Forumi Horizont Gjithsej 13 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »
Trego 13 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Ceshtja kosovare dhe me gjere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=162)
-- "Trafiku i Organeve" dhe fushata serbe kunder Shqipetarve (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17113)


Postuar nga X-File datė 16 Qershor 2009 - 09:01:

pjese e fushates...

BIEN SHPIFJET E CARLA DEL PONTE-S, VAZHDOJNĖ TĖ JETA XHARRĖS
16 Qershor 2009

Isa Mulaj


Policia e Kosovės mė 11 qershor 2009 ka arrestuar tre serbė nė fshatin Ēagllavicė nė jug tė Prishtinės: 1) Igor Juēinac, shtetas i Kosovės (1976); 2) Millutin Radanoviq shtetas i Serbisė (1957); 3) Predrag Zhelkoviq, shtetas i Serbisė (1976), nėn dyshimin se kanė paguar njerėz nė shuma deri nė 100.000 euro pėr tė ofruar dėshmi tė rrejshme kundėr UĒK-sė. Pėr tė tre thuhet se janė pjesėtarė tė Agjencisė Serbe tė Inteligjencės (Bezbednosno Informativna Agencija), tė cilėt u kanė premtuar edhe tė mira tjera materiale njerėzve tė nacionalitetit serb por edhe shqiptarė si banesa, vetura, vende pune qė tė deklarojnė rrejshėm se ata dhe/ose tė afėrmit e tyre kanė qenė viktimė tė transplantimit tė organeve njerėzore nga UĒK-ja gjatė luftės nė Kosovė 1998-99. Akuzat e njėjta pėr transplantim tė organeve njerėzore tė serbėve nga UĒK-ja i ka bėrė edhe ish-kryeprokurorja e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės pėr krimet e luftės nė ish-Jugosllavi, nė librin e saj “Gjuetia: Unė dhe kriminelėt e luftės” tė botuar nė vitin 2008.

Mė 10 prill 2009 gazetari i BBC-sė Michael Montgomery botoj njė editorial “Zbulohen tmerret nė kampet e UĒK-sė” ku ai shkruan pėr kinse keqtrajtimin dhe vrasjet e tė burgosurve serbė nė Veri tė Shqipėrisė. Ai referohet nė deklaratat e njė ish-ushtari tė UĒK-sė pa emėr. Mė tutje gazetari i BBC-sė krijoj njė emision prej afėr 13 minutave qė u transmetua nė BBC Radio 4, pėr t’i dhėnė publicitet asaj qė ai emocionalisht e quajti “Heshtja e gjatė ndaj mizorive ėshtė mbajtur fuqishėm nė tėrė Kosovėn.”

Menjėherė del nė skenė Jeta Xharra, drejtoresha e degės sė tė ashtuquajturit Rrjeti Ballkanik pėr Gazetari Hulumtuese (BIRN), njė rrjet gazetaresk antishqiptar me seli nė Sarajevė dhe me drejtoreshė Gordana Igriq nė Beograd. Jeta Xharra fton nė emision njerėz tė cilėt kjo mendon se do t’i “qesin nė shesh krimet e UĒK-sė”, nė mesin e tyre njė publicist me inicialet Sh.G., pėr t’i “vėrtetuar” dhe pėrkrahur akuzat nė librin e Carla del Pontes tani tė pėrsėritura nė “hulumtimin” e gazetarit tė BBC-sė. E kam pėrcjellė atė emision tė Jeta Xharrės. Kur kam takuar Sh.G. e kam pėrgėzuar pėr paraqitjen e tij dhe qėndrimet qė mbajti. Mė tha se kishte qenė i ftuar nėn supozimin e Jeta Xharrės pėr t’i dhėnė pėrkrahje akuzave ndaj krimeve tė UĒK-sė, “por kėsaj radhe ja kam lėshuar keq”, qė do tė thotė se Jeta Xharra u zhgėnjye nga ajo qė deklaroj Sh.G., sepse ajo kishte dashur t’i shes publikut diēka tjetėr. Se kjo ishte e vėrtetė, mund tė vėrtetohet nėse kthehemi prapa nė atė debat televiziv ku vėrehet se Jeta Xharra nuk pajtohet me atė se ēka thoshte Sh.G. dhe i ndėrhynte kėtij me nėn pyetje gjatė debatit pėr ta vėnė debatin nė binarėt paraprakisht tė supozuar nga Jeta Xharra.

Ishte kjo njė “tradhti” qė Sh.G. ia kishte bėrė spiunes sė qarqeve shoviniste serbe dhe anti-shqiptare Jeta Xharra. Megjithatė, Jeta Xharra nuk mund tė cilėsohet si spiune e Serbisė nė kuptimin e gjerė; nė kuptimin e ngushtė ajo ėshtė operative e interesave tė grupeve kriminale serbe. Kjo mund tė vėrtetohet kur tė doni nėse e bėni njė analizė tė te gjitha emisioneve tė saj. Vetėm mblidhni ato, futni nė njė ekuacion dhe shihni ēfarė rezultati do tė merrni.

Rezultati vetvetiu do tė flas vet pėr kėtė faqe mė tė zezė tė gazetarisė kosovare me seli nė Sarajevė dhe udhėheqėsi nė Beograd – nė tė dy rastet e udhėhequr nga qarqet e dyshimta serbe qė kanė marrė pėrsipėr t’i prezantojnė shqiptarėt e Kosovės si kriminel dhe fashistė nėpėrmjet Jeta Xharrės. Vetėm ata qė nuk kanė sy dhe kokė nuk duan ta shohin misionin e Jeta Xharrės. Pėr shembull, nėse Carla del Ponte ka pranuar nga serbėt 1 milionė euro pėr tė shpikur akuza kundėr UĒK-sė pėr trafikimin e organeve njerėzore tė serbėve, dhe nėse policia e Kosovės arrestoj tre serbėt e lartpėrmendur pėr vepėr penale “detyrim i njerėzve pėr tė dėshmuar rrejshėm nėpėrmjet ryshfetit prej 100.000 euro”, atėherė mbetet pyetja sa para ka marrė Jeta Xharra pėr mbulime sistematike tė krimeve serbe nė Kosovė. Nė mesin e atyre krimeve janė 20.000 femra tė dhunuara dhe masakruara nė Kosovė nga kriminelėt serbo-ēetnik.

Jeta Xharra ishte vėnė nė mbrojtje totale tė atyre krimeve kur nė emisionet e saja tė shumta transmetonte domosdoshmėrinė e kosovarėve pėr t’u bėrė pedera dhe lesbike. Qėllimi i parė dhe i fundit i qind pėr qind i kėtyre emisioneve ishte tė prezantohen shqiptarėt si diēka qė nuk duhen pėr tjetėr gjė pos pėr kėto punė. Ky ishte qėllimi i atyre qė kryen krime nė Kosovė. Jeta Xharra ėshtė vetėm nė shėrbim tė atyre qėllimeve. Pėr ēudinė e tė gjithėve, nė mesin e 89 dokumentareve tė emisionit Jeta nė Kosovė qė mund tė shikohen nė internet nė adresėn http://www.jetanekosove.com/site/jeta2.php, Jeta Xharra ka hequr vetėm njė – atė rreth detyrimit qė kosovarėt tė bėhen pedera dhe lesbike. Nėse e hapni faqen e internetit qė e shėnova mė lartė, do tė shihni se emisioni i datės 18.12.2008 MUNGON.

Kėtė e hoqi Jeta Xharra pasi unė shkrova disa letra qė i shpėrndaja me postė elektronike, duke ia dėrguar edhe Jeta Xharrės, ku argumentoja misionin e saj se ato emisione janė nė funksion tė interesave serbo-ēetnike pėr tė bėrė propagandė se shqiptarėt nuk dinė tjetėr pos tė merren me krime seksuale, akuza kėto qė edhe ashtu janė shumė tė pėrhapura nė botėn Perėndimore. Seria e letrave elektronike qė ia dėrgoja ekipit tė BIRN-it nė Prishtinė mban titullin: “S-300PMU2: Rreth debatit nė RTK pėr homoseksualizmin – Jetish Jashari.”

Arrestimi i tre serbėve ėshtė vetėm njė arritje e vogėl e policisė sė Kosovės kundėr luftės speciale dhe tė gjithanshme tė qarqeve kriminale serbe nė Kosovė. Policia e Kosovės do tė zbuloj shumėēka nga tre tė arrestuarit, ndėrsa opinioni do tė bindet pėr shpifjet e Carla del Pontes dhe Michael Montgomer-it. Mirėpo, policia mund tė zbuloj gjithēka dhe ta zbardh rastin nė tėrėsi nėse merr nė pyetje Jeta Xharrėn dhe analizon qėllimet e emisioneve tė saj nė tėrėsi. Ėshtė koha qė Jeta Xharra ta ketė lirinė e saj tė shprehjes pėr tė gjitha ato qė i ka bėrė dhe i bėnė nė shėrbim tė grupeve kriminale serbe.

Actus non facit reum nisi mens sit rea – Veprimi nuk ėshtė fajtor derisa mendja ėshtė fajtore

marr nga www.kosovapress.com


  Gjithsej 13 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »
Trego 13 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.