Forumi Horizont
Trego 22 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Informatikė & Programim (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=112)
-- Windows 8 (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18566)


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 25 Shkurt 2012 - 23:00:

Windows 8

Sic mund ta keni degjuar Win8 eshte i shkarkueshem nga faqja e Microsoft ne version Developer's Preview.

Une e kam shkarkuar dje dhe jam duke e testuar ne vija te pergjithshme. Se shpejti do postoj ndryshimet qe ka nga Win7 dhe uroj qe te kete dhe te tjere qe po e bejne ne menyre qe te ndajme eksperiencat

Aktualisht po shkruaj nga Chrome i instaluar ne Win8.


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 26 Shkurt 2012 - 15:28:

Ne instalim nuk ndryshon shume nga Win7 pervecse jane hequr disa hapa dhe procedura eshte thjeshtuar disi. Ndjesia e instalimit eshte thuajse e njejte. Edhe kohezgjatja po ashtu. Sidoqofte, une jam duke punuar ne nje HP Pavilion DV6000 me Turion 64 Bit x 2 CPU + 2 GB Ram.

Butorni Start me menune e tij jane zhdukur ne konceptin e tyre te perhershem dhe jane zevendesuar nga nje buton transparent qe shfaqet vetem kur coni mousin poshte majtas ne ekran. Aty dalin automatikisht 4 opsione si Search, Share, Devices dhe Settings. Kjo e fundit ka lidhje me parametrat e programit qe keni te hapur ne ate moment si dhe ka shortcuts per Wifi, Volume e nja dy gjera te tjera te vogla.

Perdoruesi kur hyn ne Windows nuk perballet me desktopin e perhershem por me nje siperfaqe te re pune e cila quhet Metro UI. Kerkoni ne Youtube pasi ka shume video qe ju japin nje ide te qarte mbi pamjen dhe funksionet e saj.

Metro UI eshte ne formen e disa pllakezave qe mund te jene programe ose shortcuts. Keto pllakeza funksionojne edhe si ekrane te vogla per info te shpejte mbi funksionet perkatese. Psh te moti te tregon temperaturen dhe kohen. Te Lajmet te nxjerr 2-3 lajmet e fundit. Te Socialite te nxjerr fotot ose statuset e fundit nga FB.

Ka dhe nje pllakez qe te con ne Desktopin tradicional ku mund te punoni njesoj si ne windows7.

Duket pak i ngaterruar ne fillim por momentin qe e konfiguron dhe pershtatesh me funksionet, e ndjen qe ke kapercyer nje shkalle per siper dhe nuk te behet dhe aq mbare qe te kthehesh pas.

Persa i perket aspektit teknik, shumica e driverave u instaluan vete, si zakonisht. Personalisht mu desh te instaloja karten grafike, duke perdorur driverat per Vista 64 Bit pasi modeli qe kam une eshte paksa i vjeter dhe nuk ka suport nga HP as per Win7 jo me Win8.

Nese keni ndonje pyetje, shtini!


Postuar nga Fajtori datė 26 Shkurt 2012 - 18:39:

Di gje, kompatibiliteti i programeve do jete i njejti me Win7? Kane bere teste per programet madhore, psh Photoshop, Vegas, Autodesk Suite, etj?


Postuar nga dylan datė 26 Shkurt 2012 - 18:41:

kur po lexoja ket tem po mendoja lum ato qe kam shume llunti per int se i imi ehste ber qe smerret vesh

internetin per ska gja qe e hap se ben nje jav te hapet faqja
punoj me safari une psh gjithe


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 26 Shkurt 2012 - 19:43:

Deri tani une kam instaluar gjera te vogla, programet e perditshme te domosdoshme. Psh Chrome, Winamp, Winrar, uTorrent, Skype, GTalk dhe VLC. Gjithcka eshte instaluar pa asnje problem dhe te gjitha programet kane performuar me se miri.

Persa i perket programeve te kalibrit te rende, deri tani kam provuar Photoshop CS6 Portable dhe duket se funksionon pa ndonje problem te dukshem. Gjithsesi nuk duhet anashkaluar fakti qe une jam ne platforme 64 Bit dhe programet e renda nxjerrin versione perkatese per secilen platforme.

Gjithsesi, do te shtoja qe ky version eshte per prove dhe nuk i adresohet publikut te gjere. Edhe une e kam karshi Win7 i cili eshte nje instalim i plote dhe i kompletuar me te gjitha programet qe me nevojiten. Nuk do te emigroja ende ne nje platforme e cila shume shpejt do te zevendesohet nga nje version me stabel apo me i kompletuar, pa llogaritur ketu qe versionet prove jane te vlefshme per nje periudhe te caktuar kohore dhe kur skadojne nuk ja vlen ti crack-osh pasi nderkohe ka dale versioni per treg.


Postuar nga Fajtori datė 27 Shkurt 2012 - 00:52:

Jo kot pyeta si koncept te dime sa probleme do hape kalimi. Sepse kalimet 98-xp-win7 kane qene me shume klecka. Akoma ka drivera dhe programe qe nuk kane gjetur zgjidhje per Win7 x64.


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 27 Shkurt 2012 - 20:28:

Me sa po kuptoj une, tranzicioni nga Win7 ne Win8 do te jete shume i bute, aspak i krahasueshem me historite e meparshme.


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 29 Shkurt 2012 - 15:39:

Win8 Consumers Preview doli sot. Normalisht duhet te jete version me nje perqasje me ideale ndaj konsumatoreve. Versioni qe kam testuar me siper eshte per Developers.


Postuar nga raid datė 29 Shkurt 2012 - 18:35:

Te them te drejten Developer Preview nuk me pelqeu dhe aq shume. Me beri konfuz.

Do te instaloj kete Customer Preview tani dhe te shoh ndryshimet.
Me pelqen fakti qe Win 8 do te kete shume integrim me skydrive.


Postuar nga dylan datė 29 Shkurt 2012 - 18:37:

ndersa un e kam ba new ket timin pc bahet fjal krejt se me pat tranu


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 02 Mars 2012 - 22:45:

Raid, Customers Preview qenka shume me i kompletuar se Developers Preview. Personalisht po me pelqen jashte mase. I vetmi problem qe kam hasur eshte BSOD gjate instalimit te driverave te kartes se rrjetit. Nese instaloj nje driver te WiFi mbi nje driver ekzistutes, me jep BSOD dhe me duhet te bej restart.


Postuar nga raid datė 03 Mars 2012 - 01:31:

Ku e instalon ti qe te qe jep blue screen? Une e instaloj ne nje vhd drive brenda Win 7, dhe s'me jep asnje problem.

Tani per Win 8. Nuk arrij te kuptoj llogjiken e perdorimit. Me kapercen nga desktop mode ne metro mode. Kur hap Windows Explorer te kalon direkt ne desktop mode. Kur hap ndonje nga keto programet e tjera, ta hap ne full screen ne metro mode. Tek Internet Explorer nuk duken tabs direkt. Duhet te klikosh te address bar qe t'i shohesh.

Ne desktop mode, nuk ka "Start" button (kete e dija). Per te hapur nje program nga ketu duhet te besh Win+R.. me fjale te tjera duhet te perdoresh geek methods.

Kur je ne metro mode eshte e veshtire te kuptosh se cilat jane programet qe ke hapur. Duhet te ta cosh mouse poshte fare majtas, pastaj siper, qe te dale nje rrip ku duken programet. Kjo nuk te tregon programet qe ke hapur ne desktop mode. Dhe anasjalltas, kur je ne desktop mode nuk sheh cfare ke hapur ne metro mode. (duhet te perdoresh task manager)

Per mendimin tim, po lodhen shume per te bere nje Windows qe mund te punoje shkelqyeshem neper tableta. Ne nje kompjuter te zakonshem dhe laptop e shoh te ekzagjeruar kete metro-ne. Do te doja te kisha mundesi ta c'aktivizoja.
Ne punen time te perditshme kam nevoje te kem disa programe te hapur njekohesisht, disa faqe interneti njekohesisht, disa notepads per shenime te perkohshme etj etj. Me nje fjale te tjera dhjete apo me shume dritare te hapura. Dua te kem mundesi qe me nje shikim te di direkt ku jane dritaret, cfare faqesh kam hapur ne internet, e jo te klikoj ketu e kliko aty per t'i gjetur.

p.s.
Kete mesazh e shkruajta nga Win8/IE10


Postuar nga raid datė 03 Mars 2012 - 01:58:

Ja dhe dicka tjeter qe sapo e vura re.
Kam hapur nje IE ne desktop mode dhe nje tjeter ne metro mode. Tek njeri jam i loguar ne forum, kurse tek tjetri me tregon te paloguar. Kjo tregon qe IE ne desktop nuk ndan te njejtin "browser session" me IE ne metro.

Me beri kurioz dhe shkarkova "Process Explorer" nga sysinternals. Shikoj qe nje IE ndodhet ne rrenje te pemes se proceseve, kurse tjetri ekzekutohet me ane te processit svchost (qe eshte nje process i pergjithshem qe ekzekuton library te ndryshme), pra diku gjetke ne peme. Ndoshta kjo e shpjegon.

E zgjata shume, por Win8 me duket si nje faze e ndermjetme. Ka nje lloj dualiteti, dy user interface qe nuk komunikojne me njera tjetren.


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 03 Mars 2012 - 19:12:

1. BSOD ma jep kur perpiqem te azhornoj driverat e kartes grafike dhe kartes se rrjetit. Dmth, nese e kam pajisjen te instaluar dhe shkoj te azhornoj driverin duke instaluar nje version te ri, diku gjate procedures ngec dhe del BSOD. Te pakten eshte version me familjar se BSOD i Windowsave te shkuar...

2. C'do gje qe ka lidhje me Internet Explorer, s'te jap dot pergjigje pasi kam shume kohe qe s'e perdor. Chrome all the way...

3. Mua programet nuk me hapen ne dual mode apo ne procese te ndara. Metro eshte thjesht nje interface me shortcute. Kur une klikoj te ikona e Chrome qe kam ne Metro, me sjell automatikisht ne desktop te dritarja e Chrome qe kam lene hapur.

4. Nuk ka start mode por te desktopi mund te dalesh kollaj nga Metro dhe programet e preferuara mund ti besh shortcut ne desktop ose ne shortcuts bar (poshte ne task bar) ose ose direkt ne Metro, momentin qe i instalon programet...

5. Besoj se Microsoft me Metro ne Win8 synon qe te unifikoje eksperiencen e perdoruesit, si ne PC dhe ne Mobile. Unifikimi sjell gjithmone progres, pak a shume si kulla e Babelit


Postuar nga DR.D datė 14 Maj 2012 - 20:49:

Pyetje

Kisha nje Pyetje Cili SP i xp eshte me i ''mire'' me me pak command line ?? pra me i shpjete ???


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 14 Maj 2012 - 22:05:

Me kompjuterat e tanishem, XP fluturon cilindo SP qe te perdoresh. Une sugjeroj te perdoresh SP3 sepse eshte me stabel dhe me i kopsitur se te tjeret.


Postuar nga DR.D datė 23 Maj 2012 - 21:01:

.po

Po windows 7 home premium .qe konsumon shum resurse cfare mun ti bej ndonje tweak pa "zarar" ?


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 25 Maj 2012 - 20:52:

Une vajta kohe pa tweak-ur sistemet qe instaloj. Thjesht nje Disk Cleanup, nje Defragment dhe uninstall programeve qe s'te duhen ose qe ke mbi 1 muaj pa i perdorur... Ne rast se nuk te zgjidhin pune problemet e mesiperme, konsidero ti shtosh RAM kompjuterit tend ose te nderrosh hard diskun dhe te marresh nje SSD qe fluturon ne krahasim me HD tradicionale.


Postuar nga raid datė 26 Maj 2012 - 21:03:

Dr.D cfare resursesh behet fjale? Te zen hard diskun, te zen memorien, bllokon karten e networkut apo cfare? Ne varesi te kesaj pergjigje mund te gjesh edhe ndonje pergjigje.

Ne pergjithsi Lordi e ka mire. Keto sistemet moderne nuk kane shume nevoje per tweak, nqs je i pergjegjshem ne perdorimin e kompjuterit.

Si rregull i pergjithshem mos instaloni programe kot e pafund qe i gjeni ne internet andej kendej, zakonisht keto ta bllokojne kompjuterin.


Postuar nga Fajtori datė 27 Maj 2012 - 03:27:

Varianti me i mire eshte te intalosh windows nga fillimi. Te gjithe e dime sa shpejt ecen nje kompjuter i sapoinstaluar. Problemi i madh jane programet. Prandaj e mira eshte te mbahen kopje programesh rezerve.

Aresyet pse ecen avash nje kompjuter jane me miliona. Mund ti hedhesh nje sy risursave te sistemit me CTRL+ALT+Del per te pare kush po harxhon procesor. Ndonjehere ka procese qe nuk harxhojne asgje, por bejne kompjuterin si breshke. Javen qe kaloi kompjuteri im ecte teper avash. Ne fillim mendova se e ka nga vjetersia (procesor 1.3Ghz tek), po prape ishte teper avash. Te hapte skype donte gati 1 minut. Nuk gjeja cfare kishte. Ne listen e proceseve fika disa, njeri prej te cileve ishte Windows Update i mbetur pergjysem. Qe nga ai moment programet hapeshin tak fak. Dhe ai proces nuk harxhonte asgje, thjesht kishte ngaterruar kembet e kompjuterit.


Postuar nga DR.D datė 27 Maj 2012 - 20:10:

.hmm po

Po ne fakt me hapit edhe sepse Sistemi operativ kap gati 9 G hapesire nga hd,por ka raste qe ndonje application i caktuar konsumon gati 80 te cpu,imi esht tek core intel pentium 4 ht 3.4ghz,kete se kuptoj ,Lord sa per SSD se ngrem dot ,gjithsesi flm per infon,


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 02 Qershor 2012 - 17:13:

Microsoft shperndau dje Windows 8 Release Preview. Nese bazohemi te dy versionet e meparshme Developers Preview dhe Consumers Preview, them se as ky version s'duhet humbur. Microsoft po ben nje hap galopant me Win8 prandaj dhe tani qe po shkruaj, po behet gati USBja per instalim


 
Trego 22 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.