Forumi Horizont Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 »
Trego 3362 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Arkiva (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=356)
-- mendime te castit... (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=8245)


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 07 Dhjetor 2007 - 18:32:

sot ka qene nje dite e mire!


Postuar nga TOEL datė 07 Dhjetor 2007 - 22:39:

kurre mos u jep asnjeriu me shpirt se zgjenjehesh shume me shume nga cmendon


Postuar nga TOEL datė 07 Dhjetor 2007 - 22:49:

sa shpirt te vogel kane njerezit ndonejhere nuk arrijme te dallojne te miren nga e keqja fyerjen nga loja urrejtjen nga dashuria

vertet qe nuk e lejojme zemre te flase gjithe ja presim gjuhen


Postuar nga briseide datė 09 Dhjetor 2007 - 20:15:

Ndonjehere del dielli edhe ne dimer!


Postuar nga ~Enigme~ datė 09 Dhjetor 2007 - 20:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha briseide
Ndonjehere del dielli edhe ne dimer!

me dhembe ama
flm per pershendetjen me kenge, me pelqeu zgjidhja !


Postuar nga briseide datė 09 Dhjetor 2007 - 20:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha ~Enigme~

me dhembe ama
flm per pershendetjen me kenge, me pelqeu zgjidhja !





(ps. me pelqeu nderhyrja tek verejtjet )


Postuar nga briseide datė 11 Dhjetor 2007 - 15:30:

Kjo eufori e mbasdites pushoi.Jashte erresire,pertoj te kap trenin :o


Postuar nga agata datė 11 Dhjetor 2007 - 22:04:

Zemra ime nuk degjon me asnje keshille... eshte sherdhuar!


Postuar nga Glaukus datė 13 Dhjetor 2007 - 21:00:

- Jeta tė servir ē'do gjė ..... " tė bukurėn " dhe " tė keqen " ... prandaj mundohu qė ē'do  ēast tė jesh i gatshėm ( ja them gjithmon vetes ) ... tė shijosh nė maksimium " tė bukurėn " , dhe ................... tė jesh gjithmon i pregatitur pėr ta pėrballuar " tė keqen " .


Postuar nga lezhjani-82 datė 15 Dhjetor 2007 - 19:13:

If you're Playing with fire you're gonna get burned....
Dadicated to the firefighters


Postuar nga Vizioner datė 15 Dhjetor 2007 - 19:40:

...Iku (gati) dhe nje dite !!!


Postuar nga Katilesha datė 15 Dhjetor 2007 - 22:04:

hahaaaaaaa

Filloj te bjere bore edhe ne Shkoder.


Postuar nga Iyua datė 18 Dhjetor 2007 - 02:35:

E shkuara mbetet e shkuar ... sec me erdhi keshtu ne mendje....


Postuar nga diellza26 datė 18 Dhjetor 2007 - 09:01:

Epo te habitshem jane ca njerez, e mbivleresojne veten ne ate mase duke mos marre parasysh fare se ishte dhe fati i mire qe u gjenden ne ato rrethana per te marre ate formim dhe per te patur ate mentalitet, modestia eshte thelbi, por sa me prepotent me pak modest je kuptohet.
gjynah qe se kuptojne, shume gjynah.


Postuar nga Eria datė 18 Dhjetor 2007 - 09:18:

Thone qe fati i njeriut eshte i shkruar....
Thone qe njeriu e ben vete fatin e tij....
Thone qe mjafton vetem deshira e mire dhe gjithcka mund te ndryshohet dhe rregullohet per mire....
Shume gjera jane thene dhe thuhen,por ciles ti besoj une,qe mos ta quaj veten pa fat.
Jeta na nxjerre pengesa para,sa here qe vendosim te jemi te lumtur,sa here qe duam te harrojme te shkuaren,lotet,vuajtjet& ti hapim deren lumturise.
Na e kane ndaluar buzeqeshjen,na kane denuar me vuajtje dhe ndarje dhe largesi.
Une skam frike nga pritja,kam frike nga harresa...
Nje pengese me shume,a thua ta gjej forcen dhe kesaj here per ta perballuar...
As lot skam me,as force skam me.
Po kam inat,kam kokefortesi,dhe kjo do me beje te eci para.
Sic eshte thene dikur ne nje film.....Per inat te botes,une do jem e lumtur....
Ke per ta pare fati im kush eshte me kokeforte dhe kryenec ti apo une?
Nuk me njeh mire,une s heq dore kurre,nga asnje dhe nga asgje.
KURRE!
Heret a vone une do fitoje!!!
Ah po kam dhe durim,ta dish!


Postuar nga lost_soul datė 18 Dhjetor 2007 - 21:20:

Thone qe dashuria s'njeh kufij. C'ndodh atehere kur nje peshk i ujrave te embla bie ne dashuri me nje peshk te ujerave te kripura??

Pune peshqish!!


Postuar nga NS-6 datė 18 Dhjetor 2007 - 23:00:

eshte e habitshme sa shume qe mendojne njerezit...plot 327 faqe mendime! disa xhirojne rreth te njejta mendimeve,disa i vjedhin,disa nderrojne lekure nen to...e habitshme!


Postuar nga ~Enigme~ datė 21 Dhjetor 2007 - 13:23:

"I will always be the virgin-prostitute, the preverse-angel, the two faced sinister, and saintly woman"-Anain Nin
Perkthimi: "Une do jem gjithmone prostitua e virgjer, engjelli i keq, nje shpirtkeqe me 2 fytyra, dhe nje grua e engjellore e pafajshme"
Keto mendime me vijne ne koke.....
Pikerisht ky pershkrim..    me beri kurioze te dija me teper per autoren, qe s'ma kishte zene veshi asnjehere, francesen diariste...e njojtur per journals-ditare dhe letersi erotike.


Postuar nga bleta punetore datė 21 Dhjetor 2007 - 13:44:

me duhet dhe mua nje vaske, per zotin!


Postuar nga briseide datė 21 Dhjetor 2007 - 15:30:

Interesant perkufizimi qe i ka bere vetes shkrimtarja e larpermendur nga Enigma!


Postuar nga kotka datė 21 Dhjetor 2007 - 16:00:

• I am in a beautiful prison from which I can only escape by writing.

I love that one.


 Nje tjeter e saj dhe plot te tjera ke tek tema e letersise se huaj


Postuar nga lost_soul datė 21 Dhjetor 2007 - 18:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
po degjoja dje nje interviste me David Gilmour .... dhe ne nje moment thote... te gjitha veprat e medha te artit kane dale nga trishtimi........

Perse valle?
Mos ndoshta njerezit e lumtur s'kane asgje per t'i thene kesaj bote? Apo mos ndoshta trishtimi i te tjereve kenaq cinizmin tone?

p.s.
si nje lunatik po bej nje monolog te filluar pothuaj dy vjet me pare.


Postuar nga ~Enigme~ datė 21 Dhjetor 2007 - 18:51:

Te verteta relative te perceptuara si absolute....


Postuar nga lost_soul datė 21 Dhjetor 2007 - 21:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha ~Enigme~
Te verteta relative te perceptuara si absolute....

Nuk ka te verteta absolute moj vajze e lumtur .


Postuar nga shelgu datė 22 Dhjetor 2007 - 00:36:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul

Nuk ka te verteta absolute moj vajze e lumtur .



Ja, kjo qe thua ti eshte nje e vertete absolute.


Postuar nga lost_soul datė 22 Dhjetor 2007 - 08:03:

Sa mire qe e gjete ti. Ja te shtoj edhe une nje tjeter.
Nuk ka rrathe me cepa dhe nuk ka katrore te rrumbullaket.


Postuar nga tresh datė 22 Dhjetor 2007 - 08:29:

Prova e te djegurit nuk behet me zjarr...
marre nga : ''Ditari i Adamit dhe i Eves'' te MARK TWAIN


Postuar nga atiola datė 22 Dhjetor 2007 - 15:36:

vetem nje gje sarrij te kuptoj si ka mundesi qe disa njerez nuk kane zemer ,shpirt si mundet


Postuar nga buzeqeshja datė 22 Dhjetor 2007 - 17:08:

relax take it easy.............


Postuar nga Iyua datė 22 Dhjetor 2007 - 17:13:

Atiole e dashur

It's OK mere shtruar. Te gjithe kemi qene aty ku je ti ne keto momente (done it) Njerzit jane shume te veshtire te kuptohen ne disa momente thjesht jemi krijuar te tille.

Keep your smile on cdo gje do shkoje mire!

Positive e di qe jam atje ... %& dhe je ktu!


Postuar nga andeta datė 22 Dhjetor 2007 - 18:05:

me ne fund neser sme duhet te zgjohem ne oren 6 te mengjesit....


Postuar nga SmoKer datė 22 Dhjetor 2007 - 19:28:

I keep telling to myself "NEVER GIVE UP" ! will I ?! ...


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 22 Dhjetor 2007 - 20:09:

Neser kemi ndeshjen Inter - Milan
do ta shoh me cunat, edhe pse pjesa me e madhe jane interista!
Vetem une me Mandin jemi Milanista,
do pijme ca birra Korca dhe do "zihemi" mbi derbin!



Postuar nga SmoKer datė 22 Dhjetor 2007 - 20:14:

Citim:
Po citoj ato qė tha bad_drawn_boy
Neser kemi ndeshjen Inter - Milan
do ta shoh me cunat, edhe pse pjesa me e madhe jane interista!
Vetem une me Mandin jemi Milanista,
do pijme ca birra Korca dhe do "zihemi" mbi derbin!





keep us updated then


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 22 Dhjetor 2007 - 20:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha SmoKer`


keep us updated then



Patjeter, por po ta them qe Milani do fitoje


Postuar nga cancer datė 22 Dhjetor 2007 - 20:25:

milanista skeni shanse.keq me vjen po 3-0 per interin del ndeshja, dopiete e Cruz dhe gol i Ibras


Postuar nga SmoKer datė 22 Dhjetor 2007 - 20:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha bad_drawn_boy


Patjeter, por po ta them qe Milani do fitoje



do ti po nuk don interi ...

Mos kemi ngaterruar gje teme ne


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 22 Dhjetor 2007 - 20:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha cancer
milanista skeni shanse.keq me vjen po 3-0 per interin del ndeshja, dopiete e Cruz dhe gol i Ibras



booooooo na mbyten interistat!!!


Postuar nga daedal datė 22 Dhjetor 2007 - 20:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Ja, kjo qe thua ti eshte nje e vertete absolute.



Sipas mendimit tim thenia se nuk ka te verteta absolute nuk ka nevoje te vertetohet sepse ajo nuk eshte nje teori por nje koncept relativ. nese dikush pretendon se thote nje te vertete nuk duhet te aludoje me mohim pohimin por me vertetimin e saje.
persa i perket rratheve me cepa dhe katroreve te rrumbullaket eshte loje fjalesh sepse asnjeri nuk do ishte i tille respektivisht nese to te kish trajte tjeter.


Postuar nga atiola datė 25 Dhjetor 2007 - 22:19:

mi mbeti hatri cancer diku
pse valle cbera une e mjera


Postuar nga Niqua datė 26 Dhjetor 2007 - 14:18:

po hapja forumin e po shoh qe spo shkru njeri ma, sikur me vertet ka marre fund ky forum, wonder why!!!!!!!!!!!!!!!!!


Postuar nga shelgu datė 27 Dhjetor 2007 - 15:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
Sa mire qe e gjete ti. Ja te shtoj edhe une nje tjeter.
Nuk ka rrathe me cepa dhe nuk ka katrore te rrumbullaket.



Keto quhen paradokse dhe jo te verteta.
Psh nuk ka mumje me syze, mashkull me barre, peshk me penis etj


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 27 Dhjetor 2007 - 15:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane
po hapja forumin e po shoh qe spo shkru njeri ma, sikur me vertet ka marre fund ky forum, wonder why!!!!!!!!!!!!!!!!!


Kam te njejten pershtypje...!

sikur ... eshte Mbyllur HORIZONTI !


Postuar nga Katilesha datė 27 Dhjetor 2007 - 15:54:

Mendim casti:

Ku ta gjej NS-6 se me duhet tani...:p


Postuar nga lost_soul datė 28 Dhjetor 2007 - 01:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Keto quhen paradokse dhe jo te verteta.
Psh nuk ka mumje me syze, mashkull me barre, peshk me penis etj


Nuk jane paradokse. Jane propozicione te cilat kane vlere vertetesie. Pra mund te themi qe eshte e vertete ose e rreme.

Konkretisht:
Shprehja "rrethi s'ka cepa" eshte plotesisht e vertetueshme matematikisht. Mjafton te them qe "cepi" percaktohet si nje pike ku funksioni derivat nuk eshte i vazhdueshem.

Gjithashtu:
Mumja mund te kete syze, nqs nje studiues mumjesh cmendet per nje moment dhe i vendos syzet e tij nje mumje. Ne ate moment kemi nje mumje me syze.
Delfinet meshkuj kane penis (mund te debatohet ketu nese delfinet, si gjitare qe jane, futen tek peshqit).
Tek kali i detit, meshkujt jane ata qe behen me barre.

Ajo qe dua te them eshte qe per te gjitha frazat qe permende ti dhe une, mund te themi qe eshte e vertete ose e rreme, nuk jane paradokse.


Postuar nga shelgu datė 28 Dhjetor 2007 - 12:48:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul

Nuk jane paradokse. Jane propozicione te cilat kane vlere vertetesie. Pra mund te themi qe eshte e vertete ose e rreme.

Konkretisht:
Shprehja "rrethi s'ka cepa" eshte plotesisht e vertetueshme matematikisht. Mjafton te them qe "cepi" percaktohet si nje pike ku funksioni derivat nuk eshte i vazhdueshem.

Gjithashtu:
Mumja mund te kete syze, nqs nje studiues mumjesh cmendet per nje moment dhe i vendos syzet e tij nje mumje. Ne ate moment kemi nje mumje me syze.
Delfinet meshkuj kane penis (mund te debatohet ketu nese delfinet, si gjitare qe jane, futen tek peshqit).
Tek kali i detit, meshkujt jane ata qe behen me barre.

Ajo qe dua te them eshte qe per te gjitha frazat qe permende ti dhe une, mund te themi qe eshte e vertete ose e rreme, nuk jane paradokse.



Koncepti paradoks i referohet arsyetimit filozofik te ceshtjes, ndersa trajtimi jot ka te beje me shqyrtimin shkencor specifik.

Shqyrtimi matematik i mesiperm behet gjithmone sipas nje marreveshjeje paraprake, zaten kjo eshte nje metode e njohur ne math.
Por filozofija nuk i pranon keto menyra, sepse qellimi i saj eshte pikerisht shqyrtimi i shkencave te tjera dhe pergjithesimi i te dhenave te tyre.

tani nje e nga nje
Vendosja nga nje shkencetar sic thua ti e syzeve tek nje mumje, nuk e perjashton paradoksin, por e ben te vertete. Kushdo qe do ta shohe kete gje do te thote: Kjo eshte e pamundur, e padobi, paradoksale. Truri i njeriut perjashton te pamundurat.

Delfinet dhe kali i detit nuk jane peshq. I pari eshte delfin(gjitar) dhe i dyti kale deti, pra jo mashkull ne kuptimin biologjik, nenspecje.

Pra neqoftese "paradoksin" e perkufizojme si nje te vertete qe te con ne kontradiksion, pra nje situate kur e verteta te cudit atehere te gjitha rastet e mesiperme pikerisht te cojne tek ky konkluzion.

Ne math. ka shume paradokse te tilla, por ato lindin piperisht nga marreveshjet qe ne bejme paraprakisht. Jemi ne qe krijojme situatat paradoksale me menyrat iracionale te trajtimit te fenomeneve.

Dimensioni i katert, ose hapesira me "n" dimensione, qe per math eshte kaq e zakonshme, per filozofine eshte nje paradoks.


Postuar nga lost_soul datė 28 Dhjetor 2007 - 14:52:

Ndersa une do te thoja qe koncepti paradoks i referohet arsyetimit llogjik te ceshtjes.

Ti e ke perkufizuar paradoksin pak a shume si nje cudi, ose si nje shprehje qe bie ne kundershtim me intuiten. Ka nje fare vertetesie kjo, por nuk mund te jete kaq e gjere.

Per shembull. Ne qofte se ne filozofi hapesira me n dimensione eshte paradoks, atehere i bie qe trecereku i matematikes te jete nje paradoks, dhe per rrjedhim dhe shume teori fizike etj. A eshte paradoks teoria e relativitetit? A eshte paradoks pafundesia? Mua me duket se ky paragraf eshte nje paradoks (sipas perkufizimit tend).

T'i kthehem edhe nje here kalit te detit, thjesht per saktesi se ne fakt eshte jashte thelbit te ceshtjes. Ti thua "nuk ka mashkull me barre". Atehere: Nje mashkull me barre i kalit te detit eshte mashkull i kalit te detit, por kali i detit eshte peshk rrjedhimisht mashkulli i kalit te detit eshte peshk (pse s'qenka peshk?)

Dhe se fundmi. Pse ishte paradoks shprehja "nuk ka rrathe me cepa"? Ku qendron kundershtia me intuiten ketu?


Postuar nga Iyua datė 28 Dhjetor 2007 - 15:27:

Arrow

Nje mikeshe gjithmone me ka thene : "E mbaj gjerat me mire ne vetvete, sesa te tregoj"
une e pyeta po pse? ajo pergjigjet: "Ne kete menyre asnje nuk mund te perdori asgje kundrejt meje"


Postuar nga kotka datė 28 Dhjetor 2007 - 15:59:

Citim:
Po citoj ato qė tha Evisa
Nje mikeshe gjithmone me ka thene : "E mbaj gjerat me mire ne vetvete, sesa te tregoj"
une e pyeta po pse? ajo pergjigjet: "Ne kete menyre asnje nuk mund te perdori asgje kundrejt meje"



 

A i mban dot Evisa, por edhe nese arrin ti mbash, mos mendo kurre se kjo do te te beje me te lumtur.........perkundrazi, do te thoja te ben me mizerable........

 

Ky kuptohet eshte vetem mendimi im personal dhe nuk ja imponoj kurkujt.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 28 Dhjetor 2007 - 16:32:

Nje ish-i im me thoshte gjithmone "Ty s'te mban gje barku... "


  Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 »
Trego 3362 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.