Forumi Horizont Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 »
Trego 128 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Shtatzania (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11301)


Postuar nga ksenia datė 31 Maj 2006 - 07:15:

PO shume interesante vertet, perjashto disa termina mjekesore qe eshte hera e pare qe i has...
Faleminderit shume Enigme dhe NS6...
U pa puna po mendojme per ndonje shtatzani tani


Postuar nga ~Enigme~ datė 21 Qershor 2006 - 19:54:

ngrirja e vezeve

Cod. B21062006

Ksenia po degjo ka dhe variant per te ngrire vezet nqs s'do shtatzani tani per tani . psh nqs kariera eshte nje pengese apo semundje te keqia (malignant) 
Ne fakt jam kurioze te di sa nga ju ketu mund te konsideronit dicka te tille?
Sperma eshte shume me e thjeshte per tu ngrire se sa vezet ndersa keto te fundit jane shume delikate sa gjate procesit te shkrirjes shkaterohen.

Lexova qe 150 femije jane lindur ne kete menyre ne te gjithe boten. Nqs ju thosha qe ka dale nje metode e re per ngrirjen dhe shkrirjen e vezeve qe eshte me efekte se metoda qe eshte ndjekur do pranonit?

Kjo metode e njojtur si Cryotop te jep opsionin te ngrish veze sesa embrione. Realisht keta shkencetare nga Japonia ngrine 111 veze dhe shkrine me sukses 94.5% duke perdorur kete metode. Ariten nje perqindje shtatzanie 41.9 ne krahasim me 42.5 % duke perdorur veze te freskta.

Kjo menyre ju jep jo vetem femrave nje shans per te patur kariere.... dhe.... per ata qe mendojne se jam egoiste per kete mendim ju them se ndimon dhe pacientet qe kane kancer te cilet mund te perdorin kete menyre para se ti hyne mjekimit. 
Ngrirja e vezeve njihet si cryopreservation ku me metoden e vjeter vetem 50 % shpetojne duke i shkrire.
 


Postuar nga ksenia datė 22 Qershor 2006 - 07:16:

Ehhh Enigme...Ti rrofsh per informacionin po s'kam ndermend ta bej nje gje te tille sidomos per karrieren (per ndonje semundje do ta beja)...
Per mua te pasurit femije eshte me e rendesishme se cdo gje tjeter .

Po per ftohjen e vezeve ca thuhet? (sdi ne eshte termin i duhur po ne ne gjuhen e perditshme keshtu e perdorim)...A ka ndonje rrezik qe ky proces te ndodhe kur partneret kryejne mardhenie te rregullta por duke u ruajtur??? Si mund te ngadalesohet ky proces (nese ndodh)

FLM doktoreve te shtepise


Postuar nga Sy_jeshilja datė 10 Korrik 2006 - 23:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha myzeqari
O ti kryemjeku i forumit , si shpjegohet qe femra kur kalon mbi muajin e shtate te shtatzanis ta fut me tigan direkt pa prit sqarime !??!
Me jep nje pergjigje se o keq puna ?



 

Myzo, s'ka faj o lal, ndryshojne hormonet, edhe mesa di une kjo nuk ndodh pas muajit te shtate, po qe muajt e pare te shtatzanise. Ajo nusja jote eshte engjell, se ska shume qe po te "bie ne qafe", se ka ca te tjera , qe o nene o nene, as ne lagje mos ti kesh, jo me ne nje shpi. Duhet te jesh cik tolerant, i duruar edhe goje mjalt, sic e the vete cik me poshte .

Kam dhe une nje pyetje per te nderuarin mjekun tone . Sa eshte pesha normale qe mund te shtoje nje femer gjate shtatzanise, dmth kur eshte shume shume, dhe kur eshte pak ? Dhe ( mos qesh se te griva mishin ), si i behet cellullitit qe fillon merr zhvillohet per qejf pa dashur me ia dit te pelqen apo jo ? A ka ndonje lloj kurimi per to apo jo ? Megjithese e di qe s'kane lene me metoda , e kremra pa shpikur, po asgje nuk ben efekt. Pyeti cik ata taljonet e tu, me qafsh sycken, kur te behen keto celulitet gjate shtatzanise, te ngelen ashtu apo pasi lind ,zhduken vete pasi trupi i nenes kthehet ne gjendjen normale?  Dhe ( e fundit), cfare lloj ushtrimesh fizike rekomandohen, pa demtuar nenen ose femijen.

Myzo, lindi nusja apo jo ? Se mesa pashe mesazhi jot i fundit ka qe ne maj.

Flm per temen Z. NS-6


Postuar nga NS-6 datė 10 Korrik 2006 - 23:43:

pesha shtese gjate shtatzanise

Cod. A11072006

per sa i perket peshes eshte nje parameter qe quhet BMI (body mass index) qe pak a shume tregon peshen ideale per nje person normal. matet ne kete menyre :
BMI = peshe ne kg / (gjatesi ne metra)^2

nje BMI < 19 tregon nje dobesi te madhe dhe se ka mundesi qe te kete ndonje problem me thithjen e ushqimeve ne zorre...me pak fjale eshte mire qe te kontrollohet nese e ka BMI nen 19.
nje BMI ndermjet 19 dhe 24 eshte normale.
nje BMI nga 24-30 eshte mbipeshe
nje BMI mbi 30 eshte obez (shume mbi peshe me pak fjale)

kjo gje per sa i perket peshes se nje personin normal...normalisht qe per femren shtatzene gjerat do ndryshojne sepse do i duhet te kete edhe nje peshe shtese per femijen...

nga ato qe gjeta duke kerkuar ne internet,gjeta keto shifra:
per nje femer me BMI nen 20 pesha shtese shkon nga 12.5 deri ne 18 kg
per nje femer me BMI 20-26 pesha shtese shkon nga 11.5-16 kg
per nje femer me BMI 26-29 pesha shtese shkon nga 7-11.5
per nje femer me BMI mbi 30 pesha shtese shkon ne 6 kg.

keto shifra i referohen peshes totale shtese gjate shtatzanise,normalisht qe shtimi ne peshe nuk do jete kostant sepse do ti perkoje nevojave te femijes keshtu qe pritet qe te shtohet me ecurine e shtatzanise...
ne trimestrin e pare shkon ne gjys kile ne muaj,ne trimestrin e dyte ne gjys kile ne cdo 2 jave kurse ne trimestrin e trete ne gjys kile ne jave...

ne ate peshe perfshihen fetusi qe po rritet,placenta,sasija e lengjeve qe mban trupi,sasija shtese e gjakut etj...

normalisht qe keto shifra jane shifra me qellime informuese dhe se femra shtatzene duhet te kontrollohet here pas here per peshen.

per celulitin (nuk jam duke qesh ) nuk di cte te them per momentin...

p.s: per sa i perket informacioneve dhe burimit te tyre po ju jap sitin ku jam bazuar:
http://www.lagravidanza.it/pr_con/peso_grav1.htm
p.s 2: amon se nuk jam bo mjek une,kam kohe akoma per te arrit ate grade


Postuar nga Sy_jeshilja datė 11 Korrik 2006 - 02:52:

Re: pesha shtese gjate shtatzanise

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
per sa i perket peshes eshte nje parameter qe quhet BMI (body mass index) qe pak a shume tregon peshen ideale per nje person normal. matet ne kete menyre :
BMI = peshe ne kg / (gjatesi ne metra)^2

nje BMI < 19 tregon nje dobesi te madhe dhe se ka mundesi qe te kete ndonje problem me thithjen e ushqimeve ne zorre...me pak fjale eshte mire qe te kontrollohet nese e ka BMI nen 19.
nje BMI ndermjet 19 dhe 24 eshte normale.
nje BMI nga 24-30 eshte mbipeshe
nje BMI mbi 30 eshte obez (shume mbi peshe me pak fjale)

kjo gje per sa i perket peshes se nje personin normal...normalisht qe per femren shtatzene gjerat do ndryshojne sepse do i duhet te kete edhe nje peshe shtese per femijen...

nga ato qe gjeta duke kerkuar ne internet,gjeta keto shifra:
per nje femer me BMI nen 20 pesha shtese shkon nga 12.5 deri ne 18 kg
per nje femer me BMI 20-26 pesha shtese shkon nga 11.5-16 kg
per nje femer me BMI 26-29 pesha shtese shkon nga 7-11.5
per nje femer me BMI mbi 30 pesha shtese shkon ne 6 kg.

keto shifra i referohen peshes totale shtese gjate shtatzanise,normalisht qe shtimi ne peshe nuk do jete kostant sepse do ti perkoje nevojave te femijes keshtu qe pritet qe te shtohet me ecurine e shtatzanise...
ne trimestrin e pare shkon ne gjys kile ne muaj,ne trimestrin e dyte ne gjys kile ne cdo 2 jave kurse ne trimestrin e trete ne gjys kile ne jave...

ne ate peshe perfshihen fetusi qe po rritet,placenta,sasija e lengjeve qe mban trupi,sasija shtese e gjakut etj...

normalisht qe keto shifra jane shifra me qellime informuese dhe se femra shtatzene duhet te kontrollohet here pas here per peshen.

per celulitin (nuk jam duke qesh ) nuk di cte te them per momentin...

p.s: per sa i perket informacioneve dhe burimit te tyre po ju jap sitin ku jam bazuar:
http://www.lagravidanza.it/pr_con/peso_grav1.htm
p.s 2: amon se nuk jam bo mjek une,kam kohe akoma per te arrit ate grade



 

Po mire se kjo praktika qe po ben me ne, do te te ndihmoje shume. Me leje, cfare lloj mjeku do behesh ? Flm per infot,  per BMI e di, se kam mare nje klase per nutrition, peshen, e gjera te tilla, po nuk e kam idene sa e ka BMI ajo, kurse per celulen , s'ka gje qe nuk me the gje. Ne internet ka goxha informacion per te gjitha ato qe te pyeta une, po une doja dicka me shume nga goja mjekut, kupton tani ?

 


Postuar nga myzeqari datė 11 Korrik 2006 - 03:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha Sy_jeshilja


 

Myzo, lindi nusja apo jo ? Se mesa pashe mesazhi jot i fundit ka qe ne maj.




Spaska gje me te bukur te shohesh buzeqeshjen e pare (tani ishte qeshje apo ngerdheshje ajo eshte tjeter pune ) te femijes tende te porsalindur , nuk e di o njerez per ju por mua mu mbushen syte me lote !! E pabesueshme , jam baba ! Dhe ju gra , te tmershme qenkeni , per zotin ato dhimbjet e lindjes kisha degjuar se jane shume te keqija , por tjeter me te degjuar dhe tjeter te jesh prezent !

E Hene
10 Korrik , ora 10:48 pm lindi goca me bukur qe me kane zene syte ndonjehere , princesha ime


Postuar nga Sy_jeshilja datė 11 Korrik 2006 - 04:17:

Citim:
Po citoj ato qė tha myzeqari


Spaska gje me te bukur te shohesh buzeqeshjen e pare (tani ishte qeshje apo ngerdheshje ajo eshte tjeter pune ) te femijes tende te porsalindur , nuk e di o njerez per ju por mua mu mbushen syte me lote !! E pabesueshme , jam baba ! Dhe ju gra , te tmershme qenkeni , per zotin ato dhimbjet e lindjes kisha degjuar se jane shume te keqija , por tjeter me te degjuar dhe tjeter te jesh prezent !

E Hene
10 Korrik , ora 10:48 pm lindi goca me bukur qe me kane zene syte ndonjehere , princesha ime



TE TE RROJE GOCA MYZO   Paste gjithe bekimet qe Zoti mund te dhuroje, dhe fatin lum !.

 Sa qejf, qenkam une e para qe te uroj ketu ne forum, e marr me mend si ndihesh , po emrin myzo si ja vute goces ?


Postuar nga lost_soul datė 11 Korrik 2006 - 05:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha myzeqari


Spaska gje me te bukur te shohesh buzeqeshjen e pare (tani ishte qeshje apo ngerdheshje ajo eshte tjeter pune ) te femijes tende te porsalindur , nuk e di o njerez per ju por mua mu mbushen syte me lote !! E pabesueshme , jam baba ! Dhe ju gra , te tmershme qenkeni , per zotin ato dhimbjet e lindjes kisha degjuar se jane shume te keqija , por tjeter me te degjuar dhe tjeter te jesh prezent !

E Hene
10 Korrik , ora 10:48 pm lindi goca me bukur qe me kane zene syte ndonjehere , princesha ime


urime myzo.. me jete te gjate goca... .. ja ku pa pritur, njeriu realisht e ndjen veten te dytin per nga rendesia dhe gjithcka tjeter...

cheers man


Postuar nga Isra datė 11 Korrik 2006 - 07:48:

Urime Myzo, te te rroje goca e me jete te gjate, u rritte me nene e me babe


  Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 »
Trego 128 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.