Forumi Horizont Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 5 [6]
Trego 280 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Tema Shoqerore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=313)
-- Islamizmi. Nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve?? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=2848)


Postuar nga spartacus datė 15 Shkurt 2005 - 10:24:

ec atyyyyyyyyy

sa muxho paska ne kete forum , une habitem se gjate jetes time ne shqiperi nuk kam njohur asnje mysliman (besimtar) atehere perse duhet te respektojme muxhot e forumit qe nuk prezantojne fare myslimanet shqipetar , por vetem 0.1% te tyre ? nuk ka pse te merzitet njeri me fjalet e mija sepse eshte e verteta qe cdo shqipetar e jeton ne shqiperi , une jam mysliman shqipetar dhe jo keta muxhot qe na bejne propagande ne forum , edhe e them me bindje te plote qe ishte fatkeqesi ardhja e islamit ne shqiperi sepse kombi yne vetem ka vuajtur nga ndryshimi i fese , dhe nuk eshte njesoj si te hapesh nje teme mbi krishterizmin shqipetar , sepse krishterizmi ishe feja e te pareve tane , ishte e vetmja fe per te cilen shqipetaret luftuan dhe e mbrojten dhe ishte feja e unitetit kombetar gjate bemave historike te skenderbeut , ishte feja e rajonit ne te cilin jetonim , dhe per te gjitha keto arsye ishte feja natyrore e shqipetareve dhe vazhdon te mbetet ( prandaj kush i thote vetes shqipetar dhe i do te miren ketij vendi te mbroje interesin e kombit te tij perndryshe ata dy arixhinj , evgjit e injorant fanatik ne shqiperi te shkojne ete jetojne ne tora bora me talibanet mos te rrembehen shume nga histerizmi dhe euforia qe u jep fjala e lire ne shqiperi dhe kultura tolerante e shqipetareve).Edhe i lutem moderatoreve te mos i fshine postimet e mija te cilat jane edhe mendimet e shumices te shqipetareve ne mbrojtje te ketij 0.1 % -shi qe gjoja prezantoka myslimanet shqipetar , keta nuk jane profet dhe as nuk kane te drejte nga feja te jene profet , atehere cfare jane keta? keta jane studente ne vendet arabe ose ne turqi ( edhe ma provoni te kunderten nqs keni mundesi ). jap i hapur per cdo lloj diskutimi nqs keni ndonje replike mbi faktet e mesiperme.Ne fakt kisha deshire edhe dicka tjeter ne lidhje me temen te postoja keto dy fakte te rendesishme ne historine eshqiperise.
1) gjenocidi kunder popullsise came nga greket u be me preteksin qe ishte nje popullsi myslimane ( qellimisht nuk permendej fakti qe ishin shqipetar)
2) te armiqte e ceshtjes shqipetare e perdornin fjalen mysliman gjate konfliktit ne kosove per te ndikuar negativisht tek vendimet qe po merreshin nga fuqite e medha.
atehere muxho te ( dashur) nqs keto dhe ndarja e tokave shqipetare , dhe mohimi i zotit te te pareve nuk jane fatkeqesi atehere une ju pyes ju cfare jane?
une personalisht dhe shume shqipetare te tjere kane vendosur te rikthehen atje ku u takon ( ndoshta edhe tek islamizmi por jo nga shpata e turkut apo e muxhove por nga deshira dhe besimi) .


Postuar nga amor alucius datė 15 Shkurt 2005 - 13:03:

Re: ec atyyyyyyyyy

Citim:
Po citoj ato qė tha spartacus
une jam mysliman shqipetar dhe jo keta muxhot qe na bejne propagande ne forum , edhe e them me bindje te plote qe ishte fatkeqesi ardhja e islamit ne shqiperi sepse kombi yne vetem ka vuajtur nga ndryshimi i fese

Te me falesh nese s'kam nerva e as deshire te perfundoj se lexuari postimin tend meqe me duket shume percares,burues nga mendje-vogelsia...Cdo fe(si shume sisteme politike,sociale...)nese do perhapet i duhet te shkaterroje nje gjendje te tashme te nje feje tjeter(sistemi politik...),tani eshte mese e natyreshme qe ato qe jane "ne pushtet" s'duan ta lejojne pasi do humbisnin influencen e tyre ne shoqeri e si pasoje do nxitojne "beteja te betuara" ndaj dickaje qe ATO konsiderojne si e keqe.Tani nese eshte nocive vertete,vihet ne dyshim pasi njeriu nuk duhet perdorur sy kali!
E njejta gje ndodhi dhe me kryqezatat zoteri,biles shume me keq!


Nuk kuptoj se pse i duhet lene fajin fese kur ne te vertete faji qendron ke injoranca humane(qe per me te teper u shfaq dhe mesiper).Eshte PAAFTESIA JOTE(dhe e shume njerezve ne te shkuaren/tashmen)qe s'arrijne te ngrejne mendimet/vizionet e tyre mbi fene duke e pare si dicka te krijuar nga NJEREZIT dhe si e tille duhet trajtuar!!
Te me falesh por nje menyre e tille te menduari ne kete shekull qe jemi me duket i cike e lashte.Duhet ti perkiste ster-gjysherve te tu e jo ty.


Postuar nga Roneo datė 15 Shkurt 2005 - 15:32:

Re: ec atyyyyyyyyy

Citim:
Po citoj ato qė tha spartacus
sa muxho paska ne kete forum , une habitem se gjate jetes time ne shqiperi nuk kam njohur asnje mysliman (besimtar) atehere perse duhet te respektojme muxhot e forumit qe nuk prezantojne fare myslimanet shqipetar , por vetem 0.1% te tyre ? nuk ka pse te merzitet njeri me fjalet e mija sepse eshte e verteta qe cdo shqipetar e jeton ne shqiperi , une jam mysliman shqipetar dhe jo keta muxhot qe na bejne propagande ne forum , edhe e them me bindje te plote qe ishte fatkeqesi ardhja e islamit ne shqiperi sepse kombi yne vetem ka vuajtur nga ndryshimi i fese , dhe nuk eshte njesoj si te hapesh nje teme mbi krishterizmin shqipetar , sepse krishterizmi ishe feja e te pareve tane , ishte e vetmja fe per te cilen shqipetaret luftuan dhe e mbrojten dhe ishte feja e unitetit kombetar gjate bemave historike te skenderbeut , ishte feja e rajonit ne te cilin jetonim , dhe per te gjitha keto arsye ishte feja natyrore e shqipetareve dhe vazhdon te mbetet ( prandaj kush i thote vetes shqipetar dhe i do te miren ketij vendi te mbroje interesin e kombit te tij perndryshe ata dy arixhinj , evgjit e injorant fanatik ne shqiperi te shkojne ete jetojne ne tora bora me talibanet mos te rrembehen shume nga histerizmi dhe euforia qe u jep fjala e lire ne shqiperi dhe kultura tolerante e shqipetareve).Edhe i lutem moderatoreve te mos i fshine postimet e mija te cilat jane edhe mendimet e shumices te shqipetareve ne mbrojtje te ketij 0.1 % -shi qe gjoja prezantoka myslimanet shqipetar , keta nuk jane profet dhe as nuk kane te drejte nga feja te jene profet , atehere cfare jane keta? keta jane studente ne vendet arabe ose ne turqi ( edhe ma provoni te kunderten nqs keni mundesi ). jap i hapur per cdo lloj diskutimi nqs keni ndonje replike mbi faktet e mesiperme.Ne fakt kisha deshire edhe dicka tjeter ne lidhje me temen te postoja keto dy fakte te rendesishme ne historine eshqiperise.


E Para me lejo te te them se nuk jam njeri fetar bile as qe kam qene por ama, nuk i fus hundet e piseta vend e pavend ashtu sikur ben ti i dashur.
Me sa shoh une na paske dale me kryq ne dore ashtu si perpara disa shek. vellezerit e tu te fese.
Ule nje tulle sepse je shume lart e pastaj bie poshte e vritesh.
Nese ka Muxho ne forum(qe per fat te keq se di kush jane) tashme me eshte mbushur mendja qe ka edhe njerez ngaterrestare si puna jote, nbjerez ziliqare qe mundohen te prishin tolerancen nderfetare ne shqiperi te ndertuar kaq bukur nga stergjysherit tane.
Shqipetaret kurre nuk kane vuajtur nga ndryshimi i fese por nga ngaterresat qe mbjellin koka te semura si puna jote i dashur dhe po te shohesh kleriket 3e feve te ndryshme kane shkruar per njeri tjetrin me konsiderate te larte.
Psh. Fishta i madh ka shkruar nje material te tere ne nderim te hafiz Dalliut ndesa haxhi sherif lengu pergatiti nje fjalim te bukur me rastin e vdekjes se Fishtes.
Sa keq qe nuk i di!!!
Ti gabon edhe heren e dyte kur mendon se Krishterimi eshte feja e te pareve tane, pasi dihet historiki8sht dhe eshte me se e aegumentuar se te paret tane kane qene pagane, qe dmth adhuronin shume zoter midis tyre ka qene edhe dielli.
Nese ke per kuptim kete per fe te te pareve o burra kthehu ...por krishtrimi ka ardhur me vone.
Pra per keto te palara enesh qe shkruan ne forumet fetare(pasi kam pothuaj nje jave qe te ndjek) dhe per keto argumente foshnjore qe sjell mendoj se duhet te te fshihen te gjithe postet ose te te jepet edhe nje mase ndeshkuese per moskorrektesi ne forum.
Nuk te njoh por shkrim me permbajtje kaq te dobet do me kishte zhgenjyer edhe nje kalama kopshi nese e bente.
Pra lere gjithesecilin ne pune te tij, muslimanin te kete fene e vet dhe te krishterin po ashtu, muslimani te studjoje kudo ne torabora apo edhe ne pakistan, e drejta e tij eshte, po ashtu lersa edhe te krishterin te studjoje neper kishat e Sllobos apo edhe neper bodrumet e kishave te Vatikanit.
E rendesishme eshte qe te na lini te marrim fryme te qete pasi sju a kemi shume ngene.
Kuptove?


Citim:
Po citoj ato qė tha spartacus 1) gjenocidi kunder popullsise came nga greket u be me preteksin qe ishte nje popullsi myslimane ( qellimisht nuk permendej fakti qe ishin shqipetar)
2) te armiqte e ceshtjes shqipetare e perdornin fjalen mysliman gjate konfliktit ne kosove per te ndikuar negativisht tek vendimet qe po merreshin nga fuqite e medha.
atehere muxho te ( dashur) nqs keto dhe ndarja e tokave shqipetare , dhe mohimi i zotit te te pareve nuk jane fatkeqesi atehere une ju pyes ju cfare jane?
une personalisht dhe shume shqipetare te tjere kane vendosur te rikthehen atje ku u takon ( ndoshta edhe tek islamizmi por jo nga shpata e turkut apo e muxhove por nga deshira dhe besimi) . [/B]


Perseri foshnjoriteti juaj doli edhe ketu:
Ti i dashur godet vetveten me keto argumente e jo muslimanet, ketu ti tregon se fqinjet tane kurre nuk kane pasur vullnet te jetpojne ne paqe me ne, dhe kjo eshte shprehur gjithmone me armiqesi qe ne momentin e dyndjes sllave ne ballkan e deri ne ditet e sotme nga Hiresia e tij Janullaqis.
Perfundimisht ne lidhje me kete me lejo te jap edhe mendimin tim.
Ne baze te antifakteve qe ke sjelle me le te kuptoj se Islami paska qene shpetimtar per shqiptarine pasi paska penguar slavizimin tone, nderkohe qe ka qene edhe nje pengese per futjen e racizmit sllav tek ne gje te cilen e ke pervetesuar kaq bukur .
Me sa duket sapo ta paskam dhene rrogen ty i dashur sepse nuk kam se si ta shpjegoj ndryshe tere kete zjarr per te share fene e shumices se bashkekombesve te tu.


Postuar nga i_pafajshem datė 15 Shkurt 2005 - 19:27:

Feja eshte nje fjale e vetme, injorantet e kane shumefishuar.

Keto jane fjalet e Imam Aliut, mendoni pak per thellesine e ketyre fjaleve, pastaj diskutojme per islamizmin, kristianizmin, budizmin etj. Do ta kuptojme me mire se nuk eshte feja fatkeqesia e shqiptareve, jemi vete ne varrmihesit e vetvetes.

Tung


Postuar nga Keni datė 15 Shkurt 2005 - 22:48:

Spartakus

Me i kujdesshem ne te folur. Mos kujton ti se ato qe di dhe beson ti jane me te zgjuarat??!!
Zotni, mundohu ti besh vend vetes ne shoqeri, mundohu ti hapesh rruget e shoqeris dhe jo ti mbyllesh. Nuk ka rendesi se cfar je, por mendo se ne ato fjale qe the ke ofenduar me qindra shqiptar qe ndofta jane me te mire se ty.
Nuk po e zgjas me, vec po te them se keshtu sic e ke nisur do biesh shpejt nga kali.
Shpresoj ne mirkuptimin tend.


Postuar nga spartacus datė 16 Shkurt 2005 - 11:33:

mr.amor alucius dhe mr.keni karacter

nqs ti zoti amor aluciferius nuk e ke lexuar te gjith shkrimin tim atehere perse me kthen pergjigje , apo te jep kenaqezi iluzioni i te qenit modern dhe iluzioni i te qenit te lashte nga ana ime.Une thash vetem te verteten dhe nuk sulmova asnje fe ( nqs nuk kam respekt per nje fe apo per nje tjeter kjo nxjere ne drite vetem larg-lashtesine time dhe jo mendjen time te lashte) tema eshte nqs eshte nje fatkeqesi apo jo dhe une thashe ate qe mendoja dhe ate qe mendojne te gjith shqipetaret( te pakten ata shqipetare te thjeshte dhe te lashte* qe njoh une vete ) por fatkeqesisht kemi nje moderator ketu qe ngjan me teper me nje karakter filmash vizatimor ( psh ken kishoti ne maj te kalit ) qe mendon se ato qe di ai jan me te zgjuarat duke fyer keshtu me ato qe thote njerez qe ndoshta jane me te mire se ai vete.
heren tjeter zoteri keni do kisha deshire te me shpjegoje se si dhe ku e kam fyer dike para se te fshije postimet e mija sepse as nuk isha jashte temes dhe as nuk fyeva kend.
Nuk kam asgje une kunder fese islame apo myslimaneve por shpjegova ne lidhje me temen qe une mendoj se feja natyrore eshqipetareve eshte kristianizmi dhe se ata qe duan te ndjekin fene islame nuk kane arsye pse te propagandojne ne shqiperi por te shkojne e te jetojne ne afganistan me talebanet apo ne arabi me saudet dhe ne kete menyre edhe ata do te jene me te lumtur edhe ne me te lumtur akoma.Por kuptohet qe kjo eshte fakultative,une vetem sygjerova nje zgjidhje.edhe po se per pak harrova
MENDOJ SE FEJA ISLAME ISHTE NJE FATKEQESI PO TA SHOHIM NE ASPEKTIN KOMBETAR DHE SE CESHTJES KOMBETARE I KA SJELL VETEM FATEKEQSIRA,PER CESHTJE NDJENJASH NUK E DI NQS ATA QE BESOJNE NE ATE FE NDIHEN ME MIRE.


Postuar nga Roneo datė 16 Shkurt 2005 - 13:00:

Re: mr.amor alucius dhe mr.keni karacter

Atehere po te them se shqiperia nuk ka vuajtur kurre nga ndryshimet fetare por ka vuajtur nga njerez ngaterrestare qe shqsin interesat e vendit te tyre .
Me sa po shoh une ti je kyekeput kunder fese islame dhe muslimaneve, nese do te iknin shumica e shqiptareve neper Afganistan apo arabi kush do i zevendesoje ata? Greket? Serbet?
Ja pra ku te con racizmi yt, ti dashje apo padashje po luan nje politike te rrezikshme me te cilen jo vetem muslimanet por as edhe te krishteret nuk ta pranojne.
Ne jemi nje popull qe jetojme ne trojet tona, perpara se te vinin serbet apo sllavet ne ballkan dhe si te tille do mbetemi ketu cfaredo feje te kemi, kujt nuk i pelqen te jetoje me muslimanet apo edhe me te krishtetret e shqiperise le te kepuse qafen ku te doje madje edhe te shkoje tek slloboja te ngrohe veze.

Se fundi dua te kundershtoj fuqishem edhe pretendimet e Janullatosit i cili thote qe feja jone e para qe krishterimi pasi kjo cenon interesat kombetare tonat.
Pse? sepse populli shqiptar eshte ne keto troje perpara se ti vije krishti, po ashtu edhe perpara se te jene vete serbet.
Sipas Janullatosit dhe ish kutise postare 108(qe jepte mesime per krishterimin dikur) ne kemi qene te krishtere fillimisht dhe me kete do te thote qe jemi te ardhur !!! Jo zoteri Iliret jane mjekerbardhe ne keto troje, ata ishin Pagane,pastaj u bene te krishtere ne nje menyre qe nuk dihet, dhe me pas u bene muslimane.


Ps. Keni te lutem mos e fshij postin.
E di qe eshte pak i rende por edhe arsyeja e regjistrimit ne kete forum eshte se kuto palo njerez po na dergojne ne nje humnere qe as vete nuk po e marrin vesh.
Une kam pothuaj nje jave qe lexoj ketu tema jo mestruacjoni e jo piselleku dhe te pergezoj qe i ke hequr me te vertete.


Postuar nga Keni datė 16 Shkurt 2005 - 23:33:

Spartacua!
Une ta hoqa perseri meszhin dhe do ti heq te gjitha mesazhet po qe se kan nxitje per urejtje ndaj njeri tjetrit dhe fyerje te kujtdo besimi.
Ne mesazhin e fundit qe te hoqa me kishe fyer me krahasimin qe kishe bere. Nuk ta kam borxh mbasi nuk kam perdorut kurfar fyerje ndaj teje. Nese do te perseritesh dhe njeher fyerje ndaj meje apo ndonje tjetri do ta heq te drejten te postosh ne kete forum.
Ky do te jet komunikimi i fundit qe bej me ty per kete problem.
RoneoD!
Nuk mund ti le mesazhet qe kan fyerje dhe sidomos ato qe kan fyerje drejtper drejt. Me vjen shume keq qe dhe ti bie pre e mesazheve te dobta.
Ti mund ta mbrosh iden tende edhe duke mos ju drejtuar asnjerit por duke sjell diskutime ne te cilat te kerkosh respekt. Nuk di ne te thash, me keto pak fjal, ato qe duhet dhe nuk di ne me ke kuptuar apo jo.
Shpresoj te me kesh kuptuar.
P.S Mesazhin nuk ta hoqa por e editova nga ato qe mendova se nuk duhet te qendronin.


Postuar nga spartacus datė 17 Shkurt 2005 - 10:47:

Cool roneo

mos i ngatero gjerat , une nuk kam thene qe nuk kam deshire te jetoj me myslimanet shqipetare , por nuk kam deshire qe ai 0.1 % qe ben propaganden turke dhe arabe ne shqiperi te prezantoje te gjith myslimanet shqipetare.kaq kam thene une , dhe se ku shkojne te jetojne ata nuk me intereson fare , sepse ata nuk jane shqipetare sepse nuk ndihen te tille ( ky eshte mendimi im) dhe nuk ka si te jem kunder myslimaneve shqipetare apo kunder te krishtereve shqipetare kur jam vete gjysem-pergjysem.flm.


Postuar nga Roneo datė 17 Shkurt 2005 - 13:15:

Eh kush po i ngaterron gjerat spo marr vesh une...

Degjo ketu mor djalosh.

Une kam jetuar nje kohe te gjate ne shqiperi ne nje vend me plot xhami e kisha dhe gjithesecili zbatonte fene e tij pa share fene e tjetrit.
Ne kete menyre u formua ajo qe u quajt tolerance nderfetare, ku shqiptaret perhere vendosen interesat kombetare mbi ato fetaret.
Ndersa ti sot ne emer te krishterimit apo me nxitje nga tjeterkush po mundohesh ti prishesh keto mardhenie te mira gje qe mund te coje ne urrejtje dhe me pas ne nje irlande te dyte.
Kjo sa per hyrje.

E dyta asnje mysliman apo Katolik nuk eshte ankuar tek ti qe nuk i pelqen te rrije me njerezit qe kane fe tjeter prendaj mos na sjell ketu sugjerime boshe shko ketu e shko atje, njeriu duhet te lihet i qete te besoje ku te doje te jetoje ku te doje dhe nese nuk je dakort me ato qe beson ai ska ndonje problem por ama mundohu ti besh vetes vend ne shoqerine shqiptare pasi po ti thuash nje shqiptari den babaden shko e jeto ne afganistan( perballe e jo i fshehur pas nje ekrani) jam me se i sigurte qe do ki kishte hequr corapet e do ti ti kishte futur ne goje lol.

Kujdes pasi njerezit ne shqiperi nuk do te te tolerojne kaq.

Le te jete ky mesazh per te gjithe ngaterrestaret dhe intolerantet.

Kush nuk do te jetoje me Muslimanet e shqiperise, Katoliket, dhe ortodokset(i cfaredo feje qofte) le te ike ku te doje por ama le ti lere te qete ata qe duan te jetojne ne paqe e mirekuptim.

Edhe boll tani se na merzite me keto brockulla qe thua.
Roni.


Postuar nga Roneo datė 18 Shkurt 2005 - 13:37:

Question Saptacus

Perse vertete mendon se ka ne shqiperi nga ata qe bejne propogande Turke hahahhahaha me shkule brinjet se qeshuri.

Turqia nuk ka ndonje ambicje ndaj nesh, ne prej saj e morem pavaresine qe ne 1912 ndersa akoma presim ta marrim pavaresine prej shtetit rrebel Grek.
Po arabet!!!! ata kane 100 probleme vete e skane ngene te kene tendenca mbi ne aq me pak ne keto kohe.
Mos shiko shume filma vizatimore mik, behu pak me realist.
Roni


Postuar nga Roneo datė 18 Shkurt 2005 - 17:20:

Spartacus!

Me thua mua mos i ngaterro gjerat e vete ngaterrohesh kembe e koke!!!
Ti u shprehe qe per te miren tone eshte te shkojme ne Afganistan se do te ndjeheshim me rehat apo jo?
Po mire mor lal kush tu ankua ty ? me sa di une muslimanet nuk kane ndonje ankese.

E dyta nuk po ben askush propogande turko-arabe ne shqiperi dhe nese dikush propogandon fene e tij kjo nuk dmth propogande greke vatikanase apo arabo-turke por thjeshte propogande fetare qe shpesh here edhe teprohet.

Pastaj nuk e kuptoj cfare tendencash paska turqia ndaj nesh? Ne e morem pavaresine prej saj qe ne 1912 ndersa akoma nuk e kemi marre prej greqise dhe tendencave Sllave per jugun e veriun e shqiperise.

Po ashtu edhe arabet kane qindra probleme per vete dhe as qe kane ndonje tendence ndaj nesh e sidomos ne kete kohe.

prandaj po te them qe ti lesh supozimet boshe por ti kthehesh realitetit, duke mbajtur fene tende e duke respektuar edhe fene e tjeterit nese do qe ti shebesh vendit tend ne te kundert nese do ti sherbesh interesave greke jepi pushka top tu befte, por mbaje mend se popullsia e thjeshte nuk do te te toleroje kaq sa ne ne forum.
Roni.


Postuar nga i_lire datė 18 Shkurt 2005 - 18:24:

Mikut tim, Keni!

U be kohe pa folur, por te kam ndjekur ne postimet e Zotni Filit, e te lutem pershendete nga une, sepse ka nje talent teper te bukur. Mendoj se dhe jeta qe ka bere, ja ka shtuar kete talent. Gjithesesi, jemi te nen-formi besimi fetar. Te mbahet mend kur flisnim te dy per hapjen e nje nen-forumi te tille rreth nje vit e sa te shkuar? Ti me thoje, qe do jete nje gje e mire, do sjell Shqiptaret bashke te lexojne... si gjithmone me ate frymen tende te mire, qe nisesh per t'i bere gjerat. E une te kundershtoja, te thoja qe vetem do zihen, do ofendohen e do behet nje lemsh e li, qe s'do dime ta ndalojme dot. Ti prap ma mbushe mendjen dhe te dhashe fjalen qe do te ndihmoja me materiale, por ardhja e anetareve si i_krishtere, me beri te t'marr pak inat dhe mos te angazhohem fare me kete nen-forum. (Ti e di une te flas hapur) Sepse as ti e as te tjere, nuk e ndaluan dot - edhe pse ai shante nje pjese te mire te Shqiptareve. Por kurdo qe cohet nje mysliman te flas... Dikush do i heq postimin, do ja modifikoje, ose do i bej presion. Ne kishte interesa vetiake ndaj fjaleve te krishterit - nuk besoj, por jam i sigurte qe kishte kenaqesi leximi, kur pjesa tjeter e shqiptareve e lexonte te krishterin qe shante pa etiketa myslimanet shqiptar dhe s'benin asgje.... e s'po dua te mendoj qe dhe ti miku im, Keni, beje pjese ne pjesen qe kenaqej, por ai hodhi valle shume gjate...shume gjera me bejne te dyshoj. Pra Keni, kur do te vesh sopaten, vije njesoj tek te dyja palet. Tregoje tamam se kush eshte Keni qe njoh une(nje djale i mrekullueshem). (Ne po pyet veten pse tu drejtova ty... ishe ti qe erdhe me idene e Besimit Fetar). Te uroj gjithe te mirat, e te gjithe nga familja qofshi shendoshe e mire!


Pastaj erdhi Eniss me kete teme, qe flet per fatkeqsira ku 60% e popullise sido qofshin ato te mire - te keqij jane shqiptare. E sipas Eniss keto njerez qekan fatkeqsi e kombit?! E, Roneo me larte e tha shume bukur, qe s'jemi as Arab, as Turk, as Grek e as Serb. Jemi PELLAZG, qe do te thote ME TE VJETER SE TOKA (e sigurisht ne kete rast per token Evropiane). Por n.q.se myslimanizmi qenka fatkeqsi kombetare, atehere si mendoni cfare fatkeqsie do ishte Krishterimi ose Ortodoksizmi? Ju a them shume qarte e thjeshte ---> zhdukja e kombit tone! Se nje Grek e nje Serb do kishin bere ca kishin pas dhe me mish e me shpirt per te na zhdukur e per te na bere besimtare te kishave te tyre. (Gje qe Greket edhe pse me 2005 po perpiqen ta bejne akoma, me ane te nje spiuni qe kane derguar ne Shqiperi... dhe s'pranojne vetedrejtimin e kishave ortodokse Shqiptare prej Shqiptareve). Dua te kujtoj dhe nje fakt tjeter, qe shqiptaret u bene mysliman me deshiren e tyre. Peran***** Otomane u tha, qe po te beheni Mysliman keni kete-kete-kete. Ju pelqen mire, s'ju pelqen po aq mire. E ndokush sigurisht do thote qe na ka bere me zorr, te siguroj qe jo... sepse eshte historia komuniste qe na i mesonte ato gjera, po t'na kishte bere me zorr... i bie qe nje nga perandorite me te fuqishme ne histori te na kishte shuajtur fare(sa jemi ne) e do kishte prishur kisha e vende te tjera historike te krishtere ne Shqiperi, qe s'do i kinim aktuale tani. Prandaj une nuk e shoh dhe aq fatkeqsi myslimanizmin e shqiptareve, i dha besimin ne zot, i mesoi vlerat e moralit e te besimit, te kinin diku te besonin me shpirt. E gjate kohes se Zogut, kur nje Shqiperi ndihmonte nje Itali per buken e gojes pjesa me e madhe e tregtise vinte prej myslimaneve, pjesa me e madhe e mirberies vinte po prej myslimaneve sepse e benin ne emer te fese, se me besim ne Zot dhe me besen e burrit s'vinin asgje. Kjo e fundit eshte e ka qene nder shekuj tradite e Shqiptareve, por moralin e fese ja edukoi ai Myslimanizem... vleren e fese - cfaredo lloj feje qofte ajo, myslimanizmi i kulturoi te kinin idene e vleres se nje feje. Te kishte vazhduar ajo kohe... s'do isha ketu ku jam tani...!!! Fatkeqsine kombetare, Eniss (po te drejtohem ty se ti e ke hapur kete teme) une e shoh te ato 45 vjet komunizem qe patem. Shkaterrimin e njeriut ideal shqiptar, e burrerrise, te fjales e te tradites... i mesoi hajdutllekun e spiunllekun. Prandaj nuk mendoj se eshte koha ne kete shekull qe jetojme te flasim per fete ne kete menyre, por te perpiqemi t'i perdorim ato si myslimane, si krishtere etj etj ne perfitim me veten tone, per kombin tone. Pra, thene shkurt e qarte... JO MYSLIMANIZMI S'KA QENE DHE S'ESHTE NJE FATKEQSI KOMBETARE! Per arsyet e pakta qe permenda me lart, e shume te tjera qe do me duheshin nete dimri te gjata me te gjithe ju bashke t'i tregoja e t'i bashkebisedonim.

Me vjen keq kur shoh postime sharjesh e ofendimesh... FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA!

Pershendetje!


Postuar nga jimmy84 datė 18 Shkurt 2005 - 19:18:

.


Postuar nga jimmy84 datė 18 Shkurt 2005 - 19:34:

Jane te pakta nen-forumet ku une nuk kam qene aktiv. Dy me kryesoret kane qene Politika dhe Besimi Fetar. Pse?? Tek politika nuk hyja se e di qe aty behen sherre pa bereqet ose me sakte llogje pa bereqet. Aq me keq qe politika shuuume rralle i ka sjelle ndonje te mre ketij vendi.

Tani, pse nuk postoj une ke Besimi? Jo sepse jam ateist. sepse kjo do ishte nje shtyse por sepse e dija qe ketu toleranca mungonte shume. Dhe ka edhe nga ata anetare qe kane nivel aq te ulet intelektual saqe nisin "te krishteret jane greke dhe italiane kurse muslimanet jane turq, arabe apo afgane. Dhe postimi im i vetem ne kete nen-forum ka qene pikerisht duke u treguar vendin ketyre "te zgjuarve". Prandaj nuk do ishte keq qe tema te tilla me tituj provokues (me dashje apo pa dashje) duhen fshire ose te pakten duhen mbyllur. Dhe per mendimin tim ketu duhet vertet nje "diktature". Pra per shkeljen me te vogel te se drejtes se tjetrit duhet fshire mesazhi dhe te paralajmerohet per ban. Kjo sepse ketu ka shume fyerje dhe provokime. Dhe nen-forumi ne vend te percjelli mesazhe paqesore, tolerance dhe mirekuptimi (ashtu sic e ka qellimin) sjell percarje, armiqesira, grindje, dhe shpesh here edhe shpifje apo mesazhe anti-kombetare. Prandaj do ish shume i kenaqur sikur ky nen-forum te pastrohej jo vetem nga ato mesazhe por edhe nga ato tema dhe pse jo edhe nga ata anetare qe nuk i sherbejne qellimit te temes.

Sinqerisht do i isha shume mirenjohes moderatorit te nen-forumit sikur te ma degjonte kete verejtje apo keshille.


Postuar nga boogeyman datė 18 Shkurt 2005 - 23:22:

kam degjuar se ne kete forum eshte hequr nje teme qe fliste per krimete e krishterimit . kjo teme eshte hequr? pse te mos behet dhe per kete teme keshtu. mbase moderatori (keni) qe eshte kristjan ka ardhur koha te ruaj pa anshmerine. gje qe deri tani e ka bere.


Postuar nga Keni datė 19 Shkurt 2005 - 00:35:

Eshte e vertet dhe une jam me mendimin se kjo tem duhet hequr por nuk me kan lejuar ta heq.
Ky diskutim qe po behet ketu tani eshte bere dhe me pare dhe eshte aritur ne konkluzjonin se kjo tem duhet te qendroj dhe keshtu zotrinj te nderuar mos mu drejtoni mua mbasi une nuk kam asnje te drejte ndaj kesaj teme. Megjithse jam modrator ne kete nenforum nuk mund ta heq kete tem.
Megjithate kush ka deshir qe kjo tem te hiqet le te shprehet ketu ne ket teme. Ndofta nga mendimet tuaja meret dhe vendimi per heqjen e temes.
Une di tju them se kjo teme eshte pothuaj jashte kontrollit tim.

I_lire je shprehur pak keqe ne drejtimin tim. Une panvarsisht se jam i krishter vet por ne kete nen forum jam munduar me cdo menyre qe te mbaj nje drejtim te pa anshem. Nuk e di sa i drejt jam treguar por ne pergjithsi jam munduar qe te eleminoj ofendimet dhe sharjet mbasi mendimet per besimin apo fete e ndryshme nuk mund ti ndaloj dot.
Gjith se si une ty te kerkova ndihme dhe ti nuk ma dhe kure ndihmen. Nese dhe ti do te ishe ketu me mua ky nenforum do te kishte mare drejtim ndryshe.
Sa per anetarin I kirshteri, i ka postimet akoma aty dhe gjithkush mund ti shikoj ato postime. Mua nuk me jan dukur provokuse apo fyese mbasi ai kasjell materjale mbi krishterimin dhe ka dhen pergjigje per pyetjet qe i jane bere pa fyer njeri. Ne raste fyerjesh edhe atij i jan hequr mesazhet.
Pse kujotn i krishteri dhe nuk kujton te parin qe filloj te hapi tem te rendomta dhe provokuse, anetarin me nick princ, te clit i kam hequr mbi 10 tema provokuse dhe fyese??
I_lire nuk eshte e mire kjo qe ber ti duke mu drejtuar ketu. Ne te dy i kemi ndryshe muhabetet bashke.
Gjithsesi te uroj gjith te mirat dhe paqe.


Postuar nga Keni datė 19 Shkurt 2005 - 00:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha boogeyman
kam degjuar se ne kete forum eshte hequr nje teme qe fliste per krimete e krishterimit . kjo teme eshte hequr? pse te mos behet dhe per kete teme keshtu. mbase moderatori (keni) qe eshte kristjan ka ardhur koha te ruaj pa anshmerine. gje qe deri tani e ka bere.

Boogeyman eshte mese e vertet qe nje tem me nje titull te tille (mbasi nuk e mbaj mend ekzakt) eshte hequr. Jo vetem ajo por jan hequr dhe shume tema te tjera qe kan pasur provokime dhe fyerje nga te dyja palet (mysliman dhe te krishter)dhe kete e kam ber per te mbajtur nje ekuiliber, por asnjeher nuk kam mundur ta mbaj kete ekuiliber se nuk me keni ndihmuar ju anetaret e tjer qe mendoni se jeni te drejte. Meqen se ti po mendon se ka nevoj per nje moderim ne ket nenforum ajde dhe me ndihmo. Ti e shikon qe une jam vetemne gjith kete perleshje gladjatoresh qe behet ketu. Cfar mund te bej une i vetem? a mund te arij 100% ta moderoj kete forum? Une nuk kam koh qe te merem gjith diten me kete nenforum. Nese mendon se mund te me ndimosh e mund te japesh dicka pozitive ne kete nenforum e ke deren te hapur, mjaft te komunikosh me mua.


Postuar nga boogeyman datė 19 Shkurt 2005 - 01:13:

eshte e drejte qe ti vetem nuk mund te besh gje. nga pa dituria e pozites tende kam shkruar ate me siper. mendoj qe fain e ka stafi i ketij forumi qe tregohet subjektiv dhe jo objektiv.


Postuar nga Keni datė 19 Shkurt 2005 - 01:28:

Jo ka shume gjera qe une nuk mund ti bej muhabet ketu por di te them vetem dicka se stafi i ketij forum eshte nje staf i mrekullueshem.


Postuar nga spartacus datė 19 Shkurt 2005 - 13:31:

Unhappy roneo

ti me duket lexon dhe i kupton gjerat ashtu sic e ke me te lehte ti kuptosh jo ashtu sic i kam shkruajtur une.po te shoh ndonje mysliman ne shqiperi me mjeker te gjate dhe te veshur me carcaf,dhe qe flet gjysmat e fjaleve arabisht mos u cudit nqs do ti sygjeroja te shkonte ne tora bora.dhe te jesh i sigurt qe personi qe do perfundoje me corape ne goje do te jete ai.e njejta gje ndodh po te shoh nje ortodoks fjala vjen qe flet gjysmat e fjaleve greqisht , edhe ai do te perfundonte me corap ne goje.Mendimi im personal eshte (dhe ky eshte mendimi im personal ,nuk dua te influencoje askend me kete mendim ,edhe mund ta keme gabim) qe vetem katoliket shqipetare jane te vetmit qe sado ta praktikojne fene e tyre nuk do te jete kurre kunder interesave kombetare, sepse nuk kane se si te influencohen kunder interesave kombetare.ke disa tipa ketu ne forum qe flasin gjysmat e fjaleve arabisht dhe nqs ty te vjen keq tu sugjerosh atyre nje atdhe me te mire , une jam i bindur qe ata e meritojne nje , sepse duket qarte qe ata nuk jane te kenaqur me atdheun e tyre.por mos ngatero ketu respektin qe une kam per fene myslimane si fe (sidomos per profetin muhamet te cilin une personalisht e konsideroj si nje nga figurat me te shquara te njerezimit por jo ne aspektin fetar) me pakenaqesine qe me sjellin disa tipa te cilet nuk dine se cflasin.ky eshte mendimi im ne fund te fund te fundit ,ti mbaj tendin per vete.


Postuar nga Roneo datė 19 Shkurt 2005 - 14:47:

Spartakju

Mendimet tuaja jane shume te lexueshme prandaj mos u mundo ti fshehesh.
Njeriu mund te vishet si te doje me carcaf apo edhe kamillaf, mund te vishet me te bardhe apo me te zeze eshte e drejte e tij apo jo?
Po te siguroj une ty qe nuk ka as muslimane qe flasin gjysem shqip e gjysem arabisht e as ortodokse qe flasin gjysem grerqisht e gjysem shqip prandaj preki kembet ne toke.
Por edhe nese ka une e ti nuk kemi te drejte te japim asnje lloj sugjerimi.

i doli boja edhe kesaj teme tani, ska me asnje arsye perse te diskutohet.
Roni


Postuar nga erzeni_be datė 19 Shkurt 2005 - 20:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha Keni

Boogeyman eshte mese e vertet qe nje tem me nje titull te tille (mbasi nuk e mbaj mend ekzakt) eshte hequr. Jo vetem ajo por jan hequr dhe shume tema te tjera qe kan pasur provokime dhe fyerje nga te dyja palet (mysliman dhe te krishter)dhe kete e kam ber per te mbajtur nje ekuiliber, por asnjeher nuk kam mundur ta mbaj kete ekuiliber se nuk me keni ndihmuar ju anetaret e tjer qe mendoni se jeni te drejte. Meqen se ti po mendon se ka nevoj per nje moderim ne ket nenforum ajde dhe me ndihmo. Ti e shikon qe une jam vetemne gjith kete perleshje gladjatoresh qe behet ketu. Cfar mund te bej une i vetem? a mund te arij 100% ta moderoj kete forum? Une nuk kam koh qe te merem gjith diten me kete nenforum. Nese mendon se mund te me ndimosh e mund te japesh dicka pozitive ne kete nenforum e ke deren te hapur, mjaft te komunikosh me mua.Pershendetje te gjitheve.
Pershendetje Keni.

Meqe aludohej per temen historike "bemat e Krishterimit=2000 vjet krim terror e represion" autor i ce ciles kam qene une, e mendova te arsyeshme te rishpreh mendimin tim, mendimin te cilin e kam paraqitur ne edhe ne forme ankese tek stafi i FH, por pas sukses...

U be kohe qe jam anetaresuar ne kete forum dhe pas dashur te ul vlerat e ketij forumi, mendoj se "besimet fetare" jo vetem qe lejne shume per te deshiruar por do te shkoja edhe me tej duke e cilesur si pjesa me "degjeneruar" e forumit.

Fillimisht ne shkrimet e mia jam munduar te diskutoj pa repilka e pa kunder-tema, por "zjarri" jo vetem qe ishte ndezur fort por edhe i fryhej atij...
Hapja e temes se "bemave" ndoshta nuk ishte menyra me e mire per te kuntribuar ne shuarjen e zjarrit edhe pse e bazuar ne faktet historike perendimore, por m'u "detyrua" hapja e saj.

Pas mbylljes arbitrare te saj u indinjova shume, por mendova se ndoshta do t'i sherbente uljes se tensioneve.
Ne qofte se e ke vene re nuk parashkruaj aq shume tek "besimet fetare" qellimisht per te mos qene une "fajtori".

Fakti qe tema ne te cilen gjendemi dhe shume te tjera te ngjashme, vazhdon te ekzistoje e te "pasurohet" me indinjon shume duke duke qene e qarte, qe, qe ne titull kjo teme eshte provokuese apo bombastike , siē edhe e pati cilesuar dikush temen e "bemave".

Ndoshta ke shume te drejte kur thua qe "s'kam ē'te bej" biles as qe e ve ne dyshim, por ne qofte se ju (moderatoret) nuk e ngrini zerin e paanshmerise , atehere me trego te lutem ē'mund te bejme ne (anetaret) kur temat tona edhe mbyllen ne menyre arbitrare???

Nese me kujtohet mire, per temen e "bemave" nje moderator na kishte ikur ne menyre proteste... te pakten ky informacion m'u komunikua me rastin e mbylljes se saj, por a ishte vertete ajo teme , e theksoj bazur ne faktet historike perendimore, me provokuese se tema ne te cilen ndodhemi???
Por edhe nese ishte me provokuese se kjo, ajo lindi ne rrjedhen e llogjikshme de debateve...
Atehere nese verte deshirojme ti japim fund temave te tilla , duhet ndryshuar taktika e moderimit, duhen mbyllur temat provokuese.

Kam shume frike qe vazhdimi ne kete drejtim, do te nxise sikur qe po e shohim, reagime edhe me te ashpra.

Konkretisht une propozoj qe per nen-forumin e besimeve fetare, te kete dy ose me shume moderatore, te krishtere, muslimane , ateiste biles edhe "provokues" qe seicili te kishte te drejten e nje lloj vetoje. Propozoj gjithashtu qe ky grup moderatoresh te shqyrtoje temat e nen-forumit nje nga nje, dhe qe ēdo kerkese per hapjen e nje teme te re te obligohet miratimi i ketij grupi mixte moderatoresh. Ne kete grup jam gati te jeme pjesemarres dhe te jap kontributim tim te paanshem.
Ky ishte mendimi im.

Ju faleminderit.
Ky ishte mendimi im


Postuar nga boogeyman datė 20 Shkurt 2005 - 00:32:

me pelqen mendimi erzenit.

po te shpresojme te paanshmeria e ketij forumi.(nese eshte)


Postuar nga boogeyman datė 20 Shkurt 2005 - 02:16:

po shof qe kjo teme nuk qenka mbyllur akoma. duket paanesia e ketij forumi.

nese dikush eshte ne kerkim te nje forumi ku nuk mbahet asnje ane, mund te regjistrohet ke zeriyt.com.

kjo ishte hera e fundit qe u futa ne kete forum.


Postuar nga amor alucius datė 20 Shkurt 2005 - 16:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha Keni

Boogeyman eshte mese e vertet qe nje tem me nje titull te tille (mbasi nuk e mbaj mend ekzakt) eshte hequr. Jo vetem ajo por jan hequr dhe shume tema te tjera qe kan pasur provokime dhe fyerje nga te dyja palet (mysliman dhe te krishter)dhe kete e kam ber per te mbajtur nje ekuiliber,


Wouw-wouw-wouw-wouw,ca bohet kshu mer jahu?
Qenka hequr tema tjeter?Nga kush?Perse?Pse kjo teme eshte akoma efektivisht ketu nese temat e tjera te hapura nga ana e myslimaneve qenkan hequr?Ca dreqin beni?Hou,ca jane keto kalamanlleqe?Dhe nese do te mbash ekuilibra atehere ose hiq qe TE DYJA,ose ASNJEREN!Kaq e thjeshte eshte!!!!


Postuar nga i_pafajshem datė 20 Shkurt 2005 - 21:38:

Pershendetje.

Duke pare se disa tema mbi besimin fetar (perfshire dhe kete teme) jane bere shkak grindjesh dhe mosmarrveshjesh, desha te sqaroja disa gjera.

Te gjithe anetaret e ketij forumi , kur jane regjistruar nuk kane vene re ne rregullore te forumit te pyeten se cilit besim fetar i perkasin, pra jane te lire te regjistrohen te gjithe, besimtare apo te pafe. Rrjedhimisht , do te kete dhe mosmarrveshje, keqkuptime e te tjera gjera te ketij lloji. Por nuk mund te arrij te kuptoj se ku eshte fyerja per ne myslimanet ( dhe vete jam mysliman) kur titulli i temes eshte : "Islamizmi. Nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve??" , pra pyetet nese kjo gje eshte e vertete apo jo. Ajo qe duhet te arrijme te dallojme eshte se , jo titulli i temes, por vete jotoleranca e disa anetareve e kane shkaktuar kete keqkuptim, me apo pa dashje.
Valle nuk jemi ne gjendje te pergjigjemi me gjakftohtesi provokimeve te disa personave qe ndoshta dhe nuk jane te vetedijshem per ate qe shprehin? Qofte ne Bibel, qofte ne Kur'an, tolerimi i te tjereve theksohet, edhe i atyre qe nuk besojne fare ne Zot. Nuk jemi ne gjyqtare, Ai eshte nje dhe i vetem, le t'ja leme Atij ne dore. Ndoshta nje ateist do dale te me thote qe Ai nuk ekziston, nje tjeter beson ne shume zota njeheresh, detyra ime eshte qe ti shpjegoj me aq sa mundem dhe aq sa di ē'fare kam mesuar mbi Te. Nese nuk ja arrij qellimit , kjo nuk do te thote se duhet ti nxjerr syte tjetrit pse nuk beson ate qe dhe une besoj. Vendoseni pak veten ne krah te kundert.

Gjithashtu duhet te dime te dallojme ate qe vertete debaton mbi besimin dhe ate qe debaton mbi "levozhga". Te me fale ndokush neqofte se ndihet i fyer, por me kete dua te them se s'ka perse ti ngelet qejfi nje besimtari apo jobesimtari sepse tjetri nuk beson te njejten gje me ne.

Nese debatuesi eshte me te vertete nje besimtar, duke pare disa pretendime mbi besimin e sejcilit, mbi disa arsyetime, do te ndihej vertete i turbulluar. Mendojeni pak, jemi qe te gjithe te nje gjaku, dikush ka kryq, dikush falet ne xhami, por flasim shqip njelloj, Zoti na ka falur nje vend te perbashket. Jam shume i sigurt, nqs nuk do ta njihnit dike realisht dhe fati t'ju perplase bashke, do te ndiheshit te kenaqur qe u njohet.

Sa per epitete te ndryshem qe dikush nxjerr ne dukje, te na fale dikush qe nuk na pelqen mjekrren apo veshjen, por askujt nuk i morem leje te lindim, askujt nuk i morem leje kur zgjodhem besimin, askujt nuk i prishim pune me kryq ne qafe, askujt nuk i hapim telashe kur shkojme ne kishe apo xhami. Kete rruge ne tregoi Zoti, kete rruge morem. Kur te pengojme dike ne rrugen e vet, atehere po , atehere ka te drejte dikush te flase.

Per moderimin e ketij nen-forumi, jemi te vetedijshem qe do te kete probleme te ketij lloji dhe ne te ardhmen. Si ta zgjidhim? Kemi biseduar dhe here tjeter si staf per kete gje, kemi miratuar dhe disa persona per moderatore, por mbas pak kohe shumica nuk ka duruar dhe ka ngritur tonin. Gje qe nuk duhet te arrije. Propozimi i erzeni_be eshte diskutuar dhe me pare, eshte mese i drejte.
Sa per mbylljen e temave provokuese, gjithashtu i drejte, por duhet pare ku eshte provokues titulli i kesaj teme per shembull.--O zoteri, a eshte islamizmi fatkeqesi kombetare jona - do pyes dike. Duhet te marre armen ne dore ai tjetri per aresye se e pyeta per diēka?
Jo, me mire dhe mė me aresye eshte qe te pergjigjemi po apo jo dhe perse mendojme keshtu. Pa fyer dike, pa i permendur tjetrit paganizmin krishterimin apo islamizmin. Feja zgjidhet, nuk eshte trashegimi. Nese dikush ka familje te nje besimi tjeter, vete beson diku tjetet apo nuk beson fare, nuk do te thote se eshte armiku yne.

Nje sqarim te fundit persa i perket moderatorit.

Shume nga ju nuk e njohin, dikush dhe ndoshta e akuzon pa te drejte, por ju siguroj se perpiqet te jete sa me i drejte dhe i paanshem.
Gjithashtu shume here kam nderhyre dhe une ( e theksova me lart qe jam i nje besimi tjeter me te) me fshirje temash dhe mesazhesh te padenje per forumin dhe per ne si shqiptare. Pra nuk ka pse te mendoje dikush se nje besim apo nje tjeter persekutohet.

Nese dikush tjeter ka besim, kohe dhe qejf te moderoje ne kete nen-forum, stafi eshte i hapur ndaj propozimeve.Te zbatoje rregulloren e forumit dhe te jete i paanshem, eshte i vetmi kusht per nje moderator. Forumi perpiqet te lere te lire ne maksimum fjalen dhe mendimin e gjithkujt , pavaresisht nga besimi, idete apo kombesia qe ka.


Postuar nga amor alucius datė 21 Shkurt 2005 - 09:30:

Black,aman te keqen,njihemi aq sa per te mos rene ne gracken e fjaleve te bukura mesiper Problemi eshte ketu: ti ne nje pike me lart pak a shume the qe cdokush ka te drejten te hap nje teme(qofte dhe ofensive)dhe jemi ne qe na takon te mos biem ne gracken e tyre.Atehere,ne rastin e temes te Erzenit_Be pse nuk u la tema dhe le ti qendronin burrerisht shkrimeve aty?Temes tjeter thjeshte mund te ndryshohej titulli dhe te lihej aty ku ka qene,ajo teme ka pasur madje dhe permbajtje historike deri ne momentin qe dora vandale e mendjes fsheso-shqiptareske doli dhe e mori perpara.E shoh te arsyeshme qe te rikthehet.
Shiko,une e ti,e dime shume mire sesa here eshte bere sherr kjo teme ne nen-forumin privat te moderatoreve.Se sa e sa moderatore efektivisht kane shprehur deshiren e tyre qe dhe kjo teme te hiqet,dhe ketu lind pyetja ime ndaj teje si admin: duhet qene antar i staffit te FH-se qe te mbrohen te drejtat e shprehjes ne nje teme?

(mund dhe te mos pergjigjesh,e njoh aq mire staffin e FH-se qe ti jap nje pergjigje vetes!)

Befshi qejf pasi mesa shoh kohet e fundit vetem fshini(jemi te paret ne shqiptaret ne shkaterrime)por per te ndertuar gje na humbet zeri...!


Postuar nga amor alucius datė 21 Shkurt 2005 - 09:51:

P.S.1 Une e di shume mire qe deri ne njefare ti s'ke gisht ne kete pune,je duke luajtur rolin e cadres,ndaj dhe nje keshille miqesore: leri qe te marrin pergjegjesine ato qe pranuan/kryen fshirjet.

P.S.2 Erzeni,i ke me te dhenat baze me te cilat hape temen tjeter?Nese po,te lutem,kalomi mua ne MP.Flm


Postuar nga Fajtori datė 24 Shkurt 2005 - 19:25:

Nje sqarim i fundit ne lidhje me kete teme.

Po shikoj qe ka levizje underground ne lidhje me kete teme. Le te sqarojme gjerat njehere e pergjithmone.

Kjo teme eshte hapur kohe me pare nga Eniss, e cila eshte me prejardhje myslimane dhe ka sqaruar disa here se nuk ka dashur te ofendoje askend, por vetem te stimuloje reflektime mbi pro-te dhe kundra-t. Problemi me kete teme ka lindur prej kohesh sepse keto qe thashe me siper shumica nuk i kuptojne dhe menjehere vihen ne levizje per drejtesi ndaj fese islame. Prandaj po ju sqaroj dhe njehere mbi kete teme.

Se pari ajo mbaron me pikepyetje dhe presupozon nje diskutim te qete mbi rolin e fese islame ne shoqerine shqiptare shekujt e fundit. Per me teper qe titulli i temes eshte mare nga nje citim i Ismail Kadarese dhe eshte vene ne diskutim nisur nga dekarata e tij.

Se dyti ne mesazhin e hapjes jane ftuar te gjithe anetaret te diskutojne "duke respektuar dhe toleruar bindjet e gjithsecilit". Kjo padyshim nuk eshte vene re nga ata qe i kane syte e veshur me fe.

Se treti, tema ka kohe qe eshte hapur dhe per kete aresye u vendos te mbyllet tashme. U fshi ne menyre arbitrare nga nje administrator tjeter dhe u kthye ketu nga une, sepse sado qe i bejme qejfin anetareve dhe mundohemi te respektojme fete, Forumi Horizont nuk eshte nen tutelen e deshirave apo tekave fetare. Prandaj ju njoftoj se derisa stafi te vendose ndryshe tema do qendroje ketu ku eshte. Permban dhjetra mesazhe, reflektime dhe replika dhe nuk ka pse te fshihet per ti bere qejfin ndokujt. Perderisa tema eshte lene hapur qe ne fillim dhe vizitoret kane harxhuar kohe per te shkruajtur ne te, nuk ka pse te hidhen ne plehra minutat apo oret e harxhuara per te krijuar kete teme. Kujt nuk i pelqen titulli le te shkoje te flase me Ismail Kadarene, i cili thenien e ka nxjerre ne menyre afirmative. Ketu thenia ishte vetem per diskutim, aspak per provokim. Ju takon juve, anetare islamike, te krishtere dhe ateiste te ruani tolerancen dhe te diskutoni me llogjike ne koke. Keshtu qe mos kerkoni me tej te fshihet kjo teme ! Nese nuk keni respekt per diskutuesit qe kane harxhuar ore per ta mbushur, atehere kini per nje intelektual te njohur shqiptar: Ismail Kadarene. Dhe nese nuk keni respekt as per ate atehere kemi pak hapesira komunikimi.

Dhe se fundi dicka personale. Nuk e ka fajin as tema dhe as titulli qe shqiptaret nuk gjejne gjuhen e perbashket apo respektin per njeri tjetrin. Ky forum nuk eshte as islamik dhe as i krishtere. Kete e kemi treguar duke ndeshkuar kedo qe thyente rregullat, pavaresisht nga feja, dhe duke i treguar vendin kujtdo qe tentonte te abuzonte me postin e moderatorit per te perndjekur anetare islamike apo te krishtere. Keshtu qe mos shikoni cdo gje me ngjyra fetare pa aresye.
Gjithashtu: vendimet deri me sot i ka marre stafi. Do pyese dikush: Kush e zgjedh stafin? Stafi eshte zgjedhur me kujdes gjate kesaj periudhe dy vjecare per t'ju pershtatur me mire vizionit qe per kete forum kemi. Ky vizion perkon me pa-anshmerine politike dhe fetare, me respektin ndaj cdo anetari dhe me mbrojtjen e anetareve nga agresionet psikologjike te anetareve te tjere. Sado myslimane te anetaresohen ne forum, nuk do mjaftojne per te dale nga ideali me te cilin eshte ngritur forumi. Per me teper forumi respekton me shume theniet e intelektualeve te shquar si puna e Ismail Kadarese sesa besimet fetare momentane te njerit apo tjetrit.

Shpresoj ne mirekuptim. Tema eshte e mbyllur, por jo e fshire !


  Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 5 [6]
Trego 280 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.