Forumi Horizont
Trego 6 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Aktualitete Ndėrkombėtare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=110)
-- Europa Nobel Turp I Botes (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18687)


Postuar nga SHKODRA4001 datė 14 Tetor 2012 - 12:09:

Europa Nobel Turp I Botes

Vendimi pėr t’i dhėnė Bashkimit Europian, Nobelin e sivjetshėm tė paqes ka marrė unanimisht pėlqimin e anėtarėve tė panelit tė Nobelit, e ka qenė njė surprize e vėrtetė jo vetėm pėr analistėt qė prisnin fitoren e ndonje blogeri tė pranveres arabe apo grupi aktivistesh rusė tė tė drejtave tė njeriut, por edhe pėr vetė drejtuesit e bllokut.
Personalisht une jam kunder ketij cmimi politik,sepse europa nuk meriton kaq shume.Po shqiperia qe per 500 vjet i beri balle otomanizmit?apo vetem me njohjen e heroit tone kombetar ne seline e shejte-VATIKAN me medaljen hero i krishterimit mjafton?pse vetem 27vende u vleresuan sot?e neser kur shqiperia do behet pjese e saja cila medalje i takon?


Postuar nga robert datė 14 Tetor 2012 - 19:24:

Shqiperise i ka takuar gjithmone nje banane dhe dy koqe ve. Por nuk eshte ky problemi, se pak nga cmimi na takon dhe neve. Problemi me duket se eshte pak me i gjere. Dy cmimet parakalues i muaren -ne mos gaboj- tre gra dhe Obama. Pra shihet nje lloj institucionalizimi i proceseve te paqes. Kurva plake Europe e burokratizuar mbyll me kete cmim preludin e saj te individeve. Tash e mbrapa do te shohim cmime paqe ne grupe, forume, (rralle here individe), si dhe organizata te ndryshme ne vende te (brezit subtropikal) Azise Jugore, Lindjes se Mesme dhe Afrikes, nje pjese e te cilave do jene blloku i ardhem kundershtar i EU-se (Perendimit pra), e te cilat per rreth 100-200 vjetet e ardhem do jene garancia jone per luften e ardhme te ftohte. Me nje fjale do kemi me c'te merremi ne kurvaret europiane paqesore per dekada me radhe.


Postuar nga Endri datė 15 Tetor 2012 - 17:38:

Dhe nobeli i paqes i shkon..... vetes tone.


Postuar nga NS-6 datė 20 Tetor 2012 - 20:28:

pasi qe i bone gjonat lemsh pa bo pike kontrolli ene gjasme duke sjell ne mes kete pseudokrize, nashi morin edhe cmimin e paqes! Cmim i paqes per perpjekjet me hap lufte!


Postuar nga shelgu datė 21 Tetor 2012 - 16:58:

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
pasi qe i bone gjonat lemsh pa bo pike kontrolli ene gjasme duke sjell ne mes kete pseudokrize, nashi morin edhe cmimin e paqes! Cmim i paqes per perpjekjet me hap lufte!


Ne kete bote te trazuar Europa eshte vertet vendi me paqesor.
NS pse?


Postuar nga robert datė 21 Tetor 2012 - 17:56:

Ne kete bote te trazuar EU esht vertet vend paqesor, por ... per aq sa ia mban dhe ... per aq sa shet miliarda euro arme ne vende te ndryshme, biles edhe -ne kunderhtim me ligjet e saj- ne vende me konflikte. Ky eshte dhe fati yn europian, ai qe te tjeret jane ca me sylesh dhe me agresiv. Me nje fjale, Europa ka akoma rruge perpara drejt paqes.


 
Trego 6 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.