Forumi Horizont Gjithsej 162 faqe: « E parė ... « 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 » ... E fundit »
Trego 162 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Besimi Fetar (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=182)
-- Ēfarė Thonė Tė Tjerėt Pėr Islamin (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18580)


Postuar nga F_xhunior datė 08 Prill 2012 - 20:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha robert
I Ri, e dija se nuk do me ndodhte ndryshe edhe me ty nga sa me te tjere, kjo duket ngaqe i perngjaj gomarit naiv-budalla dhe kemngules; persa i perket argumenteve shkencore, une nuk solla kesaj radhe kushedi se c'e, te tjere te sollen dicka me shume, por ti nuk i pe materialet qe te sollen te tjeret. Nejse, te uroj dhe keshilloj te lexosh filozofi, si nje dhome me shume dritare kjo,-sic me thosh dikur nje plak.
Feja nuk mund ti shkoje diskutimit pa fund, sic i shkon shkenca, pasi ajo nuk merret me zbulimet shkencore, sic perpiqen sot t'ia bashkengjisin fese se tyre disa myslimane, nga shkaku i komplekseve te inferioritetit qe u ka shkaktuar vraferia e shprehjeve te Muhametit; feja merret me transformimin e besimit te njeriut mbi kuptimin dhe qellimin e jetws si dhe format apo varesine e saj, kete me se shumti ne interes te individeve dhe klasave qe jetojne ne kurriz te atyre qe punojne.
Nese di ndopak arabisht, do te lutesha te me perktheje fjale per fjale piken 6 nga sureja 98 (El Bejjine), pasi mes disa krahasimeve te rastesishme kam pare disa mosperputhje mes Kuraneve ne gjuhe te ndryshme, ndaj nuk e di ku qendron problemi, tek perkthyesit apo tek gjuha! Biles sikur te ma sillje kete fjali te shkurter ne gjuhen arabe, por te transkiptuar ne shkronja latine, kjo do ishte me e mire per mua, pasi merrem per hobi edhe me gjuhesi pak.
Gjithe te mirat, r.th.



Robert, vetem filozofia dhe budallalleku nuk kane kufi. Kete desha te ta them qe ne fillim te bisedes. Megjithate, ti vazhdo ne ate tenden, une ne te timen - mos ki dertin tek une, ngase une jam me se krenar pse jam mysliman. Une kam gjetur driten, ndersa juve do te ngelni ne kerkim te sajen dhe prape s'do te jeni ne gjendje ta gjeni ndonjehere, pos ne Islam -Islami eshte vete DRITA.

Sidoqofte, te verteten do te shijojme pas vdekjes, porse njehere duhet te shijome vdekjen. Vdekja na vjen befasisht gjithe neve, ndaj mendohu mire sa ende nuk te eshte bere vone.

Per sa i perket Kur'anit, meqe je ne hulumtim te se vertetes, te sugjeroj te studiosh gjuhen arabe qe me pas te mund ta lexosh fije e pe, mbase ti i vetem, nga te gjithe ateiste te tjere, do te mund te hasesh ne ndonje leshim, gje qe askush nga ju, deri me tani, nuk ia ka dalur - as keni per t'ia dalur ndonjehere, per kete une ty te betohem ne ALlahun Fuqiplote.

Gjithashtu, te uroj te gjitha te mirat.


  Gjithsej 162 faqe: « E parė ... « 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 » ... E fundit »
Trego 162 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.