Forumi Horizont Gjithsej 338 faqe: « E parė ... « 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga SmArTs_WAY datė 05 Shtator 2006 - 11:47:

Re: Re: Per katileshen

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007

SmArTs...
i kisha dhene braktisjen kesaj teme,por c'te bej se sa here qe hy ketu nuk me rrin dora rehat pa shkru naj gja,ashtu kot sa per shplamje,qe me iu largu pak mendjen......tallem....


hmmm...heheh...

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007

mgjt...flm per tonin shuuuuuuuuuuum te kulturuar me te cilin e kishte shkruar mesazhin....


Me vjen mire qe e vlereson keshtu, flm.

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007

sa per temen nuk mendoj se sjam e zonja te hap nje teme per ateizmin etc,por mendoj se te debatosh mbi fete nuk te con asgjekundi thjesht ne perleshje mendimesh..


E nderuar katilesha007, neve ne forum vetem diskutojme. Nese neve flasim per nje kengetare edhe aty do te perleshemi ne mendime (sic e quan ti). Mirepo qellimi i forumeve (elektronike) eshte qe te shkembejme mendimet tona, e te debatojme. Une me shume deshire do te kisha debatuar me ty, mbase pash se nuk je sikur disa ateist tjetere qe nuk kane fjale tjera pos ofenduese, e qe ia humbin vleren edhe debatit, edhe nese debon me ta, i thua vetvetes: "Pse humbi kohe me kete njeri, qe aspak ska nivel intelektual", e nese debatoj me ty (si nje besimtar me nje ateiste) nuk do te thoja se jam duke humbur kohe, mirepo do thoja se jam duke te bere nje thirje per ne drit e largim nga erresira. Neve edhe nese nuk diskutojme fare per Zotin, neve mund te flasim, per konceptet ateiste, qe ka prej shkencetareve e hulumtuesve qe ateizmin e kane etiketuar si politeizem, e qe kete e kane argumentuar, e per kete neve e nderuar katilesha na duhet nje debat i mirefillit. Shpresoj per mirekuptim.

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007

ne fund te fundit njeriu eshte i asaj feje qe ndihet dh ejo i asaj qe i perket me te vertete,apo edhe ketu e kam gabim?...persh..ia kalosh mire


E nderuar Zoti i Madheruar ne Kur'an, na ka treguar e urdheruar, se neve duhet te kemi dituri per ta njohur Zotin e per t'a besuar. Thote Allahu ne Kuran: "Dije, se Allahu eshte Nje", d.m.th. dija (e njeshmerise se Zotit) qenka para se te pohosh besimin tend. Prandaj edhe thote nje proverb arabe: "Devijim eshte per nje, qe adhuron Allahun (Zotin) duke mos ditur qka eshte duke bere"... E nderuar edhe une me pare nuk kam bere adhurim, mirepo kur e kam kuptuar realitetin, atehere kam filluar ta adhuroje nje Zot te vetem, i Cili mua me krijoi me nje qellim qe t'a adhuroje Ate. Prandaj nje fjale e bukur e urte thote: "Adhurim eshte cdo veper (e mire), me te cilen eshte i kenaqur Allahu, qofte publike apo e fshehur", e sheh e nderuar, sot sa shume ka keqkuptim ndaj adhurimit, gjithe mendojne se adhurime jane vetem ritualet fetare, e qe kjo eshte gabim,.. adhurim eshte ky shkrimi im qe po ta shkruaj ty, qe po flas, duke mos bere keq, e qe me kete (shkrim) shpresoj qe Zoti te me shperbleje. Cdo njeri ka te drejten e besimit, mirepo ai besimi i tij a eshte i sakt?! E per kete neve diskutojme e therrasim. Toleranca fetare eshte e sqaruar, Zoti i Madharuar ne Kuranin Famemadh ka thene: "Ju keni fene tuaj (qe i bindeni) ne kemi fene tone (qe i bindemi)", e qe me kete citat Zoti tregon rrugen e besimtarit ne madhereniet nder-njerezore.

Ia kalofshi mire
bye bye
kumanova-on-line@hotmail.com


  Gjithsej 338 faqe: « E parė ... « 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.