Forumi Horizont Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »
Trego 35 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Video shokuese kunder pirjes se duhanit (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=15006)


Postuar nga NS-6 datė 14 Dhjetor 2008 - 16:28:

te ndalesh ne rrenje kete problem nuk eshte e mundur sepse futen ne loje shume e shume interese nga institucione te ndryshme,gje qe e ben te pamundur kete alternative (ashtu si edhe shume e shume te tjera)

ceshtja e formimit te kromozomeve normalisht eshte disi me e komplikuar se sa shfaqet sepse nuk eshte puna te ndertosh nje strukture te thjeshte por nje strukture qe duhet te jete funksionale dhe ne te njejten kohe te marre parasysh edhe faktin e nderveprimit me te tjerat (duhet me bere 23 cifte kromozomesh)...do na duhej te vendosnim 3 miliard nukleotide (vetem ne 23 kromozome sepse per 46 jane 6 miliard) ne nje sekuence te sakte duke menduar qe edhe nje nukleotid ne distance mjaft te larget mund te ndikoje ne funksionimin e nje gjeni dhe nese kjo nuk behet,mund te shfaqen semundje mjaft te renda...jo vetem kaq,duhet te kontrollosh se kur njeri gjen duhet te ndizet dhe kur duhet te fiket (sipas fazes qe eshte individi po ashtu) dhe te gjitha duhet te kryhen ne harmoni...e jo vetem kaq! keto gjene duhet te fiken ne nje moment te caktuar dhe duhet te qendrojne te fikur per pjesen tjeter te jetes perndryshe do te shkaktojne kancere, nderkohe qe disa gjene te tjere duhet te qendrojne te ndezur dhe te fuksionojne sakte sepse nje problem i tyre mund te shkaktoje kancere...etj etj! jane shume e shume gjera te tjera qe deri diku i kam treguar ne temat e tjera ne kete zone te mjeksise qe tregojne se kompleksiteti eshte mjaft i larte per te thene qe i marrim dhe i vendosim ne sekuence...
kuptohet qe kur te gjitha keto merren bashke,puna per te bere nje gje te tille nga disa elemente te thjeshte behet gje shume e komplikuar!


Postuar nga Iyua datė 04 Gusht 2009 - 00:55:

Citim:
Po citoj ato qė tha sguardo strano
JA SI KATANDISEMI PAS PIRJES SE DUHANIT....Edhe pse katandisen/mi vazhdohet te pihet. Sa keq, shume gjera dime dhe shume pak i veme ne zbatim.


Postuar nga AngelDevil datė 02 Nëntor 2009 - 20:27:

dhe pse e pashe ket video vazhdoj ta pij dhe pse e vetedijshme se ca eshte pfff


Postuar nga NS-6 datė 02 Nëntor 2009 - 21:02:

ne fakt po mos te pinin duhon robt imagjino sa mjeke do humbnin punen...kshu qe pini burra e gra...ca i ka gjet gjysherit tane qe kane pi gjith jeten? asigjo mer! ene po ju doli kancer, mund te gjeni nei shembull tek gjysherit dhe te justifikoheni


Postuar nga AngelDevil datė 02 Nëntor 2009 - 21:07:

Nuk kishe ndonje fjale me ngushelluse ti doktor :p


Postuar nga NS-6 datė 02 Nëntor 2009 - 21:15:

u mundova me qene sa me delikat qe te jete e mundur nuk para i keshilloj robt te lene duhonin (hiq nenji rob tek tuk qe me detyrojne ne menyre indirekte )...e di qe do vije momenti qe do mallkojne veten qe e pine...une verdalle jam


Postuar nga AngelDevil datė 13 Nëntor 2009 - 14:39:

ket videon e kam vene ne favorite ne utube dhe e shof sa here me merr malli me pi cigare;

te shofim sa do zgjase kesaj rradhe


Postuar nga kurt datė 13 Nëntor 2009 - 14:57:

nuk ja kam haberrin mjeksie, dhe nuk hidhi poshte qe duahni eshte i demshem per shendetin...

por kush i pin gjitha ato cigare rresht?? kur pijm 5-6 resht e ndjejm efektin e duhanit..

e dyta, duhani qe shitet sot neper bote ka kimikale qe sdhjedhin kancer them une, se baballaret tane qe kane pire duhan puro qe e kane dredhur, nuk kane patur ndo je problem kanceri kurre.
axha im vdiq 80 vjec dhe jo nga kanceri, qe e ka pire duhanin qe kur ishte femije, dhe ka punuar gjithe jetes...

e treta, nje shok kishte vizituar ate muzeumin me trupa te vdekur qe eshte bere i famshem tani ne gjithe bote. ku tregojn brendesine e nje trupi te vdekur njerzish, nuk kishte puthuajse asnje dallim mes atyre qe kishin pire duhanin prej atyre qe jo, thoshte ai.


Postuar nga Deb* datė 13 Nëntor 2009 - 14:59:

Une per vete jam rehat, nuk e pi. Mushkerite e mia jane bore te bardha.


Postuar nga AngelDevil datė 13 Nëntor 2009 - 15:00:

shif si eshte 1 mushkeri e shendetshme dhe 1 mushkeri e 1 duhanpiresi

[IMG][/IMG]


  Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »
Trego 35 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.