Forumi Horizont Gjithsej 6 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 »
Trego 6 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- Argita Malltezi (Berisha) (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17485)


Postuar nga AngelDevil datė 04 Dhjetor 2009 - 09:19:

Cila ėshtė pasuria juaj nė vija tė pėrgjithshme? Pėr ēfarė shume bėhet fjalė?
Ne media nėnvizohet vazhdimisht njė shifėr prej 800 mijė dollarėsh.
“Pėr tė sqaruar atė spekulim qė vijoi pas dorėzimit tė deklaratės sime tė pasurisė, kam pėrgatitur njė tabelė pėrmbledhėse.”
Cilat janė tė ardhurat nė radhė tė parė?
“Sepse dy janė problemet kryesore, nė radhė tė parė duhet tė shihet burimi i tė ardhurave...”

Nuk dua tė flas pėr burimin, dua tė di shumėn qė juve keni deklaruar. Pak a shumė cila ėshtė pasuria qė ju dispononi sot?

“Dhe njė herė, do tė kthehemi tek pasuria, por ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė kthehemi nė korelacionin e fundit tė tė ardhurave, tė sasisė dhe vlerės tė pasurisė. Tė ardhurat janė nga rrogat qė merrja nė Fakultetin e Drejtėsisė pėr njė periudhė pesėvjeēare
deri nė vitin 2000 pėr njė vlerė prej 12 mijė dollarėsh dhe rroga e bashkėshortit tim nė PNUD pėr njė periudhė 36 mujore nė njė vlerė prej 40 mijė dollarė; rroga ime nga punėsimi nė UNMIK pėr njė periudhė prej 66 muajsh prej 454 mijė dollarėsh; rroga e bashkėshortit tim nė UNMIK pėr njė periudhė 54 muaj pėr njė shumė prej 280 mijė dollarėsh; Fondi i Pensionit nga OKB 45 mijė dollarė nė rastin tim dhe 28 mijė dollarė nė rastin e bashkėshortit tim. Dhe kėtu pėr efekt tė llogarive do tė fus dhe kredinė qė kam marrė pėr blerjen e njė apartamenti me njė vlerė prej 150 mijė euro. Nga ana tjetėr, tė gjitha kėto po tė mblidhen, duke konvertuar dhe kredinė time nė dollarė, dalin nė njė vlerė prej --- 1 051 000 dollarė---.
E theksoj sė bashku me kredinė. Tė ardhurat e mia nga viti 1996 kur kam filluar punė nė Fakultetin e Drejtėsisė deri nė dhjetor tė vitit 2005.”

Pra pėr 10 vjet ju keni pasur njė pėrfitim prej 1 051000 dollarė?


“Kjo sė bashku me njė kredi, tė cilėn vazhdoj ta shlyej, e kam dhe pėr njė afat 15- vjeēar. Nga kėto tė ardhura ose le t’i kthehemi gjendjes sė pasurisė sime, nuk do tė llogaris apartamentin qė kam pėrfituar nga privatizimi, ku unė kam njė tė tretėn, i cili ėshtė
apartamenti i prindėrve tė mij.”
Apartamenti i vjetėr ku ka banuar familja juaj?
“Unė kam qenė madhore nė momentin qė u bė privatizimi dhe prandaj kam pėrfituar automatikisht njė tė tretėn. Gjithashtu dua tė sqaroj se apartamenti qė kam blerė
me kredi nga Enti i Banesave ėshtė njė apartament nė vlerė 24 mijė dollarė dhe me sipėrfaqe 100 metra katror, ėshtė blerė nė vitin 1996 apo ’97, ėshtė paguar duke dhėnė nė shkėmbim tek Enti i Banesave njė apartament prej 77 metra katrorė afėrsisht, pronė e
bashkėshortit tim qė e kishte pėrfituar nga privatizimi dhe kemi paguar 14 mijė dollarė pėr ato 30 metra katrorė qė mbetėn, 14 mijė kemi paguar; 20 mijė kam investuar njė shtesė pallati; 125 mijė dollarė apartamenti ku banoj aktualisht plus 110 mijė dollarė
njė apartament tjetėr nė njė njėjtėn ndėrtesė; 26 mijė njė dyqan; 56 mijė njė vilė nė bregdet; 60 mijė toka qė kam nė pronėsi prej 3000 metra katrorė; 150 mijė njė apartament nė Euro Trade Center dhe 100 mijė dollarė njė apartament tjetėr.”

A mund ta kem gjithė listėn ju lutem?

“Vlera, e marrė sė bashku me dy makina tė blera 58 mijė dollarė dhe 5 mijė dollarė dhe euro respektivisht, shkon 746 500 dollarė. Pra diferenca mes tė ardhurave prej 1 051 000 dhe vlerės aktuale tė pasurisė prej 746 500 dollarė ėshtė mėse e dukshme.”
746 500 dollarė ėshtė vlera qė ju keni paguar dhe jo vlefta reale e tregut?
“Sigurisht janė tė gjitha pasuri qė janė vėnė ndėr vite. Apartamenti i pėrfituar nga privatizimi ėshtė nė vitin ‘93, apartamenti qė kam marrė nga Enti ėshtė marrė nė ’96, shtesat janė bėrė nė vitin ‘99 deri 2001, dy apartamentet nė tė cilin banoj, nė njėrin unė dhe nė tjetrin prindėrit, ėshtė vėnė nė vitet 2002-2004; dyqani nė vitin 2003; vila e Lalzit nė vitet 2003-2006 ėshtė bėrė pagesa; tokat nė vitet 2004; apartamenti nė Trade Center nė vitin 2005 dhe apartamenti tjetėr pėrsėri nė 2005.”


  Gjithsej 6 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 »
Trego 6 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.