Forumi Horizont Gjithsej 21 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e librit (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=107)
-- cili eshte libri i fundit qe keni lexuar.. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4171)


Postuar nga lindjedielli datė 22 Shtator 2008 - 12:20:

halo

libri i fundit qe kam lexuar une eshte Medicus , i shkrimtarit Noah Gordon.
eshte nje shkrimtar i madh qe e ben lexuesin qe brenda nje kohe shume te shkurter te ushqehet me fantazin e tij reale.shpresoj mos te jem e vetmja simpatizuese e ketij autori.
ju pershendes te gjithve.


Postuar nga diellza26 datė 22 Shtator 2008 - 15:24:

Libri qe lexova se fundi eshte "Vetmi ne Rrjet" me autor polak. me pelqyen dialogjet e bukura te protagonisteve te historise.
ju ftoj ta lexoni, ecen shpejt dhe ka dinamike mendimi.
Kam filluar ka pak dite "gjuetari i balonave", ma rekomanduan dhe po me pelqen.


Postuar nga black angel datė 03 Tetor 2008 - 15:42:

3 METRI SOPRA IL CIELO nga Federico Moccia.
Eshte dhene edhe film sh .i bukur.


Postuar nga lezhjani-82 datė 03 Tetor 2008 - 15:48:

Libri i fundit : Many lifes Many masters.

Histori rreale e nje psikologu ktu ne USA qe flet per nje paciente dhe per hipnozat qe i behen asaj duke e cuar me regres ne jetet e perparshme!
Ky libri esht life-changin edhe duhet ta lexoni sesben!
Mua per vete me ka ber ta shikoj jeten ndryshe!


Postuar nga Katilesha datė 06 Tetor 2008 - 18:14:

Rania Al-BAz - E shfytyruar

Liber interesant,sepse flet per "realitete" qe nuk jemi mesuar t'i degjojme perdite. Eshte nje liber autobiografik , qe flet per faktin se cfare do te thote te lindesh femer ne nje ambient ku fryma e patriarkalitetit eshte me sunduese dhe me mbytese se ne asnje vend tjeter, sic eshte Arabia. Nepermjet rrefimit te Ranias , ne do na serviret nje kendveshtrim me i gjere dhe me i "kuptueshem" per femren Islame. Rania na tregon se  grate ne ate vend  duhet te trajtohen si qenie njerezore , pa qene e domosdorshme te mohojne origjinen dhe fene e tyre.

Gajte gjithe kohes libri aspiron fuqi shpirterore, kembengulje , vendosmeri dhe shume dashuri dhe respekt per veten. Kam pershtypjen se vetem ne momentin kur femra behet e vetedijshme per misionin e saj , atehere ajo then "prangat" e mentalitetit, e nje burri xheloz, fanatik apo posesiv etj etj dhe merr ne odre timonin e jetes se saj duke jetuar ashtu sic ajo e meriton.

Per momentin kam ne dore "Une jam pragu" - Osho. Vetem faqet e para kam lexuar , por duket qe eshte nga ato libra filozofik qe te "trondisin" mendimet dhe perceptimin tend per "jeten". Do jete nje lexim plot kureshtje.


Postuar nga cupka datė 07 Tetor 2008 - 18:18:

Citim:
Po citoj ato qė tha lezhjani-82
The Alchemist !....Shume filozofik!


meqe e ke prezantuar veten me Coelho-n atehere te sugjeroj te lexosh The Zahir.
gjithashtu, kush e ka shkrojtur kete librin "many lives..."?

Gjithsesi, une aktualisht kam ne dore "The World is Flat" nga Thomas Friedman. Eshte nje akumulim faktesh historike te shekullit te 21te qe krijuan globalizimin e botes sot.
A must-read for all those who live... on Planet Earth.


Postuar nga lezhjani-82 datė 07 Tetor 2008 - 19:57:

Cupka kete many lives many masters e ka shkruar Brian Weiss... qe ka per profesion Psikologjine dhe eshte medical doctor! Te sugjeroj ta lexosh edhe me jep me pas nje feedback ktu!

Po ate The alchemist se e kam lexuar sdo te thote se me pelqeu .....jo se bej shaka, do shikoj po gjeta kohe per ket Zahir!

Tashi kisha ne dor ate Killing a mockingbird po e kam lene pergjysme se jam shum i zen me forumin !


Postuar nga agata datė 05 Nëntor 2008 - 18:46:

La tectonique des sentiments

Eric-emmanuel Schmitt.

Nje liber interesante. Nje komedi misore ku flet per hakmarje dashurie.
E cuditshme deri ku i ēon egoja njerzit, aty ku jane te gatshem te humbin edhe njerzit qe duan me shume...!


Postuar nga roke datė 10 Nëntor 2008 - 20:29:

kam kohe me thene te drejten qe skam lexuar nje liber te gjithe,por sdo te thote s enuk lexoj.ja sa mbarova se lexuari te gjitha lajmet nga Milanchannel. pastaj do lexoj email-in dhe ne fund ,kur te shkoj ne pune do marr librin e pyetjeve e pergjigjeve per tu bere qytetar amerikan:p
...lexoj shume me nje fjale....


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 22 Nëntor 2008 - 15:28:

I jam rikthyer leximit...

... kam rilexuar "Krim e Ndeshkim" te Dostoevskij dhe "Procesin" e Kafkes !
Ndersa sot mora nder duar nje liber shume impenjativ... "Vullneti per Pushtet" i Nietzsche-s!
Liber... qe me sa pashe nuk kerkon thjesht lexim... por studim!


Postuar nga cupka datė 15 Dhjetor 2008 - 15:07:

aktualisht po lexoj the Lucifer Principles.
Kishte mbi nje muaj qe me lutej bandilli si Krishti (haha, considering the nature of the book, my reference is a tiny haha) ta lexoja e me ne fund e zura ne dore sot on my morning commute.

se ku i bie cekanit, kete e morra vesh nga shenimet e kopertines tani te shome se qysh i bie.

Roke kur te te pyesin kush ka qene presidenti i pare i Amerikes kujdes mos thuash George Washington Bridge.


Postuar nga Balerina datė 15 Dhjetor 2008 - 17:53:

Sa bleva "Notes of a Dirty Old Man" te Charles Bukowskit, u ula ta lexoja tek kafeneja brenda librarise. E lexova deri ne gjysme tere zell, pastaj u ktheva tek rreshti ku ishin novelat e tjera te Bukowskit, mora tjetrin qe e kishte titullin "Women" dhe ktheva te parin. Kam gati nje vit qe nis te lexoj libra, dhe e gjej gati te pamundur t'i perfundoj. Po c'me terhoqi tek "Notes of a Dirty Old Man" ishte preview ne kopertinen mbrapa: "People come to my door-too many of them really-and knock to tell me Notes of a Dirty Old Man turns them on. A bum off the road brings in a gypsy and his wife and we talk. . . drink half the night. A long distance operator from Newburgh, N.Y. sends me money. She wants me to give up drinking beer and to eat well. I hear from a madman who calls himself 'King Arthur' and lives on Vine Street in Hollywood and wants to help me write my column. A doctor comes to my door: 'I read your column and think I can help you. I used to be a psychiatrist.' I send him away. . ."

Tani po lexoj "Women"- Bukowski si gjithmone grotesque dhe fantastik. Shpresoj qe te mundem ta mbaroj.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 15 Dhjetor 2008 - 18:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha Balerina
E lexova deri ne gjysme



me verteeeeeee?!


Postuar nga kotka datė 15 Dhjetor 2008 - 20:07:

Maya Angelou:

All God's Children Need Traveling Shoes

Tani po lexoj Eqerem Bej Vlora (autobiografi)


Postuar nga Balerina datė 15 Dhjetor 2008 - 20:14:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gjergj Kastrioti



me verteeeeeee?!



Jes...perse konfuz dhe i habitur?


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 15 Dhjetor 2008 - 20:18:

Citim:
Po citoj ato qė tha Balerina


Jes...perse konfuz dhe i habitur?



Po mendoja... kohen qe ke ndenjur brenda ne Bar te librarise... dhe nr e faqeve qe ke lexuar!


Sa jane shifrat...?


Postuar nga kotka datė 15 Dhjetor 2008 - 20:38:

Citim:
Po citoj ato qė tha Balerina


Jes...perse konfuz dhe i habitur?



Balerina ai libri "Women" eshte shume i rrezikshem qe po lexon, e kam lexuar para nja dy vjetesh

Anyway ngjakemi shume te dyja, edhe une shume here le libra pergjysem dhe pelqen shume te lexoj ne librari, eshte nje nga kohet e mija me te bukura, sikur jam ne parajse me duket.

Shume here nuk ka rendesi nese e lexojme deri ne fund nje liber dhe te mesojme si mbaron ngjarja ne fund dhe cilat jane opsionet e shkrimtarit per te mbyllur ngjarjen.

Shume here ka rendesi se sa jemi ne gjendje te kuptojme ato rreshta qe lexojme dhe sa efect bejne tek ne ajo qe lexojme.

Per mua pak rendesi ka ngjarja, per mua me shume rendesi ka menyra e te menduarit te autorit


Postuar nga Balerina datė 15 Dhjetor 2008 - 20:57:

Gjergji, ne kafene mund te kem ndenjur pak mbi nje ore duke lexuar, saqe gelltitjet e fundit te caramel macchiatos ne vend qe te me ngrohnin fytin, ma ftohen. :p Gjithsesi, u kenaqa se ambjenti i Starbucks asnjehere s'me merzit, dhe njeriu ka nevoje per ca ore vetem.

Kotka, edhe une ndihem si ne parajse kur jam vetem ne kafene ose ne librari. Me duket si kohe shpetimi, qetesimi dhe clirimi. Meqe ma konfirmove opinionin qe kisha per 'Women," me duket se tani do te jem ne gjendje ta mbaroj si liber.


Postuar nga Klodel datė 15 Dhjetor 2008 - 21:27:

Balerina make sure te besh dashuri pas leximit te librit se do digjesh flake


Postuar nga kotka datė 15 Dhjetor 2008 - 21:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha Klodel
Balerina make sure te besh dashuri pas leximit te librit se do digjesh flake

NE MENYRE TE VECANTE ME AUTORIN 70-VJECAR DHE PIJANEC


Postuar nga Balerina datė 16 Dhjetor 2008 - 05:57:

Ahhh, une jam e djegur atehere. S'ka asgje te re(apo te vjeter) nga fronti i perendimit. :p


Postuar nga briseide datė 16 Dhjetor 2008 - 10:55:

Po lexoj nje liber te Naomi Klein "shockeconomy" dhe nje te Oriana Fallaci "Lettera ad un bambino mai nato"...Kam urdheruar dy libra te Mario Giordano dhe Roberto Saviano,po tani me hipi deshira per te lexuar gjithe librat e Stephenie Meyer :p,autore e librit "Twilight" ,qe s'kam lexuar por pashe filmin dhe me pelqeu subjekti


Postuar nga BIONDIA datė 16 Dhjetor 2008 - 20:37:

Libri qe sapo mbarova dhe qe me ka bere te qaj gjithe diten

Charles Martin " Where the River Ends".... kisha kohe qe nuk kisha lexuar nje liber kaq te bukur e kaq prekes


Postuar nga Enya datė 01 Mars 2009 - 02:11:

Jam tip qe lexoj shume. Aktualisht kam marre nga libraria per te lexuar 3 libra brenda aftatit dy javesh.

Libri qe kam ne dore eshte "Teen Sex". Ua sugjeroj ta lexoni.

 


Postuar nga kotka datė 01 Mars 2009 - 02:15:

Citim:
Po citoj ato qė tha Enya
Jam tip qe lexoj shume. Aktualisht kam marre nga libraria per te lexuar 3 libra brenda aftatit dy javesh.

Libri qe kam ne dore eshte "Teen Sex". Ua sugjeroj ta lexoni.

 



te admiroj qe lexon kaq shume Enya


Postuar nga ingmetalboy datė 12 Mars 2009 - 20:45:

Kisha kohe qe desha te lexoja me shume nga letersia amerikane, por po prisja dike qe te udheheqte midis atyre rradhe e rradhe te mbushura me libra komerciale. Para nje muaji nje shoku tim qe po vazhdon master ne letersi e mori persiper kete detyre.
Midis ketyre librave do te vecoja
"The Road" Cormac Mccarthy dhe "Catch 22" Joseph Heller.
I pari eshte bere tashme nje nga minimalistet e mi te preferuar qe nuk te le te shkeputesh nga libri deri sa ta mbarosh, kurse tjetri eshte me tradicional, strukturist i detajuar dhe me nje humor te holle qe te ben te qeshesh dhe te qash gjithe kohes. Fundi ne te kundert, pak si shume i "amerikanizuar" nuk me pelqeu dhe aq.


Postuar nga shelgu datė 12 Mars 2009 - 20:54:

"The red tent", by Anita Diamant.


Postuar nga SmoKer datė 12 Mars 2009 - 22:26:

Po lexoj CROSS COUNTRY nga James Patterson


Postuar nga Enya datė 15 Mars 2009 - 02:03:

Arrow

Race relations (opposing viewpoints)

developed by, Greenham Press


Postuar nga ALICE datė 25 Mars 2009 - 14:08:

Smile

P.S , "TE DUA" from Cecilia Ahern.


Postuar nga agata datė 08 Prill 2009 - 11:43:

Kam mbaruar librin
"Sauve Moi" ( Shpetome-mua) te Guillaume Musso

E po lexoj "Une nouvelle chance" (Nje shans i ri) te HoLLy Kennedy


Postuar nga kotka datė 08 Prill 2009 - 11:59:

Darka e Gabuar-Kadare


Postuar nga vizionarja datė 08 Prill 2009 - 12:16:

Libri i fundit qe kam lexuar eshte Fantazite e nje gruaje te Anatoli Toss

Ishte i papare.


Postuar nga Eria datė 08 Prill 2009 - 14:59:

Per dashurine dhe demone te tjere.... Nga Gabriel Garcia Marques...
Nuk e di nese eshte ky dhe titulli i vertete ne shqip..por origjinali eshte Del Amor y des otros Demones..

Fundi eshte shumeeeeeee i bukur...por qe te arrish deri ne fund..duhet lexuar i gjithe libri...


Postuar nga SmoKer datė 08 Prill 2009 - 15:09:

po lexoj ..

Blackwater - The rise of the world's most powerful mercenary army .

by Jeremy Scahill


Postuar nga Enya datė 09 Prill 2009 - 02:23:

Honey, Hush!

Asht nji antologji e African American Women`s Humor


Postuar nga briseide datė 23 Prill 2009 - 23:51:

"Interviste me Historine" - Oriana Fallaci.

Botuar ne 1974,eshte nje permbledhje intervistash qe gazetarja ka bere disa personaliteve te politikes boterore te atehershme,si Henry Kissinger,Yasser Arafat,Nguyen Van Thieu etj.


Postuar nga Enya datė 24 Prill 2009 - 02:49:

     Hmm, 9 librat e fundit me mire te them.

          I fundit fare eshte "The hundred Languages of Children" (The Reggio Emila Approach, Advanced Reflections).


Postuar nga Enya datė 29 Prill 2009 - 08:17:

    "All work and No Play..." (How educational reforms are harming our preschoolers)

Edited by, Sharna Olfman


Postuar nga ingmetalboy datė 05 Maj 2009 - 04:29:

Ne vazhdim te edukimit tim ne letersine amerikane sapo mbarova " White Noise" Don Delillo. Me pelqeu aq shume sa vendosa te lexoj nje roman tjeter prej tij.


Postuar nga X-File datė 05 Qershor 2009 - 18:03:

Sapo kam perfunduar librin McMafia- Krimi pa Kufi nga Mischa Glenny, nje studim nga afer i nentokes dhe i zhvillimit te krimit te organizuar ne vendet ne tranzicion dhe historia e organizatave te krimit. Liber qe ja vlen te lexohet.


Postuar nga Agent Provocateur datė 16 Qershor 2009 - 22:21:

Lightbulb

Arratisje nga Lindja: Oriantalizmi shqiptar nga Naimi tek Kadareja. Nje liber me shume vlera nga Enis Sulstarova. Ju keshilloj ti hidhni nje sy, do te mesoni shume per shqiptaret.


Postuar nga ingmetalboy datė 19 Qershor 2009 - 05:00:

"Americana"- Don Delillo perseri.


Postuar nga Agent Provocateur datė 19 Qershor 2009 - 14:53:

Ingmetal

me trego per kete qe po lexon, meqe po e lexon perseri duhet te kete dicka qe te ka bere pershtypje...


Postuar nga ingmetalboy datė 19 Qershor 2009 - 16:22:

Besoj se nuk u shpreha sic duhet. Kur shkruaja "perseri" e kisha fjalen per autorin. Don Delillo eshte shnderruar ne novelistin amerikan im i preferuar dhe ky ishte libri i dyte qe lexova nga ai. Te them te drejten "White Noise" qendronte shume me lart per mendimin tim por dhe "Amerikana" eshte nje balade e enderres amerikane qe te con ne rrugica te erreta te fasades perfekte te jetes amerikane.


Postuar nga 3ngjell datė 23 Qershor 2009 - 17:15:

Sapo kam mbaruar librin "Ditari i nje Vampiri" i autorit L.J.Smith i terheqshem dhe enigmatik deri ne fund.


Postuar nga Agent Provocateur datė 30 Qershor 2009 - 17:00:

The Importance of Being Earnest

I absolutely adore OW


Postuar nga shelgu datė 30 Qershor 2009 - 17:17:

The alchemist


Postuar nga Katilesha datė 30 Qershor 2009 - 17:27:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus
The alchemist


............

Ma kane rekomanduar shume kete liber dhe me sa kam lexuar nje permbledhje duket interesant.

Ia vlen te lexohet apo mjafton edhe googlimi?


Postuar nga Agent Provocateur datė 30 Qershor 2009 - 17:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha Talesofadream


............

Ma kane rekomanduar shume kete liber dhe me sa kam lexuar nje permbledhje duket interesant.

Ia vlen te lexohet apo mjafton edhe googlimi?




The Alchemist dhe cdo gje tjeter e shkruar nga Paulo Coelho ia vlen te lexohet sidomos nga femrat dhe eshte nje kryeveper nese e kupton dhe te sherben ...


  Gjithsej 21 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.