Forumi Horizont Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 67 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Tė qeshim pak... (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=132)
-- Franca ne mesjete (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=16890)


Postuar nga shelgu datė 05 Mars 2009 - 17:36:

Franca ne mesjete

Degjoja nje emision dikur qe fliste per Verajen. Bukurira pa fund, ar i derdhur dhe xhevahire qe te te luante mendja.  (Versaille) sic e shkruajne frenjte Luigji i XIV, ftonte neper mbremjet e tij gjithe parine e Frances dhe imagjinoni mbi 500 zonja te pudrosura e me ato floket te bera modele-modele siper kokes...fustane e xhevaire pa fund dhe

Dhe.

Dhe nje gje qe te ngelet ne mendje: ne te gjithe kompleksin e pallateve kishte vetem kater nevojtore ose hale si i thone ndryshe. Vetem kater hale per gjithe ate milet?

Ku permireshin, qe te mos themi per me teper. ja mire meshkujt e gjenin nje ferre diku, po femrat si ja benin?

Mendoj qe duhet te kete pasur nje menyre per te kruar nevojat qe mema natyre na i ka falur me aq bujari, por ja qe nuk po e gjej dot une. Sic duket kjo mendja ime nunk eshte aq e afte sa te zgjidhe kete dileme qe po me mundon prej kaq kohesh.

Lere kete, por ja qe u hap muhabeti edhe per Teuten tone. Une jam i sigurt qe ajo ka pasur sisteme te mrekullueshme higjenosanitare, sigurisht ne perputhje edhe me traditen pellazge, por ...s'di s'di cte them per ata te frances kam rene ne merak te madh se si i pershtatnin nevojat e tyre me vetem kater hale (nga keto njera ishte vetem per mbretin dhe kishte formen e nje kolltuku, mbreteror sigurisht.


Postuar nga cupka datė 05 Mars 2009 - 21:17:

perse te mundon dicka e tille ty njehere?
Ti deri dje dilje shkurreve e nuk dije se cfare ishte sifoni dhe sikur te te nxirrnin nje perpara nuk do dije c'te beje me te e tani te mundon se si ja benin paria Parisit vetem me kater banjo ketu e shekuj te shkuar? Uh pika, na e mbushe mendjen medemek.


Postuar nga shelgu datė 05 Mars 2009 - 21:26:

Citim:
Po citoj ato qė tha cupka
perse te mundon dicka e tille ty njehere?
Ti deri dje dilje shkurreve e nuk dije se cfare ishte sifoni dhe sikur te te nxirrnin nje perpara nuk do dije c'te beje me te e tani te mundon se si ja benin paria Parisit vetem me kater banjo ketu e shekuj te shkuar? Uh pika, na e mbushe mendjen medemek.



E di e di, mire e ke. Une pe Korqe jam, dhe kam pare sifon qe kur jam pjelle. Ke te drejte kur thua se u qudita atehere kam qene i vogel dhe e dija qe ishte govata ku me lante mamaja.

Po meqe eshte llafi i ketyre mbreterve, si thua ti, si benin ato zonjat? Une them qe uleshin ne bar dhe e leshonin, kishin dhe ato fustanet me zhupon dhe ku kuptoheshin fare...

Jo jo nuk po e zgjat se merr kuptim tjeter dhe nuk dua te behem i paedukuar.


Postuar nga lost_soul datė 05 Mars 2009 - 21:29:

Ne ato kohera, me e pasterta thuhej qe ka qene mbreteresha e Anglise qe u lante nje here ne muaj. Morrat, cimkat dhe semundjet e lekures ishin gjera normale per te pasurit e asaj kohe.

Imagjinoni nje takim apo nje party te fisnikeve, baroneve apo lordeve. Era e qelbur dhe zgjyra sheshit. Mendoni eren e gojes te ndonje zonje te asaj kohe, narkotik i vertete do kete qene.


Postuar nga cupka datė 05 Mars 2009 - 21:33:

pe Korce? Pe nga Korca do na thuash qe je tani ore? Oh yawn yawn. Ok. Ashtu e leme.


Postuar nga shelgu datė 06 Mars 2009 - 02:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha cupka
pe Korce? Pe nga Korca do na thuash qe je tani ore? Oh yawn yawn. Ok. Ashtu e leme.



E me qupke, pe Korqe... edhe pe Berati se ka lezet.

Nejse, Losti, imagjinoje cfare perdornin ne vend te letres se tualetit. Zot i madh, as qe e besoj se ju shkonte mendja per te tilla gjera.

Po mua me ha meraku per keta tanet  me shume duke filluar qe nga Teuta  e duke mbaruar me.... lere se nuk e them se e kam shume per zemer me ate qe ka bere per Shqiperine.

PO Katerina e Rusise? UUuUU ajo ka qene c'ka qene se ruset i kishin morrat neper mjekra qe te beje pilaf


Postuar nga cupka datė 06 Mars 2009 - 15:29:

ere te qelbur mbanin te tere si graria ashtu dhe burreria ndaj dhe nuk ndjenin ndotje per njeri tjetrin.


Cedrus, vertet keto jane kuriozitete interesante por nuk e mar vesh se perse prononcohesh ne menyre kaq te shokuar thua te jesh rritur ne 5th Ave? Perse ben sikur nuk e koncepton dot jeten pa leter tualeti kur ne Shqiperi nuk ka me shume se 10 vjet qe u fut ne perdorim? Po mja o mja se si popull nje here ne jave e me sapllake laheshim. Cuditu per femijerine e brezit tend e jo per parizienet e shekujve te shkuar. Shume tip i cuditshem ti.


Postuar nga shelgu datė 06 Mars 2009 - 17:27:

Citim:
Po citoj ato qė tha cupka
ere te qelbur mbanin te tere si graria ashtu dhe burreria ndaj dhe nuk ndjenin ndotje per njeri tjetrin.


Cedrus, vertet keto jane kuriozitete interesante por nuk e mar vesh se perse prononcohesh ne menyre kaq te shokuar thua te jesh rritur ne 5th Ave? Perse ben sikur nuk e koncepton dot jeten pa leter tualeti kur ne Shqiperi nuk ka me shume se 10 vjet qe u fut ne perdorim? Po mja o mja se si popull nje here ne jave e me sapllake laheshim. Cuditu per femijerine e brezit tend e jo per parizienet e shekujve te shkuar. Shume tip i cuditshem ti.



Hm, khe...Burri e ka pasterine ne thua   nje muaj te rrije pa lare, prape bie ere trendeline, prandaj edhe une merakosem per femrat. Sikur s'e kupton edhe ti.

Apo s'i rregullonin edhe dhembet, kur thote Losti. Yak kushedi , kushedi.

Po keto te pellazgjise si do  kene qene?


Postuar nga kotka datė 06 Mars 2009 - 17:43:

Une c'eshte e verteta akoma i kam te freskete banjat e plazhit te Shkozetit dhe Golemit ne Durres qe mos i paca se nuk harrohen kollaj, kur shkonim me pushime para viteve 90.

Pushime u thencin, aty ishte tamam per te vjelle


Postuar nga eliz datė 07 Mars 2009 - 09:36:

Po mire as mbreterit s`kishin uje,cudi e madhe,se mire per popullin e mar vesh, se dhe sot e kesaj dite ke te marrim shembull,ka plot vende qe s`kane uje .Na e hiq cik kuriozitetin per Teuten e nise qe e nise tani ..


Postuar nga shelgu datė 08 Mars 2009 - 04:35:

Citim:
Po citoj ato qė tha eliz
Po mire as mbreterit s`kishin uje,cudi e madhe,se mire per popullin e mar vesh, se dhe sot e kesaj dite ke te marrim shembull,ka plot vende qe s`kane uje .Na e hiq cik kuriozitetin per Teuten e nise qe e nise tani ..




 Ka qene Pjetri i Madh i Rusise qe dha nje dite nje urdher te cuditshem

Ai urdheroi qe te gjithe muzhiket qe do te hynin ne kryeqytet duhet te ishin te rrojtur.

???

Ky urdher ngjalli nje reaksion te madh ne milet.

E, puna ishte se fshataret rusi kishin kaq shume morra ne mjekrat e tyre te gjata(dhe sigurisht te palara), sa qe rrezikonin perhapjen e semundjeve te ndryshme.

Sa per Teuten, te them te drejten nuk kam degjuar gjekundi se nuk ka pasur uje, por edhe qe te kete pasur ndonje banje, nuk e  kam degjuar.

Thone qe njeriut i pelqen era e tij, jo aroma. hahahaha

 Ndoshta keshtu mund te shpjegohet edhe papastertia aq e madhe qe ka qene atehere, njerezit ishin egoiste, mendonin vetem per kenaqesite e tyre.


Postuar nga eliz datė 09 Mars 2009 - 14:29:

Se si behet papasterti dhe kenaqsi bashke s`e kuptoj por s`jam dhe shume ne forme keto kohe.Shume gjera po me duken te pakapshme e te pakuptueshme


Postuar nga shelgu datė 09 Mars 2009 - 16:32:

Citim:
Po citoj ato qė tha eliz
Se si behet papasterti dhe kenaqsi bashke s`e kuptoj por s`jam dhe shume ne forme keto kohe.Shume gjera po me duken te pakapshme e te pakuptueshme


Ja prandaj nuk e kupton, se nuk  je ne forme.

Po marr anen me engjellore: I ke pare ato nenat e reja qe sa kane lindur femije se si i futin hundet ne barkun e femijes dhe e perkedhelin duke i bere Prrrrrrrr, qe ta bejne te qeshe?

Jo?

E duhet t'i shohesh qe te kuptosh. Le te kete dhejre femija sa te doje, nena nuk pyet.

Qe te mos vazhdoj me disa aspekte te tjera qe nuk jane edhe aq te pazakonshme.Dikush shkon ne Tualet dhe peger pa e hapur dritaren. etje tj

Eliz, paske nevoje per tutor ti.


Postuar nga eliz datė 09 Mars 2009 - 18:25:

E meqe femija mban ere te mire s`duhet lare,tashi e kuptova :p

Le se do rroje edhe pa ditur preferencat e aromave te njerezve ne mesjete Mora mjaft informacionper sot.


Postuar nga shelgu datė 09 Mars 2009 - 18:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha eliz
E meqe femija mban ere te mire s`duhet lare,tashi e kuptova :p

Le se do rroje edhe pa ditur preferencat e aromave te njerezve ne mesjete Mora mjaft informacionper sot.




Postuar nga shelgu datė 11 Mars 2009 - 02:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha eliz
Po mire as mbreterit s`kishin uje,cudi e madhe,se mire per popullin e mar vesh, se dhe sot e kesaj dite ke te marrim shembull,ka plot vende qe s`kane uje .Na e hiq cik kuriozitetin per Teuten e nise qe e nise tani ..


 



Lexova ne nje histori te Shqiperise qe ne kohen e Teutes iliret nuk e nihnin pambukun dhe kjo ishte edhe arsyeja qe padashur zura ne goje mbretereshen e famshme.

Dhe po mendoja: Kur keta nuk e jnihnin pambukun si i kishte breket Teuta?

Ka dy mundesi:

Njera eshte qe i kishte te leshta, sepse historia me mesoi qe iliret ishin perpunues te mire te leshit-si cobenjte demek.

Dhe mundesia tjeter eshte qe nuk mbante breke fare. Kjo e dyta me ra ndermend se duke e menduar mbretereshen me breke leshi thashe me vete " po kesaj i jane bere shalet gjak nga te krojturit." Dhe per pasoje eshte ndjere me rehat fare lisho.

E kshu qe thua ti Eliz, Teuta ose duke qene burrneshe, i ka duruar breket e leshta, ose ...Pastaj me lindi edhe ideja se si bente per te lare.

Kur ne France thashe Lui XIV kishte vetem 4 hale ne gjithe ate pakkat, Teuta i bije te kete pasur vetem nje, se nuk doja ta lija fare pa gje.

Po kur e zinte mbretin ajo puna qe shkonte me kembe, si i thone llafit, Teuta si bente?

Ja kshu lindin edhe pyetje te tjera.

 

 


Postuar nga shelgu datė 27 Mars 2009 - 12:54:

Teuta me thane rrinte pa breke, si cobankat.

Thone qe edhe cifutkat e kane per ters qe te veshin breke.

Marko Pollo kur erdhi nga Kina , thone, solli edhe ca breke te mendafshta, por nuk ja pelqyen.


Postuar nga shelgu datė 27 Mars 2009 - 13:02:

Kete mender vend e ka pasur ster-sternipi i Luigjit XIV.

Sic duket edhe ketij i paska vajtur ne mendje si bente i ster-stergjyshi per ate mender pune.

 

 

Po te vesh re neper mure jane varur Flete-Lavderimet qe ka marre monarku. Te shkon mendja qe shpenzonte shume kohe ne kete mender dhome.

 

PS, PO Teuta si bente, qe nuk kishte te ketilla orendi?


Postuar nga eliz datė 27 Mars 2009 - 17:02:

Ky po qe paska pas tru.Si bente Teuta?


Postuar nga shelgu datė 27 Mars 2009 - 20:03:

Citim:
Po citoj ato qė tha eliz
Ky po qe paska pas tru.Si bente Teuta?


Hahaha. I kam ca  gjera si merak. Se per Francen nuk beheme dhe shume merak, po per Teuten?

E kemi mbretereshe te lavdishme. Thone qe ne ate kohe ishte ne mode qe vinin dhembe prej kocke. Po, po prej kocke i vinin. I kruanin e i modelonin dhe i menin tamam si proteza, me nje ndryshim qe dukeshin nje vije e drejte sa per te kafshuar demek. Edhe Pirros se Epirit kur i rane me poce ne koke, thone qe i dolen dhembet jashte dhe tmerroi dynjane.

Po kjo Teuta si ti kete pasur xhanem?

Apo s'i lante me paste dhembesh. Kolinos i thoshin ne ate kohe dhe ne e kemi trasheguar deri sot kete fjale


Postuar nga lezhjani-82 datė 27 Mars 2009 - 20:07:

Si ore edhe teuta "going commando"? , ca spo na degjojn veshet kto koht e fundit!


Postuar nga Piktor datė 27 Mars 2009 - 20:39:

hehehe Cedrus te ka zan maraku per brekt e teutes. Mir or mire por harrove nje gje qe ndoshta jemi edhe te paret ne historine boterore qe kemi pasur dhe nderuar mbretershe gje qe ne evropi ka ndodhur vone shume vone. hehehehe msoje dhe kte se te ben mire per veshet.


Postuar nga kurt datė 28 Mars 2009 - 13:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


 



Lexova ne nje histori te Shqiperise qe ne kohen e Teutes iliret nuk e nihnin pambukun dhe kjo ishte edhe arsyeja qe padashur zura ne goje mbretereshen e famshme.

Dhe po mendoja: Kur keta nuk e jnihnin pambukun si i kishte breket Teuta?

Ka dy mundesi:

Njera eshte qe i kishte te leshta, sepse historia me mesoi qe iliret ishin perpunues te mire te leshit-si cobenjte demek.

Dhe mundesia tjeter eshte qe nuk mbante breke fare. Kjo e dyta me ra ndermend se duke e menduar mbretereshen me breke leshi thashe me vete " po kesaj i jane bere shalet gjak nga te krojturit." Dhe per pasoje eshte ndjere me rehat fare lisho.

E kshu qe thua ti Eliz, Teuta ose duke qene burrneshe, i ka duruar breket e leshta, ose ...Pastaj me lindi edhe ideja se si bente per te lare.

Kur ne France thashe Lui XIV kishte vetem 4 hale ne gjithe ate pakkat, Teuta i bije te kete pasur vetem nje, se nuk doja ta lija fare pa gje.

Po kur e zinte mbretin ajo puna qe shkonte me kembe, si i thone llafit, Teuta si bente?

Ja kshu lindin edhe pyetje te tjera.

 

 

hahaahaha, sec mu dha nje e qeshur tani!! ku i shkon menja robit thashe me vete...
cedrus you should write e book me titull, "kush ishin breket e teutes"
could become a bestseller!! you never know!! shiko ca beri ai historiani schmitt!!same thing!!


Postuar nga shelgu datė 28 Mars 2009 - 17:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
hehehe Cedrus te ka zan maraku per brekt e teutes. Mir or mire por harrove nje gje qe ndoshta jemi edhe te paret ne historine boterore qe kemi pasur dhe nderuar mbretershe gje qe ne evropi ka ndodhur vone shume vone. hehehehe msoje dhe kte se te ben mire per veshet.


 E si jo?

Kemi pasur mbretereshe kur bota e kishte kthyer me burra. Mos harro se ne fillim ka qene matriarkat, por neve sic duket na ka zene ca si vone ky lloj sistemi.

Nejse, ke ndonje te re per Teuten, ate me thuaj mua se kam kaq dite qe s'me ze gjumi, qe thua ti.

O Lezhian o, nooooooooo, ne cete nuk e nxjerrim mretneshen ne, sikur Diedhi me token te bashkohen.

Une thjesh kam si merak se mos i ferkohen shalet nga breket e leshta.


Postuar nga Piktor datė 28 Mars 2009 - 17:29:

Prape ky.
Meqe je erudit ne kete fushe, kur u shpiken breket ska rendesi alla turka apo alla frenga se ato alla kineze i dije mire.


Postuar nga shelgu datė 28 Mars 2009 - 20:32:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Prape ky.
Meqe je erudit ne kete fushe, kur u shpiken breket ska rendesi alla turka apo alla frenga se ato alla kineze i dije mire.



Hahahaha. Pyetje me vend Piktor.

Mua me lindi nje tjeter pyetje, e nxitur nga kjo jotja: Po perpara brekeve cfare kishin?

Bebelino? Pelena?


Postuar nga Piktor datė 28 Mars 2009 - 20:36:

Me perpara gjethe, po zor sikurse thote ajo kenga "gjethe fiku".


Postuar nga lost_soul datė 29 Mars 2009 - 07:48:

Nje pelhure qe ruhet ne Torino te Italise mendohet qe ka mbuluar Jezu Krishtin gjate varrosjes.
Ka aty njolla gjaku qe shkencetaret jane munduar t'i japin nje shpjegim shkencor.

Por meqe atehere s'kane ekzistuar breket, me siguri ne ate pelhure gjenden gjurmet e koqeve te Jezu Krishtit. Ti cedrus ke ndonje njohuri per kete?


Postuar nga shelgu datė 29 Mars 2009 - 15:22:

ajo pelhure eshte "lesh me qime"

Megjithate ti me bere te mendoj dicka dhe kjo dicka i jep nje fare zgjidhje enigmes se brekeve te Teutes.

Pelhura eshte prej liri, pra liri ishte i njohur ne ato kohera. Mundet qe Teuta t'i kete pasur breket prej liri!? Mire thua ti Losti. Lere e gjeta tani(me ndihmen tende). Prej liri i ka pasur, u zgjidh.


Postuar nga shelgu datė 19 Dhjetor 2009 - 02:55:

Ore po keto breket e Teutes nuk i gjeti njeri?

Kotka ti je jashte teme, por ke eksperience ne jete.

Jo per gje po ne kohen e Enverit kishte nga te gjitha llojet.

Breke te gjata, te shkurtra, nga ato qe te vinin deri tek sqetllat.

Vetem tanga s'kishte.

Po Nexhi si i ka pasur ore, ka ndonjeri ndonje te dhene?

Lenka Cukos ja kam pare- e thashe se plasa.

Khe


Postuar nga agata datė 19 Dhjetor 2009 - 13:00:

ahahahah nga "Franca ne Mesjete", paskemi dale tek breket e Teutes te Nexhi e Lenka Cukos.. :p


Postuar nga shelgu datė 19 Dhjetor 2009 - 20:04:

Citim:
Po citoj ato qė tha agata
ahahahah nga "Franca ne Mesjete", paskemi dale tek breket e Teutes te Nexhi e Lenka Cukos.. :p


Ke te drejte, por si i thone: llafi sjell llafin dhe qe thua ti Agata, se si me vajti mendja dhe ne fakt po imagjinoja nje nga keto celebritite me breke prej leshi.

Dhe sigurisht me shalet te kruara gjak, atje ne nje vend te holle. Lere e mbylla se po merr si shume Hot muhabeti.

Po mendja e ka fajin.


Postuar nga agata datė 19 Dhjetor 2009 - 20:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Lenka Cukos ja kam pare- e thashe se plasa.

Khe



ahahahah pse mo kaq i vjeter je ti, un te dija cun te ri ty? :p


Postuar nga agata datė 19 Dhjetor 2009 - 20:26:

Franca ne mesjete.


Versailles et Louis XIV
Me falni se eshte frengjisht


Postuar nga shelgu datė 19 Dhjetor 2009 - 20:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha agata


ahahahah pse mo kaq i vjeter je ti, un te dija cun te ri ty? :p



Cun une?

Po sikur te jem cuce?

Po ajo akoma gjalle eshte moj? Mund t'ja kete pare edhe Turlli, ku i dihet se e ka nga fshati.

 


Postuar nga shelgu datė 19 Dhjetor 2009 - 20:34:

Ja me nuk eshte kjo Lenka?


http://www.youtube.com/watch?v=EC76...rom=PL&index=18


Postuar nga agata datė 19 Dhjetor 2009 - 20:35:

Heeeeeeee ai mesazhi me lart te tradhetoj po ik tani...


Turll ka bo mungesa... Nuk kam nga ta pyes. Ti po dite gjo fol.


Postuar nga agata datė 19 Dhjetor 2009 - 20:38:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus
Ja me nuk eshte kjo Lenka?


http://www.youtube.com/watch?v=EC76...rom=PL&index=18




Lenka Cuko kjo eeeeeee ?!!!!


Postuar nga shelgu datė 19 Dhjetor 2009 - 20:42:

hem


Postuar nga shelgu datė 19 Janar 2010 - 01:43:

Pashe nje film me Sherlock Holmes, ky varianti i ri. Hahaha, ne nje vend bente dashuri ky miku. I palareee qe ta shpifte, Yak.

M'u kujtua kjo tema ketu dhe me hipi nje e qeshur me vete sa u cudit ruska qe kam komshie. Atje i qofte dhe asaj se e ka me ze kjo qe thua ti kotka


Postuar nga amor alucius datė 01 Qershor 2010 - 19:03:

E ke provuar te shkosh ne hale ne nje fustan femrash te Louis XIV? Te siguroj qe dhe te kishte pasur pallatin plote me hale, ato zonjat s'do kishin mundur te dilnin nga korsetat e tyre dhe fustanet e tyre te renda pa ndihmen e sherbyeses(qe e kishin ne shtepi). Pastaj kujt i nevojiten banjot kur jeton ne Versaille?!


Postuar nga shelgu datė 01 Qershor 2010 - 20:13:

Kam zbuluar nje tjeter gje nga koha e Luigjit.
tani ata qe ishin si fukarenj demek s'kishin breke fare.

Keto zonjat me fustanet me tela, i kishin breket te hapura para e mbrapa. Mos me thoni qe nuk ka. Oj

Breke te hapura para dhe mbrapa dhe me kopse madje.

Kur ju hante si e kruanin?


Postuar nga lule datė 28 Tetor 2010 - 19:07:

S'besoj se do gjeja Teme me bajate se kjo lool

Pa imagjinoni pak, si eshte Shqiperia ne disa vende te veriut apo te jugut,, ne pergjithsi flas,, pa paragjykuar asgje, e pa shkuar ne detaje,, si i thon..**Mos me kalu deren e shpise,, per te ngritur koken me pa cben Komshiu**.

Do deshiroja me mire te diskutoja per Historin e hershme te Atdhetareve tani, me shume se sa tshof ...

Kur ju hante si e kruanin?

Mos e kam gabim?


Postuar nga shelgu datė 07 Mars 2011 - 20:16:

Prape ju ktheva keaj une. Mbreme ishte nje emison qe tregonte per Karaibet. Ato femrat e Karaibeve qe thua ti Losti rrinin rrinin dhe nje vrap ne uje. Pse thua ti? Permireshin. Une mendova se shkonin qe freskoheshin se helbete kohe e nxehte. Kur spikeri vazhdoi fjaline dhe beri edhe sqarimin e duhur, me mbeti ne mendje dhe thashe: do t'ja them Lostit se ai di nga keto pune.


Postuar nga lost_soul datė 07 Mars 2011 - 20:56:

Sikur te kishim qene me nje mendje se edhe une pashe nje emision qe kishte lidhje me Francen ne mesjete dhe thash t'ia them shelgut se i di mire keto punet.

Nje nga keto mbreterit e Frances qe thua ti, e kishte shume qef ate lojen ku dy kundershtare vrapojne mbi kuaj perkundrejt njeri tjetrit, duke goditur njeri tjetrin me ato hunjt e gjate. Fitonte kush qendronte mbi kale.
Nje here, mbretit te Frances, i hyri ashkel ne sy, dhe vdiq nga infeksioni dhe enjtja e trurit. Me ate rast Franca e ndaloi kete loje dhe prej aty lindi karuseli, ajo gjoja e rrumbullaket me kuaj prej druri, ku hypin femijet.

Me fjale te tjera sa here shikon femije mbi karusel, mendo per vdekjen e nje mbreti.


Postuar nga shelgu datė 07 Mars 2011 - 20:59:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
Sikur te kishim qene me nje mendje se edhe une pashe nje emision qe kishte lidhje me Francen ne mesjete dhe thash t'ia them shelgut se i di mire keto punet.

Nje nga keto mbreterit e Frances qe thua ti, e kishte shume qef ate lojen ku dy kundershtare vrapojne mbi kuaj perkundrejt njeri tjetrit, duke goditur njeri tjetrin me ato hunjt e gjate. Fitonte kush qendronte mbi kale.
Nje here, mbretit te Frances, i hyri ashkel ne sy, dhe vdiq nga infeksioni dhe enjtja e trurit. Me ate rast Franca e ndaloi kete loje dhe prej aty lindi karuseli, ajo gjoja e rrumbullaket me kuaj prej druri, ku hypin femijet.

Me fjale te tjera sa here shikon femije mbi karusel, mendo per vdekjen e nje mbreti.



Cfar ashkel, do kete qene kunje. Se po mendoja tani. Imagjino qe te te vije dikush me nje shpejtesi te atille e te te ngule hunin ne sy. "Lodr e mitur syt e qitur" thoshte gjyshja jeme. Nga ky mbreti do e kene mesuar, se andaj nga fshati i sime gjyshe, nuk kishin te ketilla lojra, luanin me gjera te buta demek...


Postuar nga lost_soul datė 07 Mars 2011 - 21:07:

Cfare gjerash te buta? Petlla?
Kushedi sa te shijshme do kene qene petllat ne mesjete!!


Postuar nga lule datė 07 Mars 2011 - 21:35:

Ju trimat nalt, keni jetuar ne France ?
..e njihni mire historin qe flitni me kaq siguri..apo aq shkon largpamesia, deri tek petullat?


Postuar nga shelgu datė 08 Mars 2011 - 17:34:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
Cfare gjerash te buta? Petlla?
Kushedi sa te shijshme do kene qene petllat ne mesjete!!



Petlla? Kushedi dhe ti, ja gjera nga keto qe nuk nxjerr syte de, te buta demek. Jo ore cfar petlla, banane a ku di une...


Postuar nga AngelDevil datė 08 Mars 2011 - 19:52:

Dhe petllat ne periudhen e mesjetes jane shpikur. Ngaqe dentisti ishte fjale e huaj dhe shumica e njerzve s kishin dhembe asaj kohe merrnin kosin e perzienin me miell dhe fap dolen petllat


  Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 67 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.