Forumi Horizont Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Prishtinasja_ datė 14 Dhjetor 2006 - 03:31:

Lus moderatoret pergjegjes, nese vertete jane te ndergjegjshem dhe njofin kodin e drejtesis, mos t'i modifikojne argumentet e postuara nga ana ime me pretekstin sic kane pohuar dhe me pare kundrejt disa bashkebiseduesve duke ua cenuar te drejten e shprehjes se lire se; "nuk lejojme leksione ne forum!". Une mund t'ua potencoj me cdo mjet justifikues, se shkresat e mia nuk duhet pare ne te ashtuquajturen "leksion!" por thjeshte deshmi-diskutimi dhe i perkasin pikerisht temes aktuale te autorit (te saj). Andaj, vetdijesohinu se e VERTETA dhe e DREJTA jane nje, meqe ne bote nuk mund te ekzistojne dy te verteta, ose njera eshte e vertete ose tjetra. Ju lus ne mirekuptim edhe nese e verteta argumentuese nuk eshte e deshiruar per ju, te pakten te keni respekt. Ju jam mirenjohese per nje bashkpunim nen kodin e miresjelljes dhe respektit njerezor!

shendet,


Postuar nga Prishtinasja_ datė 14 Dhjetor 2006 - 22:52:

Re: A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

[QUOTE]Po citoj ato qė tha BARIU
[B]J

Po perpiqem te flas si nje i krishtere, por qe edhe kam studiuar teologji. Kjo me ka ndihmuar te mesoj me shume per Perendine, Biblen dhe faktin se kush eshte Krishti.


Prishtinasja: Kam respekt per ju i nderuari BARIU meqe jeni ithtare i Bibles.

BARIU citoi: Nese ndokush do te mesoje se kush eshte Krishti realitetin mund ta mesoje VETEM ne Bibel dhe atje ne kontekst dhe jo duke shkeputur nje varg ketu e atje. Qe nga fillimi deri ne fund Fjala eshte unike dhe po keshtu ne lidhje me faktin se kush eshte Jezusi.


Prishtinasja: Si mund te mesohet realiteti (e verteta) e Krishtit!, perderisa pikerisht Bibla
edhe pse me shtesa e ndryshime tė shumta e tregon qartė se Jezusi nuk ėshtė Zot por njeri dhe i dėrguar i Zotit xh.sh.

BARIU citoi: Mos ndaloni se kerkuari se kush eshte Jezusi vecse ne burimin e vertete.


Prishtinasja: Burimet e verteta qarte argumentojne se Isai a.s. (Jezusi) ishte njeri si une,ti dhe gjithe te tjeret, pervecse ate Perendia e ngriti ne shkalle me te larte-ate profetike. Andaj serish e perseris, se e VERTETA eshte NJe dhe nuk ekzistojne Dy te Verteta kete bote.

(Surja Isra /25.) "Zoti juaj e di mė sė miri atė qė keni nė shpirtin tuaj. Nėse keni qėllime tė mira, vėrtet Ai u fal atyre qė pendohen."


(surja en-nisae ajeti /36.)
"Adhurone All-llahun e mos i shoqėroni Atij asnjė send, sillnu mirė ndaj prindėrve, ndaj tė afėrmve, ndaj jetimėve, ndaj tė varfėrve, ndaj fqiut tė afėrt, ndaj fqiut tė largėt, ndaj shokut pranė vetes, ndaj udhėtarit tė largėt dhe ndaj robėrve. All-llahu nuk e do atė qė ėshtė kryelartė dhe atė qė lavdėrohet."

Mirekuptim per gjithe!


Postuar nga Gaia datė 15 Dhjetor 2006 - 01:39:

Prishtinase cke dashur te thuash me gjithe keto trakte?

Ca je tu bo kshu o goc se sje maje minares ktu po je maje forumit,ec er goc se po le nom tu fol me inot kundrra krishtit se ste beso njeri ty,,,ti si beso jezusit si kena me te besu ne ty????


Postuar nga Prishtinasja_ datė 16 Dhjetor 2006 - 01:04:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gaia


,,,ti si beso jezusit si kena me te besu ne ty????
Fjales time s'kekroj ti besohet por argumenteve te verteta cilat nuk mohohen dot! Dhe sa i perket ciatit tend te siperm, shof se pak keni njohuri per Islamin! Nje nder kushtet parimore te Islamit, eshte te besosh ne gjithe te derguarit e Zotit andaj dhe Isai a.s. (Jezus) ishte nje nder te derguarit e Zotit dhe besimtaret musliman kane respekt te vecante per Isain.a s (Jezusin) si njeri nder pese krijesat me te dashure tek Zoti.

p.s here tjeter merr bagazh (njohuri) me vete kur do te sulmosh diken : ) respekt.


Postuar nga Gaia datė 16 Dhjetor 2006 - 05:23:

Ca beso ti sdmth se duhet te jete e vertete e derguara e zotit,bagazhet i ke mor ti mo ska nel gjo per ne,paj zotin rrifke ne hava si shume ti , qeke bo per prift se hoxha dihet qe merret me magjira si i dergum i zotit,ti sugjeroj te dy per sherim.


Postuar nga Prishtinasja_ datė 16 Dhjetor 2006 - 22:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gaia

qeke bo per prift se hoxha dihet qe merret me magjira si i dergum i zotit,ti sugjeroj te dy per sherim.
Lus moderatoret pergjegjes te fshijne mesazhet me doze fyerjesh (sic eshte citati i siperm i Gaia)? Ju flm ne mirekuptim.


Postuar nga BARIU datė 19 Dhjetor 2006 - 20:52:

Pershendetje te gjithe atyre qe mund te lexojne keto gjera: Me vjen seriozisht keq per keqperdorimet, keqinterpretimet e bera ne gjithe kete inofrmacion qe eshte ketu nga Prishtinasja.
 
Per mjaft nga keto gjera kemi biseduar dhe pergjigjur, por jane lexuar apo jo apo thjesht egziston deshira per te shpallur genjeshtra???
 
*  Une jam i krishtere qe ardhuroj Perendine e gjalle dhe jo Biblen, por e falenderoj Perendine per Fjalen e tij te mrekullueshme.
*  Nese ka ndryshime ne Bibel ato duhet te paraqiten me prova dhe jo dokrra, pra nese dikush ka nje bibel origjinale dhe tregon ndryshimet.
*  Per shumcien e ciltimeve per ceshtjen nese Krishti eshte Zot kane per pergjigje faktin se ai kishte dy natyra. Njerezoren dhe Hyjnoren.
Jo vetem ka informacion ne Bibel por edhe ketu kemi sjelle referenca plot per kete gje dhe nese ka ndonje gje per te cilen te krishteret qe nga Fillimi kane qene unike eshte besimi ne Krishtin Zot. ( Ketu nuk hyjne kultet )
 
* Jezusi u kryqezua dhe kjo eshte ajo qe dishepujt qe ishin me te deshmuan qarte si deshmitare okulare:
2Pe 1:14 Sepse nuk jua bėmė tė njohur fuqinė dhe ardhjen e Zotit tonė Jezu Krisht, duke shkuar pas pėrralla tė sajuara me mjeshtri, por sepse jemi dėshmitarė okular e madhėshtisė sė tij.
 
E pra sot dikush, kushdo ka te drejte te flase por une do te sugjeroja te besonte deshmine e atyre qe ishin me Krishtin.
Shikoni Krishti u kryqezua dhe u ringjall thote Fjala e Perendise dhe kjo eshte e mrekullueshme qe ne te krishteret kemi nje shpetimtar te gjalle.
 
* Sakrifica e tij thote shkrimi vlen per te gjithe brezat:
 
Heb 9:9 Por Krishti, qė erdhi si kryeprift i tė mirave qė do tė vijnė nė tė ardhmen, duke kaluar nėpėr njė tabernakull mė tė madh e mė tė pėrkryer, qė s`ėshtė bėrė me dorė, pra, qė nuk ėshtė e kėsaj krijese,
Heb 9:10 hyri njė herė e pėrgjithmonė nė shenjtėrore, jo me gjakun e cjepve dhe tė viēave, por me gjakun e vet, dhe fitoi njė shpėtim tė amshuar.
Heb 9:11 Sepse, nė qoftė se gjaku i demave dhe i cjepve dhe hiri i njė mėshqerre i spėrkatur mbi tė ndoturit, i shenjtėron, duke i pastruar nė mish,
Heb 9:12 aq mė shumė gjaku i Krishtit, i cili me anė tė Frymės sė Shenjtė e dha veten e tij tė papėrlyer nga asnjė faj ndaj Perėndisė, do ta pastrojė ndėrgjegjen tuaj nga veprat e vdekura pėr t`i shėrbyer Perėndisė sė gjallė!
Heb 9:13 Pėr kėtė arsye ai ėshtė ndėrmjetėsi i Besėlidhjes sė re qė, me anė tė vdekjes qė u bė pėr shpėrblimin e shkeljeve qė u kryen gjatė Besėlidhjes sė parė, tė thirrurit tė marrin premtimin e trashėgimisė sė amshuar.
 
Nje nxitje e fundit:
Mos e interpretoni Biblen duke u perpjekur te vertetoni doktrina qe nuk jane ne te apo qe i keni lexuar dike gjetke:
Fjala e Perendise eshte per te gjithe dhe e vertete por duhet lexuar dhe pranuar me besim duke i kerkuar Perendise te bekoje ate ne zemren e kujt do qe e  lexon.
 
Gjithe te mirat:
Bariu.


Postuar nga Prishtinasja_ datė 20 Dhjetor 2006 - 00:54:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha BARIU
[B]

BARIU citoi: Per mjaft nga keto gjera kemi biseduar dhe pergjigjur, por jane lexuar apo jo apo thjesht egziston deshira per te shpallur genjeshtra???


Prishtinasja: I neruar, qellimi yne eshte te sjellim (debatojme) argumentet e verteta qe nxjerrin ne pah (shesh) te verteten absolute kundrejt doktrines se krishter ne pohimin e Krishtit si "Zot!". Ju mund t'i quani genjeshtra gjitha argumentet qe potecojne te verteten por e keqja qendron se nuk keni bazamentin e forte t'i kudnerviheni me argumente, andaj gjitha argumenteve ua mveshni petkun e te ashtuquajtures "trillim,genejshter!". E drejte e juaja eshte te besoni ne cfare deshironi, sepse nuk ua imponon njeri as edhe nje gje. Por thjeshte debatojme ne menyre elegante pa cenuar tezen e ndergjegjes dhe dinjitetit te askujt.BARIU citoi: *  Une jam i krishtere qe ardhuroj Perendine e gjalle dhe jo Biblen, por e falenderoj Perendine per Fjalen e tij te mrekullueshme.


Prishtinasja: Muslimanet kane respekt te vecante per ithtaret e krishtere dhe respektoj gjithsesi qendrimin tend.

BARIU: *  Nese ka ndryshime ne Bibel ato duhet te paraqiten me prova dhe jo dokrra, pra nese dikush ka nje bibel origjinale dhe tregon ndryshimet.


Prishtinasja: Kete gje fare mire e dijn te krishteret mbi ndryshimet qe jane bere ne Bibel, por dic tjeter eshte qe e mohojne! Andaj s'ja vlen te sjellim argumente te serishme, pasi qindra here kjo ceshtje eshte argumentuar e debatuar pikerisht ketu ne forum.

p.s cdo ilac sherues kur konsumohet len nje shije te idhet ne gojet tona, por rezultati perfundimtar i saj eshte kurues dhe i embel.

Andaj dhe e vertetea e hidhur gjithmone dhemb ne fillim. Keshtuqe alternativa e vetme e nejriut per t'u perballur drejt se Vertetes eshte; qe t'ia hudh vetes se tij poshte idet e fiksuara ne koke perderisa ato ide nuk kane origjine nga asnje burim pervecse epshesia e njeriut i ka cendisur sipas tekeve te tij.


BARIU: *  Per shumcien e ciltimeve per ceshtjen nese Krishti eshte Zot kane per pergjigje faktin se ai kishte dy natyra. Njerezoren dhe Hyjnoren.


Prishtinasja: O i uruar, kur thua kete citat, ti direkt bie ne kontradikte me veten e asesi me Krishtin, pasi gjitha deshmite e Jezusit ne Bibel potecojne qartazi se ai nuk ishte Zot. Ti nuk je duke mohuar dehsmite Kur'anore, por mohon ate Biblike, pikerishst ne burimet tuaja cilat i merr per besim te shenjte!

Kur thua Krishti eshte Zot, dhe ia mvesh petkun e dy natyrave, a nuk jeo kjo te meditosh rreth deshmive biblike ku deshmojne se Jezusi iu lut Perendise per shpetim?! Pastaj sikur mos te deshmohet tutje as edhe nje argument tjeter, mjafton te meditoj nejriu rreth pyetjes: SI KA MUNDESI QR KRISHTI TI LUTEJ PERENDISE KUR AI VET ISHTE PERENDI DHE PSOEDONTE FUQIN HYJNORE? sI KA MUDNESI QE KRISHTI TE KISHTE FRIKE VDEKJEN (APO PERENDIA TE VDES? duke e vene fuqine e tij hyjnore ne nje peshore me ate te krijesave te doebta nejrezore?) Megjtihate per t'i deshmuar gjitha keto me argumente, serish do e potencoj me deshmi biblike, ne te cilat ti i merr per besim te shenjte dhe nga ana tjeter mohon faktet e saj ku faktet e saj jane burim i besimit tend! Ne vijim:....,
A ESHTE KRYQEZUAR KRISHTI (dilema qe qendron ne zemer te krishterimit)


Njė nga besimet thelemore tė Krishtėrimit ėshtė se Jezusi i quajtur Krisht ka vdekur dhe ka lejuar derdhjen e gjakut tė tij pėr hir tė faljes sė mėkateve tė njerėzimit. Me fjalė tė tjera Jezusi ka vdekur nė kryq si sakrificė pėr mėkatet tona. Le ta sqarojmė kėtė temė nga Bibla dhe le tė shohim se a ėshtė dėrguar Jezusi njėmend pėr tė vdekur nė kryq si shpėtim pėr mėkatet tona:Vullneti i Jezu Krishtit pėr tė vdekur pėr mėkatet tonaPjetri dhe tė dy bijtė e Zebedeut ishin me Jezusin para prijėsve kur erdhėn ta marrin Jezusin pėr t’a kryqėzuar. Me kėtė rast Jezusi i foli Pjetrit dhe dy bijve tė Zebedeut sikur thotė Mateu 26:38 ‘Atėherė ai u tha atyre: ''Shpirti im ėshtė thellėsisht i trishtuar, deri nė vdekje; qėndroni kėtu dhe rrini zgjuar bashkė me mua'' ‘. Pastaj Jezusi u largua pak nga ta dhe iu lut Perėndisė siē thotė Ungjili sipas Mateut 26:39 ‘Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej duke thėnė: ''Ati im, nė qoftė se ėshtė e mundur, largoje prej meje kėtė kupė; megjithatė, jo si dua unė, por si do ti'' ‘.


O i uruar, mere argument veten tende kete rast; te ishe mbret i nje perandorie me siguri se do posedoje fuqin pushtetare kundrejt atij populli dhe a thua valle ti si mbret do ishe i nenshtruar nen kembet e popullit apo ansajelltas, populli nen kembet (urdherat tuaja?) Padyshim se populli do ishte nen nenshtrimin e fuqise se nje mbreti dhe nen zbatimin e urdherave te tij. Keshtuqe mbreti si mbret nuk do kishte arsye ndaj nenshtrimit te njeriu pasi ne duart e tij eshte e gjithe perandoria dhe ai do vepronte sipas deshires se tij, cilindo do e ndeshkonte cilindo do e shperblente (varesisht nga veprat). Kurse mbreti nuk do kishte nevoje per meshiren e nejrezve, pasi e gjithe pasuria perandorike do ishte nen komanden e tij.

Kurse ti bie ne kontradikte me veten tende sapo thua Krishti kishte dy natyra, dmth; ate njerezore dhe hyjnore!( dhe t'a zeme se se eshte e evrtete kjo qe pohon!) Por a s'me thua ne deshmin e Mateut se kujt i lutej Krishti, se kujt i kekronte meshire e ndihme per shpetim?? Bindu se keto nuk i thote nga hamendja prishtinasja pasi s'kam per qellim te shpall lufte-beteje kundrejt besimit tend, qellimi eshte te mbrojme te verteten me argumente baze! Andaj nese beson fjalen e Perendise ne bibel, si mund te mohosh argumentin e Mateut??? ( etj!) Ne vijim deshmia tjeter biblike!....,

"Ėshtė shumė e qartė nga vargu i Ungjillit sipas Maetut 26:39 se Jezusi nuk kishte ndonjė qėllim pėr tė vdekur. Nė kėtė varg ėshtė treguar se Jezusi u lut fuqishėm pėr t’ia larguar vdekjen (Mateu pėrmendė se Jezusi i pėrsėriti tri herė kėto lutje)".

Po kete argument te serishem biblik ( te Mateut)me cfare e potencon??? Keto deshmi gjitha i ke ne bibel te cilat i argumenton dhe Kur'ani Famelarte. Nėse Jezu Krishti do tė ishte dėrguar pėr tu kryqėzuar ai nuk do tė hezitonte aspak qė tė vdiste dhe asesi s'do perdorte lutjen per shpetim. Ky argument biblik (gjegjesisht dhe kur'anor) deshmon se Krishti ishte nje krijese njerezore sikurse ne dmth nje krijese e dobet qe gjithmone i eshte nenshtruar lutjeve kundrejt fuqise hyjnore , ate te Perendise-Zotit.


respekt,


Postuar nga Gaia datė 20 Dhjetor 2006 - 09:41:

Ka edhe me djetra dhjetra citate biblike qė e hjedhin poshtė hyjninė e Jezusit. Vėrtet nuk dojnė koment kėto citate.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Qe nga kjo ide e turpshme qe ke sjell ketu dukesh se cfare etiketash propagande kundrra Jezusit perdor,,turp te vije,cfare besimtare je ti,turp qe ske respekt per fete e tjera,kush je ti te hedhesh poshte hyjnin e e jezusit,si do te vinte ty te flisnin te krishteret kundrra figures se Muhamedit,por ne se bejme nje gje te tille dhe ske per ta pare kurre se kemi tolerance fetare ne shpirt si fetare qe jemi ,tema duket me qellim ofendues qe kur eshte hapur , prezantimi jot si ato ekstremistet islamike kundrra te krishtereve,turp te kesh,komentet e tua lene per tu deshiruar me keqardhje si nje njeri humbur neper rrugesh pa kry ,TURP TE KESH.
Jezu krishti te falte se di spo di car po ben ,satani te paska zaptu mendt.


Postuar nga Muhejminu datė 20 Dhjetor 2006 - 13:46:

A doni te dini se sa tolerant eshte Islami???? Me tregoni nje fe tjeter qe bn kete qe ben muslimani. A e dini se perse e festojne pashket hebrenjte???? Ata i festojne per te perkujtuar diten qe u larguan nga faraoni, po e dini juve se cbejne muslimanet ate dite?????

Hadith i Profetit a.s tregon se duhet muslimani te agjeroj nje dite para ose pas pashkeve te hebrenjve qe te perkujtoj diten e largimit te sproves nga besimtarfet ne nje Zot. me thoni a nuk eshte tolerance dhe respektim??????


Postuar nga Gaia datė 20 Dhjetor 2006 - 15:53:

Shume dakort me parafolsin,por jo ama te ngrihet nje ekstrem dhe te hudhi hyjnine e Jezusit poshte se kjo quhet abuzim,asnje te krishtere ne forum skeni pare akoma te hudhi poshte figuren e Muhamedit dhe ky eshte nje respekt apo jo?
Askush ska te drejte te gjykoje fene e tjetrit se sa hyjnore ose jo eshte ai/ajo qe e ben nuk mund te quhet besimatre por mekatare ,zoti e falte ne gjykimet e saja/tije.
Pytja shtrohej ne teme a eshte Jezusi zoti?

te gjithe e dime se ai ishte i derguari i zotit qe ne te krishteret besojme se ishte i biri i zotit,dhe jo vete Zoti.

Tani crendesi kane gjithe ato fletushka te gjata pa mbarim te anetarit prishtinase me qellim ofendues ndaj fese sone?Cili eshte qellimi i saj kur merr neper goje figuren e shenjte te Jezu Krishtit.
Mua me vjen turp vete kur lexoj shkrime te tilla se qellimin fondamental te saj e kuptoj,bile qe luan dhe rolin e te mirit duke kerkuar nga moderatoret drejtesi,dmth ajo te uli poshte hyjnine e Jezusit dhe besomtaret e krishtere ta falenderojne?
Prishtinase dhe une kam shume dokumenta qe e hudhin poshte hyjnine e Muhamedit ?Te pelqeu kjo pytje?Aspak ,as mua sme pelqen as per Muhamedin zot me fal as per Jezu Krishtin zot te qofsha fale.


Postuar nga Prishtinasja_ datė 21 Dhjetor 2006 - 01:22:

Turp njeriu duhet te kete ne keto pikepamje: (meqe si paske te ditura si duket!); - te shpif kundrejt dikujt, te genjej, te fyej ne seder ndergjegjesore diken, t'ia atribuoj te pavertetat dikujt e keshtu me radhe. Kurse sa i perket postimeve te mia, absolutisht asnje doze fyerje nuk permban ne vete ansjera. Por c'te beje une qe nuk e kuptoni drejte debatin moj e uruar. Turp nuk eshte poashtu te debatohet nje ceshtje me argumente baze. Kete e kane bere ne kohen e Muhammedit (a.s.) dhe ne kohet e profeteve tjere. Te debatosh nje ceshtje me argumente moj zonje/zonjushe, nuk do thote se qellimi eshte te fyesh shenjterine e besimit religjioz te njeriut. Andaj, te lus t'a kuptosh debaton drejte dhe pa pretendime. Dhe per cudi, i nderuari, BARIU, pohon se eshte nje pasues i denje i Bibles, dhe asnjehere nuk u ndje i fyer nga shkresat e mia, pasi e ka te qarte se nje lloj debatimi mund t'a bente dhe nje hoxhe me nje prift, por asesi s'do ndjeheshin te fyer asnjera pal


Dhe Gaia ke thene keshtu ne citatin tend ( qe vertete me bere te qeshem!);

GAIA citoi: kam dhe une deshmi qe hudhin poshte figuren (hyjnine) profetike te Muhammedit (a.s)?? Te pelqen kjo pyetje??

Moj zonje/zonjushe, E verteta tek une peshon me shume se gjithe materialja e botes dhe c'ka ne te dhe ti vetem urdhero sjell argumentet te cilat hudhin poshte profetcine e Muhammedit a.s. dhe gjithsesi mund t'i debatojme nese vertete argumente te tilla ekzistojne (e asesi nuk ndjehem e fyer), por kam hallin se argumente te tilla nuk ekzistojne, dhe te shkon mundi HUC

p.s je e lutur nga ana ime , o te diskutosh si duhet ose vertete cdo shkrese tenden e injoroj, meqe hera e dyte/trete me drejtohesh me fyerje (kurse me akuzoni se une bej veprim te tille!). Mire Mbetsh.... dhe zgjero gjoksin kur deshiron debat me diken (kundershtarin), se me sensibilitet nuk korret sukses ne debate, por perdor mendjen si kalem debati, meqe zemra te sjell dem ne kete debat )

p.s. nje proverb thoshte: "Sedra e njeriut ndjehet e fyer, vetem atehere kur i pasqyrohet e paverteta e vertete." (keshtuqe nese ti ndjehesh e fyer, dije se nuk ndjehesh nga une personalisht, por nga argumentet baze te pamohueshme, se po t'ke argumente nuk ke perse te ndjehesh e fyer moj e nderuar).

respekt,


Postuar nga leopardi datė 21 Dhjetor 2006 - 11:11:

 

 

Nuk kam asnje gje kunder zotit, por kunder cdo feje apo besimi tjeter, qe kane korruptuar, manipuluar, strumentalizur, mendjen e njeriut dhe e kane kthyer ate ne format me te rendomta ekstreme dhe diskrimuese, duke mbjelle ne mendjen e njerzeve rrenjen e hipokrizise; e gjitha kjo vjen vetem per hir e ne emer te zotit. Sa i vogel eshte njeriu.

Jezu krishti ishte njerzor dha aspak hyjnor.


Postuar nga Gaia datė 21 Dhjetor 2006 - 12:49:

Ka qene njehere miu dhe elefanti shkuan per palzh te dy.Nderkohe qe elefanti po lahej per qefin e vet miu po kerkonte rrobet e banjos dhe spo i gjente dot,dhe i therret elefantit me sa fuqi qe kishte::

---Ooooooooo elefanttttttttttttttt!!!

--He more cdo!---i thot elefanti

---Dil pak te te shof - i thot miu

del elefanti gjer ne brez.

--Ec dhe ca ec-i tho miu

del elefanti dhe ca deri ke gjunjet

-Aaaaaaaa me fal-thot miu--thash se kishe vesh breket e mia!Sa te kete mendje si ky miu me lart une dorezohem dhe i kerkoj falje besimit tim qe e pergojova deri ketu me tipa te tille,kam bere mekat,me fal Zot Jezu Krisht te qofsha fale,fali dhe minjte se dhe ato jane krijesat e tua.
Me kaq e mbyll debatin se paskem lam nam, nuk e bej me ju premtoj forumista mos me qeshni kur te lexoni debatin tim me prishtinasen se ne i kemi njoft kohe me pare po ne une budalla si puna ksaj,ika se lash nam ktu.


Postuar nga tolstoy86 datė 21 Dhjetor 2006 - 13:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gaia
Ka qene njehere miu dhe elefanti shkuan per palzh te dy.Nderkohe qe elefanti po lahej per qefin e vet miu po kerkonte rrobet e banjos dhe spo i gjente dot,dhe i therret elefantit me sa fuqi qe kishte::

---Ooooooooo elefanttttttttttttttt!!!

--He more cdo!---i thot elefanti

---Dil pak te te shof - i thot miu

del elefanti gjer ne brez.

--Ec dhe ca ec-i tho miu

del elefanti dhe ca deri ke gjunjet

-Aaaaaaaa me fal-thot miu--thash se kishe vesh breket e mia!Sa te kete mendje si ky miu me lart une dorezohem dhe i kerkoj falje besimit tim qe e pergojova deri ketu me tipa te tille,kam bere mekat,me fal Zot Jezu Krisht te qofsha fale,fali dhe minjte se dhe ato jane krijesat e tua.
Me kaq e mbyll debatin se paskem lam nam, nuk e bej me ju premtoj forumista mos me qeshni kur te lexoni debatin tim me prishtinasen se ne i kemi njoft kohe me pare po ne une budalla si puna ksaj,ika se lash nam ktu.Mos e caj koken, mos e sforco veten. Eshte e qarte qe lenjen nam e ke si ajrin.


Postuar nga Gaia datė 21 Dhjetor 2006 - 14:00:

Miu pjell cdo vit minj o rrace pjellore.


Postuar nga tolstoy86 datė 21 Dhjetor 2006 - 14:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gaia
Miu pjell cdo vit minj o rrace pjellore.


Dhe me nga qindra, ja edhe ketu na del cdo dite nga nje mi. Sot te erdhi shansi ty.


Postuar nga Gaia datė 21 Dhjetor 2006 - 14:12:

Wink

Je gabim zoteri une solla mes jush nje rast te thjeshte ndodhie mes miut dhe elefantit si autor ne kete rast dhe pashe qe miu kerceu perpjete ,ne kete rast shancin e kishte miu te kercente,kenqasine autori qe lexuesi i kupton vepren.


Postuar nga tolstoy86 datė 21 Dhjetor 2006 - 14:16:

Kete gazmoren, e kam degju kur isha femi, dhe kuptova dicka me shum se kupton ti tani. Ta sjellesh ne kete menyre, pa pike lidhjeje, eshte majmunllek qe mund ta beje nje elefant me tru miu. bravo.

edhe dicka, te nje teme tjeter, na thua qe je shume toleranT, qe shkon sa ne xhami, sa ne kishe (sa kndej sa andej) .. cdo thote Gaia??? Apo minjte i kane emrat pa gjini??


Postuar nga Gaia datė 21 Dhjetor 2006 - 14:26:

Prap je gabim.Mend e miut kane lidhje me majmunllekun e propogandes ekstremiste qe ti ben lojra fjalesh sikur se ke kuptuar,sdo mend se miu aq mend ka.


Postuar nga tolstoy86 datė 21 Dhjetor 2006 - 14:44:

Ketu (vec nje miushi/usheje te vogel te cilit/ciles kam fatin ti shpreh keqardhjen time ne keto momente) nuk beri kush as majmunlliqe dhe as propogande ekstremiste.

E leme fare, me gjithe ate kohe qe beke ti per te kthyer pergjigjet..u qetesova fare. flm
Seriozisht, meqe pretendon se je tolerant/e, shpreh icik me respekt kur flet, kur u thua njerezve se cte bejne e cfare jo. Apo kur na tregon perrala me minj (mgjs ketu e kam icik gabim, pasi minjte per ty nuk perfaqesojne asgje te keqe si duket)
... Ishte nje miush qe shihte njolla ne mur, i dukeshin si vrima ku te futej, u dukeshin si vrime ku do gjente ngrohtesi. Turrej me vrap; Bam, perplaste koken. Shkonte tek nje Njolle tjeter; BAM.. Kur erdhi macjaaa. Fundin e leme per heren tjeter. naten e mire


Postuar nga Gaia datė 21 Dhjetor 2006 - 15:25:

Je gabim propaganden e beri dikush tjeter dhe une i solla fatin e mire qe nepermjet miut te perralles time te kuptoni ku jeni ,rendesi ka qe e keni kuptuar pune e miut ekstremist ku ne kete rast ju me akuzoni mua por barra i mbetet ekstremistit qe ben propagande dhe atyre qe u majne pishen.Miu beson se te gjithe jane si elefanti dhe kjo e ben ekstremist.


Postuar nga BARIU datė 23 Dhjetor 2006 - 23:09:

Tolerance ??

Nese ka ndopak tolerance tek Islami atehere tregoni respekt per Krishterimin qe prezantohet ketu duke mos na impnuar ne besimin tone ate qe ne e shohim qarte nga Fjala e Perendise sikur nuk eshte ashtu. 

Nese keto gjera jane problem per ju jane per ju por jo per te Krishteret.
Krishti eshte Zoti dhe Shpetimtari yne dhe i te gjithe botes dhe ka treguar dashurine me te madhe qe eshte treguar ndonjehere ne Kryq edhe per ata qe shpifin per te.

Ai eshte nderuar dhe adhuruar si Zoti i  te Krishtereve qe nga fillimi i kishes dhe eshte po ashtu edhe sot.

Gjithe te mirat:

Bariu.


Postuar nga tolstoy86 datė 25 Dhjetor 2006 - 10:24:

Te respektojme besimin tend sipas te cilit Zoti nuk eshte nje, i bie te mohojme ne menyren me te keqe besimin tone. Ne respektojme te drejten tende per te besuar ne car te dush e kujt te dush, po jo ate qe beson ti. Kush te thote gje ty kur futesh ne temat islame???
Nese ka pak tolerance ne islam??? Po cdi ti o vella ne lidhje me islamin, qe te na thuash me nenkuptim qe ne te nuk ka tolerance??
Nuk eshte dita sot te tkujtoj se kush nuk ka pasur e nuk ka akoma tolerance.
Per ti bere respektin temes, pasi te festosh sonte, verifikoji icik keto

Ungjilli i Mateut (1:18) ' dhe luka1:26-29, flasin per lindjen e krishtit

gezuar festat bari


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 30 Dhjetor 2006 - 04:45:

Re: A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Citim:
Po citoj ato qė tha SmArTs_WAY
A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Njė ndėr problemet mė kontradiktore nė historinė njerėzore ėshtė ēėshtja e Isait (Jezusit) a.s.. A ishte ai krejtėsisht hyjnor apo krejtėsisht njeri?

Polemika rreth personalitetit tė Jezu Krishtit ėshtė ndryshimi mė i madh ndėrmjet Islamit dhe Krishterimit. Ky ndryshim i mban tė veēuar pasuesit e kėtyre dy besimeve. Muslimanėt shohin tek Jezu Krishti njė profet tė madh tė Zotit, e duan dhe e rrespektojnė aq sa duan dhe rrespektojnė Abrahamin (Ibrahimin), Moisiun (Musain) dhe Muhamedin, si dhe tė tjerėt para tyre (paqa e Zotit qoftė mbi ta).

Tė krishterėt nga ana tjetėr e quajnė Jezusin Zot ose bir i Zotit, dhe e adhurojnė si tė tillė, njė koncept ky qė muslimanėt nuk mund ta pranojnė.

Bibla, edhe pse me shtesa e ndryshime tė shumta e tregon qartė se Jezusi nuk ėshtė Zot por njeri dhe i dėrguar i Zotit xh.sh.

Pa humbur kohė do tė theksojmė argumentet nga vet Bibla tė cilat tregojnė dhe aludojnė qartazi qė Jezusi nuk ėshtė Zot. Nga filimi deri nė fund, Ungjijtė tregojnė qartė se Jezusi ėshtė krejt ndryshe nga natyra hyjnore e Zotit.

Le tė bėjmė njė krahasim nė mes Zotit dhe Jezusit:Zoti ėshtė i pavdekshėm.

Bibla tregon njė nga cilėsit e Zotit, e cila ėshtė pafillimėsia dhe pavdekshmėria ku thotė: “ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme, tė cilėn asnjė njeri nuk e ka parė kurrė dhe as mund ta shohė; atij i qoftė nderi dhe pushteti i pėrjetshėm”. (1 Timoteu 6:16) “Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia”. (Psalmi 90:2) “Por ti je gjithnjė po ai dhe vitet e tua nuk do tė kenė kurrė fund”. (Psalmi 102:27)Kurse Jezusi vdiq.

Bibla thotė: “Dhe Jezusi bėrtiti me zė tė lartė dhe tha: ''O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!''. Dhe, si tha kėto, dha fryma”. (Luka 23:46) “por, kur erdhėn te Jezusi, dhe si panė se ai tashmė kishte vdekur...”. (Gjoni 19:33) “Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn”. (Marku 15:37)
Smarts Way nuk e kuptoj se si duke interpretuar biblen ne menyre kaq te cuditshme tentoni te diskretitoni fene e krishtere. Nuk besoj ju do tju vinte mire sikur une tani te filloja e te derdellisja per Muhamedin e perhapjen e Islamit me forcen e shpates dhe te perdorja kete fakt historik si argument kunder fese islame. Dihet nuk kam qellim ta bej kete gje por do tju lutesha te kishit me shume kujdes kur citoni tekste te shenjta te feve te tjera dhe beni propagande fetare duke sulmuar verbalisht besimin e te tjereve. Ju flisni per pavdekesine e Zotit , per Biblen etj etj, por nuk permendni ne postimin tuaj qe jeni duke cituar Dhiaten e Vjeter (bibla cifute, e rendesishme per te krishteret por jo Libri i Shenjte me i rendesishme) dhe harroni komplet Dhiaten e Re qe eshte baza dhe thelbi i fese se krishtere. Ne Dhiaten e re, ne te kater ungjijt e njohur nga krishterimi dhe ne Aktet e Apostujve thuhet qarte qe Jezu Krishti eshte Zoti (Zoti per te krishteret eshte Ati Biri dhe Shpirti i Shenjte) i ardhur ne toke per te shpetuar ate qe beson tek Ai. Ne qofte se qenia e Krishtit Zot perben problem per raportet mes te krishtereve e muslimaneve (gje qe nuk ka kuptim te ndodhe ne qofte se te dyja palet shprehin mirekuptim e tolerance) nuk mund ti kerkohet gati 2 miliard te krishtereve sot ne bote te heqin dore nga besimi i tyre se 1 miliard muslimaneve nuk ju pelqen kjo gje. Sa per pavdekesine e Krishtit, ajo gjithashtu permendet ne Ungjijte e Markut, Mateut, Lukes e Gjonit, dhe thuhet qarte qe Jezusi u ringjall pas 3 ditesh dhe vazhdoi predikimet per 49 dite ne Palestine para se te ikte ne Qiell. Qenia e Krishtit Zot, lindja e Tij nga e Virgjera Mari dhe ringjallja e Tij jane 3 nga dogmat themelore te fese se krishtere, dhe kushdo qe i mohon ose nuk ka horizontin e mjaftueshem per te toleruar nje fe ndryshe nga e tij/e saj, pra i kane bere lavazh truri, ose kerkon me ndergjegje acarim te kote. Shpresoj per ju qe te mos jeni ne asnje prej ketyre grupeve.


Postuar nga Gaia datė 30 Dhjetor 2006 - 13:43:

Keto tema jane turpe nga te paturpit.


Postuar nga andaluzi91 datė 01 Janar 2007 - 20:19:

Bibla thote, se Jezusi nuk eshte Zot. Pik ketij muhabeti

Tung. Eshte qudi, kur degjon njerez qe e humbin debatin dhe thone, si Gaia: Keto tema jane turpe nga te paturpit. Mirepo i nderuar, ti a harron se Bibla na ka mesuar, se edhe te paturpive dhe te keqijve te ua mesojme te verteten. Ejani dhe na thoni te nderuar, se si kuptohen apo komentohen citate qe i ka sjellur Smarti.

Bibla neve po na meson se kemi gjenealogjine nga Adami dhe Eva, mirepo te njejten gjenealogji e ka pasur dhe e ka (edhe) Jezusi. Zoti eshte i paster nga ēdo cilesi e pavertete qe ju po ia mveshni. Jezusi eshte i Derguari i Tij. Jezusi, sic na meson Mateu 1/1-17(Breznitė e Jezu Krishtit, tė birit tė Davidit, tė birit tė Abrahamit. Abrahamit i lindi Izaku...Izaku i lindi Jakobi...” [Mateo. 1/1-2]), na vėrteton se Jezusi ėshtė i lindur, atėherė Jezusi posedon ditėlindje, ai ėshtė i lindur, i lindur. Pyesim, si mundet qė i linduri tė jetė Zot (siē pretendoni)?!! Pretendoni se Jezusi ėshtė Bir i Zotit, ndėrsa fragmenti thotė se Jezusi ėshtė bir i Davidit. Si mundet qė Jezusi tė jetė bir i Davidit dhe njėkohėsisht bir i Zotit?!! Dihet se Davidi ėshtė bir i Jeseut [Mt. 1/6], pra si mundet qė nė tė njejtėn kohė tė jetė edhe bir i Abrahamit?!! Nė fragment thuhet “e prej shpėnguljes nė Babiloni deri tek Krishti katėdhjetė brezni”. Kjo ėshtė nė kundėthėni me fjalėt ne Levitiku /3, i cili thekson kohėn se janė tetėmbėdhjetė brezni, e jo katėrmbėdhjetė brezni. Kjo ėshtė nė kundėthėnie mes Ungjillit dhe Torės!! Nė fragment thuhet “Gjithse, pra, katėrmbėdhjetė brezni prej Abrahamit deri te Davidi; prej Davidit deri nė shpėrngulje nė Babiloni katėrmbėdhjetė brezni; e prej shpėrnguljes nė Babiloni deri te Krishti katėrmbėdhjetė brezni.” [Mt. 1/17]
Kjo nėbkupton se tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Krishti janė gjithsej 42 brezni/ Me tė vėrtetė, po qe se e numėrojmė gjnealogjinė e cekur nė Mateu 1/1-17, do tė vėrejmė se janė 41 brezni. Fragmenti ėshtė nė kundėrthėnės me vete!!Gjenealogjia e pėrmendur nė Ungjillin e Lukės ndryshon nga ajo qė ėshtė regjistruar nė Ingjillin e Mateut. Luka (3) pėrmend gjenealogjinė nga Adami deri te Jezusi, ndėrsa Mateu pėrmend gjenealogjinė nga Abrahami deri te Jezusi. Mos vallė ndryshoi shpallja?! Apo, ēka ndryshoi?! Nga Abrahami deri te Jezusi (sipas Lukės) kanė kaluar 26 brezni, ndėrsa sipas Mateut 41 brezni. Dallimi ėshtė 15 brezni!!
7. Jozefi, i fejuari i Marisė (nėnės sė Jezusit), ėshtė i biri i Jakobit sipas Mateut 1/16, mirėpo sipas Luka 3/23 ai ishte i biri i Helit. Mospėrputhje e qartė mes dy ungjikve!! Nė Mateu 1/11 thuhet se Jozia (Joshijahu) ishte mbret i Judės gjatė shpėrnguljes nė Babiloni. Fakte historike flasin se Jozia qysh herėt ishte i vdekur, para se tė ndodhė shpėrngulja nė Babiloni (Levitiku – Dita e Dytė, 35-36). Faresi ėshtė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit, sipas Mt. 1/3. Siē dihet ėshtė fėmijė jashtė kurore, sipas Juda, i biri i Jakobit bėri prostitucion me vejushėn Tamaranė, nėnėn e Faresit. Si mund tė jetė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit (Bir i Zotit siē pretendojnė), fėmijė jahtė kurorės?!!.

O bur i dheut, keto jane fakte, dhe kerkojne pergjigje.

Une i nderuar, po marr mesim nga jeta e Jezusit, i cili e luste vetem nje Zot, dhe askend tjeter, dhe asnjehere nuk na tha ti lutemi atij, mirepo sic na meson Bibla, ai “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 6:12) Kė e paska lutur? Vetveten apo Zotin?

Tek e fundit, doktrinen qe po ua them une, se Jezusi ishte i Derguari i Zotit, e mbron vet Bibla, ku thote tek Mateu se"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Mateu- 21/9-11]

Une nuk deshiroj te zgjerohem mė, mirepo mjfton citati Biblik, i cili na meson, keshtu:

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

Ejani o tė krishter e diskutoni me fakte, e jo me fjale boshe.

Gjithe te mirat,
Andi


Postuar nga Gaia datė 02 Janar 2007 - 00:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gaia
Keto tema jane turpe nga te paturpit.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 02 Janar 2007 - 02:14:

Andaluzi91 me sa shoh neper tema i paske vene qellim vetes te shkaterrosh krishterimin nga themelet. Jezusi eshte Zot per ne dhe nuk e kuptoj pse kjo gje te shqeteson kaq shume. Mateu ka shkruar qe eshte i lindur, por ka thene edhe qe u lind nga Virgjeresha Mari me Frymen e Shenjte. Nqs nuk e di, po te them une qe Fryma e Shenjte eshte Zoti vete, dhe Jezu Krishti ka ardhur ne Toke para 2000 vjetesh vertet, por ne Qiell ka ekzistuar gjithmone, sepse Zoti vete flet ne shumes ne librin e Gjenezes "Do ta bejme njeriun sipas shembelltyres sone" etj etj. Me njohurite e mia modeste teologjike di te them qe Shpetimtari pritej nga njerezit qe nga koha e mekatit te pare nga njeriu. Dhe me vone shume njerez jane konsideruar Shpetimtari ne lindje te tyre, si puna e Moisiut apo Solomonit.


Postuar nga tl tolstoy 86 datė 02 Janar 2007 - 10:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi91 me sa shoh neper tema i paske vene qellim vetes te shkaterrosh krishterimin nga themelet. Jezusi eshte Zot per ne dhe nuk e kuptoj pse kjo gje te shqeteson kaq shume. Mateu ka shkruar qe eshte i lindur, por ka thene edhe qe u lind nga Virgjeresha Mari me Frymen e Shenjte. Nqs nuk e di, po te them une qe Fryma e Shenjte eshte Zoti vete, dhe Jezu Krishti ka ardhur ne Toke para 2000 vjetesh vertet, por ne Qiell ka ekzistuar gjithmone, sepse Zoti vete flet ne shumes ne librin e Gjenezes "Do ta bejme njeriun sipas shembelltyres sone" etj etj. Me njohurite e mia modeste teologjike di te them qe Shpetimtari pritej nga njerezit qe nga koha e mekatit te pare nga njeriu. Dhe me vone shume njerez jane konsideruar Shpetimtari ne lindje te tyre, si puna e Moisiut apo Solomonit.


S_m_a_a, car do te thuash?Qe Krishti eshte Zoti juaj mgjs Bibla thote te kunderten??? Atehere ti je pjese e nje feje tjeter qe nuk pranon biblen pasi kjo kontradikte eshte e palejueshme per njerez te arsyeshem.

diku mesiper i kerkova Bariut te verifikonte pjese nga ungjilli i mateut dhe ai i lukes te cilat shume qarte flasin per te NJEJTEN ngjarje, lindjen e krishtit. Lexoji keto Angel,

Ne ungjillin e mateut (1:18) shkruhet:
''Lindja e jezusit, Mesise, ndodhi keshtu: Maria, nena e tij ishte e fejuar me Jozefin. Por, para se te martoheshin doli se Maria priste nje femije te mbarsur me ane te Shpirtit te Shenjte''

Lexo tani Luken angel ( 1:26-27)
''Ne muajin e gjashte te barres se elizabetes, Perendia dergoi engjellin Gabriel ne Nazaret ne Galile tek nje virgjereshe me emrin Mari. Ajo ishte e fejuar me nje njeri te quajtur Jozef, qe ishte nga fisi i mbretit David''

PRA SHUME QARTE, AI QE MATEU QUAN SHPIRTI I SHENJTE, ESHTE ENGJELLI GABRIEL, SIPAS LUKES, ( DHE LOGJIKES SE NJEREZVE QE DUAN TE SHOHIN)
Angel, kush genjeu, Mateu apo Luka????
Te respektoj qe pranon qe dijet e tua teologjike jane modeste, ashtu sic jane edhe te miat. Po fryma e shenjte nuk eshte Zoti. Nje budallallek i tille mund te pershkruajne vetem ngjarje te mitologjise, si lindja e Herkulit, nga nje grua dhe nje perendi.. (hasha)
Pastaj Jezu Krishti nuk eshte i vetmi qe ka lindur nga ajo qe ti i thua fryma e shenjte, pa baba. Nqs ti larteson Krishtin si Zot pasi ai lindi pa baba, po Adami, qe lindi pa nene e pa baba, cfare ishte???
Angel, ne librin e Gjenezes thuhet "Do ta bejme njeriun sipas shembelltyres sone", vertet vella/moter, andaj njeriu eshte krijesa me e larte, prandaj njeriu qendron edhe me lart se engjejt, pasi ai eshte pasqyre e vetetive te mrekullueshme te Zotit. Dhe nga keto pasqyra, nder pasqyrat me te shndritshme eshte ai, Jezusi, femija i mrekullueshem qe foli qe ne djep, robi besnik i Zotit, qe ngjalli te vdekur, me lejen e Zotit..
Ta pranosh ate si njeri, te mrekullueshem, te derguar te Zotit, por njeri, nuk te ul absolutisht dashurine ndaj tij, perkundrazi, meson vertet se kush eshte ai qe do. Lexo faktet qe te jane sjell, verifiko qe nuk jane shpifje..


Postuar nga tl tolstoy 86 datė 02 Janar 2007 - 11:19:

pershendetje
ndonje nga moderatoret nqs ka mundesi te shohi pak profilin tolstoy86, nuk e di se cka. Nuk mundem te dergoj mesazhe, megjithese identifikohem. Me sa di une nuk me eshte vendosur ndonje ban..
respekte


Postuar nga Gaia datė 02 Janar 2007 - 13:20:

Myslimanet u tregojne te krishtereve se cduhet te besojne.ironia e fatit ben qe nje mysliman te korigjoje fene e krishterimit duke studiuar aq shume besimin tone ,ne nje te ardhme para gjyqit e gjithe bota do te jete e krishtere ,po kete e e keni lexuar te mjere myslimanet e dashuruar mbas emrit te imzot Jezu Krisht!


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 02 Janar 2007 - 13:59:

Me sa duket ketu ka nje konspiracion antikristian por po tentoj ti pergjigjem zotit Tolstoi dhe ti them qe nqs konsideron Kryeengjellin Gabriel Fryme te Shenjte dhe baba te Krishtit, atehere dijet e tij mbi teologjine jane shume me modeste se te miat. Fryma e Shenjte ose Shpirti i Shenjte eshte vete Zoti dhe Jezusi gjithashtu eshte Zoti, bashke me Atin. Kjo eshte Trinia e Shenjte qe ne te krishteret besojme dhe nuk ja imponojme njeriu me zor. As mateu as Luka as Gjoni e as Marku skane genjyer, thjesht jane versione te ndryshme te te njejtes ngjarje. Nuk e kuptoj pse eshte kaq problematike per jo te krishteret adhurimi i Jezu Krishtit si Zot. Kaq shume e cuditshme ju duket qe Zoti te jetoje mes njerezve? Mua per vete me duket e mrekullueshme. Paqe e miresi, ju pershendes

P.S tashme po lodhem pak duke e perseritur qe per fene e krishtere ADAMI NUK KA QENE PERSON HISTORIK. Komplet libri i Gjenezes eshte Metafore dhe jo baze historike. Historia e Bibles fillon me Abrahamin, dhe ndryshimi mes Adamit e Jezusit eshte se Adami u krijua nga dheu dhe Jezusi u lind nga vete substanca e Atit.


Postuar nga tl tolstoy 86 datė 03 Janar 2007 - 00:28:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gaia
Myslimanet u tregojne te krishtereve se cduhet te besojne.ironia e fatit ben qe nje mysliman te korigjoje fene e krishterimit duke studiuar aq shume besimin tone ,ne nje te ardhme para gjyqit e gjithe bota do te jete e krishtere ,po kete e e keni lexuar te mjere myslimanet e dashuruar mbas emrit te imzot Jezu Krisht!??? Cfare thua ore ?? Ik ore, Ironia e fatit thote..paske pare ndonje telenovele me 'intelektuhale' kohet e fundit, bravo, po lidhi icik me njefare kuptimi ato qe thua, me sill nje fjalor shprehjesh 'budallenj-njerez normale' se mbase kuptoj ndonje gje.


Angel ,
Une shume qarte te shpjegova (me sakte ate qe bibla thote) qe ate qe mateu quan fryme e shenjte, luka e quan engjelli gabriel. Kete me shpjego mua, leri perrallat.
Persa i perket modestise se dijeve te mia, ato vertet jane modeste, po ne krahasim me tuat, nje dije sado e vogel eshte pafudmimisht me e madhe se mungesa absolute e dijes. Ta thashe nga modestia moter/vella, te mos isha i sigurte ne cflas do mbyllja gojen. Hap icik syte se sme dukesh trangull/trangulleshe si gaia, per nje njeri te zgjuar si ty, eshte e pafalshme te merret me llafe bosh. Shendet


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 03 Janar 2007 - 01:34:

Tolstoi me duket se po ngaterron pak konceptet, dhe pervec kesaj une nuk e kuptoj shume mesazhin kur ka fruta/perime brenda Engjelli Gabriel eshte mesazher i Zotit qe i shfaqet nenes se Gjon Pagezorit dhe Maries, dhe vete fjala engjell ne greqishten e lashte dmth mesazher (angelos). Kjo mund te shihet edhe nga perfytyrimi qe kane njerezit per engjellin fizikisht, si nje krijese me krahe mjellme, ashtu sic kishte Hermesi ne boten pagane nje pale sandale me krahe per te fluturuar dhe per tju cuar mesazhe perendive ne Olimp. Pra kur Krishti vete ka thene qe eshte nje substance me Atin, si mund te mendosh qe qenka biri i kryeengellit Gabriel? Thashe dhe me siper qe evangjelistet japin variante te ndryshme te te njejtes histori, dhe mosperputhja qe ti sheh ne ungjillin e Mateut dhe te Lukes nuk eshte fare mosperputhje, te dyja keto versione perputhen per bukuri nqs ecen me logjiken qe Zoti dergoi engjellin Gabriel tek Maria per ta lajmeruar qe do te kete nje femije i cili do te jete Shpetimtari dhe do te quhet Jeshua (Zoti shpeton-ne hebraisht) dhe kur Maria u pergjigj qe nuk njeh asnje burre (dmth qe nuk ka pasur raporte me asnje burre) engjelli i tha "Asgje nuk eshte e pamundur per Zotin" (Me duket ungjilli i Gjonit por nuk jam i sigurt, nqs do informacione me te detajuara me thuaj)

Kalofsh mire


Postuar nga Boksieri datė 03 Janar 2007 - 10:01:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha tl tolstoy 86
[B]


??? Cfare thua ore budalla?? Ik ore fakir, semundjen tende te nevojes per vemendje mos na e sill ketu. Ironia e fatit thote..paske pare ndonje telenovele me 'intelektuhale' kohet e fundit, bravo, po lidhi icik me njefare kuptimi ato qe thua, as ti zdi se cdo te thuash me budallelliqet qe thua e jo me une, me sill nje fjalor shprehjesh 'budallenj-njerez normale' se mbase kuptoj ndonje gje.
Jo vetem me besimin tone por ju del pune dhe me ne,sa te mjere qe jeni,kujtoni se dukeni tamam inteligjente,injoranti ofezen e ka ne xhep gjithmone.


Postuar nga Muhejminu datė 03 Janar 2007 - 18:08:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Tolstoi me duket se po ngaterron pak konceptet, dhe pervec kesaj une nuk e kuptoj shume mesazhin kur ka fruta/perime brenda Engjelli Gabriel eshte mesazher i Zotit qe i shfaqet nenes se Gjon Pagezorit dhe Maries, dhe vete fjala engjell ne greqishten e lashte dmth mesazher (angelos). Kjo mund te shihet edhe nga perfytyrimi qe kane njerezit per engjellin fizikisht, si nje krijese me krahe mjellme, ashtu sic kishte Hermesi ne boten pagane nje pale sandale me krahe per te fluturuar dhe per tju cuar mesazhe perendive ne Olimp. Pra kur Krishti vete ka thene qe eshte nje substance me Atin, si mund te mendosh qe qenka biri i kryeengellit Gabriel? Thashe dhe me siper qe evangjelistet japin variante te ndryshme te te njejtes histori, dhe mosperputhja qe ti sheh ne ungjillin e Mateut dhe te Lukes nuk eshte fare mosperputhje, te dyja keto versione perputhen per bukuri nqs ecen me logjiken qe Zoti dergoi engjellin Gabriel tek Maria per ta lajmeruar qe do te kete nje femije i cili do te jete Shpetimtari dhe do te quhet Jeshua (Zoti shpeton-ne hebraisht) dhe kur Maria u pergjigj qe nuk njeh asnje burre (dmth qe nuk ka pasur raporte me asnje burre) engjelli i tha "Asgje nuk eshte e pamundur per Zotin" (Me duket ungjilli i Gjonit por nuk jam i sigurt, nqs do informacione me te detajuara me thuaj)

Kalofsh mire
Dakord 'SEND_ME_AN_ANGEL" me trego se paku nje varg trinitar qe flet per trinitetin e Jezusit ne Bibel, me sa di une vete per ceshtjen e triniteti ka psaur nje lufte te madhe midis dy personave Ariusit dhe Athanasit, nese ne Bibel do ishte e shpallur kjo gje perse do ishte nje beteje e atille ne Nikea????te le ty pergjigjen


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 04 Janar 2007 - 02:51:

Me kenaqesine me te madhe Muhejmiu

Pike se pari fjala trinitet vjen nga latinishtja "trinitas" dhe domethene si te gjithe e dine "treshe" duke nenkuptuar ketu natyren e Zotit si 3 dhe Nje njekohesisht, domethene Ati, Biri e Shpirti i Shenjte

Ne tenstamentin e vjeter nuk ka referim dierkt per Trinitetin, ka sic kam permendur me pare referim per Atin e Birin (Libri i Gjenezes) dhe ka njefare metafore qe mund te nenkuptohet si pranim i jodrejtperdrejte i Trinitetit (referimi per Fjalen, Shpirtin e Urtesine), megjithate interpretimi i ketyre koncepteve eshte shume i lire dhe burim kontroversie.

Le te hidhemi tani tek Tenstamenti i Ri (4 Ungjijte zyrtare dhe Aktet e Apostujve)

Edhe ketu fjala Trinitet nuk perdoret, per vete faktin qe eshte fjale latine dhe Ungjijte jane shkruar ne greqishten e lashte. Dihet qe dhe greket kishin nje fjale per dicka "treshe", por nuk perdoret ne tekstet e shenjte. Megjithate per Trinitetin flitet pertej cdo dyshimi ne pjese te ndryshme te Testamentit te Ri, ashtu sic do e shpjegoj me tej. Le te shohim tani nje koncept tjeter, te pranishem dhe te pohuar direkt ne te 2 Tenstamentet

Eshte pikerisht koncepti i lidhjes mes Jezu Krishtit e Atit, permendur ne Gjeneze si nje raport Ate-Bir (pa permendur absolutisht emrin Jezu Krisht kuptohet) dhe permendur ne Tenstamentin e Ri, prkatesisht ne keto tekste Rom 4:24 ; 8:11; 2 Cor. 4:14; Col. 2:12; 1 Tm. 2:5-6; 6:13;2 Tm. 4:1 ku flitet per nje koncept te quajtur nga teologet Binitet (si Triniteti vetem me 2 Persona, besoj eshte me se e kuptueshme)

Pohimi i pare i forte i Trinitetit vjen nga vete goja e Zotit Jezu Krisht, kur ne Mat 28:19 jep formulen e pagezimit, ate formule qe eshte baza e fese se krishtere dhe qe perdoret ende e pandryshuar pas 2000 vjetesh. Ai thote perkatesisht "Ikni pra dhe beni gjithe vendet dishepuj, duke i pagezuar ne emer te Atit, Birit e Shpirtit Shenjt!" dhe me tutje ne bekimin apostolik ne letrat derguar Korintasve "Hiri i Zotit tone Jezu Krisht, dashuria e Atit dhe miqesia e Shpirtit Shejt qofshin me te gjithe ju" (2 Cor 13:14)

Megjithate nga Ungjilli i Gjoit vinje pohimet me direkte per statusin e jezu Krishtit ne lidhje me Atin e Shpirtin e Shenjte. Mjafton te konsultohen pjeset 1.1 e 10:30 e 20:28 ku flitet perkatesisht per krijimin e botes nga Zoti e Fjala ku Fjale ishte njesoj si Zoti e Fjala ishte Zoti, e me tutje kur jezu Krishti pohon "Une dhe Ati jemi nje" dhe se fundi kur shen Thomai i drejtohet Krishtit pas Ringjalljes "Zoti e Shpetimtari im". Koncepti i Shpirtit te Shenjte eshte gjithashtu i pranishem ne pagezimin e Krishtit qe mund te gjendet tek Gjoni apo tek evangjelistet e tjere.

Nuk po zgjatem me shume per momentin, nuk po permend tekstet e hershme kristiane apo shkrimet e shenjtoreve te ndryshem. Nqs do me shume informacion per Trinitetin me thuaj dhe do pergjigjem sa njohurite e mia me lejojne

Kalofsh mire


Postuar nga andaluzi91 datė 04 Janar 2007 - 13:05:

Re: Bibla thote, se Jezusi nuk eshte Zot. Pik ketij muhabeti

Citim:
Po citoj ato qė tha andaluzi91
Tung. Eshte qudi, kur degjon njerez qe e humbin debatin dhe thone, si Gaia: Keto tema jane turpe nga te paturpit. Mirepo i nderuar, ti a harron se Bibla na ka mesuar, se edhe te paturpive dhe te keqijve te ua mesojme te verteten. Ejani dhe na thoni te nderuar, se si kuptohen apo komentohen citate qe i ka sjellur Smarti.

Bibla neve po na meson se kemi gjenealogjine nga Adami dhe Eva, mirepo te njejten gjenealogji e ka pasur dhe e ka (edhe) Jezusi. Zoti eshte i paster nga ēdo cilesi e pavertete qe ju po ia mveshni. Jezusi eshte i Derguari i Tij. Jezusi, sic na meson Mateu 1/1-17(Breznitė e Jezu Krishtit, tė birit tė Davidit, tė birit tė Abrahamit. Abrahamit i lindi Izaku...Izaku i lindi Jakobi...” [Mateo. 1/1-2]), na vėrteton se Jezusi ėshtė i lindur, atėherė Jezusi posedon ditėlindje, ai ėshtė i lindur, i lindur. Pyesim, si mundet qė i linduri tė jetė Zot (siē pretendoni)?!! Pretendoni se Jezusi ėshtė Bir i Zotit, ndėrsa fragmenti thotė se Jezusi ėshtė bir i Davidit. Si mundet qė Jezusi tė jetė bir i Davidit dhe njėkohėsisht bir i Zotit?!! Dihet se Davidi ėshtė bir i Jeseut [Mt. 1/6], pra si mundet qė nė tė njejtėn kohė tė jetė edhe bir i Abrahamit?!! Nė fragment thuhet “e prej shpėnguljes nė Babiloni deri tek Krishti katėdhjetė brezni”. Kjo ėshtė nė kundėthėni me fjalėt ne Levitiku /3, i cili thekson kohėn se janė tetėmbėdhjetė brezni, e jo katėrmbėdhjetė brezni. Kjo ėshtė nė kundėthėnie mes Ungjillit dhe Torės!! Nė fragment thuhet “Gjithse, pra, katėrmbėdhjetė brezni prej Abrahamit deri te Davidi; prej Davidit deri nė shpėrngulje nė Babiloni katėrmbėdhjetė brezni; e prej shpėrnguljes nė Babiloni deri te Krishti katėrmbėdhjetė brezni.” [Mt. 1/17]
Kjo nėbkupton se tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Krishti janė gjithsej 42 brezni/ Me tė vėrtetė, po qe se e numėrojmė gjnealogjinė e cekur nė Mateu 1/1-17, do tė vėrejmė se janė 41 brezni. Fragmenti ėshtė nė kundėrthėnės me vete!!Gjenealogjia e pėrmendur nė Ungjillin e Lukės ndryshon nga ajo qė ėshtė regjistruar nė Ingjillin e Mateut. Luka (3) pėrmend gjenealogjinė nga Adami deri te Jezusi, ndėrsa Mateu pėrmend gjenealogjinė nga Abrahami deri te Jezusi. Mos vallė ndryshoi shpallja?! Apo, ēka ndryshoi?! Nga Abrahami deri te Jezusi (sipas Lukės) kanė kaluar 26 brezni, ndėrsa sipas Mateut 41 brezni. Dallimi ėshtė 15 brezni!!
7. Jozefi, i fejuari i Marisė (nėnės sė Jezusit), ėshtė i biri i Jakobit sipas Mateut 1/16, mirėpo sipas Luka 3/23 ai ishte i biri i Helit. Mospėrputhje e qartė mes dy ungjikve!! Nė Mateu 1/11 thuhet se Jozia (Joshijahu) ishte mbret i Judės gjatė shpėrnguljes nė Babiloni. Fakte historike flasin se Jozia qysh herėt ishte i vdekur, para se tė ndodhė shpėrngulja nė Babiloni (Levitiku – Dita e Dytė, 35-36). Faresi ėshtė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit, sipas Mt. 1/3. Siē dihet ėshtė fėmijė jashtė kurore, sipas Juda, i biri i Jakobit bėri prostitucion me vejushėn Tamaranė, nėnėn e Faresit. Si mund tė jetė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit (Bir i Zotit siē pretendojnė), fėmijė jahtė kurorės?!!.

O bur i dheut, keto jane fakte, dhe kerkojne pergjigje.

Une i nderuar, po marr mesim nga jeta e Jezusit, i cili e luste vetem nje Zot, dhe askend tjeter, dhe asnjehere nuk na tha ti lutemi atij, mirepo sic na meson Bibla, ai “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 6:12) Kė e paska lutur? Vetveten apo Zotin?

Tek e fundit, doktrinen qe po ua them une, se Jezusi ishte i Derguari i Zotit, e mbron vet Bibla, ku thote tek Mateu se"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Mateu- 21/9-11]

Une nuk deshiroj te zgjerohem mė, mirepo mjfton citati Biblik, i cili na meson, keshtu:

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

Ejani o tė krishter e diskutoni me fakte, e jo me fjale boshe.

Gjithe te mirat,
AndiPo perseris: Ejani o tė krishter e diskutoni me fakte, e jo me fjale boshe.

Mos ikni nga tema.

Nese ju te nderuar sjellni citate se Jezusi ka qene Zot, e ne sjellim e nuk ka qene i tille, a nuk na le kjo te kuptojme se kemi te bejme me nje liber (Bible) e mbushur me kontradikta?

Kunderpergjigjuni argumenteve tona pastaj hapim debat per citate te tjera. Edhe pse nuk jam krishter, e njoh biblen sikur abetaren e klases se pare. Ju lutem, na kurseni nga perseritjet tuaja.

Gjithe te mirat,
Andi


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 04 Janar 2007 - 13:09:

Andaluzi nuk e marr vesh kete kembenguljen tende kur une me lart kam shpjeguar ne nje menyre univoke se Jezu Krishti e ka thene me gojen e tij se eshte Zoti dhe kete e raportojne evangjelistet. Para se te postosh propaganden tende antikristiane hidhi nje sy atyre qe te tjeret shkruajne duke u bazuar ne fakte. Nuk kam me ndermend te diskutoj kete gje, vetem te them lexo ungjijte dhe do e shohesh qe kam te drejte. kalofsh mire dhe sa me shume tolerance per fete e tjera jam i sigurt qe mungesa e tolerances demton me shume islamin se krishterimin


Postuar nga Boksieri datė 04 Janar 2007 - 13:22:

E o njerez te ikur nga rruga zotit ,besimtari i krishtere e ka per gjynaf kete lloj diskutimi akoma se keni kuptuar,mund te me pergjigjet njeri


A ESHTE JEZUSI ZOT?BIBLA THOTE JO!


BESIMTARI I KRISHTERE E DI KETE GJE ,JEZUSI ESHTE BIRI I ATIT TE SHENJTE DHE PERDERISA ESHTE I TILLE I BIE TE JETE I SHENJTE PER NE NJESOJ SI ZOTI VETE.

CILI QELLIM E VAZHDON KETE LLOJ TEME.CKERKONI NGA KJO TEME?


ALLAHU KA QENE PREDITOR SKA QEN I SHENJTE DHE SPO JUA MENDEROS NJERI.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 04 Janar 2007 - 13:24:

ne fakt une po mundohesha te bindja miqte tane muslimane qe Jezu Krishti e ka pohuar shenjterine dhe qenien e tij Zot me gojen e vet. Pak dialog nderfetar nuk na ben keq, dhe kur dikush nuk eshte i bindur ne doktrinen e fese sone eshte mire tja shpjegojme pasi nga padija e fese se te tjereve ndodhin paragjykime e keqkuptime te shumta


Postuar nga Boksieri datė 04 Janar 2007 - 13:27:

Kjo teme e verteton miqesin dhe respektin e tyre karshi besimit te miqve.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 04 Janar 2007 - 13:30:

Jo te gjithe njerezit jane njesoj, dhe cdo njeri tregon veten e tij megjithate une jam munduar te terheq vemendjen e moderatoreve, pasi vete titulli i kesaj teme eshte jashte mase ofendues dhe kete e kam thene qe ne postimin tim te pare duke kritikuar personin qe e kishte hapur dhe qe kishte sjelle ato "fakte" aq jobindese. Deri tani nuk kam asnje pergjigje nga stafi, le te shpresojme qe Zoti tju jape urtesine per te marre vendimin e duhur


Postuar nga andaluzi91 datė 04 Janar 2007 - 13:31:

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 04 Janar 2007 - 13:35:

Pohimi i pare i forte i Trinitetit vjen nga vete goja e Zotit Jezu Krisht, kur ne Mat 28:19 jep formulen e pagezimit, ate formule qe eshte baza e fese se krishtere dhe qe perdoret ende e pandryshuar pas 2000 vjetesh. Ai thote perkatesisht "Ikni pra dhe beni gjithe vendet dishepuj, duke i pagezuar ne emer te Atit, Birit e Shpirtit Shenjt!" dhe me tutje ne bekimin apostolik ne letrat derguar Korintasve "Hiri i Zotit tone Jezu Krisht, dashuria e Atit dhe miqesia e Shpirtit Shejt qofshin me te gjithe ju" (2 Cor 13:14)

Megjithate nga Ungjilli i Gjoit vinje pohimet me direkte per statusin e jezu Krishtit ne lidhje me Atin e Shpirtin e Shenjte. Mjafton te konsultohen pjeset 1.1 e 10:30 e 20:28 ku flitet perkatesisht per krijimin e botes nga Zoti e Fjala ku Fjale ishte njesoj si Zoti e Fjala ishte Zoti, e me tutje kur jezu Krishti pohon "Une dhe Ati jemi nje" dhe se fundi kur shen Thomai i drejtohet Krishtit pas Ringjalljes "Zoti e Shpetimtari im". Koncepti i Shpirtit te Shenjte eshte gjithashtu i pranishem ne pagezimin e Krishtit qe mund te gjendet tek Gjoni apo tek evangjelistet e tjere.

e urrej te perseris veten i dashur andaluzi, por me sa duket ti nuk paske ndermend te lexosh cfare kam thene me pare. Lexoje ketu, e zeze mbi te bardhe, qe Jezu Krishti e ka pohuar me gojen e vet qe ka qene zot. diskutimin e mbyll me kaq, kalofsh mire


Postuar nga Boksieri datė 04 Janar 2007 - 13:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha Boksieri
E o njerez te ikur nga rruga zotit ,besimtari i krishtere e ka per gjynaf kete lloj diskutimi akoma se keni kuptuar,mund te me pergjigjet njeri


A ESHTE JEZUSI ZOT?BIBLA THOTE JO!


BESIMTARI I KRISHTERE E DI KETE GJE ,JEZUSI ESHTE BIRI I ATIT TE SHENJTE DHE PERDERISA ESHTE I TILLE I BIE TE JETE I SHENJTE PER NE NJESOJ SI ZOTI VETE.

CILI QELLIM E VAZHDON KETE LLOJ TEME.CKERKONI NGA KJO TEME?


ALLAHU KA QENE PREDITOR SKA QEN I SHENJTE DHE SPO JUA MENDEROS NJERI.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 04 Janar 2007 - 13:40:

Boksieri ke te drejte qe acarohesh lal, dhe mua sme vjen fare mire qe mohohet nga diletante teologjie thelbi i besimit tim. Nuk e marr vesh ku duan te dalin keta njerez dhe pak nga pak po e humbas dhe une durimin...


Postuar nga tl tolstoy 86 datė 04 Janar 2007 - 16:17:

Citim:
Po citoj ato qė tha Boksieri
[QUOTE]Po citoj ato qė tha tl tolstoy 86
[B]


Jo vetem me besimin tone por ju del pune dhe me ne,sa te mjere qe jeni,kujtoni se dukeni tamam inteligjente,injoranti ofezen e ka ne xhep gjithmone.Tajsono, me kete thenjen lart po shan veten vella, se vete po 'nxjerr nga xhepi' ofeza, aq me teper kur nuk jam marre ndonjehere me ty. Tajsono, ai miku yne gaia, e ka nisur vete me te shara dhe jo vetem personale, por i zgjuari i dheut shan gjithe muslimanet (ashtu sic po ben ti). Tajsono, a do pelqeje qe sharjet 'masive' ti ktheja edhe une duke share te krishteret..Edhe po te duash ti nuk e bej vete. Cfare qenkeni ju ore qe fliskeni me shprehje pergjithesuese, kush ju ka rrite, hitleri??
Tajsono nuk e mbaj veten per intiligjent por edhe po te jem, nuk pres qe ta kuptosh ti.. Me besimin tend sme ka dale fare pune, pyetje bera, pergjigje kerkoj. Mos fol si mesjetar Boksi, si qenka gjynaf te pergjigje ketyre pyetjeve? Gjynaf eshte e verteta?? Nejse, eshte e qarte qe flasim ne te njejten gjuhe por smirremi vesh. Tung lal


O engjelli, gjuhen e domateve e te frutave mos e marresh vesht kurre, ka mjaft qe e flasin, por ama edhe gjuhen e demagogjise harroje. Nuk ka vend demagogjia aty ku flitet per besime te zemres. E vetmja pergjigje qe dhe per pyetjen time ishte 'ato perputhen per bukuri', ate me shpjego mua , se si perputhen, perrallat mi trego ne ndonje teme mbi vellezerit Grim.

tl86


Postuar nga tl tolstoy 86 datė 04 Janar 2007 - 16:29:

Te nderuar motra dhe vellezer te krishtere, te kjo teme e stergjatur, a ka mundesi te vendosim pak rregull.
Qe nga fillimi i temes, citimeve nga Bibla sipas te cileve Jazu Krishti pranon qe Zoti eshte nje, ju na jeni pergjigjur me thenje sipas te cilave krishti eshte bir i Zotit. Mire, thenjet tuaja nuk jua kundershtoi kush, ne bibel jane, po ketyre tonave si i behet, edhe ato ne bibel jane. Perse nuk merreni me ta. Pergjigja me e zgjuar qe mund ti vije nje te krishteri qe beson se Krishti eshte Zot, eshte qe Bibla ka kunderthenje, eshte ndryshuar, po as kete nuk e pranoni..E atehere???
Boksiero, sapo lexova nje mesazh tjeter tendin, po Allahu eshte emer i Zotit ore njeri, i te njejtit zot qe beson edhe ti.. Kaq leshko qenke ne temat fetare sa te shash Zotin tend???? O boksier, sinqerisht, kur nuk ja ke haberin lere fare, te betohem e ben veten qesharak, ne spo diskutojme per inate, ne qoftese kemi nje qellim, ai nuk eshte kurrsesi perdhosja e besimit tuaj, e kemi TE NDALUAR, e nuk po perdhosim gje, pastaj ajo qe kemi TE DETYRUAR eshte shpjegimi i islamit, dhe e verteta mbi krishtin, te qenurit te tij Zot apo jo, eshte pjese e te vertetave dhe te besimit islam.
Po debatojme mbi nje teme te perbashket, jo bi tuajen..


  Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.