Forumi Horizont Gjithsej 435 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 » ... E fundit »
Trego 435 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Filozofia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=124)
-- Zoti? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=6378)


Postuar nga volter datė 07 Dhjetor 2004 - 08:01:

Thumbs down

Indrito nuk te thash te komentojme mbi Kur'anin, dhe te ndeshemi me parimet e Librit, dhe jo te me udhezosh se cfare duhet te lexoj mbi fene, por te me keshillosh. UNE NUK DOJA TE FLISJA MBI FENE ISLAME, PO UNE DESHA SE BASHKU TE SHTROJME TRURAT TANE PER TE NENVIZUAR MBI ZOTIN...Te kaloj ketu, une e kam lexuar Kur'anin,jo krejt disa faqe, se eshte e pamundur t'ia nxjerresh kuptimin menjehere..., dhe kam kuptuar shume gjera te bukura, dhe aty nuk shoh veprime qe myslimanet po i permbahen asaj rregulloreje apo me mire thene kushtetuteje. Aty thote kur te nenshtroheni tek Zoti juaj, faluni me sinqeritet, ka njerez bejne NAMAZ dhe ia kepusin gjumit qe ne kohen e pulave...dhe bejne theshetheme, qe ta ngopin koken me hije te pluhrosura.Krejt boshe... U zgjata, kerkoj ndjese...

Une coroditem me Zotin, se Ai eshte qe te ve ne lufte, dhe ai eshte qe te nxjerr ne paqe, sikur te jep ne mendje se ne nuk e kontrollojme veten, po ne na kontrollon vetem nje fuqi qe ne nuk jemi ne gjendja ta kontrollojme as sot as kurre. Me kujtohet nje rast kur nje aktor ishte ne sken dhe interpretonte nje drame, dhe atij sikur iu turbullua truri dhe harroi tekstin, jo se ai deshi ta harroje tekstin, po i fluturoi truri diku larg dhe mbeti i akullt, c'beri ai, ia keputi pas perdeve dhe atje mori tekstin dhe lexoi, dhe iu pershtat rolit te duhur. Dikush ka shume floke (si une hahaah), e dikush s'ka fare floke ne koke eshte trap fare (qeros), e tani ketu secili prej nesh do te donte te kete floke, po ketu pyetet vullneti i vete Zotit etj, etj...Ja keto ishin shembujt qe une analizoj dhe perceptoj per Zotin... Ja per momentin ndodh nje aksident, ndodh qe yjet te mos ngaterrohen mes veti, ndodh vdekje, zenkash te lehta apo te forta me shtaze- shtaze...

hirushja bukur na tregoi nje tru, se ne duhet vete te arrijme ndergjegjen tone, duke lexuar, menduar, duke e lodhur trurin dhe te vime ne perfundim se Zoti eshte Ky, ose Ai... Edhe perse nuk mundemi ta gjejme formen e Zotit, dhe ta shohim, po me mire do te ishte te jepnim ca mendime per Te... Une nga eksperienca do te thoja se ne kete jete ka Zot (NJE), po per mua eshte shume enigme.... Ai eshte qe ve paqen, po dhe qe ve ne sprove njerezit me lufte dhe paqe....Ai te jep gjuhen, ai ta merr...Ai taj jep gjumin, ai te zgjon...

Po valle kur arrijme kundershtine mes veti, kush na jep?! do te thoshnit Vetja, mire, de mire etj etj

Ketu don shume mendje , mos harroni (shaka njerez)

Shkruhemi


  Gjithsej 435 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 » ... E fundit »
Trego 435 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.