?..epo realiteti qe me rethon duke mos perjashtuar ketu edhe njerezit perreth meje,ku shumica prej tyre jane besimtare e mgjt i kam pare te bejne gjerat nga me te rendomtat e nga me te uletat,pastaj ndonese myslimane une jam rritur ne nje ambient te krishtere,madje edhe sot shoqeria ime me e ngusht e krishtere eshte....e keshtu duke u rritur,mendimet na ndryshojne,besimet gjithashtu,te pakten mua me ka ndoshur keshtu....

as une vete nuk e kam te qarte shkakun qe me beri ateiste,por nje gje di te them se ateizmi nuk eshte mosbesim,eshte thjeshte nje dyshim(e kam thene edhe here te tjera kete)....epo nuk po di me cfare te te shkruaj se edhe mendimet m' bene lemsh,ndaj po e leme per heren tjeter,nqs do et kete...


ps:ahharrova te them dicka;me beri shume pershtypje aty ku thoje se Zoti do et shperblente per ketea dhurim (shkrim)qe je duke me bere mua..deomos Zot i shperblen ato qe mundohen te kthejne ne rrugen e tij ata qe nuk besojne ne te,por nuk mendon se njeriu duhet ti beje nganjehere gjerat pa pritur,apo pa shpresuar tek nje shperblim...se kjo me con ne mendimin se ti beson apo predtikon ne nje fare menyre besimin tend vetem per te qene i shperblyer..dhekjo i dashur nuk eshte besim i mirfillte......edhe dicka tjeter,te siguroj qe jam e lumtur me besimin tim,..rruga jetes time nuk eshte erresire,perndryshe do i binte qe une te isha njeriu i erresires dhe une e ndjej qe uk jam.....


Postuar nga Niqua datė 05 Shtator 2006 - 19:59:

une e di se kush del permi krishtin si katolike qe jam ka me i pagu tana ne ket bote,o mjer ai se del kundrra tij,sidomos te krishteret.
Zot fali kta se sdin ca bajn,une besoj dhe shume biles se triniteti te  con ne nje dhe ajo nje eshte Zoti vete

Ati i Biri Dhe Shpirti shenjte=cdo methane kja per ty smart a e din ti si e ke hap ket tem,per menimin tem kjo teme asht tendencioze.Bye.


Postuar nga Equis datė 05 Shtator 2006 - 21:33:

Smart's Way

Shpresoj qe nuk u ndikove nga feja jote apo paragjykimi fetar kur e hape kete teme ,pyes sepse mora vesh qe je mysliman(e).

Bariu me fal por me ate citat qe :Ne fillim ishte fjala,dhe fjala ishte perendi etj...me mbushe mendjen qe nuk ke asnje argumet apo mendim krejtesisht tendin persa i perket temes.E ke perserit kaq here sa te them te drjten na merzite.Nuk hahet fare ajo qe thua qe Krishti ju lut Atit para sa ta arrestonin vetem nga zakoni qe kishin te krishteret per t'u lutur,Pikerisht ajo eshte prove shume e sakte qe kishte nje fuqi madhore qe Krishti i bindej dhe i lutej dhe i kerkonte ndihme,pra Atit.Pse do t'i lutej perendise qe t'ia largonte mundimet nese ai ishte vete Perendia?Cfare llogjike ka kjo?

Me vjen keq qe shumic a e njerezve ne kete teme thjesht citojne mekanikisht citate nga bibla pa e diotur as ataq vete c kuptim kane ato.Dhe c'eshte me e keqja jane te verbuar nga nje p[aragjykim fetar.Krishti eshte profet e zot edhe njeri dhe biri i zotit,dhe Perendi.Dhe i flihetg gjume,i hahet buke,lodhet,leshon veten ta keqtrajtojne,por nese ai eshte perendi atehere i bie qe Maria u mbars (ngeli shtatzene nga vete ai?
A ishte perendia qe zbriti ne toke dhe la shtatzene Marien,e cila lindi birin e Zotit Krishtin.Apo ka qene vete krishti qe la shtatzene mamane e tij duke qene perendia dhe te lindte pastaj si njeri?Nuk eshte kjo nje mekat i tmerrshem vdekjeprures?


Postuar nga Katilesha datė 05 Shtator 2006 - 21:41:

Citim:
Po citoj ato qė tha Equis
Smart's Way

Shpresoj qe nuk u ndikove nga feja jote apo paragjykimi fetar kur e hape kete teme ,pyes sepse mora vesh qe je mysliman(e).

Bariu me fal por me ate citat qe :Ne fillim ishte fjala,dhe fjala ishte perendi etj...me mbushe mendjen qe nuk ke asnje argumet apo mendim krejtesisht tendin persa i perket temes.E ke perserit kaq here sa te them te drjten na merzite.Nuk hahet fare ajo qe thua qe Krishti ju lut Atit para sa ta arrestonin vetem nga zakoni qe kishin te krishteret per t'u lutur,Pikerisht ajo eshte prove shume e sakte qe kishte nje fuqi madhore qe Krishti i bindej dhe i lutej dhe i kerkonte ndihme,pra Atit.Pse do t'i lutej perendise qe t'ia largonte mundimet nese ai ishte vete Perendia?Cfare llogjike ka kjo?

Me vjen keq qe shumic a e njerezve ne kete teme thjesht citojne mekanikisht citate nga bibla pa e diotur as ataq vete c kuptim kane ato.Dhe c'eshte me e keqja jane te verbuar nga nje p[aragjykim fetar.Krishti eshte profet e zot edhe njeri dhe biri i zotit,dhe Perendi.Dhe i flihetg gjume,i hahet buke,lodhet,leshon veten ta keqtrajtojne,por nese ai eshte perendi atehere i bie qe Maria u mbars (ngeli shtatzene nga vete ai?
A ishte perendia qe zbriti ne toke dhe la shtatzene Marien,e cila lindi birin e Zotit Krishtin.Apo ka qene vete krishti qe la shtatzene mamane e tij duke qene perendia dhe te lindte pastaj si njeri?Nuk eshte kjo nje mekat i tmerrshem vdekjeprures?
equis.....hallall djali..ky po qe eshte thellim...


Postuar nga Glaukus datė 05 Shtator 2006 - 21:51:

........

.........deri ku shikojne syte e tu ( njerezimi ) , deri ku shon gjithe dituria jote ( njerezimit ) ??? A ka ndonjehere fund ( per disa gjera ) ???..........
............perdite dalin shpikje ( pergjigje ) te reja dhe po perdite lindin pyetje te reja ..........sa te ditur jemi ?......... Apo jane thjesht trille te natyres ?!..........
...........prandaj duke e pare veten shume te vogel , kam nevoje te besoj diku , tek dikush...........

........sa per temen - kush eshte bir Zoti , normal qe eshte Zot .........

.......( mir Jezusin e beri Zoti , po Zotin vete kush e beri ???????? )........


  Gjithsej 34 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.