Forumi Horizont Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7]
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga tolstoy86 datė 01 Qershor 2007 - 10:51:

Erised, clidhje ka kjo historia e djallit? Padyshim qe Krishtit nuk kishte cti bente. Te mund ti bente gje do thote qe do e conte ne ndonje mekat sado te vogel. Mirepo vecoria e njerezve si krishti eshte se nuk bejne mekate, kjo i ben profete. (sipas islamit). Po edhe njerez te tjere te cileve djalli nuk ka cu ben ka pasur plot e ka akoma.
Ato qe vrasin e presin ne emer te Allahut, jane problem i policive, psikiatristeve apo e cdo viktime mosinformimi. Dmth ato jane me shume problem yti se imi, se une e di qe ato skane fare lidhje me islamin, qe maksimumi jane muslimane me tru te shplare, kurse ti akoma kerkon te gjesh lidhje islam-terror. Gjithsesi po te lexosh tema te tjera ketu mund te gjesh pergjigje sa te duash edhe per Usamen dhe shoket e tij, dhe sa lidhje mund te kene me islamin.
Me keto gjera qe thua ti, merren jo vetem muslimanet, shiko me mire. Po ketu po mundohemi te leme tabu, te flasim hapur. Nqs ne forume nuk ka debate, cdo kete, do te te pershendes me nje kenge?
Mendo nje njeri qe e sheh nga dritarja tek sheh rreth e rrotull i pasigurte, ka nje leter ne dore po nuk orientohet dot. Ti del dhe e ndihmon apo jo? pse? Se njerez jemi do thuash. Po njerez jemi edhe ne. Sipas nesh, shume shume njerez jane ne nje pozitie te tille, nuk dine as per car kane ardhur, perse e as ku do shkojne. Si besimtare, mundohemi te shpjegojme dicka, rreth asaj qe besojme se eshte e drejte, rreth islamit. Tani, nje pjese e rendesishme e fese tone eshte edhe Krishti, qe e tregojme ashtu sic e besojme ne. Kjo bie ndesh me menyren e besimit te tkrishtereve mbase, po kjo sdo thote qe e bejme ate per te ulur e fyer kend, thjesht ashtu besojme. Pastaj, nuk po ben kush si dijetare, gafa e gabime bejme mjaft, te nisur nga dija e paket dhe mosjetimi i sakte i mesazheve qe kemi deshiren te percjellim.
Te pakten gabimin mos e shih vetem ne nje ane se do ja kesh futur kot.
shendet


Postuar nga i_pafajshem datė 21 Qershor 2007 - 21:40:

Re: Pergjigje

Citim:
Po citoj ato qė tha Muhejminu


Se pari : Nė gjuhėn greke dhe nė kulturėn e saj, “ZOT” (tė gjithė manuskriptet e para tė Biblės janė shkruar me gėrma kapitale) ishte njė titull pėrshkrues qė i vendosej shumė personazheve tė rangjeve tė ndryshme duke pėrfshirė edhe vetė guvernatorėt Romak (Aktet 12.22) madje dhe vetė Djallit (2 Korinthasve 4.4). kjo fjalė pėrdorej pėr persona qė kishin njė autoritet hyjnor.

Se treti: Mos harrojmė se nė atė periudhė pėrfaqėsuesit e Zotit shpesh thirreshin “Zot” dhe vetė testamenti i vjetėr ka disa shembuj tė kėtillė. Kur Jakobi u ndesh me “Zotin” vallė u ndesh me tė? (Hosea 12:4-Genesis 16:7-13).
Nese me lejohet, nje nderhyrje .
Ndoshta eshte pa vend, por doja te te theksoj se tekstet biblike jane shkruar ne hebraisht dhe jane perkthyer ne greqisht me pas.

Te gjithe personalitetet e larta romake ne ate kohe
thirreshin "mesia" qe do te thote zot. Apo si themi ne sot , zoteri. (Keshtu qe i bie qe zoti Berisha te jete ZOTI i Shqiperise.) Shume interesante do te ishte qe dikush i interesuar per keto gjera te lexonte librin " Sekretet e manuskriteve te detit te vdekur".


Postuar nga Muhejminu datė 23 Qershor 2007 - 14:35:

i pafajshem e ke gabim Mesia nuk do te thot Zoteri e as Zot daku, Mesia do te thtoe shqip i vajosur ndersa greqisht perkthhet Kristos ok? Dhe mesia jan quajtur shume veta ne bibel....sa per informacion


Postuar nga BARIU datė 11 Korrik 2007 - 09:57:

Krishti i Bibles

Heb 1:7 ndėrsa pėr tė Birin thotė: ``Froni yt, o Perėndi ėshtė nė shekuj tė shekujve; skeptri i mbretėrisė sate ėshtė skeptėr drejtėsie.


Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 12 Korrik 2007 - 15:32:

Hebrenjtė 1;8 ėshtė njė citim I shkėputur nga ajo e Psalmeve 45: 6. pėrkthimet e disa biblave mundohet qė ta paraqesin se kjo pjes e Letrės drejtuar Hebrenjve e paraqet Jezusin “ZOT”. Pėrkthimi qė kryejnė kėta pėrkthyes tė kėtyre Bibalve nuk ėshtė ai i origjinalit nė greqisht jo vetėm qė del jashtė kontekstit tė avrgjeve paraardhėse por edhe ėshtė i sforcuar. Vetė disa teolog qė mbėshtesin trinitarizmin pohojn se kėto shprehje mund tė paraqiten dhe mund tė pėrkthehen nė njė formė tjetėr, pra nuk kemi njė problem tė gjuhės por njė problem teolgojik qė lind nė kėtė formė. Sepse kėto pjesė janė pėrkthyer sipas dėshirės teologjike, psh nė Versionin RSV ne kemi njė pėrkthim tė ndryshėm tė versetit tė psalmeve “Froni yt hyjnor vazhdon nė pėrjetėsi” (Psalme 45: 6). Ky pėrkthim pėrmendin vetė teologėt qė mbėshtesin trinitarizmin ka tė bėj vetėm me njė tip pėrkthimi qė bazohet nė fushėn e gramatikės. Ndėrsa disa apologjetė thjesht mundohen tė atribuojnė kėtyre verseteve shumė tė dhėna qė si kanė.
Ky pasazh mund tė lexohet:
"Hyjnia ėshtė froni yt pėrjetėsisht."
Ose
"Froni yt ėshtė Zoti pėrjetėsisht."
Shkruesi i letrės thjesht po mundohet tė tregoj qė forni i Jezusit ėshtė pranė Zoti dhe jo qė ai “Jezusi ėshtė Zot” por qė Jezusi ėshtė mbi ėngjėjt pėrsa i pėrket autoritetit shih Zbulesa 3:21. 7:17
Sikurse e pėrmenda qė nė fillim hebrenjtė 1;8-9 ėshtė nėj citim i Psalmeve 45: 6-7 nė gjuhėn Septuiganishte dhe origjinali i tė cilave gjendet nė hebraisht, dhe duhet pranuar qė nė gjuhėn Hebraishte ne nuk mund tė gjemė ndnjė lehtėsim pėrderisa ėshtė e njėjta vėshtirėsi si nė gjuhėn greke. Psalmet 45 ėshtė njė kėngė dashurie qė i atribuhoet maretesės sė Davidit me njė princeshė tė Tirit nė Foenik. Dhe pjesa nė fjalė i atribuohet pikėrisht kėtij Davidi dhe shprehja “Froni yt o Zot” i atribuhoet atij
Ti je shumė i bukur ndėr tė gjithė bijtė e njerėzve, buzėt e tua janė plot nur dhe prandaj Perėndia tė bekuar nė pėrketėsi. Ngjeshe shpatėn nė brezin tėnd o trim i rrethuar ga shkėlqimi yt dhe nga madhėshtia jote. Dhe me madhėshtinė tėnde shko pėrpara mbi qerren firimtare pėr ēshtjen e sė vėrtetės tė shportmadhėsisė dhe tė drejtėsisė dhe doa jote e djathtė do tė tė tregojė vepra tė tmerrshme. Shigjetat e tua janė tė mprehta popujt do tė bien poohtė teje apo do tė hyjnė nė zemėrėn e armiqve tė mbretit. Froni yt, o Perėndi, vazhdon nė pėrjetėsi skeptri i mbretėrisė sate ėshtė njė skepėr drejtėsie......... (Psalm 45).
Duket sikur pėrkthimi i trinitarėve nuk ka kuptim fare apo jo? Ibn Ezra psh e ka pėrkthyer nė kėtė formė kėtė pasazh "froni yt ėshtė [froni i} Zotit " dhe kuptohet qė personi nė fjal ėshtė jo Mesiah por ama Mbreti David
Pasazhi duket qartė qė i rreferohet njė personi fizik pėr tė cilin flitet dhe jo pėr ndonjė person tjetėr po kėshtu edhe tek 1 Kronikat 29:23 thuhet, "Pastaj Salamoni u ul nė fornin e JEHOVAIT." Dhe ky ėshtė po i njėjti fron i premtuar tek 2 Samuel 7:16, kupthet dhe njė herė qė tek hebrenjtė 1:8 nuk kemi njė pohim pėr hyjninė e jeusit por vetėm njė ulje tė tij nė fronin e Zotit sikurse e kanė bėrė shumė njerėz tė tjerė

Po tė shikojmė pasazhin nė greqisht do tė shikojmė
ho thronos sou ho theos eis ton aiona tou ainos
dmth:
froni i jot Zotit tė pėrjetėsisė
por gjithsesi ekziston vėshtirėsia nė pėrkthim duke qenė se ėshtė pėrkthim pas pėrkthimi, dhe jo pėrkthim pas origjianli le tė shohim kontestin. Ta shikosh brėnda kontesktit shikon se pėrkthimi trinitar nuk ka kuptim se na duket njė kapėrci shumė i sforcuar pėr ta pranuar se kjo ėshtė njė shprehje e tillė, adje dhe teksti pasues ėshtė i tillė pra qė pėrshkruar fuqinė madhėshtore tė Perėndėsi, njėsoj si tek Psalmet 45: 6 dhe pėrderisa tek psalmet nuk kishim njė mbishkrim pėr Mesian pėrse ėshtė kėtu njė i tillė? Nėse ėshtė ashtu nėse Davidi ka qen nė fronin e Zotit atėherė pėrse tė mos jetė ai Bir i Perėndis gjithashtu? Pra shikohet qė ėshtė njė keqpėrkthim nė tė cilin baszohen disa ide naive pėr ta mbajtur tė till, sepse dihet qė nėse nė njė moment pėrkthimi ka shumė kuptim atėheė shikohet shumė mirė konteksti i cili tergon qartė me pak fjalė qė nuk ka kuptim dhe pėr qėllim autori i Hebrenjve 1:8 tė quaj Jezusin Zot sikur as ai i Psalmeve tė quaj Davidin Zot.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 12 Korrik 2007 - 23:32:

Shume postim interesant, por (sic vazhdoj te kembengul une) behet fjale per nje interpretim te Bibles hebraike, dhe kjo Bibel mund te interpretohet nga te krishteret si mbeshtetese e faktit qe Jezusi eshte zot, ashtu sic mund te interpretohet nga cifutet e muslimanet si mohuese e po te njejtit fakt. dhe hapesi i kesaj teme ka marre per baze Biblen hebraike, prandaj vazhdoj te them qe kjo teme eshte jo e sakte (duke filluar qe nga titulli) dhe nxit konfliktet nderfetare.


Postuar nga BARIU datė 13 Korrik 2007 - 07:56:

Jezusi eshte Zot.

Muhejminu je munduar shume per te nxjerre gjithe kete shpjegim jashte kontekstit te vertete.

Se pari jo vetem k 1 por edhe te tjeret u shpjegojne Judenjve per Krishtin si Biri i Perendise dhe si Mesia qe ishte premtuar, duke e treguar si kryeprift i persosur, si me i larte se Moisiu e tec.

Tek k 1 ai tregohet si krijuesi v 2,, si i ulur ne te djathten e Atit ne qiell, si ai qe adhurohet nga engjejt v 6 dhe ata nuk adhurojne askend tjeter vec Perendise dhe pastaj v 8: Perqendrimi ne kontekst perseri eshte tek Biri pasi ka qene duke folur per te edhe ne vargjet e meparshme.

Ashtu si vargu tek Ps 45 ne Hebraisht dhe ketu tek Heb perdoret fjala Perendi dhe ata qe s'dine greqisht por e dine cila ishte fjala per Perendine ne Greqisht e kuptojne se kjo fjale perdoret per Krijuesin, Perendine e shenjte, te persosur, te dashur, gjykates e tec dhe Hebrenjve na tregon se Perendia Ate e zbuloi veten ne Birin v 2-3.

Keshtu shpjegimi yt eshte teresisht jashte kontekstit, ata qe duan te studiojne Biblen inkurajohen qe ta lexojne ate ne kontekst dhe atehere mesazhi behet me i qarte.

Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 13 Korrik 2007 - 14:55:

Bari ti me ke then qe shpjegimi im eshte jashte kontekstit, nderkoh qe ske dhen asnje prove per kete, dhe vazhdon me dien tende fikse qe Jezusi eshte Zot dhe pik ska rendesi nese Bibla se thot, per mua e thot apo jo. Une te kam shpjeguar me siper se kjo pjes e korinthasve eshte nje pjese e marre nga Psalmet 45; 6 dhe te shkorava dhe Psalmin.Dhe po keshtu te thash qe duke qen se nga greqishtja ajo pjes eshte e lehte per tu perkthyer ne shume kuptime ateher vihet ne pah teologjia dhe doktrina e besimit, dhe krahasova po te njejtat fjale qe ishin ke psalmet me ato te korithansve. prandaj ku qendron keqcitimi im? askund !!!!


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 13 Korrik 2007 - 22:54:

BARIU kam respekt per ty por per mendimin tim me kot me diskutime teologjike kur bashkebiseduesit replikojne vetem per te kundershtuar ate cka ti beson duke nxjerre lloj-lloj sofizmash dhe duke keqinterpretuar fakte ne menyre plateale.

Kalofsh mire


Postuar nga Muhejminu datė 14 Korrik 2007 - 12:03:

Po mer po
ku ske ci ben samarit i bie gomarit dihet kjo metod....po habitem me 'doktoret' e forumit dhe "teologet" e forumit qe nuk po debatojn me ty ne temen e doktrines....po ia kane len nje muslimani per ta ber kete gje.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 14 Korrik 2007 - 23:34:

Po cte debatojne, e dine qe kisha tani thote ato gjera qe them dhe une (domethene them une ato qe ka thene kisha, meqe jam me i vogel) per sa i perket interpretimit te bibles (qe sic vazhdoj ta perseris nuk duhet bere ne baze shkencore). Bibla pohon se Zoti ka krijuar universin, perfshi dhe njeriun, dhe deri ketu une e besoj plotesisht kapitullin e Zanafilles, megjithese shume ateiste do me kundershtonin hapur, por per te pershkruar procesin e krijimit e te evolucionit, Bibla perdor metafora, si ajo e adamit, pasi nuk ishte koha e duhur ne historine e njerezimit per te shfaqur te verteten shkencerisht. Pastaj, ne qofte se keto metafora jane marre me kuptimin e pare, dhe jo ate metaforik, eshte gabim i njerezve, dhe jo i Zotit. Nuk duhet harruar se sa probleme ka sjelle leximi i bibles si liber shkencor, dhe ato probleme me duket qesharake te vazhdojne ne shekullin e 21.

Kur u be gjyqi i Galileit, nje nga argumentet kunder tij ishte pikerisht Bibla. Inkuizicioni pretendonte se Galilei ishte gabim ne teorine e tij heliocentrike (zhvilluar mbi bazat e Kopernikut) pasi ne Zanafille thuhej "dielli rrotullohet rreth tokes" (nuk e mbaj mend citatin e sakte por kuptimi ky eshte).


Postuar nga BARIU datė 15 Korrik 2007 - 15:35:

Konteksti

Muhejminu, pergjigja ime konsiston ne te parit e gjerave ne kontekst, pasi kushdo qe e lexon dhe shkeput nje varg nga Bibla vetem mund ta beje ate te thote c'te doje.

Ne kontekst ai kapitull flet per Birin e Perendise dhe gjerat qe une kam permendur, qe Ati na ka folur me ane te Birit, v 2, qe Biri eshte krijues i gjithesise v 2, qe eshte ai qe ka bere te njohur lavdine, fuqine e Perendise dhe ka bere shlyerjen e mekateve v 3, qe eshte me i larte se engjejt dhe qe ata e adhurojne ate v 4-7 dhe ne vazhdim po duke folur per Birin thote: Froni yt o Perendi eshte ne shekuj te shekujve....

Pra te gjitha keto pershkrime jane per Birin, keto gjera i permenda, megjithate me qarte jane ne Bibel.
Nese ky mendim eshte ca i ngushte eshte per arsye se thjesht po flas ate qe shoh se thote shkrimi i Shenjte dhe jo te sjell atje nje botekuptim njerezor. Dhe nese e i lexon vargjet me kujdes s'ka azgje te veshtire te kuptosh qe perqendrimi eshte ne Birin e Perendise, Jezu Krishtin.

Sa per Zanafillen dhe konkluzionet qe nuk eshte shkencore, ky nuk eshte botekuptim zyrtar i krishtere, as Katoliket, Ortodokset as Ungjilloret nuk besojne qe Zanafilla ka vetem anen shpirterore te gjerave por ka edhe anen shkencore. E kaluara eshte e hidhur sidomos per kishen katolike me sulmet e saj per te cilat ka kerkuar ndjese dhe kjo eshte goxha mire.

Qe eshte toka qe rrotullohet rreth diellit e dime te gjithe por duke perdorur gjuhet njerezore perseri ne cdo TV thuhet se dielli lind dhe perendon...
Kam sugjeruar qe te shikoni temen Krijimi - Evolucioni dhe ka nje faqe:
www.AnswerInGenesis.org dhe jam i sigurt se do te mesoni me shume ne shqip ne www.pergjigje.com
Qe te sqaroj se te Bibla nuk eshte ne kundershtim me shkencen, shkenca edhe sot po zbulon shume gjera qe Bibla i ka thene kaq kohe me pare. Por eshte fjala per gjera qe provohen ne nje menyre apo ne nje tjeter dhe jo thjesht teori sic eshte vete ne thelb evolucioni.

Gjithe te mirat:
Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 16 Korrik 2007 - 14:13:

Se pari une nuk kam dalur fare jashte konteksti, sepse tregova qe vargu ne fjale eshte nje pasqyrim i vargut te Psalmeve 45: 6, dhe te shpjegova se si po ky tekst eshte interpretuar ne menyre te ndryshme per Davidin dhe te tregova se jan po te njejtat fjale, nderkoh ti as qe i merr parasysh keto gjera dhe me thua mua se nuk e ke te sakte, sepse del nga konteksti. Me pak fjal un te kam then qe autori i letres drejtuar Korinthasve thjesht ka mare ne konsiderate shkrimin tek psalmet dhe ia ka mveshur ate Birit te PErendise, dhe te njejten gje kane bere dhe Psalmet a mos do te thot se dhe Davidi eshte Bir i Perendise>??? Prandaj une nuk jam jashte kontesti po ti rilexoje dhe nje her ate qe te kam shkruar


Postuar nga altruisti datė 10 Nëntor 2007 - 23:09:

Jezusi (paqa qofte mbi te mirin!) ishte nje njeri, profet, lajmetare qe solli mesimet e shenjta (te cilat u ndryshuan me vone), porse jo Zot. Zoti eshte i paster nga cilesite njerezore qe ia mveshin te krishteret.

Zoti eshte Qenie Absolute... Ai eshte i Gjitheditur! Atij i qofshim fale!


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 11 Nëntor 2007 - 01:15:

Citim:
Po citoj ato qė tha altruisti
Jezusi (paqa qofte mbi te mirin!) ishte nje njeri, profet, lajmetare qe solli mesimet e shenjta (te cilat u ndryshuan me vone), porse jo Zot. Zoti eshte i paster nga cilesite njerezore qe ia mveshin te krishteret.

Zoti eshte Qenie Absolute... Ai eshte i Gjitheditur! Atij i qofshim fale!Po ti cte drejte ke qe te mohosh Zotin e nje feje tjeter? do te te pelqente te thosha une tani "Allahu nuk eshte Zot"??????
S'ju kuptoj fare me verte, duket sikur ju kane lare trurin me sapun duru dhe ju kane futur ne koke ca ide qe bien ndesh me tolerancen


Postuar nga BENI_MILANO datė 07 Maj 2008 - 01:28:

Re: A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Citim:
Po citoj ato qė tha SmArTs_WAY
A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Njė ndėr problemet mė kontradiktore nė historinė njerėzore ėshtė ēėshtja e Isait (Jezusit) a.s.. A ishte ai krejtėsisht hyjnor apo krejtėsisht njeri?

Polemika rreth personalitetit tė Jezu Krishtit ėshtė ndryshimi mė i madh ndėrmjet Islamit dhe Krishterimit. Ky ndryshim i mban tė veēuar pasuesit e kėtyre dy besimeve. Muslimanėt shohin tek Jezu Krishti njė profet tė madh tė Zotit, e duan dhe e rrespektojnė aq sa duan dhe rrespektojnė Abrahamin (Ibrahimin), Moisiun (Musain) dhe Muhamedin, si dhe tė tjerėt para tyre (paqa e Zotit qoftė mbi ta).

Tė krishterėt nga ana tjetėr e quajnė Jezusin Zot ose bir i Zotit, dhe e adhurojnė si tė tillė, njė koncept ky qė muslimanėt nuk mund ta pranojnė.

Bibla, edhe pse me shtesa e ndryshime tė shumta e tregon qartė se Jezusi nuk ėshtė Zot por njeri dhe i dėrguar i Zotit xh.sh.

Pa humbur kohė do tė theksojmė argumentet nga vet Bibla tė cilat tregojnė dhe aludojnė qartazi qė Jezusi nuk ėshtė Zot. Nga filimi deri nė fund, Ungjijtė tregojnė qartė se Jezusi ėshtė krejt ndryshe nga natyra hyjnore e Zotit.

Le tė bėjmė njė krahasim nė mes Zotit dhe Jezusit:Zoti ėshtė i pavdekshėm.

Bibla tregon njė nga cilėsit e Zotit, e cila ėshtė pafillimėsia dhe pavdekshmėria ku thotė: “ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme, tė cilėn asnjė njeri nuk e ka parė kurrė dhe as mund ta shohė; atij i qoftė nderi dhe pushteti i pėrjetshėm”. (1 Timoteu 6:16) “Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia”. (Psalmi 90:2) “Por ti je gjithnjė po ai dhe vitet e tua nuk do tė kenė kurrė fund”. (Psalmi 102:27)Kurse Jezusi vdiq.

Bibla thotė: “Dhe Jezusi bėrtiti me zė tė lartė dhe tha: ''O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!''. Dhe, si tha kėto, dha fryma”. (Luka 23:46) “por, kur erdhėn te Jezusi, dhe si panė se ai tashmė kishte vdekur...”. (Gjoni 19:33) “Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn”. (Marku 15:37)


Postuar nga BENI_MILANO datė 08 Maj 2008 - 15:11:

E VETMJA ZGJIDHJE ASHT FEJA E JEZU KRISHTIT.......

RENDSI KA SE KUR LINDI JEZU KRISHTI (LUM NA PER TE) FILLOJ NUMRIMI I VITEVE NGA NJSHI! DHE SOT KA 2008 VJET QE KA LINDUR I MAHDI JEZU KRISHT!!! ASHT E RENSISHME SE KUSH KA BESU NE FE TE JEZUSIT E KA NDJEK RRUGEN E TIJ, MERR SHEMBULL AMERIKEN, DHE TE GJITH SHTETET EVROPIAN DHE AUSTRALIA E SHUM SHTETE TE TJERA QE NUK PO I PERMEND JAN SHTETET MA TE PERPARUARA E BEHET JETA JET DHE JAN SHTETET ME TE FUQISHEM DHE ME MIRQENJE ME TE LART NE GLOBIN TOKSOR!!! PERSA BROCKOLLIT AI MUZHARRAFI I VOGEL (SmArTs_WAY) PAK RENDSI KA SE DALLIMIN E SHEF EDHE QORRI E DEGJON EDHE SHURDHI........ FLM.


Postuar nga tolstoy86 datė 08 Maj 2008 - 15:32:

Mir me lal, po me shum se e ka ndjekur Europa krishterimin (e sotem) para 500 vitesh, nuk e ndjek tani. Tani gjithe shtetet qe permend jane laike, dhe ne nje pjese te mire tyre ateizmi ka perqindje shume te medha. Ne mesjete mund te besonin ne budalliqe si puna e faljes me anen e indulgjencave, por me besimtare te krishterimit (te sotem) ishin se jane, dhe shume me teper. Atehere cne qe kaluan 'mesjeten', cne qe per te cuar 'perparimin' ne Amerike zhduken me pare popujt autoktone, cne qe dogjen Xhordano Brunen dhe cne qe dija me e sigurte astronomike qe zoteronte perendimi ishte qendimi i Tokes mbi zhguallin e nje breshke?

Mos me thuaj qe krishterimin (e sotem) nuk e kane ndjekur ndonjehere, e di fare mire qe ne kohet qe permanda une, kisha ishte nje me shtetin dhe kishte nje autoritet absolut, thuaj mbi mbreterit..cne qe ne keto vende ne ato kohe njerezit ishin aq te paster sa derrat..
Ky eshte krishterimi qe ato kane ndjekur? Apo ndjekja e krishterimit, i jipka te mirat me vonese disa shekullore??

Se me car eshte pasuru perendimi tregoja budallenjve dhe femijeve, mos na trego Afriken e Jugut, Australine, Ameriken, Europen ..se me car jane pasuruar..
Hukun dhe Vasko Degamen tregoja heronj po kesaj shtrese te pavetedijshme, jo atyre qe kane bere te pakten historine e te mesmes..

Kush nuk e di qe Europa, fatkeqesisht eshte vampiri i gjithe Botes, qe eshte pasuruar me gjakun e botes, jo te Krishtit, ate mos e perziej..

Cmesim me pasoje pasurimin e Amerikes paska dhene Jezu Krishti, skllaverimin e gjysmes se Afrikes? Kthimin e 'Eldoradove' ne ne Kulla Eifel per vete dhe sketerra per banoret e ketyre vendeve te pasura qe pasurite nuk ua kane pare ndonjehere??

Rri Ben pash Zotin, leji parullat se nuk jemi ne mitingjet e Rames, e verteta nuk merret vesh me kembengulje mushke


Postuar nga sajmolabi datė 16 Maj 2008 - 01:32:

E ēfare beri muhameti ne afrike?????E ēfare do te bente muhameti(mos e dhente zoti) po ti binte ne dore amerika???????????


Postuar nga Tulipani datė 16 Maj 2008 - 10:18:

Si qenka ketu, per te vene duart ne koke ...

Qenkeni bere si avokatet mbrojtes qe e marrin ligjin nen per nen per tu kapur ne ndonje lakune juridike per te fituar ceshtjet.

Jane vec libra, i kane shkruar njerezit

Nese doni te besoni, mos besoni ne ate qe eshte kanceri i cdo ideologjie fetare ... institucionet e figurat e shenjta.


Postuar nga sjara datė 01 Qershor 2008 - 19:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha Tulipani

Jane vec libra, i kane shkruar njerezit


Pikerisht ketu gabon ti.


Postuar nga beci datė 17 Korrik 2008 - 13:54:

Une nuk mendoj keshtu

I dashur shkrimtar
Lexova nga shkrimet e tua dukshem te pabaza dhe me vjen keq per ty, prandaj te keshilloj qe te lezosh mė me vemendje dhe njehere dhiaten e re.Nuk mund te japesh perfundime pa bere analizen e gjithckaje.
Me duket se je ne moshe te re dhe pa shoqeri gati te perdoresh gjithcka nga me e thjeshta per te perfituar vemendje.
Duhet te zbulosh shume nga vetja qe te shkruash per biblen
Duhet te dish ēeshte dashuria, urrejtja, besimi, gabimi,dashamiresia, pendimi, duhet te lexosh njeriun ne syte e tij ne zemren e tij, ta inkurajosh ne vendimet e tij ta besh te ndryshoje nga sakrifica qe je duke bere per te.Duhet te dallosh rendesine e te berit gjerat ne menyren e duhur dhe kush eshte menyra e duhur.Ke shume per te mesuar miku im dhe vetem atehere kur ti kesh mesuar, do mund te formulosh vetem nje pyetje.A jam vone?....Ekzistojne qe te tre dhe jane :Ati, Biri dhe Fryma e shenjte.Ati e beri Birin Zot qe ti ti lutesh atij, sepse mund te komunikosh me te pa perlyerin (ATIN)vetem nepermjet tij(Zotit Jezus) sepse ai lan cdo gje me gjak.Por kete mund ta besh duke folur me te pa krenari,keqdashje etj pra me zemer te hapur
Kur te arrish deri ketu me bezile se kam pune


Postuar nga argjendi datė 12 Gusht 2008 - 12:29:

bravo smart way

ketu spat ofendime veqse te verteta
u pa qart qe smart way solli argumente biblike me te forta ndonese aj vet deklarohet si musliman
ndersa ata te krishteret nuk dinin te kunderpergjigjeshin ani pse mendojn se e njohin fen e tyre me mir
nje gje eshte e sigurt
injorantin e verteta e vret...


Postuar nga BARIU datė 12 Shtator 2008 - 10:42:

Nje burim i mire

Per te gjithe ata qe nuk kane patur nje burim te mire apo te mjaftueshem per kete teme, ju mund te gjeni nje Bibel eshte burimi me i mire.

Gjithashtu mund te shihni ne: www.pergjigje.com
ku ka nje pjese te vecante per Jezus Krishtin

Gjithe te mirat
Bariu


Postuar nga hyperborea datė 03 Dhjetor 2008 - 10:18:

A eshte jezusi ZOT?

Si njerez qe jemi dhe jo perendi ne do te vazhdojme ta diskutojme kete gjate dhe secili do ta beje per perfitimet e veta. keshtu ristianet do ta mbrojne sepse eprfitojne prej tij ndersa myslimanet do ta luftojne sepse hymbasin prej tij.

Ndersa nejrezit me arsye qe as fitojne as humbasin pas nje arsyetimi te shkurter dhe vertetimit do ta harrojne ekte fakt dhe do vazhdojne te jetojne.

Tani arsyetimi eshte ky. Nese Jezusi eshte shpallur hyjonr nga Keshilli i Nikeas ateher i bie qe kjo te jete nje marreveshje nejrezore dhe jo shpallje perendie. ky arsyetimj tregon se Jezusi nuk eshte perendi

Me repsekt

Hyperborea


Postuar nga BARIU datė 08 Dhjetor 2008 - 11:08:

Pasaktesi

Nese lexon librin e veprave dhe letrat e apostujve deri tek Zbulesa kupton qarte qe ata besonin se Krishti kishte natyre hyjnore dhe njerezore, dhe kemi cituar plot pjese nga Bibla me pare.

Ne keshillin e Nikeas nuk ishte nje shpallje per here te pare por nje konfirmim, ne unanimitet i udheqesve te kishave si nje pergjigje ndaj mesuesve te rreme. Edhe kjo pergjigje erdhi nga shkrimi i shenjte dhe jo shkrimi i shenjte nga kjo pergjigje.

Por ke te drejte, shume e sulmojne kete mesim dhe eshte pergjegjesi e te krishtereve qe ta besojne dhe shpallin ate.

Gjithe te mirat
Bariu


Postuar nga hyperborea datė 09 Dhjetor 2008 - 08:52:

Nuk kam shume kohe prandaj po shkruaj fare shkurt.

Keshilli i Nikeas nuk perforcoi dicka por mori nje vendim mbi natyren e Jezusit. Nje keshill njerezor vendos per fate hyjnore. Pak e cuditshme.

Keshilli i Nikeas u mblodh vetem pas carjes jashtezakonisht te madhe midis Ariusit dhe Atanasiusit. Nje lufte qe zgjati per shume vjet dhe arsyeja e luftes cuditerisht ishte.......... nese Jezusi ishte Perendi apo jo. Ariusi predikonte qe jo ndersa Atanasiusi kundershtonte me force Ariusin. CIla ishte e verteta? Per kete do te shkruaj disa ore me vone kur te kem me shume kohe. Dmth kur te jem ne shtepi.

Edhe dicka. Libri i apokalipsit eshte i kopjuar nga nje liber i shenjte qe ka egzistuar parabibles dhe qe eshte Avesta e astrianiteve. PO keshtu edhe tek zbulesa gjen pjese te kopjuara nga avesta.


Hyperborea


Postuar nga shelgu datė 10 Dhjetor 2008 - 01:54:

PO te jesh i krishtere ortodoks, beson ne trinine e shenjte, zoti ne te tre. Pra Ati, Biri dhe Fryma e shenjteruar.
Trini e shenjte, hyjnore, thuaja si te duash.

Po te jesh kristian katolik, beson te njejten gje, por aq te ndryshme sa te jete e mjaftueshme per te formuar nje grupim te ri.

I pari qe pranoi kristianizmin ishte Perandori romak Konstandini. Ai e pranoi fene pa shume zbukurime dhe sterhollime.
Pastaj me vone sigurisht qe do te lindin edhe Parti te reja...ajo agrare socialdemokrate e rindertuar...lesh me qime


Postuar nga BARIU datė 10 Dhjetor 2008 - 10:25:

Perseri pasaktesi

Kur u mblodh keshilli i Nikeas Ungjijte dhe letrat ishin shkruar, kisha e kishte mesimin e saj nga Jezusi dhe Apostujt. Ky keshill mbrojti ate qe kisha tashme besonte.
Per te tjerat qe thua per Zbulesen e tec duhen fakte se ka shume perralla te tilla sot.

Bariu


Postuar nga hyperborea datė 10 Dhjetor 2008 - 11:06:

Pasaktesia eshte e jotja.

Ne keshillin e nikeas u paraqiten 88 ungjij dhe u zgjodhen qe te mbeten ne bibel cuditerisht.................. vetem kater qe ishin me shume te ngjashem me nejri tjetrin. E pranon ti se ka nje ungjill te Maria Magdalenes dhe nje ungjill te Judes qe nuk jane perfshire ne bibel? Perse nuk jane perfshire ata ne bibel?

Ne keshillin e nikeas u vendos se cfare duhet te perfshihej ne bibel si dhe u percaktuan datat e pashkeve dhe krishtlindjeve. Dhe c eshte me e rendesishmja u percaktua nese jezusi ishte zot apo jo. E di ti qe krishtlindja ska te beje fare me jezusin por eshte nje feste pagane?

hyperborea


Postuar nga hyperborea datė 10 Dhjetor 2008 - 11:08:

Persa i perket zbuleses dhe librit te avestes duhet te kuptosh qe nuk eshte bibla i pari liber i shenjte mbi siperfaqene tokes. Ka qene para tij avesta, pjese te saj jane bashkangjitur bibles.


Postuar nga tresh datė 10 Dhjetor 2008 - 12:08:

edhe une i kam shkru nja 2-3 ungjij po ce do se skane vlere.....


Postuar nga hyperborea datė 10 Dhjetor 2008 - 16:54:

Ore tresh mos na u bej si shakaxhi ketu tani ti.

Meqe e ke te veshtire te kuptosh atehere me duhet te te shpjegoj qe bibla eshte e ndertuar nga fjalet e zotit dhe supozohet qe ka qene e pandryshuar. Gjithashtu thuhet se te gjithe ungjijte e mundshem te asaj kohe jane perfshire ne bibel (gje qe nuk eshte e vertete). Egzistenca e ungjijve te tjere mbahet sekret nga kisha sepse kjo hedh poshte teorine qe bibla eshte nje liber i pandryshuar. Egzistenca e ungjijve te tjere hedh poshte kategorikisht qe jezusi eshte zot.

Tresh ti mund te kesh shkruar ndonje ungjill por besoj se ai ungjill qe ke shkruar ti nuk i afrohet as te thembrat ungjillit te shkruar nga Maria Magdalena. Maria Magdalena ishte bashkekohese e Jezusit dhe ungjilli i saj nuk eshte perfshire ne bibel. Ndersa ungjijte e Mateut Markut dhe Lukes jane shkruar me dhjetera vjet pas vdekjes se krishtit e megjithate jane perfshire ne bibel dhe kjo do te thote se ne nje fare menyre jane te mbushur me pasaktesi.

Tresh ti gelltit pa veshtiresi ate qe te vene perpara pa e vrare mendjen shume se cila eshte e verteta. Une ve bast qe besimi per ty eshte gjithcka. Ti ke gjetur nje qoshe te ngrohte me ane te se ciles ti i shpeton egersise se botes ku jeton dhe nuk e vret mendjen nese qoshja qe ke zene eshte e mire apo jo mjaft qe ajo ty te te shpetoje prej makthit te perditshem. Ti tresh as qe e vret mendjen se cila eshte e verteta.

Tresh ti as qe e ke idene se cfare rendesie mbart ne vetvete ungjilli "i padobishem" koptik i Judes. Po nejse. Vazhdo te besosh tresh eshte dicka e mire.


Postuar nga hyperborea datė 10 Dhjetor 2008 - 17:03:

Tungjatjeta cedrus

Tungjatjeta perseri Cedrus. Me behet qejfi qe lexoj mesazhet e tua.

Te me falesh cedrus nese ne kete mesazh do te merrem pak me ato qe the ti.

Eshte e vertete qe Konstantimi i Madh (qe ishte nje shqiptar) ishte i pari qe le te themi legalizoi fene dhe e ktheu ate ne obligim per shtetasit e vet. Por cedrus mos harro se Konstantini u soll si nje politkan i mirefillte. Ai "legalizoi" besimin fetar me te vetmen arsye qe te bashkonte fort perandorine e te mos e linte te percahej. Pra theksoj ketu qe Konstantini nuk e legalizoi besimin fetar sepse ishte besimtar i thekur por e beri kete gje thjesht per politike.


Postuar nga tresh datė 10 Dhjetor 2008 - 17:20:

hajt se tesh po te kalon edhe ty , zakonisht mban 3 dite.....


Postuar nga hyperborea datė 10 Dhjetor 2008 - 17:47:

A eshte Jezusi Zot?

Ka ardhur koha per te thene te verteten ashtu sic ajo eshte.

A eshte Jezusi Zot?

Te krishteret thone duke ngulur kembe qe ai ishte.

Ndersa myslimanet ne menyre qe te fitojne perparesi mbi fene e krishtere mundohen qe te gjejne sa me shume fakte qe te vertetojne se Jezusi nuk eshte Zot dhe kete e bejne thjesht per te ulur fene e krishtere e per te paraqitur fene myslimane si me superiore e permes kesaj te tentojne te shtrihen edhe me shume.

Po cila eshte e verteta? E verteta eshte se qe te dy palet jane vendosur ne anet e barrikades dhe jane kthyer thjesht ne fanatike qe mundohen te mbrojne me sa fuqi qe kane besimin te cilit i perkasin e permes kesaj edhe te mundohen te fitojne perparesi mbi religionin rival.

Besimi i tepert con ne fanatizen. Ne fakt ne themel te te dy feve (si krishtere dhe myslimane) qendron besimi. Te dy fete predikojne saktesisht te njejten gje. Shpetimin e njerezve permes besimit tek Zoti. Bile edhe profetet i kane te njejte. Por meqe te dy religjionet i perkasin zotit atehere perse e luftojne si armiq te betuar njeri tjetrin? Thjesht per egoizem edhe pse zoti urdheron qe asnjehere te mos behet lufte ne emer te tij.

Jezusi tha ligji i vetem qe ju sjell eshte DASHURIA. Duajeni njeri tjetrin me te njejten dashuri qe ju desha une.

Islami thote " Selamu alejkum" (paqja qofte me ty) dhe shtylla baze e besimit islam eshte paqja.

Atehere perse luftojne te krishteret dhe myslimanet? Thjesht sepse jane kthyer ne fanatike. Tanime nuk adhurojne zotin por me teper perpiqen te genjejne veten se besimi i tyre i kote eshte i forte.

Po cila eshte e verteta? A eshte Jezusi Zot? Nga nje studim i hollesishem i te kater ungjijve del se ne asnje vend Jezusi nuk ka deklaruar : UNE JAM PERENDIA. Ne asnje fjali ne bibel nuk gjendet fjalia qe sapo thashe. Jezusi fliste permes parabolave dhe permes tyre njerezit nenkuptuan se ai ishte Perendia. Jezusi nuk u tha atyre asnjehere qe ishte Zot. Keshtu ato qe ka thene Jezusi jane: Une jam rruga, e verteta. Kush vjen tek une eshte i shpetuar. PO keshtu Jezusi tha: Une jam drita. Askush nuk mund ta shohe atin pervec se permes meje. Etj etj. Ne te gjitha to qe thoshte Jezusi asnjehere nuk deklaroi Une JAM PERENDIA. Perkundrazi edhe ne momentet kur e pyesnin : A eshte e vertete se ti je biri i Perendise si per cudi Jezusi pergjigjej : Ti po thua. Askush nga ne sot dhe ata qe jetuan me Jezusin nuk e dine te verteten. E verteta zbulohet duke kerkuar ajo asnjehere nuk jepet e gatshme ashtu sic mundohen ta japin si krishteret ashtu dhe myslimanet.

A ishte Jezusi Zot? Kete gje asnje njeri qe jeton sot ne bote nuk mund ta thote me siguri. A eshte e vertete qe Jezusi nuk ishte zot? Edhe kete asnje nejri qe jeton sot ne bote nuk mund ta thote me sigurine maksimale. Askush nuk e di te verteten.

Po cila eshte e verteta? Le te shohim se cilat jane bazat e fese qe te kuptojme te verteten. Thashe se si per fene myslimane dhe ate te krishtere baza eshte besimi. Pra kush beson tek zoti eshte i shpetuar. Po a eshte e vertete kjo gje? A jane te shpetuar ata qe jane besimtare? Sepse si ne bibel dhe ne kuran thuhet se shume do te thirren por pak do te zgjidhen. Sigurisht qe nuk jam une ai qe duhet te gjykoj por edhe pse cdo besimtar mysliman apo i krishtere qofte eshte i bindur se per shkak te besimit eshte i shpetuar perseri nen syrin tim kjo gje nuk eshte e sigurt. Sepse askush nuk e di c mendon zoti. A nuk e la Zoti Moisiun ne shkretetire dhe nuk e lejoi te futej ne token e premtuar? Askush nga ne nuk e di si funksionon mendja e zotit. Askush nga ne ne fund te fundit nuk eshte i sigurt nese eshte i shpetuar apo jo. Sepse shpetimi yne nuk ka te beje me besimin tek zoti por me dicka tjeter. Zoti i krijoji bimet, kafshet, njerezit qe te shtoheshin e te shumoheshin mbi planetin toke. Pikerisht kjo eshte beslidhja e zotit me krijimin e tij. Fertiliteti dhe shumimi. Vete zoti krijoji nga asgjeja dhe e lejoi edhe njeriun qe te krijohej dhe te krijonte. Si perfundim cilesia me e mire e Zotit eshte krijimi dhe jo besimi. e cta donte zoti nje qenie qe i beson? Besimi nuk mjafton. Tek jakobi thuhet : "EDHE DEMONET BESOJNE SE ZOTI EGZISTON POR DRIDHEN NGA FRIKA". Pra besimi eshte i gabuar si per myslimanet edhe per te krishteret dhe kjo nuk eshte ajo qe do te predikonte zoti. Bekimi i fertilitetit dhe shumimit te secilit prej nesh eshte dhurata e vertete me te cilin na ka gezuar zoti. Dhe nuk eshte aspak rastesi qe edhe altaret e pare jane ngritur pikerisht per kete gje pra per shumimin dhe fertilitetin. Prandaj kryheshin sakrifikime per bekimin e te mbjellave, prandaj ngriheshin altare ne kujtim te zotave te fertilitetit si Baal, Ashteroth, Isis, Kultit te dionisit etj.

Sa me perket mua nuk kam qellim qe te gjej fakte per te sulmuar biblen ashtu sicv bejne myslimanet. Por ajo qe dua une e shte e verteta dhe kjo e vertete thote qe shume gjera ne bibel jane shtrembuar me qellime te caktuar te nejrezve te caktuar duke shtremberuar keshtu edhe besimin e drejte ne zotin. Kjo e vertete e shtremberuar solli edhe lindjen e sforcuar te nje besimi tjeter te verber qe ishte besimi mysliman. Per sa kohe do te vazhdojme qe te jemi nje shoqeri me pak vlera civilizimi ne te cilen grupime te caktuara do te luftojne nejri tjetrin thjesht dhe vetem per pushtet atehere asnjehere nuk do te dime se cila eshte e verteta dhe do ta sulmojme njeri tjetrin thjesht per perfitime eprsonale duke harruar vlerat e verteta te aktit me te shenjte mbi siperfaqen e tokes qe eshte krijimi. Per sa kohe do te luftome dhe vrasim njeri tjetrin atehere ne do te shkaterrojme dhe krijimin qe Zoti e solli mes nesh.

Me respekt hyperborea.


Postuar nga BARIU datė 05 Mars 2009 - 11:32:

A eshte Jezusi Zot ? Bibla thote PO!

Edhe pse kemi lexuar ne kete teme shume pasazhe nga Shkrimi i Shenjte, Bibla qe tregon se Krishti eshte Zot, peseri mund te shohim disa prej tyre.

Gjoni1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.
13:12-14 12 Kėshtu, mbasi ua lau kėmbėt, mori pėrsėri rrobat e tij, zuri vend rishtas nė tryezė dhe u tha atyre: "A e kuptoni kėtė qė ju kam bėrė? 13 Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam. 14 Nė qoftė se unė, Zoti dhe Mėsuesi, ju kam larė kėmbėt, edhe ju duhet t'i lani kėmbėt njėri-tjetrit.
20:26-29 26 Dhe tetė ditė mė vonė, dishepujt ishin pėrsėri nė shtėpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonėse dyert ishin tė mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: "Paqja me ju!". 27 Pastaj i tha Thomait: "Vėre gishtin kėtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorėn dhe vėre nė brinjėn time; dhe mos ji mosbesues, por besues!". 28 Atėherė Thomai u pėrgjigj dhe i tha: "Zoti im dhe Perėndia im!". 29 Jezusi i tha: "Sepse mė ke parė, Thoma, ti ke besuar; lum ata qė nuk kanė parė dhe kanė besuar!".
1 Korintasve 1:1-3 1 Corinthians 1:1 Pali, i thirrur apostull i Jezu Krishtit, me anė tė vullnetit tė Perėndisė, dhe vėllai Sosten, 2 kishės sė Perėndisė qė ėshtė nė Korint, tė shenjtėruarve nė Krishtin Jezus, tė thirrur shenjtorė, bashkė me tė gjithė ata qė nė ēdo vend e thėrrasin emrin e Jezu Krishtit, Zotit tė tyre dhe tonit: 3 hir dhe paqe pėr ju nga Perėndia, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

Keto jane vetem disa nga shume pjeset e Shkrimit te Shenjte qe tregojne se Krishti eshte Zot dhe se si te Krishteret e adhurojne sot keshtu bene edhe ne kohen e tij.
Zoti ju bekofte ndersa lexoni
Bariu


Postuar nga piu datė 04 Prill 2009 - 14:56:

Re: A eshte Jezusi Zot ? Bibla thote PO!

Hyjsia e Jezus Krishtit eshte nje nga temat me te diskutuara, por gjithashtu njera nga me te keqkuptuarat nder shekujsh per me shume do ju inkurajoja te lexonit me http://pergjigje.org/jezusi/hyjesia/index.htm lexim te kendshmem


  Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7]
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.