Forumi Horizont Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »
Trego 62 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Kuriozitete (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=164)
-- sa ka jetuar njeriu (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=6152)


Postuar nga Amstel datė 23 Shtator 2004 - 21:23:

sa ka jetuar njeriu

e dini se ne nje kohe njeriu jetonte mbi 100 vjet/shume nga ju do te thone se jane budallalliqe por jo/njeriu qe ka jetuar me gjate quhet metuselahu dhe jetoi 969 vjet,
.eshte dicka e vertet. flm


Postuar nga Skarlet datė 02 Dhjetor 2004 - 12:28:

Nik Seriozi Pershendetje,

Ke te drejte kur shkruan se njehere e nje kohe njerzit jetonin mbi 100-vjet, por a je i sigurte qe ky 'Metuselahu' i cili jetoj 969-vjet ishte njeri??

Ne njohurine time personi me jetegjatesine me te madhe te te tera kohrave eshte nje grua franceze- Jeanne Luise Calment. 21/02/1875 - 04/08/1997.
Lindur ne Arles te Frances, jetoi 122- vjet.


Postuar nga Isra datė 24 Janar 2005 - 12:55:

Eshte e vertete qe njerezit para shume shekujsh kane jetuar shume. psh, Te dhena kemi nga librat fetar, Adami njeriu i pare ka jetuar mbi 900 vjet me duket.
Nuhu (NOe) ka jetuar 850 vjet...dhe ky fakt eshte edhe ne Kuran.

Gjithashtu kam lexuar qe shkallet e Butrintit jane te medha, te gjata, gjithashtu dhe antikitete te tjera te permasave te tilla, sepse njerezit kane qene shume te gjate, rreth mbi 2 metra..
keshtu qe une besoj se njerezit para qindra shekujsh kane jetuar gjate derisa erdhi duke u zvogeluar jetegjatesia. shyqyr se kush jetonte aq shume..e kush do na bente ysmet se.....ster ster ster ster mbesa:p


Postuar nga Endri datė 24 Janar 2005 - 19:11:

Ata qe kane jetuar 900 vjet sa muaj e ka pasur vitin?


Postuar nga dieFaustNeu datė 24 Janar 2005 - 21:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha Endri
Ata qe kane jetuar 900 vjet sa muaj e ka pasur vitin?


13 muaj nga 40 dit secili....


Postuar nga wydra datė 24 Janar 2005 - 21:58:

900 vjet... 2 metra...


njerezit me perpara jetonin shume me pak se ne tani.

njerezit me perpara kane qene me te shkurter se ne tani.
kete e provojne armaturat e mesjetes (disa prej te cilave i kam pare konkretisht ne nje muze), te cilat nuk i pershtaten nje burri luftetar. Nga ana tjeter kane qene me te fuqishem, mund te luftonin me shpata te cilat njeriu i zakonshem tani ka veshtiresi t'i ngreje dhe hanin tmerresisht me shume se ne.

hajt tani shkoni gjeni varrin e adamit dhe te noes te na e provoni sa te gjate kane qeneah, szkoda gadaę...


Postuar nga volter datė 25 Janar 2005 - 08:21:

969 vjet i bie te jete afro 25 metra njeriu... Afersisht sa nje minare te xhamise sulltan Ahmet


Postuar nga Isra datė 25 Janar 2005 - 08:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha wydra
900 vjet... 2 metra...


njerezit me perpara jetonin shume me pak se ne tani.

njerezit me perpara kane qene me te shkurter se ne tani.
kete e provojne armaturat e mesjetes (disa prej te cilave i kam pare konkretisht ne nje muze), te cilat nuk i pershtaten nje burri luftetar. Nga ana tjeter kane qene me te fuqishem, mund te luftonin me shpata te cilat njeriu i zakonshem tani ka veshtiresi t'i ngreje dhe hanin tmerresisht me shume se ne.

hajt tani shkoni gjeni varrin e adamit dhe te noes te na e provoni sa te gjate kane qeneah, szkoda gadaę...
ia ke fut kot plako....
Ata qe ke pare ti ne muze, mund ti perkasin atyre njrezve te 5 apo 6 shekujve me pare, por po te flasim per fillimin e njerzimit Wydra, qe kane jetuar me gjate dhe kane qene te gjate kete se luan as topi.Se sbesoni ju, pune per ju...


Postuar nga wydra datė 25 Janar 2005 - 18:06:

o isra... dakort mi lal, secili ka mendimin e vet, disa besojne ato qe lexojne, disa ato qe shikojne... po pse me bere plak njehere! Jo per gje po une jam goce, me duket vetja dhe si e re madje!


fillimi i njerezimit the? Po si eshte e mundur qe arkeologet s'kane gjetur keshtu skelete "gjigandesh" sic thua ti? Apo hane buken kot

E mire, se po kapem kot, e di qe je fetare, keshtu qe shkenca s'ta mbush dot mendjen, prandaj eshte e kote ta vazhdojme diskutimin...

ja kalofsh mire


Postuar nga Isra datė 26 Janar 2005 - 07:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha wydra
o isra... dakort mi lal, secili ka mendimin e vet, disa besojne ato qe lexojne, disa ato qe shikojne... po pse me bere plak njehere! Jo per gje po une jam goce, me duket vetja dhe si e re madje!


fillimi i njerezimit the? Po si eshte e mundur qe arkeologet s'kane gjetur keshtu skelete "gjigandesh" sic thua ti? Apo hane buken kot

E mire, se po kapem kot, e di qe je fetare, keshtu qe shkenca s'ta mbush dot mendjen, prandaj eshte e kote ta vazhdojme diskutimin...

ja kalofsh mireWydrushe, po kush tha qe je plak mi, ti je goc e vogel mi lepurushe, po citova ate vargun e kenges "ia ke fut kot plako" ne fakt keshtu s'eshte titulli po keshtu ka ngel si thenie..
nejse mo, sa per temen ca te them mi lol, kaq di kaq thashe. rendesi ka qe me kuptove.
hajt, dit te mbare dhe befsh qejf.:p


  Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »
Trego 62 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.