Forumi Horizont Gjithsej 338 faqe: « E parė ... « 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga jasemina datė 03 Shtator 2006 - 10:17:

Niku, nga pergjigja jote kuptohet se nuk ke njohuri fetare, mos me keqkupto. Por a e di se ēfar kam lexuar? dhe jam bindur pasi e kam siguruar kete informacin qe eshte i sakte?
Me pare nuk kish shkence, ēudi!,
Njerezit nuk dinin per krijimin e njeriut, ēudi!
Por dhe une jam habitur sepse, si krijohet njeriu shkencetari gjerman e zbuloi vetem ne fund te shekullit 19- fillim i 20 , nderkohe qe ne Kuran kjo gje ishte shkruar 14 shekuj me pare, Habitesh, dhe une jo me pak.
Atje thuhej" Ne e krijuam njeriun nga nje leng i njgjizur, me pas e beme nje cope mishi si te kafshuar( vertet keshtu eshte forma e njeriut ne kete faze) me pas kesa cope mishi e veshem ne eshtra she e mbeshtollem ne 3 erresira( barku, mitra, cipa qe mbledh femijen) dhe ja ku e nxjerrim njeri te formuar, i cili me pas behet kundershtues"
Me habiten por edhe me rrenqethen keto fjale pasi ne vertet behemi kundershtues.
do te thuash se keto fjale jane shkruar ne Kur'an pasi jane zbuluar?. edhe une keshtu thashe, por shkencetari i cili zbuloi kete mrekulli nuk i beri keto pyetje pasi ai eshte shkencetar dhe e di se ka kopje te vjetera te kur' anit. pra nuk eshte pyetje me vend. E di ētha ai Muhamedi ka pasur mikroskop. por me pas nuk e vazhdoi, sepse mikroskopi i pare u shpik ne shekullin e 17 dhe nuk zmadhonte fotografine me teper se 10 here, dhe jo me te depertonte ne bark te nenes. keto rezultate jane arritur sot , fale mjeteve teper te sofistikuara.
Tani si shpjegohet qe keto te dhena jane ne Kur'an?
nuk do te zgjatem pasi mendoj se je shume i afte ta kuptosh vete, pasi mendoj se kam te bej me nje te arsimuar.
Nuk mendoj se do te habitesh dikush se si e dinte Zoti si u krijua njeriu?
Kur'ani nuk ka autor tjeter veē Zotit.
Sipas fese Islame dhe atyre qe e kane studiuar muslimane ose jo,ai eshte nje liber i cili nuk ka mundesi te jete veper e nje njeriu te 14 shekujsh te shkuar dhe per me teper ai ishte analfabet.
Do te thuash pse shkencetari u lodh dhe nuk e mori gati?
por ti mendon se Kur' ani eshte aq i thjeshte sa me te lexur do te gjesh domethenien?
"Ne krijuam dy dete dhe ne mes tyre vume pengese qe ju nuk e shihni" eshte nje varg nga nje citat ne Kur'an. dhe e di nje shkencetar i oqeanologjise, zbuloi jo me larg se mesi i shekullit te 20 , se ndodhen dy dete te cilat ne pamje jane nje por ne nje pike ata jane te ndare, ēuditerisht ujrat nuk perzihen dhe as peshqit nuk e kalojne anen.
" Mendon njeriu se ne nuk do ta ringjallim?, jo, Ne do ta ringjallim, madje eshe majat e gishtave te tij" dhe vone u zbulua se maja e gishtit te njeriut eshte e ndryshme askush ne kete bote nuk e ka te njejte me ata para tij dhe ata qe do te vine pas tij , sikush e ka gjurmen e gishtit te ndryshem.
Nuk do te zgjatem pasi shembuj te tille gjeta mjaft atehere kur kerkova. por nuk eshte e vertete qe shkenca nuk ecen baras me fene. Shkenca zbulon dhe feja verteton , ekzistencen e Zotit dhe te Rruges se drejte.


  Gjithsej 338 faqe: « E parė ... « 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.