Forumi Horizont Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 »
Trego 177 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Gjenetika (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=7240)


Postuar nga Endri datė 24 Maj 2012 - 15:16:

Nuk di shume por di qe jo te gjithe ne shqiperi jane Dinarid.
Pershembull shume tosk mund te futen pjese e klasifikimit pontid (eastern mediterrenean), qe eshte shume common ne bullgari e rumani. Sa per ato claims nga cecenia nuk besoj se merren seriozisht.

Do ishte interesant nqs ky test do mund te tregonte, historine e migrimit or ancestry te familjes. Por s'besoj se shqiperia ne vitet e formimit te saj apo ottoman empire mbanin rekorde ashtu sic i mbante austrohungaria.


Postuar nga shelgu datė 24 Maj 2012 - 19:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
Them se ja vlen endri, varet sa interresante i gjen kto gjera.
P'sh ne balkan eshte marre dna a shume njerzve oer exoeriment qe ti japin fund perleshjeve cili popull eshte me autokton ne ato toka.
Nga ky experiment tregin qe densia me madhe e codit E-V13 perqendrohet ne kosove dhe shqiperi.
E-v13 ka origjinuar nga afrika 18700 vite mepare nemos gabohem ne evrope
Te njetin code dna kane patur iliret..
Kjo pershfshine rracen dinarid, qe i jep fund njehere a pergjithmone perralllave serbe maqedinase greke etj, qe geget e shqiperise kane ardhur nga chechenia azerbajxhani etc.
Popujt slav gjithashtu shenojn mix me dinarid por kane perqindje slavic mix qe i ben te duken ndryshe nga ne.
Kjo tregon se kur sllavet kane ardhur ne balkan, shume ilir kane levizur ne zonat me te thella malore to shqiperise/kosoves dhe jane izoluar prandaj shenojn edhe perqindjen me te lart ne kto zona.

Prandaj neve e njohim ne ftyre nje shqiptar direkt ne rruget e evropes, sepse shume fshatar shqiptar jane

puro dinarid.

Dinarid eshte nja nga rracat me te vjetra evropiane, dhe pikerisht dinarid nga pamja mund fizike si disa fshatar te lodhur mund ta Ngaterrosh me armenet afganistanezt etj etj, por codi gjenetik eshte komplet ndryshe nga ata.

Kshtuqe serbia dhe shume injoranta shqiptar qe i thonin nje malsori hallexhi malok chechen etj ben qe fjala malok ktu merr nje kuptim krejt tjeter, superior race, or
ubermench as nietszche would call it:p

Nejse, qartesisht nuk di shume nga kto gjera, but i find these things interesting right now



Pse o mjeshter qenka me mire qe ta kesh prejardhjen nga Afrika se sa nga Azerbajxhani, apo chechenia?

Po kjo kojshia jeme qe i del se e ka prejardhjen gjenetike nga Tinglimajmun si t'ja bejme?

Mos valle kjo prove genetike do krijonte nje percarje ne popullin tone te dashur?


Postuar nga kurt datė 24 Maj 2012 - 19:58:

Askush nuk shenon puro dinarid pontid cm celt etc them une por me perqindje, gjithashtu peqindjen sa ervropian sa aziatic dhe african.
Ku eshte raid?! qe oak a shume kjo eshte harta e migrimit te ancesterve.

Ore si thua askush nuk i merr seriozisht kto kur intelektualet tane si lame me shoke dalin publikisht the thojn qe lidhja e shqiptarve me Iliret eshte nje enderr mit e shpikur nga ne nga ne shqiptaret
Kto jane deklarata taman antishqiptare..

Shelgo: 18000 vite, plus qe eshte north africa, big diference i think

Une nuk thashe kush eshte me mire apo me keq, thjesht po qes ne drite propoganden antishqiptare


Postuar nga kurt datė 24 Maj 2012 - 20:16:

kur behet fjale per tezen cecene etj, nese kjo do u pranonte atehere behet fjale qe kemi ardhur ne balkan ne shekujt e vona fare, pra kjo ska lidhje shume me kush i miri apo i keqi..


Postuar nga shelgu datė 25 Maj 2012 - 01:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
Askush nuk shenon puro dinarid pontid cm celt etc them une por me perqindje, gjithashtu peqindjen sa ervropian sa aziatic dhe african.
Ku eshte raid?! qe oak a shume kjo eshte harta e migrimit te ancesterve.

Ore si thua askush nuk i merr seriozisht kto kur intelektualet tane si lame me shoke dalin publikisht the thojn qe lidhja e shqiptarve me Iliret eshte nje enderr mit e shpikur nga ne nga ne shqiptaret
Kto jane deklarata taman antishqiptare..

Shelgo: 18000 vite, plus qe eshte north africa, big diference i think

Une nuk thashe kush eshte me mire apo me keq, thjesht po qes ne drite propoganden antishqiptare


Cfare propaganda o kurt. Ne e dime mire qe kemi qene te pushtuar nga te huajt per 10000 vjet dhe pushtuesit mbarsin sa mundin. Arma bilogjike eshte perdorur dhe do te perdoret perhere.

Pra sa i paster ngelka ky gen?
Dhe pse u dashka qe te jete i paster kur kjo gje eshte kunder biologjise(genet e larget nxjerrin pasardhes te fuqishem)


Postuar nga kurt datė 25 Maj 2012 - 08:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu

Dhe pse u dashka qe te jete i paster kur kjo gje eshte kunder biologjise(genet e larget nxjerrin pasardhes te fuqishem)

nuk jam i sigurt nese kjo eshte e vertet. Une per vete nuk e besoj.. Noshta NS mund tna shpjegoje me shume


Postuar nga shelgu datė 25 Maj 2012 - 17:26:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
nuk jam i sigurt nese kjo eshte e vertet. Une per vete nuk e besoj.. Noshta NS mund tna shpjegoje me shume


Kete deklarate e shikoj si te quditshme

Nuk beson apo nuk di? Nese nuk di me mire thuaj qe nuk di; nuk eshte turp qe te mos dish. Turp eshte kur nuk do qe te mesosh.


NS mund te na thote shume per kete dhe sigurisht qe eshte i besueshem, por une pse qenkam i pabesueshem?

Apo nuk e beson se nuk don me e besu?


Postuar nga kurt datė 26 Maj 2012 - 07:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu


Kete deklarate e shikoj si te quditshme

Nuk beson apo nuk di? Nese nuk di me mire thuaj qe nuk di; nuk eshte turp qe te mos dish. Turp eshte kur nuk do qe te mesosh.


NS mund te na thote shume per kete dhe sigurisht qe eshte i besueshem, por une pse qenkam i pabesueshem?

Apo nuk e beson se nuk don me e besu?

Jo shelgu, une te besoj ty se je zotni, por them se je i keq-informuar. Ka ca semundje qe nuk sherohesh dot p'sh nese je gjysem shqiptar dhe japonez apo african e mongolez etj

Pra cfar konsiderojm perzierje? Nje shqiptar me italian francez gjerman anglez etj kjo nuk quhet perzierje per mendimin tim, apo grek apo anadollas even, perderisa kto jane rraca te nje familjeje evropiane, And can oberlap.


Postuar nga NS-6 datė 26 Maj 2012 - 12:27:

Jane bere ne fakt studime per te treguar menyren se si kane migruar popuj (me kujtohet nje shkrim nga Scientific American mbi kete ceshtje) dhe jane marre si referim zona te ndryshme te gjenomes qe paraqesin nje ngjashmeri ndermjet individeve te ndryshem. Normal qe gjerat jane shume me te ngaterruara per faktin se mutacionet mund te ndryshojne formen e nje gjeni (edhe pse mund te jene mutacione pa efekte te drejteperdrejta ne fenotip).
Perzierja e popujve ka bere pjesen e vet sepse ka procese gjenetike (sic eshte crossing-over qe eshte permendur me pare ne teme) qe mund te ndryshojne gjenomen dhe qe jane pergjegjes edhe per fenotipin qe kemi.
Por ka edhe menyra te tjera qe jane me pak te ndikuara nga keto efekte sic eshte per shembull analiza e gjenomes mitokondriale. Kjo gjenome trasmetohet vetem nga nena duke qene se mitokondrite e spermatozoit mbeten jasht (kjo shpjegon edhe menyren e trasmetimit te semundjeve gjenetike mitokondriale) dhe e vetmja gjenome e pranishme tek zigota eshte ajo e nenes. Ne nje fare menyre kjo gjenome mbahet mire neper breza (natyrisht, minimalet e mutacioneve duhet te merren parasysh) dhe mund te paraqese nje lloj shenje me te sakte per analizen e gjenomave per te shpjeguar me mire menyren se si jane shperndare popullatat dhe lidhjet ndermjet tyre!


Postuar nga kurt datė 26 Maj 2012 - 16:43:

Interesting

Kto jane raste te rradha them une, dy njerz te kene te njejten gjenome me fenotipe te ndryshme


  Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 »
Trego 177 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.