Forumi Horizont Gjithsej 14 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »
Trego 132 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Diskutime Shoqėrore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=125)
-- Degjenerim apo Rigjenerim?! Levizja... e apo e pa-Kontrolluar?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=15807)


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 03 Maj 2008 - 16:55:

Degjenerim apo Rigjenerim?! Levizja... e apo e pa-Kontrolluar?!

Une jam paksa... tradicional... racional etj...
nuk para pelqej shume kontaminacione!

Disa prej miqve te mi jane komplet ndryshe ne kete pike!
Dhe me c'armatosin me argumentat e tyre!!!

Ate qe une quaj degjenerim ata e vleresojne, i japin vlera... e bejne per hir te debatit... inercise apo...?!
Jam kurioz te di ju si e mendoni...?!

Do me thoni mbi cfare...?! mbi gjithcka...
kapni nje debat... dicka qe ju e quani te degjeneruar apo si krejt e kunderta.... nje proces rigjenerimi!

Diskutojme ... eshte levizje e apo e pa-kontrolluar!
Nje kaos i rregullt apo thjesht realiteti!
E verteta ne syte tuaj!!!


Postuar nga Katilesha datė 03 Maj 2008 - 17:07:

Arrow

Shume interesante tema.

Kujdes nga prurjet Gjergj se ke me pase fluks  pune me moderimin me duket...

Mendimin per temen do ta jap nje dite qe te jem ejo ne kaq humor sa c'jam tani.:p


Postuar nga Katilesha datė 03 Maj 2008 - 17:47:

Question

Kur lexova temen tende fillimisht , me erdhi nder mend Big Brother. Nuk e di perse por ne biseda me miqt e mi , shpesh disa sjellje aty i kemi barazuar me degjenerim. Te marrim shembullin konkret Najada & Olsi, shume njerez e shohin kete si nje degjenerim,  si nje lloj zhvleresimi dhe dekompozimi te personalitetit te femres dhe mashkullit. Por , jo te gjithe mendojne keshtu. Sepse ka edhe nga ata ( mendjendritur:p) , qe mendojne qe kjo sjellje e tyre eshte nje lloj rigjenerimi , eshte nje lloj ciltersie krejt e natyrshme qe i karakterizon keta dy personalitete qe jane duke u perkufizuar si " Vetvetja",jane duke u perkufizuar si " Me te vertetit dhe me te hapurit" , shpesh ata perkufizohen edhe si te cliruar nga komplekset. Pfffff nuk besoj aspak se te quarit degjenerim  te disa gjerave  qe nuk  perputhen me realitetin ku jetojne, me kulturen dhe me historine qe na ka krijuar dhe perpunuar si individe, si karaktere , eshte dicka qe na ben "tradicional" apo "racional".... Nuk besoj se te besh dicka qe bie ndesh me "moralin e se pergjithshmes" , te ben modern, apo Rigjenerues  ,ne konotacionin e nje riperteritjeje , e nje rifiguracioni apo te nje rindertimi te disa "koncepteve" qe na duken te degjeneruara,sepse jane mbartje te nje mentaliteti te vjeter dhe skllaverues sipas disave.........

Nejse...se u zgjata pak si shume....:p

Stafeten po ia la Gjergjit...;p 


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 03 Maj 2008 - 18:14:

Smile

Ne fakt, ka bere goxha buje "Big Brother Albania"!
Kjo eshte padyshim per tu marre ne konsiderate... bile une do te ndalesha edhe tek vete fenomeni i BB!

Big Brother Albania... nuk para e kam ndjekur... por eshte e pa-evitueshme te mos shikosh dicka!
Apo te degjosh dicka! Sado te mos kesh kohe... te flasin te tjeret per te :p

Por kam pare "Grande Fratello", edicionin italian!
Eshte kopjuar fiks!!!
Super fiks! Fiks fare! Pa pike pa presje i kane bere nje transplant dhe e kane sjelle ne Shqiperi!

Por si gjithmone nuk konsiderojme vendin... dhe e bejme kuvendin... alla shqiptarce!

Me kujtohet "Kafazi i Arte" ... ziheshin e priteshin... si kafshe! Edhe me e keqja... kur dolen prej andej... per pak sa s'u vrane vertet!
Ja keta jemi ne... kerkojme "modernizim" sikurse thote edhe Kati, kur ne fakt nuk jemi gati! (bera edhe rime )

Por te pakten shoh qe BB Albania eshte i pilotuar sikurse eshte edhe edicioni italian!
Keshtu qe nuk pres therje me thike... sikurse per pak ndodhi ...te "Kafazi" ...!


Postuar nga Katilesha datė 03 Maj 2008 - 18:20:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gjergj Kastrioti
Ne fakt, ka bere goxha buje "Big Brother Albania"!
Kjo eshte padyshim per tu marre ne konsiderate... bile une do te ndalesha edhe tek vete fenomeni i BB!

Big Brother Albania... nuk para e kam ndjekur... por eshte e pa-evitueshme te mos shikosh dicka!
Apo te degjosh dicka! Sado te mos kesh kohe... te flasin te tjeret per te :p

Por kam pare "Grande Fratello", edicionin italian!
Eshte kopjuar fiks!!!
Super fiks! Fiks fare! Pa pike pa presje i kane bere nje transplant dhe e kane sjelle ne Shqiperi!

Por si gjithmone nuk konsiderojme vendin... dhe e bejme kuvendin... alla shqiptarce!

Me kujtohet "Kafazi i Arte" ... ziheshin e priteshin... si kafshe! Edhe me e keqja... kur dolen prej andej... per pak sa s'u vrane vertet!
Ja keta jemi ne... kerkojme "modernizim" sikurse thote edhe Kati, kur ne fakt nuk jemi gati! (bera edhe rime )

Por te pakten shoh qe BB Albania eshte i pilotuar sikurse eshte edhe edicioni italian!
Keshtu qe nuk pres therje me thike... sikurse per pak ndodhi ...te "Kafazi" ...!



...............

Shiko...se nje kopje fiks fiks fare e Grandes Italiane nuk eshte...:p:p Tani te rrime shtremt e te flasim drejte  , se te Grand-eja Italian  pishinen e kishin me te madhe :p:p 


Postuar nga bruni22 datė 05 Maj 2008 - 13:12:

bravo gjergji. ke kapur nje tem vertet interesante.
te them te drejtetn nuk e kam ndjekur kete BB. shqiptar po kam par disa video. ne fakt ky i referohet grande fratelos italian, po ne komfront me grande fratelon ndryshojn si dita me naten. dhe ky BB.shqiptar ndryshon ne anen negative. mos harrojm se jemi shqiptar dhe nuk kemi si i bejm kopjen askujt, ja pse del qe disa gjera i degjenerojm se keto konkurrentet tan te nderuar harrojn vendin se ku jan dhe si ta bejn kuvendin. kemi nje gje te keqe ne shqiptaret se c'do gje e marim me vrull c'do gje.. jo se esht me i mir ky italiani po ka pasur raste qe e kam ndjekur interesant. po ai BB jon aman ne dy min.. e para qe pash nje video me acaroi nga nervat. menyra e komunikimit aty 0 kultura 0 etj.. etj..
nuk esht skandaloze qe nje nen ah mami aty qe le familjen dhe del neper shpi ne brek.. ne fakt ajo sic ju pergj.. asaj k.. tjeter nuk esht se kish ber ndonje gje te pa ber ajo kish dal me brek po nuk e kishte nxjerrr ne shesh hahhahahahah !!!!


Postuar nga lezhjani-82 datė 05 Maj 2008 - 13:27:

Degjo Gjergji, une e kam pas ndjekur G.F ne IT. behet fjale 4 -5 vjet me perpara....qe kur ishin Claudia e Luca nese dikush e mban mend. Por edhe G.F Italian eshte i kopjuar nga Shteti qe e ka shpikur i pari, me duket se Britania!
Kam ndenje ne IT 3 vjet dhe tani qe kam ardhe ne usa e kam kuptu se sa Show-s jane kopju ose blere nga televizionet e Huaja, prej TV. Italian! Si te gjitha shtetet, vetem se mvaret cfare cmimi jane dhe cilat kanale/T.V mund ti perballojne!

Peace (sic e thua ti )


Postuar nga AndreaPirelli datė 05 Maj 2008 - 13:43:

Shume emisione italiane jane kopje te atyre Amerikane dhe Britanike. Nuk kemi pse bejme diference ne. Nuk e kuptoj se cfare presim nga televizioni yne?????
Dhe tjetra, emisione te caktuara i perkasin grupmoshave te caktuara me mentalitete te ndryshme. Duhet kuptuar dhe respektuar mentaliteti i moshave, jo imponuar.


Postuar nga Tulipani datė 05 Maj 2008 - 13:57:

Tani s'mjafton marka Endemol per t'ju siguruar qe kemi te bejme me nje format multinacional ?

Do jete i pilotuar se Big Brother nga idea e Orwell tek 1984 ka dale dmth ai vellai qe i kontrollon e sheh te gjitha


sa per temen ka mendimin se

kemi nje degjenerim te shumices pasive e nje rigjenerim e siper te pakices aktive - qe eshte e vetmja shprese e imja per Shqiperine.


Postuar nga AndreaPirelli datė 05 Maj 2008 - 14:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha Tulipani

kemi nje degjenerim te shumices pasive e nje rigjenerim e siper te pakices aktive - qe eshte e vetmja shprese e imja per Shqiperine.



Ne c'kuptim??? (nqs se ke problem ta shtjellosh pak)


  Gjithsej 14 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »
Trego 132 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.