Forumi Horizont Gjithsej 84 faqe: « E parë ... « 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 »
Trego 84 mesazhet në një faqe të vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mediat Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=129)
-- Ah, kjo gazetaria shqiptare!!! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18478)


Postuar nga robert datë 05 Shtator 2019 - 12:25:

Memorialet do te vazhdojne
Ne, Bashkia e Tiranës, në piksynim për ta prezantuar popullin e Tiranës dhe gjithë Shqipërisë si një masë amorfe pa formë e ngjyrë, siç edhe është kthyer në fakt në shumicë të saj, vendosëm që në kodrat e Liqenit Artificial të Tiranës dhe në pjesë të tjera të kryeqytetit të ngremë përkujtimore për të gjitha ngjarjet dhe palët e konflikteve të ndryshme nëpër botë, siç edhe kemi nisur në fakt tashmë, teksa krahas Ernest Telmanit dhe Marsel Kashenit ngrejtëm edhe përkujtimore për ushtarët e Hitlerit, krahas dëshmorve të rënë në çlirimin e atdheut përgjatë L2B kemi nisur të ngremë edhe përkujtimore për bashkpunëtorët e nazistëve. Tash së fundi ngrejtëm edhe një përkujtimore për të rënët në filmat e ndryshëm, që miku ynë Erdogan bën në Turqi. E kështu roma për toma, veshja t’ia veshim, futja se për t’na i futur kanë, kemi në plan për të ardhmen të ngremë përkujtimore edhe për Ten Siao Pinin e Kinës, ai që shtypi me tankse demostratat paqësore në sheshin Tien An Men në qershor të 1989-ës. Por një përkujtimore do të ngremë edhe për demostrantët e vrarë nga policia e Kinës në këto protesta të 1989-ës.
Do ngremë një përkujtimore për presidentin e tanishëm kinez, Xi Jinping, që kujdeset për edukimin e kinezve myslimanë nëpër kampet e përqëndrimit në krahinën e uigurve; gjithashtu do të ngremë një përkujtimore për uigurët e vdekur nga raprezaljet e policisë kineze. Për kmerët e kuq dhe liderin e tyre, Pol Pot, do ngremë një përkujtimore, siç do të ngremë edhe për viktimat e tij, por këtë të fundit pa emra njerëzish, sepse janë mbi 1 milion emra, për të cilët nuk ka një vend aq të madh në Tiranë.
Edhe për mbretin e her pas hershëm të Kamboxhias, Norodom Siahnukun, do ngremë një bust, për më tepër që ky na ka bërë edhe një vizitë modeste në mesin e viteve ’70. Por nuk do të lemë pa përkujtimore edhe forcat komuniste të Vietnamit të veriut me një bust të Ho Shi Minit, siç nuk do të lemë pa përkujtimore edhe ushtarët e rënë të Vietnamit të jugut, me një bust të Bao Dait.
Ushtarët japonezë të rënë në Kinë do të kenë në Tiranën tonë gjithashtu lapidarin e tyre përkujtimor, siç do ta kenë edhe ushtarët e Kuamindongut me bustin e Çan Kaj Shisë, dhe pranë tyre do të ngrihet edhe lapidari i ushtarve të ushtrisë së kuqe të Mao Ce Dunit, me një bust të këtij të fundit.
Komunistët e Indonezisë, një pjesë e të cilve jetuan dhe punuan në Tiranë nga viti 1967 e deri më 1990, do të përkujtohen nga popullsia jonë me një përkujtimore, ku do të shkruhen emrat e tyre. Por, edhe ai që i vrau dhe përzuri nga vendi i tyre këta majtistë, gjeneral Suharto, të cilin Enver Hoxha e shante në çdo kongres partie, edhe ai do të ketë bustin dhe pllakën e tij përkujtimore në Tiranën tonë.
Ne nuk mund të lëmë pa buste dhe përkujtimore edhe disa nga ngjarjet e bujshme të Afrikës së shek. XIX dhe XX. Mes disa prej tyre, po veçojmë: do të ngremë një përkujtimore për koloniziatorët anglezë në Afrikë, një për ata francezë, e kështu me radhë, për ata hollandezë, gjermanë, portugezë, etj., në Afrikë. Por do tu ngremë disa përkujtimore edhe popujve afrikanë, të shfrytëzuar nga koloniziatorët perëndimorë, përkujtimore këto në ngjyrën e kuqerremtë të dheut afrikan.
Në lidhje me Afrikën, nuk mund të lemë pa përmendur ngritjen e një përmendore gjeneralit anglez të luftës së dytë botërore, Montgomerit, i cili mundi gjeneralin e ushtrisë naziste, Romelin. Por do ti ngremë një përmendore edhe gjeneralit të ushtrisë gjermane, Ervin Romel, për guximin dhe qëndresën e tij në Afrikë ndaj Montgomerit. Natyrisht, këto me shpenzimet e qeverisë angleze dhe gjermane, ose në formë kredie të butë nga Brukseli.
Një bust dhe përmendore do ti ngremë presidentit të parë të Kongos aë pavarur, Lumbubës. Aty pranë do të vendosim edhe bustet e puçistëve të mëpasëm, të cilët hoqën njëri-tjetrin nga radha. Në fillim mjaft i dëgjuari Mobuto, pastaj një bust edhe për Kabilën dhe të birin, që zevëndësoi të atin.
Nuk do të lemë pa përkujtuar edhe luftrat civile të zhvilluara në Angola, Volta e Sipërme (Burkina Faso), Liberi, Bregun e Fildishtë, Nigeri, Ruanda, Burundi, Xhibuti, e sa e sa të tjera, ku sejcila palë do të ketë përkujtimoren e saj në Tiranën tonë zemër-gjerë. Këtu do të jenë edhe përkujtimoret e Apartejdit Sudafrikan me në krye Botha-n, ashtu dhe Kongresit Afrikan të kryesuar nga Mandela. Tek ne do të jenë gjithmonë të përkujtuar Lëvizja Polisario, që ka luftuar për panvarsinë e Saharasë Perëndimore, ashtu dhe mbreti Hasani II që e ka luftuar Lëvizjen Polisario. Tek ne do të gjindet lapidari për nder të fiseve Hutu dhe Tuxi, të cilët masakrojnë njëri-tjetrin çdo 20 vjet në Ruanda dhe Burundi. Çdo palë do të ketë tek ne përkujtimoren e saj. Edhe firmat e ndryshme industriale, që ndihmuan klikat dhe diktatorët e ndryshëm nëpër botë, do përkujtohen tek ne. Në Tiranën tonë përfaqsohet kushdo. Si ai që ngre shpatën përpjetë, ashtu dhe ai i cili nuk ka shpatë e të cilit i pritet koka. Ne jemi mjaft tolerantë.
Si?... Çfarë?... A do ti ngrihet edhe një përkujtimore Oçalanit dhe kurdëve të rënë për panvarsinë e Kurdistanit? Ah, vetëm për këtë nuk dimë ç’të themi tani për tani, sepse disa gjëra i caktojnë të tjerët më lart! Ju faleminderit për dëgjimin!
5.9.2019


  Gjithsej 84 faqe: « E parë ... « 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 »
Trego 84 mesazhet në një faqe të vetme

Materialet që gjenden tek Forumi Horizont janë kontribut i vizitorëve. Jeni të lutur të mos i kopjoni por ti bëni link adresën ku ndodhen.