Forumi Horizont Gjithsej 21 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e librit (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=107)
-- cili eshte libri i fundit qe keni lexuar.. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4171)


Postuar nga NS-6 datė 03 Maj 2005 - 14:49:

dhoma e horroreve
kodi da vinci
njeriu qe qesh
tani do filloj edhe engjell dhe demone(historia para kodit da vinci)


Postuar nga wydra datė 03 Maj 2005 - 15:14:

Citim:
Po citoj ato qė tha roke
Wydra!I ke lexuar nga halli se ti kerkojne ne shkolle ,apo nga qejfi:p
libri im i fundit ka qene "si te gatuajme" se me duhej te puna:p:p





jo Roke, i lexoj per qejf, ca te besh, kshu eshte kur s'ke televizor


Postuar nga amor alucius datė 08 Maj 2005 - 15:42:

"If men could talk" nga Alon Gratch

Liber psikologjik shume i bukur


Postuar nga darke datė 08 Maj 2005 - 16:10:

"León el Africano" nga Amin MAALOUF

historic novel about an andalusian arab born in Granada and his adventures all over the Mediterranean cities. It's cool but slow.


Postuar nga Aljohin datė 09 Maj 2005 - 11:10:

I hate slow novels...for this reason I didn't finished 2000 "lega" under the sea...I turned where I left and finished it 5 years after. Well if the novel has to be slow than it can't be slower than my reading to it (the author will think twice the other time that he is going to have the nauseating desire to make a slow novel )


Postuar nga darke datė 09 Maj 2005 - 12:09:

Talking

oh, but i don't think any writer want to make a slow book. I think they must be enjoying so much the writting that they want to tell so many things and it makes the book slower.

But the point could be that we are not ready for reading such a book in such time. Or maybe because you were not in the right moment to read the book. I would love to read this book while riding a horse, on the horseback:p... sitting in the saddle, the book propped against the horse's mane, or maybe tied to the horse's ear with a kind of harness, must be cool. With my feet in the stirrups, it should be quite comfortable for reading.

Italo Calvino said that having the feet up is the first condition for enjoying a read:p


Postuar nga volter datė 09 Maj 2005 - 14:00:

Keshilla per jeten Arthur Schopenhauer


Postuar nga Lela_Dr datė 09 Maj 2005 - 14:05:

Kodii i da vincit....


Postuar nga volter datė 11 Maj 2005 - 15:10:

Profeti --Kahlil Gibran


Postuar nga amor alucius datė 15 Maj 2005 - 15:08:

Eros and Civilization ,te Herbert Marcuse


Postuar nga dieFaustNeu datė 16 Maj 2005 - 08:26:

etherum , god and devil - wilhelm reich


Postuar nga i/e paregjistruar datė 23 Maj 2005 - 01:40:

The bluest eye - Toni Morrison


Postuar nga jimmy84 datė 23 Maj 2005 - 12:18:

Bota e djeshme. (Kujtimet e nje europiani) ------ Stefan Cvajg


Postuar nga volter datė 25 Maj 2005 - 12:15:

Lulet e se keqes - Sharl Bodler


Postuar nga oliinter datė 25 Maj 2005 - 12:22:

FBI Agents!


Postuar nga Niqua datė 25 Maj 2005 - 18:43:

ka dal nje liber i ri ''Three Way Road'' me zi cpo pres ta ble e ta lexoj.
behet fjale per luften ne Irak,, after all i love politics.


Postuar nga Lela_Dr datė 25 Maj 2005 - 18:51:

Teodor Drajzer - Xheni Gerhard.... shume liber interesant......


Postuar nga volter datė 02 Qershor 2005 - 17:20:

Analizen e vepres se Alber Kamy _ I huaji


Postuar nga jimmy84 datė 02 Qershor 2005 - 20:50:

Poezi spanjolle te shek XX (poete spanjolle) dhe Mikelanxhelo---Herman Grim.


Postuar nga darke datė 02 Qershor 2005 - 21:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha jimmy84
Poezi spanjolle te shek XX (poete spanjolle)

written in spanish or in albanian?

PS: write an example in the spanish section for me:p


Postuar nga jimmy84 datė 02 Qershor 2005 - 21:08:

What spanish mi goce Shqip mi Darke shqip But i`ll translate in english a poem ok?


Postuar nga Amstel datė 04 Qershor 2005 - 13:48:

Unhappy ups

ndersa une librin spitali budallenjve?????


Postuar nga volter datė 06 Qershor 2005 - 08:30:

Renier Maria Rilken


Postuar nga roke datė 07 Qershor 2005 - 06:36:

Libri i fundit eshte....."kecat dhe Ujku":p:p:p:p
bej shaka.Libri i fundit eshte "Vellezerit karamazov" qe para tre vjetesh s ee kisha pyetje Diplome ,nga halli dmth :p:p
Por gjate kesaj kohe nuk kam ndejtur kot,por kam lexuar shume gjera si psh menune qe servirim tek puna txt mesazhet qe me dergojne ne cell,lajmet sportive rreth MILANIT rreth FERRARITgjobat e makines e shume shume gjera te tjera.Ehhhhh na shkoi jeta duke lexuar:p:p:p
Ika tani ti fus nje dush portorikan


Postuar nga i/e paregjistruar datė 07 Qershor 2005 - 15:25:

Love Story - Erich Segal

Histori Dashurie tragjike...
E forta eshte se e dija qe personazhi vdiste dhe prap ne fund kam qare me denese (dhe une nuk para qaj me libra e filma).
Stil te shkruari shum interesant qe te bente te ndihesh pjese e historise.


Postuar nga iliriusa datė 09 Qershor 2005 - 05:40:

Roke, kam disa kohe qe po mendoj per te lexuar librin "Vellezerit Karamzov" ndaj desha t'ju pyesja per mbresat qe ju ka lene ai?
Ndersa libri i fundit qe kam lexuar konkretisht ishte "Per ke bien kembanat" nga Ernest Heminguei. S'e di as vete perse por i jam qepur krijmtaris se Heminguejit kemba kembes keto kohet e fundit. Gje qe me cudit paksa edhe mua vete sepse nuk kam pasur ndonjehere ndonje preference te madhe per te si shkrimtar.
Nejse, njeriu eshte nje qenie e cuditshme qe s'duhet te te cudisi kurre por qe te cudit gjithemon dosido.
Pereshendetje!


Postuar nga roke datė 09 Qershor 2005 - 08:27:

Citim:
Po citoj ato qė tha iliriusa
Roke, kam disa kohe qe po mendoj per te lexuar librin "Vellezerit Karamzov" ndaj desha t'ju pyesja per mbresat qe ju ka lene ai?
Pereshendetje!


O po mbresa te medhaja me ka lene,mos e pyet:p:p Edhe sot me del ne enderr
www.bej shaka.org nejse ndonjehre tjeter se tani sa erdha ne shtepi dhe jam me nje sy mbyllur dhe me nje sy gjysem mbyllur


Postuar nga Sykaltra_Shqiptare datė 12 Qershor 2005 - 02:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha keila
Love Story - Erich Segal

Histori Dashurie tragjike...
E forta eshte se e dija qe personazhi vdiste dhe prap ne fund kam qare me denese (dhe une nuk para qaj me libra e filma).
Stil te shkruari shum interesant qe te bente te ndihesh pjese e historise.



Oh my goodness,une kam 5 vjet qe e kam lexu kete Liber Keila!
Ku ma gjete te ma kujtosh ta rilexoj serish!
Te perqafoj!


"What can you say about a twenty-five-year-old girl who died? That she was beautiful. And brilliant. That she loved Mozart and Bach. And the Beatles. And me. "

Love Story (1970); the film was a precursor to the book starring Ali MacGraw, Ryan O’Neal. Erich Segal has said that he based the character of Oliver on Vice President Al Gore and Gore's Harvard roommate Tommy Lee Jones.

Ciaooooooo


Postuar nga Klodel datė 16 Qershor 2005 - 15:00:

11 minutes, paolo coelho

fantastik. Si zakonisht cdo liber i coelhos, te cilin e lexoj ne periudha te ndryshme i ben nje revolucion jetes sime s'di pse....


Postuar nga Sy_jeshilja datė 29 Qershor 2005 - 04:43:

Kam ca kohe qe kam lexuar " Preja e nje martese te lodhur" te Rudina Xhunges. Liber interesant , nje stil jo shume i perdorur, por megjithate ka krijuar opinione terheqese. Dikush e vlereson si te arrire, te vecante, dikush si "budallallik me oke"

Fragment nga libri :

E mban mend kur tė shkrova se ai sapo mė kishte lėnė?
Mbase tė kam thėnė e lashė, se ato kohė inati qe mė i fortė se dhimbja, po ē“rėndėsi ka. Lamė njėri-tjetrin pėr tė qenė brenda. Erdhėn ditė e netė vetėm. Jo se netėt i kishim kaluar bashkė, por ditėt pa tė, nuk shtyheshin dot para. Sidomos nuk pėrballohej zgjimi fiks nė 5, kur si nėpėr ėndėrr pyesja veten: Ku gabova?
Gabimi qe qysh nė nisje, vetpėrgjigjesha, pastaj, nė gjumė e sipėr, kujtoja se ē“mė kishte thėnė nė krye tė lidhjes: "Kur tė ndahemi, nėse ndahemi, kujto grindjet tona ( qė s“ishin edhe aq pak), mendo vetėm keq pėr mua, do tė jetė mė e lehtė pėr ty".
Pastaj flija, pastaj zgjohesha, shkoja nė punė, vija nga puna, flija pėrsėri, zgjohesha nė 5, flija nė gjashtė, ēlodhesha nė 7, shkoja nė punė nė tetė dhe ēdo ditė.
Ēdo minutė e harroja nga pak dhe e doja mė shumė.
Por, atė doja dhe njė tjetėr kėrkoja,njė tjetėr si ai, njė tė panjohur, pėr ta njohur tė gjithin pėr vete. Ti nuk je e vetmja qė di se ai ishte i martuar, kur ne u lidhėm, por je e vetmja qė e di se nuk ka njė tė ngjashėm me mua, nė orvajtje tė dėshtuara dėshpėruese tė kėrkimit nė fjalė. Por kėsaj here, kisha vendosur tė kėrkoja, megjithė dijet e pėrftuara nga humbjet nė vite (tė cilat, tė siguroj vetėm humbje tė reja pjellin) dhe nga leksionet e vjedhura nėpėr dialogje, nga ato qė unė, ti dhe bota i quajmė kurva. Kėshtu, qė kėrkova ca kohė mes tė njohurish, kujtimesh, copash ditari tė fshehura e tė vjetra. Derisa njė tė shtunė, kapa veten duke qarė, teksa dėgjoja ish-ish tė dashurin qė fliste nė radio, ndėrsa unė lexoja njė vėllim poetik tė porsadalė tė ish-ish tė dashurės sė ish tė dashurit tim. I ndėrpreva me urdhėr radion, librin dhe lotėt...


Unė"dhe "I panjohuri"
Ajo thotė unė. Dhe gjithēka e rrėfen nė vetėn e parė, si tė ishin tė gjitha dhimbjet, pėrpjekjet, zhgėnjimet, dashuritė dhe arritjet e saj. Nis si njė e-mail i gjatė, qė njė vajzė i dėrgon mikeshės sė saj dhe pėrfundon po si njė e-mail. Por brenda kėsaj letre lėviz dhe merr frymė historia katėrmujore e dy njerėzve, qė kėrkojnė tė njihen pėrmes mesazheve tė celularit. Dėshira pėr tė zbuluar, pėr tė njohur dhe mbėrritur deri aty, ku askush nuk kishte mbėrritur mė parė ėshtė drithėruese. Ėshtė kurreshtje, dėshirė, tėrheqje, pasion, mendime dhe fshehtėsi, qė zbrazen ēuditshėm. A mundet qė njė vajzė t“i hapė zemrėn e saj deri nė detajet mė marramendėse njė tė panjohuri, dikujt qė nuk i ka parė kurrė fytyrėn as sytė dhe as buzėt, dikujt pėr tė cilin nuk di pothuajse asgjė, veē rreshtave, fjalėve qė ai i shkruan netėve vonė deri nė agim…??? A mund tė shpresosh tek njė lidhje, qė lind mes kėtyre mesazheve, nga dy njerėz nė pozita krejt tė pabarabarta, njė vajzė e lėnduar, prej njė burri tė martuar dhe njė i panjohur qė kėrkon zemrėn e saj, sekretet e saj, por pa e takuar kurrė?

Ndodh. Po, po. Ndodh dhe rrėnqethesh, deri nė hutim. Dashuria tė rrėmben edhe kur nuk ėshtė.


Postuar nga Dionis datė 30 Qershor 2005 - 10:27:

Majkell Heart


Postuar nga Dionis datė 30 Qershor 2005 - 10:27:

Majkell Heart, shum liber i mire


Postuar nga i/e paregjistruar datė 30 Qershor 2005 - 17:10:

Citim:
Po citoj ato qė tha analistja
11 minutes, paolo coelho

fantastik. Si zakonisht cdo liber i coelhos, te cilin e lexoj ne periudha te ndryshme i ben nje revolucion jetes sime s'di pse....



Edhe un e kam lexuar kte, shume liber i bukur.


Postuar nga white_rappers datė 30 Qershor 2005 - 19:27:

mmmmmmm!!!!!!!

pse ka me njerz qe lexojn libra.
disa thon qe na librat meson une ska lexuar ndonjeher libra ne jeten time
dhe di plote gjera.
ca fiton ti na nje liber?te qerohesh hahahahaha


Postuar nga white_rappers datė 30 Qershor 2005 - 19:27:

mmmmmmm!!!!!!!

pse ka me njerz qe lexojn libra.
disa thon qe na librat meson une ska lexuar ndonjeher libra ne jeten time
dhe di plote gjera.
ca fiton ti na nje liber?te qerohesh hahahahaha


Postuar nga Lela_Dr datė 30 Qershor 2005 - 19:32:

Te lexosh nje liber do te thote te qetesohesh nga c'do gje.....
Libri eshte dituri
Libri eshte pjekuri

Varet si rritesh ne jete???
Une per vete lexoj 2 libra ne 1 muaj.....Qe jam dhe ne pune dhe ne Universitet.....Asnjeher nuk i kam lene menje ane librat.....


Postuar nga iliriusa datė 02 Korrik 2005 - 22:25:

Re: mmmmmmm!!!!!!!

Citim:
Po citoj ato qė tha white_rappers
pse ka me njerz qe lexojn libra.
disa thon qe na librat meson une ska lexuar ndonjeher libra ne jeten time
dhe di plote gjera.
ca fiton ti na nje liber?te qerohesh hahahahaha



Nuk fitohen te gjitha njohurit vetem nga librat, jeta edhe praktika te japin njohurit e tyre qe s'mundesh ti fitosh duke lexuar libra. Por une personalisht besoj se me e rendesishmja njohuri qe fiton nga te lexuarit libra, eshte njihesh me boten e shume njerzve dhe e sheh boten me syte e te tjereve.
Gje qe te ben me largpames edhe me horizont me te gjere edhe me tolerant e te kuptueshem.
Megjithate, qe ta mbyll me nje shprehje te Volterit: "Nuk e aprovoj ate qe thoni po do ta mbroj deri ne vdekje te drejten tuaj per ta thene."
Respektet e mia!

PS. Libri i fundit qe kam lexuar qe, "The night is tender" nga F.Scot Fitzgerald
Ishte per mendimin tim depresues edhe pse tregonte faqen me reale te jetes.
Bye!


Postuar nga Amstel datė 17 Korrik 2005 - 11:06:

pergjigje e sakte ilirusa pershendetje


libri qe po lexoj tani meqe mu dha rasti te lexoj se nuk kam shume kohe te lire eshte nje liber ne greqishte ja harrova titullin dreqit i shkruar nga nje shkrimtar irlandez


Postuar nga Amstel datė 17 Korrik 2005 - 11:19:

ah para disa ditesh mbarova se lexuari librin
Dashuria e Mimozes nga shkrimtari dritero agolli


Postuar nga Iyua datė 29 Korrik 2005 - 05:38:

Novela e fundit "Land of Hope" shume prekes , "The Giver" dhe kjo e bukur ,Romani ,"Sam's Letters to Jennifer" by James Patterson Interesant
Pershendetje ~Evisa~


Postuar nga Lunax datė 29 Korrik 2005 - 13:09:

libri i fundit eshte "lo zahir" di coelho dhe tani mora nje tjeter "alta fedelta" e nick hornby po njekohesisht po lexoj edhe librin e 5-te te harry potter dhe "un cuore nel piatto" se mbaj mend autoren. Nuk arrij as vete te kuptoj se si po lexoj 3 libra njekohesisht.


Postuar nga Lunax datė 29 Korrik 2005 - 13:18:

ah e keni lexuar librin "gli infortuni della virtł" o dicka e tille e De Sade? shume prekes!


Postuar nga iliriusa datė 17 Gusht 2005 - 07:53:

Martin Eden nga Jack London

Libri i fundit qe kam lexuar...
Ishte njekohesisht nje nga librat me te bukur edhe me i temerrshmi qe kam lexuar ndonjehere.
Me tronditi se tepermi, por duhet te jete nje gjeni i rralle ai qe ne kater fjali te mbylli nje histori te tere edhe ne nje menyre te tille qe te ngelet nder mend edhe s'mundesh ta kuptosh se si aq pak fjale munden te pershkruajne nje fund aq te llahtarshem.
Vertet nuk do dija nqs do te doja ti a sugjeroja dikujt ta lexonte kete liber.
Edhe pse deshira per jeten nuk ka qene ndonjehere aq e forte sa kur mbarova kete liber.
Respektet e mia!


Postuar nga Isra datė 17 Gusht 2005 - 11:33:

Une lexova se fundi "Harku i Triumfit", i Remarkut

Liber mjaft terheqes dhe pesimist nderkohe...me ngjallte nje vale trishtimi. Ndersa karakteri i personazhit kryesor, doktorit, me habiste.
Aq guximshem dhe qete e merrte jeten....

nderkohe jam duke lexuar: Xha Gorioi: i Balzakut


Postuar nga Niqua datė 17 Gusht 2005 - 22:39:

Without Remorse nga Tom Clancy


Postuar nga lezhjani-82 datė 17 Gusht 2005 - 23:09:

Keshtjella - Franc Kafka


Postuar nga freeb datė 18 Gusht 2005 - 18:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha plloshtani
Sonata e Krojcerit Leon Tolstoi

Kjo thenje me pelqeu: Merre tėrė poezinė, tėrė pikturėn dhe skulpturėn, lexoni vargjet e dashurisė, admironi lakuriqėsinė e Venerave dhe tė frinave dhe do tė bindeni se femrėn kudo dhe kurdoherėe kanė trajtuar si njė mjet defrimi

Plloshtani, respekte



Hey, ai eshte libri im i preferuar nga Tolstoi...kur e sjell ne mendje, e degjoj ende trenin ne koke..


Postuar nga Isra datė 19 Gusht 2005 - 07:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha freeb


Hey, ai eshte libri im i preferuar nga Tolstoi...kur e sjell ne mendje, e degjoj ende trenin ne koke..



me bete kurioz per ta lexuar, ishallah po e gjej...


Postuar nga i/e paregjistruar datė 26 Gusht 2005 - 17:04:

"Trial by Fury" - J. A. Jance dhe "The simple truth" - David Baldacci

Libra qetesues per kohe pushimesh.


Postuar nga GONI667 datė 28 Gusht 2005 - 22:41:

Cili eshte libri i fundit qe keni lexuar

Libri i fundit eshte

TEKNOLOGJIA E NDALUAR

nga disa shkritare te ndryshem dhe intervista nga ish agjenta dhe shefa te CIAas


  Gjithsej 21 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.