Forumi Horizont Gjithsej 178 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »
Trego 178 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- Aktualitete mbi emigracionin. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17517)


Postuar nga halfgang datė 11 Dhjetor 2009 09:26:

Greqia ka lindur ne krize, prandaj edhe per here te pare ne bote ketu ka lindur demokracia...

ndersa per emigrantet ketu nuk ekziston shteti grek, jo per ndihme qe nuk behet fjale fare por edhe per perseritjen e dokumentave kerkojne te njejtat kritere, 150 dite siguracioni ne vit (siguracion i detyruar ne shtet dhe jo privat, ku dita e siguracionit mund te kalojne ne vlere leket e dites qe merr) dhe 150 euro pagese ne vit perseri per punetoret qe duhet te shohin letrat a i ke ne rregull apo jo dhe jo vetem keto gjera por edhe shume kritere te tjera qe jam i sigurte qe shqiptaret i dine shume mire zyrat shteterore sesa nje grek ketu... nesje shteti grek eshte zen keq nga ana e emigranteve ketu  ne kete krize por edhe nuk mund te na deboje se ne rradhe te pare ketu llogariten te jene 1 500 000 emigrante me dokumenta te cilet pagojne 150 euro vit per vit ose me sakte 300 euro ne dy vjet se keshtu i japin letrat tani 2 vjecare, me pak fjale 1 500 000 x 300 = 450 000 000 euro ne dy vjet qe futen direkt ne xhepin e shtetit, dhe nje llogari tjeter me siguracionin qe eshte nje shifer maramendse, llogarisni te pakten cdo njeri ne vit nga 150 dite siguracion me te pakten 30 euro dita e siguracionit te cilat jane te detyruara dhe bejeni llogari me 1 200 000 krahe punetoresh se gati 300 000 jane femije dhe nuk futen ne kete kategori del shifra maramendse e cila mbulon nje pjese te mire te buxhetit grek me pak fjale emigrantet ketu e blejne shume fish lirine e tyre ketu... pervec ketyre gjerash qe jane me themeloret por shtiti grek meqe eshte shtet europian dhe eshte kufi me shume shtete te tjera qe futen klandestine merr nje shifer vjecare nga europa te rruaj kufijte qe te mos kete me klandestine... prandaj emigrantet ketu i japin aq shume shtetit grek sa nuk mund te bej dot nje levizje debimi te tyre se atehere do jete me te vertet shkaterimi i ketij shteti, shtet i thencin por nejse...

nuk u ve faj grekeve qe na perdorin keshtu se ne rradhe te pare e kemi fajin vete qe nuk kerkojme kurr te drejtat tona, nuk jemi mbledhur njehere te tere ti japim nje drejtim kesaj pune se u bene gati 20 vjet ketu dhe perseri ka shume njerez ketu qe jetojne akoma ferrave si lepurat e eger, eshte e vertet qe ne shqiptaret nuk bejme per njeri tjetrin nuk mblidhemi kurr bashke... nuk po i ze ne goje fare qeverite tona se do ndyr gojen kot...


  Gjithsej 178 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »
Trego 178 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.