Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »
Trego 401 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- supersfida e zones se mjeksise: 1001 pyetje & pergjigje (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11344)


Postuar nga lost_soul datė 05 Prill 2006 - 23:18:

pyetje & pergjigje

kam nje pyetje dhe mendova te hap kete teme, per te gjithe ato qe mund te kene pyetje.. e bejme si tip flamur topi kete teme... (ns-6 mund ta levizesh nqs e sheh te arsyeshme)

se ku kam lexuar diku.. qe gjate sforcimit fizik, inded muskulore apo qelizat muskulore cahen apo grisen (s'e mbaj mend mire termin) prandaj dhe kemi dhimbje me mbrapa... pastaj.. ajo qe cahet sikur mbushet me qeliza te reja dhe keshtu muskuli forcohet.... besoj se ju mjeket jeni duke qesh tashti po kaq di me e shpjegu.. prandaj dhe ai shkruesi thote qe eshte pikerisht gjate pushimit qe muskuli forcohet jo gjate ushtrimeve..

pyetja qe kam eshte, c'ndodh me te vertete... sikur dikush ta shpjegonte ne shqip dhe jo latinisht do ishte shume mire..

p.s. pergjigjen e kom gati, vetem du t'ju testoj pak se s'kom pune tjeter


Postuar nga NS-6 datė 06 Prill 2006 - 00:23:

grisja e muskujve

Cod. C06042006

losto,atehere dicka qe di dhe qe mund ta them eshte kjo:
normalisht gjate ushtrimit muskuli prodhon acid laktik qe eshte edhe shkaktar per dhimbjet qe ndiejme dhe lodhjen e muskujve edhe kur nuk kemi grisje te muskulit...ne perqendrime te larta te acidit laktik ka nje mundesi me te madhe qe muskuli te pesoje grisje...por ama grisja e muskulit vjen me shume si pasoje e ushtrimit te tepert mbi muskulin,ose me pesha ose me ushtrime te tjera.procesi i sherimit sjell nje depozitim fibroze ne ate zone te muskulit,dhe kjo eshte nje material qe nuk ka te njejtat karakteristika te muskulit!normalisht qe indi i ri eshte shume me i forte ne ate pike qe ka pesuar demtimin sepse kemi te bejme me fibroze.
nese thua per forcim muskuli ate te zmadhimit ne dimensione ajo vjen si pasoje e hipertrofise qe eshte prodhimi i proteinave te reja nga qelizat ne menyre qe ti bejne balle kesaj situate qe kerkon nje sforco me te madhe nga muskuli...e kunderta ndodh psh kur e le palestren...ne pak kohe ne pergjithsi shihet nje atrofi e muskujve dmth nje ulje e dimensioneve dhe vajtja e tyre ne dimensionet fillestare!

kjo eshte ajo qe mund te them una.nuk e di sa perkon me pergjigjen qe kerkon ti...

losto,ene sfide kerkon tani aaaa?
per temen ke pase nje ide origjinale ne fakt...kerkoj ndihme te tjereve per pyetjet qe mund ti shkojne ne mendje ketij mer


Postuar nga lost_soul datė 06 Prill 2006 - 00:28:

faleminderit.. kjo eshte pak a shume...


Postuar nga NS-6 datė 06 Prill 2006 - 00:44:

pak a shume?...po ajo shume a pak si paska qene


Postuar nga lost_soul datė 06 Prill 2006 - 00:48:

do me u grric ti tashi.. .. pse mer jahu m'i merni keq llafet...
pak a shume=ajo qe prisja ne pergjithsi...

teori:
ka pyetje ill-posed the well-posed ... te keq-formuara dhe te mire-formuara

kur nuk je shume i sigurte per pyetjen (si ne rastin tim).. po ashtu dhe pergjigjen do ta marresh me pak a shume... sepse po mer nje pergjigje per nje pyetje te cilen as vete s'e kupton mire...
kjo eshte...


Postuar nga NS-6 datė 06 Prill 2006 - 00:54:


asnje problem losto...gjithsesi ajo pyetje vlejti per dicka
ej,po shkoka ora 2 mer......duhet me fjet se kom leksion ne 8 neser mer...boooo
ja kalofshi mire te gjithe!
degjohena neser...dmth sot

p.s: dhe mos harro...cfare do pyetje,beje....nese nuk gjehet pergjigje ka gjithmone rruge alternative...deri edhe tek ajo qe te pyes profesoret e universitetit


Postuar nga lost_soul datė 06 Prill 2006 - 01:00:

suksese..


Postuar nga ~Enigme~ datė 06 Prill 2006 - 01:37:

Thumbs up

Thjesht po bej nje koment te temes !
Interesante.
Pse nje organ transplant nga cdo marres pervec te nje binjaku identik eshte pothuajse e sigurt qe nuk do te pranohet ne mungesen e cdo trajtimi mjekesor?


Postuar nga lost_soul datė 06 Prill 2006 - 02:22:

m'u kujtua dhe mua nje pyetje qe ka ngjashmeri (dhe ndoshta nje pergjigje te vetme) me ate te enigmes.

historia dhe pyetja ne te njejten kohe....
njera nga dy motrat binjake 6-vjecare u dogj rende, dhe mjeket po merakoseshin per jeten e vajzes sepse prodhimi i lekures merrte kohe dhe vajza ishte ne rrezik per jeten.
kur njeri nga doktoret se si i kap veshi kur po fliste e ema e vajzave dhe meson qe pacientja kishte nje moter binjake....
nejse histori interesante, sepse kishte te bente me ceshtje ligjore dhe sociale.. a kishin te drejte prinderit te lejonin marrjen e lekures nga binjakja e shendoshe?, po ashtu nqs vendoste vete vajza 6-vjecare a ishte ne gjendje ajo te merrte vendime te tilla me koshince?? nejse... historia rrenqethese vazhdon me nje gjykates qe ne prani te askujt merr ne pyetje vajzen dhe kjo duke qare i thote qe dua te shpetoj motren, ju lutem me shpetoni motren... ma merrni te gjithe lekuren...
gjykatesi vendos... motres se shendoshe i merret nje sasi e konsiderueshme lekure dhe keshtu shpeton dhe binjakja tjeter...
pas asaj te dyja motrat i drejtohen nje sherimi te plote... dhe nje lidhjeje qe ne nuk besoj se mund ta imagjinojme....


Postuar nga NS-6 datė 06 Prill 2006 - 22:33:

trapiantet mes binjakeve identike

Cod. D06042006

Citim:
Po citoj ato qė tha ~Enigme~
Pse nje organ transplant nga cdo marres pervec te nje binjaku identik eshte pothuajse e sigurt qe nuk do te pranohet ne mungesen e cdo trajtimi mjekesor?


atehere nje e nga nje mer se kshu vetem nuk ja dal dot
qelizat ne trupin e njeriut njihen nga sistemi imunitar si te trupit dhe prandaj sistemi imunitar nuk i sulmon.cdo qelize paraqet mbi siperfaqen e vet disa struktura qe marrim emrin si MHC (major histocompatibility complex) qe jane unike per secilin nga ne pervec se ato te binjakut qe duke pasur nje gjenome 100% te njejte (marrim qe eshte bonjak homozigot,pra nga e njejta zigote qe ka formu 2 embrione) atehere gjenet e tij per ate kompleks do jene te njejte.

kur organi vjen nga nje person tjeter atehere ne siperfae te qelizave nuk do kete te njejtat struktura (dua te them qe emri eshte i njejte por eshte ajo qe quhet variabilitet individual qe vjen si pasoje e faktit qe kemi gjenoma te ndryshme) dhe sistemi imunitar i njeh si te huaj...eshte kjo qe ndodh me trasfuzionet e gjakut,thjesht per te pasur nje ide...duke qene se grupi A ka antitrupa anti-B atehere nese behet trasfuzion nje gjak me grup B ky e njeh per te huaj dhe prodhon qeliza te bardha qe e sulmojne per ta shkaterruar.
pra prodhohen qeliza qe jane linfocitet T dhe B...per te qene i sigurte qe trapianti te jete i suksesshem perdoren imunosopresoret qe bllokojne prodhimin e qelizave te bardha dhe keshtu nuk kemi nje pergjigje nga sistemi imunitar kundrejt atij organi...problemi ketu mbetet fakti qe nje person me nje sistem imunitar te hedhur poshte eshte me i dobet kundrejt parazitave ose bakterieve qe edhe po te jene oportuniste jane ne gjendje te japin infeksione...kesaj po i kerkohet nje zgjidhje me ane te bioteknologjive (per informacione me te zgjaruar shif artikullin "riparimi i zemrave te thyera" tek tema e qelizave staminale) per te formuar organe me qeliza te marra nga i njejti organizem sic mund te jene qelizat staminale...keshtu hiqet problemi i sulmit te sistemit imunitar....

shpresoj qe pergjigja te jete e mjaftueshme....nderkohe une kerkoj ndihme nga te tjeret


Postuar nga ~Enigme~ datė 06 Prill 2006 - 23:08:

NS-6 ku je fshehur ti qe te me jepje mua leksione ne shqip kur beja imunitetin keshtu ka lezet kur e degjon pergjigjen dhe ne shqip
Shume faleminderit

Pyetje ???? :p

Ju mirepresim per pyetje.... per pergjigje NS-6 eshte gjithmone i gatshem


Postuar nga NS-6 datė 07 Prill 2006 - 00:34:

...nje fershellime te me boje...me oferten e pare kisha ardhe ne amerike ...
ej,tek kjo tema do jete fiksim nese arrihen 1001 pyetje&pergjigje ...

ti moj enigem...qysh moj jam i gatshem una moj...hajd hajd me jep nje dore ketu se nuk ja dal dot vetem...pastaj nje moderator jam aman...do ma merrni frymen aaaa?ska asnji gjynof per mu


Postuar nga ~Enigme~ datė 07 Prill 2006 - 00:36:


Do jesh i gatshem ti per pergjigje ? se pyetje kemi sa te duam


Postuar nga NS-6 datė 07 Prill 2006 - 00:42:

uej uej...enigem...une gja te kisha nga ana ime mi goc?boooooooooooo...bote kusare
ok,ok ti boje pyetjen...une mund edhe te mbyll syte e te boj sikur nuk pashe gjo


Postuar nga ~Enigme~ datė 07 Prill 2006 - 00:46:

A nuk ishe ti ai qe doje te arije 1001 pyetje & pergjigje :p une pyetje kam sa te duash po mendoj se duhen te aktivizohen dhe anetaret e tjere

Ju mirepresim !!!


Postuar nga NS-6 datė 14 Prill 2006 - 22:30:

Talking pyetja numer 3

ok,u pa puna...po stimuloj une te tjeret ketu qe te behet e lezetshme kjo teme ...atehere 2 pyetje jane bere dhe kane marre nga nje pergjigje.
pyetja e 3 (nga 1001 qe do behen ) eshte:

si eshte e mundur qe veshka e djathte eshte 2 cm me poshte se sa veshka e majte?pergjigjen e kesaj deri tani e di vetem Dr_Devil.pervec atij e di ndokush tjeter?


Postuar nga ~Enigme~ datė 15 Prill 2006 - 05:59:

Thumbs up Re: pyetja numer 3

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
si eshte e mundur qe veshka e djathte eshte 2 cm me poshte se sa veshka e majte?

Mos ka te beje me rehatimin e melcise?


Postuar nga NS-6 datė 15 Prill 2006 - 08:28:

pergjigje e sakte dhe pyetja numer 4

Cod. A15042006

...e vertete!ne fakt duke qene se pjesa me e madhe e melcise ndodhet ne krahun e djathte,ajo ushtron presion edhe siper veshkes se djathte dhe ben qe kjo te ndodhet ca me poshte se ajo e majta...nja 2 cm...po ta shofesh melcine nga poshte ne krahun e djathte gjen edhe pozicionin ku eshte futur ne kontakt me veshken!

pyetja numer 4:
pse veza mund te shkaktoje alergji kur hame shume ne numer?
p.s: pergjigjen e saj e keni ketu ne kete seksion te mjeksise...te shofim iher sa te kujdesshem keni qene ne leximin e kesaj zone

enigem per momentin jemi 1-1 :p...bohu gati se une nuk para humb sfida (dmth shpresoj mos te jete e para kjo )


Postuar nga NS-6 datė 17 Prill 2006 - 11:52:

pergjigja e pyetjes 4

Cod. B17042006

ok,se po pergjigjem une per kete pyetje
pergjigja ka qene tek tema e "medical sciences" ka qene nje pyetje e bere nga faja :
pergjigja eshte:
jane 3 perberje qe quhen ovoalbumina,ovomucina dhe ovotrasferrina qe jane ne gjendje te stimulojne sistemin imunitar dhe ndonjehere edhe te shkaktojne alergji dhe ky stimulim ka ne proporcion edhe me sasine e substancave.megjithate probabiliteti i alergjise tek nje veze e skuqur mire zbret rreth 70% sepse keto substanca jane te shkaterrueshme nga nxehtesia,pervec ovomucines qe eshte rezistente...

p.s: here pas here do terheq pyetje edhe nga tema brenda zones se mjeksise...edhe per te stimuluar te tjere por edhe per te bere kete teme nje arkiv pyetje pergjigjesh


Postuar nga NS-6 datė 17 Prill 2006 - 11:55:

Talking pyetja numer 5

ok,hajd te luajme me fjalet tani:
si thoni,duke marre fazat e nje femije ne barkun e nenes,ne fillim themi EMBRION pastaj FETUS apo ne fillim FETUS pastaj EMBRION?
pak a shume kur behet ndarja ndermjet ketyre 2 termave?


Postuar nga ~Enigme~ datė 17 Prill 2006 - 17:22:

NS-6 e ke nisur sfiden ti he :p ?

I referohem pytjes te parafundit dmth kur te shikojme cilesine e ushqimeve ti shmangemi ovomucines me teper se eshte me kokeforta dhe me rezistentia ?

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
ok,hajd te luajme me fjalet tani:
si thoni,duke marre fazat e nje femije ne barkun e nenes,ne fillim themi EMBRION pastaj FETUS apo ne fillim FETUS pastaj EMBRION?
pak a shume kur behet ndarja ndermjet ketyre 2 termave?


Vesa quhet embrion per 8 javet e para dhe me pas quhet Fetus?


Postuar nga ~Enigme~ datė 17 Prill 2006 - 17:33:

Nqs jam e sakte ne pergjigje do shtroj pyetjen..

Cfare e ben nje person imun ne semundje te ndryshme?


Postuar nga NS-6 datė 17 Prill 2006 - 22:40:

pergjigja e pyetjes 6 dhe pyetjet 7 & 8

Cod. C17042006

moj ti evomucines mos ju shmang por mos e haj me thase si i thone asaj fjale
per pergjigjen e pyetjes ke qene ne rregull...pra ne muajin e trete (rreth fundit me saktesisht)fillon te quhet fetus...me perpara quhet embrion...embrion quhet vetem pasi blastocisti vendoset ne uterus...pra kemi keshtu :
zigote -> blastocisti -> embrion -> fetus

piket e plota i more per ate pyetje

sa per pergjigjen tende ta provoj una iher se si do shkoje :
atehere pasi qe infektohemi heren e pare nga nje mikroorganizem,trupi si pergjigje perfundimtare prodhon antitrupat nga qelizat e bardha B qe shpejtojne luftimin e atij organizmi...kur mbaron ai infeksion nje pjese e qelizave B mbetet si qeliza memorie dhe ne rastet kur trupi sulmohet serish nga i njejti mikrorganizem atehere trupi e ka edhe me te shpejte sulmin duke kaluar nje seri fazash qe normalisht do te ndodhnin nese do sulmohej per here te pare nga mikrorganizmi...

kjo eshte pergjigja ime...pres te di gabimet dhe shtimet tani

nese kam ec mire pyetja tjeter (nr.7) eshte:
pse aspirina mund te jape gastrit (dmth nje infiamacion te stomakut)?

alternativa tjeter (nr.8) eshte:
cfare eshte hemofilia? (mund ti biesh edhe shkurt por cdo detaj me shume,vetem mire ben )

pergjigju ose te njeres ose te dyjave (per secilen ke nga nje pike)


Postuar nga ~Enigme~ datė 18 Prill 2006 - 13:27:

Thumbs up Ne Sfide!!!

Cod. E18042006

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
kjo eshte pergjigja ime...pres te di gabimet dhe shtimet tani

Po NS-6 ke shume te drejte dhe shpjegimi ishte shume i qarte s'besoj se nevojitet shtim por nqs dikush tjeter ka paqartesi mund te bejne pyetje ne kete teme .
Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
pse aspirina mund te jape gastrit (dmth nje infiamacion te stomakut)?

Aspirina mund te nderhyje me aftesine e stomakut per te lufftuar acidin e tepruar te stomakut duke krijuar inflamacion.
Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6 alternativa tjeter (nr.8) eshte:cfare eshte hemofilia?

Eshte nje cregullim hemoragjie e trasheguar. Proteinat qe permban gjaku te cilat quhen faktore mpikes jane shume pak ne njerez qe kane kete semundje mos themi qe mund te mungojne komplet. Keto proteina vene ne puna ndalimin e gjakut duke dhene si rezultat hemoragjine per nje periudhe me te gjate se personat qe kane keto faktore. Problemi kryesor eshte se keta persona kane hemoragji te brendshme kryesisht ne muskuj dhe kyce.


Postuar nga ~Enigme~ datė 18 Prill 2006 - 13:36:

Ne Vazhdim!

Me korigjo nqs jam gabim ne pergjigjet.
Si vazhdim te pytjes se fundit:
Cili eshte ndryshimi midis hemofilia A dhe B?


Postuar nga Cindi datė 18 Prill 2006 - 13:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha ~Enigme~
Nqs jam e sakte ne pergjigje do shtroj pyetjen..

Cfare e ben nje person imun ne semundje te ndryshme?Ambjenti acid ose bazik qe ekziston ne trupin e njeriut.

Ata me ambjent bazik jane shume imun ndaj te gjitha semundjeve, ata me ambjent acid jane te ndjeshem ndaj te gjitha semundjeve. Pikerisht keta jane njerezit qe semuren me teper me Kancer, hazem, alergji, ftohen shpejt, semundjet ngjitese, ulcera, melcia etj, etj.

Une nuk jam mjeke, as kam studjuar per mjekesi, por ne nje liber qe kam lexuar ne lidhje me kurat natyrale, ka shume metoda per kthimin e trupit nga ambjent acid ne ambjent bazik. Perdorimi i ketyre kurave natyrale do te ishte nje sfide e madhe per industrine farmaceutike, qe ka ne dore investime kolosale dhe do te ishte nje demtim i madh per kompanite farmaceutike, te cilat cdo vit shesin ilace tek pacientet per perdorim te perjetshem qe fitimet te mos shterojne kurre.

Ju lutem mund te na jepni disa shpjegime ne se imunizimi varet vertet nga ambjenti ne trupin e personit?


Postuar nga ~Enigme~ datė 18 Prill 2006 - 14:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha football
Ju lutem mund te na jepni disa shpjegime ne se imunizimi varet vertet nga ambjenti ne trupin e personit?

Besoj se po football pasi substancat qe clirohen si psh shkarkesa e makinerive te naftes formon ozone dhe lende te tjera qe nuk me kujtohen per momentin te cilat shkaktojne probleme ne frymemarjen duke ngritur numrin e semundjeve sic eshte astma. Personalisht mendoj qe prandaj dhe raporti i alergjive ne amerike eshte kaq i larte.
Pres dhe NS-6 te jape mendim reth kesaj pyetje Interesante football


Postuar nga Cindi datė 18 Prill 2006 - 14:30:

ambienti acid dhe bazik

Cod. F18042006

Citim:
Po citoj ato qė tha ~Enigme~

Besoj se po football pasi substancat qe clirohen si psh shkarkesa e makinerive te naftes formon ozone dhe lende te tjera qe nuk me kujtohen per momentin te cilat shkaktojne probleme ne frymemarjen duke ngritur numrin e semundjeve sic eshte astma. Personalisht mendoj qe prandaj dhe raporti i alergjive ne amerike eshte kaq i larte.
Pres dhe NS-6 te jape mendim reth kesaj pyetje Interesante footballE dashur Enigme une e kam fjalen per ambjentin bazik ose acid ne gjakun e njeriut, dhe jo per ambjentin atmosferik, ne te cilin ai jeton. Natyrisht qe ambjenti influencon. P. sh. kohet e fundit ne Americe shiten ilace te cilat duhet te perdoren per tere jeten kundra acidit gastrik te stomakut ose ezofagut gjate nates kur jemi shtrire. Nga ky liber mesova se nuk eshte nevoja e perdorimit te ketyre ilaceve te perjetshme, mjafton nje luge kafeje uthull dhe cdo gje neutralizohet nga acide ne bazike. Kete e flas nga eksperienca ime personale dhe qe nga ajo kohe i kam nderprere te gjitha ilacet ne lidhje me lengun gastrit qe krijohet gjate nates.
Ose te keqkuptova ose me keqkuptove. Ne te dy rastet te kerkoj te falur, sidomos per terminologjine qe ne ndonje rast mund te jete edhe e gabuar, nuk e ve ne dyshim.

Respekt - football


Postuar nga NS-6 datė 18 Prill 2006 - 21:21:

ndryshimi i pH ne trup

Cod. G18042006

per sa i perket footballit iher...ne trup ka zona qe jane me acide dhe zona qe jane me bazike por keto vijne si pasoje e nevojave te trupit...kontrolli qe i bejne mekanizmat e ndryshem trupit eshte qe te mbaje ate qe quhet homeostaze dhe qe ka edhe lidhje me pH e trupit...nese nuk gabohem ti i referohesh asaj qe quhet acidoze dhe alkaloze metabolike(kjo eshte qe perdoret me shume)...keto ne fakt cilesohen si crregullime te trupit por nuk di qe te kene ndonje lidhje me imunizimin...imunizimi nga semundjet varet nga sa funksionon sistemi imunitar dhe perberesit e tij...qofshin keto linfocite T,B apo perberes te tjere si neutrofilet,eozinofilet,bazofilet ose qeliza te tjera si makrofaget etj(edhe keto jane qeliza qe kane secili nje funksion ne tentativat qe ben trupi qe te ndale nje patogjen)...pra eshte funksionimi i tyre qe e ben te mundur imunizimin dhe po ashtu jane keto edhe shenjestrat e vaksinave te ndryshme qe perdoren per tu imunizuar trupi...pra mundohemi qe te zgjojme sistemin imunitar dhe ta drejtojme ate kundrejt nje mikroorganizmi te caktuar...shpresoj te kem qene i qarte...

ilacet qe permend ti per gastritin jane ilace qe perdoren nga kohe ne fakt dhe jane bllokues te prodhimit te aciditetit dhe perdoren me shume ne rastet kur kemi nje zgjerim te zones se fundit te ezofagut dhe keshtu per te ndalaur qe acidi te vije ne ezofag dhe te jape ezofagit

sidoqofte nese ke mundesi te na sjellesh ndonje pjese shkrimi nga ato qe ke lexuar do ishte edhe me mire...ndoshta ka ndonje gje qe une nuk e di per ne kete rast nuk jam pergjegjes per te

nese pergjigja nuk eshte e mjaftueshme,me thuaj se provoj te bej nje kerkim me te detajuar neper libra kete rradhe

per sa i perket pergjigjeve te enigmes:
pergjigja qe i ke dhene pyetjes 7 eshte edhe e sakte por edhe rreshkitese ne nje fare menyre...gjithsesi koncepti eshte ne rregull.une do shtoja vetem disa gjera te vogla:
aspirina eshte nje antiinfiamator qe bllokon nje enzime qe quhet COX dhe qe prodhon prostaglandinet qe jane edhe ndermjetes te infiamaciont...normalisht keto ne stomak kane aftesi te stimulojne prodhimin e mukozes duke i dhene keshtu nje ndihme mbrojtjes nga acidi...perdorimi i aspirines bllokon prodhimin e tyre dhe keshtu e heq kete pike mbrojtese

per hemofiline pergjigja eshte ne rregull..thjesh doja te shtoja qe faktori qe mungon eshte faktori 8 i mpiksjes

per pyetjen tende:
hemofilia A eshte mungesa e faktorit 8 te mpiksjes kurse hemofilia B eshte mungesa e faktorit 9...

se shpejti pyetje te tjera...

p.s: do te ftoja te gjithe qe te marrin pjese ne kete teme fundja edhe duke kerkuar ndonje gje ne internet...eshte dicka qe behet edhe per stimul


Postuar nga lost_soul datė 18 Prill 2006 - 21:33:

a kane ndonje baze ato metodat e sherimit te ftohjes, ku qirinjte e ndezur mbi shpine mbulohen me gota deri sa ato te fiken?.. sec me kujtohet nga nje film shqiptar


Postuar nga cupka datė 18 Prill 2006 - 21:47:

metoda e kupave

Cod. H18042006

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
a kane ndonje baze ato metodat e sherimit te ftohjes, ku qirinjte e ndezur mbi shpine mbulohen me gota deri sa ato te fiken?.. sec me kujtohet nga nje film shqiptar


metoda me kupa quhet kjo.
Ftoma eshte thjesht ajer dhe qirinjte me nxehtesine qe leshojne sherbejne si vakuum per kete ajrin duke e thithur nga jashte. Gotat sherbejne si akumulim i nxehtesise duke e perqendruar ate pikerisht ne ate vend ku eshte qiriri.p.s i feel so folk-ey and popullore :p


Postuar nga lost_soul datė 18 Prill 2006 - 21:56:

po dhe ti mjeke je moj capkene...
s'e kuptoj kete: e ftohma eshte thjesht ajer... pse kur marim antibiotike.. ajrin nxjerrin ato??


Postuar nga cupka datė 18 Prill 2006 - 22:01:

nuku jam duktureshe jo, jam avukate ne formulim dhe do te te sue "per pyetje te metejshme"

Nuk di se cfare nxjerrin ilacet, ajer zjar uje apo toke. lol.
Urtesine e popullit te dhashe e ti te degjosh, respektosh e praktikosh, por jo te dyshosh. :p
faleminderit.

po vertet, nuk di si qysh tek pse me tej.


Postuar nga cupka datė 18 Prill 2006 - 22:09:

kam degjuar qe verdheza sherohet duke pire urinen tende. Gjithashtu kam degjuar qe kur te prek kandili (si ngjan kjo sikur thua kur te prek kolera) po u shurose mbi plage sherohesh. (kete te fundit po va them meqe jemi ne prag te beharit)


Postuar nga NS-6 datė 18 Prill 2006 - 22:16:


losto,sic tha edhe shejtonja ajo metode quhet metode me kupe...eshte pak me e ndryshme nga ajo qe thua ti...digjen copa letre me shkrepese dhe lekura tkurret...kam degjuar edhe une ne fakt qe perdoret per ftohje por edhe per gjera te tjera por nuk di nese ka ndonje baze shkencore ...


Postuar nga Cindi datė 19 Prill 2006 - 13:51:

Shume faleminderit per pergjigjen dhe kohen qe vure per pyetjen time.
Te uroj per temen dhe punen me pasion qe ben ne kete nen-forum.
Eshte e vertete qe problemi i imunizimit me sa mbaj mend nga libri, kishte te bente me PH. Me rastin e pare do te postoj disa materiale nga ky liber, por nuk e di se sa te bazuara jane, mbasi nuk eshte aprovuar nga Organizata e Ilaceve te Amerikes mbasi luftohet nga Industria farmaceutike.


Postuar nga amor alucius datė 19 Prill 2006 - 14:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6

losto,sic tha edhe shejtonja ajo metode quhet metode me kupe...eshte pak me e ndryshme nga ajo qe thua ti...digjen copa letre me shkrepese dhe lekura tkurret...


Dhe une si Lost,e njoh me qirinj...jo me copa letre.


Postuar nga Cindi datė 19 Prill 2006 - 14:07:

As njera as tjetra.
Behet me pambuk me alkool.


Postuar nga amor alucius datė 19 Prill 2006 - 14:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha football
As njera as tjetra.
Behet me pambuk me alkool.


Jo-jo,absolutisht jo.Kur kam qene e vogel e kam pare vete sesi ndiznin nje qiri ne lartesine e veshkave dhe mushkerive dhe i vinin goten siper derisa te fikej.

Nuk e di spjegimin mjekesor te kesaj, por ajo qe mendoj une eshte qe ka te beje dicka me rregullimin e tensionit,qarkullimit te gjakut si dhe duhet te kete me siguri efekt ne sistemin e limfes.
Di qe terapia e qirinjve ne veshe ka sfond mjekesor.Kur te kem kohe do shkruaj dhe spjegimin.Mgjth,perdoret per tinnitus,sinusitis,migrene,dhimbje fyti,grip,ftohje etj.


Postuar nga Cindi datė 19 Prill 2006 - 14:20:

Amor ngrita duart lart
Gati per ekzekutim
Ajo qe thua make sence, flaka sherben vetem per te ngrohur kupen me duket para se ta veme ne shpine ose ne gjoks.


Postuar nga ~Enigme~ datė 19 Prill 2006 - 14:31:

metoda e kupave dhe metoda e kryerjes

Cod. C19042006

Kjo metode quhet venduze
Pambukut me alkol i ve zjar dhe e fut brenda ne kupe per te krijuar vakuum dhe me pas e vendos tek shpina e njeriut.
Ja dhe nje shtim te vogel se e nisa nga fundi ne fillim se dija ku ishte pyetja kam degjuar qe perdoret si masazh per indet apo per te ndimuar thithjen e helmeve dhe per te lehtesuar qarkullimin e gjakut apo per ta nxitur trupin.


Postuar nga Dr_Devil datė 19 Prill 2006 - 17:20:

Re: Ne Vazhdim!

Cod. D19042006

Citim:
Po citoj ato qė tha ~Enigme~
Me korigjo nqs jam gabim ne pergjigjet.
Si vazhdim te pytjes se fundit:
Cili eshte ndryshimi midis hemofilia A dhe B?
Me mire le ti kthehemi pyetjes se Enigme-s.Mungesa e Faktori VIII shkakton Hemofiline A.

Mungesa e Faktorit IX shkakton Hemofiline B (ose si si quhet ndryshe semundja e Christmas, marre nga Stephen Christmas, qe eshte personi i pare te cilit u diagnosikua kjo semundj)


Postuar nga NS-6 datė 20 Prill 2006 - 15:19:

pyetja nr.12,13 dhe 14

pas pyetjen nr.9 nga enigma per hemofiline A dhe B (per te cilen Dr_D ka dhene nje pergjigje te sakte dhe pa nevoje shtesash ) dhe pyetjes 10 nga football per mundesine qe imuniteti te varet nga ambienti i trupit (per te cilen ishallah do te sjelle edhe ndonje pjese nga libri qe ka lexuar) dhe pyetjes 11 qe beri losti per metoden e kupave me qirinj (per te cilen ishallah amori do sjelle nje shkrim qe te shpjegoje anen shkencore te saj) vazhdojme me pyetje te tjera:

nr.12:
si quhet organi qe shkaterron rruazat e kuqe te gjakut?(ktu ja hodha enigmes me duket se e di ne anglisht ate fjale ) pranohen pergjigjet vetem ne shqip........kete pyetje lejani enigmes,mos te pergjigjen te tjere ...just kiddin...

nr.13:
nje loje fjalesh perseri:
ku prodhohen rruazat e kuqe te gjakut,ne palcen e kockes apo ne palcen kurrizore?

nr.14:
deri ne cilen moshe rriten syte? (pergjigjen e kesaj pyetjeje e kam ditur por e kam harruar )

p.s: ndoshta pyetjet mund ti duken te kehta dikujt por jane si tip nxemje per ato qe vijne me vone ...edhe dicka...kur te beni pyetjen vendosini edhe numrin qe te mos te ngaterrohemi edhe me pergjigjet...
ja kalofshi mire te gjithe!


Postuar nga Cindi datė 20 Prill 2006 - 15:30:

Po i pergjigjem pyetjes se fundit.

Syte nuk rriten, mbeten deri ne vdekje me te njejten mase ashtu si edhe ne lindje.

Te tjerat ja leme Enigmes


Postuar nga Dr_Devil datė 20 Prill 2006 - 17:07:

pergjigja e pyetjes nr 12

po i pergjigjem une kesaj pyetje qe tja heq peshen e rende Enigmes. :=)))


Edhe une dikur kam pasur problem ta gjeja se si i thonin ne shqip.........

Tani mund te them

Italisht i thone MILZA
Anglisht i thone SPLEEN

Dhe Shqip i thone SHPRETKA.


PS:
Ej per pergjigjen e 13 po le dike tjeter se besojnuk eshte e veshtire edhe per nje person qe nuk studion mjeksi.


Postuar nga ~Enigme~ datė 20 Prill 2006 - 19:13:

Re: pyetja nr.12,13 dhe 14

Cod. B20042006

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
nr.12:
si quhet organi qe shkaterron rruazat e kuqe te gjakut?(ktu ja hodha enigmes me duket se e di ne anglisht ate fjale ) pranohen pergjigjet vetem ne shqip........kete pyetje lejani enigmes,mos te pergjigjen te tjere ...just kiddin...


AAHHAHA Dr_Devil flm per ndihmen NS-6 ma di piken time te dobet dhe e thuri pyetjen vetem per mua Pra pergjigjia nga Dr_Devil eshte shpretka

nr.13:
nje loje fjalesh perseri:
ku prodhohen rruazat e kuqe te gjakut,ne palcen e kockes apo ne palcen kurrizore?

Bone marrow (palca e kockes) :p

nr.14:
deri ne cilen moshe rriten syte? (pergjigjen e kesaj pyetjeje e kam ditur por e kam harruar )


Hmm nuk e mbaj mend sipas football-it syte nuk riten dhe mendoj se eshte korekte. Nuk e di nqs kur ke menduar pyetjen ke patur parasysh zhvillimin e syrit qe nqs s'gaboj nis ne javen e 4-t dhe perfundon ne javen 8-te. Per te shpjeguar konkretisht si zhvillohet syri nga mua do jete katastrofe keshtu qe po e le fare :p.

Ok pyetja nr. 15
Kush e mban mend se cili organ prodhon kete hormon gjate periudhes se hipoksise qe nxiten zhvillimin e qelizave te kuqe (erythrocytes) ?
ose
pyetja nr. 16
Cili eshte reziku me i madh i diarrese?


Postuar nga Cindi datė 20 Prill 2006 - 20:38:

Natural cures

Cod. C20042006

Shko ne GOOGLE dhe shtyp "Natural cures" dhe shiko botimet e Kevin Trudeau.

Special Report: Drugs vs Health

What Big Pharmaceuticals Don't Want You to Know About Synthetic Drug Dangers and the Natural Alternative Medicines That Could Destroy Their
$400 Billion a Year Empire...


FACT- It has been estimated that fatalities directly attributable to adverse drug reactions are the fourth to sixth leading cause of death in US hospitals, exceeding deaths caused by pneumonia and diabetes.

FACT- The American Medical Association, Federal Trade Commission, the Food and Drug Administration, and the pharmaceutical cartels are suppressing information about natural remedies, alternative medicine and natural cures for virtually every disease.

FACT- There is a proposed bill: H.R. 3156 (Dietary Supplement Access and Awareness Act) that would severely and negatively impact upon The Dietary Supplement Health and Education Act of 1994 by giving the FDA the authority to ban any dietary supplement or dietary ingredient from the market if it failed an unreasonable and arbitrary risk/benefit assessment. The Dietary Supplement Health and Education Act of 1994 (DSHEA) was initiated and passed because of massive public outcry against the encroachment of your essential right to make your own health decisions in regards to natural health products.

The Codex Conspiracy...

FACT- A daunting international agreement of which many remain unaware is the Codex Alimentarius, a set of trade standards originally established to protect consumer health and fair practices in the food trade, but also incorporating guidelines for vitamin and mineral food supplements. The guidelines are now intended to control the sale of supplements and herbs and to regulate them as drugs to be manufactured solely by drug companies. In accordance with these guidelines, and at each successive Codex meeting, supplements are being slowly withdrawn from the public domain.

FACT- Codex is dominated by the largest pharmaceutical companies, and it is their profit interests that will determine – without any meaningful review – the health and safety of all of us. Ultimately, the radical measures being pursued by Codex will see the outlawing worldwide of all non-prescription vitamins and health products

FACT- One vitamin supplier in Scandinavia was pursued by police for supplying vitamin C tablets that exceeded 200mg. In other words, the amount of vitamin C contained in three oranges made this supplier a criminal. Further to that, possession of one popular supplement, DHEA, in Canada now attracts the same penalties as crack cocaine. The Canadian regulator is now empowered to classify any substance as a drug, even if it is a food that has been safely consumed for millions of years. They have the power to recall or remove it from the market

There Are Powerful Alternative Medicines Still Available...But For How Long?

FACT- If Big Pharma gets it's way any natural medicines that are effective in treating disease will be taken off the market or only be available by prescription through them. They want to exclusively own patents for natural herbal remedies under the guise that it's for your protection that they be regulated like drugs. What's their main argument? ...because they might interfere with their synthetic drugs!! The truth is they know you won't need a lifetime's worth of ultra expensive synthetic drugs if you can be healed in months with a natural formulation.

FACT- What pharmaceutical companies care about is their profits and not people's health. Think about it... Why do we keep hearing about vaccine shortages and the government having to pay pharmaceutical companies to produce something that can actually save lives? It's because you only need to take a vaccine maybe once a year at most. There's no money in that for them compared to a treatment for a chronic condition such as diabetes. The diagnosing, treatment, and testing of diabetes brings in over $10 Million Dollars every single hour of the day to Doctors, Pharmaceutical companies, and testing supply businesses. Imagine what they stand to lose if word spreads about a natural cure for diabetes and they don't have control of it.

FACT- The science behind today's alternative medicines has advanced phenomenally in the last 10 years and this has Big Pharma Nervous. Their patents are running out and they aren't finding new blockbuster drugs. More and more people are discovering that today's alternative medicines are far more than simple combinations of herbs. Scientists have discovered how to dramatically increase the potency of natural ingredients used for thousands of years in treating specific ailments through the science of molecular bonding. The resulting formulations act at the cellular level to attack the root cause of the disease and this is why they are so effective vs. drugs which merely mask the symptoms. In addition, because they are created with all-natural ingredients they have none of the dangerous side-effects of synthetic drugs.

Proven natural remedies and powerful alternative medicines do exist and our goal is to highlight some of the scientifically proven natural remedies for diabetes, high cholesterol, gout, high blood pressure, IBS and digestive disorders that are still available... Only public outcry for choice in health from the millions of people benefiting from natural healing can stop the Big Pharma political machine. You too can be one of those millions to choose natural healing and spread the word! The choice is still yours for now...© Copyright 2006 AlternativeHealthSecrets.com


Postuar nga Cindi datė 20 Prill 2006 - 20:50:

Sorry for the english NS-6

TRUDEAU: And this is the problem. Do you think the food industry wants people to be thin? No. The food industry wants people to be fatter. There are ingredients being put in food right now that make you hungry. [Note that he doesn't identify them.] There are ingredients being put in food right now that make you addicted to the food. There are ingredients that are being put in food right now that make you fat, and most of these products are called “diet products.” Interesting. You take a diet product and you think, “Oh, this is to help me lose weight.”

MATTHEWS: Right.

TRUDEAU: There is research that shows the ingredients being put in by the food manufacturers specifically increase appetite, specifically make a person fatter, and get them addicted to the product. [There is no such thing as food addiction.] Now if you sell food, isn’t that great for you?

MATTHEWS: Sure.

TRUDEAU: “Wow! Let’s put in this ingredient so that when our customers buy it, they get hungrier. That way they have to buy more food.” Obesity is not a disease. It’s being put upon us by the food industry. Why is it right now there are more fat people in America than ever before in our history and more diet products are consumed than ever before? Over 70% of the people in America right now are overweight. Almost 40% are obese, but now it’s a disease, which means, guess what? They’re trying to wipe out all the natural cures for overweight so that you can have only drugs treat overweight people . . . and that’s [where] this book is. Natural Cures “They” Don’t Want You to Know About. Cancer . . . there are cures for cancer. There are ways to prevent cancer.

MATTHEWS: What are some—I mean, without giving away too much of the book? [The book does not suggest any "cancer cures. In fact, it contains almost no advice on how to cure specific conditions. So people who buy the book with the hope that it will help cure what ails them are unlikely to find such advice.]

TRUDEAU: You know, I have been attacked by the FTC and the FDA for making statements that are true. [Not true. He was "attacked" for making statements that were false. In fact, he made so many that the FTC finally got a court order making it illegal for his to sell any products except publications. When challenged by the FTC, Trudeau had the opportunity to defend himself by presenting evidence that his product claims were true. Instead of doing this, he agreed to go out of the "natural cures" business. If he had facts to back him up, do you think he would agreed to stop selling products whose sales totaled hundreds of millions of dollars?]

MATTHEWS: Such as?

TRUDEAU: Okay. Nobel-Prize-winning authors have said this. Doctors around the world have said this. Your body has a pH. Okay? If you remember your swimming pool, you tested your pH of acid/alkaline. . .

MATTHEWS: Right, right, right.

TRUDEAU: If your body pH is alkaline, you can not get cancer. [This statement is false.]

MATTHEWS: You can’t get sick.

TRUDEAU: You can’t virtually get sick.

MATTHEWS: Right.

TRUDEAU: Okay? If it’s acid, you can get cancer. In our—my personal observations, every single person who has cancer has an acidic body, acid pH, where it’s so [acidic] that it’s dramatically [inaudible]. . . [Considering the fact that there is no such thing as acidity or alkalinity of the body, I wonder what "observations" he can use to determine whether someone's body is acidic.]

MATTHEWS: Caused by?

TRUDEAU: A whole host of factors. Okay, there’s a multitude of things including the food we eat, even how we think, in turning the body acidic. But the point is, in order to get the person or cure them from cancer, it’s simply you get your body to be alkaline. If your body’s alkaline—and there’s a whole host of ways to get your body alkaline. If your body is alkaline, you can not get cancer. You can not get cancer, and if you have cancer, it goes away. That’s a cure. It’s a natural cure. [He promoted that claim for coral calcium until the FDA and FTC made him stop.]

MATTHEWS: Well, that’s. . .

TRUDEAU: Cancer can’t. . .

MATTHEWS: —a pretty bold statement.

TRUDEAU: But it—but it—it’s true. And do you think the cancer industry wants a cure that’s all natural? No!

MATTHEWS: No, obviously not. [Trudeau does not define the "cancer industry," but I would think it includes drug companies, cancer specialists, other physicians, researchers, hospitals, pharmacists, and voluntary health organizations. These groups do not have identical interests. For example, any researcher who found a "natural cure"for cancer would win the Nobel Prize and quickly achieve both fame and fortune. Moreover, it is safe to assume that the individuals who make up the "cancer industry" would be pleased if products were found that could cure cancers in themselves and others who they care about.]

TRUDEAU: It’s a billion, billion, billions of dollars. . .

MATTHEWS: I think the drug industry’s being attacked on all sides. They’re being attacked by natural cures; they’re being attacked by people importing their drugs from other countries . . .

TRUDEAU: Correct.

MATTHEWS: . . . and I think that . . . you know, being a government agency, a . . . you know . . . for all intents and purposes, in the United States, that’s where the control needs to stay. It just seems like that.

TRUDEAU: Well, it—and that’s why there’s an unholy alliance between the FDA and the FTC. Now this book Natural Cures “They” Don’t Want You to Know About covers arthritis, migraines, pain, headaches, cancer, heart disease; we talk about depression, stress, phobias, fibromyalgia, herpes. . .

MATTHEWS: Now fibromyalgia, that’s kind of like a blanket over. . .

TRUDEAU: It’s a blanket—when you have some symptoms, you don’t feel good . . .

MATTHEWS: Yes.

TRUDEAU: . . . and there’s no . . . nobody knows what it is. . .

MATTHEWS: It’s . . . like you’re in a funk.

TRUDEAU: They’ll call it fibromyalgia. . . or Chronic Fatigue Syndrome is another one. There are natural cures that are not drugs that absolutely work. And the companies that manufacture these natural remedies, or in some cases, simply foods that you can consume or foods to avoid, just take this food out and the problem goes away, these companies cannot state what their products do, what the homeopathic remedies do, what the essential oils, what the herbs, what the vitamins, there—minerals. The companies that sell these products can not say what they really do because if they do, the FDA will come in and say you’re making a claim, therefore it’s a drug, therefore you’re selling a drug without a license, and the FDA [right]. . . [These statements are false or misleading. The FDA has approved more than a dozen health claims that can be made for foods. The only requirement is that the claims be truthful and supported by competent scientific evidence. Even though all homeopathic products are worthless, the FDA permits products whose ingredients are listed in the Homeopathic Pharmacopeia to be sold without a prescription for self-limiting conditions readily diagnosable by consumers." The FDA's policy toward the other products is that no claim can be made unless it is supported by competent scientific evidence.]

MATTHEWS: [What doesn’t] have to be a drug?

TRUDEAU: Well, according to the FDA, it does. See, the FDA laws state that nothing . . . nothing can cure or prevent or diagnose a disease unless it’s a drug.

MATTHEWS: They even have a problem with vitamin C, I believe, and that’s been around forever. . .

TRUDEAU: They tried to make that a drug.

MATTHEWS: Is that right?

TRUDEAU: Yes. The drug industry is trying to get—for years—has tried to get all vitamins and minerals labeled “drugs” so that they can control it. [This is a flat-out lie and scare statement used by the supplement industry to get vitamin users to ask Congress to weaken FDA protection. In the early 1970s, the FDA wanted to stop the sale of very-high-dose nutrients without a prescription. However, a health-food-industry campaign persuaded Congress to pass the Proxmire Amendment to the federal Food, Drug, and Cosmetic Act to prohibit the FDA from limiting the potency of ingredients of vitamin and mineral products that are not inherently dangerous.] There are health freedoms in this country that are being taken away from us. There are more people sick today than ever before. There are more people that are overweight. There are more people that have diabetes. There are more people that have cancer. There are more people that have heart disease. There are more people that have migraine headaches. There are more people that have arthritis. There are more people that have virtually every major health abnormality. [Trudeau doesn't indicate how he does his counting. Since the American population is increasing and since Americans are living longer, I would expect that an overall increase in number of people becoming ill and the number of people acquiring diseases that are prevalent in older people. However, Trudeau's statement is false because the incidence of many diseases has decreased. Poliomyelitis, for example, has been wiped out in the United States.]


Postuar nga NS-6 datė 20 Prill 2006 - 22:43:

disa shtime

Cod. D20042006

interesante ato qe ke sjelle me siper dhe do doja te thoja disa fjale per ato qe jane permend aty:
ajo qe ke sjelle me siper permban ne vehte edhe shume probleme qe realisht ekzistojne ne fushen e kerkimeve sic jane faktet qe ne shume raste eksperimentet qe kryhet per ilacet jane te financuara nga vete firmat qe i prodhojne dhe keshtu eshte mundesia edhe te manipulohen rezultatet...kam degjuar per disa raste qe FDA i ka kaluar pa kontrolluar fare...per kete arsye u hoq edhe nga qarkullimi para ca kohesh nje ilac qe ishte bllokues i COX-2,nje enzime qe normalisht nderhyn ne proceset e infiamacionit etj...kjo sepse eksperimente te mevonshme treguan qe shkaktonte nje numer te madhe vdekjesh nga zemra....por duhet te kemi parasysh edhe dicka...qe kjo gje nuk eshte qe ndodh shpesh...mjeksia mundohet ti jape shpjegim proceseve qe ndodhin ne trup dhe mundohet te ktheje ate qe quhet ekuiliber ose homeostaze te trupit...me siper eshte permendur qe kanceret nuk godasin personat me trupat alkaline...duhet te kemi parasysh qe veshka mundohet te mbaje nje ekuiliber mes elektroliteve sepse ne baze te atij pH varen shume funksione qelizore duke filluar qe nga enzimat qe kane ambientet e tyre te pershtatshme e deri tek proteinat e tjera si trasportues etj...alkaloza metabolike cilesohet ne me te shumten e rasteve si disekuiliber dhe trupi vete mundohet qe ta rregulloje,kryesisht me ane te veshkes...ose rasti i acidozes...nese do ishte kaq e rendesishme atehere ndoshta do hiqnim dore edhe nga dializa...fundja ambienti trupor behet acidik si pasoje e skartove te reaksioneve kimike te qelizes......te njejten gje mund te themi edhe per alkalozen
pra te kemi parasysh qe kerkimet behen qe te shpjegojne dicka...nese mjeksia alternative funksion per dicka,si eshte e mundur?nese ti ha 1 kile frut qe te kesh nje rezultat,kerkim ben qe te gjeje ate qe shkakton ate efekt dhe te ta jape me nje kapsule te vogel ...gjithmone brenda limiteve te shkences vete...
duhet te kemi parasysh qe mjeksia alternative eshte edhe pak si terapi psikologjike...me kuptimin qe duke e marre ate mendon se sherohesh dhe behet si dicka psikologjike...une kam has me nje rast qe jane munduar me kuruar fibrozicistiken me nje shurup te sjelle me nje bidon 1.5 kilesh nga shqiperia...kur dime fare mire qe fibrozicistika eshte semundje gjenetike dhe problemi qendron ne gjenomen qelizore etj etj etj...

pra duhet te bejme kujdes edhe ne ate qe quhet mjeksi alternative dhe te mundohemi te pranojme ato qe sjellim ne drite kerkimet e ndryshme dhe te mos mendojme qe shkenca e ka "me te futur"...mos te harrojme edhe qe shume ilace jane gjet nga helme gjarperinjsh ose kerpudhash por qe normalisht ne nuk do ti pinim....po ashtu te kemi parasysh qe ato qe quhen ilace homeopatike nuk kane gjetur akoma nje shpjegim ne shkence...nuk kane baza shkencore deri tani...pak a shume mbetet ajo qe thashe...nje tip kure psikologjike...e merr dhe teduket se behesh me mire...

u zgjata ca me duket por thjesht nje koment per ate qe ke sjelle me siper...shpresoj te kem qene i qarte ne ate qe dua te them
ku e lame iher me pyetjet se ja humba fillin


Postuar nga NS-6 datė 20 Prill 2006 - 23:21:

mosha e rritjes se syve

Cod. D21042006

pergjigjet e pyetjes 12 dhe 13 jane ne rregull kurse per te 14 kam per te bere nje korregjim...e mbaja mend kshu kalimthi qe syri mund te rritej deri ne moshen 2 vjecare por kontrollova per te qene i sigurte dhe gjeta qe:
kur lind,syte femijes jane gati 2/3 e dimensioneve te syve te te rriturve...deri pas muajit te pare pas lindjes,te sapolindurit nuk kane nje zhvillim te retines.qe nga viti i 2 i jetes deri ne pubertet syri rritet vazhdimisht ne menyre te ngadalte.pas pubertetit,rritja eshte e neglizhueshme...gati e paperceptueshme

flmn flmn ...ne rradhe te pare falenderoj ate qe beri te mundur gjetjen e ketij informacioni...Mr.Google :p

pergjigja pyetjes 15:
hormoni eshte eritropoietina dhe e prodhon veshka.

pergjigja e pyetjes 16:
mos eshte gje frika e dishidratimit?dmth humbjes se nje sasije te konsiderueshme lengjesh dhe bashke me to edhe nje sasi te konsiderueshme elektrolitesh?


  Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »
Trego 401 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.