Forumi Horizont Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga lost_soul datė 31 Gusht 2006 - 03:34:

m'u desh nja gjysem ore per te lexuar mbi trinitetin dhe te kuptoj qe ti s'e ke kuptuar mire ate, prandaj edhe te duket sikur ke bere ndonje zbulim te madh.

triniteti thote:
zoti eshte nje dhe ekziston njekohesisht ne tre entitete
i ati
i biri
dhe shpirti i shenjte..

i biri eshte i misheruar si njeri (jezusi) dhe eshte pra zot i vertete dhe njeri i vertete dhe si i tille shfaq veti njerezore dhe hyjnore..
nje pikture skematike qe mund te ndihmoje per te kuptohar trinitetin eshte bashkengjitur (marre nga wikipedia)
(meqe s'merrem me fe dikush tjeter mund te elaboroje me shume ketu po te doje)

kjo eshte pa u zgjatur shume.

kjo eshte baza e besimit kristian i nderuar, ky nuk eshte nje konkluzion qe duhet te vertetohet apo hidhet poshte sic po mundohesh ta paraqesesh ti. me kot lodhesh duke prure citate nga bibla dhe t'i perdoresh si argumenta per te konkluduar mbi statusin e jezusit. ato citate jane thjesht rrjedhime te faktit qe jezusi eshte zot dhe njeri njekohesisth, jo anasjelltas sic ke bere ti. te gjitha ato citate qe ke prure ne fillim jane mbeshtetur ne faktin qe jezusi eshte zot dhe njeri. ti ke bere pikerisht te kunderten, mundohesh t'i perdoresh per te hedhur poshte pikerisht faktin nga te cilat ato kane rrjedhur.. ???!!!

tani, cdo njeri ka te drejte ta besoje ose jo trinitetin, por nqs s'e pranon atehere s'ke te drejte te thuash qe bibla eshte kontradiktore. nqs kerkon te gjesh kontradikta ne bibel, duhet t'i gjesh ato duke u mbeshteturn mbi trinitetin dhe themele te tjera kristiane, pra t'i kesh pranuar me pare. nuk mund te thuash qe gjeta kontradikta ne bibel ne nje kohe qe je mbeshtetur ne qendrime te tjera, psh islamike ose budiste..

shpresoj te kem ndihmuar sadopak qe t'i riorganizosh arsyetimet ne koke..
shendet


Postuar nga Simona datė 31 Gusht 2006 - 04:31:

Bravo lost_soul se do na vdiste injorant njoni,car halli modh.


Postuar nga tolstoy86 datė 31 Gusht 2006 - 10:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul


i biri eshte i misheruar si njeri (jezusi) dhe eshte pra zot i vertete dhe njeri i vertete dhe si i tille shfaq veti njerezore dhe hyjnore..
nje pikture skematike qe mund te ndihmoje per te kuptohar trinitetin eshte bashkengjitur (marre nga wikipedia)


tani, cdo njeri ka te drejte ta besoje ose jo trinitetin, por nqs s'e pranon atehere s'ke te drejte te thuash qe bibla eshte kontradiktore. nqs kerkon te gjesh kontradikta ne bibel, duhet t'i gjesh ato duke u mbeshteturn mbi trinitetin dhe themele te tjera kristiane, pra t'i kesh pranuar me pare. nuk mund te thuash qe gjeta kontradikta ne bibel ne nje kohe qe je mbeshtetur ne qendrime te tjera, psh islamike ose budiste..

shpresoj te kem ndihmuar sadopak qe t'i riorganizosh arsyetimet ne koke..
shendet [/B]


Pra per te argumentuar qe gomari nuk fluturon duhet medoemos te besohet qe gomari fluturon.
smartie, mos me harro duate


Postuar nga BARIU datė 31 Gusht 2006 - 14:03:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Joh 1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.

Rev 19:16 Dhe mbi rroben e vet dhe mbi kofshėn ishte shkruar njė emėr: MBRETI I MBRETÉRVE dhe ZOTI I ZOTÉRVE.

Luk 24:50 Pastaj iu priu jashtė deri nė Betani dhe, si i ngriti lart duart, i bekoi.
Luk 24:51 Dhe ndodhi qė, ndėrsa ai po i bekonte, u nda prej tyre dhe e morėn lart nė qiell.
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen nė Jeruzalem me gėzim tė madh.
Luk 24:53 Dhe rrinin vazhdimisht nė tempull duke lavdėruar dhe bekuar Perėndinė. Amen!

Kjo eshte ajo qe thote Bibla.
Ju pershendes:
Bariu.


Postuar nga lost_soul datė 31 Gusht 2006 - 16:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha tolstoy86


Pra per te argumentuar qe gomari nuk fluturon duhet medoemos te besohet qe gomari fluturon.
smartie, mos me harro duate


kaq di te thuash more? po ariu fluturon? lexoje njehere ne kuran se atje i ke te gjitha te vertetat shkencore..


Postuar nga Equis datė 31 Gusht 2006 - 18:54:

JEZUSI NUK ESHTE ZOT,POR VETEM I DERGUARI I TIJ.

I nderuar Smart!

Ke bere shume mire qe e ke hapur kete teme.Se fundi me ka qelluar te bisedoj me nje grup njerezish te cilet jane futur ne nje sekt te ri ne Shqiperi,ku besoj se edhe Bariu merr pjese,qe eshte kisha e Jezusit apo ku e di une dhe qe e quajne nje fe me vete.

Jam shume dakord qe Jezusi nuk eshte zot,por ka qene nje profet i mbarsur me frymen e shenjte,qenuk e mohoj te kete lindur ne menyre hyjnore sic pershkruhet ne bibel.Une e kam lexuar disa here ate,qofte dhijaten e vjeter,qofte ate te rene dhe ne asnje vend nuk kam hasur qe Jezusi te quhet zot,apo ta permende dicka te tille.Njerezit si Bariu,marrin citate pa fund nga bibla,te mesuara permendsh qe cuditerisht vetem ata i kane lexuar sepse personalisht nuk i kam hasur asnje here kur e kam lexuar dhe rilexuar ate.Ti Smart solle shume fakte te shklruajtura ne bible qe vertetojne ate qe thua ti edhe une bashke me ty.Ndoshta nuk jam i afte t'i citoj permendsh ato shkrime por per nje gje jam i sigurt.Jezusi nuk ka thene kurre qe eshte perendi,aq me pak te kete mbushur mendjen njerezve ta besojne nje gje te tille.Eshte nje keqinterpretim i jashtezakonshem qe vazhdon prej shekujsh,dhe ndoshta qe ne momentin e pare kur kane shkruajtur dhijaten e re.Vete fakti se ajo eshte shkruajtur nga 40 dishepuj apo prifterinjteben te dyshosh ne saktesine e ketyre shkrimeve,aq me teper qe nga njeri ungjill ne tjetrin mund te gjesh shkrime kontradiktore apo qe nuk gjenden ne tjetrin.Kujt duhet t'i besojme pra?

Jezusi ka thene qe gjithska qe thoshte dhe bente,te gjitha rrethanat e jetes se tij ishin paracaktuar me pare nga Ati,Perendia.Zotit te tij qe i lutej dhe i kerkonte ndihme.Ai Zot Perendi qe i jepte fuqi te permbushte detyrat e veta,te bente mrekulli apo te shpaloste fjalen e perendise.Eshte fakt qe Jezu Krishti ishte krejt i pafuqishem pa ndihmen e Zotit,gjithshka qe thoshte apo bente thoshte qe vinte nga Ati i tij.edhe para se te vdiste e dorezoi shpirtin ne duart e Perendise.A mund te jeni kaq te verber sa te mos e kuptoni qe perendia eshte nje fuqi supreme,aq e pakufishme qe vete Jezu Krishti i perulej dhe i bindej me gjithe shpirt pa e vene ne dyshim urdhrat e tij.Si mkund te ishte pra Krishti Zot?Cfare llogjike ka qe t'i lutej vetes se tij,qe te ndihmonte veten e tij per te perballuar mizorine e kohes ku jetonte?A mundet qe Zoti i plotfuqishem krijuesi i gjithersise te linte veten e tij te rrihej perbuzej apo te vdiste ne kryq?Me e pakta do ndodhte nje shkaterrim tjeter si ai i kohes se NOhes.

Vete Kisha e krishtere eshte ne themele te gabuara,Njerezit praktikojne idhujtarine duke adhuruar kryqin statuajat e shenjtoreve dhe quajtur krishtin zot kur zoti eshte nje dhe i vetmi.

Ky eshte mendimi im pershendetje


Postuar nga lost_soul datė 31 Gusht 2006 - 20:35:

Re: JEZUSI NUK ESHTE ZOT,POR VETEM I DERGUARI I TIJ.

Citim:
Po citoj ato qė tha Equis

.......
Une e kam lexuar disa here ate,qofte dhijaten e vjeter,qofte ate te rene dhe ne asnje vend nuk kam hasur qe Jezusi te quhet zot,apo ta permende dicka te tille
.............


po pse s'e paska thene?, vetem pse ndoshta s'eshte permendur ne menyre eksplicite?? (qe duhet verifikuar siqofte). zotrote je i gatshem te pranosh qe kurani me "malet dhe fushat levizin" e ka pasur fjalen per rrotullimin e tokes dhe jo fjala vjen per levizjet tektonike, nderkohe qe s'je i gatshem te pranosh te njejten menyre te gjykuari per biblen..
Citim:
Po citoj ato qė tha Equis

...........
Ati i tij.edhe para se te vdiste e dorezoi shpirtin ne duart e Perendise.A mund te jeni kaq te verber sa te mos e kuptoni qe perendia eshte nje fuqi supreme,aq e pakufishme qe vete Jezu Krishti i perulej dhe i bindej me gjithe shpirt pa e vene ne dyshim urdhrat e tij
.................


lexoje trinitetin dhe atehere keto fjale do te kene kuptim

Citim:
Po citoj ato qė tha Equis

...........
Cfare llogjike ka qe t'i lutej vetes se tij,qe te ndihmonte veten e tij per te perballuar mizorine e kohes ku jetonte?
.................


cfare llogjike kerkon i dashur, ky eshte besim jo shkence. s'ka vend per llogjike ketu. ti mendon se feja qe ti beson ka ndonje llogjike. ti mendon psh se fjalia "zoti e krijoi boten ne x dite" ka ndonje llogjike? asnje llogjike s'ka ketu. njeriu thjesht i beson keto gjera, ose jo.

Citim:
Po citoj ato qė tha Equis

...........
sekt te ri ne Shqiperi,ku besoj se edhe Bariu merr pjese,
.................


eh.. sa pak mjafton qe njeriu te filloje te besoje neper gjera... nuk cuditem qe njeriu beson ne zot..


Postuar nga SmArTs_WAY datė 01 Shtator 2006 - 16:19:

Pėrshėndetje tė nderuar…
Mbase e nderuar ke bėrė disa koncpetime prej mendimeve tė tua tė pabaza, une do tė tė kundėrpėrgjigjem me citate biblike, mirėpo mundėsisht tė mė ktheni pėrgjigje pėr ēdo pikė qė do t’a ceki e nderuar:
1. Vetė besimi i njeriut nė vete ngėrthen se Ai (njeriu) duhet ta njeh Zotin e Tij, me cilėsi tė pėrsosura e tė veēanta, qė i takojnė vetėm Atij. Pėr Jezusin kemi lexuar se ai bėnte gjum, e lodhej, kėtė e argumenton citati biblik ku thotė: “Dhe Jezusi, i lodhur nga udhėtimi, u ul pranė posit“. (Gjoni 4), apo citati tjetėr qė thotė: “Ai ndėrkaq po flinte nė kiē mbi njė jastėk”. (Marku 4:38)”, e qe nė citate tjera tė Biblės mund tė shohim se Zoti nuk i ka kėto cilėsi, si p.sh. citati ku thotė: “Perėndia i pėrjetėsisė, Zoti, krijuesi i kufijve tė tokės, nuk mundohet dhe nuk lodhet, zgjuarėsia e tij ėshtė e panjohshme”. (Isaia 40:28), apo tek Psalmi thuhet: “Ja, ai qė mbron Izraelin nuk dremit dhe nuk fle“. (Psalmi 121:4)”. D.m.th. pėr Zotin Bibla na mėson se prej cilėsive tė Tij janė: 1) moslodhja, 2) pagjumesia, 3) perjtesia, 4)krijues, 5)zgjuarsia, ndėrsa nė anėn tjetėr Bibla na mėson se Jezusi kishte kėto cilėsi: 1)lodhej, 2)pushonte, 3) bėnte gjumi, etj. E qė kėto cilėsi janė nė kontradikt me ato tė Perėndis. Dhe ato e nderuar qė keni thėnė ju, se njėkohėsisht mund tė jenė tė dy, dhe duke e thėnė, se kjo ėshė vetėm besim, dije, se njeriu (i menēur) nuk pason qorrazi, mirėpo besimin e tij e argumenton, qė nė atė mėnyrė ta kėnaq zemrėn e tij, e nderuar. Tė lutem mė sjell argumente, si ka mundėsi (qė njė logjikė e shėndoshė) tė pranojė qė Zoti, tė lejoj qė njerėzit (krijesat e Tij) t’a malltretojnė, apo si ka mundėsi qė njeriu tė pranojė, qė Zoti i Cili e Krijoi Atė (njeriun) qė shkrihet nė njė cilėsi e qenie tė krijesės sė tij. Ajo pėr ēka akuzohet Zoti i Lartėsuar (d.m.th. cilėsitė njerėzore) janė gėnjeshtra tė gėnjeshtarėve, dijeni o njerėz Zoti ėshtė i pastėr prej kėtyre tė metave (gjmėsia, lodhje, harresa etj).
2. Sigurisht jofillimi dhe jombarimi ėshtė cilėsi e Zotit tė Madhėruar. Nėse neve themi qė Zoti, pėr njė periudhė kohore (sic thonė krishterėt) u shkri nė qenie njeri (njėkohėsisht duke qenė Zoti), iu themi se kjo ėshtė njė e kotė, qė e pranojnė vetėm injorantėt. Zoti ėshtė i Pastėr prej kėsaj qė i mvishet. Jezusi ishte ai qė dha shpirt, siē na tregon Bibla: “...''O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!''. Dhe, si tha kėto, dha fryma”. (Luka 23:46), tė nderuar kėrkojė pėrgjigje tė mė jepni se kujt ia dha kėtė frymė, dhe pse i tregoi Atit kur Ai (Jezusi) ishte vetvetiu Ai. D.m.th. kjo ėshtė njė kontradiktė krishtere, qė merreni me mend, edhe Shėn Agustini, ka pohuar se gjatė tėrė jetės sė tij ai nuk ka munduar ta kuptojė trinitetin. Ju lutem, kur Ai (si udhėheqės shpirtėror e prift) nuk ka mundur ta kuptojė (sepse siē thonė ata, njeriu e ka mendjen e ngushtė pėr ta kuptuar) atėhere, pse ti o i krishterė mundohesh tė mė bindėsh mua se triniteti ėshtė i vėrtetė mirėpo ja qė sipas teje unė nuk po e kuptojė. Mbase as ju nuk jeni duke e kuptuar, dhe thoni: “Mendja ėshtė e vogėl pėr tė kuptuar kėtė fenomen”. Tė nderuar, Bibla thotė njė njė citat: “ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme, tė cilėn asnjė njeri nuk e ka parė kurrė dhe as mund ta shohė; atij i qoftė nderi dhe pushteti i pėrjetshėm”. (1 Timoteu 6:16). Tė nderuar, kėtu Bibla tregon se Zoti ka njė cilėsi qė asnjė njeri nuk e ka parė. Kur Bibla thotė: “ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė” tregon se kjo ėshtė njė cilėsi qė e dallon Zotin. Ne citatin e parė tregon se: 1)Jezusi merrte frymė, 2) Ia dha frymėn Atit (nė duar e Tij), ndėrsa pėr cilėsi tė Zotit nė citatin e parė dhe atė tė dytė shohim se: 1) Zoti, ėshtė i vetėm, dhe tė gjithė vdesin pėrveē Tij, 2)Atij i takon nderi dhe pushteti. E si ka mundėsi qė Zoti i Madhėruar, tė bie nė malltretimet e krijesave tė Tij, kur ai ka pushtet e nder, e fuqi?!
Ku i keni argumentet tė nderuar?! Njė shembull: Nėse jeni nė njė dhomė, me njė shok apo shoqe, dhe dėshironi ta rrihni, dhe ajo thotė: “Mė ndihmoni!”, atėherė ju menjėherė, filloni tė dyshoni se ju nuk jeni vetėm Aty (me shokun apo shoqen), mirėpo ėshtė edhe dikush qė ju pėrcjell (fshurazi). I njejti ilustrim vlen edhe pėr citatin ku Jezusi i tha Atit: “''O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!'', qė tregon se Jezusi nuk ka folur me vetvetėn mirėpo me dikė, qė Ai e llogariste Njė e tė Vetėm.
Vlen tė tregohet fjala e Biblės: "Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia”. (Psalmi 90:2), e qė ky citat tregon se Jezusi nuk ėshtė Profet, sepse ai kishte njė fillim.
3. Apo a ka mundėsi ndonjėri prej jush tė nderuar anėtarė (tė krishterė) tė mė tregoni se si Zoti, tė mos e dijė se kur bėhet dita e gjykimit, kur ai vet e ka caktuar atė ditė? Nėse Jezusi na qenka Perėndi, pse u pėrgjigj pėr pyetjn se kur do tė ndodhė dita e gjykimit duke thėnė: ''Sa pėr atė ditė dhe atė orė, askush nuk e di, as engjėjt nė qiell, as Biri, por vetėm Ati”. (Marku 13:32), nga pjesėt e fragmentit as engjėjt, as biri, nėnkuptojmė se: Tė gjith kėto janė qenie nė vete, dhe nuk janė bashk siē pretendojnė tė krishterėt pėr birin (dhe shpirtin e shenjtė) se janė bashkė me Atin. Nėse biri nuk e din, e Ati po e di, ndėrsa ata janė njė sipas juve, a d.m.th. kjo se ata nuk ishin krejt Njė? Ju lutem, ta keni parasysh se njerėzit nuk pasojnė mė verbėrisht teoria, mirėpo hulumtojnė, dhe dijeni se kėto teoria tė kota nuk i merr askush pėrderi tė mos i argumentoni. Jezusi ishte Profet, dhe Ai nuk i dinte ēėshjtjet (dijet) qė Zoti nuk ia ka dhėnė. Nga ai citat i lartėpėrmendur ne arrijm tė kuptojmė, se Jezusi nuk ėshtė Gjithėdijshėm, e si ka mundėsi qė Zoti te jetė mosnjohjes i asaj qė Ai vet ka krijuar?! Zoti ėshtė gjithėdijshėm, e ketė na e tregon citati biblik, i cili menjėherė e rrėzon nė tokė teorinė se Jezusi ėshtė Zot (i cili ishte me dituri tė kufizuara): “Mos u bėni, pra, si ata, sepse Ati juaj i di gjėrat pėr tė cilat keni nevojė, para se ju t'i kėrkoni”. (Mateu 6:8). Unė (si musliman) besoj se Zoti i Lartėsuar, ėshtė i gjithėdijshėm dhe them qė, s’ka asnjė krijes tė gjithėdijshme.
4. A ka mundėsi tė ma sqaroni tė nderuar thėnien e Jezusit qė e shėnoi Gjoni: “Unė s'mund tė bėj asgjė nga vetja ime”. (Gjoni 5:30), qė na tregon se ato qė Ai mund t’i bėjė, i bėn nga fuqija qė ia jep Zoti i Tij, i cili sipas Zanafillės ėshtė i plotėfuqishėm: “Unė jam Perėndia i plotfuqishėm…”. (Zanafilla 17:1). Tė nderuar a nuk ėshtė ky njė argumente i qartė, se Jezusi nuk ėshtė Zot?! Apo a ka mundėsi tė mė sqaroni, si ka mundėsi qė njė Zot, tė kėrkon ndihmė nga engjėjt e Tij, dhe ata ti ndihmojnė, lexo citatin: “Atėherė iu shfaq njė engjėll nga qielli pėr t'i dhėnė force”. (Lluka 22:43) e neve mund tė kthehemi menjėherė tek citati qė thotė se: “… Perėndi i plotfuqishėm”. (Ekzodi 6:3), e si ka mundėsi tė ketė nevojė njė i plotėfuqishėm pėr fuqi qė ti jipet nga krijesat e Tij qė janė me fuqi tė kufizuar (sikur engjėjt)? A nuk eshtė ky argument se Jezusi nuk ėshtė Zot?.
5. Bibla neve qartė (pėr tė zotėt e mendjes) tregon, se Zoti nuk mund tė shihet (nė kėtė Botė), duke thėnė: "Ti nuk mund tė shikosh fytyrėn time, sepse asnjė njeri nuk mund tė mė shikojė dhe tė jetojė". (Ekzodi 33:20), ndėrsa Jezusi ishte ai qė njerėzit e shihnin: “Atėherė njerėzit, kur panė shenjėn qė bėri Jezusi, thanė: Me tė vėrtetė ky ėshtė profeti, qė duhet tė vijė nė botė”. (Gjoni 6:14). Vallė, o njerėz a nuk jeni duke pare argumente, qė citati na tregon se Jezusi ishte njė Profet?! Njė anėtare kėtu ka thėnė: “dhe si i tille shfaq veti njerezore dhe hyjnore..”, e unė tė them (duke tė pyetur) si ka mundėsi, qė njė gjė qė Zoti thotė ska mundėsi, njėkohėsisht tė tregon se Bibla ėshtė e mundshme. Vallė, Zoti i Biblės, ėshtė i pafuqishėm pėr ti obliguar gjėrat (qė ka thėnė qė s’mund tė bėhen) tė mos bėhen?!. Bibla na thotė, dhe kėtė e besoj, se njeriu nuk ka mundėsi tė sheh Zotin (nė kėtė Botė), ndėrsa Ti e nderuar thua se Jezusi ėshtė Zot, e pėr tė cilin Bibla na thotė se njerėzit e kanė parė.
6. Kaptina Jakobi (nė Bibėl) na tregon qė: “...Perėndia nuk mund tė tundohet nga e keqja, dhe ai vet nuk tundon asnjeri“. (Jakobi 1:13), e qė Marku thotė pėr Jezusin (Profetin) i cili ishte : “...i tunduar nga Satanai (djalli)”. (Marku 1:13), apo edhe Mateu na tregon se: “Atėherė Fryma e ēoi Jezusin nė shkretėtirė, qė djalli ta tundonte“. (Mateu 4:1). Ju lutem, Bibla na tregon se Zoti: a)nuk e mund e keqja, b)nuk e mund djalli, c)ai nuk tundon askė, ndėrsa Jezusi: a)i tunduar nga satani, e qė kjo na tregon se Jezusi nuk ėshtė Zot, e as bir, por ėshtė Profet. Vallė, a nuk janė kėto fakte e argumente bindėse?! Vallė, ēka kėrkoni, tė vijė Jezusi, qė tė na tregojė?.. Dijeni se (inshAllah) Jezusi (Isau paqa qoftė mbi tė) do tė vijė dhe e vėrteta do tė ngadhėnjej.
7. Q’farė kuptimi ka kjo, qė Zoti t’i lutet Zotit? “ndėrsa po lutej, qielli u hap”, “Por ai tėrhiqej nė vende tė vetmuara dhe lutej”, ” Jezusi po lutej nė vetmi”, “dhe ra nė gjunj dhe lutej”, “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 3:21/ 5:16/ 9:18/ 22:41/ 6:12), apo siē na tregon Mateu: “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej” (Mateu 26:39), mė tregoni kujt i lutej Jezusi?, krijesave tė Tij?, Zotit tė Tij,? Kujt, kujt?... Ju lutem, mos u tregoni naiv, mbase e dijmė (tė vėrtetėn) se Jezusi ishte i Dėrguari i Zotit, dhe njė njeri si gjithė ne, mirėpo kishtė njė status mė tė lartė, “Profet i Zotit” dhe bėnte mrekullira. Lluka mė lartė na tregon, se ai nuk ishte Zoti, por ishte Profeti i Cili: “...e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (9:18).
8. Q’farė thuani pėr kėto citate qė tregojnė Profetėsinė e Jezusit (paqa qoftė mbi tė!):
a) “Atėherė njerėzit, kur panė shenjėn qė bėri Jezusi, thanė: Me tė vėrtetė ky ėshtė profeti, qė duhet tė vijė nė botė”. (Gjoni 6:14)
b) “...por vullnetin e Atit qė mė ka dėrguar...” (Gjoni 5:30,31)
c) "Bekur qofte ai qe vjen ne Emer te Zotit...ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]
d) "I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter." [Marku 12, citati 29-32], a nuk po e shihni: Hyu ynė. D.m.th. paska pas Hy (Zot) Jezusi (profeti).
e) "Kush ju pranon juve, me pranon mua, e kush me pranon mua, pranon ate qe me dergoi mua. Kush pranon profetin pse eshte profet, do te marre shperblimin qe i takon profetit." [Bibla: Mateu 10/40-41]

Tė mė pėrgjigjeni pėr ēdo citat nėse dėshironi debat tė mirėfillt.
Kalofshi mirė!
Me rrespekt nga SmArTs_WAY [P.P.S]
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga Equis datė 02 Shtator 2006 - 18:34:

Re: Re: JEZUSI NUK ESHTE ZOT,POR VETEM I DERGUARI I TIJ.

cfare llogjike kerkon i dashur, ky eshte besim jo shkence. s'ka vend per llogjike ketu. ti mendon se feja qe ti beson ka ndonje llogjike. ti mendon psh se fjalia "zoti e krijoi boten ne x dite" ka ndonje llogjike? asnje llogjike s'ka ketu. njeriu thjesht i beson keto gjera, ose jo.I (E)dashur lost-soul.Nuk arrij te kuptoj nga fjalet e tua nese thjesht me kundervihesh mua apo me te vertete i mendon keto qe thua.Te lutem pozicionohu dhe shprehe mendimin tend.


Nga njera ane ti me thua qe t'i mare cope ashtu si jane shkruar ne bibel si nje histori qe ka ndodhur,nga ana tjeter duhet t'i interpretoj ashtu si mund te interpretohet kurani pra simbolikisht apo ne menyre metaforike.

Ne bibel thuhet se Perendia e krijoi qiellin token yjet dhe beri te mundur jeten ne toke per 6 dite dhe te shtaten beri pushim.Shkencerisht nje gje e tille eshte e pamundur dhe kete te gjithe e dime shume mire.Njeriu u krijua nga balta,ne fillim burri pastaj gruaja,dolen kallup ashtu perfekt simbas shembellimit te perendise (Vete zoti nuk ngjan me asnje krijese,nuk mund te krahasosh apo t'i shembellesh atij).Sepse eshte i paarritshem,nuk mund t'i japaesh asnje forme asnje ze as seks,as edhe emer.Dhe ti mendon qe njeriu kjo krijese e mjere eshte nje shembelltyre perfekte e perendise kur vete perendi nuk mund te shembellehte me asnje gje?Ne shkrimet e shenjta ndalohet idhujtaria,Vete zoti e ka ndaluar kete gje ne urdheresat e shwenjta te Moisiut si nje mekat vdekjeprures.Por nese do ta marrim Krishtin si perendi,atehere kisha eshte ndertuar ne themelle te tmerrshme mekatare,duke patur ne qender figuren e krishtit mbi kryq,apo imazhe te tij,apo shenjtoreve.Dhe njerezit i pwerulen ketij kryqi,i falen sikur te ishte vete shmebelltyra e Zotit.A nuk eshte kjo idhujtari?Nje mekat vdekjeprures?Mos valle Krishti (Zoti) qe ka lejuar adhurimin e tij,shembellimin e tij nuk bie ne kontradikte te tmerrshme me veten e tij kur ai vete nese do te ishte perendi e ka ndaluar rreptesisht nje gje te tille?


Une nuk jam mysliman as nuk i perkas ndonje feje ne vecanti,prinderit e mia dhe fisi eshte krejtesisht ortodoks,pra nuk eshte se mbroj kuranin ne keto momente,por te them te drejten jam shjume i bindur qe kurani eshte vertet fjala e zotit,i krijuar ne menyre hyjnore,ne ndryshim me biblen,qe eshte krijuar nga njerezit.Vete ne kuran shpjegohen gati te gjitha fushat e shkences,mejeksi,astronomi,gjeologji,fizike,matema
tike,filozofi deri edhe muzike apo art.Aty gjejme shpjegime per gjenetiken,per trupin e njerezveapo te kafsheve,per menyren si funksionon trupi i njeriut,gjaku dhe ndertimi i tij me rruazat e kuqe apo te bardhe.Mos harro qe behet fjele ne shekullin e tete apo te shtate te eres sone.Gjithshka eshte e mrekullueshme ne te,dhe duke mare parasysh qe vete Muhamedi nuk dinte as te lexonte as te shkruante,dhe aq me pak te kishte njohuri shkencore kaq te perparuara qofte edhe per ditet e sotme.Ne bibel un gjej vetem nje histori kontradiktore shpesh here dhe ti me thua ta besoj ashtu si eshte shkruajtutr qofte edhe kur llogjika ime nuk e pranon,qe eshte kontradiktore me veten e vet?Apo perrallat e trinise se shenjte me atin birin dhe shpirtin e shenjte.Qe bejne nje te vetme qe quhet perendi pra te tre se bashku.

Feja duhet te ece krah per krah shkences,gje qe per here te pare ndoshta eshte arritur me kuranin,ndoshta edhe me profete te tjere si Buda apo Krishna Zoroastra Etj.Pse duhet te hedh poshte 6 fe te ndryshme te cilat kane tipare te njejta gati,mesime dhe urdheresa te ngjashme me njera tjetern qe ne kohet e ndryshme kur kane ardhur kane plotsuar njera tjetren .Pse duhet t'i mohoj shkrimet e tyre qe jane shkencerisht te provuara,qe kane llogjike te shnedoshe dhe nje filozofi te mrekullueshme per te besuar qe Zoti sipas te krishtereve nuk qenka vetem nje por tre se bashku,qe ka fytyre dhe shembelletyre (krishti dhe kryqi)qe nuik pranon asnje fe tjeter kur vete profetet si abrahami,krishne,muhamedi etj.kane pranuar qofte dhe parashikuar ardhjen e Krishtit ne Toke.Pse duhet t'i hedh poshte ato dhe t'i marr qofte cope ashtu si jane3 shkruar qofte edhe simbolikisht biblen qe ne shume raste nuk me bind aspak.Por edhe sikur ta pranoja si shkrim te shenjte perseri aty nuk thuhet ne asnje cast qe Krishti e shpall veten Perendi.

Prandaj dhe njehere po theksoj qe Krishti eshte Profet,i derguari i Perendise,qofte edhe lindur ne menyre hyjnore nga MAria e virgjer.(Per Zotin nuk ka asnje gje te pamundur.Por edhe sot shkenca ka arritur te krijoje ne epruvete embrion njerezor pa patur nevoje per mardhenie seksuale,keshtu qe edhe nje vajze e virgjer mund te linde sot ne menyre laboratorike.)

Lost Soul i belive ure really lost.Kur te citosh fjalet e mia ,mundohu te japesh nje shpjegim llogjik ne kunderveniet e tua.


Postuar nga Amstel datė 03 Shtator 2006 - 06:26:

equis ti je e bindur qe kurani eshte fjala e vertet e zotit gje ti e beson shume,eshte mendimi yt shume mire,dhe thua qe eshte e krijuar ne menyre hyjnore!!
a mund te ma shpjegosh nga je kaq e sigurte per keto qe thua?
mund te me thuash qe i ke degjuar por ti nuk e di ne eshte e sigurte tjeshte beson lal,
prandaj nuk duhet te flasim shume per gjera qe nuk i kemi pare vet tjeshte besojme ne ato kushdo qofte kurani apo bibla...
une vertet besoj ne bibel dhe une mund te them se ajo eshte fjala e vertet e zotit edhe tjetri po ashtu por vetem besjme nuk eshte se jemi te sigurte.dhe dicka tjeter,meqe beson se kuran per ty eshte fjala e vertet a ke marre nsonje gje nga kurani?ke kerkuar dicka dhe te eshte plotesuar?


Postuar nga Amstel datė 03 Shtator 2006 - 06:30:

e si mund te hec feja perkrah shkences aman?
sot ne shkence mund te krijosh shume gjera por ska snje lidhje me fen,vertet sot me ane te shkences mund te bej femije nje grua e virgjer por me ane te spermes te nje mashkulli...
atehere nuk kishte shkence dhe nuk mund ta krahasojme ate kohe me kete te sotmen.


Postuar nga jasemina datė 03 Shtator 2006 - 10:17:

Niku, nga pergjigja jote kuptohet se nuk ke njohuri fetare, mos me keqkupto. Por a e di se ēfar kam lexuar? dhe jam bindur pasi e kam siguruar kete informacin qe eshte i sakte?
Me pare nuk kish shkence, ēudi!,
Njerezit nuk dinin per krijimin e njeriut, ēudi!
Por dhe une jam habitur sepse, si krijohet njeriu shkencetari gjerman e zbuloi vetem ne fund te shekullit 19- fillim i 20 , nderkohe qe ne Kuran kjo gje ishte shkruar 14 shekuj me pare, Habitesh, dhe une jo me pak.
Atje thuhej" Ne e krijuam njeriun nga nje leng i njgjizur, me pas e beme nje cope mishi si te kafshuar( vertet keshtu eshte forma e njeriut ne kete faze) me pas kesa cope mishi e veshem ne eshtra she e mbeshtollem ne 3 erresira( barku, mitra, cipa qe mbledh femijen) dhe ja ku e nxjerrim njeri te formuar, i cili me pas behet kundershtues"
Me habiten por edhe me rrenqethen keto fjale pasi ne vertet behemi kundershtues.
do te thuash se keto fjale jane shkruar ne Kur'an pasi jane zbuluar?. edhe une keshtu thashe, por shkencetari i cili zbuloi kete mrekulli nuk i beri keto pyetje pasi ai eshte shkencetar dhe e di se ka kopje te vjetera te kur' anit. pra nuk eshte pyetje me vend. E di ētha ai Muhamedi ka pasur mikroskop. por me pas nuk e vazhdoi, sepse mikroskopi i pare u shpik ne shekullin e 17 dhe nuk zmadhonte fotografine me teper se 10 here, dhe jo me te depertonte ne bark te nenes. keto rezultate jane arritur sot , fale mjeteve teper te sofistikuara.
Tani si shpjegohet qe keto te dhena jane ne Kur'an?
nuk do te zgjatem pasi mendoj se je shume i afte ta kuptosh vete, pasi mendoj se kam te bej me nje te arsimuar.
Nuk mendoj se do te habitesh dikush se si e dinte Zoti si u krijua njeriu?
Kur'ani nuk ka autor tjeter veē Zotit.
Sipas fese Islame dhe atyre qe e kane studiuar muslimane ose jo,ai eshte nje liber i cili nuk ka mundesi te jete veper e nje njeriu te 14 shekujsh te shkuar dhe per me teper ai ishte analfabet.
Do te thuash pse shkencetari u lodh dhe nuk e mori gati?
por ti mendon se Kur' ani eshte aq i thjeshte sa me te lexur do te gjesh domethenien?
"Ne krijuam dy dete dhe ne mes tyre vume pengese qe ju nuk e shihni" eshte nje varg nga nje citat ne Kur'an. dhe e di nje shkencetar i oqeanologjise, zbuloi jo me larg se mesi i shekullit te 20 , se ndodhen dy dete te cilat ne pamje jane nje por ne nje pike ata jane te ndare, ēuditerisht ujrat nuk perzihen dhe as peshqit nuk e kalojne anen.
" Mendon njeriu se ne nuk do ta ringjallim?, jo, Ne do ta ringjallim, madje eshe majat e gishtave te tij" dhe vone u zbulua se maja e gishtit te njeriut eshte e ndryshme askush ne kete bote nuk e ka te njejte me ata para tij dhe ata qe do te vine pas tij , sikush e ka gjurmen e gishtit te ndryshem.
Nuk do te zgjatem pasi shembuj te tille gjeta mjaft atehere kur kerkova. por nuk eshte e vertete qe shkenca nuk ecen baras me fene. Shkenca zbulon dhe feja verteton , ekzistencen e Zotit dhe te Rruges se drejte.


Postuar nga jasemina datė 03 Shtator 2006 - 10:26:

me fal niku, edhe dicka gjerat nuk eshte e domisdoshme te shihen qe te besohen. Ka gjera qe nuk ka nevoje per tu pare pasi vertetohen ne ane te tjera. Dhe njeriun Zoti e beri me tru qe te kete llogjike, por nese ti nuk e sheh trurin me sy, Beson se ato nuk ndodhen ne koke?. Atehere del se une nuk mund te bindem qe njeriu ka tru pa i pare vete ato. Por ja qe dalin rruge te tjera nuk eshte e thene ti shoh me sy, sepse veprimet dhe llogjika qe japin na verteton se ne kemi tru.E respektoj fene qe ke dhe biblen qe lexon pasi dhe une e kam lexuar dhe e lexoj, por ne njerezit duhet te perdorim mire trurin.


Postuar nga Equis datė 03 Shtator 2006 - 13:13:

Jasemina,te falenderoj qe pak a shume i illustrove me disa citate nga Kurani ato qe thashe edhe une ne mesazhin e meparshem.

Vertet edhe une kam patur shume dyshime i nderuar Nik persa i perket prejardhjes hyjnore ose jo te Kuranit,por Jasemina ta shpjegoi mendoj shume qarte pse eshte e pamundur qe ne mendje njerezore te jete aq e larte dhe e zhvilluar ne shekullin e gjashte,kur njerezit jetonin akoma ne tribu dhe adhuronin demat apo lopet si perendi,kur nuk existonte as gjuha e shkruar,te pakten Muhamedi vete ka qene analfabet.

Gjithshka ne Kuran eshte e mrekullueshme,cdo fjale e tij eshte me vend dhe as nuk mund ta zevendesosh apo ta heqesh sepse ato plotesojne njera tjetren.Ne Kuran shpjegohet ne nje gjuhe hyjnore gjithshka qe ka lidhje me jeten me njerezimin,me universin me gjithshka.Thua qe shkenca nuk mund te ece perkrah fese,po pikerisht shkenca ka qene ajo qe ka faktuar fjalet e Kuranit,dhe eshte bere e mundur vetem ne saje te teknologjise se diteve te sotme.O Zot,aty flitet edhe per sistemin diellor,per levizjet e planeteve,per prejardhjen e yjeve apo me sakte (Big Bangut).Per formimin e stineve,eklipset apo ekuinokset,dhe te mendosh qe ne ate kohe njerezit mendonin qe toka ishte e rrafshet,dhe qendra e gjithesise,qe nuk mund te rrotullohet etj.Kur ndodhte eklipsi i diellit apo i henes njerezit hapnin varret duke menduar se erdhi fundi i botes,qe edhe termetet kishin nje perendi te termeteve apo tokes,qe shiu ishte perendi me vete.Njerezit ishin te zhytur ne nje injorance totale te tmerrshme,dhe nuk mund te shkruanin nje liber aq te mrekullueshem qe sot e kesaj dite eshte teper i veshtire per t'u kuptuar apo interpretuar qarte dhe korrektesisht.Jam i bindur ne prejardhjen hyjnore te kuranit sepse jo vetem eshte i sakte apo i dobishem nga ana morale dhe filozofike ne mesimet e tij,por edhe sepse mund te faktohet apo verifikohet cdo fjale qe ka lidhje me shkencen qofte edhe shkencerisht.
Vetem ne mesin e shekullit te 19 Darvini solli teorine e tij prejardhja e specieve,gje qe ne kuran ka qene e shkruar 13 shekuj me pare.dhe jo vetem eshte shpjeguar gjithshka por edhe ka parashikuar teorine e Darvinit,dhe i kundervihet asaj ne disa pika te rendesishme.Darvini eshte materialist qe nuk mund te shpjegoje pse jeta eshte kaq e mrekullueshme,pse nuk ka asnje specie te njejte ne toke,per lidhjet e kafsheve,ligjet e natyres ne čpergjithse.Ai ne pamundesi per te shpjeguar kete mrekulli i jep nje gjykim siperfaqesor qe eshte sipas tij instikti.
Kurani qendron me lart se cdo mendje njerezore qofte dhe gjeni i diteve tona,pra nese nuk eshte hyjnor por i shkruajtur nga nje njeri,atehere ky njeri ka qene i frymezuar nga shpirti i shenjte ose nje fuqi teper e larte dhe e mrekullueshme qe ka mundur te shkruaje kete liber.
Besoj se e njejta gje ka ndodhur ede me biblen cifute,apo shkrimet e shenjta budiste,qe kane nje filozofi te jashtezakonshme,aktuale, dhe ta mendosh qe jane krijuar 3 mije vjet me pare.

Bibla dhiata e re e kKrishtere mund te kete frymezim hyjnor,nuk e mohoj,por interpretimi qe i behet asaj,ndryshimet qe i jane bere ne shekuj jane te gabuara dhe njerezore.

Lost soul,ai vizatimi grafik per trinine e shenjte eshte nje absurditet me vete


Father is not the son, is not Holy spirit,but each of them is God.

sipas teje qenkan tre zota,sepse nese nuk jane te njejte me njeri tjetrin.Por pastaj jane te njejte sepse qenkan Zoti pra i njejti person.Ckuptim ka kjo?Jane apo nuk jane i njejti person pra Zoti,apo jane tre Zota te ndryshem?Cfare llogjike qenka kjo?


sipas teje:
A nuk eshte = B
A nuk eshte = C
A = X= 3


B nuke eshte = A
B nuk eshte = C
B = x=3

C nuk eshte = A
c NUK ESHTE = B
C = X=3

Pra A =X,B=X,C=X pra = 3.qe i bie qe a=b=c=X=3 por gjithashtu A nuk eshte = B Nuk eshte = C te cilat jane te = x (3),i bie qe as njera nuk eshte e barabarte me Xnese jane te ndryshme nga njera tjetra.Ckuptim ka kjo?

ose 2 nuk eshte = 3
2 nuk eshte =4
2 = X por 3 = x dhe 4 = x,pra 2 =4=3 sipas teje.Nuk di se cfare shembulli tjeter te japper te shpjeguar absurditetin e asaj pikture apo shpjegimi qe na dhe.Tamam sic e tha dikush tjeter qe Gomari fluturon dhe se duhet t'i besoj kesaj pa e vene ne dyshim.

E sakte do te ishte:


PerendiaProfetiNjeriu


Perendia eshte nje dhe e vetme qe ka krijuar beselidhje me njeriun dhe menyra per te komunikuar me perendine eshte profeti,si nje ure qe bashkon brigjet e nje lumi.

Profeti nuk mund te jete perendi. Pra Krishti nuk mund te jete Perendi.


Postuar nga BARIU datė 03 Shtator 2006 - 14:36:

Te lumte goxha pune kjo e jotja Smarts...
Po eshte e veretet se Fjala e Perendise thote se Krishti kishte dy natyrat Hyjnoren dhe njerezoren. Ne kete shpjegohen te gjitha ato qe pyet ti. Si ka mundesi? Interesante kjo. Si ka mundesi qe Perendia krijoi gjithesine kaq te mrekullueshme? Si ka mundesi qe Perendia zgjodhi kryqin qe te denonte mekatin e bote? Per shkak se ne nuk jemi ne gjendje te bejme shume gjera si njerez kjo z’do te thote se Perendia nuk mund ti beje ato. Shiko cfare thote Fjala e Perendise: Luk 1:37 sepse me Perėndinė asgjė s`ėshtė e pamundshme``. Dhe se:
Joh 1:14 Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė.
2: Bibla Fjala e Perendise thote shume qarte se Perendia eshte I perjetshem dhe pa fillim e fund dhe kete e thote edhe per Krishtin: Shiko me poshte:
Joh 1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.
Pra Fjala eshte Perendi dhe eshte shume e qarte se ai ishte ne fillim te gjerave por vete eshte pa fillim perndryshe nuk eshte I perjtshem. Kur Krishti u lut, apo beri gjera te tjera duke thene se ne cod gje do te bente vullentin e Atit ai na dha shembulli ne tij te bindjes. Joh 10:18 Askush nuk mund tė ma heqė, por e lė nga vetja; unė kam pushtet ta lė e pushtet ta marr pėrsėri; ky ėshtė urdhri qė kam marrė nga Ati im``. Kjo eshte perulje ashtu sic thuhet tek Filipianet 2:5-11. E la madheshtine vete.
Per sa I perket Trinise ka nje teme te hapur per kete ceshtje tek besimi I krishtere dhe ke boll gjera per te lexuar atje nga Bibla dhe mund ti shqyrtosh.
3: Si ka mundesi qe Krishti nuk e di diten e gjykimit sipas Markut? Mos harroni se Krishti kishte dy natyra, ne njerezoren ishte I pamekatshem por I kufizuar. Ai nuk mund te ishte ne cdo kohe ne cdo vend sikurse Perendia eshte I kudondodhur. Pra kishte kufizime te tilla. Megjithate Fjala thote se Ati ja ka dhene gjithe gjyqin Birit dhe ajo qe eshte e rendesishme me shume se sa te debatosh eshte e rendesishme te jesh gati per kete dite.
Joh 5:22 Sepse Ati nuk gjykon asnjė, por gjithė gjyqin ia dha Birit,
Joh 5:23 qė tė gjithė ta nderojnė Birin ashtu siē nderojnė Atin; kush nuk e nderon
4: Po per Gjon 5:30? Kjo nuk tregon se nuk eshte Zot se pjesa tjeter e shkrimit thote se ai eshte I tille si: Joh 13:13 Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam. Ai e tha kete fjale tek Gjon 5:30 per te treguar bindjen totale ndaj Atit Perendi dhe shembullin qe dishepujt kishin per te ndjekur me bindje Perendine me vone. Shiko ne Krishterim ne ndjekim shembullin e Krishtit ne cdo gje pasi eshte me te vertete nje shembull I mrekullueshem.
5: Eshte e verete qe Perendia ja tha keto fjale Moisiut dhe kjo se Perendia eshte persosmerisht I shenjte dhe nuk ka mekat dha askush qe ka mekat s’mund ta shohe ate por jo ai qe eshte pa mekat si Krishti: Fjala thote se ai erdhi te na beje te njohur Perendine Atin, pra duke shikuar cilesite e Krishtit njerezit do te njohin Atin sikur thote: Joh 1:18 Askush s`e pa Perėndinė kurrė; i vetėmlinduri Bir, qė ėshtė nė gjirin e t`Et, ėshtė ai qė e ka bėrė tė njohur.
Po si ka mundesi qe kjo te ndodhe? Tek Zn 18 Perendia dhe dy engjej ju shfaqen Abrahamit. Ne nuk mund te percaktojme se si do te shfqet Perendia, ai zgjedhe te zbulohet sic deshiron por gjithnje ka nje mesazh dhe qellim per ne. E Fjala thote:
Mat 5:8 Lum ata qė janė tė pastėr nė zemėr, sepse ata do ta shohin Perėndinė.
6: Krishti u tundua, ai kishte dy natyra le te mos e harrojme kete gje. Kur thuhet se Perendia nuk mund te tundohet nuk eshte fjala se anje tundim nuk I drejtohet atij, ne te vertete kjo gje ndodh jo pa qellim tek Mt 4:7 se eshte shkruar: Mos e tundo Zotin, Perendine tend. Por askush nuk e tundon Perendine qofte edhe djalli vete ne nje menyre qe te fitoje se Perendia eshte I persosur.
7: Kur Krishti u lut ai tregoi varesine dhe bindjen totale si njeri ndaj Perendise Ate, kurrkund nuk thuhet se ai por perpiqej te tregonte lutje nga Zoti tek Zoti por nevojen e madhe qe te Krishteret kane per lutje sic beri ne kopeshtin e Gjetsemanise ne Mt. Mat 26:39 Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej duke thėnė: ``Ati im, nė qoftė se ėshtė e mundur, largoje prej meje kėtė kupė; megjithatė, jo si dua unė, por si do ti``.
Mat 26:40 Pastaj u kthye te dishepujt dhe i gjeti qė flinin, dhe i tha Pjetrit: ``Po si, nuk mundėt tė vigjėloni me mua tė paktėn pėr njė orė?
Mat 26:41 Rrini zgjuar dhe lutuni, qė tė mos bini nė tundim; sepse fryma ėshtė gati, por mishi ėshtė i dobėt``.
8: S’ka dushim se Krishti beri profeci, shikoni Ungjijte jane te mbushur plot me te tilla, ka akoma qe nuk jane permbushur. Asnje I krishtere qe beson ne Biblen si Fjale e Perendise nuk e mohon kete gje por Ai ishte me shume se Profet. Ishte Biri I Perendise qe erdhi te na shpetoje me vepren e tij sakrifikuese ne Kryq. U be keshtu Shpetimtari I cilido qe e pranon si te tille. Dhe ne fund Perendia qe u misherua per te na treguar dashurine e tij ne nje menyre te dukshme, prekshme, njerezore ne ate qe sic thote Apostulli Pal ishte dobesi e skandal per njerezit ne Kryqin. Kete menyre zgjodhi Perendia te komunikoje me ne qellimin, dashurine, te verteten e tij dhe shpetimin. Ndaj dhe si profet fjalet e tij duhen besuar. Ose besohen te gjitha ose azgje. Krishti ose eshte ai qe tha se eshte ose azgje nga ato qe tha s’ka me vlere nese nuk pranohet e gjitha. Ashtu sic tha mendimtari I
Te lumte goxha pune kjo e jotja.
Po eshte e veretet se Fjala e Perendise thote se Krishti kishte dy natyrat Hyjnoren dhe njerezoren. Ne kete shpjegohen te gjitha ato qe pyet ti. Si ka mundesi? Interesante kjo. Si ka mundesi qe Perendia krijoi gjithesine kaq te mrekullueshme? Si ka mundesi qe Perendia zgjodhi kryqin qe te denonte mekatin e bote? Per shkak se ne nuk jemi ne gjendje te bejme shume gjera si njerez kjo z’do te thote se Perendia nuk mund ti beje ato. Shiko cfare thote Fjala e Perendise: Luk 1:37 sepse me Perėndinė asgjė s`ėshtė e pamundshme``. Dhe se:
Joh 1:14 Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė.
2: Bibla Fjala e Perendise thote shume qarte se Perendia eshte I perjetshem dhe pa fillim e fund dhe kete e thote edhe per Krishtin: Shiko me poshte:
Joh 1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.
Pra Fjala eshte Perendi dhe eshte shume e qarte se ai ishte ne fillim te gjerave por vete eshte pa fillim perndryshe nuk eshte I perjtshem. Kur Krishti u lut, apo beri gjera te tjera duke thene se ne cod gje do te bente vullentin e Atit ai na dha shembulli ne tij te bindjes. Joh 10:18 Askush nuk mund tė ma heqė, por e lė nga vetja; unė kam pushtet ta lė e pushtet ta marr pėrsėri; ky ėshtė urdhri qė kam marrė nga Ati im``. Kjo eshte perulje ashtu sic thuhet tek Filipianet 2:5-11. E la madheshtine vete.
Per sa I perket Trinise ka nje teme te hapur per kete ceshtje tek besimi I krishtere dhe ke boll gjera per te lexuar atje nga Bibla dhe mund ti shqyrtosh.
3: Si ka mundesi qe Krishti nuk e di diten e gjykimit sipas Markut? Mos harroni se Krishti kishte dy natyra, ne njerezoren ishte I pamekatshem por I kufizuar. Ai nuk mund te ishte ne cdo kohe ne cdo vend sikurse Perendia eshte I kudondodhur. Pra kishte kufizime te tilla. Megjithate Fjala thote se Ati ja ka dhene gjithe gjyqin Birit dhe ajo qe eshte e rendesishme me shume se sa te debatosh eshte e rendesishme te jesh gati per kete dite.
Joh 5:22 Sepse Ati nuk gjykon asnjė, por gjithė gjyqin ia dha Birit,
Joh 5:23 qė tė gjithė ta nderojnė Birin ashtu siē nderojnė Atin;


Postuar nga jasemina datė 03 Shtator 2006 - 14:52:

Bari, me fal por ne shkrimin tend une nuk jam fare e qarte. Diku thua se Jezusi eshte Zot, diku thua njeri, diku bir i perendise. Me fal por ne te vertete kaq me kontradita i ke marre keto te dhena? Si perfundim ēcfar thua se eshte?( pa e zgjatur me teprime)


Postuar nga Amstel datė 03 Shtator 2006 - 15:04:

jasemina une e kam lexuar dhe kuranin shume fragmente te tij,nuk e di nese i ike lexuar te gjitha shkrimet me lart kam folur me hapur jo se nuk kam njohuri fetare por nuk dua mu besoj shume gjera qe mendojne se jane te kota ti diskutojme ...por tani nuk flas me sepse secili ka ate mendimin e tij dhe sdo ja kthej une mendjen.

BARIU me behet qefi lal qe tregon shume vepra por sqaroi pak me mire sic te tha dhe jasemina
gezohem qe je nje besimtar i zoti dhe beson shume ne te sic e shoh.


Postuar nga jasemina datė 03 Shtator 2006 - 15:19:

Pse niku, ti mendon se ne diskutime mundohemi te kethejme mendjet e te tjereve? Gabohesh atehere, . Diskutimi behet per te sqaruar nje ēeshtje. Ky duhet te jete qellimi i gjithkujt qe shkruan besoj.


Postuar nga Amstel datė 03 Shtator 2006 - 18:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha jasemina
Pse niku, ti mendon se ne diskutime mundohemi te kethejme mendjet e te tjereve? Gabohesh atehere, . Diskutimi behet per te sqaruar nje ēeshtje. Ky duhet te jete qellimi i gjithkujt qe shkruan besoj.


per te sqaruar te kuptoj por ajo qe them une por e themi me fjale te ndryshme..
ti mundohesh te me sqarosh mua si eshte kurani apo jo?sma mbush mendjen lal.
prandaj dhe une do u mbushim mendjen njeri tjetrit...


Postuar nga jasemina datė 03 Shtator 2006 - 19:25:

Me fal por nga e fillon leximin ti NIK, sepse une po te tregoj qe nuk eshte e vertete se shkenca nuk ecen me fene, dhe ta argumentova, ēfar te bej une qe ti lexon bibel dhe nuk gjen fakte per kete, ndaj i solla nga Kur'ani. Megjithate me mire e leme me kaq, pasi ketu ne forum nuk qenka e thene te kuptohet njeriu, pasi nuk e di se ēfar niveli te dijeve ka ai me te cilin po ben polemike.Me fal por e lexon biblen ti? apo thua thjesht se beson. pasi ne kete forme do ta demtosh imazhin e saj, dhe kjo nuk eshte e drejte.


Postuar nga Amstel datė 03 Shtator 2006 - 19:28:

o lal biblen e kam lexu 3 here ok por une e kam lene kete muhabet tani e kam thene edhe me siper nuk mund te sqaroj me eshte apo nuk eshte ok...te uroj gjithe te mirat dhe tja kalosh mire..
respekte niku.


Postuar nga Katilesha datė 03 Shtator 2006 - 20:32:

jam ok me ty nik...

bera nje lexim te pergjitheshem te temave me interesante,ku nuk mund te bente perjashtim dhe tema mbi fene...lexova disa nga pergj e nikut dhe rashe ok me te...sic duket et gjithe ateistat paskan ne nje fare menyre te njejtat mendime..sepse edhe une jam ateiste,nuk besoj ne Zot sepse nuk kam sesi te besoj tek dcka qe nuk e shiqoj vete,tek dicka qe nuk e prek kurre...nejse e di se shume nga ju do te thojne se ai i le faktet kudo por ja qe edhe ne kete s'besoj...per anen e besimit e kam trurin offfffff krejt...

persh nga ateistja...


Postuar nga BARIU datė 03 Shtator 2006 - 21:20:

Pergjgje

Citim:
Po citoj ato qė tha jasemina
Bari, me fal por ne shkrimin tend une nuk jam fare e qarte. Diku thua se Jezusi eshte Zot, diku thua njeri, diku bir i perendise. Me fal por ne te vertete kaq me kontradita i ke marre keto te dhena? Si perfundim ēcfar thua se eshte?( pa e zgjatur me teprime)


Me vjen keq qe nuk e kupton Jasemina. Ajo cka u tha me siper ishte pergjigje e shume pyetjeve dhe jo per ti ngaterruar gjerat.

Por te lutem te kuptosh qe jo une por Bibla Fjala e Perendise thote se Krishti kur ishte ne toke kishte te dy natyrat Hyjnoren ( edhe kur themi se ishte Biri i Perendise) dhe njerezoren. Besimi i im i krishtere mbeshtetet ne ate qe thote Fjala e Perendise Bibla. Shih c'thote shkrimi i shenjte:

Joh 1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.
Joh 1:14 Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė.

Besoj se eshte e qarte tani.
Pershendetje:
Bariu


Postuar nga SmArTs_WAY datė 04 Shtator 2006 - 11:29:

Re: jam ok me ty nik...

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007
sepse edhe une jam ateiste,nuk besoj ne Zot sepse nuk kam sesi te besoj tek dcka qe nuk e shiqoj vete,tek dicka qe nuk e prek kurre

Pershendetje e nderuar katilesha007.

Ajo qe ti thua, mua (shume) me duket nje naivitet. E nderuar, nese neve dy takohemi, dhe e ke edhe nje edhe nje shoqe bashk me ty dhe ulemi me nje tavolin, dhe ska nevoj ti thua shoqes, a beson se ne jemi ulur ne tavolin, kur ju vetem jeni ulur, ndersa shoqes mund ti thuash, a beson se ka ekzistuar ndonjehere Homeri, te cilin nuk e kemi pare?... E nderuar per sendet qe shihet dhe ndihen me shqisa ska nevoj te diskutojme a ti besojme, mirepo per ato qe nuk i shohim neve diskutojme. Nje shembull nga jeta e perditshme, sic eshte dashuria, te cilen cdo njeri e permend mbrenda dites mirepo ja qe nuk e ka pare,.. Mirepo ka pare faktet per dashuri, qe d.m.th. eshte e dashura apo i dashuri. Edhe ketu neve besojme ne Zot, neve nuk e kemi pare, mirepo ne i shohim argumentet qe i ka vene ne Toke per njerezimin. Nese je ndonje vajz qe i njeh shkencat si biologji, kimi, fizik etj., nese ke deshire te sjelli fakte nga keto tri lemi se si Zoti i Madheruar ka lene fakte per njerezimin.


p.s.:"Ndersa per ju te tjeter qe deshironi ta vijojme debatit rreth Jezusit, pergjigjmuni ne ate qe kam shkruajtur, i cili shkrim-postim ishte mjaft fleksibil"


I nderuari B A R I U, valle kur Ati thote dicka se nuk mund te ndodhe, biri i Tij e mashtron dhe e ben!?.... [[[ktheju citateve qe kam sjell]]]]


bye bye
ju dua shume
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga jasemina datė 04 Shtator 2006 - 12:30:

katileshaoo7 desha te them kur truri jot nuk funksionon,ne kete teme pse hyn?
Bariu, me qarte s'ka ku vete.


Postuar nga Katilesha datė 04 Shtator 2006 - 12:35:

pershendetje i nderuar SmArTs Way...

te te them te drejten nuk i kam lexuar gjithe komentet e tuaja mbi kete teme,por nga ajo qe me ke shkruar kuptova se ti beson...por mendoj se ne, ana e ateistave me ju qe besoni do te jemi gjithmone ne konflikt te perhershem,sepse ne mbrojme argumentat tona,ashtu si dhe ju....
e mgjt..ateizmi nuk eshte 100% mosbesim ndaj ekzistences se Zotit,por eshte nje lloj dyshimi ne ate qe te gjithe,ose pjesa me e madhe besojne aq verberisht dhe pa kushte.....ekzistencen e te padukshmes,e trashendentales...

dhe krahasimi i ekzistences s e tij ,me situata dhe ndjenja krejt njerezore dhe te thjeshta,sikur eshte pak pa vend,apo jo ?

faktet...: e c'mund te them x faktet? ti me bjen ata qe me vertetojne ekzistencen e tij dhe une te kundertatat...i ka keto pune besimi...dhe mosbesimi....tung


Postuar nga gezimi.it datė 04 Shtator 2006 - 12:40:

Po ke te drejte gjithkush ka mendimin e vet .Por shpresoj qe Zoti mos te te sjelli ne nje gjendje ku do te kujtohesh se ekziston dhe pergjerohesh per ndihme, sepse do te quhej interes. Te uroj qe ta kerkosh para se Ai t'ia japi njeriu kete, pasi kete gjendje do ta provoje gjithkush.


Postuar nga Katilesha datė 04 Shtator 2006 - 12:43:

jasemine e dashur...

e dashur une shkrova tek sektori i besimit (ta quajme keshtu popullorshe ),per te pare se sa dyshues dhe sa i pjekur eshte mosbesimi im tek ajo qe te gjithe ju besoni.....e mgjt pashe se sa jokomunikues dhe papranues mendimesh te kunderta qenkeni ju...pershendetje...


Postuar nga Katilesha datė 04 Shtator 2006 - 12:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha gezimi.it
Po ke te drejte gjithkush ka mendimin e vet .Por shpresoj qe Zoti mos te te sjelli ne nje gjendje ku do te kujtohesh se ekziston dhe pergjerohesh per ndihme, sepse do te quhej interes. Te uroj qe ta kerkosh para se Ai t'ia japi njeriu kete, pasi kete gjendje do ta provoje gjithkush.flm qe shqetesohesh per ate qe mund te me ndodhe mua....gjest shume fisnik ky..alla besimtaresh krejt...tung


Postuar nga jasemina datė 04 Shtator 2006 - 14:47:

Re: jam ok me ty nik...

[QUOTE]Po citoj ato qė tha katilesha007
...lexova disa nga pergj e nikut dhe rashe ok me te...sic duket et gjithe ateistat paskan ne nje fare menyre te njejtat mendime..sepse edhe une jam ateiste,nuk besoj ne Zot . s'besoj...per anen e besimit e kam trurin offfffff krejt...

Me fal katilesha por ēfar te kuptoja une?. Nje ateist qe hyn ne teme fetare dhe nuk jep as merr mendim, per temen, vec krenohet me ateizmin e saj.
nuk ben mire te gjykosh gabim.


Postuar nga Amstel datė 04 Shtator 2006 - 16:45:

sa mire paskeni lexuar ju amani....
por kur e paskam shkrujt une qe qekam aetiste dhe jo besimtar katilesha?
une vetem se nuk kam dhene vertetime ne ate qe besoj sepse e di qe nga leximet e te gjitheve qe kam pare sdo mund tja mbush mendjen njeriu per ate qe besoj ok?
une jam besimtar dhe besoj ne zot mendoj se jezusi eshte i derguari i tij i ashtuquajturi biri perendise dhe krahu i djathte i tij...


Postuar nga Katilesha datė 04 Shtator 2006 - 18:46:

i ke rene ne te...

fix fare si thu ti eshte ,jo per gje se ka momente ku njeriu duke pare se te gjithe i bien nje vend fyellit,thote hajt mo se po thom naj gja tjeter sa per ndryshim dhe atehere te vihen te gjithe kontra...psh..une jam deklaruar ateiste,por ama kjo vlen vetem sa per anen time te fese(jam muslimane),por mund te quhem nje besimtare 50% e krishtere,sepse shkoj ne kishe,lexoj nganjehre biblen,kam nje koleksion te papam kryqash dhe e mbaj gjithashtu...e c'te te te thot tjeter katilesha ty...jam e ndare ne dysh persa i perket besimit....

rrespekte.............


Postuar nga SmArTs_WAY datė 05 Shtator 2006 - 08:54:

Per katileshen

Pershendetje...

E nderuara katilesha007, nuk e shoh te rruges (e te nivelit intelektual) qe nje ateiste te futet ne nje teme e cila eshte thuaj se e rezervuar per ata qe kane njohuri, e per rastin konkret (fetar) qeshtja e Jezusit. Une nuk jam i krishter, mirepo (faleminderit ndaj Zotit) jam Musliman. Mirepo gjate jetes sime i kam kushtuar rendesi njohjes se feve e te ideologjive, dhe kam njohuri. Ndoshta ka prej anetare qe e dijne qe jam gjimnazit (viti i II-te) mirepo ende asnjehere nuk me ka ndodhur qe te futem ne nje debat ku nuk kam kompenteca (te them minimal ta njoh esencen e atij diskutimi). Prandaj po te lus qe t'a bragtisesh kete teme, e nese deshiron debat per ateizmin hape edhe debatojme. Mbase (sic e kam pare) edhe per ju ateistet ka vend ne kete forum. Sepse edhe une ne nje kohe filozoja me pyetje te te qmendurve, mirepo (faleminder ndaj Zotit) sot jam njeri me besim, ashtu sic e kerkon natyrshmeria e te gjithe njerezve. Le te kemi nje mirekuptim ndermjet neve e nderuar, e ta rrespektojme mendimin e njeri-tjetrit, mirepo edhe ky rrespekt ndaj opinioneve tona ka nje rregull, e qe eshte (sipas mendimit tim) te jet e hapur tema enkas per ate diskutim. Prandaj te ftoj ne debat per qeshjen e besimit ne Zot, dhe kundershtimit te ideve ateiste. Nese je ne gjendje hape temen, dhe fillojme debatin. Mirepo, te kerkoje qe ne kete teme (paksa e komplipuar) te mos futesh, mbase atehere behet nje qregulli e madhe, sepse atehere nuk e di une a ty te te pergjigjem qe ke dhene ide ateiste, apo atij qe jep ide politeiste qe thote se Jezusi eshte Zot. Pres nje mirekuptim prej teje, flm.

Mbetesh e pershendetur e nderuar nga une SmArTs_WAY
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga Katilesha datė 05 Shtator 2006 - 11:05:

Re: Per katileshen

Citim:
Po citoj ato qė tha SmArTs_WAY
Pershendetje...

E nderuara katilesha007, nuk e shoh te rruges (e te nivelit intelektual) qe nje ateiste te futet ne nje teme e cila eshte thuaj se e rezervuar per ata qe kane njohuri, e per rastin konkret (fetar) qeshtja e Jezusit. Une nuk jam i krishter, mirepo (faleminderit ndaj Zotit) jam Musliman. Mirepo gjate jetes sime i kam kushtuar rendesi njohjes se feve e te ideologjive, dhe kam njohuri. Ndoshta ka prej anetare qe e dijne qe jam gjimnazit (viti i II-te) mirepo ende asnjehere nuk me ka ndodhur qe te futem ne nje debat ku nuk kam kompenteca (te them minimal ta njoh esencen e atij diskutimi). Prandaj po te lus qe t'a bragtisesh kete teme, e nese deshiron debat per ateizmin hape edhe debatojme. Mbase (sic e kam pare) edhe per ju ateistet ka vend ne kete forum. Sepse edhe une ne nje kohe filozoja me pyetje te te qmendurve, mirepo (faleminder ndaj Zotit) sot jam njeri me besim, ashtu sic e kerkon natyrshmeria e te gjithe njerezve. Le te kemi nje mirekuptim ndermjet neve e nderuar, e ta rrespektojme mendimin e njeri-tjetrit, mirepo edhe ky rrespekt ndaj opinioneve tona ka nje rregull, e qe eshte (sipas mendimit tim) te jet e hapur tema enkas per ate diskutim. Prandaj te ftoj ne debat per qeshjen e besimit ne Zot, dhe kundershtimit te ideve ateiste. Nese je ne gjendje hape temen, dhe fillojme debatin. Mirepo, te kerkoje qe ne kete teme (paksa e komplipuar) te mos futesh, mbase atehere behet nje qregulli e madhe, sepse atehere nuk e di une a ty te te pergjigjem qe ke dhene ide ateiste, apo atij qe jep ide politeiste qe thote se Jezusi eshte Zot. Pres nje mirekuptim prej teje, flm.

Mbetesh e pershendetur e nderuar nga une SmArTs_WAY
kumanova-on-line@hotmail.com

SmArTs...
i kisha dhene braktisjen kesaj teme,por c'te bej se sa here qe hy ketu nuk me rrin dora rehat pa shkru naj gja,ashtu kot sa per shplamje,qe me iu largu pak mendjen......tallem....mgjt...flm per tonin shuuuuuuuuuuum te kulturuar me te cilin e kishte shkruar mesazhin....sa per temen nuk mendoj se sjam e zonja te hap nje teme per ateizmin etc,por mendoj se te debatosh mbi fete nuk te con asgjekundi thjesht ne perleshje mendimesh..

ne fund te fundit njeriu eshte i asaj feje qe ndihet dh ejo i asaj qe i perket me te vertete,apo edhe ketu e kam gabim?...persh..ia kalosh mire


Postuar nga SmArTs_WAY datė 05 Shtator 2006 - 11:47:

Re: Re: Per katileshen

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007

SmArTs...
i kisha dhene braktisjen kesaj teme,por c'te bej se sa here qe hy ketu nuk me rrin dora rehat pa shkru naj gja,ashtu kot sa per shplamje,qe me iu largu pak mendjen......tallem....


hmmm...heheh...

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007

mgjt...flm per tonin shuuuuuuuuuuum te kulturuar me te cilin e kishte shkruar mesazhin....


Me vjen mire qe e vlereson keshtu, flm.

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007

sa per temen nuk mendoj se sjam e zonja te hap nje teme per ateizmin etc,por mendoj se te debatosh mbi fete nuk te con asgjekundi thjesht ne perleshje mendimesh..


E nderuar katilesha007, neve ne forum vetem diskutojme. Nese neve flasim per nje kengetare edhe aty do te perleshemi ne mendime (sic e quan ti). Mirepo qellimi i forumeve (elektronike) eshte qe te shkembejme mendimet tona, e te debatojme. Une me shume deshire do te kisha debatuar me ty, mbase pash se nuk je sikur disa ateist tjetere qe nuk kane fjale tjera pos ofenduese, e qe ia humbin vleren edhe debatit, edhe nese debon me ta, i thua vetvetes: "Pse humbi kohe me kete njeri, qe aspak ska nivel intelektual", e nese debatoj me ty (si nje besimtar me nje ateiste) nuk do te thoja se jam duke humbur kohe, mirepo do thoja se jam duke te bere nje thirje per ne drit e largim nga erresira. Neve edhe nese nuk diskutojme fare per Zotin, neve mund te flasim, per konceptet ateiste, qe ka prej shkencetareve e hulumtuesve qe ateizmin e kane etiketuar si politeizem, e qe kete e kane argumentuar, e per kete neve e nderuar katilesha na duhet nje debat i mirefillit. Shpresoj per mirekuptim.

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007

ne fund te fundit njeriu eshte i asaj feje qe ndihet dh ejo i asaj qe i perket me te vertete,apo edhe ketu e kam gabim?...persh..ia kalosh mire


E nderuar Zoti i Madheruar ne Kur'an, na ka treguar e urdheruar, se neve duhet te kemi dituri per ta njohur Zotin e per t'a besuar. Thote Allahu ne Kuran: "Dije, se Allahu eshte Nje", d.m.th. dija (e njeshmerise se Zotit) qenka para se te pohosh besimin tend. Prandaj edhe thote nje proverb arabe: "Devijim eshte per nje, qe adhuron Allahun (Zotin) duke mos ditur qka eshte duke bere"... E nderuar edhe une me pare nuk kam bere adhurim, mirepo kur e kam kuptuar realitetin, atehere kam filluar ta adhuroje nje Zot te vetem, i Cili mua me krijoi me nje qellim qe t'a adhuroje Ate. Prandaj nje fjale e bukur e urte thote: "Adhurim eshte cdo veper (e mire), me te cilen eshte i kenaqur Allahu, qofte publike apo e fshehur", e sheh e nderuar, sot sa shume ka keqkuptim ndaj adhurimit, gjithe mendojne se adhurime jane vetem ritualet fetare, e qe kjo eshte gabim,.. adhurim eshte ky shkrimi im qe po ta shkruaj ty, qe po flas, duke mos bere keq, e qe me kete (shkrim) shpresoj qe Zoti te me shperbleje. Cdo njeri ka te drejten e besimit, mirepo ai besimi i tij a eshte i sakt?! E per kete neve diskutojme e therrasim. Toleranca fetare eshte e sqaruar, Zoti i Madharuar ne Kuranin Famemadh ka thene: "Ju keni fene tuaj (qe i bindeni) ne kemi fene tone (qe i bindemi)", e qe me kete citat Zoti tregon rrugen e besimtarit ne madhereniet nder-njerezore.

Ia kalofshi mire
bye bye
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga Katilesha datė 05 Shtator 2006 - 18:47:

me pelqeu mesazhi yt...

pershendetje ...
e lexova me vemendje ate c'ka me kishe shkruar...e dije se edhe une jam myslimane dhe para se te behesha ateiste edhe une kam besuar,pak apo shume nuk ka rendesi,une si cdo njeri tjeter kam besuar sipas menyres time....ti do te pyesesh veten se si valle u bera ateiste? se cfare ndodhi brenda meje qe une bera nje ndryshim kaq "drastik"?..epo realiteti qe me rethon duke mos perjashtuar ketu edhe njerezit perreth meje,ku shumica prej tyre jane besimtare e mgjt i kam pare te bejne gjerat nga me te rendomtat e nga me te uletat,pastaj ndonese myslimane une jam rritur ne nje ambient te krishtere,madje edhe sot shoqeria ime me e ngusht e krishtere eshte....e keshtu duke u rritur,mendimet na ndryshojne,besimet gjithashtu,te pakten mua me ka ndoshur keshtu....

as une vete nuk e kam te qarte shkakun qe me beri ateiste,por nje gje di te them se ateizmi nuk eshte mosbesim,eshte thjeshte nje dyshim(e kam thene edhe here te tjera kete)....epo nuk po di me cfare te te shkruaj se edhe mendimet m' bene lemsh,ndaj po e leme per heren tjeter,nqs do et kete...


ps:ahharrova te them dicka;me beri shume pershtypje aty ku thoje se Zoti do et shperblente per ketea dhurim (shkrim)qe je duke me bere mua..deomos Zot i shperblen ato qe mundohen te kthejne ne rrugen e tij ata qe nuk besojne ne te,por nuk mendon se njeriu duhet ti beje nganjehere gjerat pa pritur,apo pa shpresuar tek nje shperblim...se kjo me con ne mendimin se ti beson apo predtikon ne nje fare menyre besimin tend vetem per te qene i shperblyer..dhekjo i dashur nuk eshte besim i mirfillte......edhe dicka tjeter,te siguroj qe jam e lumtur me besimin tim,..rruga jetes time nuk eshte erresire,perndryshe do i binte qe une te isha njeriu i erresires dhe une e ndjej qe uk jam.....


Postuar nga Niqua datė 05 Shtator 2006 - 19:59:

une e di se kush del permi krishtin si katolike qe jam ka me i pagu tana ne ket bote,o mjer ai se del kundrra tij,sidomos te krishteret.
Zot fali kta se sdin ca bajn,une besoj dhe shume biles se triniteti te  con ne nje dhe ajo nje eshte Zoti vete

Ati i Biri Dhe Shpirti shenjte=cdo methane kja per ty smart a e din ti si e ke hap ket tem,per menimin tem kjo teme asht tendencioze.Bye.


Postuar nga Equis datė 05 Shtator 2006 - 21:33:

Smart's Way

Shpresoj qe nuk u ndikove nga feja jote apo paragjykimi fetar kur e hape kete teme ,pyes sepse mora vesh qe je mysliman(e).

Bariu me fal por me ate citat qe :Ne fillim ishte fjala,dhe fjala ishte perendi etj...me mbushe mendjen qe nuk ke asnje argumet apo mendim krejtesisht tendin persa i perket temes.E ke perserit kaq here sa te them te drjten na merzite.Nuk hahet fare ajo qe thua qe Krishti ju lut Atit para sa ta arrestonin vetem nga zakoni qe kishin te krishteret per t'u lutur,Pikerisht ajo eshte prove shume e sakte qe kishte nje fuqi madhore qe Krishti i bindej dhe i lutej dhe i kerkonte ndihme,pra Atit.Pse do t'i lutej perendise qe t'ia largonte mundimet nese ai ishte vete Perendia?Cfare llogjike ka kjo?

Me vjen keq qe shumic a e njerezve ne kete teme thjesht citojne mekanikisht citate nga bibla pa e diotur as ataq vete c kuptim kane ato.Dhe c'eshte me e keqja jane te verbuar nga nje p[aragjykim fetar.Krishti eshte profet e zot edhe njeri dhe biri i zotit,dhe Perendi.Dhe i flihetg gjume,i hahet buke,lodhet,leshon veten ta keqtrajtojne,por nese ai eshte perendi atehere i bie qe Maria u mbars (ngeli shtatzene nga vete ai?
A ishte perendia qe zbriti ne toke dhe la shtatzene Marien,e cila lindi birin e Zotit Krishtin.Apo ka qene vete krishti qe la shtatzene mamane e tij duke qene perendia dhe te lindte pastaj si njeri?Nuk eshte kjo nje mekat i tmerrshem vdekjeprures?


Postuar nga Katilesha datė 05 Shtator 2006 - 21:41:

Citim:
Po citoj ato qė tha Equis
Smart's Way

Shpresoj qe nuk u ndikove nga feja jote apo paragjykimi fetar kur e hape kete teme ,pyes sepse mora vesh qe je mysliman(e).

Bariu me fal por me ate citat qe :Ne fillim ishte fjala,dhe fjala ishte perendi etj...me mbushe mendjen qe nuk ke asnje argumet apo mendim krejtesisht tendin persa i perket temes.E ke perserit kaq here sa te them te drjten na merzite.Nuk hahet fare ajo qe thua qe Krishti ju lut Atit para sa ta arrestonin vetem nga zakoni qe kishin te krishteret per t'u lutur,Pikerisht ajo eshte prove shume e sakte qe kishte nje fuqi madhore qe Krishti i bindej dhe i lutej dhe i kerkonte ndihme,pra Atit.Pse do t'i lutej perendise qe t'ia largonte mundimet nese ai ishte vete Perendia?Cfare llogjike ka kjo?

Me vjen keq qe shumic a e njerezve ne kete teme thjesht citojne mekanikisht citate nga bibla pa e diotur as ataq vete c kuptim kane ato.Dhe c'eshte me e keqja jane te verbuar nga nje p[aragjykim fetar.Krishti eshte profet e zot edhe njeri dhe biri i zotit,dhe Perendi.Dhe i flihetg gjume,i hahet buke,lodhet,leshon veten ta keqtrajtojne,por nese ai eshte perendi atehere i bie qe Maria u mbars (ngeli shtatzene nga vete ai?
A ishte perendia qe zbriti ne toke dhe la shtatzene Marien,e cila lindi birin e Zotit Krishtin.Apo ka qene vete krishti qe la shtatzene mamane e tij duke qene perendia dhe te lindte pastaj si njeri?Nuk eshte kjo nje mekat i tmerrshem vdekjeprures?
equis.....hallall djali..ky po qe eshte thellim...


Postuar nga Glaukus datė 05 Shtator 2006 - 21:51:

........

.........deri ku shikojne syte e tu ( njerezimi ) , deri ku shon gjithe dituria jote ( njerezimit ) ??? A ka ndonjehere fund ( per disa gjera ) ???..........
............perdite dalin shpikje ( pergjigje ) te reja dhe po perdite lindin pyetje te reja ..........sa te ditur jemi ?......... Apo jane thjesht trille te natyres ?!..........
...........prandaj duke e pare veten shume te vogel , kam nevoje te besoj diku , tek dikush...........

........sa per temen - kush eshte bir Zoti , normal qe eshte Zot .........

.......( mir Jezusin e beri Zoti , po Zotin vete kush e beri ???????? )........


Postuar nga Equis datė 06 Shtator 2006 - 20:04:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
[
dikush tjeter disa faqe me pare, si nje femi i klases se trete fillore i duket sikur ka bere ndonje zbulim duke u munduar te hedhe poshte trinitetin me disa veprime elementare aritmetike... eh medet..

kuptojeni o njerez, gjithcka fillon me trinitetin per kristianet, nuk behet as llogjike e as aritmetike me te. te thuash qe zoti s'ka bir eshte njelloj si te thuash qe zoti ka bir. te dyja pohimet jane paralele, dhe njera nuk eshte me e llogjikshme ose e pranueshme se tjetra. asnjeri s'e ka vulen e diturise ne kete mes. disa njerez besojne njeren disa te tjere besojne ne tjetren. c'ka ketu per mos t'u marre vesh?

interesante eshte jogadishmeria e myslimaneve per te pranuar besimin e "infideleve", ne sasi dhe forme eshte e ndryshme, por ne thelb eshte reflektuese e atyre qe ndodh ne bote [/B]Lost Soul,u mundova te illustroj mendimin tim ne ate forme te thjeshte apo primitive sic e thua ti si nje femi i klases se trete,per tevetmin fakt qe t'i afrohesha deri diku nivelit tend intelektual,dhe me gjithe thjeshtesine matematikore,prap nuk e ke kuptu qe jo te gjithe njerezit kane trut etua.

Ne kete teme nuk po veme ne diskutim nese eshte Jezusi bir i zotit apo jo,por nese Krishti ne vetvete eshte perendi apo jo.Cdo njeri ka mendimin e tij dhe mundohet ta argumentoje ate.Prandaj eshte kjo teme.
Por neseti nuk je e afte te kesh ndonje mendim tendin per asnje gje ne ket bote nuk e kuptoj per cfare ha m...kot

Dhe kush thaqe un jam mysliman?

P.S. thuhet"infedele" dhe jo "infidele".Ndryshe jobesimtare nese ishte ajo qe kishe ne mendje dhe jo delet.


Pershendetje e dashur


Postuar nga lost_soul datė 06 Shtator 2006 - 21:45:

ok equis e dashur...

e lejme ketu.. vetem dicka..
kur nje person thote dicka, ai duhet te mbroje ate qe thote, kurse te tjeret kane te drejte te gjykojne dhe peshojne (mos)pranojne ato qe thote ky personi... s'eshte patjeter nevoja qe cdo njeri te kete qendrim (si ne rastin tim) per te hyre ne debat...

me fjale te tjera..

ne nje gjygj, eshte detyra e prokurorit te vertetoje fajesine e te pandehurit, avokati s'ka per te detyre te vertetoje pafajsine, detyra e avokatit eshte thjesht te hedhe poshte akuzat e prokurorit.. ky eshte roli im ne kete debat...

po nejse.. te kerkoj ndjese per ndonje ofendim, por ka qene totalisht pa qellim te keq... dhe asnjehere s'kam thene qe je mysliman..


Postuar nga Equis datė 07 Shtator 2006 - 20:15:

Lost_ Soul

Ne radhe te pare te kerkoj une falje per menyren teper harbute qe u shpreha,u mundova ta modifikoj me vone por pa sukses,ishte thjesht nje shfrim i castit qe s'kishte te bente aspak me ty dhe padashje e shpreha aty.

Me fal Te lutem .

P.S."Equis e dashur.????",po un jam cun.


Postuar nga BARIU datė 07 Shtator 2006 - 20:44:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Te nderuar lexues dhe shkrues te kesaj teme. Pra a eshte Jezusi Zot?

Ne nje pjese te mire te ketyre faqeve shpesh dilet nga tema dhe perhapemi ne gjera qe s'kane te bejne fare me temen.

Dua tju kujtoj se ajo qe ne dime per Jezu Krishtin pike se pari eshte ne deshmine e Ungjijve, pra te atyre dishepujve qe ishin me te dhe qe eshte deshmia me e rendesishme dhe e sakte per te. Ka sigurisht edhe mjaft deshmi nga historiane te kohes qe jane me mjaft vlere sidomos per kryqezimin, ringjalljen e Krishtit.

Keshtu per te mesuar se kush eshte? pse Ati e dergoi Krishtin? pse Ai u kryqezua dhe jo dikush tjeter? pse jane shkruar gjithe ato gjera per jeten dhe deshmine e tij ne Ungjijte? Per keto dhe shume pergjigje duhet ti drejtohemi vetem Fjales se Perendise Bibles.
Nese do te kerkoni tek ajo me motivin e drejte per te njohur me te vertete se kush eshe Jezusi, Perendia do tja zbuloje cilit do qe deshiron ta beje kete gje. Nese doni qe ti jepni pergigje pyetjeve ne lidhje me Krishtin jashte asaj qe thote Bibla, ato pergjigje ne te shumten nuk jane te sakta.

Ka nje qellim pse ato gjera qe jane tek Ugjijte u shkruan dhe per kete Ungjilltari Gjon qe ishte me Krishtin thote:

Joh 20:30 Jezusi bėri edhe shumė shenja tė tjera nė prezencėn e dishepujve tė tij, tė cilat nuk janė shkruar nė kėtė libėr.
Joh 20:31 Por kėto gjėra janė shkruar qė ju tė besoni se Jezusi ėshtė Krishti, Biri i Perėndisė dhe qė, duke besuar, ta keni jetėn nė emėr tė tij.

Me respekt:
Bariu.


Postuar nga jasemina datė 08 Shtator 2006 - 09:40:

Bariu pergezime, vertet ke folur drejt.Kush do te zbuloje apo te bindi veten me idene e tij le ta lexoje vete Biblen. Ke te drejte dhe kur thua se te kerkosh nje te vertete, duhet te lexosh me vemendje dhe te qendrosh larg mendimit tend, ndryshe kurre nuk do te gjesh rezultat ne ēka lexon, veē se do te shtosh injorancen tende. Mendoj se shkruesit e temave mund dhe te lexojne librat fetare ( nese u intereson) para se te kundershtojne apo aprovojne nje mendim.


Postuar nga Amstel datė 08 Shtator 2006 - 13:58:

Re: A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Citim:
Po citoj ato qė tha BARIU
Te nderuar lexues dhe shkrues te kesaj teme. Pra a eshte Jezusi Zot?

Ne nje pjese te mire te ketyre faqeve shpesh dilet nga tema dhe perhapemi ne gjera qe s'kane te bejne fare me temen.

Dua tju kujtoj se ajo qe ne dime per Jezu Krishtin pike se pari eshte ne deshmine e Ungjijve, pra te atyre dishepujve qe ishin me te dhe qe eshte deshmia me e rendesishme dhe e sakte per te. Ka sigurisht edhe mjaft deshmi nga historiane te kohes qe jane me mjaft vlere sidomos per kryqezimin, ringjalljen e Krishtit.

Keshtu per te mesuar se kush eshte? pse Ati e dergoi Krishtin? pse Ai u kryqezua dhe jo dikush tjeter? pse jane shkruar gjithe ato gjera per jeten dhe deshmine e tij ne Ungjijte? Per keto dhe shume pergjigje duhet ti drejtohemi vetem Fjales se Perendise Bibles.
Nese do te kerkoni tek ajo me motivin e drejte per te njohur me te vertete se kush eshe Jezusi, Perendia do tja zbuloje cilit do qe deshiron ta beje kete gje. Nese doni qe ti jepni pergigje pyetjeve ne lidhje me Krishtin jashte asaj qe thote Bibla, ato pergjigje ne te shumten nuk jane te sakta.

Ka nje qellim pse ato gjera qe jane tek Ugjijte u shkruan dhe per kete Ungjilltari Gjon qe ishte me Krishtin thote:

Joh 20:30 Jezusi bėri edhe shumė shenja tė tjera nė prezencėn e dishepujve tė tij, tė cilat nuk janė shkruar nė kėtė libėr.
Joh 20:31 Por kėto gjėra janė shkruar qė ju tė besoni se Jezusi ėshtė Krishti, Biri i Perėndisė dhe qė, duke besuar, ta keni jetėn nė emėr tė tij.

Me respekt:
Bariu.
bariu te lumte ke folur tamam lal,
ne bibel eshte shkruar dhe shume do tju mendojne per budallenj per keto qe thoni ose adhurues te djallit por besimi juaj tek zoti ka per tju shpetuar.


Postuar nga SmArTs_WAY datė 08 Shtator 2006 - 20:23:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JO.

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha_007
e lexova me vemendje ate c'ka me kishe shkruar...e dije se edhe une jam myslimane dhe para se te behesha ateiste edhe une kam besuar,pak apo shume nuk ka rendesi,une si cdo njeri tjeter kam besuar sipas menyres time....ti do te pyesesh veten se si valle u bera ateiste? se cfare ndodhi brenda meje qe une bera nje ndryshim kaq "drastik"?..epo realiteti qe me rethon duke mos perjashtuar ketu edhe njerezit perreth meje,ku shumica prej tyre jane besimtare e mgjt i kam pare te bejne gjerat nga me te rendomtat e nga me te uletat,pastaj ndonese myslimane une jam rritur ne nje ambient te krishtere,madje edhe sot shoqeria ime me e ngusht e krishtere eshte....e keshtu duke u rritur,mendimet na ndryshojne,besimet gjithashtu,te pakten mua me ka ndoshur keshtu....

E nderuar katilesha, e kam tė qartė, se tek ti paska ndikuar rrethi pėr tu bėrė njė ateiste. Unė para ca viteve kam qenė nė njė rreth edhe mė tė keq. Kam qenė nė njė rreth qė i thonė vetės musliman e besimtar, mirėpo aspak nuk i kanė veprat e muslimanit e te besimtarit. Shembull, rrahnin fėmij, i mirrnin tė holla, malltretonin vajza, iknin prej orėve tė mėsimit, nuk mėsonin etj., e qė e keqja mė e madhe qė bėnin ata ishte qė nuk adhuronin Zotin, dhe nuk rrespektonin prindėrit. Dhe po tė kisha vazhduar me kėtė shoqėri sigurisht qė njė ditė do tė isha sikur ata, mirėpo ja qė sot (duke falenderuar Zotin) jam nė rrugė tė drejtė (sepse jam distancuar nga ata). Thotė njė proverb: “Zemrat janė tė dobėta, e dyshimet janė tė forta”. E pas kėsaj vijon thėnja e Profetit a.s.: “Se kush iu afrohet dyshimeve mund tė bie nė to”. C’ka dua tė them me kėtė? Dua tė them, se personi i Cili beson me sinqertitet e dije tė plotė, ai largohet nga njė shoqėri e degjeneruar sepse frikėsohet se edhe Ai mund tė bie nė humnerėn nė tė cilėn ata kanė ra mė herėt. Prandaj ty e nderuar, tė kėshillojė tė lexosh rreth besimit, dhe tė mos tolerosh qė nė vetėn tėnde tė ndikojė cdo kush qė tė afrohet. Mbase nėse je njė besimtare e vėrtetė ti besimin tėnd do ta dėshmosh, edhe nėse dikush tė kundėrshton, Ti, (inshAllah) edhe atė mund ta kthesh nė besim kur ti flasėsh me argumente. Sa pėr ilustrim po ceki njė tregim pėr njė beduin (fshatar i fiseve malore arabe) kur ishte pyetur: “Pse beson”, ai qe pėrgjigjur duke iu thėnė: “Kur dal me devet e mija pėr ti kullosur, ndonjėherė shoh nėpėr shkretėtirė shenja (gjurmė) tė kėmbėve, dhe menjėherė mė shkon ndėrmend dhe them: ‘kėndej paska kaluar ndonjė njeri, dhe paska lėn shenjat e kėmbėve ne shkretėtirė’ dhe pastaj i them vetvetės: ‘Kur gjurmėt nė shkretėtirė kanė njė shkak prej tė cilės janė bėrė (d.m.th. kėmbėt e njeriut), atėherė Cili ėshtė Ai shkaktar i krijimit tė Qiejve dhe Tokės’ e sigurisht ėshtė ndonjė i Gjithėditur (Zoti) qė krijoi kėto”. E kupton e nderuara katilesha qka dua tė them..? Kur njė beduin ka pasur logjik ti thotė kėto fjalė, qka mund tė thuhet nė kohėn tonė kur (falenderim ndaj Zoti) shumė janė ata qė lexojnė e logjikojnė. Neve mund tė flasim edhe kėtu nė forum pėr besimin nė Zotin Njė, nėse ke dėshir.
Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha_007
por nje gje di te them se ateizmi nuk eshte mosbesim,eshte thjeshte nje dyshim

E nderuara katilesha007, unė tė kundėrshtojė nė kėtė pikė, me ca fakte. Mosbesimit nė gjuhėn arabe i thonė kufėr, e qė nėse e pėrkthejmė nė mėnyrė bukfale d.m.th. mbulues (i tė vėrtetės). Kur ti thua, se ska Zot, ose nuk besoj nė Zot, ti je atėherė ateiste, dhe je duke bėrė mosbesim. Dyshim ėshtė ky: (shembull) Njė njeri thotė: Unė besojė nė Zotin Njė, mirėpo ja qė mė janė futur ca dyshime se ku ėshtė Ai. E qė ka shumė prej njerėzve qė mendojnė kėshtu. D.m.th. ky person ende se ka pohuar mosbesimin e tij, mirėpo (ka pohuar) vetėm dyshimin e tij, i cili tregon se besimi i Tij ėshtė parcial e i mangėt.
Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha_007
ahharrova te them dicka;me beri shume pershtypje aty ku thoje se Zoti do et shperblente per ketea dhurim (shkrim)qe je duke me bere mua..deomos Zot i shperblen ato qe mundohen te kthejne ne rrugen e tij ata qe nuk besojne ne te,por nuk mendon se njeriu duhet ti beje nganjehere gjerat pa pritur,apo pa shpresuar tek nje shperblim...se kjo me con ne mendimin se ti beson apo predtikon ne nje fare menyre besimin tend vetem per te qene i shperblyer..dhekjo i dashur nuk eshte besim i mirfillte......edhe dicka tjeter,te siguroj qe jam e lumtur me besimin tim,..rruga jetes time nuk eshte erresire,perndryshe do i binte qe une te isha njeriu i erresires dhe une e ndjej qe uk jam.....

Unė atė e mora shembull pėr ta elaboruar ate se cdo vepėr e mirė ėshtė adhurim dhe pėr tė ka shpėrblim, mirėpo nuk ia kam vėn nė postimin tim kornizat se duhet me doemos tė shpresohet. Jo ti edhe nėse nuk shpreson apo nuk e ke atė qėllim, nėse vepra ėshtė e mirė Zoti (inshAllah) do ta pranojė e do tė tė shpėrblejė (nese qellimi ka qene per te mire). Ai i Cili ėshtė duke kuntribuar nė tė mirė, do tė shpėrblehet me tė mirė, e ai i Cili thėrret nė tė keqe Atij do ti jipet ajo qė e meriton, denimin e dhėmshėm.
E nderuar katilesha007 neve nuk jemi duke folur rreth asaj se si ne e ndiejmė, mirėpo se si ėshtė realiteti. Sepse ėshtė njė realitet qė nuk mohoet, se shumė vepra tė kėqija njeriu i pranonin si tė mira. Vallė, si mos ta quajmė errėsirė kur ti jeton nė njė jetė duke mohuar Atė i Cili ta ka dhuruar Atė jetė.
Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane
une besoj dhe shume biles se triniteti te con ne nje dhe ajo nje eshte Zoti vete

Po hajde na e argumento kete besimin tend e nderuar.
Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane
Ati i Biri Dhe Shpirti shenjte=cdo methane kja per ty smart a e din ti si e ke hap ket tem,per menimin tem kjo teme asht tendencioze.

Tė gjithė krishterėt janė tė njė mendimi, qė tė ikin nga temat, me njė moto duke thėnė se kėto tema janė tendencioze, apo mė qesharakja sic ka pohuar njė krishter: “Mendja ėshtė e vogėl pėr kuptuar trinitetin” e duke e shkėputur kėtė thėnje nga tregimi pėr Shėn Agustinin. Nėse na qenka mendja e vogėl, pse Zoti nuk na e ka krijuar mė tė madhe pėr ta kuptuar trinitetin.
Unė kėtu ka shumė kohė qė kėrkojė debat tė mirrėfillt, mė kanė shkuar shumė orė duke shkruar e pregatitur tema, e ca futen kėtu dhe thonė se janė kėto tema tendencioze dhe mundohen ti permbyllin. Ndonėse pėr tė krishterėt ėshtė, sepse sic transmetohet, edhe Shėn Agustini nuk e ka kuptuar trinitetin dhe ka dyshuar, mirėpo njė fėmij njė ditė ia kishte vėrtetuar se mendja ėshtė e vogėl pėr ta kuptuar, dhe ai kishte fillur tė “besojė” trinitetin edhe pse nuk e kuptonte, edhe vdiq duke mos kuptuar trinitetin, edhe duke mosditur pėr ti’a sqaruar popullatės, sepse ai ishte udhėheqės shqpirtėror.
Kur Shėn Agustini, njėri prej personaliteteve me famė tė madhe tek tė krishterėt nuk ka mundur (sepse ska pas argumente) ta kuptojė trinitetin, apo ska pasur mundėsi ta perceptojė (me logjike te shendoshe), atėherė pse mundoheni ju kur jeni nxėnėsit e Tij.
Unė deri tani kam folur me citate Biblike dhe asnjėri nga ju nuk mi ka sqaruar ato, edhe pse ende shpresoj tė ketė ndonjėri qė do ti sqarojė.
Citim:
Po citoj ato qė tha lost-soul
dikush tjeter disa faqe me pare, si nje femi i klases se trete fillore i duket sikur ka bere ndonje zbulim duke u munduar te hedhe poshte trinitetin me disa veprime elementare aritmetike... eh medet..

Kėtė edhe nėse ia ka drejtuar ndokujt tjetėr, unė prap do tė ndėrhyjė e nderuar. Nėse qenkan shkrimet tona sikur tė fėmijeve, atėherė ju (qė nuk na ktheni pėrgjigje) jeni edhe mė fėmij, mbase s’keni fakte kėtyre fėmijėve t’i ktheni pėrgjigje.

Mbeteni te gjithe te pershendetur ngu une
SmArTs_WAY
Kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga Katilesha datė 10 Shtator 2006 - 13:00:

Re: A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JO.

Citim:
Po citoj ato qė tha SmArTs_WAY

E nderuar katilesha, e kam tė qartė, se tek ti paska ndikuar rrethi pėr tu bėrė njė ateiste. Unė para ca viteve kam qenė nė njė rreth edhe mė tė keq. Kam qenė nė njė rreth qė i thonė vetės musliman e besimtar, mirėpo aspak nuk i kanė veprat e muslimanit e te besimtarit. Shembull, rrahnin fėmij, i mirrnin tė holla, malltretonin vajza, iknin prej orėve tė mėsimit, nuk mėsonin etj., e qė e keqja mė e madhe qė bėnin ata ishte qė nuk adhuronin Zotin, dhe nuk rrespektonin prindėrit. Dhe po tė kisha vazhduar me kėtė shoqėri sigurisht qė njė ditė do tė isha sikur ata, mirėpo ja qė sot (duke falenderuar Zotin) jam nė rrugė tė drejtė (sepse jam distancuar nga ata). Thotė njė proverb: “Zemrat janė tė dobėta, e dyshimet janė tė forta”. E pas kėsaj vijon thėnja e Profetit a.s.: “Se kush iu afrohet dyshimeve mund tė bie nė to”. C’ka dua tė them me kėtė? Dua tė them, se personi i Cili beson me sinqertitet e dije tė plotė, ai largohet nga njė shoqėri e degjeneruar sepse frikėsohet se edhe Ai mund tė bie nė humnerėn nė tė cilėn ata kanė ra mė herėt. Prandaj ty e nderuar, tė kėshillojė tė lexosh rreth besimit, dhe tė mos tolerosh qė nė vetėn tėnde tė ndikojė cdo kush qė tė afrohet. Mbase nėse je njė besimtare e vėrtetė ti besimin tėnd do ta dėshmosh, edhe nėse dikush tė kundėrshton, Ti, (inshAllah) edhe atė mund ta kthesh nė besim kur ti flasėsh me argumente. Sa pėr ilustrim po ceki njė tregim pėr njė beduin (fshatar i fiseve malore arabe) kur ishte pyetur: “Pse beson”, ai qe pėrgjigjur duke iu thėnė: “Kur dal me devet e mija pėr ti kullosur, ndonjėherė shoh nėpėr shkretėtirė shenja (gjurmė) tė kėmbėve, dhe menjėherė mė shkon ndėrmend dhe them: ‘kėndej paska kaluar ndonjė njeri, dhe paska lėn shenjat e kėmbėve ne shkretėtirė’ dhe pastaj i them vetvetės: ‘Kur gjurmėt nė shkretėtirė kanė njė shkak prej tė cilės janė bėrė (d.m.th. kėmbėt e njeriut), atėherė Cili ėshtė Ai shkaktar i krijimit tė Qiejve dhe Tokės’ e sigurisht ėshtė ndonjė i Gjithėditur (Zoti) qė krijoi kėto”. E kupton e nderuara katilesha qka dua tė them..? Kur njė beduin ka pasur logjik ti thotė kėto fjalė, qka mund tė thuhet nė kohėn tonė kur (falenderim ndaj Zoti) shumė janė ata qė lexojnė e logjikojnė. Neve mund tė flasim edhe kėtu nė forum pėr besimin nė Zotin Njė, nėse ke dėshir.

E nderuara katilesha007, unė tė kundėrshtojė nė kėtė pikė, me ca fakte. Mosbesimit nė gjuhėn arabe i thonė kufėr, e qė nėse e pėrkthejmė nė mėnyrė bukfale d.m.th. mbulues (i tė vėrtetės). Kur ti thua, se ska Zot, ose nuk besoj nė Zot, ti je atėherė ateiste, dhe je duke bėrė mosbesim. Dyshim ėshtė ky: (shembull) Njė njeri thotė: Unė besojė nė Zotin Njė, mirėpo ja qė mė janė futur ca dyshime se ku ėshtė Ai. E qė ka shumė prej njerėzve qė mendojnė kėshtu. D.m.th. ky person ende se ka pohuar mosbesimin e tij, mirėpo (ka pohuar) vetėm dyshimin e tij, i cili tregon se besimi i Tij ėshtė parcial e i mangėt.

Unė atė e mora shembull pėr ta elaboruar ate se cdo vepėr e mirė ėshtė adhurim dhe pėr tė ka shpėrblim, mirėpo nuk ia kam vėn nė postimin tim kornizat se duhet me doemos tė shpresohet. Jo ti edhe nėse nuk shpreson apo nuk e ke atė qėllim, nėse vepra ėshtė e mirė Zoti (inshAllah) do ta pranojė e do tė tė shpėrblejė (nese qellimi ka qene per te mire). Ai i Cili ėshtė duke kuntribuar nė tė mirė, do tė shpėrblehet me tė mirė, e ai i Cili thėrret nė tė keqe Atij do ti jipet ajo qė e meriton, denimin e dhėmshėm.
E nderuar katilesha007 neve nuk jemi duke folur rreth asaj se si ne e ndiejmė, mirėpo se si ėshtė realiteti. Sepse ėshtė njė realitet qė nuk mohoet, se shumė vepra tė kėqija njeriu i pranonin si tė mira. Vallė, si mos ta quajmė errėsirė kur ti jeton nė njė jetė duke mohuar Atė i Cili ta ka dhuruar Atė jetė.

Po hajde na e argumento kete besimin tend e nderuar.

Tė gjithė krishterėt janė tė njė mendimi, qė tė ikin nga temat, me njė moto duke thėnė se kėto tema janė tendencioze, apo mė qesharakja sic ka pohuar njė krishter: “Mendja ėshtė e vogėl pėr kuptuar trinitetin” e duke e shkėputur kėtė thėnje nga tregimi pėr Shėn Agustinin. Nėse na qenka mendja e vogėl, pse Zoti nuk na e ka krijuar mė tė madhe pėr ta kuptuar trinitetin.
Unė kėtu ka shumė kohė qė kėrkojė debat tė mirrėfillt, mė kanė shkuar shumė orė duke shkruar e pregatitur tema, e ca futen kėtu dhe thonė se janė kėto tema tendencioze dhe mundohen ti permbyllin. Ndonėse pėr tė krishterėt ėshtė, sepse sic transmetohet, edhe Shėn Agustini nuk e ka kuptuar trinitetin dhe ka dyshuar, mirėpo njė fėmij njė ditė ia kishte vėrtetuar se mendja ėshtė e vogėl pėr ta kuptuar, dhe ai kishte fillur tė “besojė” trinitetin edhe pse nuk e kuptonte, edhe vdiq duke mos kuptuar trinitetin, edhe duke mosditur pėr ti’a sqaruar popullatės, sepse ai ishte udhėheqės shqpirtėror.
Kur Shėn Agustini, njėri prej personaliteteve me famė tė madhe tek tė krishterėt nuk ka mundur (sepse ska pas argumente) ta kuptojė trinitetin, apo ska pasur mundėsi ta perceptojė (me logjike te shendoshe), atėherė pse mundoheni ju kur jeni nxėnėsit e Tij.
Unė deri tani kam folur me citate Biblike dhe asnjėri nga ju nuk mi ka sqaruar ato, edhe pse ende shpresoj tė ketė ndonjėri qė do ti sqarojė.

Kėtė edhe nėse ia ka drejtuar ndokujt tjetėr, unė prap do tė ndėrhyjė e nderuar. Nėse qenkan shkrimet tona sikur tė fėmijeve, atėherė ju (qė nuk na ktheni pėrgjigje) jeni edhe mė fėmij, mbase s’keni fakte kėtyre fėmijėve t’i ktheni pėrgjigje.

Mbeteni te gjithe te pershendetur ngu une
SmArTs_WAY
Kumanova-on-line@hotmail.com

uau uuuuuuuuuuuuuu Smart sa pergjigje e gjate jo lal....me fal por se kam lexu all dhe smundem te te jap njepergjigje fixe...ndaj po e le per nje here tjeter.......


Postuar nga erzeni_be datė 12 Shtator 2006 - 09:14:

Mbi ateizmin ju lutem mund te diskutoni sa t'ju doje qejfi te: http://www.forumihorizont.com/showt...p;threadid=9441

Do te ishte mire qe ketu, t'i permbahemi temes dhe chit-chati te behet te vendi i tij...


flm
erzeni


Postuar nga tolstoy86 datė 12 Shtator 2006 - 09:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul

kaq di te thuash more? po ariu fluturon? lexoje njehere ne kuran se atje i ke te gjitha te vertetat shkencore..Po pse o shpirt i humbur , me budalliqet e tua do merrem une?? Per logjiken qe ke ti, pergjigjen ta kam shkruar shume te gjate madje. Nga fjalia qe te kam shkruar une meriton vetem nje fjale. (po te ndihmoj, eshte ai qe do e besh te fluturoje me zor)

Iher pershendetje te gjitheve dhe suksese ne kete vit akademik qe ka fillu te na e mari shpirtin qe tani.
Na beni ndoj lutje, perfshi edhe ateistet. Ateiste, zereni se jeni ne nje situate teper te veshtire, ku ju, i luteni Zotit me me teper deshperim se besimtaret.


  Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.