Forumi Horizont Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Muhejminu datė 22 Janar 2007 - 13:50:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
"Une jam RRuga e Verteta Jeta. Askush nuk mund te shkoje tek Ati pervec se nepermjet Meje"

"Une dhe Ati jemi Nje"

Keto dy citate jane te raportuara ne ungjij dhe i ka thene Jezu Krishti. se cfare tjeter pret ti une nuk e di... Ka me shume akoma ne ungjij per kete teme por tani nuk kam shume kohe te zgjatem. Sa thashe me siper duhet te mjaftojne. Tani une e di shume mire qe ti apo dikush tjeter do nderroni teme per disa postime dhe pak me vone do kerkoni akoma versete apo fakte qe une dhe te tjere i kemi dhene dhe me pare. Me sa kam kuptuar kjo eshte njefare strategjie per te lodhur tjetrin.
po vazhdoj me citimin e Send

shprehja e pare nuk tregon asgje per trinitin, thjesht Jezusi eshte nje ure kalimi per te arritur Atin, nese njerezit do ndiqnin rrugen e tij atehere ata do te shkonin tek Ati. por ata duhet te ndiqnin rrugen e tij dhe te askurskujt tjeter pervec tij, kjo nuk do te thote se ai eshte Zot, por se ai eshte njeri dhe profet per me teper. Pra nuk shoh asnje lidhje ideje mes tij dhe ATIT KETu pervecse nje lidhje normale mes Profetit dhe Zotit.

do te lutesha te me tregoje pak se ne cfare ungjilli e verseti ndodhet shprehaj e mesiperme

"Une dhe Ati jemi Nje"?


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 22 Janar 2007 - 15:51:

Me duket tek Gjoni por nuk jam njeqind perqind i sigurt. Do kontrolloj dhe do sjell se shpejti informtata me te sakta. Njekohesisht po raportoj dhe formulen e pagezimit qe eshte pohimi i Trinise nga gija e Krishtit

"pagezojini ne emer te Atit Birit e Shpirtit Shenjt"

per kete sa thashe me siper dhe citatin "une e Ati jemi nje" i kam degjuar shume here ne kishe kur prifti lexonte pjese nga ungjilli, por per ti lexuar vete i kam lexuar para nja 3 vjetesh dhe prandaj nuk e mbaj mend saktesisht. Por do shfletoj Bibilen qe kam ne shpi dhe do sjell referenca te sakta.


Postuar nga andaluzi91 datė 22 Janar 2007 - 19:42:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri


klm


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 23 Janar 2007 - 10:25:

Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri dhe Zot


Andaluzi pse e citon fjaline te cunguar? klm dhe ti


Postuar nga Muhejminu datė 23 Janar 2007 - 19:34:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Me duket tek Gjoni por nuk jam njeqind perqind i sigurt. Do kontrolloj dhe do sjell se shpejti informtata me te sakta. Njekohesisht po raportoj dhe formulen e pagezimit qe eshte pohimi i Trinise nga gija e Krishtit

"pagezojini ne emer te Atit Birit e Shpirtit Shenjt"

per kete sa thashe me siper dhe citatin "une e Ati jemi nje" i kam degjuar shume here ne kishe kur prifti lexonte pjese nga ungjilli, por per ti lexuar vete i kam lexuar para nja 3 vjetesh dhe prandaj nuk e mbaj mend saktesisht. Por do shfletoj Bibilen qe kam ne shpi dhe do sjell referenca te sakta.
per versetin e mesiper do te jap nje shpjegim te sakte

Matthew 28:19 eshte versi i cituar nga ty


“Shkoni pra dhe bėni dishepuj nga tė gjithė popujt duke i pagėzuar nė emėr tė Atit e tė Birit dhe Fymės sė Shenjtė.”
“Emri” ėshtė nė shumės
Fjala “emėr” nė greqisht, nė kėtė verset, nuk ėshtė nė shumės. Ajo nuk thotė “nė emrat e” por “nė emėr tė”. Sepse ėshtė nė njėjės, Trinitarėt e argumentojnė se i referohet njė gjėje. Kjo ėshtė absolutisht e vėrtetė. Gjithsesi ato pohojnė se ter persona e ndjekin, po kėshtu ata pohojnė se ajo qė e ndjek kėtė njėsim ėshtė njė identitet qė i referohet njė trinitetit tė tre personave, qė ėshtė “Zoti” nė fakt. Disa mund tė thonė qė kėtu emri ėshtė njė fjalė e hedhur pėr tė aloduar emrin e Zotit ‘Jehova”. Me fjalė tė tjera, trinitarėt pohojnė se ky pasazh do tė thotė “Shko pagėzo tė gjithė kombet nė emėr tė {Zotit}”. Ky pohim tregon padijen e interpretimit trinitarian dhe dėshirėn e tyre pėr tė lexuar pasazhe jashtė kontekstit kur u duket e pėrshtashme pėr tė vepruar nė kėtė mėnyrė.

Three is a trinity but not the Trinity (treshi ėshtė Trinitet por jo triniteti)
Sa herė qė trinitarėt numėrojnė “njė, dy , tre” ata me pak fjalė imagjinojnė se kjo sasi tek tre hyjnitė e tyre ėshtė e barabartė me njė Zot. Pse duhet tė mendojnė qė tė tre sėbashku janė tė identifikuar si njė “Zot”, kur njė prej tyre ėshtė i identifikuar si “Zot”, ky ėshtė njė studim i mrekullueshėm “in eisegesis” qė ato ia lejojnė vetes sė tyre. Jo-trinitarėt besojnė gjithashtu se ka njė lidhje mes Atit, Birit dhe Shpirtit tė Shenjtė dhe kjo nuk ėshtė ēėshtja pėr tė cilėn po flasim. Problemi qėndron jo tek ai unitet por nėse kėta pėrbėjnė njė Zot-Trin. Dhe juve do tė shikoni se ky pasazh nuk tregon qėnien e kėtyre tė treve si “Zota”. Trinitarėt e imponojnė idenė e tyre tė parakrijaur mbi kėtė verset. Ata duan tė besojnė se nėse Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtė janė pėrmendur sėbashku kjo do tė thtoė se kjo ka tė bėjė pėr kėta tė tre qė janė njė Zot. Gjithsesi triniteti nuk ėshtė njė trinitet. Fjala trinitet do tė thotė “bashkimi i tė treve” por kuptimi i
Kėsaj fjala nga ana teologjike ėshtė “bashkimi i tė treve si njė Zot i vetėm”. Nėse vetėm Ati tė ishte Zot dhe Amteu me kėtė verset tė ketė dashur tė tregojė unitetin mes Atit(Zotit) Birit tė tij dhe Shpirtit tė Shenjtė, duhet ti pėrmende sėbashku. Dhe sėrishmi Ati do ishte Zoti. Tė keshė njė marrėdhėnie me Zotin dhe tė kesh njė unitet me Tė nuk do tė thotė se ti je “Zot” nė tė vėrtetė. Pėr mė tepėr, nė kėtė verset, Biri i Perėndėsi deklaron se i ėshtė dhėnė autoriteti si nė qiej dhe nė tokė. Dhe Ati ėshtė Zotėruesi i qiejve dhe i tokės dhe nuk ka nevojė qė dikush ti japė autoritet pėrderisa ai ėshtė ai e zotėron diēka tė tillė(Mateu 11;25, Luka 10.21). Jezusit iu dha ky autoritet pas ringjalljes dhe kėtė mund ta shihni dhe tek Aktet 2.36.

Nė emėr tė autoritetit


Nė kėtė verset Jezusi i urdhėron dishepujt qė tė pagėzojnė “nė emėr tė”. Nė botėn antike hebraike, pėr tė vepruar nėn emrin e dikujt tjetėr nė kryerjen e njė veprimi do tė thotė tė veproje nė autoritetin, karakterin, reputacionin, planin dhe dėshirėn e atij personi. Kjo do tė thotė se ēėshtja e autoritetit ėshtė njė ēėshtje vullneti pėr tė zbatuar atė autoritet (= mund ti gjesh njė pėrkthim mė tė mirė; It implies the idea that a subject of that authority is doing the authority's ėill for that authority). Pėrshembull, shprehja “Ndalo nė emėr Mbretėrisė” nuk do tė thotė qė ti ndalon nė emėr tė mbretit apo mbretėreshės, apo nė emėr tė mbiemrit tė tyre, por qė ti ndalon nė emėr tė ligjeve tė Mbretėrisė. Kjo do tė thotė se ti arrestohesh pėr shkak tė ligjeve tė vendosura nga autoriteti shtetėror i mbretit. Dhe de do tė shohim mjaft thjesht se si e ka pėrdorur nė kėtė formė edhe Mateu 28.19. nė versetin 18, Jezusi deklaron “i gjithė autoriteti i qiejve dhe tokės mė ėshtė dhėnė mua” Ai thotė “atėherė lė tė shkojė(therefore go)”. Kjo ka njė parim shumė hermeutik dhe prandaj kur dikush e shikon mund tė pyesė veten se ēfarė bėn aty njė fjalė “prandaj”. Jezusi po shpreh njė shkakun dhe pasojėn e njė ēėshtjeje. Sepse atij i ėshtė dhėnė i gjithė autoriteti, dhe dishepujt duhet tė dalin dhe tė pagėzojnė tė gjithė nė emėr tė. Ashtu sikundėr Jezusi pohon nė ungjillin e Gjonit “Ashtu sikundėr Ati mė dėrgoi mua tani, ashtu dhe unė ju dėrgoj juve. Merrni Shpirtin e Shenjtė” (Gjoni 20.22). me fjalė tė tjera, Jezusit i ėshtė dhėnė autoriteti qė tu jepet atyre autoriteti qė tė bėjnė diēka nė emėr tė Atit tė tij.
Rrjedha llogjike qė vjen me kontekstin pas ardhės.
Le tė vėshtrojmė di٣ka kėtu. Jezusi nė fillim pohoi se i gjithė autoriteti mė ėshtė dhėnė “mua”. Ai mė pas u tha tė shkojnė tė pagėzojnė nė emėr tė Atit dhe tė Birit dhe tė Shpirtit tė Shenjtė. Pėrse vallė ai do tė vetėtregonte pėr autoritetin e dhėnė atij dhe mė aps ta pėrfshinte veten nė emrat e pagėzimit? Kjo nuk ka vend madje as nė dogmėn dhe mentalitetin e trinitetit sepse Jezusi aty ėshtė pjesė e trinitetit. Nė librin e Akteve ne shikojmė se ata i pagėzojnė ata thjesht nė emėr tė Jezusit, dhe se ata duhet tė bėjnė ‘atė’ qė ai ka bėrė dhe se ‘ai’ ka pėr tė qenė me ta deri nė ditėn e gjykimit. Shikoni me kujdes kėtė njėsim. Tani nėse rrjedha llogjike e trinitarizmit ėshtė e saktė atėherė duhet qė tė pėrputhet diēka. Nėse Jezusit i ėshtė dhėnė triniteti atėherė duhet pagėzuar nė emėr tė tij dhe duhet zbatuar gjithēka q ka thėnė ai pėr gjithēka, sepse ai do jetė me ne deri nė ditėt e fundit. Mirėpo kjo nuk ėshtė ajo qė thotė ai. Pyetja qė shtrohet ėshtė “pse”?
Konfondimi i pagėzimit
Trinitarianėt habiten me faktin se nė kėtė verset ata janė tė urdhėruar tė pagėzojnė nė emėr tė “Atit, birit dhe Shpirtit tė Shenjtė” por kur vijnė tek libri i Akteve, se tė gjithė dishepujt pagėzuan nė emėr tė Jezusit. Fakti qė ky verset i konfondon trinitarėt e bėn situatėn e lėkundshme dhe kjo i vendos lakun nė fyt gjithė idesė sė tyre tė trinitetit duke i dhėnė versetit njė keqinterpretim. Trinitarėt supozojnė se Jezusi po i jepte apostujve tė tij njė “formulė pagėzimi”, qė ai po u thotė atyre se ēfarė duhet tė thonė kur tė pagėzojnė njerėzit. Por nėse e kuptojmė ashtu siē duhet Jezusin, lexuesi i Biblės do ta kuptonte shumė mirė atė nėse do tė lexonte kapitullin tek Aktet i cili pėrshkruan pagėzimin “nė emėr tė Jezusit”. Jezusi tha se autoriteti iu dah atij kėshtu qė dikush qė do tė pagėzohej do tė priste tė pagėzohej nėn emrin e tij, nga fjala “emėr” ai ka dashur tė thotė jo atė qė ju dėgjoni kur pagėzohet dikush. Sespe ajo nuk ėshtė ajo qė ka dashur tė thotė ai. Jezusi nuk po u jepte formula dishepujve pėr tė pagėzuar kombet. Le tė shpjegojmė me pak fjalė se ēka dashur tė thotė ai tek Mateu 28.19

Kuptimi i Ringjalljes
Njė pjesė e padijes pėr kėtė pasazh vjen nga njė pamjaftueshmėri e lidhur me natyrėn e ringjalljes sė Jezusit nė lidhje me autoritetin e tij. Jezusit iu dha ky autoritet pas ringjalljes, jo mė parė. Pėrapara ringjalljes, Jezusi i referohej Atit si “Zotėruesi i qiejve dhe tokės”. Tani ai ėshtė i siguruar me Zotėrimin e autoritetit. Pali na thotė se Jezusi ėshtė ringjallur si ‘frymė qė jep Shpirt’(1 Korinthasit 15;45). Kjo do tė thotė se trupi i tij ėshtė ringjallur dhe ėshtė konsumuar nga Shpirti i Zotit saqė Shpirti i Shenjtė dhe trupi i Jezusit u bė njė krijesė e vetme pa ndonjė shtresė ndėrmjet trupit dhe Shpirtit. Trupi i tij u hyjnėzua nga lavdia e Zotit, ky ėshtė, Shpirti i Zotit. Trupi i tij ėshtė njė trup i gjallėruar nga fuqia e Shpirtit tė Shenjtė. Shpirti i Shenjtė nuk qėndron vetėm tek Jezusi gjatė pagėzimit si njė qėnie thjesht brėnda tij apo gjatė ringjalljes sė tij, por ndodhet tek Jezusi si njė qėnie permanente dhe e plotė brėnda trupit tė tij, sepse trupi i tij ėshtė tashmė i pavdekshėm. Vetėm pas vdekjes sė tij Jezusi i thirri dishepujt e tij dhe i urdhėroi qė ti pagėzonin kombet dhe tu japė kombeve tė njėjtin Shpirt qė Ati ia kishte dhėnė atij. Ky ėshtė ‘emri im i ri’ tha Jezusi pėr veten e tij (Zbu 3.12; shih Filip. 2.9)
Prania e Shpirtit tė Shenjtė garanton fuqi dhe autoritet. Ashtu sikundėr Jezusi tha mė lart “Sikruse Ati mė dėrgoi mua, tanimė dhe unė ju dėrgoj juve.... merrni shpirtin e shenjtė” (Gjoni 10.22). jezusi na tha neve qė erdhi nė emėr tė Atit pėr tė pėrmbushur dėshirėn e Atit. Kjo do tė thotė se ai po punonte sipas Shpirtit tė Shenjtė. Dhe nga Shpirti i Shentjė thuhet se ai e ka marrė dhe ungjillin, ka performuar mrekulli, falur mėkate, dhe ringjallur nga vdekja 9Mateu 9.1-8; 12.28; Luka 8.39; 24.19; Aktet 2.22; 10.36,38 shih dhe Luka 24.20). ai u dėrgua nga Ati dhe erdhi nėn emrin e Atit (Gjoni 5.43-44), ky ishte autoriteti i Atit. Duke qenė se ai ju bind Atit deri nė vdekje , Ati i dha atij autoritetin dhe zotėrimin e qiejve dhe tokės kur ai u ringjall pre sė vdekuri (Filisteasve 2.5-11; Aktet 2.36). ja se ēfarė do tė thotė qė “u ul nė krahun e djathtė tė Perėndisė”. Pjetri tha se Jezusi e morri shpirtin e Shenjtė nga Ati gjatė ringjalljes (Aktet 2.33). Pjetri nuk deshte tė thoshte qė ai e mori shpirtin e Shenjtė ashtu sikundėr nė lumin Jordan, por qė ai e morri trupėrisht Shpirtin e Shenjtė, kėshtu qė trupi i tij ishte i pėrmbėrė nga Shpirti i Shenjtė i Zotit. Dhe mė pas Pjetri deklaroi se Zoti e bėri atė “Zot” (2.36). Ajo ēka deshte tė na tregonte Pjetri neve ėshtė se si Zoti e bėri Jezusin Zotėri, se si Zoti i dha autoritetin Jezusit mbi qiejt e tokėn. Sundimi i tij erdhi si pasojė e tė qėnurit njė supstancė me Shpirtin dhe trupin, jo vetėm njė unitet nė funksion.

Tanimė Jezusi i ringjallur ka po tė njėjtėn substancė me Zotin At, pra Shpirti ėshtė i ndarė mes Zotit dhe Jezusit. Substanca e qėnieve tė tyre ėshtė Shpirti i Shenjtė. Zoti ėshtė njė shpirt dhe Shpirti i tij ėshtė Shpirti i Shenjtė. Shpirti i pėrgjigjet pyetjes “ēfarė” janė ata. Atė e bir pėr pyetjen “kush” janė ata. Ata nuk janė njė qėnie nė identitet por njė qėnie nė natyrėn e tyre, ky ėshtė, Shpirti i Shenjtė, ky ėshtė, Jezusi i ringjallur nga i vdekja nė atė Shpirt. Nuk ka mė asnjė ndryshim mes Atit “Shpirtit tė Zotit” dhe Jezusit “Shpirtit tė Birit tė Zotit”. Trinitarėt janė tepėr tė konfoduar edhe pėr kėtė ēėshtje gjithashtu. Kjo ndarje qėniesh mes Atit dhe birit i garanton kėtij tė fundit autoritetin e Atit. Njeriu Jezus tashmė ėshtė bėrė njė me Shpirtin e Zotit Atit tė tij dhe ja se si ai fitoi autoritetin dhe fuqinė.
Duke u munduar tė pohosh se me kėtė pasazh duhet tė pagėzosh njerėzit nėn emrin e njė Zoti ter personėsh ėshtė diēka e ulėt pėr gjithė mesazhi e Biblės dhe domethėnieve tė atij pasazhi. Dhe duke kėmbėngulur qė ‘Emri’ ėshtė njė variant pėr tė treguar se “Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtė” janė njė Zot ėshtė njė kuptim hermeutik i versetit qė tregon se i gjithė autoriteti na i qėnka dhėnė Jezusit vetėm. Gjėja e vetme qė ka patur pėr qėllim ajo fjalė “emėr” nuk ėshtė kuptimi pėr njė Zot trin, por autoriteti i vetėm, i njė plani dhe qėllimi, tė Zotit At pėrmes Autoritetit tė Birit nė Shpirtin e Shenjtė. Dishepujt duhet tė bėjnė kėtė gjė nėn emėr tė autoritetit tė Atit, qė i ėshtė dhėnė Birit pėrmes Shpirtit tė Shenjtė. Ja pėrse jezusi nuk u tha gjė atyre derisa ato morrėn Shpirtin e Shenjtė nga lartė (Luka 24.49; Aktet 1.4-5,8; 2.33-36). Ky interpretim jo vetė qė ėshtė nė pyetje nga koncepti i vjetėr i “emrit” por nga forca e menjėhershme e kontekstit dhe e dėshmive tė Shkrimeve. Ne nuk na duhet tė kuptojmė natyrėn dhe arysen e ringjalljes thjesht pėr tė parė qė Jezusi na thotė hapur ēfarė kupton ai me “nė emėr tė” kur ai thotė “i gjithė autoriteti mė ėshtė dhėnė mua. Shkoni dhe pagėzoni gjithė kombet nė emėr tė. Kėshtu qė fjala “emėr” nuk ėshtė njė referencė pėr njė identitet por pėr njė plan apo qėllim dhe plan tė njė autoriteti.


Postuar nga andaluzi91 datė 26 Janar 2007 - 22:18:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri

Sigurisht nese ka qene njeri ska pas mundesi te kete qene edhe Zot, ose njeri ose Zot,... e sa i perket asaj "dhe"-se qe ti e ke ba, eshte e palogjikshme.


Postuar nga RROLJA datė 07 Shkurt 2007 - 21:52:

me falni,po pse nuk informoheni mire te gjith ?si te krishtere ashtu dhe myslimane.Jezuesi nuk eshte zot ai eshte i biri i zotit si gjith njerezit e tjere.Por i zghedhur nga zoti si profet per te hequr dyshimet tek adhuruesit e perendive te zbuluara nga ateistat


Postuar nga tolstoy86 datė 12 Shkurt 2007 - 13:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha RROLJA
me falni,po pse nuk informoheni mire te gjith ?si te krishtere ashtu dhe myslimane.Jezuesi nuk eshte zot ai eshte i biri i zotit si gjith njerezit e tjere.Por i zghedhur nga zoti si profet per te hequr dyshimet tek adhuruesit e perendive te zbuluara nga ateistat


Bravo, te rujt Zoti qe na sqarove qe te gjitheve, edhe muslimanet edhe te krishteret, si e thote ai miku: all the people in the world, every boy and every girl..,
po mire more vella, si mund te jete biri i Zotit njeri i thjeshte, mbase Zoti ka edhe ndonje femije tjeter, te cilin nuk e kemi dallu, pasi eshte njeri zakonshem..(hasha), mire, i paske zgjidhur te gjitha ti, po na thuaj, meqe Jezusi eshte profet (qe profet eshte), ce dallon ate nga profeterit e tjere, dhe perse nuk jane edhe ato bij te Zotit. Cne qe para ardhjes se krishtit, der tek profeti Gjon (hz Jahja), profetet ishin te gjithe bij njerezish (pervec hz ademit), e Krishti qenka bir i Zotit, perse?? Se thote Bibla, liber i shenjte por me dhjetra mosperputhje e kontradikta, e vec te tjerave pohon edhe te kunderten, pra qe Krishti ska asnje fuqi pos atyre qe i jep Zoti. Te krishteret e bazojne te qenurit te Krishtit bir i Zotit pasi ai lindi pa baba, pasi ngjalli te vdekur etj, por harrojne se Adami lindi pa nene e pa baba, e atehere ai i bie te jete Zot sipas kesaj llojike (hasha), dhe njerez qe kane bere shume mrekulli (perfshi te ringjallurit te te vdekurve, vetem me lejen e Zotit kuptohet) ka pasur plot, ti themi hyjni, cdo personi qe ka bere gjera qe smund ti beje nje njeri i zakonshem, eshte nje gabim qe e kane bere njerez pa shume mend..keshtu ndodhishe kane ndodhur e ndodhin akoma ne shume vende te botes fatkeqesisht. Por harrova qe kjo teme nuk ka kishte cuar kund..


Postuar nga RROLJA datė 13 Shkurt 2007 - 18:29:

PER TOLSTOY86
PER TY NUK KA ASNJE PERGJIGJE SEPSE TI IA KE SHKRUAR PERGJIGJEN VETES.
VER TRURIN NE PUNIM ,SE PASTAI JA ARRIN .


Postuar nga tolstoy86 datė 14 Shkurt 2007 - 13:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha RROLJA
PER TOLSTOY86
PER TY NUK KA ASNJE PERGJIGJE SEPSE TI IA KE SHKRUAR PERGJIGJEN VETES.
VER TRURIN NE PUNIM ,SE PASTAI JA ARRIN .
Ver trurin ne punim , se pastaj ja arin..
Kjo duhet te jete motoja jote, moto qe u mesohen njerezve qe zdine perse jetojne, me qellim bamiresie. Mire mo lali, eshte e qarte se ti duke vene trurin ne pune ke arritur te shkruash.. Po sikur te vazhdosh ta mbash ne pune, me siguri do arrije te shkruaje gjera me kuptim..

Seriozisht tani,

Pergjigjet nuk i pres nga ti o Rrolle, ato ishin pyetje per te krishteret, e jo per ty qe ke nxjerre nje besim te ri, sipas te cilit krishti qenka biri profet i Zotit.. Po meqe ti pranon qe une i kam dhene pergjigje vete pyetjeve te mia, atehere i bie qe ato nenkuptimet qe kam shkruar perputhen me mendimet e tua, pra ti je plotesisht dakord me islamin ne lidhje me kete ceshtje
Nese jo, na thuaj


Postuar nga Boksieri datė 15 Shkurt 2007 - 12:33:

Po te krishteret e dine o loni kush eshte jezu krishti apo te vret ndergjegja e bamiresise myslimane qe ke ndermarre.


Postuar nga tolstoy86 datė 15 Shkurt 2007 - 13:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha Boksieri
Po te krishteret e dine o loni kush eshte jezu krishti apo te vret ndergjegja e bamiresise myslimane qe ke ndermarre.


Boksier, te lutem mos fol me ironi se ironine tende ska njeri qe e kupton.

Te krishteret kane besimin e tyre ne lidhje me kete teme. E di. Muslimanet kane besimin e tyre ne lidhje me kete teme. Edhe kete e di. Ne fakt keto i dime te gjithe.

Tani, pergjigju ne lidhje me ate qe ju pyeta po deshe. Kaq ishte e gjitha, nuk ka perse me vret ndergjegja per gje. Ndergjegja do me vrite po ti beja bisht temes vetem se zdo kisha cte thosha.

Shendet Rocky


Postuar nga Muhejminu datė 15 Shkurt 2007 - 14:48:

Citim:
Po citoj ato qė tha Boksieri
Po te krishteret e dine o loni kush eshte jezu krishti apo te vret ndergjegja e bamiresise myslimane qe ke ndermarre.


Problemi qendron edeh nje here Boksiero se ti akoma nuk me ke kthyer pergjigje per gjithe artikull qe une kam shkruar per te hedhur poshe vargjet e ashtuquajtura trinitare. Dhe Jezusi mbetet Zot, te pakten per juve ketu, vetem se keshtu eshte "kapriocoja juaj" dh jo se eshte e verrtetuar keshtu nga juve. prandaj me mire fol me fakte se sa me fanatizem


Postuar nga Boksieri datė 15 Shkurt 2007 - 16:13:

Ne nuk e dime pamjen e muhamedit jo doni te dini me teper?


Postuar nga Muhejminu datė 16 Shkurt 2007 - 13:56:

O boksier ske ci ben samarit e i bie gomarit......vazhdo more vazhdo se e ke mire
Postuar nga Boksieri datė 16 Shkurt 2007 - 14:55:

Gomarit?


Postuar nga andaluzi91 datė 22 Shkurt 2007 - 19:29:

Mos te harrojme te cekim, se Jezusi ka thene per ata qe e adhurojne: “Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)

Mendimet tuaja, qe mundoheni t'i mbroni me textet e Ungjillit, jane te kota sic tregon edhe Jezusi (Isau), dhe qe keto i keni shpikur vet, duke filluar nga thashethemet e Mateu etj., etj.

Besoni te vetmin Zot, i Cili e Dergoi Profet Jezus, i cili nuk ka pasur porosi tjeter pos: Ska te adhuruar me te drejte pervec Allahut!

Gjithe te mirat
Andi


Postuar nga Boksieri datė 23 Shkurt 2007 - 10:12:

Allahu me clloj ftyre e besoni ?


Postuar nga andaluzi91 datė 26 Shkurt 2007 - 05:07:

Ne ne kete jete nuk e parafytyrojme Zotin tone... Ai do te na shfaqet ne Parajs...

Mos harro, fjala besim perdoret per dicka qe nuk shihet!!!


Postuar nga el-Nino datė 26 Shkurt 2007 - 09:15:

O Boksjer, ti don te dish pamjen e Zotit??? Pse ti mendon se e di pamjen e Zotit te cilit ti i beson??


Postuar nga BARIU datė 27 Shkurt 2007 - 15:18:

Jezus Mesia

Joh 20:26 Dhe tetė ditė mė vonė, dishepujt ishin pėrsėri nė shtėpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonėse dyert ishin tė mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.Joh 20:27 Pastaj i tha Thomait: ``Vėre gishtin kėtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorėn dhe vėre nė brinjėn time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.Joh 20:28 Atėherė Thomai u pėrgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perėndia im!``.Joh 20:29 Jezusi i tha: ``Sepse mė ke parė, Thoma, ti ke besuar; lum ata qė nuk kanė parė dhe kanė besuar!``.

 

Keto jane fjalet me te cilat e pershkroi Thomai ai qe e pa Krishtin e rigjallur dhe Fjalet e Zotit Jezus jane shume inkurajuese, shpresoj qe te jesh nje nga ata qe eshte besues dhe jo mosbesues ne te verteten Biblike te Krishtit si Mesia

Me respekt:
Bariu


Postuar nga BARIU datė 27 Shkurt 2007 - 15:23:

Zoti dhe Perendia im

Joh 20:26 Dhe tetė ditė mė vonė, dishepujt ishin pėrsėri nė shtėpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonėse dyert ishin tė mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.Joh 20:27 Pastaj i tha Thomait: ``Vėre gishtin kėtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorėn dhe vėre nė brinjėn time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.Joh 20:28 Atėherė Thomai u pėrgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perėndia im!``.Joh 20:29 Jezusi i tha: ``Sepse mė ke parė, Thoma, ti ke besuar; lum ata qė nuk kanė parė dhe kanė besuar!``.

Keto jane fjalet e Thomait, dishepullit qe ishte me Krishtin kur e pa ate te ringjallur.

Bariu


Postuar nga belga datė 28 Shkurt 2007 - 18:09:

Re: Zoti dhe Perendia ime!

Citim:
Po citoj ato qė tha BARIU
Joh 20:26 Dhe tetė ditė mė vonė, dishepujt ishin pėrsėri nė shtėpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonėse dyert ishin tė mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.Joh 20:27 Pastaj i tha Thomait: ``Vėre gishtin kėtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorėn dhe vėre nė brinjėn time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.Joh 20:28 Atėherė Thomai u pėrgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perėndia im!``.Joh 20:29 Jezusi i tha: ``Sepse mė ke parė, Thoma, ti ke besuar; lum ata qė nuk kanė parė dhe kanė besuar!``.

Keto jane fjalet e Thomait, dishepullit qe ishte me Krishtin kur e pa ate te ringjallur.

Bariu


Zoti i madh xh.h eshte nje dhe kudo mes nesh dhe jo Jezusi eshte zot kjo s'eshte aspak e vertete;
pershendetje


Postuar nga andaluzi91 datė 06 Mars 2007 - 19:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha andaluzi91
Mos te harrojme te cekim, se Jezusi ka thene per ata qe e adhurojne: “Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)

Mendimet tuaja, qe mundoheni t'i mbroni me textet e Ungjillit, jane te kota sic tregon edhe Jezusi (Isau), dhe qe keto i keni shpikur vet, duke filluar nga thashethemet e Mateu etj., etj.

Besoni te vetmin Zot, i Cili e Dergoi Profet Jezus, i cili nuk ka pasur porosi tjeter pos: Ska te adhuruar me te drejte pervec Allahut!

Gjithe te mirat
Andi


..................


Postuar nga BARIU datė 08 Mars 2007 - 10:12:

Krishti i Bibles

Shikoni te nderuar, Krishti qe adhrohet dhe qe e meriton te adhurohet se eshte Zoti eshte ai i shpallur ne Bibel. Per konceptet e tjera qe dikush ka per Krishtin mund ti kete ato por nuk vijne nga Bibla.

Gjithe te mirat.

Bariu


Postuar nga tolstoy86 datė 09 Mars 2007 - 15:46:

Re: Krishti i Bibles

Citim:
Po citoj ato qė tha BARIU
Shikoni te nderuar, Krishti qe adhrohet dhe qe e meriton te adhurohet se eshte Zoti eshte ai i shpallur ne Bibel. Per konceptet e tjera qe dikush ka per Krishtin mund ti kete ato por nuk vijne nga Bibla.

Gjithe te mirat.

Bariu
Ckemi Bari vellai, si ja con.

“Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)

Ky versi i mesiperm qe ka shkruar Andaluzi, c'eshte?? Genjeshter..?Nuk gjendet valle ne ungjillin sipas Lukes?? Nqs po, atehere cne qe ungjilli sipas Lukes pranohet si nje nga ungjijte e 'vertete'?? Apo mos valle fshihet ndonje kuptim 'i fshehte' ne kete fjale kur Jezusi thot qe njerezit e adhurojne se koti..?? nuk po te lodhim me verse te tjera..per kete pergjigju te pakten, e jo me verse te tjera qe pohojne te kunderten, pasi e di shume mire qendrimin tone sipas te cilit bibla eshte e modifikuar, thjesht merru me kete fjaline e mesiperme..


Postuar nga BARIU datė 16 Mars 2007 - 15:57:

Ke keqkuptim

Pershendetje dhe rrofsht per pyetjet.
Ke nje keqputim kur flet per Mt sepse je jashte kontekstit.
Krishti eshte duke cituar profetin Isaia dhe po thote se disa e adhurojne me goje por jo me zemer dhe se kjo nuk ka vlere.

Mat 15:7 Hipokritė, mirė profetizoi Isaia pėr ju kur tha:
Mat 15:8 "Ky popull po mė afrohet me gojė dhe mė nderon me buzėt; por zemra e tyre rri larg meje.
Mat 15:9 Dhe mė kot mė nderojnė, duke i mėsuar doktrina qė janė urdhėrime nga njerėzit"``.


Por ja shiko disa raste tek Ungjijte kur ai u adhurua dhe e pranoi ate.
Mat 2:11 Dhe, mbasi hynė nė shtėpi, panė fėmijėn me Marien, nėnėn e tij, dhe ranė pėrmbys dhe e adhuruan. Pastaj hapėn thesaret e tyre dhe dhuruan: ar, temjan dhe mirrė.

Mat 28:9 Dhe, ndėrsa po shkonin pėr t`u thėnė dishepujve, ja Jezusi u doli pėrpara dhe tha: ``Tungjatjeta!``. Atėherė ato u afruan, i rrokėn kėmbėt dhe e adhuruan.

Mat 28:16 Pastaj tė njėmbėdhjetė dishepujt shkuan nė Galile, nė atė mal qė u kishte caktuar Jezusi
Mat 28:17 dhe, kur e panė, e adhuruan; por disa dyshuan.

Luk 24:51 Dhe ndodhi qė, ndėrsa ai po i bekonte, u nda prej tyre dhe e morėn lart nė qiell.
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen nė Jeruzalem me gėzim tė madh.

Besoj se jane mjaft per te pare shume qarte qe ai u adhurua por jo vetem kaq te gjithe te Krishteret e adhurojne Zotin e tyre te mrekullueshem.

Gjithe te mirat:
Bariu


Postuar nga andaluzi91 datė 20 Mars 2007 - 15:53:

Re: Re: Krishti i Bibles

Citim:
Po citoj ato qė tha tolstoy86Ckemi Bari vellai, si ja con.

“Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)

Ky versi i mesiperm qe ka shkruar Andaluzi, c'eshte?? Genjeshter..?Nuk gjendet valle ne ungjillin sipas Lukes?? Nqs po, atehere cne qe ungjilli sipas Lukes pranohet si nje nga ungjijte e 'vertete'?? Apo mos valle fshihet ndonje kuptim 'i fshehte' ne kete fjale kur Jezusi thot qe njerezit e adhurojne se koti..?? nuk po te lodhim me verse te tjera..per kete pergjigju te pakten, e jo me verse te tjera qe pohojne te kunderten, pasi e di shume mire qendrimin tone sipas te cilit bibla eshte e modifikuar, thjesht merru me kete fjaline e mesiperme..


Ska pergjigje i nderuar nga keta misionaret akoma? ;lol: haha!


Postuar nga BARIU datė 31 Mars 2007 - 09:21:

Lexoje me kujdes

Po ka pergjigje per kete pyetje, lexoje me kujdes qe ne fillim te asaj qe une shkrova ku thuhet se Krishti po citon profetin Isai dhe eshte duke folur per kohen e Dhjates se Vjeter kur njerezit i afroheshin Perendise me zera po jo me zemer, e kuptove i nderuar.

Gjithe te mirat
Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 31 Mars 2007 - 14:21:

pergjigje per versetet e bariut Gjoni 20;28

1. Jezusi kurrė nuk iu referua vetes sė tij si njė “Zot”, po kush e shtyu atėherė Thomain qė ta qaunte atė “Zoti im”? nė greqishte ishte “Zot” apo “zot”. Nė gjuhėn greke dhe nė kulturėn e saj, “ZOT” (tė gjithė manuskriptet e para tė Biblės janė shkruar me gėrma kapitale) ishte njė titull pėrshkrues qė i vendosej shumė personazheve tė rangjeve tė ndryshme duke pėrfshirė edhe vetė guvernatorėt Romak (Aktet 12.22) madje dhe vetė Djallit (2 Korinthasve 4.4). kjo fjalė pėrdorej pėr persona qė kishin njė autoritet hyjnor. Dhe nuk iishte njė fjalė qė limitohej nė njė nivel personal sikurse pėrdoret sot.

2. nėse i bahskangjisim mėnyrėn se si kuptohej dhe pėrdorej ajo shprehje nė atė kohė, dhe duke ditur se Jezusi kishte ardhur si pėrfaqėsues i Zotit nė tokė duke shprehur vullnetin e Tij nė tokė, shprehja e Thomait nuk ka arsye se pse tė keqkuptohet. Nga ana tjetėr tė detyroish Thomain tė thotė qė Jezusi ėshtė 1/3 e njė zoti trinitar ėshtė me tė vėrtetė e pasaktė. Le tė shikojmė disa teologė trinitarė se ēthonė Michaelis:

“Nuk besoj se Thomai kaloi nga njė mosbesim ekstrem nė njė besim tė menjėhershėm qė tė ēon nė nivelelet mė tė larta tė fesė, dhe tė njohjes sė vėrtetė. Unė nuk besoj se dishepujt kishin aq shumė njohuri pėrderisa ne e dimė mjaft mirė se ata e kuptuan Jezusin pasi u frymėzuan nga shpirti i shenjtė. Unė besoj se kjo shprehje ka dalė nga njė habi totale e tij dhe se ka pasur njė kuptim shumė figurativ. Kjo sepse njė person qė ringjallet ka njė fuqi hyjnore dhe duke patur parasysh se kjo shprehje nuk kishte tė bėntre gjithnjė pėr Zotin si person” [Michaelis is quoted by Dana, 1].

Mos harrojmė se nė atė periudhė pėrfaqėsuesit e Zotit shpesh thirreshin “Zot” dhe vetė testamenti i vjetėr ka disa shembuj tė kėtillė. Kur Jakobi u ndesh me “Zotin” vallė u ndesh me tė? (Hosea 12:4-Genesis 16:7-13).

3. ka shumė teologė qė pohojnė se nuk ka pasur nė periudhėn e Thomait ndonjė njohuri trinitare. Nėse vėrtet ata do tė besonin se Jezusi ishte “Zot” nė atė mėnyrė qė besojnė sot tė krishterėt, nuk do tia kishin mbathur atė ditė kur ai u kryqėzua. Mos harrojmė edhe pėr bisedėn qė patėn disa dishepuj tė tij ndėrsa tregonin se Jezusi ka qenė njė profet nė kėtė botė dhe njė shėrbyes i Zotit shiko pėr mė tepėr (Luka 24;19-21). Bibla na tregon mjaft mirė se kėta dishepuj besonin se Jezusi nuk ishte Zot. Sepse krishti (Mesiah) sipas testamentit tė vjetėr duhejt tė ishte njeri dhe kėtė e vėrejtėn dhe disa dishepuj. Nuk ka asnjė evidenvė nė ungjijtė qė ne disponojmė qė dishepujt e Jezusit tė besojn se ai ėshtė Zot, dhe Thomai qė foli ndėrsa po shihte atė tėringjallur nuk besoj se po krijonte njė doktrinė tė paqenė.

4. konteksti i fjalėve na tregon se qėllimi i tij ka qenė tregueshmėria se Jezusi ishte gjallė. Sespe vetėm tre versete mė parė Thomai kishte mohuar dėshmitė e disa dishepujve tė tjerė. Sepse ringjallja e Jezusit ishte njė doktrinė shumė e diskutuar dhe mes vetė dishepujve dhe prandaj Thomai nuk e besonte(sikurse edhe tė tjerėt). Thomai besonte se Jezusi kishte vdekur dhe kjo qė sapo pa e shokoi jashtėzakonisht shumė. Thomai, pasi e pa Jezusin ai menjėherė besoi nė ringjalljen e tij dhe tregoi se Zoti e ka ringjallur atė duke pėrdorur atė shprehje qė nė kulturėn e asaj epoke dontė tė tregonte se ishte fuqia dhe vullneti i Zotit qė e ringjalli, “Zotėria im dhe Zoti im.” Kėtu nuk shoh asnjė pėrmendje trinitare as nė kontekst dhe as nė arsyen e besimit tė tij. Thomai foli atė qė pa, qė njeriu Jezus pasi e pa tė vdiste u ringjall nga autoriteti hyjnor.


Buzzard, pp. 39-41,61 and 62,136 and 137

Dana, pp. 23-25

Farley, pp. 62-64

Morgridge, pp. 109 and 110 Norton, pp. 299-304

Snedeker, pp. 271 and 272, 426-430


Postuar nga BARIU datė 09 Prill 2007 - 17:58:

Nje pergjigje Biblike:

Eshte e vertete qe Zoti perdorej si titull per te nderuar dike por me atribute njerezore dhe per Zotin si Krijues e i perjetshem, i plotfuqishem i dashur e tec. Ne gjuhen Shqipe edhe sot kemi te njejtin perdorim: Kur thuhet ne lajme zoti, Berisha apo zoti Rama ne e dime se per ke eshte fjala por kur themi Zoti Jezus Krishti e dime se eshte fjala per Zotin me Z te madhe. Por nese e lexon me kujdes Gjon 20:28 Thomai tha Zoti im dhe Perendia im. Nese emri Zoti perdorej per te dy rastet, emri Perendia ishte nje titull ekskluziv per ate qe do te thote pra per Perendine.
Per ta kuptuar kete me mire mund te shohesh Vep 14 kur Pali dhe Barnaba u quajten Perendi nga njerezit dhe se si ata e refuzuan me force kete gje dhe qe ju kushtoi atyre.
Por ka edhe raste te tjera kur Krishti u quajt Zot dhe ku ai vete e tha:

Joh 13:13 Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam.
Joh 13:14 Nė qoftė se unė, Zoti dhe Mėsuesi, ju kam larė kėmbėt, edhe ju duhet t`i lani kėmbėt njėri-tjetrit.

Tek Luka thote se ata e adhuruan Krishtin dhe adhurimi ne Krishterim i perket vetem Perendise askujt tjeter
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen nė Jeruzalem me gėzim tė madh.

Dhe mos harro se dishepujt e tij dhe apostulli Pal qe ju shfaq Krishti i ringjallur flasin per Krishtin si Zot shume qarte dhe s'ka dyshim per kete gje.

Per Trinitetin, nje gje eshte e qarte qe edhe pse brenda kishes ka pasur mendime te ndryshme per gjera te ndryshme per besimin ne Perendine qe eshte zbuluar ne Ati, Biri dhe Fryma e Shenjte s'ka pasur refuzim te saj. Ajo eshte mesuar nga dishepujt e Krishtit, dishepujt e tyre ata qe quhen eterit e Kishes dhe vazhdon te besohet edhe sot sic Bibla, Fjala e Perendise thote. Megjithate ka nje teme ne kete forum per Trinitetin me shume fakte Biblike.

Dhe lavdi Perendise qe Krishti eshte i gjalle, sic na kujton edhe pashka dhe eshte nje arsye e madhe per mua per te vazhduar ne udhen time me te.

Gjithe te mirat:
Bariu


Postuar nga cancer datė 10 Prill 2007 - 15:59:

interesant, robt skan ca tbejn merren me biblen, libri qe ka vetem genjeshtra dhe asgje tjeter


Postuar nga BARIU datė 10 Prill 2007 - 19:48:

Ka prova?

Koment interesant ky i yti por pa prova eshte kot.

Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 11 Prill 2007 - 14:45:

Pergjigje

Bariu tha:

Ne gjuhen Shqipe edhe sot kemi te njejtin perdorim: Kur thuhet ne lajme zoti, Berisha apo zoti Rama ne e dime se per ke eshte fjala por kur themi Zoti Jezus Krishti e dime se eshte fjala per Zotin me Z te madhe.

Pergjigja ime;

Me sa di une Bari te kam argumentuar se Gjoni nuk ka permendur asnje nga shprehjet qe ti je munduar te marresh ne shtjellim si te peraferta, ne kater pikat e mia (mos harro qe te kam dhen dhe referenca per to) te kam shpegjuar qe Thomai nuk mund ti ket then Jezusit Zot, ne kuptimin e Zotit dhe po ti rreshtoj edh njehere shkurtimisht aryset.

Se pari : Nė gjuhėn greke dhe nė kulturėn e saj, “ZOT” (tė gjithė manuskriptet e para tė Biblės janė shkruar me gėrma kapitale) ishte njė titull pėrshkrues qė i vendosej shumė personazheve tė rangjeve tė ndryshme duke pėrfshirė edhe vetė guvernatorėt Romak (Aktet 12.22) madje dhe vetė Djallit (2 Korinthasve 4.4). kjo fjalė pėrdorej pėr persona qė kishin njė autoritet hyjnor.
LEXO 2 KORINTHASVE 4.4 DHE AKTET 12.22. MADJE TE KAM TREGUAR SE fjala ZOT ne manuskripte eshte shkruar me gemra kapitale, te medhaja pra ZOT ok?

se dyti:
“Nuk besoj se Thomai kaloi nga njė mosbesim ekstrem nė njė besim tė menjėhershėm qė tė ēon nė nivelelet mė tė larta tė fesė, dhe tė njohjes sė vėrtetė. Unė nuk besoj se dishepujt kishin aq shumė njohuri pėrderisa ne e dimė mjaft mirė se ata e kuptuan Jezusin pasi u frymėzuan nga shpirti i shenjtė. Unė besoj se kjo shprehje ka dalė nga njė habi totale e tij dhe se ka pasur njė kuptim shumė figurativ. Kjo sepse njė person qė ringjallet ka njė fuqi hyjnore dhe duke patur parasysh se kjo shprehje nuk kishte tė bėntre gjithnjė pėr Zotin si person” [Michaelis is quoted by Dana, 1].


Se treti: Mos harrojmė se nė atė periudhė pėrfaqėsuesit e Zotit shpesh thirreshin “Zot” dhe vetė testamenti i vjetėr ka disa shembuj tė kėtillė. Kur Jakobi u ndesh me “Zotin” vallė u ndesh me tė? (Hosea 12:4-Genesis 16:7-13).

per me teper lexo ckam postuar me pare.


bariu tha:
Joh 13:13 Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam.
Joh 13:14 Nė qoftė se unė, Zoti dhe Mėsuesi, ju kam larė kėmbėt, edhe ju duhet t`i lani kėmbėt njėri-tjetrit.

Tek Luka thote se ata e adhuruan Krishtin dhe adhurimi ne Krishterim i perket vetem Perendise askujt tjeter
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen nė Jeruzalem me gėzim tė madh.


Pergjigja ime:
Pergjigja do te ishte njejte si e para, Jezusi ne momentet e cituara nga GJoni ishte ne nje gjendje, ankthi(nese do ta krahasojme me ate cka nddh me pas ne Getshemani), problemi i asaj qe thua ti eshte se Jezusi ka perdorur parabolat e tij. Duke qene se je nje i krishtere duhet ti lexosh me me shum vemendje vargjet qe me jep per trinitetin. Problemi eshte se Jezusi pak me poshte u tregon dishepujve te tij qe I derguari nuk eshte me poshte se ai qe e dergon ate, dhe duke i bashkangjitur ato cka tham me siper se titulli ZOT i jepej cdo njeriu me nje autoritet hyjnor. Duke i bashkangjitur qe triniteti ka ardhur ne Kristerim shume me von se sa apostujt Jezusit, kjo do te thote shume.


Do kisha shume deshire qe edhe une te besoja tek ringjallja por un nuk di se kur ka vdekur Jezusi, se akoma tek tema A vdiq jezusi ne kryq nmje fare piu nuk me ka kthyer pergjigje...............keshtuqe po pres pergjigje


Postuar nga BARIU datė 18 Prill 2007 - 11:41:

Pergjie

Me vjen keq per mosbesimin tend. Bibla thote se:
Heb 11:4 Edhe pa besim ėshtė e pamundur t`i pėlqesh Atij, sepse ai qė i afrohet Perėndisė duhet tė besojė se Perėndia ėshtė, dhe se ėshtė shpėrblenjėsi i atyre qė e kėrkojnė atė.
Keshtu mosbesimi yt shpjegon shume gjera qe s'i kupton, apo s'i pranon.

Ne pergjigjen per Thomain eshte e rendesishme te te kujtoj se ai e quajti Krishtin jo vetem Zot im por Perendia im madje vete Ati thote per Birin:

Heb 1:7 ndėrsa pėr tė Birin thotė: ``Froni yt, o Perėndi ėshtė nė shekuj tė shekujve; skeptri i mbretėrisė sate ėshtė skeptėr drejtėsie.

Per perdorimin e fjales Zot kemi folur edhe eshte shume e qarte kjo gje.
Per Trinine ka nje teme te hapur ketu dhe ka plot informacion per kedo qe eshte i intresuar, lexo dhe do te kesh mjaft pergjigje ne do ti pranosh.

Le te jete e qarte se dishepujt e quajten ate Zot dhe besuan ate qe shpalli Ai per veten dhe apostulli Pal pothuaj cdo leter qe shkruan e fillon duke thene: si p.sh

Phi 1:1 paēi hir e paqe nga Perėndia, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.
Col 1:1 shenjtorėve dhe vėllezėrve besimtarė nė Krishtin, qė janė nė Kolos: hir dhe paqe mbi ju nga Perėndia, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

E keshtu ka shume referenca ne letrat e tij dhe Krishti ishte ringjallur e ngritur tek Ati ne kete kohe pra nuk po flitej per nje zoteri por per Zotin e gjithesise....

Nese piu s'ka kthyer pergjigje per ringjalljen merr Biblen dhe shih Ungjijjte dhe 1Kor 15 e ke mjaft per ringjalljen, por ne te vertete nuk mungon informacioni por besimi per te pranuar deshmine e Perendise...

Gjithe te mirat:
Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 18 Prill 2007 - 14:20:

Bari nuk ka fare pse te vij keq se pse nuk besoj une ne ate qe deshiron ti, me sa shoh une ti akoma nuk i ke kthyer pergjigje pergjigjes time persa i perket komentit te fjales Se Thomait, dakord?????? tani nese do ti kthesh mund ta lexosh dhe ta besh persa i perket vargjeve qe ti thua le ti shikojme nje her.

Si fillim nuk eshte hebrenjte 1;7 por eshte hebrenjte 1;8

1. Gjuha shqipe bėn njė dallim tė qartė mes “Zotit” dhe “zotit”. Kėshtu qė nė biblėn e gjuhės shqipe Atio qiellor ėshtė quajtur Zot, ndėrsa njerėz qė kishin njė autoritet mė tė vogėl si puna e profetėve apo mbretėrve ose nė fund tė fundit njerėzve qė kanė njė autoritet hyjnor mbi tokė dhe kėto quheshin “zot” (2 Cor. 4:4; John 10:34 and 35; Acts 12:22).Sikurse te shpjegova tek hedhja poshte e vargut te mesiperm ne greqishten dhe aramakishten nuk ka ndonje dallim sepse ata shkruheshin me gėrma kapitale pra ZOT. Edhe pse gjuha e tanishme greke I ka tė ndara shkronjat kapitale nė greqishten e vjetėr nuk kanė pas ekzistuar. Sepse nė periudhėn kur u shkrua testamenti I Ri shkruhej vetėm me gėrma kapitale, prandaj qė ato shkruheshin me tė mėdhaja, sikur tė kam pohuar mė sipėr tek Gjoni [Broughton and Southgate, pp. 196 and 197]

Pra nėse shkruheshin nė kėtė formė(me gėrma kapitale) atėherė pėrkthimi I Zanafillės 1:1 do tė ishte:

NĖ FILLIM ZOTI KRIJOI QIEJT DHE TOKĖN TANI TOKA ISHTE KRIJUAR DHE ISHTE E BOSHATISUR DHE ERRĖSIRA ISHTE MBI SIPĖRFAQEN E SAJ DHE SHPIRTI I ZOTIT ISHTE MBI UJRAT E SAJ.

Po kėshtu nuk duhet harruar se nė periudhėn e shkrimit tė kėtyre fajlėve, sikur e pėrmenda mė sipėr, nuk njiheshin shenjat e pikėsimit, prandaj fjalia e mėsipėrme do tė tingėllonte nė kėtė mėnyrė:

NĖFILLIMZOTIKRIJOIQIEJTDHETOKĖNTANITOKAISHTEKRIJUA
RDHE ISHTEEBOSHATISURDHEERRĖSIRAISHTEMBISIPĖRFAQENESAJD
HESHPIRTIZOTITISHTEMBIUJRATESAJ

Dhe ėshtė e ditur se e gjithė Bibla ėshtė shkruar nė atė formė, me fjalė kapitale dhe pa asnjė hapėsirė mes tyre. Kjo gjė e vėshtirėsonte shumė leximin dhe lexohje me zė tė lartė madje dhe kur ishe edhe vetėm kjo pėr tė lehtėsuar sa mė shumė kėtė punė. Ja se si Filip Evangjelisti arriti tė dėgjonte Etiopianin Eunuk qė po lexonte njė pjesė tė Akteve 8:30. mėnyra e re e leximit u krye andje nga viti 900 pas erės sonė ndėrsa mėnyra pėrfundimtare andej nga 1200 .


Hebreės 1:8 ėshtė njė veset qė nuk mund tė themi qė I atribuhoet me saktėsi Zotit qė ne duam tia atribuojmė, mė me shumė mundėsi mund tė jetė njė titull sikundėr ai I paraqitur jo nė pak raste. Edhe tek Psalmet 78 ne mund tė shikojmė njė person qė I jepet emir Zot por qė nuk ėshtė I tillė ai ėshtė thjesht njė njeri I Zotit. Nėse pėr mė teėr shikojmė dhe kontekstin do shikojmė qė Jezusi na shfaqet shumė mė poshtė se sa Theosi I vėrtetė.

3.pastaj si mund tė thirret jezusi Zot ndėrkohė qė ai vet pohon se ka dicka per Zot, pra a ka llogjikė pohimi juaj, deri tani nuk shoh asnjė lloj llogjike madje do tju lutesha qė ti lexoni pėrgjgijet e mia sepse nuk janė pėrgjigje fanatiku sikurse mė duken kėto tuajat(me gjithė respektin pėr ju). Pėr mė tepėr shprehaj juaj bėhet qesharake kur lexoj Hebrenjtė 1;9. prandaj jezusi nuk mund tė jetė kurrė zot sepse Zoti nuk ka Zot, dhe pėr kėtė arsye teoria juaj bie poshtė pėrfundimisht (lexoni po ashtu Norton, pp. 301 and 302)4. Versetin e Psalm 45,7. hebrenjtė kanė me qindra shekuj qė e lexojnė dhe nuk pohojnė se Mesiah e tyre(qė ata presin) ėshtė njė Zot, apo njė Zot trini


Buzzard, pp. 35

Dana, pp. 205 and 206

Farley, pp. 71 and 72

Morgridge, pp. 110 and 111

Snedeker, pp. 459-46sa per versetet e tjera,do ti shkruaj kur te kesh mbaruar se lexuari kete. ndersa persa i perket trinitetit une nuk kam gjetur askend te me tregoj se c'eshte madje dhe Send me an Angle qe provoi u ngaterua me duket.

Per punen e Piut dhe kryqezimit une skam nevoje te shoh 1 Korinthasit 15, por te ftoj qe te shohesh ti temen dhe te na japesh nje mendim....dakord?

gjithe te mjirat, me shrpesen qe te lexosh ndonjeher artikujt e mi.


Postuar nga BARIU datė 20 Prill 2007 - 14:04:

Pergjgje

Pershendetje.
Eshte e rendesishme te kujtojme se ti i interpreton nga nje kendveshtrim mosbesimi dhe jo besimi pasazhet ne Fjalen e Perendise Biblen, ti nuk je i detyruar ti pranosh por as ti imponosh te krishtereve kuptimin e tyre.
Keshtu fjale e Thomait jane te qarta sa s'ka me, ato vetem kane nevoje te pranohen me besim sic edhe Krishti i tha atij per brezat e mevonshem.

Keshtu te Krishteret qe besojne ne Biblen si Fjala e frymezuar e Perendise nuk kane asnjehere dyshim ne pasazhet qe te kam cituar une dhe qe jane vetem nje pjese e asaj qe shkrimi i Shenjte ka.
E sa per te ndihmuar po te citoj edhe disa te tjera: ( disa citime nuk pershteten ne numera vargjesh me Biblen ne kopmiuter si heb 1:7 apo 8 )

Isa 9 Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.
Isa 9:7 Nuk do tė ketė tė sosur rritja e perandorisė sė tij dhe paqja mbi fronin e Davidit dhe nė mbretėrinė e tij, pėr ta vendosur pa u tundur dhe pėr ta pėrforcuar me anė tė mėnēurisė dhe tė drejtėsisė, tani dhe pėrjetė. Kėtė ka pėr tė bėrė zelli i Zotit tė ushtrive.

Eshte e qarte per te Krishteret qe Krishti eshte Mesia qe permbushi kete pjese nga profeti Isaia

Joh 8:58 Jezusi u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė unė po ju them: para se tė kishte lindur Abrahami, unė jam``.
Joh 8:59 Atėherė ata morėn gurė, qė t`i hidhnin kundėr tij; por Jezusi u fsheh dhe doli nga tempulli, duke kaluar midis tyre; dhe kėshtu u largua.

Ata moren gure sepse e kuptuan se ai e barazoi vetem me Perendine sic thote edhe me vone shkrimi...


Isa 44 Kėshtu thotė Zoti, mbreti i Izraelit dhe Ēliruesi i tij, Zoti i ushtrive: "Unė jam i pari dhe jam i fundit, dhe pėrveē meje nuk ka Perėndi.

Rev 22:13 Unė jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi, i pari dhe i fundit``.
Askush tjeter nuk ka thene si Krishti jam i pari dhe i fundit sic Perendia tha ne Dh.v e s'mund te thote nese nuk eshte i tille.

Gen 1:26 Pastaj Perėndia tha: "Ta bėjmė njeriun sipas shėmbėlltyrės sonė dhe nė ngjasim me ne, dhe tė ushtrojė sundimin e tij mbi peshqit e detit, mbi zogjtė e qiellit, mbi kafshėt e mbi gjithė tokėn, mbi rrėshqanorėt qė zvarriten mbi dhe".
Kur thote shembelltyres SONE, apo ne gjansim me NE eshte shumes ashtu si edhe ne Zn 3 kur njeriu mekatoi pra eshte me shume se nje person dhe eshte e qarte se nuk jane engjej pasi ne Bibel ata jane krijesa dhe jo krijues.. ( dcka e vogel per Trinine pra)

Kerkoj ndjese qe s'mund te merrem me cdo gje ne shkrimin tend per shkak te kohes por te uroj lexim dhe mendim te mbare me keto shkrime.

Gjithe te mirat:
Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 20 Prill 2007 - 21:04:

Bari une nuk shoh tek pergjigjia jote ndonje hedhje poshte te fakteve te mia apo jo? Nuk po shoh qe juve te mohoni qe ne Greqishten e vjetewr nuk ka pasur ndonje shenje pikesimi apo dicka te tille. qe i jep shume pike mendimit tim se per jezusin temri "zot" eshte eprdorur sikurse perdoret dhe tek nje person qe kishte nje autoritet hyjnor mbi toke dhe qe pohoet edhe nga vete Bibla kjo gje.

Perkudnrazi nga juve shikoj qe vazhdoni te sillni versete te tjera, qe do te thote se mua me duhet ti rihedh poshte edhe nje here verstet qe juve keni risjellur qe juve serishmi te sillni te tjera e keshtu me rradhe saqe behet nje rreth vicioz.

gjithsesi edhe une kur te kem kohe do tju tregoj se keto vargje qe ju keni treguar nuk tregojne nje Jezus qe eshte Zot.....

gjithe te mirat


Postuar nga cancer datė 20 Prill 2007 - 21:49:

interesant si jan kta rob kshu

akoma se keni kuptuar qe feja eshte genjeshter politike per njerezit e dobet. te 3 fete kryesore ne 1 vend kane lindur mor vlla. ata popujt qe jetonin aty skan pas ca te bejn kan njerr nga 1 liber te shenjt cdo 200vjet.jo bibel, jo kuran, jo tora ca m.. e ka ai libri cifut
viti 2007 informacioni rrjedh lirshem, njerezit ngelen budallenj


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 09 Maj 2007 - 03:49:

akoma hapur eshte kjo teme? njerez ikni jetoni jeten tuaj ne paqe, mos hidhni balte mbi fene e tjetrit se nuk eshte mire


Postuar nga FRYMEZUESI datė 09 Maj 2007 - 14:53:

balt?!

spo te kuptoi...nuk e di se c pergjigje kan kthyer ketu ,por perderisa ketu eshte forum e kjop tem eshte hapur ateher eshte qe te gjith te japin mendimin e tyre e secili te mesoi me shum..pra nuk eshte per te hedhur balt..keshtu qe s ka pse te ofendohet nje fe e as ndonje person thjesht flisni aq sa dini e aq sa besoni.Personalisht nuk besoi qe jezusi eshte zot ,por profet e me emrin isa e jo jezus.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 09 Maj 2007 - 16:17:

Mund te besosh cfare te duash sta ndalon njeri kete gje. Por me ler te shpjegohem per cfare desha te them. Sipas hapesit te kesaj teme na u thenka ne Bibel qe Jezusi nuk eshte Zot. Eshte tani si te hap une nje teme dhe te shkruaj gjithe budallalliqet e botes me fjale te bukura dhe te them se eshte e shkruar ne Kur'an qe Allahu nuk eshte zot. Si do te vinte ty dhe vellezerve te tu muslimane? Por une kam aq dinjitet, ndryshe nga hapesi i kesaj teme, sa te respektoj fene e tjetrit dhe jo ta sulmoj me mesazhe propagandastike e subliminale.

Sa per emrin e Jezusit, nuk eshte as Isa dhe as Jezus, eshte Jeshua, qe ne dialektin aramaik te gjuhes hebraike do te thote "Zoti shpeton". Pastaj se e shqiptojne Arabet Isa apo e shqiptojne latinet Iesus eshte pune gjuhesh dhe fonetike. Nuk i ndryshon asgje thelbit te ceshtjes.


Postuar nga FRYMEZUESI datė 09 Maj 2007 - 16:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Mund te besosh cfare te duash sta ndalon njeri kete gje. Por me ler te shpjegohem per cfare desha te them. Sipas hapesit te kesaj teme na u thenka ne Bibel qe Jezusi nuk eshte Zot. Eshte tani si te hap une nje teme dhe te shkruaj gjithe budallalliqet e botes me fjale te bukura dhe te them se eshte e shkruar ne Kur'an qe Allahu nuk eshte zot. Si do te vinte ty dhe vellezerve te tu muslimane? Por une kam aq dinjitet, ndryshe nga hapesi i kesaj teme, sa te respektoj fene e tjetrit dhe jo ta sulmoj me mesazhe propagandastike e subliminale.

Sa per emrin e Jezusit, nuk eshte as Isa dhe as Jezus, eshte Jeshua, qe ne dialektin aramaik te gjuhes hebraike do te thote "Zoti shpeton". Pastaj se e shqiptojne Arabet Isa apo e shqiptojne latinet Iesus eshte pune gjuhesh dhe fonetike. Nuk i ndryshon asgje thelbit te ceshtjes.Jam shum dakort me ate qe the ,gjithmon duhet te thuhen edhe ku bazohesh qe e hap te till tem.Nqs do e hapia une ateher do thosha edhe se ku bibla e thot ate gje..Sa per emrin e jezusit s besoi te jet thjesht shqiptim nejse


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 09 Maj 2007 - 16:30:

Thesht shqiptim eshte, ceshtje fonetike. Cdo gjuhe i lidh fonemat me germat ne menyre te ndryshme dhe kjo e ben cdo gjuhe unike ne llojin e vet. Po te lexosh mesazhet e meparshme ne kete teme do veresh se nuk mungojne referime nga Bibla. Une nuk i kam kontrolluar per saktesine e tyre, por 2 gjera me kane bere pershtypje. E para eshte se ska asnje referim nga tenstamenti i ri (te gjithe nga tenstamenti i vjeter dhe Torah hebraike) dhe e dyta eshte se interpretimi i atyre vargjeve eshte bere nga autori vete ose nga njerez te tjere jo te paanshem dhe jo eksperte ne interpretimin e Bibles. Shume thenie ne tenstamentin e vjeter jane me me shume se nje kuptim, dhe autori ka marre si te sakte ate kuptim qe i ka ardhur per shtat. Prandaj propozoj qe tema te mbyllet, ose te pakten ti ndryshohet emri keshtu:

A ESHTE JEZUSI ZOT? SMARTS WAY DUKE LEXUAR BIBLEN (hebraike) ZBULOI QE JO


Postuar nga FRYMEZUESI datė 09 Maj 2007 - 16:32:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Thesht shqiptim eshte, ceshtje fonetike. Cdo gjuhe i lidh fonemat me germat ne menyre te ndryshme dhe kjo e ben cdo gjuhe unike ne llojin e vet. Po te lexosh mesazhet e meparshme ne kete teme do veresh se nuk mungojne referime nga Bibla. Une nuk i kam kontrolluar per saktesine e tyre, por 2 gjera me kane bere pershtypje. E para eshte se ska asnje referim nga tenstamenti i ri (te gjithe nga tenstamenti i vjeter dhe Torah hebraike) dhe e dyta eshte se interpretimi i atyre vargjeve eshte bere nga autori vete ose nga njerez te tjere jo te paanshem dhe jo eksperte ne interpretimin e Bibles. Shume thenie ne tenstamentin e vjeter jane me me shume se nje kuptim, dhe autori ka marre si te sakte ate kuptim qe i ka ardhur per shtat. Prandaj propozoj qe tema te mbyllet, ose te pakten ti ndryshohet emri keshtu:

A ESHTE JEZUSI ZOT? SMARTS WAY DUKE LEXUAR BIBLEN (hebraike) ZBULOI QE JObaa kete se dija interesante vertet


Postuar nga Lab datė 12 Maj 2007 - 23:44:

Jesusi eshte shpirti i zotit qe erdhi ne tok, pra zoti dergoi shpirtin e tij ne tok nuk erdhi vet

prandaj quhet dhe djali i zotit, ne femi te zotit jemi te tere se jemi bere my frymen e tij po jezusi eshte shpirti i tij qe erdhi ne tok, plus femija i tij sepse eshte form njerzore por mbi te gjitha Jesusi
ishte Zoti vete


Postuar nga sheki datė 14 Maj 2007 - 15:14:

i nderuari lab

lexoj kete postim edhe me vjen per te qeshur se si mund ta perceptosh nje gje te tille me fakte qesharake apo edhe nuk jan fakte ato qe thua por fjale te kota qe dikush mund te ben ne kafene


Postuar nga erzeni_be datė 14 Maj 2007 - 20:20:

Re: i nderuari lab

Citim:
Po citoj ato qė tha sheki
lexoj kete postim edhe me vjen per te qeshur se si mund ta perceptosh nje gje te tille me fakte qesharake apo edhe nuk jan fakte ato qe thua por fjale te kota qe dikush mund te ben ne kafene


Pershendetje Sheki.

S'ta ndalon kerkush te qeshuren por duhet ta dish edhe nga besimi jot supozoj qe s'eshte mire te qeshesh me besimin e tjetrit!

Dhe tjetra: argumentat e faktet s'i vura re as te postimi jot!

Ja kalofsh mire.


Postuar nga sheki datė 15 Maj 2007 - 16:47:

erzen

une shum here kam dhene me heret fakte ne lidhje me kete ceshtje por nuk u mundova qe te perqesh nje fe por nje njeri qe ekomenton ashtu


Postuar nga Erised datė 28 Maj 2007 - 16:19:

Thumbs down :-o

po lexoja disa nga keto gjerat ketu poshte dhe... ne koke me erdhi vetem nje pyetje. pse ju mosulmanet merreni me keto gjera? kam pas nje mikun tim dhe edhe ai ishte i fiksuar me i ul vlerat krishterimit. un jam i krishtere vete, jo praktikant, po njoh shume te tille qe merren me teologji e gjera te tilla dhe; asnjeri prej tyre nuk shkon lart e posht apo neper internete duke u marre me uljen e feve te tjera. ne vend qe te shikoni keto gjera, pse nuk shikoni ato qe jane vertete me te rendesishme per ju, si psh ato qe vrasin e presin ne emer te allahut????

ahh, edhe dicka! jezusi vertete kaloi aq dite ne shkretetire por me duket se nuk u mposht nga djalli...jo? dhe per me teper shkoi qe te tregonte fuqine e tij mbi djallin, me pak fjale qe djalli nuk mund ta tundonte...


  Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.