Forumi Horizont Gjithsej 338 faqe: « E parė ... « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga BARIU datė 05 Gusht 2006 - 15:24:

Jezusi eshte Zot!

Te nderuar miq qe keni hapur kete teme. Po perpiqeni te sillni ketu jo interpretimin e Bibles per Jezu Krishtin por tuajin qe eshte thjesht njerezor.

Citimet nga Bibla qe kam bere une jane vetem pak nga ato shume qe ka Bibla te tilla qe tregojne qarte se Krishti eshte Zot dhe une jam kaq i bekuar te kem nje mardhenie personale me Krishtin qe eshte i gjalle.

Per ju qe nuk kuptoni se pse Jezusi u lut, hengri ushqim, u lodh ju lutem mos harroni se Krishti kur ishte ne toke kishte dy natyra: Njerezoren dhe Hyjnoren. Per kete shkrimi i shenjte thote:

Phi 2:4 Kini nė ju po atė ndjenjė qė ishte nė Jezu Krishtin,
Phi 2:5 i cili, edhe pse ishte nė trajtė Perėndie, nuk e ēmoi si njė gjė ku tė mbahej fort pėr tė qenė barabar me Perėndinė,
Phi 2 por e zbrazi veten e tij, duke marrė trajtė shėrbėtori, e u bė i ngjashėm me njerėzit;
Phi 2:7 dhe duke u gjetur nga pamja e jashtme posi njeri, e pėruli vetveten duke u bėrė i bindur deri nė vdekje, deri nė vdekje tė kryqit.
Phi 2:8 Prandaj edhe Perėndia e lartėsoi madhėrisht dhe i dha njė emėr qė ėshtė pėrmbi ēdo emėr,
Phi 2:9 qė nė emėr tė Jezusit tė pėrkulet ēdo gju i krijesave (ose gjėrave) qiellore, tokėsore dhe nėntokėsore,
Phi 2:10 dhe ēdo gjuhė tė rrėfejė se Jezu Krishti ėshtė Zot, pėr lavdi tė Perėndisė Atė.

Shikoni ai braktisi madheshtine prane Atit ne qiell qe te na pajtoje ne me Perendine dhe shkoi deri ne kryq, per ty dhe mua, cfare dashurie.
Por Perendia e lartesoi dhe nje dite jo vetem ata qe e njohin dhe e adhurojne si Zotin dhe Shpetimatarin e tyre por cdo gjuhe do te rrefeje qe Krishti eshte Zot. Aleluja.

Shikoni cfare beri Thomai:
ta. Jezusi erdhi, ndonėse dyert ishin tė mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.
Joh 20:27 Pastaj i tha Thomait: ``Vėre gishtin kėtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorėn dhe vėre nė brinjėn time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.
Joh 20:28 Atėherė Thomai u pėrgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perėndia im!``.
Joh 20:29 Jezusi i tha: ``Sepse mė ke parė, Thoma, ti ke besuar; lum ata qė nuk kanė parė dhe kanė besuar!``.

Shikoni se si vepruan dishepujt para se Krishti te kthehej tek Ati:

Luk 24:50 Pastaj iu priu jashtė deri nė Betani dhe, si i ngriti lart duart, i bekoi.
Luk 24:51 Dhe ndodhi qė, ndėrsa ai po i bekonte, u nda prej tyre dhe e morėn lart nė qiell.
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen nė Jeruzalem me gėzim tė madh.
Luk 24:53 Dhe rrinin vazhdimisht nė tempull duke lavdėruar dhe bekuar Perėndinė. Amen!

Shkrimi i Shenjte vazhdon te thote kush ka veshe per te degjuar le te degjoje. Krishti eshte Zot, une jam i bekuar te perulem e ta adhuroj si dishepujt 2000 vjet me pare.

Gjithe te mirat:
Bariu.


  Gjithsej 338 faqe: « E parė ... « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.