Forumi Horizont Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »
Trego 209 mesazhet në një faqe të vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Shqiperia, traditat kulturore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=114)
-- Gjelle tradicionale shqiptare (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=3903)


Postuar nga doli datë 01 Shkurt 2008 - 19:09:

Re: Re: tav Kukurec me qep te njoma

Citim:
Po citoj ato që tha Ornela






te me falesh por duhet ta them
di dhia c'eshte tagjia........................................
provoje se dhe une si ty thoja pastaj ndryshova mendim


Postuar nga Ornela datë 01 Shkurt 2008 - 19:28:

Re: Re: Re: tav Kukurec me qep te njoma

Citim:
Po citoj ato që tha doli



te me falesh por duhet ta them
di dhia c'eshte tagjia........................................
provoje se dhe une si ty thoja pastaj ndryshova mendim




Postuar nga BIONDIA datë 02 Prill 2008 - 14:51:

Pilaf imambajalldi

oris per 4 persona 400 g (varet sesa uri ka nje njeri )
leng mishi (kete e kemi marre mbasi kemi zier mire disa copa mishi mundesisht me kocka )
gjalp
kripe piper sa te nevojitet
per salcen duhen ;

4-qepe
300 g domate te fresketa
nje gote vere te bardhe
2 luge gjelle majdanoz ,kripe

Ziejme orisin me lengen e mishit dhe gjelpin .Nga ana tjeter grijme holle qepen dhe e kavardisim ne tigan pastaj hedhim domatet ,kripen majdanozin dhe veren dhe e lejme te ziejne ngadale .Duhet lene te zihet deris te trahset mire salca .
Ne fund marrim nje tas dhe e mbushim me oris e vene ne pjate ne formen e nje gjysem topi dhe siper i hedhim kete salce dhe hahet i ngrohte .
Eshte nje pjate fantasitke por me shume kalori dhe yndyre .
Ju befte mire


Postuar nga kujta1 datë 02 Prill 2008 - 19:46:

Gjelle tradicionale shqiptare ajvari


Postuar nga misterioz datë 04 Maj 2008 - 07:51:

tradicionale shqiptare

mish qingji i pjekur ne hell


Postuar nga BIONDIA datë 28 Dhjetor 2008 - 19:46:

Mka shku mendja per bamje me mish ...ne per ne tas hashure


Postuar nga AndreaPirelli datë 29 Dhjetor 2008 - 14:17:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
Mka shku mendja per bamje me mish ...ne per ne tas hashure


Me mish derri???? Bamje te fresketa apo te ngrira ......... ?????? I kisha javen e kaluar .......... .


Postuar nga BIONDIA datë 29 Dhjetor 2008 - 14:25:

Citim:
Po citoj ato që tha turll


Me mish derri???? Bamje te fresketa apo te ngrira ......... ?????? I kisha javen e kaluar .......... .



bamje o turll te fresketa te grira ska rendesi do i preferoja me mish vici ...po meqe guzhinieri je ti bani me car te duash


Postuar nga Lela_Dr datë 29 Dhjetor 2008 - 15:06:

O Biondia nese te ka shkuar keq mendja.....atehere kerkoji neper supermaketet etnike se ke per ti gjetur.
Quhen Oka....dhe kushtojne 10 € 1 kg pak a shume. Vijne nga Brazili dhe jane shume te mire. Une kenaqem me ato kur me nepset.


Postuar nga Deb* datë 29 Dhjetor 2008 - 15:28:

Citim:
Po citoj ato që tha turll


Me mish derri???? Bamje te fresketa apo te ngrira ......... ?????? I kisha javen e kaluar .......... .



Te grira mua nuk me pelqejne se leshojne ate lengun me fal per shprehjen ''si qurre'' :p

Shyqyr ketu kemi bamje me bollek ne cdo kohe.Une i perdor shume sidomos tave.


Postuar nga AndreaPirelli datë 29 Dhjetor 2008 - 17:05:

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_Dr
Quhen Oka....dhe kushtojne 10 € 1 kg pak a shume. Vijne nga Brazili dhe jane shume te mire. Une kenaqem me ato kur me nepset.


Ma porca troia ........ 10 Euro KG ????????????????????
Edhe une qahem ndonjehere kur jane 5$ kg ............ (cheap guy, gjirokastrit hesapi ........ )


Postuar nga AndreaPirelli datë 29 Dhjetor 2008 - 17:09:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
do i preferoja me mish vici


Preferoj mishin e derrit se eshte me i lehte, me i vogel, (me i lire ) dhe me i shijshem ...... ndersa i vicit ketu eshte ......... vic i thencin se t'a shohesh sa eshte duket si lope shtate vjecare.... . Deri vjet perdorja mish vicash te ushqyer me qumesht (pluhur ) po te pakten nga ngjyra e afrohet mishit te vicit ........ po duke qene se eshte 40$ kg, dhe burimi i furnizimit u nderpre ....... e kam kthyer me derr e pula ......... .


Postuar nga BIONDIA datë 29 Dhjetor 2008 - 18:58:

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_Dr
O Biondia nese te ka shkuar keq mendja.....atehere kerkoji neper supermaketet etnike se ke per ti gjetur.
Quhen Oka....dhe kushtojne 10 € 1 kg pak a shume. Vijne nga Brazili dhe jane shume te mire. Une kenaqem me ato kur me nepset.



 

e gjeta vangjel ...........neser  do i marr  mare dyqanet  turk,egjiptjan, grek....ne mengjes do jem klientja e pare ne pse jane icik larg nga une ..jo se me ka shkuar keq mendja po sot pashe nje film "zonja e erezave" ne car nuk kishte ne ate dyqan dhe sdi pse mu kujtuan bamjet ....turll  derr thua ti ne fjala jote sbahet dysh..ne darke komentin si mkan dal bamjet.Lela te ruaj nje pjate


Postuar nga kotka datë 29 Dhjetor 2008 - 19:15:

Bamjet une i gatuaj shpesh ne furre me qepe e domate e majdanoz dhe me thella pule. behen shume te mira.
Edhe te frigoriferit behen shume te mira, por para se ti gatuaj i hedh pak uthull siper dhe e ruajne formen mire deri ne fund te pjekjes.
Kendej jane $4.00 kilja te frigoriferit.


Postuar nga shelgu datë 29 Dhjetor 2008 - 20:56:

Citim:
Po citoj ato që tha kotka
Bamjet une i gatuaj shpesh ne furre me qepe e domate e majdanoz dhe me thella pule. behen shume te mira.
Edhe te frigoriferit behen shume te mira, por para se ti gatuaj i hedh pak uthull siper dhe e ruajne formen mire deri ne fund te pjekjes.
Kendej jane $4.00 kilja te frigoriferit.



U? Une i pres me kujdes dhe ja le lidhjen tek bishti. Keshtu qe nuk prishen.

Po kete bamje ne furre nuk e dija. Do e provoj njehere.


Postuar nga Lela_Dr datë 29 Dhjetor 2008 - 22:58:

Po teproje ndonje pjate Bionde se jam e sigurt se ska per te tepruar gje


Postuar nga shelgu datë 30 Dhjetor 2008 - 02:13:

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_Dr
Po teproje ndonje pjate Bionde se jam e sigurt se ska per te tepruar gje


Ku ka gje per ne Bjondja, vetem per vete.

O Kotka si e ben ate taven me bamje aman se do bej nje qe te cuditet mami ime.


Postuar nga kotka datë 30 Dhjetor 2008 - 02:38:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Ku ka gje per ne Bjondja, vetem per vete.

O Kotka si e ben ate taven me bamje aman se do bej nje qe te cuditet mami ime.



ok mbasi ti kesh lare dhe thare bamjet (nje kile e gjysem), sperkati pak me uthull dhe shtroi ne tave. Hidhi nje qepe te grire brenda, dy-tre thelpi hudhra, majdanoz, basiliko, kripe , piper dhe nje domate te grire. Vendos thelat pules siper te marinuara me pare me kripe, piper e vaj ulliri dhe hidhi nja 7-8 luge gjelle me vaj ulliri persiper bamjeve dhe pules. Mbuloje me leter alumini taven, po qe se nuk e ke me kapak. Lere te piqet ne temperature 380 grade farranied, i kam harruar ne celsius, por do jete aty tek 220 ne nuk jam gabim. Mbas ndonja nje ore hiqe letren e aluminit dhe shtroji siper ca feta te holla domatesh, lere edhe nja 15 minuta akoma ne furre ne 350 grade farraneid deri sa domatet te rreshken mire dhe te marrin nje ngjyre kafe dhe te lepish gishtat.
Shoqeroje me nje sallate me patate dhe veze te ziera te perziera me pak majonez dhe kos. Nje gote vere te bardhe dhe te befte mire.
Thauji ik tutje restorantit qe na vjen per te vjelle sa here hame atje


Postuar nga Iyua datë 30 Dhjetor 2008 - 16:21:

Re: tradicionale shqiptare

Citim:
Po citoj ato që tha misterioz
mish qingji i pjekur ne hell



wa shiko sa lezet ka mishi i pjekur ne hell.
Shiko me sy e plas me stomak


Postuar nga shen_lleshi datë 30 Dhjetor 2008 - 16:39:

paçe me thundra derrkuci.

Krishti ju bekofte
pri shen lleshit


Postuar nga BIONDIA datë 30 Dhjetor 2008 - 20:00:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Ku ka gje per ne Bjondja, vetem per vete.

.



 

cedrus  hera e pare qe ke te drejte qe kur ke hy ne forum kishe te drejte ka nel vetem me la taven se bamjet u hangen dolen te shkelqyshme mora 4 kutia ti kem  rezerve per kohe lufte si dihet shitesi u habit ne tha "italiane" jo "elbasanllije" turll si gjithmon ke te drejte mish derri te shkelqyera rrofsh per receten kotka javen qe vjen me ato te pules por te kalojme keto festa njeher se p thyej peshoren me duket  


Postuar nga Piktor datë 30 Dhjetor 2008 - 20:06:

Gjelle tradicionale shqiptare sipas mendimit tim jane lakrat me mish, jo per gje por akoma nuk i kam hasur ne bote si ne shqiperi.
Ne e kishim zakon te hanim lakra te zeza me "llokme" mishi te thare derri.
Te them te drejten me ka marre malli per nje gjelle te tille.
Ketu kam perdorur cikore apo verzoto por nuk shijon sepse edhe mishi i thare eshte krejt tjeter si speck apo proshuto.


Postuar nga shelgu datë 30 Dhjetor 2008 - 20:07:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA


 

cedrus  hera e pare qe ke te drejte qe kur ke hy ne forum kishe te drejte ka nel vetem me la taven



Ta lan taven motra ty, hiq mos u merakos


Postuar nga BIONDIA datë 30 Dhjetor 2008 - 20:11:

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Gjelle tradicionale shqiptare sipas mendimit tim jane lakrat me mish, jo per gje por akoma nuk i kam hasur ne bote si ne shqiperi.
Ne e kishim zakon te hanim lakra te zeza me "llokme" mishi te thare derri.
Te them te drejten me ka marre malli per nje gjelle te tille.
Ketu kam perdorur cikore apo verzoto por nuk shijon sepse edhe mishi i thare eshte krejt tjeter si speck apo proshuto.



 

hare piktor ku ishe ma perpara ti se nje teme shkrova qe mka shku mendja per kete gjelle dhe mu duk sikur vetem une  e njihja komshia ime ishte nga Laci ne ajo bante shume shpesh kete gjelle car te haje une ne pse jam icik si myslumane gjasme 2 pjata haja ....


Postuar nga kotka datë 30 Dhjetor 2008 - 20:15:

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Gjelle tradicionale shqiptare sipas mendimit tim jane lakrat me mish, jo per gje por akoma nuk i kam hasur ne bote si ne shqiperi.
Ne e kishim zakon te hanim lakra te zeza me "llokme" mishi te thare derri.
Te them te drejten me ka marre malli per nje gjelle te tille.
Ketu kam perdorur cikore apo verzoto por nuk shijon sepse edhe mishi i thare eshte krejt tjeter si speck apo proshuto.



jam tuj e gatu sot po ku me i gjet keto lakra te zeza????


Postuar nga Piktor datë 30 Dhjetor 2008 - 20:23:

Eh kotka edhe une ate problem kam. Duhet te marresh faren ne shqiperi te mbjedhesh nja kater rrenje ne nje m2 dhe kur te kalojne ngricat e para jane te gateshme per tu ngrene, dmth kije parasysh per vitn tjeter.
Sa per mishin sa me i vjeter aq me i mire.
Shoqerohen me buke misri e raki.


Postuar nga kotka datë 30 Dhjetor 2008 - 20:26:

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Eh kotka edhe une ate problem kam. Duhet te marresh faren ne shqiperi te mbjedhesh nja kater rrenje ne nje m2 dhe kur te kalojne ngricat e para jane te gateshme per tu ngrene, dmth kije parasysh per vitn tjeter.
Sa per mishin sa me i vjeter aq me i mire.
Shoqerohen me buke misri e raki.



eh c'me bere te vete te blej cikore dhe prochute sot o piktor


Postuar nga °°°°° datë 30 Dhjetor 2008 - 22:41:

Re: karkaleca deti me salce domate per 4 vete

Citim:
Po citoj ato që tha trojani
Me recete(dmth me grame) nuk e di por:
Karkalecat qeroi pa i hequr koken dhe bishtin.
Ne nje tigan fergohen ne zjarr te lehte dy-tre thelpinj hudhra, dhe gjysem qepe. Kur te kene marre ngjyre kafe hapet zjarri ne maksimum dhe hidhen 12 karkalecet, pas nja gjysem minute nga cdo ane, ulet perseri zjarri ne minimum, dhe shtohen kater domate te kuqe te grira shume holle.
Mbulohet tigani dhe lihet te ne zjarr per nje 5-6 minuta, shtohet kripe dhe piper sipas shijes, rreth nje minute para se te hiqet nga zjarri shtohet djath i bardhe (rreth 100 gram).
Mund te shtohet supe (buillon) peshku, perimesh ose pule (sipas shijes nenkuptohet).
Garnitoje me shume gjethe te njoma vasiliko dhe rigon te njome.

Bon a petit

o trojan sa kam qesh po karkalecit po ja pastrove mesin si ri me bishti me koken apo e ke vjalen per aragost plako edhe diçka karkaleci skuqet sbehet kaf po u be kaf eshte si tull nuk hahet quhet i djegur hahahaahahaah me kenoqe lol


Postuar nga AndreaPirelli datë 31 Dhjetor 2008 - 04:20:

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Gjelle tradicionale shqiptare sipas mendimit tim jane lakrat me mish, jo per gje por akoma nuk i kam hasur ne bote si ne shqiperi.
Ne e kishim zakon te hanim lakra te zeza me "llokme" mishi te thare derri.






Polaket hane lakrrraaa .............. lakerrrrr ............ e urrej .......... .


Postuar nga shelgu datë 31 Dhjetor 2008 - 12:36:

Une dua nje byrek


Postuar nga AndreaPirelli datë 31 Dhjetor 2008 - 12:39:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Une dua nje byrek


Sot kam vetem byrek me mish (derri kuptohet) ......... po nuk te jap dot se kam futur lekun brenda, dhe kam frike se te bie ty .........


Postuar nga cupka datë 31 Dhjetor 2008 - 14:02:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Une dua nje byrek


bera nje byrek per darken e krishtlindjeve (e ke parasysh ti, une ate dua sebep per te mbledh njerez ne shtepi e per tu mburrur me aftesite e mija kulinare) e bera me djath/veze e riccota... c'te haje te thom, zune miqte te lepinin gishtat (e tyre) nje e per nje, plot 10 gishta ne total per secilin (lol).

e ndryshe nga Turliu ketu, kur te jesh ne nahijen time beme nje ze te sjell motra ty...

e ai qe nuk ndan dreken me shoket, i ngelte centi mes dhembeve...


Postuar nga shelgu datë 31 Dhjetor 2008 - 15:20:

Citim:
Po citoj ato që tha cupka


bera nje byrek per darken e krishtlindjeve (e ke parasysh ti, une ate dua sebep per te mbledh njerez ne shtepi e per tu mburrur me aftesite e mija kulinare) e bera me djath/veze e riccota... c'te haje te thom, zune miqte te lepinin gishtat (e tyre) nje e per nje, plot 10 gishta ne total per secilin (lol).

e ndryshe nga Turliu ketu, kur te jesh ne nahijen time beme nje ze te sjell motra ty...

e ai qe nuk ndan dreken me shoket, i ngelte centi mes dhembeve...




Flm, flm mmm e imagjinoj.

Moj po e leve persiper me gjalpe me apo hiq.

Buthewei, po kete centen si e ke me, se une nuk para i marr vesh keto mudhernet.
Na laberia ne thomi: di dhia c'eshte tagjia...turliu thote. keta jane rritur me misernike, motra.

Edhe Piktori ashtu thote. Na ishëm në palcë të vendit. Vinte kotruvja me gjalpë taze qe me sabah.

Po lere thuaj


Postuar nga AndreaPirelli datë 31 Dhjetor 2008 - 16:10:

Citim:
Po citoj ato që tha cupka

e ndryshe nga Turliu ketu, kur te jesh ne nahijen time beme nje ze te sjell motra ty...

e ai qe nuk ndan dreken me shoket, i ngelte centi mes dhembeve...



"Joey does not share food" (cit) .........


Postuar nga briseide datë 31 Dhjetor 2008 - 16:51:

Citim:
Po citoj ato që tha turll


"Joey does not share food" (cit) .........




Postuar nga IQVLORA datë 31 Dhjetor 2008 - 17:03:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Une dua nje byrek



Byrek the te jep vllai jot.E kemi bere me mish qengji e spinaq.Dergom adresen dhe ta nisa me DHL!
Kalofsh nje vit te ri te Gezuar!


Postuar nga ilir08 datë 31 Dhjetor 2008 - 17:12:

Citim:
Po citoj ato që tha turll


Sot kam vetem byrek me mish (derri kuptohet) ......... po nuk te jap dot se kam futur lekun brenda, dhe kam frike se te bie ty .........



nqoft se je me gjithmon myslymon te pakten byreqet mos i boni me ate misha haram. Ka mish hallall sa te dush mer vlla shqipnie


Postuar nga roke datë 01 Janar 2009 - 18:12:

na dolen te gjitha shoqet e Forumit Horizont NikoQire te medha.njera ben byrek,tjetra gjelle me 5 yje,madje ca kane marre dhe titullin "Duart e Arta":p dhene nga shoqata e konsumatorit Mos imagjinoni shume,apo te gjitha pa pune qenkeni....Jo per gje,por po ti shohin burrat tuaj keto mesazhe ketu ne forum u leshon goja leng....se i shqepet me veze te skuqura...


Postuar nga BIONDIA datë 12 Janar 2009 - 20:11:

Citim:
Po citoj ato që tha roke
....Jo per gje,por po ti shohin burrat tuaj keto mesazhe ketu ne forum u leshon goja leng....se i shqepet me veze te skuqura...


 

hahah sa kam qesh po  te zime vezet se sduan shume pune uje e kripe  se te skuqme kan angari ....


Postuar nga shelgu datë 12 Janar 2009 - 20:58:

pshesh me dhalle


Postuar nga argana datë 16 Janar 2009 - 00:50:

ju burrat na doni dhe NikQire dhe me pare, por te dyja sikur nuk shkojne


Postuar nga AndreaPirelli datë 16 Janar 2009 - 02:59:

Citim:
Po citoj ato që tha argana
ju burrat na doni dhe NikQire dhe me pare, por te dyja sikur nuk shkojne


:dukemendu Po mire zgjidh e jep ke te duash atehere ......... .


Postuar nga belga datë 20 Janar 2009 - 18:22:

Citim:
Po citoj ato që tha turll


:dukemendu Po mire zgjidh e jep ke te duash atehere ......... .



te dish te gatuash eshte mrekulli po edhe po qe se nuk din mundesh me mesuar nga te tjeret ose nga libri " si te gatuajme " baza themelore e guzhines shqiptare pershendetje belga


Postuar nga shelgu datë 28 Janar 2009 - 20:38:

Ore kjo belga, shqiptare eshte> Se ne kete forum kane vend vetem shqiptarert e thekur


Postuar nga BIONDIA datë 01 Korrik 2009 - 16:57:

Sot si dite feste meqe ka fitu Pd po gatuaj icik si "lehtshem".... po i fus nje griliate me mish dhe perime jashte ..sallate jeshile ...de nje tarator me kos ...embelsire akullore ...


Postuar nga shelgu datë 01 Korrik 2009 - 16:59:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
Sot si dite feste meqe ka fitu Pd po gatuaj icik si "lehtshem".... po i fus nje griliate me mish dhe perime jashte ..sallate jeshile ...de nje tarator me kos ...embelsire akullore ...


U c'me kujtove kete taratorin. po hudhra i hedh?

U me rrofsh se edhe une ashtu do bej tani, ja te cohem. Po kastravecat mos ja grin shume te holla?


Postuar nga Deb* datë 01 Korrik 2009 - 16:59:

tave kosi me mish qengji po gatuaj per dreke.


Postuar nga BIONDIA datë 01 Korrik 2009 - 17:01:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


U c'me kujtove kete taratorin. po hudhra i hedh?

U me rrofsh se edhe une ashtu do bej tani, ja te cohem. Po kastravecat mos ja grin shume te holla?



i hedh hudhra por bej kujdes i hap dhe i heq ate qe kane ne mes"zemren" se jane shuem te forta keto hudhat ketu ....kastravecat nuk i grij shume te holle sepse me pelqen ti ndiej kur i haj ......


Postuar nga BIONDIA datë 01 Korrik 2009 - 17:03:

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*
tave kosi me mish qengji po gatuaj per dreke.


une e bera te dielen ....se per mua e diela eshte dita kur mbledh familjen mamin babin motren vellezerit dhe hajme dreke bashke .....na duket sikur jemi akoma ne elbasan


Postuar nga BIONDIA datë 01 Korrik 2009 - 17:08:

cedrus ....pse duhet te genjej .....qe te tregohem vajze me kohen duhet te them qe i blej se do me thone "i katunarja dika me be pete" ...ateher Be skam pse te ze por po te them proceduren ;
marr miellin dhe i hedh uje pastaj (heq unazat dhe mundesisht bej byrek kur kam thojte e shkurter ose kur i kam te prere ...) filloj dhe e bej kete brumin derisa te ndiej qe eshte gati marr e ndaj ne topa te vegjel zakonisht 7 ..marr OKLLAIN hedh niseshte dhe filloj e bej petet ....
do me .......?


  Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »
Trego 209 mesazhet në një faqe të vetme

Materialet që gjenden tek Forumi Horizont janë kontribut i vizitorëve. Jeni të lutur të mos i kopjoni por ti bëni link adresën ku ndodhen.