Forumi Horizont Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »
Trego 209 mesazhet në një faqe të vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Shqiperia, traditat kulturore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=114)
-- Gjelle tradicionale shqiptare (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=3903)


Postuar nga shelgu datë 10 Korrik 2009 - 19:28:

Citim:
Po citoj ato që tha cupka


hm, kjo eshte shume e shijshme e bej dhe une kete, zakonisht ne dimer e gjithmone me mish te blere

mua ketu jashte me merr malli vetem per nje gje nga Shqiperia, arapash. Kurre nuk me qellon ashtu sic e bejne ne Shqiperi, pavaresisht se receten qe me kane dhene guzhinieret ne Shqiperi e kam ndjekur pike per pike. Oh well.



Car eshte qo arapash me qupke?

Gjelle arapash duhet te jete, apo e kam kabim.


Postuar nga kotka datë 10 Korrik 2009 - 19:34:

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Rakine e qajne Skrapallinjte. Kam raki Skrapari ne shtepi, po as une as burri se kemi shume qejf rakine.



po dergoje kendej nga neve moj se ne ja themi te dy, ahh si te djeg fytin mbasditeve ne verande, pa ku dini te rroni ju....


Postuar nga Deb* datë 10 Korrik 2009 - 20:04:

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


po dergoje kendej nga neve moj se ne ja themi te dy, ahh si te djeg fytin mbasditeve ne verande, pa ku dini te rroni ju....


Me gjithe qejf kotka. Po te pres.
Cedrus, arapash une e di qe eshte qulli.


Postuar nga kotka datë 10 Korrik 2009 - 20:10:

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Me gjithe qejf kotka. Po te pres.
Cedrus, arapash une e di qe eshte qulli.



thank you Debora
po c'te mire ka ky qulli, aman se nuk dua te me vesh qull me raki skrapari pleeeease


Postuar nga Deb* datë 10 Korrik 2009 - 20:29:

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


thank you Debora
po c'te mire ka ky qulli, aman se nuk dua te me vesh qull me raki skrapari pleeeease


Jo arapashi ishte per cedrus.
Ty do te ta shtroj me meze.


Postuar nga shelgu datë 10 Korrik 2009 - 20:56:

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Jo arapashi ishte per cedrus.
Ty do te ta shtroj me meze.



E e se m'u kujtua.

Arapash eshte per arapet demek

Arapash do me japesh mua ti me kur te te vi me kotken per dreke?

 


Postuar nga AngelDevil datë 13 Korrik 2009 - 20:47:

une japrak me gjethe rrushi kisha per dreke sot ... te mira behen tani ne vere te kenaqin


Postuar nga BIONDIA datë 18 Korrik 2009 - 18:27:

Sot "speca te mbushur" eshte hera e pare qe bej kete vit dhe me dolen te mira


Postuar nga AngelDevil datë 18 Korrik 2009 - 20:29:

1 peshk zgare gatim nderkombetar shyqyr qe ne te gjitha vendet njesoj behet :p


Postuar nga shelgu datë 02 Gusht 2009 - 16:20:

Ciles do t'ja hame pasticen nga keto qe dine te gatuajne xhanem. Nuk thote kush bujrum pos ja kerkove, thone.


Postuar nga briseide datë 02 Gusht 2009 - 18:08:

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil
une japrak me gjethe rrushi kisha per dreke sot ... te mira behen tani ne vere te kenaqin


Që dmth?


Postuar nga Eria datë 02 Gusht 2009 - 18:13:

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Që dmth?



Ske ngrene ndonjehere japrak???

Te lepish gishtat jane ..jane gjethe rrushi te mbushura me oriz,mish te grire ereza..dhe te zjere po me ereza...Te mrekullueshme..behen edhe me laker te bardhe ...


Postuar nga briseide datë 02 Gusht 2009 - 18:27:

Citim:
Po citoj ato që tha EAK


Ske ngrene ndonjehere japrak???

Te lepish gishtat jane ..jane gjethe rrushi te mbushura me oriz,mish te grire ereza..dhe te zjere po me ereza...Te mrekullueshme..behen edhe me laker te bardhe ...



Ncuk,asnjehere!


Postuar nga Eria datë 02 Gusht 2009 - 18:30:

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Ncuk,asnjehere!



Kur te vesh ne AL,kerkoju te bejne ..me gjthe rrushi jane me te mira,e keqja eshte ku te gjesh ..te dalesh te mbledhesh neper lagje


Postuar nga briseide datë 02 Gusht 2009 - 18:35:

Citim:
Po citoj ato që tha EAK


Kur te vesh ne AL,kerkoju te bejne ..me gjthe rrushi jane me te mira,e keqja eshte ku te gjesh ..te dalesh te mbledhesh neper lagje



Do dijne te bejne andej nga anet e mia?S'kam asnje ketu te pyes,hmmmmm cudi qe s'kemi pergatitur ndonjehere..a mbase po,por une e paskam humbur!


Postuar nga Eria datë 02 Gusht 2009 - 18:38:

Nuk eshte e veshtire me jo ..edhe une di ta bej ...
Ben oriz me mis dhe ereza,dhe mbush gjethet e rrushit..i keput nje te zjeme edhe te befte te mire ...
Kane mundim,po jane te mira


Postuar nga briseide datë 02 Gusht 2009 - 18:42:

Eria,qenke bere goce per te martuar!


Postuar nga Eria datë 02 Gusht 2009 - 18:52:

Citim:
Po citoj ato që tha briseide
Eria,qenke bere goce per te martuar!


No wayyyy.. ...Kam mesuar qe shume e vogel te gatuaj,fale gjyshes dhe mamit tim qe me thoshte beje vete ..kur i kerkoja te me gatuante ndonje gje :p.


Postuar nga shelgu datë 02 Gusht 2009 - 18:53:

Japrak eshte turqisht.

Dollma eshte greqisht

Kushedi si i thone shqip kesaj. Po jane te mira vertet. Duan vaj ulliri qe te behen ashtu sic duhet.

behen edhe me fletet e lakres arme. Me te ira akoma

Bjonde, te kam ftuar per darke sot. :p


Postuar nga Eria datë 02 Gusht 2009 - 18:55:

Brisi ja keshtu duken,po ky mavria qe i ka bere qenka kursuar ne ereza


Postuar nga briseide datë 02 Gusht 2009 - 19:01:

Citim:
Po citoj ato që tha EAK


No wayyyy.. ...Kam mesuar qe shume e vogel te gatuaj,fale gjyshes dhe mamit tim qe me thoshte beje vete ..kur i kerkoja te me gatuante ndonje gje :p.



idem! Pffffff


Postuar nga Eria datë 02 Gusht 2009 - 19:07:

Jete e poshter


Postuar nga BIONDIA datë 02 Gusht 2009 - 19:12:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Bjonde, te kam ftuar per darke sot. :p


me cfare rasti me ke ftuar apo kshu kot....cedrus me vjen keq po jam pak ne mendyshje imen ...nese je goce do thone po nderroka biondja guston seksuale ... ..nese je djale do thone po ja dreth burrit ...sdi ky dreq mileti se cfare te beje ...por megjithes epo vi me mua ske shume shpenzime nuk pij pije as vere as birre...ha vetem sallate ....dhe ndonje bisteke mish kali ...embelsire jo ....ne fund nje kafe .....


Postuar nga Iyua datë 02 Gusht 2009 - 19:57:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA


me cfare rasti me ke ftuar apo kshu kot....cedrus me vjen keq po jam pak ne mendyshje imen ...nese je goce do thone po nderroka biondja guston seksuale ... ..nese je djale do thone po ja dreth burrit ...sdi ky dreq mileti se cfare te beje ........





Cedro si s'ke turp qe po e lodh Bjonden te dyshoje per seksin tend

S'po di as se si te pergjigjet

Uff, cedro ti i permbush kushtet edhe pse ke dirty mind
Kto jopraket po ma bejne me sy


Postuar nga BIONDIA datë 02 Gusht 2009 - 21:54:

Citim:
Po citoj ato që tha Evisa





S'po di as se si te pergjigjet





po te pres cedrusin une me ra te fiket ....hengra imen per nje here tjeter........


Postuar nga Iyua datë 02 Gusht 2009 - 23:38:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA



po te pres cedrusin une me ra te fiket ....hengra imen per nje here tjeter........




Mire e ke , jo po e forta eshte qe edhe te fton edhe e dredh muabetin


Bjonde c'fare hengre "imen" ti

Une hengra tiramisu. yammyyy


Postuar nga shelgu datë 03 Gusht 2009 - 00:55:

Goca, e kisha mendjen te mire per Zotin.

 Ftova Bjonden dhe kisha edhe ndermend qe ta mesoja si t'i thoshte te shoqit, (si puna e atij shkencetarit me qe te shoqes i thoshte do shkoj tek e dashura, te dashures i thoshte jam me gruan dhe si perfundim mbyllej ne....biblioteke.)

Evisa, ma prishi mendjen amori

PS E thashe se plasa. Nuk me mban gje kjo e shkrete goje.

KJo Brisi c'ka qe mendohet kshu: "gjysma e mijes-peseqind" thote gjyshja ime.


Postuar nga BIONDIA datë 03 Gusht 2009 - 19:27:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Goca, e kisha mendjen te mire per Zotin.

 Ftova Bjonden dhe kisha edhe ndermend qe ta mesoja si t'i thoshte te shoqit, (si puna e atij shkencetarit me qe te shoqes i thoshte do shkoj tek e dashura, te dashures i thoshte jam me gruan dhe si perfundim mbyllej ne....biblioteke.)




cedus mbreme skisha cti thoja me fjale i thashe me vepra.....gjella tradicionale sot kam bere HASHURE me kishte vajt mendja-....


Postuar nga Iyua datë 04 Gusht 2009 - 00:22:

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Goca, e kisha mendjen te mire per Zotin.

 Ftova Bjonden dhe kisha edhe ndermend qe ta mesoja si t'i thoshte te shoqit, (si puna e atij shkencetarit me qe te shoqes i thoshte do shkoj tek e dashura, te dashures i thoshte jam me gruan dhe si perfundim mbyllej ne....biblioteke.)

Evisa, ma prishi mendjen amori

PS E thashe se plasa. Nuk me mban gje kjo e shkrete goje.

KJo Brisi c'ka qe mendohet kshu: "gjysma e mijes-peseqind" thote gjyshja ime.





Mendje fyll :p


Ashurja qe paska bere bjondja po ma ben me sy

Me ka mare malli per byreqe 3kendshe me gjize.


Postuar nga shelgu datë 04 Gusht 2009 - 02:51:

Ashure Mm ma ben me sy edhe mua.

Burecka me gjize? Mire jo keq. Kujt do t'ja hame byrekun nga ju, se per pasticen u pa puna nuk na e jepni.

Turlli i uritur, Kurti po ashtu, po tani i ka capluar syte edhe ki i riu mi, Pitteri.

Byrecka trekendeshe eshte me e mira nga te gjitha(pas lakrorit me dy pete)

Po ha nje pice te kaloj radhen se keto dallavera duan pune.


Postuar nga BIONDIA datë 04 Shtator 2009 - 18:02:

ki me vese ...kisha kohe qe skisha ngrene .


Postuar nga belga datë 04 Shtator 2009 - 18:16:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
ki me vese ...kisha kohe qe skisha ngrene .



gjella tradicionale tani ne stinen e dimrit eshte fasule


Postuar nga BIONDIA datë 04 Shtator 2009 - 18:18:

Citim:
Po citoj ato që tha belga



gjella tradicionale tani ne stinen e dimrit eshte fasule




moj goce ne jemi akoma ne vere ketej nga italia...anej paska filluar dimri ...e di qe se ke keq fasule me icik mish ne icik turshi o ullinj vlore ...ndoshta neser


Postuar nga AndreaPirelli datë 05 Shtator 2009 - 05:02:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA



moj goce ne jemi akoma ne vere ketej nga italia...anej paska filluar dimri ...e di qe se ke keq fasule me icik mish ne icik turshi o ullinj vlore ...ndoshta neser



Turshi damote apo patllixhoni?????


Postuar nga BIONDIA datë 05 Shtator 2009 - 08:15:

Citim:
Po citoj ato që tha turll


Turshi damote apo patllixhoni?????




Damote ne icik speca me gjise ...po qe te mos te neli qefi ne naj patellxhon se kthenje mbrapsh jo ....


Postuar nga Tulipani datë 05 Shtator 2009 - 09:33:

Ka turshi me patellxhan? Se kam vene re ndonjehere ndoshta ngaqe i urrej patellxhanet ...


Postuar nga agata datë 05 Shtator 2009 - 13:37:

Citim:
Po citoj ato që tha Tulipani
Ka turshi me patellxhan? Se kam vene re ndonjehere ndoshta ngaqe i urrej patellxhanet ...


E ka shije shume te kendshme, sikurisht kur e perdor ne sallat, dmth si pjate antipaste, varet edhe me cfare e shoqeron...

Mua me kishte mare malli per Japrak, ahahah... Kurre me pare se haja japrakun, kurse kete vere e perdorja si sallat...
Tek nje restorant ne Tirane, kete vit zbulova ca kombinimesh sallatrash shume te shishme, dhe shume te freskta.... mmmm


Postuar nga Tulipani datë 05 Shtator 2009 - 19:20:

Citim:
Po citoj ato që tha agata


E ka shije shume te kendshme, sikurisht kur e perdor ne sallat, dmth si pjate antipaste, varet edhe me cfare e shoqeron...

Mua me kishte mare malli per Japrak, ahahah... Kurre me pare se haja japrakun, kurse kete vere e perdorja si sallat...
Tek nje restorant ne Tirane, kete vit zbulova ca kombinimesh sallatrash shume te shishme, dhe shume te freskta.... mmmm




Po mu dha rasti do ti provoj dhe pse sic e thashe nuk i ha me deshire fare.

Japraket i ben gjyshja ime e mbaj mend qe kur isha e vogel i pashe tek i pergatiste e i thashe qe s'kisha ndermend te haja gjethe rrushi :p megjithate i provova e me pelqyen. Me duhet ti riprovoj per te pare ne me pelqejne akoma.


Postuar nga AngelDevil datë 05 Shtator 2009 - 22:29:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA



moj goce ne jemi akoma ne vere ketej nga italia...anej paska filluar dimri ...e di qe se ke keq fasule me icik mish ne icik turshi o ullinj vlore ...ndoshta neser



Bionde ku je po me hahet mua me kujto ndonje gje te mire


Postuar nga Glaukus datë 05 Shtator 2009 - 22:40:

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil


Bionde ku je po me hahet mua me kujto ndonje gje te mire






Postuar nga AngelDevil datë 05 Shtator 2009 - 22:43:

hahahaa me fal qe ste permenda ty

meqe ra fjala ca te beri per dreke butiku ty sot pa na thuj iher :p


Postuar nga BIONDIA datë 05 Shtator 2009 - 22:52:

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil


Bionde ku je po me hahet mua me kujto ndonje gje te mire



angel une shkoj me ve cunin ne gjume e me ven mua ai ne gjume ...gje e mire mua me ka shkuar mendja per "mish qingji te pjekur ne hell " ashtu sic tha iqvlora ...


Postuar nga AngelDevil datë 05 Shtator 2009 - 22:53:

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA


angel une shkoj me ve cunin ne gjume e me ven mua ai ne gjume ...gje e mire mua me ka shkuar mendja per "mish qingji te pjekur ne hell " ashtu sic tha iqvlora ...



ahahaha a fjeti mistreci apo akoma

po mire e ke po ku ta gjej une mishin e pjekur ne hell ne TR moj.... anej nga laberia ja vlen


Postuar nga BIONDIA datë 05 Shtator 2009 - 22:57:

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil


ahahaha a fjeti mistreci apo akoma

po mire e ke po ku ta gjej une mishin e pjekur ne hell ne TR moj.... anej nga laberia ja vlen



po car fjeti moj dot eshikoje ndeshjen ne oren 2 e 30 me vdiq ...i kam dhene nje bardhak kamomil po ne vend qe ta zinte ja qiti ma keq...butiku han ne restorant pagun ky Sandri jone ...


Postuar nga AngelDevil datë 05 Shtator 2009 - 23:02:

Wink

hahahaa gjej ca gjethe hashashi beja caj mbase do e zere gjumi..... une kam nipin ketu e lodha aq shume sot sa ka fjet qe ne oren 8 te darkes....

o Sandri ku jane keto restorantet me gatime shqiptare ore te iki tani une se me ka hy nepsi keq tani :p


Postuar nga Glaukus datë 05 Shtator 2009 - 23:02:



- te jet per Sandrin .......... bujrum , le te vije e te haje cfar te na ndodhet po hongri shum ne dreke .......... dhe sma do menja ti ket ardh oreksi kaq shpejt


megjithese ............... ku i dihet po prap le te vije po deshi , un gati jam


Postuar nga BIONDIA datë 05 Shtator 2009 - 23:06:

hahahah ..mka shku mendja per hashash ....ty cuni per ca te ka shkuar mendja ...


Postuar nga I urti datë 04 Mars 2010 - 14:13:

Desha te dija,po fasulja gjelle shqiptare eshte apo ka ardhur nga vendet arabe.


Postuar nga Tur datë 04 Mars 2010 - 14:21:

Citim:
Po citoj ato që tha I urti
Desha te dija,po fasulja gjelle shqiptare eshte apo ka ardhur nga vendet arabe.
Ma smirit duhet ta dijn italiant se ata jane champions europet e bote jan me makronat.


Postuar nga BIONDIA datë 20 Nëntor 2010 - 11:18:

Amon na jjepni nje mendim me gatu se lam non ora 12 ne tenxhere asgje ...


  Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »
Trego 209 mesazhet në një faqe të vetme

Materialet që gjenden tek Forumi Horizont janë kontribut i vizitorëve. Jeni të lutur të mos i kopjoni por ti bëni link adresën ku ndodhen.