Forumi Horizont
Trego 38 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Besimi Fetar (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=182)
-- Ateizmi Dhe Kritika E Tij (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=9441)


Postuar nga déją-vu datė 06 Shkurt 2004 - 23:35:

Ateist....pyet ne lidhje me Zotin(besimtaret )

Duke qendruar ne dhomen time,po degjoja pak muzike dhe ēuditerisht me lindi nje dyshim.
Doja te dija prej jush qe besoni ne Zot,pergjigjen e nje pytjeje qe me dalldis koken prej vitesh....

Perse kur i behet riferim Zotit mendohet ai si dikush qe i perket seksit mashkull....thjeshte sepse edhe eshte gjini e tille,apo ndoshta ka nje arsye me te forte mbas kesaj???

Keni menduar ndonjehere vertet qe Zoti mund te jete edhe gjinia femerore??


Perse nese Zoti eshte i pavdekshem, la dy testamente???


Postuar nga amor alucius datė 07 Shkurt 2004 - 12:11:

Ne kohen qe u perhap "idhulli" i zoterave shoqeria dominohej nga meshkujt,femra shihej si e pavlere dhe natyrisht si rrjedhoje e kesaje ishin ato maskiliste te semure ne koke qe vendosen gjinine e nje "krijese te mbi natyreshme"
Nuk munde te imagjinohej qe zoti munde te ishte femer!


Postuar nga u.s.a600 datė 07 Shkurt 2004 - 12:35:

insomnia

Zoti u tha ca dijetareve qe ne Betlehem do lind nje djale qe do quhet Jezus Krisht dhe ai eshte shpetimtari i kesaj bote.
Vete Jezu Krishti thote qe kush beson ne mua beson ne ate qe me ka derguar, dhe kush me ka pare mua ka pare Atin.Une dhe Ati jemi nje, etj etj,.Me nje fjale te gjitha keto tregojne qe ske pse mendon fare qe Zoti eshte gjini femerore.ok.


Postuar nga i_krishteri datė 08 Shkurt 2004 - 01:06:

Post

1) Zoti ne fakt flet ne gjinin mashkullore jo sepse ka membrana mashkulli sepse Ai eshte Fryme dhe nuk ka asnje membrane por dha shembullin sepse Ai krijoi burrin ne fillim ndersa gruan e krijoi si shoqe e jetes se njeriut ose me mire per ta kompletuar(pajisur) njeriu. kjo nuk ndodh se Perendia eshte kundra gjinis femerore biles Ai e krijoi femren dhe ashtu siē e quajti delikate

Citim:
"Ju burra, gjithashtu, jetoni me gratė tuaja me urtėsi, duke e ēmuar gruan si njė enė mė delikate.."


2) Zoti ne radhe te pare i quan testamentet marrveshje ose beslidhe dhe jo thjesht testament per akt vdekje. ashtu siē quhet testamet i vjeter mund ta quajme dhe beslidhje te vjeter(qe lidhi bese me ne para se te vinte Jezusi). dhe testamenti i ri eshte beslidhja e re qe beri duke na lidhur nepermjet Jezus Krishtit. Mund ti quajme edhe testamente pa problem sepse vdekja e Jezusit na solli marreveshjen me Perendine(lidhjen me Perendine) por ne te njejten kohe dhe ne morrem dhe trashegimine (Gjoni 3:16)
Citim:
"Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin(Jezusi vdiq qe te na linte nje testament), qė, kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme."


keto jane arsyet. Tani pyetja ime per ty qe e quan veten ateist, per ēfare je ateist?


Postuar nga selma datė 15 Nëntor 2004 - 13:34:

u.s.a600 ju thoni se Zoti eshte mashkull gje qe per mua nuk eshte aspak e drejte.dhe qe jezusi ka thene se nese me keni pare mua keni pare Zotin.jezusi ka pas qene thjesht nje profet i cili permbushi misionin e vet ashtu si te gjithe profetet e tjere perpara tij dhe jo nje bir i Perendise.beni mire te mos thoni fjale te cilat vete jezusi nuk i ka thene.se si eshte ZOTI kete e di me se miri vet AI.nuk na ka ngel ne ne dore me paragjykuar pasi nje gje te tille me sa di une nuk e kane dit as profetet.tung


Postuar nga friend datė 15 Nëntor 2004 - 20:57:

pergjigje

zoti ne fillim sipas shembellimit te tij krijoj mashkullin dhe femra nuk ekzistonte.me pas per shkak se te gjitha qeniet e tjera zoti ju beri shoqe pra femer atehere edhe njeriut i krijoj gruan dhe nga brinja e tij.prandaj thote zoti gruaja le babane e nenen e martohet me burrin.ne fillim nuk ka patur femer.


Postuar nga selma datė 16 Nëntor 2004 - 08:16:

FRIEND,e lexova mesazhin tuaj dhe me thene te drejten nuk e kuptova mire.ju doni te thoni se ZOTI eshte mashkull???vertete ZOTI krijoi adamin(ademin)te parin dhe pastaj shoqen e tij,por kjo nuk do te thote aspak qe AI eshte mashkull.nqs per gjera te tjera mund te imagjinosh,per ZOTIN kurresesi nuk mund te behet nje gje e tille.flm dhe gjithe te mirat.


Postuar nga Indrit datė 16 Nëntor 2004 - 08:31:

Pershendetje!

Fillimisht ju uroj gezuar Bajramin dhe me pas dua te them se Zoti nuk arihet te besohet apo gjukohet me imagjinata.
Ne nje varg kuranor thuhet:"Asgje nuk ka si ai Ai eshte Degjuesi Shikuesi..."
Pra megjithese permendet degjimi e shi8kimi por kjo nuk do te thote qe Zoti ka veshe ashtu sio edhe ne.
Degjimi me veshe apo shikimi me sy jane ligje qe domonojne per krijesat por ama krijuesi nuk ju neneshtrohet te njenjtave ligje.
Pra Zoti eshte nje degjon sheh nuk ka lindur ke , nuk eshte i lindur, eshte krijues por jo i krijuar, eshte i perjetshem dhe jo i p-erkohshem si ne....
Poashtu Zoti nuk ka gjini as femerore as mashkulore as femerore, nese ka njerez qe mendojne se Ai eshte mashkull gabojne pasi konceptojne duke perdorur imagjinate e cila nuk eshte aspak efikase ne perceptimin e qenies me te larte.
Po ashtu nuk eshte as femer.
Ne tekstet kuranore Kur referohet per Zotin duket sikur ti drejtohet vetem meshkujve psh kur thote: O ju besimtare, u ju njerez etj. por kjo sdo te thote qe ai ju drejtohet vetem meshkujve por eshte specifika e gjuhes arabe ne ate menyre ashtu sic eshte edhe metodika e ndertimit te gjuhes shqipe. Psh. kur deputeti vjen te kerkoje votat thote: Te nderuar zgjedhes... mos kjo duhet te kuptohet se ai i drejtohet vetem meshkujve?
jo aspak nuk i drejtohet atyre por eshte ndertimi i tille i gjuhes sone.
Kaq per sot shkurtimisht meqenese jam edhe i zene.


Postuar nga selma datė 16 Nëntor 2004 - 08:45:

gezuar Fiter Bajramin Indriti2004 dhe gjithe muslimanet kudo ndodhen.Allahu na e pranofte agjerimin dhe na shperblefte per ate inshallah e na befte prej banoreve te xhenetit firdeus.e mbeshtes mendimin tuaj dhe jam shume e sigurte se nje mendje e shendoshe nuk e pranon kurre arsyetimin se Zoti eshte mashkull.inshallah na ben Allahu te hajrit dhe na i jep mundesine qe ta shohim Ate ne pamjen e tij origjinale pasi te jete bere gjykimi.lus Allahun,Zotin e gjithesise,1 dhe te pa shoq qe te na ruaj nga denimi i varrit dhe i zjarrit se me te vertete eshte i hidhur.amin.selam


Postuar nga Star datė 22 Nëntor 2004 - 01:52:

pssss

citim --------------------------------------------------------------------------------
"Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin(Jezusi vdiq qe te na linte nje testament), qė, kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." I_krishter me qe jezus qenka i biri zotit po gruja zotit kush eshte


Postuar nga déją-vu datė 23 Nëntor 2004 - 21:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha selma
gezuar Fiter Bajramin Indriti2004 dhe gjithe muslimanet kudo ndodhen.Allahu na e pranofte agjerimin dhe na shperblefte per ate inshallah e na befte prej banoreve te xhenetit firdeus.e mbeshtes mendimin tuaj dhe jam shume e sigurte se nje mendje e shendoshe nuk e pranon kurre arsyetimin se Zoti eshte mashkull.inshallah na ben Allahu te hajrit dhe na i jep mundesine qe ta shohim Ate ne pamjen e tij origjinale pasi te jete bere gjykimi.lus Allahun,Zotin e gjithesise,1 dhe te pa shoq qe te na ruaj nga denimi i varrit dhe i zjarrit se me te vertete eshte i hidhur.amin.selam


Na merzitet vertet.

Me gjithe hapesiren qe keni ne dispozicion,nuk ja lini mangut vetes mundesine te shurrosni mbi ēdo teme duke ju larguar qellimit fillestar.Jane kthyher shumica e temave ne ''pershendetjet nga ekrani''.

Mos valle duhet te postoj tek ''Lajmerimet'' ?


Postuar nga volter datė 24 Nëntor 2004 - 12:51:

Re: pssss

Citim:
Po citoj ato qė tha Star
citim --------------------------------------------------------------------------------
"Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin(Jezusi vdiq qe te na linte nje testament), qė, kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." I_krishter me qe jezus qenka i biri zotit po gruja zotit kush eshte



te shkruaj nje budallellek

Nuk do te ishte edhe aq budalla zoti qe te sakrifikonte te birin e tij per nderin e krijesave......., dhe ....., prandaj ne jemi ateiste

a mundet dikush prej jush te sakrifikoje te birin e vet per nderin tim...hajt kush eshte ai hero i zotit...le ta beje nje gje te tille??!!

Leksion per insOmnia

Zoti nuk eshte as mashkull as femer, po ai ka nje forme krejtesisht tjeter nga ne, se po te kishte formen e njeriut mashkull apo femer, ai do te duheshte te, dashurohej,(ME KE VALLE?!), te martohej, dhe te lindte nje familje te vetme, dhe atehere nuk do quheshte zot, po do te quheshte njeri...

nuk ju lodhe me teper...


Postuar nga lako datė 09 Dhjetor 2004 - 19:45:

Re: Re: pssss

Citim:
Po citoj ato qė tha plloshtani


te shkruaj nje budallellek

Nuk do te ishte edhe aq budalla zoti qe te sakrifikonte te birin e tij per nderin e krijesave......., dhe ....., prandaj ne jemi ateiste

a mundet dikush prej jush te sakrifikoje te birin e vet per nderin tim...hajt kush eshte ai hero i zotit...le ta beje nje gje te tille??!!

Leksion per insOmnia

Zoti nuk eshte as mashkull as femer, po ai ka nje forme krejtesisht tjeter nga ne, se po te kishte formen e njeriut mashkull apo femer, ai do te duheshte te, dashurohej,(ME KE VALLE?!), te martohej, dhe te lindte nje familje te vetme, dhe atehere nuk do quheshte zot, po do te quheshte njeri...

nuk ju lodhe me teper...


e meshtes plotesisht mendimin e plloshtanit

kto jane te gjitha fjal te kota
si mund te besoni ne dicka qe nuk e keni pare fare
tju them une jam bos dhe ju do besoni pa fakte
une do isha i lumtur ta shifja njeher zotin atehere do thosha qe zoti egziston po skam si i besoj fjaleve te kota te robve


Postuar nga Luarasi datė 18 Janar 2005 - 23:19:

Simbas logjikes Zoti duhet te jete ai qe permban cdo konfiguracion te mundshem ne univerz. Qe nga atomet deri ne galaxit e largeta, qe nga amebat e deri ne gjith speciet e detit dhe te tokes duke perfshir njeriun, qe nga perendite e Olimpit e deri te dhiata e re dhe Kur'ani. Njerzit nuk ishin organizmat e pare ne Toke por ishin amebat te cilat nuk kane gjini mbasi jane nje njeqelizore. Po te ishte Zoti nje dhe po te ishte mashkull do te ishte e pa logjikshme, mbasi ai do te ishte i vetmuar, sikur edhe te jetonte ne nje super dimension qe neve nuk mund te na i kape imagjinata. Te dymbedhjete perendite e Olimpit dhe kultet shume te lashte pellazgjike, perbejne jo vetem sistemin me te bukur te adhurimit, por edhe te vetmin qe mbeshtet ne logjiken e paster, ne kundershtim me fete e njohura qe mbeshteten tek besimi.


Postuar nga vlashi datė 19 Janar 2005 - 18:03:

C'do njeri eshte i lirshem te mendoj te veten.Por une them kush eshte ai i cili ka arritur te kuptoi planet e Zotit per njerzimin,ose ne pegjithesi.Une mund te shkruaj shume,por nuk do te kuptosh.Te Bibla (Zbulesat 1) po ta lexoni do te shikoni si ishte gjendjia shpirterore e apostullit Gjon ne ato momente.Dhe me tej shkruhet qe kjo zbules,u ipet sherbertorve te Perendise.Tani nje sherbetore i neshtrohet zotrise se tij,dhe ky zotri i jep ti kuptohet sherbertorit besnik.Tani nje gje te fundid,Zoti neper mjet profeti Isaia tha:Mendimet e juaja nuk jane mendimet e miat,gjithashtu dhe udhet emia, nuk jane te juajaandaj mos u perpiqni qe mendimet e juaja ,ti afrohen apo te bashk barazohen,me mendimet e Perendis.


Postuar nga friend datė 20 Janar 2005 - 12:08:

juve jeni filozof te padijes

njerezve ne pergjithsi ju pelqen te japin opinione edhe per gjera te cilat nuk i njohin mire dhe marrin persiper te percaktojne opinione ne nje menyre te cregullt dhe te nisur nga instikti i fantazise.kur njeriu nuk di kur nuk eshte i informuar ose te lexoje ose te mos lexoj cfare thuhen por jo te marri persiper sqarime per te cilat nuk ja ka haberin dhe per me teper te thellohet ne hipoteza pa baza.lerini fantazite boshe dhe behuni realist.per me teper mos hapni tema per te cilat nuk dini te formuloni as pyetje e jo me te debatoni.kaq kisha kush ta lexoj mos te nevrikoset por ta shohi me sy tjeter kete qe thashe.sa te rrosh do te mesosh perfshire ketu edhe veten time.mirupafshim ja kalofshi mire.


Postuar nga vlashi datė 22 Janar 2005 - 16:22:

kuptoeni

Njeriu gjithmone ka bere pytje nga me te shumta,dhe shume gjera deshiron ti njihen.Por si mumd te dime e te njohim shume gjera kur njeriu eshte krenare e me qafe te forte?U kerkua nje pergjigje nga ateisti dhe une dhashe te timen.Tani une besoi qe Prendia eshte i gjalle dhe fjala Tij eshte plot jete,prandaj dhe une jape pergjigje ,duke u bazuar ne Bibel.Une ve ne parim kete gje qe Krishti tha:Kerkoni me se pari mbreterine e Perendis dhe te tjerat do tu ipen shtesra ju ftoi te kerkoni mbreterin e Perendise,qe mendiet tuaja te hapen drejt urtesise, qe vjen nga Ati plot hire e te vertete.I dahur friend!Sa per sdtudiemet e mia po te them vetem BIBLA!

Frakenstain tha y gjera jane pa fund,nje eshte universi dhe e dyte eshte budallalleku i njeriut.:


Postuar nga Lacjani_07 datė 27 Janar 2005 - 15:43:

Star; doja te thonja mendimin tim .
Une mendoi qe zoti nuk ka grua.
Sepse nuk eshte krijese njerezore.
AI ESHTE SHPIRTE.QE NUK SHIKOHET VETEM ,CDO NJERI NE BESIMIN E TIJ E NDIEN.Pra eshte i pa prekshem i pa dukshem.
Ndersa ardhja e njerezimit eshte prej ADAMIT DHE EVES.
Dy njerezit e pare qe krijoi zoti .Lexo qe te dishe me teper ,sepse po te pyetesh ,cdo njeri do ta tregoje sipasmendjes se tije ,apo sipas interesit te tije.ZOTI KRIJOI BOTEN .NJERIUN,DHE VURI LIGJET E MIRA.
Kujto mire o njeri i shkrete,
Pse te ka fale zoti ne kete jete;
Nuk te ka dhane me hare e me pi
Sikur te ishe nji bagti;

As per gezim as mu madhnue,
Se ma aspak per me mekatnue.
Zoti ty te ka krijue vetem shpirtin
Me e shelbue.

Per me ecun mbare ne kete jete ,na dha zoti ligje te vertete,mbaj urdherimet qe te ka dhane ,pse ne to pshtimi e jeta jane.

1.Une jam zoti yt;Tjeter zot mos te keshe,e mos te adhurosh pose meje.

2.Mos e merr emnin e tenzot neper goje kot.

3.Shejtno diten e diel diten feste te urdhnume.

4.Ndero prinden tande.

5.Mos vra.

6.Mos kurvno.

7.Mos vidh.

8.Mos ban dishmi ne rrene.

9.Mos lakmo njeriun e huaj per te keq.

10.Mos lakmo kurrnjigja te huajen.


Postuar nga Star datė 29 Janar 2005 - 01:46:

lol

Laciani nuk edi sa e kuptove ti ate qe thash une , une thash qe ktu po thon jezu krishti esht i biri zotit prandaj ja bera pyetjen me ironi atit me qe qenka i biri i zotit po gruja zotit kush na qenka ? po me sa pash nuk e kuptove me gjith ate tani besoj se e kuptove


Postuar nga wydra datė 29 Janar 2005 - 10:49:

s'ka faj insomnia, qe ja keni bere temen si kembet e dhise

o star, po pse sipas teje femijet lindin vetem nga lidhjet martesore? S'ke degjuar ndonjehere ti qe prinderit e ndonje femije mos jene te martuar? Po deshe me dit kush eshte mami i Krishtit, ik lexo biblen

Kjo sa per pergjigje te asaj qe the lart, sepse nuk kam ndermend absolutisht t'u futem temave fetare


Postuar nga Pitkini datė 29 Janar 2005 - 12:10:

BOLL U MERZITA

Boll me keto bisedime, teorira. ZOTI NUK EKZISTON DHE PIKE..



****************
*
*
*
*
*
***************
*
*
*
*
*
***************


Postuar nga i_krishteri datė 10 Mars 2005 - 20:58:

Star

Arsyeja qė AI u quajt Biri i Zotit ėshtė se ka Frymėn e Zotit...

tė jesh Bir i Perėndisė nuk do tė thotė qė Perėndia tė ketė patur mardhėnie ma nėnėn tėnde por do tė thotė sepseFryma e tė SHenjtit tė ka rinovuar pėrbrenda dhe banon nė ty...ose ndryshe mund tė quhet: "Tempulli i Frymės sė SHenjtė".

dhe kur thotė pėr Jezusin Bir i Zotit, do tė tregoj natyrėn njerėzore tė Tij(se Ai ėshtė 100% njeri nė mishė) dhe ngaqė Fryma e tė Shenjtit zbriti nė tė atėherė tregon se ėshtė 100% Perėndi nė Frymė. Dmth 100% njerėzor(dhe njerėzit nuk mund tė quhen Perėndi por mund tė jenė Bijtė e Perėndisė) dhe 100% Frymor(se ishte Zoti vet sepse ai nuk kishte njė frymė tjetėr brenda tij veē Frymės sė SHenjtė)...dmth I Shenjti erdhi me trup pėr tė treguar shembullin se AI edhe pse ishte Perėndia, nuk i pėrdori aftėsitė e Tij kur ndodhej nė vėshtirėsi por donte qė ashtu si vuajti dhe atė rrugė qė bėri AI, ta bėjmė edhe ne pėr tė patur njė mardhėnie me Perėndinė.

Zoti tė bekoftė


Postuar nga i_krishteri datė 10 Mars 2005 - 21:09:

Pitkini mos fol gjėra tė tilla. nqs ti nuk ke provuar dashurinė e Zotit dhe nuk e ke eksperimentuar nė jetėn tėnde, do tė thotė se nuk ekzistonė? kjo do tė thotė se ti nuk e ke gjetur pėr arsye tė paragjykimit tėnd ndaj tij...

provo hapi zemrėn Atij dhe do tė shikosh shumė gjėra qė nuk ke parė...

e ke kėrkuar ndonjėherė Zotin nė brendėsi tė zemrės sate duke iu pėrulur dhe duke hequr paragjykimet dhe hironinė ndaj tij? nqs nuk e ke bėrė, tė kėshilloj qė ta bėsh dhe do tė shohėsh...do tė mė kėrkosh tė mė falėnderosh kur ta bėsh....


jo sepse nuk e ke gjetur ti qershi gjatė dimrit dhe qershi nuk gjatė dimrit...shikoj gjėrat dhe mos kėrko ti llogjikosh me mendje shumė gjėrat e Zotit por kėrko qė tė shikosh veprat e Zotit dhe ti kuptosh dhe ti pranosh...asnjė nuk lind i krishterė(besimtar) por bėhen duke vepruar nė kėtė formė...nejse unė e di qė Zoti ka pėrgatitur pėr ty njė plan...Zoti tė bekoftė..

do tė lutem pėr ty qė Zoti tė tė bekojė dhe tė tė udhėheqi....

paqja e Perėndisė qoftė me ty


Postuar nga Amstel datė 31 Mars 2005 - 19:05:

pitkini i krishteri ka mese te drejte nese nuk eksisztonte zot nga u krijuan gjithe keto krijesa kjo toke,det,etj etj.
a mund te ma shpjegosh ti?


Postuar nga Pitkini datė 02 Prill 2005 - 09:58:

Ju besimtaret gjithmone thoni se ka nje krijues. Dhe pyetjes se si u krijua jeta, lenda etj ne kete univers ju thoni e krijoi krijuesi(ZOTI). Atehere une bej nje pyetje te rendesishme:
PO ZOTIN KUSH DREQIN E KRIJOI?

Ju do te thoni: Zotin nuk e ka krijuar ndonjeri se ai gjithmone ka ekzistuar.
Dhe une them: EDHE UNIVERSI, jeta ne DISA (sepse ne kete univers te madh nuk mund te jete vetem ne nje vend qe i jane ofruar kushtet e jetes si TOKA) planete GJITHMONE KANE EKZISTUAR.

Pra mos harxhoni kohe kot me fene dhe beni cdo gje me vullnetin tuaj.
FEJA ESHTE VETEM PER TE MJERET, KEQFORMUARIT, per ata qe nuk ia dalin dot...

Bye gjithe te mirat. "ZOTI JU BEKOFTE"


Postuar nga kontinenti datė 02 Prill 2005 - 15:46:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Pitkini
Ju besimtaret gjithmone thoni se ka nje krijues. Dhe pyetjes se si u krijua jeta, lenda etj ne kete univers ju thoni e krijoi krijuesi(ZOTI). Atehere une bej nje pyetje te rendesishme:
PO ZOTIN KUSH DREQIN E KRIJOI?
Ju do te thoni: Zotin nuk e ka krijuar ndonjeri se ai gjithmone ka ekzistuar.
Dhe une them: EDHE UNIVERSI, jeta ne DISA (sepse ne kete univers te madh nuk mund te jete vetem ne nje vend qe i jane ofruar kushtet e jetes si TOKA) planete GJITHMONE KANE EKZISTUAR.
Pra mos harxhoni kohe kot me fene dhe beni cdo gje me vullnetin tuaj.
FEJA ESHTE VETEM PER TE MJERET, KEQFORMUARIT, per ata qe nuk ia dalin dot...
Bye gjithe te mirat. "ZOTI JU BEKOFTE"
[/QUOTE


Pitkino, edhe un jam dakort me te krishterin. Aty lart ke permendur Universin. Po a e di ti se po te mos ishte Fuqia Madhore ky Univers do te shkatarrohej.Me qe i je hedhur shkences,vete shkenca e pranon kete gje qofte edhe me Galaksine tone.
Nuk eshte e vertete ajo qe ke thene se besimi tek Zoti eshte vetem per te mjeret.Une do te thoshja se , mosbesimi tek Zoti eshte vetem per te mjeret.
Cdo president amerikan kur fillon presidencen e tij,betohet tek Zoti, por nje president amerikan, nuk besoj se ben pjese tek te mjeret.Ndoshta ti do te thuash se e ben per sy e faqe. Atehere po te dishe mire jeten e presidentit Nikson, do ta kuptosh shume mire se Ricard Nikson asgje nuk bente per sy e faqe kur betohej tek Zoti apo kur fliste per Zotin.


Postuar nga Pitkini datė 03 Prill 2005 - 13:08:

SIPAS teje po te mos bente betimin para zotit. A do ta donte ate nje popullbesimtar? A do te ishte ai president?
Por ka raste qe dhe ndonje president beson ne zot.
Gjithe te mirat. Zoti ju bekofte


Postuar nga kontinenti datė 03 Prill 2005 - 19:59:

Citim:
Po citoj ato qė tha Pitkini
SIPAS teje po te mos bente betimin para zotit. A do ta donte ate nje popullbesimtar? A do te ishte ai president?
Por ka raste qe dhe ndonje president beson ne zot.
Gjithe te mirat. Zoti ju bekofte


Po pra...por nuk jam dakort me ty kur thua se;besimi tek Zoti qenka vetem per te mjeret !
Kjo nuk eshte e vertete !


Postuar nga Keni datė 04 Prill 2005 - 00:42:

Citim:
Po citoj ato qė tha Pitkini
SIPAS teje po te mos bente betimin para zotit. A do ta donte ate nje popullbesimtar? A do te ishte ai president?
Por ka raste qe dhe ndonje president beson ne zot.
Gjithe te mirat. Zoti ju bekofte


Pitikini:
Kontinenti ta ka shpjeguar bukur deri diku. Edhe ti qe pretendon te kunderten e besimit je ne shpirt nje besimtar. Me shprehjen "Zoti ju bekofte" tie verteton kete, Panvarsishte se truri jot i ndikuar nga e keqja flet ndryshe..
Gjithsesi une te uroj dhe njekohseisht i lutem zotit qe te tregoj rrugen e drejt sa me shpejte.
Me respekt keni.


Postuar nga volter datė 18 Prill 2005 - 17:11:

Re: BOLL U MERZITA

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Pitkini
[B]Boll me keto bisedime, teorira. ZOTI NUK EKZISTON DHE PIKE..



po ti a ekziston? (si shok)


Postuar nga Amstel datė 20 Prill 2005 - 17:47:

pitkino une nuk te kuptoj pse te eshte ngulitur kaq keq ne koke ty qe nuk eksizton zot?megjithate secili mund te ket mendimet e veta edhe besimin e tij
KENI te foli tamam ti e the vet pavarishte qe nuk e kupton ose nuk do ta besosh.shendet zoti me ty


Postuar nga alkimisti datė 13 Shtator 2005 - 15:16:

Ateizmi Dhe Kritika E Tij

ATEIZMI DHE KRITIKA E TIJ

1. Rreth termit “Ateizm”

Termi ateizm ėshtė njė koncept filozofik qė tregon mendimin reaksionar ndaj tė besuarit nė egzistencėn e Zotit. Nė njė superfuqi tė pavarur nga fenomeni kohė. Superfuqi e cila ka krijuar dhe krijon gjithėsinė nga asgjėja, i jep formė asaj, e rregullon dhe vendos ligje nė tė. Nė saje tė kėtyre ligjeve u jep mundėsinė e tė jetuarit gjallesave.
Fjala ateizm rrjedh nga fjala greke “Theos” e cila ka kuptimin “Zot, Perėndi”. Dhe nga fjala “Theos” ka dalur botėkuptimi theism qė do tė thotė “Besimi nė Zot”. Ashtu si fjalėt “politikė” dhe “normal” kur marrin parashtesė n “a” bėhen “apolitik” dhe “anormal” qė tregojnė “tė mos qenurit politik”, “tė mos qėnurit normal”, gjithashtu pra edhe fjala “theism” kur merr kėtė parashtesė tregon “tė mos qenurit theist/mosbesimi nė Zot”.
Kėto ishin shkurtimisht kuptimet terminologjike dhe etimologjike tė fjalės atheism. Mirėpo nėse i hedhim njė vėshtrim mė tė gjerė, do vėrejmė se fjala “atheism” nuk ka qenė dhe nuk ėshtė e kufizuar vetėm me mohimin e ekzistencės sė Zotit. Ndjekėsit e kėtij betėkuptimi, pra ateistėt, mohojnė, refuzojnė, injorojnė, njohin si bestytni tė gjitha vlerat me burim fetar ose cdo gjė qė i pėrket fesė. Pra, do ishte mė e drejtė qė kjo fjalė tė ekuivalizohej me termin “a-fetarizėm”, madje nuk do ishte gabim edhe termi “anti-fetarizėm”.

2. Njė historik i shkurtėr mbi tė quajturit ateistė nė botėn Perėndimore

Historia na tregon se pėrvec atyre qė vetėquheshin ateistė, shumė mendimtar janė fajėsuar me ateizm, ngase kanė mohuar apo kanė shpjeguar pak mė ndryshė doktrinat e popullarizuara fetare tė periudhės sė tyre. Psh. Sokrati ėshtė quajtur ateist ngase refuzoi perėnditė e Greqisė sė Lashtė dhe ngase u drejtua nė njė lloj monoteizmi/tevhidi. Spinoza ngase fjalėn Zot e pranon si mė tė gjėrė se fjalėn “Jehova” ėshtė quajtur ateist. Fichte megjithėse ishte njė nga kundėrshtarėt e ateizmit, ai nuk ka mundur t’i shpėtojė etiketės ateist, sepse bėnte shpjegime tė ndryshme nga tradicionalia. Kėto dhe plot shembuj tė ndryshėm si me Galileon, Xhordano Brunon, Vaninin dhe tė tjerė tregojnė se nė botėn perėndimore nuk kishte ndonjė normė qė njė pėrson tė akuzohej ateist, por mjaftonte tė refuzonte apo tė pranonte ndryshė doktrinat tradicionale fetare.


ATEIZMI NE BOTEN ISLAME

Duhet tė theksojmė menjėherė se pėrpjekjet e bėra nga myslimanėt e parė nuk ishin ndaj ateistėve por kundėr politeistėve, mushrikėve, atyre qė besonin nė mė shumė se njė Zot. Nė Kur’an nuk vėrejmė ndonjė verset tė lidhur direkt me ateizmin. Gjė e cila na tregon se nė periudhėn e Profetit tė fundit, nė atė zonė nuk ekzistonte njė problem i tillė. Dhe ne e dimė se edhe idhujtarėt mekas besonin se idhujt ishin vetėm ndėrmjetėsues tek Zoti i vėrtetė. Pra, ata besonin nė Zot.
Ateizmi nė botėn islame kurrė nuk ka qenė njė problem serioz. Ngase nuk ka lindur dhe nuk i janė dhėnė mundėsitė tė zhvillohej nė sistemin e besimit islam. Pėr kėtė arsye, nė literaturėn islame nuk gjindet ndonjė term ekuivalent qė tė ketė kuptimin e ateizmit. Por si terma tė pėrafėrta me fjalėn “ateist” janė fjalėt “kafir”, “zindik”, “mulhid” dhe “dehri”.
Besimi islam kėshillon besimtarėt tė distancohen nga akti i etiketimit tė tjerėve me terma si “mohues”, “i pafe”, “i devijuar”, etj. Jo aq sa nė botėn perėndimore, por edhe nė historinė islame nuk kanė munguar njerėz tė etur pėr t’i vulosur tė tjerėt. Fatkeqsisht, kėtė akt kaq me shumė pėrgjegjėsi dhe delikat vazhdojnė ta bėjnė edhe nė kohėt e sotme disa njerėz me njohuri tė mangėta apo tė gabuara islame tė dezinformuar pėr etikėn dhe kujdesin islam.
Imam Gazali thotė se besimtar quhet ai i cili beson nė tre pika: Tevhid, Nubuvvet dhe Me’ad. 1. Nė njėsinė e Zotit. 2. Nė Profeci. 3. Dhe nė Botėn Tjetėr. Duke marrė shkas nga ky mendim i kėtij dijetari erudit, ne mund tė themi se ateist mund tė jetė njė person qė mohon njėrėn nga kėto.

Ateizmi si njė problem filozofiko-teologjik mund tė analizohet nga disa prizma tė ndryshme. Si psh. Analizimi i rrymave ateistike, Analizimi i faktorėve burimor tė ateizmit dhe analizimi kronologjik i ateistėve. Ndėrsa ne e shohim mė tė pėrshtatshme qė kjo cėshtje tė shtjellohet nga kjo e fundit. Pra, tashi do pėrpiqemi tė analizojmė shkurtimisht mendimet thelbėsore tė ateistėve kryesorė.
Do e filloj me ateizmin pozitivist tė Ogys Komtit, duke vazhduar me ateizmin antropologjik tė Fojerbahut, ateizmi sociopolitik i Marksit, ateizmi psikanalitik i Frojdit, ateizmi ekzistencialist i Nices dhe Sartrit dhe pėr ta mbyllur me ateizmin ideologjik tė Enver Hoxhės dhe komunizmit shqiptar.


MENDIMET ATEISTIKE

1.Pozitivizmi i Komtit

Shekulli XVIII. Shėn Simoni dhe shokėt e tij ofrojnė njė ilac tė ri pėr shėrimin e plagėve tė thella tė njerėzimit: POZITIVIZMIN. Rryma qė mban kėtė sigėl, pranon si tė vėrtetė tė vetme shkencėn dhe pėrjashton cdo gjė qė nuk hyn nėn analizat shkencore. Pastaj kėto mendime i vazhdon filozofi francez Ogys Komti i cili vlerėson si frut tė fantazisė cdo dituri metafizike dhe teologjike. Ai, me njė botėkuptim evolucionist thotė se njeriu kalon tre faza dhe me kalimin e kohės piqet intelektualisht. Faza e parė ėshtė ajo Teologjike, e dyta Metafizike dhe e treta Pozitiviste. Sipas tij, cdo njeri fillimisht ėshtė brėnda botės teologjike, e cila do tė thotė, tė shpjegosh cdo gjė me shkak Perėndinė, Perėnditė apo shpirtin. Metafizika, qė pėrsėri sipas tij ėshtė “shpjegimi i gjithckaje me dukuri mbinatyrore” pėrbėn shkallėn e dytė qė pėrjeton njeriu. Ndėrsa grada mė e lartė sipas Komtit ėshtė periudha Pozitiviste. Nė tė cilėn njeriu dashje pa dashje largohet nga botėkuptimet “absurde”. Kėto mendime tė Komtit kanė ndikuar tek disa njerėz, mirėpo ai ėshtė pėrballur edhe me kritika serioze, madje edhe nga vetė ateistėt e mėvonshėm, si Sartri. Ogys Komti presupozonte se njerėzimi duke iu drejtuar shkencės/pozitivizmit do largohej nga feja dhe do zhvillohej. Me tė vėrtetė sot ka njė zhvillim marramendės si tekologjik ashtu edhe nė botėn e mendimit. Mirėpo, nė tė njėjtėn kohė edhe feja ėshtė nė gjallėrinė e saj maksimale. Tė gjithė shkencėtarėt e mėdhenj besojnė nė Zot bashkė me miliona njerėz. Pėrvec kėsaj, vėshtrimi qė i bėn Komti shkencės dhe fesė si dy pole tė kundėrta, ėshtė i pavlerė pėr sistemin e besimit islam. Feja islame jo vetėm qė kurrė nuk ka pasur ndonjė njollė me emėr “antishkencore”, ajo nuk ėshtė as a-shkencore. Ne tashmė po e shohim kėtė fakt me anė tė dokumentarėve, kryesisht tė Harun Yahya-s se si zbulimet e sakta shkencore po vėrtetojnė faktin mrekullor tė Kur’anit. Pastaj, myslimanėt pėrherė kanė kontribuar shumė pėr zbulimet shkencore, kanė nxitur pėr edukimin e lėndėve egzakte dhe kanė ruajtur dhe zhvilluar mendimin filozofik, sociologjik dhe psikologjik sa qė tashmė shumė shkencėtarė perėndimorė nuk e fshehin se rilindja perėndimore ėshtė dhuratė e botės islame.

2. Ateizmi Antropologjik i Fojerbahut

Fojerbahu studion dy vite teologji. Pasi merr njė lėkundje nė besim, kalon nė filozofi. Ishte njė nga nxėnėsit e Hegelit. Pėr arsye tė mendimeve tė tij materjaliste pengohet nė karieren e tij akademike. Ai, vecanėrisht ndaj konceptit “Zot” mban njė qėndrim tė ashpėr. Sipas tij, koncepti “Zot” ėshtė pasojė e reflektimit jashta tė natyrės sė vetė njeriut. Ai thotė se besimi i njeriut nė Zot ėshtė pėrgėnjėshtrim i identitetit tė vet, tjetėrsim nga vetvetja dhe varfėri. Sepse nė kėtė rast njeriu vlerat e veta ia dedikon/jep dikujt tjetėr. Sipas tij, besimi nė Zot si dhe koncepti “Zot” shfaqet, formohet nė psikologjinė njerėzore me kalimin e kohės. Ky ėshtė njė pohim i shumėpėrdorur prej shumė ateistėve. Mirėpo kėtė mendim e kanė refuzuar mjaft filozofė. Kėta tė fundit kanė thėnė: besimi nė Zot ėshtė pjesė e natyrės sė njeriut dhe kjo vjen nga lindja e njeriut. Psh. Dekarti ka thėnė se nė thelbin e njeriut ndodhet mendimi i njė zoti tė pėrsosur, kėtė mendim qė njeriu e sjell nga lindja e ka vendosur vetė Zoti. Dhe sipas Dekartit ky ėshtė argumenti mė i bukur pėr egzistencėn e Zotit. Pėrvec filozofėve, tashmė edhe vetė shkenca e ka vėrtetuar se njeriu ndjenjėn e tė besuarit nė Zot e bart qė nga lindja. Revista angleze TIME, nė nėntorin apo dhjetorin e kaluar 2004 nė faqen e parė shkruante: “The Gen Of God/Geni i Zotit”. Bėnte fjalė pėr njė studim tė bėrė nga njė shkencėtar-biolog anglez, i cili hedhte tezėn se kishte zbuluar qė tek cdo njeri gjindej njė gen qė nxiste besimin nė Zot. Ky zbulim u bė shkak i mjaft diskutimeve nė Amerikė dhe nė Europė. Pėrderisa njeriu kėtė gen e mban me vete qė nga lindja, kush ia vendosi nė trupin e tij? Besoj se pėrgjigjen mė tė bukur kėsaj pyetjeje ia jep Dekarti kur thotė: “kjo ėshtė sikur firma e njė piktorit qė hedh nė cepin e pikturės sė tij pėr tė treguar se ėshtė i zoti i asaj vepėr.”

3. Ateizmi sociopolitik i Marksit

Botėkuptimi i Marksit ėshtė njė reaksion ndaj sistemit kapitalist Perėndimor. Kėshtu qė, pėr tė kuptuar Marksin duhet tė kemi parasysh gjėndjen e popullit Perėndimor gjatė dy shekujve tė fundit dhe mendimet e tija duhen vlerėsuar pikėrisht nga kjo korrnizė.
Marksi ashtu si Ogys Komti ėshtė interresuar pėr gjėndjen e popullit dhe ka dashur ta riformojė gjėndjen politike dhe ekonomike pasi ka vėrejtur probleme. Ai vėren se klasa borgjeze duke pasur nė duar mjetet prodhuese po ushtronte dhunė ndaj klasės puntore-proleteriane. Duhej t’i jepej fund kėsaj pabarazie dhe padrejtėsie. Sipas Marksit, rruga mė e shkurtėr pėr tė realizuar kėtė ishte; tė sillej nė pushtet njė klasė punėtore, si do si tė jetė. Pėr kėtė, sipas marksistėve, edhe dhuna mund tė pėrdorej.
Sipas Marksit, nuk ėshtė e thjeshtė sa duket t’u merret bergjezėve nga duart fuqia prodhuese. Sepse ata posedojnė armė tė fuqishme. Njėra nga kėto armė ėshtė feja. Kėshtu, sipas tij, feja e cila pėrdorej si mjet pėr tė shtypur dhe shfrytėzuar njerėzit duhej eliminuar. Feja bėnte detyrėn e opiumit.
Marksi duke i dhėnė fesė njė rol mpirės, opiumi, pėrvojėn njerėzore ėshtė munduar ta shpjegojė me njė teori tė vetme: idealet, personalitetin, besimin, sjelljet dhe karakterin i njeriut e ka zbritur nė pėrbėrjen e tij materiale. Sa do qė pati pėrpjekje tė mėdha, nuk pati sukses dhe marksizmi nuk mbeti i qėndrueshėm. U morėn disa suksese politike, mirėpo nuk mundėn t’ia heqin nga zemra njerėzve besimin nė Zot.
Sipas Marksit, tė besosh nė Zot do tė thotė tė pėrkrahėsh klasėn borgjeze, tė punosh pėr tė. Faktikisht, nė perėndimin e shekullit 19, 20 mund tė hasim nė disa pika qė mund t’na bėjnė t’mendojmė se ka tė drejtė Marksi. Mirėpo ai gabon kur e pėrgjithėson kėtė. Perėndimi dhe kultura perėndimore nuk ėshtė njė shembull i pėrgjithshėm pėr t’gjithė njerėzimin. Cdo njeri duhet ta dijė se njė popull mysliman ideal nuk mund tė jetė kurrė kapitalist. Kjo nuk pėrputhet me etikėn islame. Feja islame qė nė ditėt e para ka qėndruar pranė atyre qė u ėshtė bėrė padrejtėsi. Ėshtė bėrė jelek shpėtimi pėr tė shtypurit, tė pėrbuzurit dhe tė dobėtit. Kėtė mund ta shohim si tek personaliteti i Profetit tė fundit Muhammed, ashtu edhe tek pasardhėsit e tij.
Pra, shqetėsimi i Marksit pėr fenė nuk ka vlerė pėr besimin islam. Mendimet e tija janė tė lidhura ngusht me politikėn dhe gjėndjen e popullit ku ai jetonte. Marksi tė gjitha fetė i vė nė njė peshore. Nganjėherė jep shmebuj nga historia islame. Por disa shembuj tė shtrembėruar nga realiteti, tė shkėputur nga prapaskenat dhe nga kushtet sociale, ekonomike dhe kulturore. Ėshtė mė se normale pėr njė njeri si Marksi qė mban qėndrim ideologjik pėr historinė tė thotė se “Islamizmi i shpall jashtėligjit tė gjithė tė tjerėt dhe krijon gjėndjen e armiqėsisė tė vazhdueshme midis myslimanėve dhe jomyslimanėve.” Harron Marksi se paraardhėsve bashkėfetar tė prindėrve tė tij, hebrenjtė ndėrkohė qė ekzekutoheshin, dėboheshin dhe interrnoheshin gjithandej ishte shteti islam Andaluzian ai qė u hapi dyertė pėr tė dhe qė jetuan me shekuj me rrallė nė harmoni. Pastaj pėrsėri hebrenjtė ishin ata qė gjetėn mbėshtetjen e supėrfuqisė Osmane, madje –sa pėr kuriozitet- 400 familje hebreite Osmanėt dėrgojnė nė Shqipėri pėr tė gjallėruar tregtinė shqiptare. Sikur islamizmi tė ishte ashtu si pohon Marksi dhe marksistėt, nė Turqinė e sotme me 99% myslimanė nuk do ishin mbi 400 kisha e po aq sinagogė tė ndėrtuar qė nga periudha Osmane. Nė fenė islame nuk ka dhunė! Nuk pranohet besimi i imponuar.

4. Ateizmi Psikanalitik i Frojdit

Nė kohėt moderne disa psikologė me nė krye Frojdin janė munduar tė hedhin poshtė besimin nė Zot duke pėrdorur metodat e psikologjisė, gjė e cila nuk ėshtė nga objektivat e kėsaj fushe. Kėshtu, dashje pa dashje kanė treguar njė qėndrim ideologjik nė emėr tė shkencės.
Si do qoftė, Frojdi dhe tė tjerė qė mendonin si ai kanė bėrė mjaft studime tė dobishme tė pamohueshme lidhur me gjėndjen shpirtėrore tė njeriut. Ndėrsa ne lidhje me besimin nė Zot janė treguar me paragjykime dhe kanė arritur nė pėrfundime tė gabuara.
Menjėherė dua ta theksoj njė nga gabimet e tij. Ai studion fetė primitive Afrikane dhe fenė e Greqisė sė Lashtė dhe pėrfundimet qė nxjerr nga ato i pėrgjithėson me tė gjitha fetė e tjera. Kur cdo besimtar monoteist i refuzon kėto besime dhe i kategorizon nė grupin e besimeve tė kota me plot bestytni. Konkretisht feja islame ėshtė kundėr totemizmave dhe fetishizmave qė ka studuar ky psikolog. Tė njėjtin gabim bėnte edhe Fojerbahu kur jepte shembuj nga mitologjia Greke duke menduar se tė gjitha fetė janė si pėrallat e Greqisė sė Lashtė.
Frojdi studion shqetėsimet psikologjike tė shfaqura tek pacientėt. Dhe ka hedhur hipotezėn se kėto shqetėsime rrjedhin nga dhuna e popullit, e ligjeve, e familjes dhe e fesė. Sipas tij, dėshirat janė shtypur dhe janė hedhur nė nėndėrgjegje si pasojė e kėsaj dhune. Kėto dėshira tė hedhura nė nėndėrgjegjen e njeriut dhe tė pangopura janė bėrė shkak tė shfaqen disa shqetėsime nė pėrbėrjen e njeriut dhe i ka nxitur ato pėr sjellje jonormale.
Frojdi, themelin e besimit nė Zot e ka kėrkuar nė lidhjen psikologjike midis fėmijės dhe babait tė tij. “Frika, preokupimi dhe ndjenja e fajėsimit qė njeriu pėrjeton nė periudhėn e fėmijėrisė janė faktorėt e rėndėsishėm qė kanė bėrė tė shfaqet besimi nė Zot” thotė Frojdi. Mirėpo ky lloj arsyetimi qė pėrdorte Frojdi pėr besimin nė Zot mund tė pėrdoret shumė lehtė edhe kundėr ateizmit. Xhelozia e fėmijės ndaj babait, frika nga ai, pėrpjekja qė tė shpėtojė sa mė parė nga pamundėsia e rezistimit tė dhunės sė ushtruar nga i ati mund ta drejtojė tė refuzojė ekzistencėn e Zotit dhe mund tė bėhet i pafe. Pra, metoda e pėrdorur nga Frojdi nuk duket e shėndoshė.

5. Ateizmi ekzistencialist i Nices dhe i Sartrit

Nice duke thėnė “Zoti vdiq, Atė ne e vramė” ka shprehur se donte njė jetė pa Zot. Vdekja e Zotit, sipas tij, ėshtė zhdukja dhe heqja e konceptit Zot nga mendja e njeriut. Atėherė, sipas Nices, njeriu do e rifitojė lirinė dhe krnarinė dhe pėrsėri ai vetė do e formojė identitetin e tij.
Parulla “Zoti vdiq!” ishte dhe akoma ėshtė njė parullė e shumė pėrdorur dhe e shumė pėlqyer nga shumė e ateistė dhe intelektualė si nė tė kaluarėn ashtu edhe nė kohėt e sotme. Tregohet kur nė kohen e Nices kjo fjalė e tij shkruhej gjithandej nga ithtarėt e tij. Nė njė mur tė madh shkruhej me germa tė mėdha “Zoti vdiq!” dhe menjėherė poshtė “Nice”. Pasi vdiq Nice, besimtarėt fshinė parullėn e ndjekėsve tė Nices dhe shkruajtėn: “Nice vdiq!” dhe poshtė parullės: “Zoti”, pėr tė treguar se kujt i pėrket vdekshmėria..
Sartri i ndikuar nga Nice ėshtė shprehur se qė tė jetė njeriu i lirė duhet tė mos ekzistojė Zoti. Sipas tij, nė se Zoti ekziston atėherė liri nuk ka. Sipas kėtyre mendimeve, kuptojmė se ata qė nuk besojnė nė Zot janė tė lirė. E vėrtetė ėshtė kjo? Pse, besimi nė Zot bėhet pengesė pėr liri?
Faktikisht si Nice ashtu edhe Sartri mė tepėr se tė hedhin poshtė besimin nė Zot, ata arsyetojnė nga aspekti etik se nuk duhet tė jetė Zoti. Pėrvec kėsaj, mendimet e Nices dhe tė Sartrit ne nuk duhet t’i mendojmė si kritika tė drejtuara fesė islame. Sepse “zoti” qė refuzojnė kėta tė dy filozofė, nuk ėshtė zoti i besimit islam. Edhe mendimet e tyre janė tė lidhura ngusht me realitetin e kulturės sė tyre. Projektet dhe idealet e tyre nuk duhet t’i mendojmė si norma universale.
Kėta tė dy, vecanėrisht Sartri kur tregon se pėr tė qėnė i lirė nuk duhet tė jetė Zoti, ai shton se nėse ka besim nuk ka as vlera morale. Pra, sipas tij, njė besimtar ėshtė i pamoralshėm. Kjo ėshtė njė hipotezė shumė e dobėt. Cdo fe predikon pėr moral, madje edhe fetė jo-hyjnore. Tashi, nėse njė pėrson qė beson nė Zot, nga ana tjetėr sillet edhe jomoralshėm kjo nuk duhet tė kėrkohet nė fe, apo tek Zoti, por tek vetė pėrsoni dhe kėto janė shėmbuj tė pėrjashtuar.

6. Ateizmi i Enver Hoxhės

Ky version ateistik nuk ka ndonjė specifikė qė tė emėrohet si njė lloj i ateizmit. Kėtė e rrallita mė shumė qė tė mundohem tė tėrheq sa do pak kureshtjen teleshikuesve.
Fryma ateistike e ushtruar gjatė regjimit komunist nė Shqipėri hyn nė Ateizmin Ideologjik qė e ka zanafillėn me Marksin. Ndėrsa nga vetė marksistėt ky ateizėm ėshtė quajtur “Ateizmi Shkencor”.
Enver Hoxha sa po kalon nė postin e sekretarit tė parė tė komunitetit qėndror, ai shpall si tradhėtarė mjaft klerikė. Sipas studimeve tė fundit, kėtė gjė ai e bėri ngase i shikonte si rivalė tė tij. Pastaj, ai ndoqi njė politikė me propagandė se feja ėshtė njė ndjenjė armiqėsore mes njerėzish, e cila nxit pėr tradhėti ndaj atdheut dhe pėr prapambetje dhe duke thėnė se gjoja populli vetė nuk e donte mė fenė, ai shpalli luftė tė hapur kundėr fesė. Prishi apo shndėrroj institucionet fetare dhe ndaloi rreptėsisht me vite tė tėra praktikimin e ritualeve fetare.
Nė shkrimet e Enver Hoxhės nuk shohim ndonjė kritikė tė mirfilltė qė i bėn fesė. Vetėm mė 1967, nė letrėn e drejtuar komiteteve tė partisė na bie nė sy njė vlerėsim i shkurtėr qė bėn nė lidhje me fenė. Ai bėn njė pyetje: “C’lidhje mund tė kenė ėndėrrimet e Muhametit me realitetin tonė tė shekullit tė 20-tė? Asnjė lidhje!” pėrgjigjet ai. Po mirė, i drejtohemi ne tani, cfarė lidhje mund tė ketė me shekullin tonė tė merret njė sistem si Dialektika e kopjuar nga Demokriti, nga shekulli 3-4 para erės sonė, nga ata njerėz qė shumica mendonin se hėna ėshtė rrotull djathi dhe qė gjuanin me shigjeta lart pėr tė acaruar perėnditė e tyre? Kjo u duket mė e arsyeshme??

Si pėrfundim mund tė themi se,
nga aspekti i besimit islam, pėrpjekjet e ateistėve janė tė pavlera. Teoritė e tyre janė jokoherente, irracionale, joobjektive dhe tė pamundshme qė tė pėrgjithėsohen. Ata nuk kanė hedhur poshtė asnjė nga vlerat dhe nga parimet e besimit Islam.


Postuar nga Prishtinasja_ datė 14 Tetor 2005 - 02:16:

Shkencateri ateist i brumosur me dituri eshte me i paditur se i padituri qe i beson Krijuesit te vet. Shkencetari ateist me tere diturine e tij prodhon dhe nderton mjete per shkaterrimin e njerezimit (pra sic keni siperpermendur disa emra te medhenje ) pra i sherbejne djallit per karierizmin e tij, ndersa besimtari nuk e ka ate force mendore te bene shkaterrimin e mases se gjere.

Ja se c'deklaron kirurgu dhe profesori i univerzitetit ne Paris, Dr. Mauricie Bucaille ( i cili eshte konvertuar ne Islam): "Sa me shume ecim perpara ne zhvillimin e diturise, posacerishte te asaj qe i perket pafundesise se vogel, aq me te theksuara jane argumentet ne favor te ekzistimit te Krijuesit. Por ne vend se para fakteve ekzistuese njeriu te pendohet dhe te perulet, ai perkundrazi mburret me kryelartesi. Ai eshte i autorizuar te perdhose tere popujt e botes dhe te talle cdo ide mbi Zotin, sikurse i nencmon te gjitha ato verejtje me te cilat ndeshet ne rrugen e vet djallezore, nese ata i jane pengese ne kenaqesite e tij (shtazarake) dhe ne deshiren e tij per deshmi. E ketille eshte shoqeria materialsite, e cila tani eshte ne ekspansion ne Perendim.... Nje fitues i Cmimit Nobel per mjekesi ne nje liber dedikuar publikut te gjere, ka paraqitur idene se materia e gjalle rastesisht dhe vetvetiu eshte krijuar prej disa pjeseve perberese elementare dhe se duke u nisur nga kjo materie e gjalle primitive, nen ndikimin e rrethanave te ndryshme atmosferike, jane formuar gjallesa te ndryshme per te arritur gjer te teresia e cuditshme cfare eshte njeriu. "Vertet ky fitues i Cmimit Nobel, qe i takon shoqerise materialiste, nuk eshte hic me teper se "materie e gjalle primitive". Ja pra, ky eshte shkencetari ateist, perfundoi deklarata e Dr. Maurice."

Eshte e ditur se njeriu eshte i pafuqishem ne krahasim me fuqine absolute te GjitheKrijuesit, sepse nuk eshte ne gjendje ta krijoje qofte dhe nje mize me nje krahe. Kete e verteton Kur'ani Kerim, ku thote: " Vertet, ata te cilet i adhuroni ju ne vend te Allahut, nuk mund ta krijojne kurrsesi as nje mize-edhe nese tubohen (te gjithe ata) per kete (krijimin e mizes)..."

Poashtu kirurgu dhe profesori francez, Dr. Maurice pohon: "Ate qe e lexojme sot ne Bibel eshte befasuese dhe e habitshme, qe para aq shume kunderthenieve e papajtueshmerive, ekxpertet e studimit te ketyre teksteve biblike, si dhe njohesit e argumenteve shkencore te Perendimit, ose shtihen se nuk dine per ato kunderthenie ose i zbulojne ato mangesi e provojne t'i fshehin me ndihmen e akrobacioneve dialektike, pra formulave apologjetike. Dhe me pas thekson: Kur'ani si lLiber Hyjnor zbriti per njerezimin si mrekulli me hipotezat e persosura te ligjeve te Gjithesise per brezat e ardhshem, qe ta besojne Kur'anin si fjale absolute te Gjithekrijuesit. Perndryshe Gjithekrijuesi ne Kur'an terheq verejtjen me keto fjale: "Ne do t'ua bejme atyre te mundshme qe te shohin argumentet Tona ne horizonte dhe ne veten e tyre deri sa t'u behet e qarte se ai (Kur'ani) eshte i vertete..."

Keshtuqe, shkencetaret ateist grumbullojne diturine e te diturve dhe mencurine e te mencurve ndersa ndaj vetes sillen si te marre.


Postuar nga Hektori datė 14 Tetor 2005 - 17:22:

Prishtinase kam shume dyshime per ate qe ke shkruar. Sepse shkencetari ateist nuk eshte e thene qe nuk beson, ai beson vec jo te zoti, por te arsyeja apo shkenca apo edhe te njeriu dhe forca e tij. Nuk eshte e vertete qe shkencetaret ateiste kane krijuar mjete arme per shkaterrimin e njerezimit. Por shume prej tyre i kane sherbyer shkences me punen e tyre. Shume shkencetare "besimtare" vazhdojne punen per ndertimin e armeve berthamore etj etj. Edhe nese pranojme per nje cast se jane shkencetaret ata qe ndertojne keto mjete kjo nuk eshte ne duart e tyre por ne doren e atyre qe udheheqin. Jana ata qe e drejtojne shkencen dhe punen e shkencetarit ne ate drejtim. Jane ata qe i perdorin keto arme. Pak gjera te keqija do beheshin sikur e keqja te mos behej ne emer te se mires.


Postuar nga Prishtinasja_ datė 17 Tetor 2005 - 01:40:

HEKTORI citoi: Nuk eshte e vertete qe shkencetaret ateiste kane krijuar mjete arme per shkaterrimin e njerezimit. Por shume prej tyre i kane sherbyer shkences me punen e tyre.

I nderuar, e verteta qendron ne argumentet e saj. Pa u futur me thelle ne kete ceshtje, te rekomandoj te shfletoni kete liber; Bibla, Kur'ani dhe Shkenca, autor, Dr. Maurice Bucaille. ("La Bible, Le Coran Et La Science".) Dhe jam e bindur nje truri te zgjuar, do i mjaftojne argumentet e qarta qe posedon ky liber.

P.S. Studiuesit e Bibles i shikojne shkrimet biblike duke i zbukuruar artificialisht me cilesite qe deshirojne ti kene, andaj dhe tekstet biblike jane elaboruar. Dhe Augustini i shenjte thoshte; Zoti nuk ka mundur t'i mesoje njerezit per ate qe nuk i pergjigjet realitetit, dhe keshtu Augustini i shenjte ishte i gatshem qe prej cdo teksti te shenjte te heq ate qe i eshte dukur se per kete arsye duhet hequr.

Dr. Maurice Bucaille (i konvertuar ne Islam) thekson: Pa ndonje paragjykim dhe me objektivitet te plote une se pari jam thelluar ne Shpalljen kur'anore duke studiuar shkallen e perputhjes se tekstit kur'anor me te dhenat e shkences bashkekohore. Nga perkthimi e kam ditur se Kur'ani evokon shpesh te gjitha llojet e fenomeneve natyrore, por kete e kam njohur shume turbullt. Por, pas nje shqyrtimi shume te kujdesshem te tekstit arab, kam mundur t'i regjistroj dhe me kete kam vertetuar se Kur'ani me te vertete nuk permban asnje pohim qe do te mund te diskutohej sa i perket pikepamjes se shkences se sotme bashkekohore.
Nje studim te tille e kam bere edhe per Beselidhjen e Vjeter dhe per Ungjijte, me te njejten objektivitet. Per te paren, nuk ishte e nevojshme aspak qe te shkohej me tej se libri i pare, "Zanafilla!, qe te gjenden pohime te papajtueshme me te dhenat e vertetuara ne menyre shume solide te shkences se epokes sone. Kur ungjijte hapen me gjenealogjine e Jezusit, qe jane dhene ne faqen e pare, menjehere futemi ne nje problem shume serioz, duke qene se teksti i Mateut, per kete ceshtje, eshte ne kundershtim te qarte me tekstin e Llukes dhe ky i fundit nuk perputhet me njohurite e shkences bashkekohore qe kane te bejne me moshen e njeriut ne Toke. Pastaj kem shembullin ku as perafersisht nuk e dime daten e perafert te paraqitjes se njeriut ne Toke, por jane zbuluar mbetje te veprave te njeriut te cilat pa kurrfare dyshimi jane me te hershme se mileniumi i dhjete i epokes se re. Keshtuqe vertetesia e tekstit biblik , i cili krijimin e njeriut e vendos 37 shekuj para eres sone, nuk mund te konsiderohet se eshte ne perputhje me shkencen. Mund te ndodhe qe shkenca ne te ardhmen do te mund te caktoje data me te sakta se keto tonat sot, por mund te jemi te sigurt se kurre nuk do te vertetohet se njeriu eshte paraqitur ne Toke para 5. 736 vjeteve, sic e thote kalendari hebraik i vitit 1975. Te dhenat biblike qe kane te bejne me moshen e njeriut ne Toke jane te gabuara. E keshtu shembullin e zbatimit te papritur te shkences ne studimin e nje Shkrimi te Shenjte, kontribut i njohurise profane bashkekohore per kuptimin me te mire te disa ajeteve kur'anore qe deri tash kane qene enigmatike edhe te pakuptueshem, e si te na habit kjo kur e dime se ne islam religjioni dhe shkenca gjithmone jane konsideruar binjake. E keshtuqe, kultivimi i shkences ka qene pjese e normave religjioze qe ne fillim; zbatimi i kesaj norme ka sjelle deri te hovi i cuditshem shkencor ne kohen e lulezimit te madh te civilizimit islam, me te cilin edhe vete Perendimi eshte ushqyer para Rilindjes. Dhe si pasqyre e se gjithes eshte perparimi i cili eshte arritur ne kohen tone ne saje te njohurive shkencore ne drejtim te shpjegimit te disa fragmenteve te Kur'anit, cilat paraqesin kulminacionin e ketij konfrontimi te Shkrimeve dhe te shkences.

Dhe jo rastesisht eshte konvertuar ne islam ky shkencetar francez Dr. Maurice, por eshte thelluar ne thellesine e Librave Hyjnore (Bibles dhe Kur'anit) sic e quan vete ky "Driten e zbulimeve shkencore bashkekohore". Dhe pasi e studioj me objektivizem te plote , ishte i mahnitur me Kur'anin dhe ligjet Islame, poashtu kishte ven re se deshmite e panumerta qe rrjedhin nga Kur'ani mbi te gjtiha fenomenet e Gjithesise, te cilat fenomene i vertetoi dhe po i verteton per cdo dite shkenca jone bahskekohore. Porse sic e thote dhe vete Dr. Maurice; prezantimi i Islamit dhe shpjegimi i Kur'anit ne opinionin boteror eshte bere ne menyre siperfaqesore dhe konservative duke u shtremberuar thelbi i tij, dhe jo vetem ne europe apo Amerike, por edhe nga disa vende arabe. Porse nga ana e perendimoreve shtremberimi i islamit dhe kur'anit kishin per qellim zhvleresimin e realitetit te Kur'anit si Liber Hyjnor duke e paraqitur ne menyre objektive permes metodave te pandershme, ndersa ne vendet islamike si pasoje e mungeses te studimit dhe te zbatimit te mirefillte te Kur'anit.

Nje pershkrim te shkurter ne vazhdim se cthote autori ne fjale per antiislamin ne Europe dhe Amerike: "Gjykimet krejtesisht te gabuara mbi Islamin qe jane plasuar dhe akoma plasohen ne Perendim, jane pasoje e mosnjohjes se tij dhe shpifjeve sistematike. Por me e renda nga te gjitha genjeshtrat e perhapura jane te pavertetat ne raport me faktet, sepse nese mashtrimet ne gjykim jane te falshme, prezentimi i "fakteve" kunder te vertetes nuk eshte i falshem... . Pikepamjet shkencore mjaft te theksuara te Kur'anit, ne fazen fillestare me kane habitur thelle, sepse gjer atehere nuk kisha besuar se eshte e mundur qe ne nje tekst te shkruar 14 shekuj me pare te gjej aq deshmi qe u perkasin tematikave te shumellojshme te absolutisht te mbeshtetura ne indikacionet e shkences bashkekohore. Ju qasa ketij studimi te teksteve (Bibles dhe Kur'anit) pa asnje paragjykim dhe me objektivitet te plote... Sikur shumica e njerezve ne Perendim edhe une kam mundur t'ia ruajt te njejtat ide te gabuara dhe aq shume te perhapura mbi Islamin deri ne ditet tona. Keshtu pra, e pranoj se isha nje injorant i madhe para se te krijoi per Islamin pikepamje cfare i kam sot, te drejta dhe objektive. Nese kam pasur pak ndikim apo kam hezituar me Kur'anin, atehere ka qene ajo cka me kishin mesuar ne rinine time; kurre nuk me flisnin per muslimanet, por vetem per muhamedanet, duke e theksuar posacerishte ate se eshte fjala per religjinoni te cilin e ka themeluar nje njeri, dhe i cili religjion nuk ka kurrfare vlere karshi Zotit... Ne asnje rast nuk ekziston as me i vogli kundershtim ne mes tekstit kur'anor dhe njohurive shkencore bashkekohore mbi krijimin e Gjithesise. Une e perseris ne konstatimin tim se qendrimet shkencore te Kur'anit jane deshmi se ne tekstin e tij nuk eshte futur dora e njeriut, por ai tekst eshte Shpallje Hyjnore per te cilin s'ka dyshim".


Postuar nga Prishtinasja_ datė 17 Tetor 2005 - 01:42:

... dhe ti, nese e quan vetem ndertimin e armeve berthamore shkaterrim, gaboheni shume.


Postuar nga misterioz datė 07 Qershor 2006 - 07:43:

Teme interesante.

...................................................................................................................
Ps. m.q.s. ka nja 10 muaj qe s'shkruan njeri thashe te them edhe une dy llafe.


Postuar nga imagjino_sikur datė 09 Gusht 2006 - 06:02:

Thumbs up I MODH!

KUR SHIKON VAGONAT LIND PYETJA KU ESHTE LOKOMOTIVA. POR KUR SHIKON LOKOMOTIVEN NUK PYETET KUSH E TERHEQ ATE! SEPSE AJO NUK TERHIQET, POR TERHEQ!
RRRRESSPEKTEE TALJONO


 
Trego 38 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.