Forumi Horizont Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Boksieri datė 04 Janar 2007 - 18:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha Boksieri
E o njerez te ikur nga rruga zotit ,besimtari i krishtere e ka per gjynaf kete lloj diskutimi akoma se keni kuptuar,mund te me pergjigjet njeri


A ESHTE JEZUSI ZOT?BIBLA THOTE JO!


BESIMTARI I KRISHTERE E DI KETE GJE ,JEZUSI ESHTE BIRI I ATIT TE SHENJTE DHE PERDERISA ESHTE I TILLE I BIE TE JETE I SHENJTE PER NE NJESOJ SI ZOTI VETE.

CILI QELLIM E VAZHDON KETE LLOJ TEME.CKERKONI NGA KJO TEME?


ALLAHU KA QENE PREDITOR SKA QEN I SHENJTE DHE SPO JUA MENDEROS NJERI.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 05 Janar 2007 - 08:28:

Tolstoy une te shpejgova me duket se si Mateu me Luken mund te interpretohen ne nje menyre qe perputhen. Dihet qe kur ka per jeten e nje njeriu spekulime e burime te shumta sic eshte jeta e Krishtit, secili ka interpretimin e vet ne xhep. Ti kerkove ne Ungjill per mosperputhje dhe e gjete, une kerkova per perputhje dhe e gjeta. Varet se me cfare syri e shpirti e lexon Biblen. Dhe pastaj nuk eshte e thene qe ato qe thuhen per Jezusin ne Kuran te jene e verteta e vetme e mundshme. Shikoje boten pak me tolerance sepse dhe sikur te duash, 2 miliard te krishtere nuk i konverton dot duke ju mohuar qe Jezusi eshte Zot. Ti permend shpesh Testamentin e Vjeter, nga i cili kane burimin shume citate ne Kuran, Dhe aty vertet thuhet se Zoti eshte Nje. Por nqs do te kishe lexuar postimin tim mbi Trinitetin e Shenjte, ndoshta do kishe kuptuar dicka me teper nga feja qe une po perpiqem te shpjegoj. Kalofsh mire, edhe per mua tema eshte e mbyllur.


Postuar nga tolstoy86 datė 05 Janar 2007 - 16:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Tolstoy une te shpejgova me duket se si Mateu me Luken mund te interpretohen ne nje menyre qe perputhen.
Ti kerkove ne Ungjill per mosperputhje dhe e gjete, une kerkova per perputhje dhe e gjeta.
Varet se me cfare syri e shpirti e lexon Biblen.
Dhe pastaj nuk eshte e thene qe ato qe thuhen per Jezusin ne Kuran te jene e verteta e vetme e mundshme. Shikoje boten pak me tolerance sepse dhe sikur te duash, 2 miliard te krishtere nuk i konverton dot duke ju mohuar qe Jezusi eshte Zot.
Kalofsh mire, edhe per mua tema eshte e mbyllur.Engjell, pra mund te interpretohen ne menyre qe perputhen..
Dmth ne Ungjill u gjeka cfar te deshirosh??? Edhe mosperputhje edhe perputhje???? NUK KA KUPTIM, Ungjilli eshte i shenjte, por jo gjendja e tij e tashme, ndryshimi qe i eshte bere eshte e vetmja gje qe shpjegon gjithe keto kontradikta..
Nuk dua te konvertoj kend, nuk me ka mbetur kjo pune mua, puna eshte se per tu bashkuar kemi per tu bashkuar, pasi dallimet jane shume te vogla, ja keto mosperputhjet te cilat vete po i pranon....

edhe ti ja kalofsh mire, e mbyllim, si te duash


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 05 Janar 2007 - 16:35:

Por ajo qe ti quan ndryshim i vogel eshte qenia e Krishtit njeri apo perendi ne fakt. Une nuk besoj se eshte mire te shkrihen fete ne nje te vetme, secila duhet te ruaje gjendjen e saj specifike dhe te jetoje ne tolerance e mirekuptim me te tjerat. Sa per modifikimin e Ungjijve, me sa di une eshte i pranuar vetem ne nje fragment te Gjonit. Te tjeret konsiderohen autentike dhe interpretimi sic thashe eshte i lire sipas atij qe e lexon qofte besimtar apo jo. Sepse ne fund te fundit jane libra fetare, dhe feja nuk eshte e pranuar nga te gjithe ashtu sikurse shkenca.


Postuar nga tolstoy86 datė 06 Janar 2007 - 15:27:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Por ajo qe ti quan ndryshim i vogel eshte qenia e Krishtit njeri apo perendi ne fakt. Une nuk besoj se eshte mire te shkrihen fete ne nje te vetme, secila duhet te ruaje gjendjen e saj specifike dhe te jetoje ne tolerance e mirekuptim me te tjerat. Sa per modifikimin e Ungjijve, me sa di une eshte i pranuar vetem ne nje fragment te Gjonit. Te tjeret konsiderohen autentike dhe interpretimi sic thashe eshte i lire sipas atij qe e lexon qofte besimtar apo jo. Sepse ne fund te fundit jane libra fetare, dhe feja nuk eshte e pranuar nga te gjithe ashtu sikurse shkenca.


Ajo ne fakt eshte ndryshimi me i madh qe kemi, ndryshimet e vogla jane te tjera. Ta quaj une ndryshim te vogel, i bie qe te mos jem i sigurt ne besimin tim, ku parimi kryesor eshte qe Zoti eshte nje.. Shpresoj qe te qartesoheni edhe ju se ceshte Krishti, nese eshte Zot, ce dallon nga Zoti (ati qe thoni ju), etj etj..Fete nuk jane nje, por te gjitha (te sjalla nga profeter) burojne nga Zoti, e si pasoje nuk kane si te kene kontradikta aq themelore si ato per te cilat kemi folur. E verteta eshte nje. Fete nuk jane pasuri kombetare, variacion, qe sa me shume te jene aq me mire eshte. Ajo qe thashe une eshte nje koment shume i arsyeshem i bere nga shume dijetare islame.
Identifikimi i modifikimit te nje fragmenti, e ben ate te pabesueshem, pasi nqs pranohet se eshte ruajtur ashtu sic e ka zbritur Zoti, modifikimi i 'vetem' nje fragmenti, eshte me se i mjaftueshem per te hedhur poshte autinticitetin e tij. ( uk behet fjale vetem per nje fragment e dashur, jane shume, tema ne lidhje me kete ke plot, por edhe e hapim ndonje po deshe )
Tani, nuk di se sa i forte eshte besimi yt, por vertetesia e librave fetare eshte shume me e madhe, pakrahasimisht me e madhe se ajo e car do libri shkencor. Ka pasur sa te duash libra shkencore qe jane hedhur poshte e vazhdojne te hidhen poshte. Por te verteten hyjnore ska kush e hedh poshte, e jo vetem se e mbrojne besimtaret 'qorre', por mendja.
Nejse, ti thua qe edhe kontradiktat me te medha, te ndodhura ne te njejtin liber, jane te arsyeshme pasi njeriu interpreton si ti teket, si te doje.. eeee ketu nuk jam dakord, ketu te godas .. por car goditjeje ime, te godet llogjika, mendja, vete besimi yt qe te urdheron kerkimin e te vertetes
mbec me shendet
taulanti


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 06 Janar 2007 - 17:55:

Besimi im ne fakt me kerkon te jetoj sic e urdheron Zoti, dhe meqe Zoti eshte Dashuri me kerkon te jetoj me dashuri per Zotin e per tjetrin Shkenca dhe Feja nuk duhet te ngaterrohen me njera tjetren, sepse bejne fjale per dy bote te ndryshme. Me duket tejet e pamundur qe nje liber fetar te hedhe poshte nje liber shkencor, apo anasjelltas (sic jane munduar shume te hedhin poshte librat e shenjte gjate historise, por pa ndonje sukses te konsiderueshem). Shkenca eshte ne boten njerezore, feja ne boten hyjnore. Nqs nje shkencetar vjen tek une dhe me thote "e pamundur qe nje njeri te lindi nga nje femer e virgjer apo te ringjallet" une i jap doren dhe i them "ke nje njohuri te mire te anatomise njerezore". Feja pra pranon ato qe per shkencen duken te pamundura, dhe duhet besim e jo arsye per ta "kapur" idene. Dhe qe cdo liber fetar interpretohet ne mneyra te ndryshme eshte fakt, sepse ka qe e interpetojne me besim dhe ka qe e interpretojne pa besim. Pra ka shume interpetime te ndryshme, por vetem nje eshte i sakte (per ate fe). Besoj se dhe per Kuranin vlen e njejta gje si per Biblen, pra kushti kryesor qe kerkohet per ta kuptuar eshte besimi. Dhe ska si te jete ndryshe. Nderkohe qe te gjithe te krishteret e muslimanet pranojne qe nje e nje bejne dy, sepse nuk duhet ndonje besim i madh per kete gje, ka kontradikta e debate per doktrinat e fese se tjetrit, sepse te krishteret nuk jane muslimane dhe muslimanet nuk jane te krishtere. Gjeja me e mire qe mund te behet eshte te lesh tjetrin ne besimin e tij, per sa kohe qe jeton ne harmoni e dashuri, sepse eshte e kote te debatosh dhe te kerkosh arsye kur merr pergjigje "keshtu ka thene Zoti" ashtu sic do pergjigjem une per cdo kritike te ngritur ndaj Zotit tim, dhe ashtu sic do bente cdonjeri tjeter per cdo kritke te ngritur ndaj Zotit qe adhuron.


Postuar nga INDIANA datė 07 Janar 2007 - 12:27:

Pergjigje

Pergjigjen e kesaj pyetje mendoj se e dine gadi 1/2 e besimtareve te krishtere dhe njerzit e thjesh per mendimin tim as vet Jezusi nuk eshte i vertet pasi mbi te ka shume supozime. Prandaj njerzit duhet te besojne ate ēka dihet me siguri dhe jo ate qe diskutohet.


Postuar nga Boksieri datė 07 Janar 2007 - 12:45:

Ne kete forum kane gjetur nje rruge te lire disa monstra qe pretendojne se jane besimtare dhe jane aq kompetent te perflasin nje shenjtor,arabia saudite e ka bere te veten ,shpresojme mos te ktheheni dhe juve ne mostra qe hudhin njerez ne ere.,sa per krishterimin dicka qe te mundon dhe ndjehesh inferior gjithmone e perflet aty ku dhemb dhembi shkon gjuha o anti-te krishter, flisni flisni se emri i rritet me shume Atit tone tone te shenjte Jezu Krisht.


Postuar nga tolstoy86 datė 07 Janar 2007 - 13:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Besimi im ne fakt me kerkon te jetoj sic e urdheron Zoti, dhe meqe Zoti eshte Dashuri me kerkon te jetoj me dashuri per Zotin e per tjetrin Shkenca dhe Feja nuk duhet te ngaterrohen me njera tjetren, sepse bejne fjale per dy bote te ndryshme. Me duket tejet e pamundur qe nje liber fetar te hedhe poshte nje liber shkencor, apo anasjelltas (sic jane munduar shume te hedhin poshte librat e shenjte gjate historise, por pa ndonje sukses te konsiderueshem). Shkenca eshte ne boten njerezore, feja ne boten hyjnore. Nqs nje shkencetar vjen tek une dhe me thote "e pamundur qe nje njeri te lindi nga nje femer e virgjer apo te ringjallet" une i jap doren dhe i them "ke nje njohuri te mire te anatomise njerezore". Feja pra pranon ato qe per shkencen duken te pamundura, dhe duhet besim e jo arsye per ta "kapur" idene. Dhe qe cdo liber fetar interpretohet ne mneyra te ndryshme eshte fakt, sepse ka qe e interpetojne me besim dhe ka qe e interpretojne pa besim. Pra ka shume interpetime te ndryshme, por vetem nje eshte i sakte (per ate fe). Besoj se dhe per Kuranin vlen e njejta gje si per Biblen, pra kushti kryesor qe kerkohet per ta kuptuar eshte besimi. Dhe ska si te jete ndryshe. Nderkohe qe te gjithe te krishteret e muslimanet pranojne qe nje e nje bejne dy, sepse nuk duhet ndonje besim i madh per kete gje, ka kontradikta e debate per doktrinat e fese se tjetrit, sepse te krishteret nuk jane muslimane dhe muslimanet nuk jane te krishtere. Gjeja me e mire qe mund te behet eshte te lesh tjetrin ne besimin e tij, per sa kohe qe jeton ne harmoni e dashuri, sepse eshte e kote te debatosh dhe te kerkosh arsye kur merr pergjigje "keshtu ka thene Zoti" ashtu sic do pergjigjem une per cdo kritike te ngritur ndaj Zotit tim, dhe ashtu sic do bente cdonjeri tjeter per cdo kritke te ngritur ndaj Zotit qe adhuron.


S.m.a.a, ( na bej hallall po me ishte krijuar pershtypja se ishe femer, po engjejt ne fene tone nuk jane meshkuj i dashur, ato jane pa gjini),
Qe nga Kur'ani jane mahnitur edhe shkencetare dhe jo nga besimi i tyre, por nga mrekullite e pakundershtueshme shkencore, kjo eshte nje teme qe do ta hap sa te gjej pak kohe, ne mos qofte hapur.
Tajsono, ti vella i nderuar je viktime e aparencave, eshte me se e qarte. Te pakten per veten flas, ketu nuk ke te besh me njerez qe vishen si ne arabi. Nqs ke mundesi te flasesh icik me arsyetim dhe jo vetem emocione e bejme.
I nderuar engjell vellai (serish ndjese, desh shkruajta motra), pas 10 ditesh kam provimin e vetem dhe te fundit qe kam gjithe kete semester. Me shume dashamiresi do kerkoja duate e vellezerve muslimane dhe lutjet e vellezerve te krishtere gjithashtu. Shpresoj qe te vazhdojme diskutimin sa me shpejt. ja kalofshi mire


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 07 Janar 2007 - 14:17:

Tolstoy te uroj fat ne provim dhe Zoti te ndihmofte te dalesh faqebardhe. Eshte e vertete, kam degjuar edhe une per bazat shkencore te Kuranit, por Ungjijte jane pak ndryshe, nderkohe qe Kurani i drejtohet mendjes e zemres, per arsye nga me te ndryshmet ungjijte i drejtohen zemres se besimtarit, pa u perpjekur te shpjegojne boten nga ana shkencore, per shkak se vete jeta e vepra e Jezu Krishtit ka thyer cdo rregull fizik.


Indiana se ku e ke degjuar ti qe Jezusi nuk ka ekzistuar nuk arrij akoma ta marr vesh. Mos i beson gje profetit te madh dhe te pagabueshem Dan Brown? po te ishte keshtu, Zoti paste meshire per ty.


Postuar nga Boksieri datė 07 Janar 2007 - 14:17:

Citim:
Po citoj ato qė tha Boksieri
Ne kete forum kane gjetur nje rruge te lire disa monstra qe pretendojne se jane besimtare dhe jane aq kompetent te perflasin nje shenjtor,arabia saudite e ka bere te veten ,shpresojme mos te ktheheni dhe juve ne mostra qe hudhin njerez ne ere.,sa per krishterimin dicka qe te mundon dhe ndjehesh inferior gjithmone e perflet aty ku dhemb dhembi shkon gjuha o anti-te krishter, flisni flisni se emri i rritet me shume Atit tone tone te shenjte Jezu Krisht.Tolstoi viktimat provoji se mos dalesh kufome per vete? apo ne virtualitet eshte kollaj e ?


Postuar nga andaluzi91 datė 07 Janar 2007 - 17:58:

Mos ikni nga tema, e te kaloni ne debate individuale, por pergjigjuni argumenteve te sjellura.

Smarts Way. I nderuar, juve keni sjellur faktet e qarta qe tregojne se kush eshte Zoti e kush eshte Jezusi. Cilesite apo atributet e Zotit i keni sqaruar, gjithashtu keni cituar edhe fjalet e Bibles qe tregojne se cilesite e njerezve si Jezusi eshte e pamundur te jene edhe te Zotit. Pergjigje per citate qe ke sjellur ende nuk ke marr, edhe nuk do te marresh ngase ketu ske njerez te logjikes qe rrespektojne debatin.

Te tjereve. Mos vazhdoni me diskutime boshe, po ejani dhe hyni ne debat duke folur per citatet konkrete etj,.

Ejani dhe na thoni te nderuar, se si kuptohen apo komentohen citate qe i ka sjellur Smarti.

Bibla neve po na meson se kemi gjenealogjine nga Adami dhe Eva, mirepo te njejten gjenealogji e ka pasur dhe e ka (edhe) Jezusi. Zoti eshte i paster nga ēdo cilesi e pavertete qe ju po ia mveshni. Jezusi eshte i Derguari i Tij. Jezusi, sic na meson Mateu 1/1-17(Breznitė e Jezu Krishtit, tė birit tė Davidit, tė birit tė Abrahamit. Abrahamit i lindi Izaku...Izaku i lindi Jakobi...” [Mateo. 1/1-2]), na vėrteton se Jezusi ėshtė i lindur, atėherė Jezusi posedon ditėlindje, ai ėshtė i lindur, i lindur. Pyesim, si mundet qė i linduri tė jetė Zot (siē pretendoni)?!! Pretendoni se Jezusi ėshtė Bir i Zotit, ndėrsa fragmenti thotė se Jezusi ėshtė bir i Davidit. Si mundet qė Jezusi tė jetė bir i Davidit dhe njėkohėsisht bir i Zotit?!! Dihet se Davidi ėshtė bir i Jeseut [Mt. 1/6], pra si mundet qė nė tė njejtėn kohė tė jetė edhe bir i Abrahamit?!! Nė fragment thuhet “e prej shpėnguljes nė Babiloni deri tek Krishti katėdhjetė brezni”. Kjo ėshtė nė kundėthėni me fjalėt ne Levitiku /3, i cili thekson kohėn se janė tetėmbėdhjetė brezni, e jo katėrmbėdhjetė brezni. Kjo ėshtė nė kundėthėnie mes Ungjillit dhe Torės!! Nė fragment thuhet “Gjithse, pra, katėrmbėdhjetė brezni prej Abrahamit deri te Davidi; prej Davidit deri nė shpėrngulje nė Babiloni katėrmbėdhjetė brezni; e prej shpėrnguljes nė Babiloni deri te Krishti katėrmbėdhjetė brezni.” [Mt. 1/17]
Kjo nėbkupton se tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Krishti janė gjithsej 42 brezni/ Me tė vėrtetė, po qe se e numėrojmė gjnealogjinė e cekur nė Mateu 1/1-17, do tė vėrejmė se janė 41 brezni. Fragmenti ėshtė nė kundėrthėnės me vete!!Gjenealogjia e pėrmendur nė Ungjillin e Lukės ndryshon nga ajo qė ėshtė regjistruar nė Ingjillin e Mateut. Luka (3) pėrmend gjenealogjinė nga Adami deri te Jezusi, ndėrsa Mateu pėrmend gjenealogjinė nga Abrahami deri te Jezusi. Mos vallė ndryshoi shpallja?! Apo, ēka ndryshoi?! Nga Abrahami deri te Jezusi (sipas Lukės) kanė kaluar 26 brezni, ndėrsa sipas Mateut 41 brezni. Dallimi ėshtė 15 brezni!!
7. Jozefi, i fejuari i Marisė (nėnės sė Jezusit), ėshtė i biri i Jakobit sipas Mateut 1/16, mirėpo sipas Luka 3/23 ai ishte i biri i Helit. Mospėrputhje e qartė mes dy ungjikve!! Nė Mateu 1/11 thuhet se Jozia (Joshijahu) ishte mbret i Judės gjatė shpėrnguljes nė Babiloni. Fakte historike flasin se Jozia qysh herėt ishte i vdekur, para se tė ndodhė shpėrngulja nė Babiloni (Levitiku – Dita e Dytė, 35-36). Faresi ėshtė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit, sipas Mt. 1/3. Siē dihet ėshtė fėmijė jashtė kurore, sipas Juda, i biri i Jakobit bėri prostitucion me vejushėn Tamaranė, nėnėn e Faresit. Si mund tė jetė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit (Bir i Zotit siē pretendojnė), fėmijė jahtė kurorės?!!.

O bura te dheut, keto jane fakte, dhe kerkojne pergjigje.

Une i nderuar, po marr mesim nga jeta e Jezusit, i cili e luste vetem nje Zot, dhe askend tjeter, dhe asnjehere nuk na tha ti lutemi atij, mirepo sic na meson Bibla, ai “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 6:12) Kė e paska lutur? Vetveten apo Zotin?

Tek e fundit, doktrinen qe po ua them une, se Jezusi ishte i Derguari i Zotit, e mbron vet Bibla, ku thote tek Mateu se"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Mateu- 21/9-11]

Une nuk deshiroj te zgjerohem mė, mirepo mjfton citati Biblik, i cili na meson, keshtu:

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

Ejani o tė krishter e diskutoni me fakte, e jo me fjale boshe.

Gjithe te mirat,
Andi

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

Ma thuani kush qenka ky Hyu (Zoti) i Jezusit?


Postuar nga Muhejminu datė 08 Janar 2007 - 14:52:

me treg nje vers qe Zoti e thote vet qe eshte tre????????? te lutem send me an angel.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 08 Janar 2007 - 15:29:

Prape duhet ta them kete gje? E kam shkruar tek tema ku me pyesin per Trinitetin dhe skam ndermend ta perseris. Po te duash do kerkoj linkun ku mund te lexohet.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 08 Janar 2007 - 15:34:

Per andaluzin kjo

Ske asgje me te mire per te bere se sa te perserisesh si bebet kur te tjeret te japin fakte? Ti me duket e ben kete qe te acarosh debatuesit e tjere, ben sikur s'merr vesh dhe ne nje vrime i bie fyellit. Nqs nuk e kupton mbas gjithe ketyre shkrimeve doktrinen e krishtere dhe statusin e Atit Birirt e Shpirtit, apo ndryshimin mes Testamentit te vjeter e te ri, do te thote qe ti NUK DO ta kuptosh. Se cdo njeri me inteligjence minimale do ta kuptonte cfare po i thone dhe jo te peresise si papagall te njejten gje. Une me duket kam thene se ku shkruhet ne Ungjill qe Jezusi eshte Zot (megjithesi komplet ungjijte pak a shume kete gje thone) ti me sjell nje citat te Markut te cilin e intepreton si te doje qejfi ty. Kaq e veshtire eshte te pranosh qe ka njerez te tjere ne bote qe nuk besojne tek Allahu por tek nje Zot qe ka ardhur ne toke si njeri??


Postuar nga andaluzi91 datė 08 Janar 2007 - 17:35:

Hahahaha. Si je, a je mire, me shendet si keni qene?hahahaha. Pse kaq shume nervozohesh? A deshiron te me bindesh? hah hah hah.

Une ende po pres pergjigje.

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

Ma thuani kush qenka ky Hyu (Zoti) i Jezusit? (pergjigju kesaj pyetje!)

ps: Asnje interpretim nuk kam bere, mirepo vetem jam duke transmetuar fjalet e profetit te dashur, qe shume e dua, i cili quhet Jezus (paqa qofte mbi te).

Gjithe te mirat,
Andi

kalo bukur


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 09 Janar 2007 - 01:36:

Ti qe citon kete pjese te Markut, kusurin e librit e ke lexuar? Apo aq te kane thene te lexosh? Hyu qe ti permend eshte Ati dhe Jezusi eshte Biri. Kaq per momentin.


Postuar nga tolstoy86 datė 09 Janar 2007 - 14:47:

Citim:
Po citoj ato qė tha BoksieriTolstoi viktimat provoji se mos dalesh kufome per vete? apo ne virtualitet eshte kollaj e ?O boksier , ne shkrimin tend prej analfabeti, arrita te kuptoj nje kercenim nga ana jote. Ne 'virtualitet', sic thua ti nuk eshte e veshtire vertet, leckamane si ty i vene emrin vetes boksier, e u duket vetja burra. Nuk eshte vendi ketu, por po me vjen ne mendje te hap nje teme per grushtaxhinjte e chatit te 'fajtorit', te tipit tend, si ka mundesi qe u leni 'takime boksi' njerezve qe se dini fare se kush mund te jene, aq trapa te jene valle tipat si ty..?? Hap krahun e mos me nervozo


Postuar nga andaluzi91 datė 09 Janar 2007 - 23:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Hyu qe ti permend eshte Ati dhe Jezusi eshte Biri. Kaq per momentin.

Po ēfare Ati paskan qene Ai, qe kur birin e tij krijesat e tij e malltretonin, dhe nuk i ndihmonte dot?

Nese babi im ma ben nje gje te tille une nuk do ti them mė at.

Andi


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 10 Janar 2007 - 02:36:

lal ishte misioni i Birit te Zotit te vdiste ne kryq per te lare mekatet dhe te ringjallej vete per te krijuar aleancen e re mes Zotit dhe njerezve dhe per te treguar qe pas vdekjes per te drejtet dhe ata qe besojne tek Ai ka ringjallje. Njekohesisht vdekja sherbeu per te cliruar shpirtrat e drejte nga bota e te vdekurve dhe per ti cuar ne parajse.

Pra Biri vdiq me vetedije, nuk u ndeshkua nga Ati por u sakrifikua si shenje e dashurise se Zotit per njerezit.


Postuar nga rumial datė 10 Janar 2007 - 18:37:

dashuria

NE BIBEL ESHTE SHKRUAR:


Z O T I e deshi aq shume boten saqe dha birin e vet (Jezusin).
u bene dy.

E treta?
Shpirti i shejte:
Po te pranosh Jezusin ke pranuar ringjalljen. Kjo ringjallje nuk eshte ashtu siē mendojne disa sepse nuk ringjallemi me trup por si Shpirt. Jezusi u ringjall edhe truperisht sepse ishte biri i zotit dhe si i tille ai ishte i pamekat. Nuk mund te kemi te tille fat ne qe mekatuam. A eshte faji yne absolutisht jo. Meqe nuk eshte faji yne Zoti i madh duke na kujtuar ringjalljen nepermjet Birit te tij na jep shpresen per te jetuar sa me te paster e thjesht e duke i jetuar te gjitha ditet qe na ka dhene. Kjo duhet kuptuar se te gjithe e kemi nje shans per tu ringjallur. Te gjithe.

Ringjallja:

Nje peme rritet dhe jep frutin pastaj shohim se ky frut vdes duke u shkeputur nga pema. Fruti bie ne toke kalbet!!!! Vjen nje dite (pranvera per natyren) dita e Zotit dhe shohim se nga ky frut te linde (ringjallet) nje jete.


Postuar nga Boksieri datė 10 Janar 2007 - 18:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha tolstoy86


O boksier , ne shkrimin tend prej analfabeti, arrita te kuptoj nje kercenim nga ana jote. Ne 'virtualitet', sic thua ti nuk eshte e veshtire vertet, leckamane si ty i vene emrin vetes boksier, e u duket vetja burra. Nuk eshte vendi ketu, por po me vjen ne mendje te hap nje teme per grushtaxhinjte e chatit te 'fajtorit', te tipit tend, si ka mundesi qe u leni 'takime boksi' njerezve qe se dini fare se kush mund te jene, aq trapa te jene valle tipat si ty..?? Hap krahun e mos me nervozo

Moderatoret te merren me ty se dukesh se qeke nervozu keq po te duken te gjithe si familja jote por sjan te gjithe trapa plako ,ne realitet trapi te duket lule para hunit.Ban qef ne virtualitet si femra.


Postuar nga tolstoy86 datė 11 Janar 2007 - 15:04:

Boksi, vertet po sforcoj veten te mos merrem me ty Vallahi.. kam icik per te te thene, por po i bie icik shkurt, mos permend familje, nuk e kam te veshtire te bej te njejten gje, e jo vetem aq
hajt pra, debat te mbare


Postuar nga Muhejminu datė 12 Janar 2007 - 16:47:

Re: dashuria

Citim:
Po citoj ato qė tha rumial
NE BIBEL ESHTE SHKRUAR:


Z O T I e deshi aq shume boten saqe dha birin e vet (Jezusin).
u bene dy.
Po zoti nuk qenka vetem trin sepse edhe hebrenjte bijte e Zotit jane ne Testamentin e vjeter.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 12 Janar 2007 - 17:19:

te krishteret nuk jane cifute dhe cifutet nuk jane te krishtere. Sipas cifuteve ata jane populli i zgjedhur e bijte e Zotit, sipas te krishtereve nje eshte Bir i Zotit dhe Zot vete dhe ata qe besojne Ate do te jene ne mbreterine e qiejve. Ne jemi krijesa te Zotit, por Bir eshte nje vetem per fene tone.


Postuar nga rumial datė 12 Janar 2007 - 19:05:

bijte e zotit

PO ti referohesh Testamentit te vjeter eshte e vertete qe zoti i quan bijte e vet hebrejte sepse ishin populli i zgjedhur prej zotit. Por dhe ka gjithmone nje por, flitet deri te izraeli. Dhe izraelit ju premtua ardhja e mesise(Krishtit)si bir i zotit.Izraeli ka ne baze 12 fise e do te ishte nip i fisit te Davidit. Kur Jezusi u pagezua ne lume engjelli i Zotit u shfaq si nje pellumb duke e njohur si Qengjin . Dhe si perfundim Qengji u be kurban. U be kurban per te gjithe popujt e botes si nje ure lidhese mes popujve. Mbi gjakun e tij u themelua Kisha dhe mbare besimi Kristian. Prandaj kush beson ne Jezusin beson ne ringjallje dhe pra eshte bir i Zotit.


Postuar nga Muhejminu datė 13 Janar 2007 - 00:50:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
te krishteret nuk jane cifute dhe cifutet nuk jane te krishtere. Sipas cifuteve ata jane populli i zgjedhur e bijte e Zotit, sipas te krishtereve nje eshte Bir i Zotit dhe Zot vete dhe ata qe besojne Ate do te jene ne mbreterine e qiejve. Ne jemi krijesa te Zotit, por Bir eshte nje vetem per fene tone.


Jo sipas cifuteve por sipas testamentit te Vjeter ata jane te tille madje dhe izraeli eshte Biri i Parelindur i perendise, e harrove????? Apo mos valle do te mohosh testamentin e Vjeter


Postuar nga andaluzi91 datė 13 Janar 2007 - 22:47:

Auuuuuuuuuu, po sa shume qe po e zgjatni.

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JO!

mbaroi ky muhabet. Hapesi i temes vet eshte pergjigjur dhe per nje gje te tille ka sjellur argumente, per te cilet akoma nje fjale nuk keni thene, ngase skeni qfare te thoni.

Citim:
LEXONI ME VEMENDJE


Citim:
"Mesia duhet tė mbretėrojė derisa t’i nėnshtrojė tė gjithė armiqtė e tij. Si armik tė fundit do tė asgjėsojė vdekjen, sepse nė Shkrimin e Shenjtė thuhet: Perėndia i ka nėnshtruar gjithēka. Tani ėshtė e qartė se fjala “gjithēka” nuk pėrfshinė Atė qė i nėnshtroi tė gjitha kėto. E kur Biri i Perėndisė tė ketė nėnshtruar gjithēka, atėherė ai vetė do ti nėnshtrohet Atij qė e emėroi Zot tė tė gjithave. Atėherė Perėndia do tė jetė i vetmi Zot: do tė sundojė drejpėrdrejt mbi tė gjitha." (Letra e parė drejtuar Bashkėsisė sė Korintit 15:25-28)


ciao

Andi


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 14 Janar 2007 - 00:50:

andaluzi mu pergjigj pak, cfare do te thote fjala "qfare" ?
nejse, se nuk eshte ora as per shaka. Hapesi i temes ka humbur pa lene gjurme dhe informacionet qe ka dhene nuk jane subjektive, por te shtremberuara si i ka dashur qejfi atij/asaj

megjithate propozoj qe tema te mbyllet, pasi eshte ofendim ndaj fese sone.
Se ku i dihet pastaj, merzitet ndonje i krishtere dhe hap temen "a eshte Allahu zot?" e na ndodhin keqkuptime te pakendshme.


Postuar nga andaluzi91 datė 14 Janar 2007 - 18:28:

Hapesin e temes e njoh shume mire, dhe kam justifikim per ate pse ka ikur, ngase u lodh duke ju pritur juve per nje pergjigje adekuate e cila ende nuk eshte dhene.

Sa i perket fjales "qfare". I nderuar, une nuk kam internet ne shtepi, d.m.th. dal neper internet caffe per te shkruajtur, e zakonisht, ketu ku une hy ne net, testaturat jane ne gjuhen maqedone, dhe nuk mundem dot ta shkruaj ė-jen, dhe ē-jen, perpos me seriale, e qe nje gje e tille ma merr kohen, prandaj edhe ngutem i shkruaj shpejt.

Tema aspak nuk eshte provokative, e as ofenduese, thjesht po sjellim argumentet nga vet Bibla se Jezusi nuk eshte Zot.,

Sa i perket Allahut, ska dyshim se Ai eshte i Vetmi Zot qe meriton te adhurohet. Ai eshte i Gjithefuqishem dhe i Gjitheditur. Nese deshironi ju sjellim argumente se ska Hyjni tjeter pos Allahut.

ciao


Postuar nga andaluzi91 datė 14 Janar 2007 - 18:42:

Ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese

Tung. Jam duke par se ne forum vetem se po zgjaten debatet pa sens, dhe per kete pash te nevojes te hap nje teme te re.

Kjo teme ska te beje aspak me provokim, mirepo thjesht eshte diskutim rreth citateve Biblike.

Ne Bibel mundemi te kuptojme se: “Kėtė Jezus, Perėndia e ka ringjallur; dhe pėr kėtė tė gjithė ne jemi dėshmitarė!” (Veprat e Apostujve 2:32). Nese Perendia e paska ringjallur Jezusin, a nuk na le kjo te kuptojme se Jezusi ska qene vet Zot, por i Derguari i Tij? Zoti (Perendia) e ka ringjall Jezusin, apo jo? Keshtu po thote Bibla!!!!!!

Ne Bibel, qendron diskutimi i Jezusi ne kete menyre: "I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku 12 citati 29-32] Ashtu pra, d.m.th. vet Jezusi dikend tjeter e ka llogaritur Zot, e jo vetveten. Ky citat dhe shume te tjere skane nevoje per komentim, ngase jane te qarte.

Pastaj, te mos harrojme se vet populli i Jezusit, ate e llogaritnin te Derguar te Zotit, sic qendron ne Bibel se "....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Mateu- 21/9-11]

Pastaj, a harruat o te krishter, se Jezusi (paqa qofte mbi te), i eshte frikesuar vetem Perendise. Bibla na tregon per Jezusin, ‘I cili (Jezusi), nė ditėt e mishit tė tij, me klithma tė larta dhe me lot, i ofroi lutje dhe urata atij qė mund ta shpėtonte nga vdekja, dhe u dėgjua pėr shkak tė frikės sė tij nga Perėndia’. [Perėndia sipas Hebrenjėve 5:7] A nga vetvetja u frikesua Jezusi apo nga Perendija? Jezusi nuk eshte Zot, mirepo eshte njeri dhe i vecuar si i Derguar i Zotit. Jezusi i eshte frikesuar Perendise, sic na meson ky citat, dhe na ben te kuptojme se dikush tjeter eshte Zoti e jo Jezusi.

Pastaj, a harruat se Jezusi lutej. Nese ai lutej duke thene: O Zot. Atehere, a nuk na le kjo te kuptojme se ai dikend tjeter e ka llogaritur Zot? Shiko ēfare na tregon Bibla. “Nėrsa po lutej, qielli u hap”, [Luka 3:21], edhe“Por ai tėrhiqej nė vende tė vetmuara dhe lutej”, [Luka 5:16], pastaj ” Jezusi po lutej nė vetmi”, [Luka 9:18], e dikur “dhe ra nė gjunj dhe lutej”, [Luka 22:41], pastaj “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” [Luka 6:12] Kush ishte Ai, te cilit i lutej Jezusi? “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej” (Mateu 26:39) E pra nese Jezusi qenka Zot, a i lutet Zoti Zotit?

A thua, ēfare do i thoni Jezusit diten e Gjyqit, i cili ka lajmeruar per juve, se do ta ndryshoni fene e vertete, dhe nuk do ta adhuroni Zotin por ate vet (Jezusin)? Nė tė vėrtetė para 2000 vjetėve Jezusi profetizoi se njerzit do ta adhuronin mė kot dhe do ta besonin nė doktrina tė krijuara nga njerėzit dhe jo nga Perėndia: “Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)

Pergjigjuni me argumenteve, fakteve te sjellura, ngase jemi diskutuar per te verteten, e cila (mos harroni) eshte vetem Nje. Jezusi thoshte: “Do ta njihni tė vėrtetėn dhe e vėrteta do t’ju bėjė njerėz tė lirė”. (Gjoni 8:32)

Gjithe te mirat,
Andi


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 14 Janar 2007 - 23:06:

Po une nuk e mora vesh, kur e keni Zotin tuaj pse poshteroni Zotin e tjetrit? Argumentat qe solli hapesi i temes une me duket ju pergjigja me citate nga ungjilli dhe nje qe nuk eshte brenda fese se krishtere nuk mund ta gjykoje kete fe me kaq kompetence. Pervec kesaj shkrimi i hapesit te temes ishte jashte mase kontroversial dhe ofensiv, dhe faktet qe ka sjelle, te cilat nuk kam dyshim jane nxjerre nga Testamenti i Vjeter, i percundon dhe i kthen si ti vije per mbare per te realizuar qellimin e tij. Dhe debati qe ben nuk eshte fare konstruktiv, sepse nuk ka asgje konstruktive ne diskretitimin e fese se tjetrit. Ndoshta hapesi i temes duhet te mesohet me idene qe nuk behen te gjithe muslimane me zor, ashtu sic jam mesuar mune e gjithe te tjeret me idene qe nuk kthehen te gjithe ne te krishtere me zor. Me duket budallallek dhe mungese kulture e tolerance perdorimi i shkrimeve te shenjta per te diskretituar nje fe tjeter. Nuk me vjen e keqe as mua dhe as te krishtereve te tjere nga keto "'argumenta" dhe as besoj se ndonje do konvertohet pas ketyre shkrimeve, por me vjen jashte mase keq per hapesin e temes qe ne shekullin e 21 arsyeton si ne kohen e sulltaneve e kalifeve.

Kalofsh mire


Postuar nga tolstoy86 datė 15 Janar 2007 - 17:36:

Citim:
Po citoj ato qė tha andaluzi91
Auuuuuuuuuu, po sa shume qe po e zgjatni.

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JO!

mbaroi ky muhabet. Hapesi i temes vet eshte pergjigjur dhe per nje gje te tille ka sjellur argumente, per te cilet akoma nje fjale nuk keni thene, ngase skeni qfare te thoni.Citim:
--------------------------------------------------------------------------------
"Mesia duhet të mbretërojë derisa t’i nënshtrojë të gjithë armiqtë e tij. Si armik të fundit do të asgjësojë vdekjen, sepse në Shkrimin e Shenjtë thuhet: Perëndia i ka nënshtruar gjithçka. Tani është e qartë se fjala “gjithçka” nuk përfshinë Atë që i nënshtroi të gjitha këto. E kur Biri i Perëndisë të ketë nënshtruar gjithçka, atëherë ai vetë do ti nënshtrohet Atij që e emëroi Zot të të gjithave. Atëherë Perëndia do të jetë i vetmi Zot: do të sundojë drejpërdrejt mbi të gjitha." (Letra e parë drejtuar Bashkësisë së Korintit 15:25-28)
--------------------------------------------------------------------------------
ciao

Andi


Postuar nga tolstoy86 datė 15 Janar 2007 - 17:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
andaluzi mu pergjigj pak, cfare do te thote fjala "qfare" ?
nejse, se nuk eshte ora as per shaka. Hapesi i temes ka humbur pa lene gjurme dhe informacionet qe ka dhene nuk jane subjektive, por te shtremberuara si i ka dashur qejfi atij/asaj

megjithate propozoj qe tema te mbyllet, pasi eshte ofendim ndaj fese sone.
Se ku i dihet pastaj, merzitet ndonje i krishtere dhe hap temen "a eshte Allahu zot?" e na ndodhin keqkuptime te pakendshme.Send_me_an_angel, ky shkrimi yt si shume i deshperuar, cke?? Ske cte thuash dhe te mbyllet tema??? Mire, si te duash ti..Mbyllim te gjitha temat ku ske car te thuash, po kam frike se do behen shume..


Postuar nga rumial datė 15 Janar 2007 - 19:28:

respekte djema

Duhet T'ju sqaroj si perhere ca gjera te vogla:
Me vdekjen e Krishtit u lidh nje Beslidhje e Re qe nuk ishte si te parat si ne forme si e shkruar ne rrasa guri apo lekura dhensh etj por u shkrua me gjakun e tij. U be kurban per mbare njerezine dhe te gjithe ata qe e pranuan u bene te Krishtere. Si ta kuptojme shume e thjesht djema:
"gurin qe ju e tretet menjeane u be guri ku do te themeloj mbreterine time" thote Bibla pra ky themel eshte Besimi i Krishtere pra themelimi i Kishes. Jezusi u sakrifikua por jeton i gjalle tek te krishteret ne meshe eshte nje pjese e rendesishme ku njerzit perkujtojne jezusin(buka) dhe gjakun e tij(vera): "bejeni kete ne perkujtimin tim" porosit Jezusi
Si ta kuptojme triumfin e Zotit mbi armiqte e tij dhe mbi vdekjen.?
Te krishteret kete e kuptojne si triumf te se vertetes qe nuk eshte nje mentalitet luftarak me arme e me force. Shembull i kesaj eshte vete jeta e Jezusit dhe porosite e tij si:
Duaje armikun
Mos e gjyko tjetrin pa gjykuar vetveten.
mos vraj
mos vidh
etj


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 16 Janar 2007 - 01:31:

Tolstoy po me ndalon tani te them qe tema duhet mbyllur? kur kepusni ju budallalliqe me kile skam cte them tjeter. Njeri thote Jezusi nuk eshte zot, tjetri thote nuk eshte kryqezuar se nuk perputhen sekondat e kryqezimit, nje tjeter thote eshte biri i engjellit Gabriel. A jeni ne metro, apo ju paguajne te thoni gomarlleqe te kalibrit nderkombetar? Une me verte nuk e marr vesh cju ka hypur ne koke ca tipave ketu brenda qe vazhdojne te sulmojne krishterimin me shpifje nga me te larmishmet. E di shume mire qe shumica e muslimaneve shqiptare jane tolerante e te arsyeshem jo si puna jote dhe e kompanise ketu, por me vjen cudi qe ka dhe tipa shqiptare te tille qe flasin keq per nje fe qe e kane shqiptare te tjere duke nxitur me apo pa dashje percarje mes popullit. Per argumenta teologjike me duket kam sjelle mjaftueshem dhe nuk po zgjatem deri sa te kete nje debatues me interesant.


Postuar nga tolstoy86 datė 16 Janar 2007 - 14:16:

Re: respekte djema

Citim:
Po citoj ato qė tha rumial

Jezusit dhe porosite e tij si:
Duaje armikun
Mos e gjyko tjetrin pa gjykuar vetveten.
mos vraj
mos vidh
etj [/B]


Nuk po ju thote kush gje, Jezusi vertet ishte i mrekullueshem, njeri i fjaleve te tilla, me i larte se cdo njeri i zakonshem.. Profet fundja, sme takon mua ti thur lavde atij, per te cilin kam aq respekt dhe dashuri sa te merzitem kur shpifet ne lidhje me te..
Per sa i perket spekulimeve ne lidhje me te, apo doktrines tuaj ajo nuk ka qene pjese e kesaj teme. Kjo teme eshte fare e qarte, kerkonte pergjigje qe nuk i dhate, thjesht i rate rrotull muhabetit.

I nderuar Smaa, 'budalliqet me kile' qe u sollen ketu ishin citime nga ungjilli... ste ka thene kush qe engjelli gabriel eshte babai i Jezusit, edhe po te kene thene , ajo ska lidhje fare me kendveshtrimin islam, eshte budallallek e pike. Po prap te akuzoj per largim nga tema thjesht ngaqe ske cte thuash.
eeee, pyetje u be, kalove ne fyerje..
cka pune ketu te paguarit, apo keshtu behen punet ketu??? Pse te paguajne ty ketu??
per tolerancen time zdi gje i nderuar, pastaj cdo te te them, eja vella i nderuar kristian te hame pak mish derri??
nejse plako, qe ske qte thuash e di me mire se kushdo. shnet


Postuar nga Muhejminu datė 16 Janar 2007 - 15:51:

a do te shkruani ndonje varg Biblik qe te deshmoj per trinine?


Postuar nga rumial datė 16 Janar 2007 - 18:40:

UNGJILLI sipas Gjonit

Pushteti i Birit
5,19-29
Atehere Jezusi u tha:
"pernjimend pernjimend po ju them:
Biri s'mund te beje asgje prej vetvetes, perveē ēfare sheh se ben ATI;
ēka ben ai,
po ato ben dhe Biri.
Sepse Ati e do Birin
dhe i tregon gjithēka ben ai.
Do ti zbuloje edhe vepra me te medha se keto
qe te mbeteni te habitur.
Dhe, sikurse Ati i ngjall te vdekurit
e i ben te jetojne.
ashtu ben dher i Biri
i ben te jetojne ata qe do.
Ati ne te vertete nuk gjykon askend,
pse krej gjykimin ja la ne dore Birit.
qe te gjithe te nderojne Birin sikurse nderojne Atin.
Kush nuk e nderon Birin,
nuk nderon as Atin qe e dergoi.
Pernjimend, pernjimend po ju them:
kush e degjon fjalen time
dhe beson ate qe me dergoi,
ka jeten e persosur
dhe ai nuk del ne gjyq,
por tashme kaloi prej vdekjes ne jete
Pernjimend ,pernjimend po ju them:
Po vjen koha-tani eshte-
kur te vdekurit do ta degjojne zerin e Birit te Hyjit.
dhe ata qe do ta degjojne, do te jetojne.
"Dhe sikurse Ati e ka jeten ne vetvete,
po ashtu i dha zotesine edhe Birit ta kete jeten ne vetvete.
Atij i dha pushtetin te gjykoje, sepse eshte Biri i njeriut.
E mos u ēuditni: po vjen koha,
kur te gjithe ata qe pushojne ne varre
do ta degjojne zerin e tij dhe do te dalin:

ata qe bene mire
-do te ngjallen per te jetuar,
ata qe bene keq
do te ngjallen per t'u denuar."


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 17 Janar 2007 - 02:35:

Tolstoy une dhashe citate biblike dhe ungjillore sa u lodha, i ke ne faqet paraardhese (kryesisht markun e gjonin kam cituar). Hapesi i temes e ka keqinterpretuar Testamentin e ri dhe e ka lexuar te Vjetrin ne nje kendveshtrim jo kristian. Une u nervozova vetem se ca sme kane pare syte ne kete teme, dhe cdo citat qe kam sjelle une nuk eshte marre parasysh por keni vazhduar te ngulmoni ne Testamentin e Vjeter. S'po them qe duhet te tregosh tolerancen tende duke ngrene mish derri, fundja ajo eshte dicka e jotja personale dhe nuk i lejohet njeriu te thote cduhet te hash apo si duhet te sillesh. Vetem po them qe nuk e di pse, por shoh nje papajtueshmeri tuajen me konceptin qe nje fe tjeter adhuron Krishtin si Zot. Une e di shume mire qe per Islamin eshte profet i rendesishem dhe qe sipas tradites do te lajmeroje diten e Qametit nga minarja e xhamise se Damaskut, por per te krishteret eshte Biri i Zotit dhe Zoti vete (ashtu sic ka thene vete Krishti "une e Ati jemi nje") dhe ska pse te jete kjo e tmerrshme per fene islame. Ashtu sic e pranon feja e krishtere qe feja islame nuk adhuron Trinine e shenjte por vetem Allahun.


Postuar nga Muhejminu datė 18 Janar 2007 - 14:13:

Re: UNGJILLI sipas Gjonit

Citim:
Po citoj ato qė tha rumial
Pushteti i Birit
5,19-29
Atehere Jezusi u tha:
"pernjimend pernjimend po ju them:
Biri s'mund te beje asgje prej vetvetes, perveē ēfare sheh se ben ATI;
ēka ben ai,
po ato ben dhe Biri.
Sepse Ati e do Birin
dhe i tregon gjithēka ben ai.
Do ti zbuloje edhe vepra me te medha se keto
qe te mbeteni te habitur.
Dhe, sikurse Ati i ngjall te vdekurit
e i ben te jetojne.
ashtu ben dher i Biri
i ben te jetojne ata qe do.
Ati ne te vertete nuk gjykon askend,
pse krej gjykimin ja la ne dore Birit.
qe te gjithe te nderojne Birin sikurse nderojne Atin.
Kush nuk e nderon Birin,
nuk nderon as Atin qe e dergoi.
Pernjimend, pernjimend po ju them:
kush e degjon fjalen time
dhe beson ate qe me dergoi,
ka jeten e persosur
dhe ai nuk del ne gjyq,
por tashme kaloi prej vdekjes ne jete
Pernjimend ,pernjimend po ju them:
Po vjen koha-tani eshte-
kur te vdekurit do ta degjojne zerin e Birit te Hyjit.
dhe ata qe do ta degjojne, do te jetojne.
"Dhe sikurse Ati e ka jeten ne vetvete,
po ashtu i dha zotesine edhe Birit ta kete jeten ne vetvete.
Atij i dha pushtetin te gjykoje, sepse eshte Biri i njeriut.
E mos u ēuditni: po vjen koha,
kur te gjithe ata qe pushojne ne varre
do ta degjojne zerin e tij dhe do te dalin:

ata qe bene mire
-do te ngjallen per te jetuar,
ata qe bene keq
do te ngjallen per t'u denuar."more djale kjo nuk dop te thote asgje per mua vete fjalet e para me tregojne se Jezusi ka qene i varur nga Zoti

"``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se Biri nuk mund tė bėjė asgjė prej vetvetes, pėrveē asaj qė sheh se bėn Ati; gjėrat nė fakt qė bėn Ati, i bėn po ashtu dhe Biri."Gjoni 5.19

ja ku e thote se sben asgje prej vetvetes, pra nuk eshte Zot, thjesht i ben ngaqe Zoti ia mundeson kete e rithekson me vone

"Sepse Ati e do Birin dhe i dėfton gjithēka qė bėn vetė" Gjoni 5.20

nuk thote gje trinitet ky!


Postuar nga tolstoy86 datė 18 Janar 2007 - 15:50:

Re: UNGJILLI sipas Gjonit

[QUOTE]Po citoj ato qė tha rumial
[B]Pushteti i Birit
5,19-29
Atehere Jezusi u tha:
"pernjimend pernjimend po ju them:
Biri s'mund te beje asgje prej vetvetes, perveē ēfare sheh se ben ATI;
...

Sepse Ati e do Birin
dhe i tregon gjithēka ben ai.

...Do ti zbuloje edhe vepra me te medha se keto
qe te mbeteni te habitur.
..
Kush nuk e nderon Birin,
nuk nderon as Atin qe e dergoi.
...
"Dhe sikurse Ati e ka jeten ne vetvete,
po ashtu i dha zotesine edhe Birit ta kete jeten ne vetvete.

Atij i dha pushtetin te gjykoje, sepse eshte Biri i njeriut.

Nuk eshte e ndershme keshtu.. i thojne te rrahesh veten me grushta, te godasesh veten me duart e tua,
Shume qarte keto vargje biblike na tregojne qe cdo lloj fuqie Jezusit i jepet nga Zoti, e si mund te jene te barabarte atehere??
Nese na thoni qe krishti eshte bir i Zotit, athere eshte bir njeri?? (Si Herkuli i mitologjise, hasha) Apo Zot, e nqs Zot, si mund te jete Zot kur nuk eshte i gjithefuqishem?? Na e shpjegon icik Rumial???
Pjesa tjeter e vargjeve flasin per pranimin e Tij, thuhet qe kush nuk respekton Jezusin eshte sikur te mos respektoje Zotin, e kjo e ben te barabarte me Zotin??? Po eshte shume qarte qe kush nuk do miresite e Zotit, kush mohon te drejten, te verteten, librat e shenjte, profetet etj etj dhe pse thote qe un e respektoj Zotin, ne fakt nuk e respekton.
nejse, ju e dini


Postuar nga rumial datė 18 Janar 2007 - 17:43:

Pushteti

Krishti erdhi ne toke per te lidhur nje marreveshje, pra per tu zbatuar ajo qe ishte parashikuar ne Bibel. Krishti erdhi si Qengji (jo herkuli) i Zotit per tu bere kurban e jo per te luftuar. Prezantimi qe u beri njerezve ne ate kohe nuk ishte sikurse e ke sot ti te shkruar. Po ta lexosh nga fillimi Ungjilli do te kuptosh se ai kishte bere mrekullira si sherimi i te paralizuarve mbushja e qypave me vere e te tjera. Kush ishte Krishti ke dhe deshmine e Gjonit(pagezuesit) ne GJ1.34
"UNE E PASHE DHE DESHMOJ: KY ESHTE BIRI I HYJIT"


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 19 Janar 2007 - 00:44:

Tolstoi dhe Muhejminu po ngaterroni kekun me byrekun. Kur thuhet se Krishti ka 2 natyra, hyjnore dhe njerezore, ju kete nuk e pranoni dot dhe prisni qe te kete vetem nje natyre. Dhe per me teper prisni qe Zoti si i plotfuqishem qe eshte te shkaterroje armiqte e tij me zjarr e hekur dhe te mos e lere veten ta vrasin si kriminel ordiner pa lavdi dhe pa nder. Por a nuk eshte Ringjallja simbol i fuqise se pafund te Zotit? Ju te dy cuna flisni si cifutet e para 2000 vjetesh qe prisnin nje Zot ti clironte nga Romaket, dhe kur Krishti tha "Mbreteria ime nuk eshte ne toke por ne Qiell" para Pilatit, u acaruan tejmase duke kerkuar vdekjen e tij sepse nuk mund te pranonin nje Zot qe e rrahin me kamxhik dhe nuk eshte i afte te shpalose fuqine e tij te pafund per ti shkaterruar torturuesit e tij. Por Jezu Krishti nuk ishte Zot ushtaresh dhe vrasesish, Ai eshte Zot paqeje dhe ashtu sic tregon jeta e tij predikoi paqe dhe dashuri dhe ne asnje nga mesimet e Krishtit nuk behet fjale per konvertim apo ushtrim dhune per te perhapur fene e tij (ndryshe nga fe te tjera...)


Postuar nga Muhejminu datė 20 Janar 2007 - 20:35:

une po pres versetet akoma send jo fjale versete


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 20 Janar 2007 - 23:18:

"Une jam RRuga e Verteta Jeta. Askush nuk mund te shkoje tek Ati pervec se nepermjet Meje"

"Une dhe Ati jemi Nje"

Keto dy citate jane te raportuara ne ungjij dhe i ka thene Jezu Krishti. se cfare tjeter pret ti une nuk e di... Ka me shume akoma ne ungjij per kete teme por tani nuk kam shume kohe te zgjatem. Sa thashe me siper duhet te mjaftojne. Tani une e di shume mire qe ti apo dikush tjeter do nderroni teme per disa postime dhe pak me vone do kerkoni akoma versete apo fakte qe une dhe te tjere i kemi dhene dhe me pare. Me sa kam kuptuar kjo eshte njefare strategjie per te lodhur tjetrin.


Postuar nga andaluzi91 datė 20 Janar 2007 - 23:50:

Ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese

Tung. Jam duke par se ne forum vetem se po zgjaten debatet pa sens, dhe per kete pash te nevojes te hap nje teme te re.

Kjo teme ska te beje aspak me provokim, mirepo thjesht eshte diskutim rreth citateve Biblike.

Ne Bibel mundemi te kuptojme se: “Kėtė Jezus, Perėndia e ka ringjallur; dhe pėr kėtė tė gjithė ne jemi dėshmitarė!” (Veprat e Apostujve 2:32). Nese Perendia e paska ringjallur Jezusin, a nuk na le kjo te kuptojme se Jezusi ska qene vet Zot, por i Derguari i Tij? Zoti (Perendia) e ka ringjall Jezusin, apo jo? Keshtu po thote Bibla!!!!!!

Ne Bibel, qendron diskutimi i Jezusi ne kete menyre: "I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku 12 citati 29-32] Ashtu pra, d.m.th. vet Jezusi dikend tjeter e ka llogaritur Zot, e jo vetveten. Ky citat dhe shume te tjere skane nevoje per komentim, ngase jane te qarte.

Pastaj, te mos harrojme se vet populli i Jezusit, ate e llogaritnin te Derguar te Zotit, sic qendron ne Bibel se "....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Mateu- 21/9-11]

Pastaj, a harruat o te krishter, se Jezusi (paqa qofte mbi te), i eshte frikesuar vetem Perendise. Bibla na tregon per Jezusin, ‘I cili (Jezusi), nė ditėt e mishit tė tij, me klithma tė larta dhe me lot, i ofroi lutje dhe urata atij qė mund ta shpėtonte nga vdekja, dhe u dėgjua pėr shkak tė frikės sė tij nga Perėndia’. [Perėndia sipas Hebrenjėve 5:7] A nga vetvetja u frikesua Jezusi apo nga Perendija? Jezusi nuk eshte Zot, mirepo eshte njeri dhe i vecuar si i Derguar i Zotit. Jezusi i eshte frikesuar Perendise, sic na meson ky citat, dhe na ben te kuptojme se dikush tjeter eshte Zoti e jo Jezusi.

Pastaj, a harruat se Jezusi lutej. Nese ai lutej duke thene: O Zot. Atehere, a nuk na le kjo te kuptojme se ai dikend tjeter e ka llogaritur Zot? Shiko ēfare na tregon Bibla. “Nėrsa po lutej, qielli u hap”, [Luka 3:21], edhe“Por ai tėrhiqej nė vende tė vetmuara dhe lutej”, [Luka 5:16], pastaj ” Jezusi po lutej nė vetmi”, [Luka 9:18], e dikur “dhe ra nė gjunj dhe lutej”, [Luka 22:41], pastaj “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” [Luka 6:12] Kush ishte Ai, te cilit i lutej Jezusi? “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej” (Mateu 26:39) E pra nese Jezusi qenka Zot, a i lutet Zoti Zotit?

A thua, ēfare do i thoni Jezusit diten e Gjyqit, i cili ka lajmeruar per juve, se do ta ndryshoni fene e vertete, dhe nuk do ta adhuroni Zotin por ate vet (Jezusin)? Nė tė vėrtetė para 2000 vjetėve Jezusi profetizoi se njerzit do ta adhuronin mė kot dhe do ta besonin nė doktrina tė krijuara nga njerėzit dhe jo nga Perėndia: “Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)

Pergjigjuni me argumenteve, fakteve te sjellura, ngase jemi diskutuar per te verteten, e cila (mos harroni) eshte vetem Nje. Jezusi thoshte: “Do ta njihni tė vėrtetėn dhe e vėrteta do t’ju bėjė njerėz tė lirė”. (Gjoni 8:32)

Gjithe te mirat,
Andi


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 21 Janar 2007 - 00:33:

Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri dhe Zot dhe ne momentet e tija njerezore kishte frike dhe vunate ashtu si gjithe njerezit e tjere. Pra Ai nuk erdhi ne toke per te treguar se eshte i Plotfuqishmi, ate mund ta bente dhe nga qielli pa marre mundimin te vinte te jetonte te vdiste dhe te ringjallej. Jezusi erdhi si njeri per te treguar se njeriu ka nje shprese, Zoti coi Birin e tij si njeri per ti dhene shprese njeriut, nuk coi nje engjell sepse per engjejt e rene (satani dhe demonet e tjere) nuk ka me shprese.

Megjithese ju sillni citate njerin pas tjetrit, 2 citateve te vetme qe kam sjelle une dhe qe kane dale nga vete goja e Jezusit nuk i eshte pergjigjur njeri.


Postuar nga miryal datė 21 Janar 2007 - 04:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri dhe Zot dhe ne momentet e tija njerezore kishte frike dhe vunate ashtu si gjithe njerezit e tjere. Pra Ai nuk erdhi ne toke per te treguar se eshte i Plotfuqishmi, ate mund ta bente dhe nga qielli pa marre mundimin te vinte te jetonte te vdiste dhe te ringjallej. Jezusi erdhi si njeri per te treguar se njeriu ka nje shprese, Zoti coi Birin e tij si njeri per ti dhene shprese njeriut, nuk coi nje engjell sepse per engjejt e rene (satani dhe demonet e tjere) nuk ka me shprese.

Megjithese ju sillni citate njerin pas tjetrit, 2 citateve te vetme qe kam sjelle une dhe qe kane dale nga vete goja e Jezusit nuk i eshte pergjigjur njeri.Ato dy citat tua jane pjelle e nje mendje njerezore.
S'kam asnje arsye se pse ti besoj, perkundrazi me duken teper absurde.
Ti ke sjelle dy citate dhe mendon se do ua mbyshesh mendjen te tjerve... une do kem kohe qe te te sjell nje pafundesi citatesh te te mbush mendje ty dhe atyre qe jane te lekundur per kete ide.
mir u lexofshim.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 22 Janar 2007 - 03:29:

miryal mire se erdhe dhe ti ne klubin e ekstremisteve. se ku e gjete ti qe ato citate jane absurde une nuk e di. nejse, mos ofendo shume fene e tjetrit qe te mos kemi keqkuptime dhe te mos dalim kot jashte edukates, ok bobi?

kalofsh mire


  Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.