Forumi Horizont Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 »
Trego 3362 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Arkiva (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=356)
-- mendime te castit... (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=8245)


Postuar nga Katilesha datė 28 Dhjetor 2007 - 16:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha bad_drawn_boy
Nje ish-i im me thoshte gjithmone "Ty s'te mban gje barku... "


.................

Kurse une i tham nje shoqes teme forumiste ketu: Ty s'te mban goja arra...:p


Postuar nga kotka datė 28 Dhjetor 2007 - 16:35:

In the End, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends.
Martin Luther King, Jr.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 28 Dhjetor 2007 - 16:39:

plasi ne Kucove me duket...


Postuar nga Katilesha datė 28 Dhjetor 2007 - 16:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka
In the End, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends.
Martin Luther King, Jr.



..........

Me pelqeu kjo qe sapo shkrove Kotka...


Postuar nga kotka datė 28 Dhjetor 2007 - 18:17:

Sa kenaqesi eshte kur shkon me shoket e tu Amerikane, te hash dreken ne pushimin e punes ne nje restorant shqiptar dhe merr nje sherbim kaq special, sikur je ne shtepi te tyre, vetem e vetem se njeri prej tyre eshte shqiptar, d.m.th. una .

Dhe me kenaqesi eshte, kur amerikanet te thone:  "Vertet u kenaqem, sikur hengrem gjelle shtepie, jo si ato sanduicet tona bajate, qe hame cdo dite neper restorante te ndryshme".

It was really nice and now I am so full............I just said everything, se barku nuk mi mban dot, as kenaqesite e as hidherimet and I FEEL SO GOOOOOOD RIGHT NOW


Postuar nga Iyua datė 28 Dhjetor 2007 - 18:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka


 

A i mban dot Evisa, por edhe nese arrin ti mbash, mos mendo kurre se kjo do te te beje me te lumtur.........perkundrazi, do te thoja te ben me mizerable........

 

Ky kuptohet eshte vetem mendimi im personal dhe nuk ja imponoj kurkujt.



E Dashur Kotka,
Mendimi i castit nuk kishte me mbajtjen time to "gjerave perbrenda" ishte c'fare nje mikesha ime me kishte thene. dmth e thena me te realizuaren jane dy gjera te ndryshme!
Mendimi juaj patjeter respektohet :p dhe je e lire te citosh...

Po bej ca kolektime ne pune love it.


Postuar nga shelgu datė 28 Dhjetor 2007 - 19:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
Ndersa une do te thoja qe koncepti paradoks i referohet arsyetimit llogjik te ceshtjes.

Ti e ke perkufizuar paradoksin pak a shume si nje cudi, ose si nje shprehje qe bie ne kundershtim me intuiten. Ka nje fare vertetesie kjo, por nuk mund te jete kaq e gjere.

Per shembull. Ne qofte se ne filozofi hapesira me n dimensione eshte paradoks, atehere i bie qe trecereku i matematikes te jete nje paradoks, dhe per rrjedhim dhe shume teori fizike etj. A eshte paradoks teoria e relativitetit? A eshte paradoks pafundesia? Mua me duket se ky paragraf eshte nje paradoks (sipas perkufizimit tend).

T'i kthehem edhe nje here kalit te detit, thjesht per saktesi se ne fakt eshte jashte thelbit te ceshtjes. Ti thua "nuk ka mashkull me barre". Atehere: Nje mashkull me barre i kalit te detit eshte mashkull i kalit te detit, por kali i detit eshte peshk rrjedhimisht mashkulli i kalit te detit eshte peshk (pse s'qenka peshk?)

Dhe se fundmi. Pse ishte paradoks shprehja "nuk ka rrathe me cepa"? Ku qendron kundershtia me intuiten ketu?



Perkufizimi im eshte marre nga filozofija dhe jo nga matematika. Matematika eshte nje mrekulli, por nuk mund te beje pergjithesime filozofike.

Hapesira me "n"dimensione eshte nje mjet i perkohshem, qe perdor matematika, per te arritur ne zgjidhje perfundimtare. Kjo nuk i heq te drejten asnje shkence qe te perdore te tilla kalime per te zgjidhur nje ceshtje te caktuar. Rrjedhimisht edhe teorite qe ti permende, nuk ka pse bijen. Sistemi i dyte i sinjalizimit eshte nje mjet shume efikas qe njeriu perdor per te dale nga cdo situate qe eksperimenti vulgar nuk e zgjidh dot. Ne nuk ka pse te veme ne anen tjeter te henes per te vertetuar qe atje nuk ka uje. Eshte mjeti (sistemi i deduksionit) qe na ndihmon ta kalojme kete barriere.

Puna e kalit te detit:
Arsyetimi qe ti ben eshte thjesht nje sofizem, Ne matematike kete e quajne rregulli i dy policeve. Por kali i detit eshte nje qenje biologjike dhe jo "kufize" matematike.
ka edheshembuj te tjere qe shumohen po ashtu dhe kjo eshte ne speciet me te ulta, parameci, ameba etj
Kur une them se mashkulli me barre eshte paradoks e di mire se cfare them. Me barre do me thene te jesh gjitar dhe te pjellesh krijese te formuar te ngjashme me veten(ky eshte perkufizimi biologjik i barres) dhe jo te ndahesh ne mitoze e mejoze si njeqelizoret, apo te nxjerresh veze te fekonduara etj etj.

Jam i sigurt qe ti e di per se behet fjale


Postuar nga kotka datė 28 Dhjetor 2007 - 19:15:

E lagu, s'e lagu..

Me kapak, pa kapak..

Ketu kam mbetur une....

 


Postuar nga Piktor datė 28 Dhjetor 2007 - 19:18:

po.

me ka marre malli me lujt rrasavija me naj shoqe te 8-vjeēares.


ps: persh. Kotka.:p


Postuar nga shelgu datė 28 Dhjetor 2007 - 19:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka
E lagu, s'e lagu..

Me kapak, pa kapak..

Ketu kam mbetur une....

 



e po si beri e lagu apo jo?


Postuar nga kotka datė 28 Dhjetor 2007 - 19:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha puntori
po.

me ka marre malli me lujt rrasavija me naj shoqe te 8-vjeēares.

ps: persh. Kotka.:p



 

C'eshte rrasavjija, mos eshte topa-rrasash sic i thonim ne ne Tirane, se une te thaja ne kete loje.  Uuuh cfare loje moj mami, fantastike, feeeeenteeestik... deri sa erresohej e loznim kete loje, sa na fusnin shuplaka bytheve nga ato te nxehtat qe digjnin shume dhe mbesnin shenja per nje jave , kur vinim vone ne shtepi, kaq shume na terhiqte kjo loje.

gati jam une punetori, prshndj


Postuar nga kotka datė 28 Dhjetor 2007 - 19:27:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


e po si beri e lagu apo jo?



 

vallaj as une s'e di akoma...


Postuar nga kotka datė 28 Dhjetor 2007 - 19:27:

.


Postuar nga Piktor datė 28 Dhjetor 2007 - 19:33:

Nejse un e di se paradoksi ka te beje me diēka qe bie ne kundershtim me nje gje te perkufizuar apo percaktuar qarte ne kuptimin filozofik , ndersa ne matematike paradokset jane ne menyren e veprimit per te arritur perfundimin , psh me kujtohet nje skeē i Fierit ku nje ballist do te ndante kamionat per 7 batalionat dhe ne fund zgjidhja ishte e drejte edhe pse paradoksale.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 28 Dhjetor 2007 - 19:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha puntori
Nejse un e di se paradoksi ka te beje me diēka qe bie ne kundershtim me nje gje te perkufizuar apo percaktuar qarte ne kuptimin filozofik , ndersa ne matematike paradokset jane ne menyren e veprimit per te arritur perfundimin , psh me kujtohet nje skeē i Fierit ku nje ballist do te ndante kamionat per 7 batalionat dhe ne fund zgjidhja ishte e drejte edhe pse paradoksale.



eeeeeeeeeeeeee... e nxorre koken qe je ballist
eee... leri tani mo, ballist!


Postuar nga shelgu datė 28 Dhjetor 2007 - 20:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha puntori
Nejse un e di se paradoksi ka te beje me diēka qe bie ne kundershtim me nje gje te perkufizuar apo percaktuar qarte ne kuptimin filozofik , ndersa ne matematike paradokset jane ne menyren e veprimit per te arritur perfundimin , psh me kujtohet nje skeē i Fierit ku nje ballist do te ndante kamionat per 7 batalionat dhe ne fund zgjidhja ishte e drejte edhe pse paradoksale.


Pikerisht. Kjo eshte ajo qe dua une te them me shume fjale.

Puntori e tha me pak.

Pune llafesh dhe llafazanesh


Postuar nga Piktor datė 28 Dhjetor 2007 - 20:14:

Bad e di ate ti.

...topi esht i imi, penalltine do ta gjuaj vete,

hahhaha.
ne fakt tere kujtuan se tetoja beri gol por ishte autogol Lol, me mire ne marene se kosove te lushnjes lol. hahahaha


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 28 Dhjetor 2007 - 20:15:

Citim:
Po citoj ato qė tha puntori
Bad e di ate ti.

...topi esht i imi, penalltine do ta gjuaj vete,

hahhaha.
ne fakt tere kujtuan se tetoja beri gol por ishte autogol Lol, me mire ne marene se kosove te lushnjes lol. hahahaha



ababababaaaaaa ballist i dreqit

ore po kete s'e morra vesh prape une
me mire ne marene se kosove te lushnjes


Postuar nga Piktor datė 28 Dhjetor 2007 - 20:20:

thellohu, thellohu or ti.

me nje fjale paradoks. :p


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 28 Dhjetor 2007 - 20:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha puntori
thellohu, thellohu or ti.

me nje fjale paradoks. :p



po ore ja... tani s'kam c'bej te thellohem ne magazinat e imagjinates tende...
ohuuuuu do e thoshe se ca eshte daku apo... mos me lodh!!!


Postuar nga Piktor datė 28 Dhjetor 2007 - 20:37:

Do te tregoj nje peralle, si te dush po te pelqejne perallat.

fillon keshtu:

Na ishte nje her nje njeri.....


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 28 Dhjetor 2007 - 20:41:

Citim:
Po citoj ato qė tha puntori
Do te tregoj nje peralle, si te dush po te pelqejne perallat.

fillon keshtu:

Na ishte nje her nje njeri.....



ky u martua dhe me pas u bene 3 ...


Postuar nga Piktor datė 28 Dhjetor 2007 - 20:49:

Po u martua dhe me ke thuaj ti... me vajzen e kryetari fronti demokratik, dhe me nje fjale u be njeri i denje per partine edhe pse kishte pasur xhaxhain ballist, se ky kopili e denonte lart e poshte xhaxhane si ballist. Mirpo nje dite erdhi demokracia dhe ky kerkonte demshperblim nga shteti per xhaxhane ballist te pushkatuar nga pushteti. hahahahha biles thote se ka qene i persekutuar si familje, hahahahahah


Postuar nga lost_soul datė 28 Dhjetor 2007 - 20:50:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus

Perkufizimi im eshte marre nga filozofija dhe jo nga matematika. Matematika eshte nje mrekulli, por nuk mund te beje pergjithesime filozofike.


Ndersa une perkufizimin tim e mora nga llogjika (shiko: propositional calculus). Ky me duket qe eshte edhe kursi i pare qe meret ne filozofi.
Nje gje te keshe parasysh. Qe filozofia eshte gjithmone ne meshire te shkences. Sa here behen zbulime ne fushen e llogjikes, filozofia lekundet dhe ndryshohet. Sot neurologet po arrijne te zbulojne zonat e trurit pergjegjese per artin, gjera qe filozifa eshte munduar me shekuj te brockollise.

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus

Hapesira me "n"dimensione eshte nje mjet i perkohshem, qe perdor matematika, per te arritur ne zgjidhje perfundimtare. Kjo nuk i heq te drejten asnje shkence qe te perdore te tilla kalime per te zgjidhur nje ceshtje te caktuar. Rrjedhimisht edhe teorite qe ti permende, nuk ka pse bijen.


Une nuk thashe qe teorite bien, por thashe qe sipas perkufizimit tend filozofik ato duhet te jene paradokse. Pra a jane paradokse apo jo?

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus

Sistemi i dyte i sinjalizimit eshte nje mjet shume efikas qe njeriu perdor per te dale nga cdo situate qe eksperimenti vulgar nuk e zgjidh dot. Ne nuk ka pse te veme ne anen tjeter te henes per te vertetuar qe atje nuk ka uje. Eshte mjeti (sistemi i deduksionit) qe na ndihmon ta kalojme kete barriere.


Jam dakort me kete, por une nuk po mbroj te kunderten. Dhe te them te drejten nuk shoh sesi mund te perfshihet ne kete diskutim. Sistemi i deduksionit funksionon vetem kur bazohet mbi pergjithsime te konkluzione te verteta. Nje pergjithsim nuk mund te kundershtoje nje rast te vecante per hir te pergjithsimit, krejt e kunderta.

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus

Puna e kalit te detit:
Arsyetimi qe ti ben eshte thjesht nje sofizem, Ne matematike kete e quajne rregulli i dy policeve. Por kali i detit eshte nje qenje biologjike dhe jo "kufize" matematike.
ka edheshembuj te tjere qe shumohen po ashtu dhe kjo eshte ne speciet me te ulta, parameci, ameba etj
Kur une them se mashkulli me barre eshte paradoks e di mire se cfare them. Me barre do me thene te jesh gjitar dhe te pjellesh krijese te formuar te ngjashme me veten(ky eshte perkufizimi biologjik i barres) dhe jo te ndahesh ne mitoze e mejoze si njeqelizoret, apo te nxjerresh veze te fekonduara etj etj.

Jam i sigurt qe ti e di per se behet fjale


Jam dakort me keto ndryshime, por keto nuk ishin fjalet e tua origjinale. Une nuk mund te diskutoj rreth presumimeve qe ti mund te keshe ndermend. Thjesht i mbahem fjaleve qe permenden ketu. Shikoje kete http://seahorse.fisheries.ubc.ca/biology5.html, dhe do te shohesh qe edhe jo-gjitaret mbeten me barre (kali i detit ne kete rast).


Postuar nga shelgu datė 29 Dhjetor 2007 - 01:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul

Ndersa une perkufizimin tim e mora nga llogjika (shiko: propositional calculus). Ky me duket qe eshte edhe kursi i pare qe meret ne filozofi.
Nje gje te keshe parasysh. Qe filozofia eshte gjithmone ne meshire te shkences. Sa here behen zbulime ne fushen e llogjikes, filozofia lekundet dhe ndryshohet. Sot neurologet po arrijne te zbulojne zonat e trurit pergjegjese per artin, gjera qe filozifa eshte munduar me shekuj te brockollise.


Une nuk thashe qe teorite bien, por thashe qe sipas perkufizimit tend filozofik ato duhet te jene paradokse. Pra a jane paradokse apo jo?


Jam dakort me kete, por une nuk po mbroj te kunderten. Dhe te them te ---drejten nuk shoh sesi mund te perfshihet ne kete diskutim. Sistemi i deduksionit funksionon vetem kur bazohet mbi pergjithsime te konkluzione te verteta. Nje pergjithsim nuk mund te kundershtoje nje rast te vecante per hir te pergjithsimit, krejt e kunderta.


Jam dakort me keto ndryshime, por keto nuk ishin fjalet e tua origjinale. Une nuk mund te diskutoj rreth presumimeve qe ti mund te keshe ndermend. Thjesht i mbahem fjaleve qe permenden ketu. Shikoje kete http://seahorse.fisheries.ubc.ca/biology5.html, dhe do te shohesh qe edhe jo-gjitaret mbeten me barre (kali i detit ne kete rast).




Eh ju matematicienet....calculusi nuk eshte e vetmja logjike, por njera nga ato. Eshte filozofija qe ben pergjithesimin dogmatik(ne kuptimin e vertete te kesaj fjale). Filozofija nen kete drite nuk ka kurre lekundje, por(eshte nje fjale tjeter me e pershtatshme)zhvillim.

Une pikerisht po shpjegoj paradokset (syzet ne mumje) dhe je pikerisht ti me thua: Jo! Syzet ne mumje jane "paradoks" edhe kur nje shkencetar i vendos atje qellimisht.

Ne kete paragraf qenkemi ne nje mendje

dhe se fundi:

Une thashe mashkull me barre eshte paradoks( mund te thoja prifti femer dhe dhespoti me barre do te ishte me ridikuloze).


Kotka! E lagu maj apo jo?


Postuar nga ~Enigme~ datė 29 Dhjetor 2007 - 04:46:

Diskutim interesant - por pertace kete nate per t'i gjetur fillin .....ama mesazhi i fundit me solli mbrapa ne leksionet ne analizen matematike....se kam perdorur kete krahasim ndonjehere po ndjehem sikur jam nje lakore (ashtu si dhe intervali i integralit) qe mgjs lidhen dy pika ne hapesire arrin te jete negative e pozitive.


Postuar nga lost_soul datė 29 Dhjetor 2007 - 05:10:

Ne fakt enigma, nuk eshte analiza matematike, por analize propozicionesh me nje fjale eshte analiza e "e lagu, por s'e lagu tamam" etj.

cedrus, nuk jemi dakort por po e lej ketu se u be boze ky muhabet. Frank Zappa ka thene "people agree only if they already agree" (njerezit bien dakort vetem nese jane dakort). Konkluzionet nxirri vete si filozof qe je.


Postuar nga shelgu datė 29 Dhjetor 2007 - 15:07:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
Ne fakt enigma, nuk eshte analiza matematike, por analize propozicionesh me nje fjale eshte analiza e "e lagu, por s'e lagu tamam" etj.

cedrus, nuk jemi dakort por po e lej ketu se u be boze ky muhabet. Frank Zappa ka thene "people agree only if they already agree" (njerezit bien dakort vetem nese jane dakort). Konkluzionet nxirri vete si filozof qe je.



Po e nis nga fundi sepse pikerisht kjo shprehje me takon mua peresonalisht.

Une nuk jam filozof, prfesionist. Te gjithe e kemi filosofine ne gjak, dikush perhere, dikush per nje cast. Filozofija nuk eshte thjesht nje shkence. Ajo eshte pikerisht menyra se si e shohim ne jeten.

Une ve re se math(calculusi eshte vetem nje pjese e saj) ka dashur te te ndyrtesoje kete lloj arsyetimi, fluturimin filozofik, deshiren per te eksploruar jashte kufizave math.

Citimin e te tjereve une e quaj diskutim me llaf te azerte (theksi tek zanorja e dyte)

Ja per te qene ne nje siperfaqe me typo te citoj edhe une nje Matematicien

Evarist Galua, kur zgjidhi ekuacionin me disa te panjohura(mos me lere te gaboj ketu) perdori fantazine foilozofike dhe i tha matematikes."Une jam filozof dhe manipuloj me kufizat e tua"

Ky diskutim Enigma, nuk eshte ala Kotka aspak(e lagu s'e lagu), por filloi me nje pergjigje nga LS karshi dikujt aty me pare(sigurisht kalimthi e vura re dhe nuk me pelqeu per pasaktesine e saj. Ishte pikerisht fjala per relativitetin e te vertetes.

Une e kapa ceshtjen ne aspektin filozofik dhe LS ne aspektin matematik. Sigurisht qe nuk do te biem ne nje mendje.

Varet pra nga veglat qe perdor. Rezultati mund te jete i ndryshem po te perpiqesh qe te hash supen me pirun.

Une nuk kam qellimim argumentimin e thjeshte, por nganjehere"Common sense is nonsense ose edhe common interests"

 


Postuar nga lost_soul datė 29 Dhjetor 2007 - 20:05:

Keshtu ka thene Galois?? Por ai nuk njihet per filozof!! Apo fluturim filozofik i tij thuaj .
Nejse edhe nese e ka thene e ka thene gabim. Mendon qe matematika shpiket apo gjendet?

p.s.
s'e kam degjuar ndonjehere fjalen "azerte", sepse mund te kisha ndonje koment, por po e lej per here tjeter pasi te na e tregosh.


Postuar nga Piktor datė 29 Dhjetor 2007 - 20:37:

...fluturon, fluturon....gomari.

Ne rastin konkret te paradoksit, nese un them fluturon opinga, kush ka te drejte ata qe thone fluturon apo ata qe thone jo. Un them fluturon se e kam pa me syt e mi.


Postuar nga shelgu datė 29 Dhjetor 2007 - 20:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
Keshtu ka thene Galois?? Por ai nuk njihet per filozof!! Apo fluturim filozofik i tij thuaj .
Nejse edhe nese e ka thene e ka thene gabim. Mendon qe matematika shpiket apo gjendet?

p.s.
s'e kam degjuar ndonjehere fjalen "azerte", sepse mund te kisha ndonje koment, por po e lej per here tjeter pasi te na e tregosh.



 

" e azerte" = e gatshem. eshte barbarizem. dhe prandaj edhe une nuk dua te diskutoj me referenca, sepse ashtu si ti tha qe Galua e ka thene gabim, nje miku im dikr kur po diskutonim per dicka dhe une iu referova nje shkencetari me tha:C'ja ka futur kot" te pakten kur flas me fjalet e mia dhe me thone keshtu dal vetem une i paditur.

Matematika nuk shpiket aspak. Ajo eshte objektive, madje edhe ligjet e saj.

Ne i gjejme ku jane dhe si jane dhe i nxjerrim ne siperfaqe. Edhe fjala shpiket me duket si e tepert, "zbulohet," mos eshte me e zakte(ia heq mbulesen pra?)

Per te hequr kete mbulese, ne perdorim, mjete te ndryshme, duart, nje mashe, duart e dikujt tjeter..si te na vije


Postuar nga shelgu datė 29 Dhjetor 2007 - 20:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha puntori
...fluturon, fluturon....gomari.

Ne rastin konkret te paradoksit, nese un them fluturon opinga, kush ka te drejte ata qe thone fluturon apo ata qe thone jo. Un them fluturon se e kam pa me syt e mi.



 

Gomari nuk fluturon, leri ato eshte thjesht nje paradoks, por opinga edhe mund te fluturoje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kur te vjen pas kokes, atehere bindesh


Postuar nga daedal datė 29 Dhjetor 2007 - 21:21:

po mendoja dike qe shkruante me shume viza dhe pika...dhe tani nuk e ben me... nejse nje antar qe ka si nick name nje ndarje te madhe gjeografike mund ta kuptoje.

http://www.forumihorizont.com/membe...nfo&userid=6368


Postuar nga kotka datė 30 Dhjetor 2007 - 23:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


 

" e azerte" = e gatshem. eshte barbarizem. dhe prandaj edhe une nuk dua te diskutoj me referenca, sepse ashtu si ti tha qe Galua e ka thene gabim, nje miku im dikr kur po diskutonim per dicka dhe une iu referova nje shkencetari me tha:C'ja ka futur kot" te pakten kur flas me fjalet e mia dhe me thone keshtu dal vetem une i paditur. 




 

uuuhh sa me pelqeu kjo "C'ja ka futur kot" ishte tamam per oreksin tim alla kotke cedrus

ciao dhe Gezuar Vitin e Ri, ti bashke me soul (Soul mireserdhe)


Postuar nga ~Enigme~ datė 31 Dhjetor 2007 - 02:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
Ne fakt enigma, nuk eshte analiza matematike, por analize propozicionesh me nje fjale eshte analiza e "e lagu, por s'e lagu tamam" etj.

flm
Ne lidhje me temen:
Mendime te cregullta...
-A ndryshon njeriu, e ne se po cfare na shtyn te ndryshojme?
-Ky vend ku shkruaj shpesh (aq shpesh sa qenkam bere nje nga 15 anetaret me aktivet brenda 3 vjecari )me shtyn te pasuroj fjalorin shqip, tashme kemi arritur jashte kesaj faqe te flasim me nderthurje te 2 gjuhesh qe vetem ata qe zoterojne keto te 2ja mund te na kuptojne.....
-E duke menduar nr e gjihe ketyre mesazheve, sjell ne mendje se ditar s'kam mbajtur asnjehere por kuptoj se fh qenka kthyer ne nje i tille, e do te me vinte keq nqs nuk i grumbulloja te gjitha mendimet e hedhura ketu diku.... pa perfshire gjysmen e mesazheve qe eshte mare me lojra .....ndonje vullnetar per ndihme ..........
E pastaj mendimet time qe ndaj me ju ndalen me cfare kam shkrojtur tek biografia e profilit 
"Forumi Horizont- ditari im, dehja ime, ashashi tim, cigarja, droga dhe prostuticioni !!!!"


Postuar nga shelgu datė 31 Dhjetor 2007 - 02:55:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka


 

uuuhh sa me pelqeu kjo "C'ja ka futur kot" ishte tamam per oreksin tim alla kotke cedrus

ciao dhe Gezuar Vitin e Ri, ti bashke me soul (Soul mireserdhe)



Po pra, ai e nxori shkencetarin injorant, te pakten te me nxjerre vetem mua, nuk prishet shume pune.
Te erdhi pas midese ty e?

Faleminderit per urimin. Edhe ti me L.Soul ta gezoni vitin e ri.

daedal, gezuar vitin e ri. Mos bej gabime se nuk eshte mire. I leme ne kete vit qe po iken keto se mund te flasim prape ne vitin qe vjen.


Gezuar te gjitheve, dhe pa merira.


Postuar nga kotka datė 31 Dhjetor 2007 - 17:05:

Ne emigracion na bashkon tradita dhe jo niveli dhe diapazoini qe kane njerezit....

Kjo eshte nje nga vuajtjet me te medha te emigracionit do te thoja dhe sa shume dhemb atje thelle ne gjoks, sepse ne tavoline do te ulesh me ata qe kurre nuk do ti zgjidhje si te pershtatshem per te qene ne tavoline me ty.....nuk di nga ta nisesh kuvenden dhe nga ta bitisesh...gjithmone mbetet ne mes, pa fund...sepse baza me e thelle e bisedes eshte thashethemi dhe asgje tjeter.

Prandaj kete vit vendosa ta shtroj tavolinen vetem per te dashurin tim te zemres, ku te flasim e te mos pushojme kurre.  Une dhe ti dhe kurkush tjeter..........ja keshtu do ta presim kete Vit te Ri nen reflektimin e dy qirinjve tane mbi tavoline....

Gezuar te gjitheve prane te dashurve tuaj dhe edhe ne qofte se akoma nuk e keni gjetur te dashurin tuaj, kurre mos hiqni dore ne procesin e ketij kerkimi....

Ne kete bote kerkojme vetem per nje person..........kurre per dy.

 


Postuar nga cancer datė 01 Janar 2008 - 22:03:

vit te ri me vari lesht se ky skisha kaluar ndonjehere. nje atmosfere koti ketu ne tirane,rruget ne erresire,pasditen e 31 skishte kembe robi ne qytet sikur kishte plasur lufta,cdo lokal luksoz i bllokut kishte ngjitur nga nje mal me plehra, te vetmit rob qe shikoje rrugeve ishin adoleshnte dhe te rinj maloke e katundare nga kamza e lapraka. te rinj te ndrydhur ne pubin ku e kalova mesnaten,sikur festonin sepse duhet te festonin e jo sepse kishin deshire.

i vetmi ngushellim ngeli perseri cigarja dhe shishja e birres


Postuar nga lost_soul datė 02 Janar 2008 - 03:50:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus

" e azerte" = e gatshem. eshte barbarizem. dhe prandaj edhe une nuk dua te diskutoj me referenca, sepse ashtu si ti tha qe Galua e ka thene gabim, nje miku im dikr kur po diskutonim per dicka dhe une iu referova nje shkencetari me tha:C'ja ka futur kot" te pakten kur flas me fjalet e mia dhe me thone keshtu dal vetem une i paditur.


E pse qenka barbarizem? Kjo fjale sikur perdoret per te simbolizuar shkaterrim dhe jo kopjim. Sidoqofte e kuptoj se ku don te dalesh, por ajo qe s'kuptoj eshte pse i ve korniza keshtu vetes. Nderkohe qe ne disa mesazhe me pare (mbi)vleresoje mendimin filozofik si jashte kornizave, dhe ti u bere mbartes i saj.

Pse qenka e papranueshme (per ty kuptohet) perdorimi i ndonje shprehje te dikujt (qofte shkencetar apo shites vajguri) qe ne menyre perfekte ka sintetizuar nje mendim apo koncept qe kerkon te shprehesh? Sa nga ato qe thua ti (apo kushdo tjeter xhanem) jane origjinale sipas mendimit tend. Gjasat jane qe te jete zero. Flas per koncepte themelore, jo per fjale dhe fjali qe rastesisht te qellon t'i hedhesh ne nje forum. Nuk e di per ty, por une per vete nuk i atriboj vetes asnje koncept si origjinal, si plotesisht timin. Cdo koncept qe kam ne koke, gjasat jane qe ta kem hasur diku me pare.

... se per pak harrova. Hajde gezuar kujtdo qe e lexon kete .


Postuar nga shelgu datė 02 Janar 2008 - 13:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul

E pse qenka barbarizem? Kjo fjale sikur perdoret per te simbolizuar shkaterrim dhe jo kopjim. Sidoqofte e kuptoj se ku don te dalesh, por ajo qe s'kuptoj eshte pse i ve korniza keshtu vetes. Nderkohe qe ne disa mesazhe me pare (mbi)vleresoje mendimin filozofik si jashte kornizave, dhe ti u bere mbartes i saj.

Pse qenka e papranueshme (per ty kuptohet) perdorimi i ndonje shprehje te dikujt (qofte shkencetar apo shites vajguri) qe ne menyre perfekte ka sintetizuar nje mendim apo koncept qe kerkon te shprehesh? Sa nga ato qe thua ti (apo kushdo tjeter xhanem) jane origjinale sipas mendimit tend. Gjasat jane qe te jete zero. Flas per koncepte themelore, jo per fjale dhe fjali qe rastesisht te qellon t'i hedhesh ne nje forum. Nuk e di per ty, por une per vete nuk i atriboj vetes asnje koncept si origjinal, si plotesisht timin. Cdo koncept qe kam ne koke, gjasat jane qe ta kem hasur diku me pare.

... se per pak harrova. Hajde gezuar kujtdo qe e lexon kete .



Fjala, " e azerte", eshte fjale e huaj qe perdoret ne kuptimin e gatshme apo shabllon. Nuk e di eshte turqisht apo greqisht. Mund te jete turqizem"azer xhevap"=pergjigje shpejte. Nuk ka lidhje me shkaterrimin aspak.
Kur une them mos debato me fjale te azerta, dua te them qe me mire eshte te perdoresh arsyetimin e zhdervjellet personal.

Menyra se si grumbullohen dijet, eshte mjaft e komplikuar. Ne marrim njohuri nga bota nepermjet dy sistemeve:
I pari eshte sistemi i shqisave, i cili merr impresione direkte.
I dyti eshte sistemi i analizes, nje forme indirekte per te nzjerre konkluzione, mjaft e komplikuar dhe qe perdor shume sinjale interne dhe eksterne.
Te dyja keto sisteme kombinohen dhe mbasi kalojne neper nje program analizuas shume te fuqishem, i japin rruge mendimit origjinal.
Pra qe te japes nje mendim origjinal, nuk do te thote se ke kopjuar shabllon dicka nga rrethi ku jeton.
Citimet sigurisht qe jane te nevojshme dhe plotesuese. Ato shpesh fuqizojne dhe zbukurojne thelbin e asaj qe duam te themi.

Filozofia, ne pergjithesi te jep dore per te zhvilluar nje mendim te tille. Tekstet e filozofise, jane ato qe kane me pak citate nga cdo tekst,(perjashto tekstet marksiste). Keto tekste e japin literaturen ne fund te shkrimit.

Sidoqofte, une ta thashe ate fjale, sepse menyra si u perdor ajo, ishte pak pajtoshe dhe jo per te te penguar ty qe te perdoresh citime. E c'te drejte kam qe ta bej kete?

Gezuar Vitin e Ri 2008, ti dhe gjithe FH-istat.


Postuar nga kotka datė 02 Janar 2008 - 16:33:

Nuk dua te humbas besimin dhe durimin tim, si ne sukses ashtu edhe ne deshtim, si ne dhimbje ashtu edhe ne gezim   Ky parim dua te jete busulla ime ne jete ketej e tutje dhe une pastaj do te ndihem cdo dite mese e plotesuar....


Postuar nga daedal datė 03 Janar 2008 - 20:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Fjala, " e azerte", eshte fjale e huaj



cedrusi, une mendoj se jo thjeshte eshte fjale e huaj. Eshe Turqisht mendoj dhe une por nuk shruhet "azerte" po shkruhet "Hazerte".

Domosdo ehste nje flale qe ka perdorim me se shumti ne jug te shqiperise.

Ju uroj edhe une te gjitheve Gezuar 2008!


Postuar nga tresh datė 05 Janar 2008 - 16:18:

ca ka qejf shqiptari me fol e me hanger m......kot

pirvni pirvni se do liroheni


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 05 Janar 2008 - 16:46:

Sot Adriano Celentano feston diten e lindjes

Dhe ne kanalin e pare te Rai, sot ne oren 21:30 transmetohet nje emision mbi te!


Postuar nga kurt datė 05 Janar 2008 - 17:38:

Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane
po hapja forumin e po shoh qe spo shkru njeri ma, sikur me vertet ka marre fund ky forum, wonder why!!!!!!!!!!!!!!!!!
kush e ka thane ate fjaline e urte, "zgjuarsia eshte.........................." ?! e jotja?


Postuar nga kurt datė 05 Janar 2008 - 18:16:

will i ever sleep??????????!!!!!!!!!!!!!!! insomnia. asgje nuk ka kuptim, kur mendoj se cdo njeri ne bote mundohet sa shume ti japi botes se tij/asaj nje kuptim.kur e dime se nothingness is all there is. cdo buzeqeshje e njerezve ne rruge me duket kot, tane njerezit qe jane ne dashuri me duken edhe ma kot, njerezit qe jane optimista i urrej, pessimistat i urrej edhe ma shume, i think this planet is filled with pathetic existences, insects. por neser kur te marr pak gjume behem edhe une si kta njerez kot, do qeshi, optimist, dhe jeta ka kuptim perseri, edhe une behem like the rest of you, sad but don't know it yet, pathetic souls. gjume te embel.


Postuar nga daedal datė 05 Janar 2008 - 23:32:

ky 2+1 e paska bere publike menune qe ka konsumuar per naten e vitit te ri... he te befshin mire o xhan


Postuar nga kurt datė 06 Janar 2008 - 09:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha cancer
vit te ri me vari lesht se ky skisha kaluar ndonjehere. nje atmosfere koti ketu ne tirane,rruget ne erresire,pasditen e 31 skishte kembe robi ne qytet sikur kishte plasur lufta,cdo lokal luksoz i bllokut kishte ngjitur nga nje mal me plehra, te vetmit rob qe shikoje rrugeve ishin adoleshnte dhe te rinj maloke e katundare nga kamza e lapraka. te rinj te ndrydhur ne pubin ku e kalova mesnaten,sikur festonin sepse duhet te festonin e jo sepse kishin deshire.

i vetmi ngushellim ngeli perseri cigarja dhe shishja e birres

flm, per informatat e vitit te ri ne tirane, per here te pare ket vit qe isha shume kurjoz se si kalohet viti i ri ne tirane, nuk e di pse tirana me ardhi ne mendje ket vit, nuk asht as vendlindja ime!! ma merr mendja se do ta nisha vedin ma i huaj ne tirane se ne shume venede te botes ku kam jetuar, ndoshta prandaj me erdhi ne mendje, nga kurjoziteti! kam edhe shoke qe jetojne atje. someday!!!!!


Postuar nga briseide datė 15 Janar 2008 - 12:11:

Talking

Me behet qejfi qe forumi ka ruajtur koerence: Gati asnje ne linje :o


Postuar nga Eria datė 15 Janar 2008 - 12:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha briseide
Me behet qejfi qe forumi ka ruajtur koerence: Gati asnje ne linje :o


Jam une,jam une !
Brisi kohet e fundit flet shume seriozisht ti,aq sa forumi ti nxjerr postimet dyshe ose katershe !


Mendim casti....Sa inat i kam provimet !


  Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 »
Trego 3362 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.