Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »
Trego 435 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Filozofia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=124)
-- Zoti? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=6378)


Postuar nga volter datė 21 Tetor 2004 - 11:26:

Zoti?

Zoti eshte nje akt i paster, i falur nga vetvetja ne nje forme te persosur, ku nder tjerash nuk ka as gjini as atribute. Eshte krijues qe jeton pa influencen askujt, dhe qe eshte i perhershem; se nuk ha, nuk pi, dhe nuk shumohet, dhe nuk fle; se ai eshte natyra dhe mbeshtetja e te gjithe qenieve; se ai ekziston thelbesisht ne menyre participative dhe nonkupative....


Postuar nga Sunlight datė 21 Tetor 2004 - 13:55:

Smile Re: Zoti?

Citim:
Po citoj ato qė tha plloshtani
Zoti eshte nje akt i paster, i falur nga vetvetja ne nje forme te persosur, ku nder tjerash nuk ka as gjini as atribute. Eshte krijues qe jeton pa influencen askujt, dhe qe eshte i perhershem; se nuk ha, nuk pi, dhe nuk shumohet, dhe nuk fle; se ai eshte natyra dhe mbeshtetja e te gjithe qenieve; se ai ekziston thelbesisht ne menyre participative dhe nonkupative....


plloshtan, me pelqen menyra se si zgjedh fjalet per te shprehur fjalet adekuate qe i perkasin Krijuesit..ndoshta nga ana filozofike mund te shprehesh keshtu, por jane ca pikepyetje per mua,
-psh, "akt i paster'.??!!
-"Eshte krijues dhe jeton pa influencen e askujt" perderia eshte krijues ska sesi te influencohet nga dikush tjeter...
-Ai nuk eshte natyra, as koha as hapesira, eshte krijues i tyre..
Ekziston ne menyre transcedente dhe intranscedente, do shtoja, eshte Fillimi dhe Mbarimi i gjithckaje, eshte i pari dhe i fundit, eshte i Gjalle dhe i Perhershem,
Zoti ekziston, gjithmone ka ekzistuar, nuk eshte i krijuar.

Ai vetem ESHTE Perjetesisht!!!!!!!!!

pershendetje te sinqerta...


Postuar nga BluE_icE datė 21 Tetor 2004 - 16:55:

do shtoja atributet

ka nje personalitet jashtezakonisht te forte dhe sigurisht dhe atribute.
Eshte shume kompleks dhe i paimagjinueshem prej njerezve.


Postuar nga volter datė 22 Tetor 2004 - 09:48:

Wink

Zoti beri nje marreveshje me kafshet dhe se do t'u kerkonte gjakun e njerezve te cilet ato do te kafshonin dhe hanin.


Postuar nga Sunlight datė 22 Tetor 2004 - 13:31:

Wink Re: do shtoja atributet

Citim:
Po citoj ato qė tha BluE_icE
ka nje personalitet jashtezakonisht te forte dhe sigurisht dhe atribute.
Eshte shume kompleks dhe i paimagjinueshem prej njerezve.



BluE_ ice, rrofsh se me bere per te qeshur, nuk dua aspak te komentoj fjalet e tua, por "Ka nje personalitet shume te forte" sikur shprehet per njerezit dhe jo per qenie kaq te Larte Hyjnore sic eshte Zoti i Gjithesise, se cfare karakteri ka Ai, as ti dhe as une nuk e dime. Pastaj, Ai ska asnje nga ato atribute qe kemi ne njerezit, personalitet, karakter, kompleks, temperament etj te tilla, keto jane tipare vec per qeniet njerezore, keshtu nuk mund ti ngjisim Zotit te tilla atributesh..si mendon ti?

Ndersa persa i perket imagjinimit, ke te drejte, ne nuk mund ta imagjinojme, as qe mund t'i afrohemi imagjinates rreth Tij.

pershendetje Blue..


Postuar nga volter datė 25 Tetor 2004 - 12:47:

Zoti na ka dhene arsyen qe forcohet me moshen dhe qe na meson te gjitheve, kur jemi te vemendshem, pa pasione dhe pa paragjykime, se ka nje zot dhe se duhet te jemi te drejte...

Ata qe i kane mohuar Zotit fuqine per te gjalleruar qenien e panjohur te quajtur materie, u eshte dashur te tolerojne ate qe nuk kane guxuar ta privojne Zotin nga kjo fuqi, sepse eshte e padrejte te urrejme njeri-tjetrin per silogjizma.
Loku


Postuar nga Indrit datė 26 Nëntor 2004 - 13:53:

Pershendetje!

Me pelqejene menyren se si e atriboni Zotin duke e zveshur ate nga cilesite njerezore.
Por shume njerez duke u nisur nga nje llogjike qesharake mundohen qe zotin ta nenshtrojne perpara ligjeve njerezore.
Shikoni cfare pyetje ben miku i dikujt ketu ne forum pas nje debati te vogel.Ne na krijoi nje krijues po krijuesin kush e krijoi?

Miredita!
Fillimisht dua te them se e besoj Zotin me gjithe zemer dhe besoj se ai me krijoi ne formen me te bukur.
Nderkohe qe po dialogoja me nje shok timin mbi ceshtjen e krijimit ai me tha qe nuk besonte se egziston nje krijues.
AI midis te tjerash me tha:
Ju me thoni se cdo gje ka nje shkak pra, ndertesa deshmon se ka nje ndertues, piktura deshmon piktorin, gravura gravuesin... etj.
Po ashtu ju pohoni se perpikmeria ne natyre dhe krijimi i cdo gjeje deshmon egzistencen e Krijuesit qe i thoni Zot.
Deri ketu tamam, po a nuk me thoni ju atehere se kush e krijoi kete krijues?
A nuk eshte kjo llogjike qe perdorni nje argument kunder jush?

Atehere te nderuar po te ishit ne kete pozite so do te pergjigjeshit ju?
Miqesisht Fati.


Nderkohe qe kjo eshte nje pergjigjie qe ngjan shume me mendimet qe ju shprehni ketu me siper.

I themi Mikut tend qe Pyetja jote ėshtė e gabueshme - nė tė nuk ka asnje kontradite pėr pohimin tonė. Ti, sė pari, e pranon Krijuesin e pastaj pyet kush e ka krijuar Atė, duke ia nėnshtruar Krijuesin ligjeve tė cilat dominojnė nė botėn e krijesave. Kjo sofistika jote thuaj i ngjan kukullave tė cilat lėvizin me ndihmėn e zemberekut - spirales. Po qe se kundrohen (kurdisen)nė rrafshin e lėvizjes sė tyre, pason se edhe njeriu, i cili i ka bėrė, lėviz sipas parimit tė zemberekut. Sikur, me ndonjė rast, tė ishte e mundur t’u thuhet kukullave se njeriu lėviz me vetveten, do tė pėrgjigjeshin se kjo ėshtė e pamundur, sepse nė botėn e tyre ēdo gjė lėviz me ndihmėn e zemberekut. Kėshtu edhe ti, i kufizuar dhe i zhytur nė botėn vetjake ku ēdo gjė qė ekziston, domosdo parashtron Krijuesin, nuk po arrin tė kuptosh se Zoti ekziston vetvetiu.

Filozofi i njohur gjerman Emanuel Kanti nė veprėn e tij Kritika e mendjes sė pastėr ka zhvilluar idenė se me mendje nuk mund tė pėrfshihet e verteta e pafund. Sipas natyrės sė saj, mendja i arrinė vetėm partikularitė ndėrsa ėshtė e paaftė tė kuptojė tė ekzistuarit absolut siē ėshtė ekzistimi i Zotit. Ne e kuptojmė Zotin me ndėrgjegje (damīr) e jo me mendje (‘akl). Dėshira jonė pėr drejtėsi ėshtė dėshmi e ekzistimit tė sė drejtės, sikur qė ėshtė etja pėr ujė dėshmi pėr ekzistimin e ujit.

Aristoteli shumė mė herėt ka shtruar njė varg tė tėrė shkaqesh duke thėnė: karrigia ėshtė nga druri, druri nga trungu, trungu nga fara, kurse fara ėshtė nga mbjellėsi, qė nė fund tė tregojė se si numėrimi i tillė i shkaqeve medoemos shpie tek shkaku i parė. Shkakun i cili nuk ka nevojė pėr shkak, lėvizėsin i cili nuk ka nevojė pėr lėvizės, krijuesin i cili nuk ka nevojė pėr krijues, qė i pėrgjigjet tė kuptuarit tonė tė All-llahut xhel-le shanuhu.

Ibni Arebiu konsideron se nė pyetjen kush e krijoi Krijuesin aspak nuk duhet pėrgjigjur. Zoti e dėshmon ekzistimin dhe ėshtė jokorrekte me ekzistim tė dėshmohet Zoti. Drita e dėshmon ditėn e jo e kundėrta...

All-llahu nuk ka nevojė pėr dėshmi, sepse Ai ēdo gjė e dėshmon. All-llahu shfaqet nė ligjet, rendin, bukurinė dhe normat, nė gjethin e drurit, pendėn e palloit, krahun e fluturės, erėn e trėndafilit, kėngėn e bilbilit, lidhshmėrinė e yjeve, nė simfoninė e kozmosit. Sikur tė thonim se e tėrė kjo ėshtė krijuar rastėsisht, do t’i pėrngjanim njeriut i cili konsideron se me vetė hedhjen e shkronjave nė ajėr, prej tyre mund tė krijohet vargu nė tė cilin do tė gjenim njė poezi tė Shekspirit, do tė thotė poezi pa poet.

Kur’ani na liron nga shkoqitjet e kėtilla me njė dėshmi mjaft tė qartė dhe tė saktė:

"Thuaj: Ai All-llahu ėshtė Njė! All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė. As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė". (El-Ihlās, 1-4).


kjo teme gjendet ketu:http://www.forumihorizont.com/showt...=&threadid=6777
cdo te mire.


Postuar nga volter datė 26 Nëntor 2004 - 13:59:

Te lumte per shkrimin shefo!

Si miq qe jemi lejohet te flasim dic per kete?!

Ne shumicen e rasteve njerezve qe e besojne Zotin si nje krijues, i kam pyetur : A ESHTE ZOTI SHKRIMTAR DHE ARTIST...?! PERGJIGJJA E TYRE ESHTE SE TI, PLLOSHTAN JE I CMENDUR FARE..


Doja te te pyesja EDHE TY, CAR MENDIMI KE PER KETE?!...Ne car prizmi e sheh kete filozofi per Zotin?

Nderimet e mia,
plloshtani


Postuar nga Indrit datė 26 Nëntor 2004 - 20:14:

Plloshtani!

E di qe se kane shumje keq shoket qe te thone ashtu?
Nuk te them qe je i cmendur por je gabimetar.
Pse?
Sepse Dihet qe Zoti ka projektuar gjthcka ne qiej e toke poa ama ne nuk mund ti themi Atij:"INxhinier" pasi titujt , artist piktoj skulptor gjeneral etj jane per njerezit apo per krijesat dhe ne qe te dy pranuam me siper se Zoti nuk ju nenshtrohet ligjeve te krijesave te Tij ashtu sic nuk ju nenshtrohet njeriu ligjeve te kurdisjes ne ecje si kukullat.

E dyta shume njerez madje me pozite kane rene ne nje sere gabimesh mbi konbceptimin e Qenies me te larte.
Duke marre shkas nga disa vargje kuranore psh:"Dora e Zotit eshte mbi duart e tyre..."
Nga ky verset del qarte se Zoti ka dore por ato e teprojne duke e identifikuar me doren njerezore dhe thone ka edhe gishta, me pas vetvetiu lind pyetja sa gishta ka? pese apo me shume apo me pak, pasi une kam pare edhe dore me gjashte gishta!!!

Po ashtu Zoti thote:"Une jam degjuesi shikuesi"
Kjo tegon qe zoti degjon e sheh por ama nuk do te thote se Zoti posedon veshe edhe sy.
Ne besojme se Zoti shikon dhe degjon por nuki mund ti mveshim ate se ka sy e veshe pasi nuk dime asgje , zoti ka dashur te jete mister dhe ne nuk dime asgje perpos asaj qe ai na teegoi.
Zoti ne kuran thote:"Dhe ju nuk ju eshte dhene dije pervecse pak".
Indriti


Postuar nga Skarlet datė 05 Dhjetor 2004 - 12:16:

Zotin e shohim cdo dite por nuk e njohim!


Postuar nga volter datė 06 Dhjetor 2004 - 12:47:

Re: Plloshtani!

Citim:
Po citoj ato qė tha INDRITI2004
E di qe se kane shumje keq shoket qe te thone ashtu?
Nuk te them qe je i cmendur por je gabimetar.
Pse?
Sepse Dihet qe Zoti ka projektuar gjthcka ne qiej e toke poa ama ne nuk mund ti themi Atij:"INxhinier" pasi titujt , artist piktoj skulptor gjeneral etj jane per njerezit apo per krijesat dhe ne qe te dy pranuam me siper se Zoti nuk ju nenshtrohet ligjeve te krijesave te Tij ashtu sic nuk ju nenshtrohet njeriu ligjeve te kurdisjes ne ecje si kukullat.

E dyta shume njerez madje me pozite kane rene ne nje sere gabimesh mbi konbceptimin e Qenies me te larte.
Duke marre shkas nga disa vargje kuranore psh:"Dora e Zotit eshte mbi duart e tyre..."
Nga ky verset del qarte se Zoti ka dore por ato e teprojne duke e identifikuar me doren njerezore dhe thone ka edhe gishta, me pas vetvetiu lind pyetja sa gishta ka? pese apo me shume apo me pak, pasi une kam pare edhe dore me gjashte gishta!!!

Po ashtu Zoti thote:"Une jam degjuesi shikuesi"


Kjo tegon qe zoti degjon e sheh por ama nuk do te thote se Zoti posedon veshe edhe sy.
Ne besojme se Zoti shikon dhe degjon por nuki mund ti mveshim ate se ka sy e veshe pasi nuk dime asgje , zoti ka dashur te jete mister dhe ne nuk dime asgje perpos asaj qe ai na teegoi.
Zoti ne kuran thote:"Dhe ju nuk ju eshte dhene dije pervecse pak".
Indriti



Aty te lumte indrito, nuk kundershtoj ne kete asgje...sepse cdogje ka nje hije te bukur per mua...

une do te doja te veme mendime te ndrsyhme, dhe secili nga ne te japim ngjyrat e kokes qe kemi lexuar apo menduar, dhe te zbrazem trurin ne kete teme..shihet ketu se kerkon shume analiza te detajuara...

Meqe ti thua ashtu, une pajtohem disi... perse ju kur flisni merrni shume per baze Kur'anin ?!...

Mire. Po Kur'anin kush e ka shkruar?

Gjerat mos i merr si thote Kur'ani, se une nuk e di se ku don te dale AUTORI ... po eshte mire qe gatuash mendime nga truri yt, dhe te nxjerresh ate qe mendon se duhet thene...

Shkruhemi

"Zotin e shohim cdo dite, por nuk e njohim"

Ate qe e sheh duhet edhe ta njohesh, po as ti, as une as, dhe te tjere nuk e shohin Zotin ... ndoshta ti sheh natyren dhe thuash e shoh edhe Zotin... "Natyra eshte e ngjajshme me vetveten" ...une per vete po ta shoh nje gje eshte e pamunder qe te rrije nyje gordiane, se jam kurioz t'ia nxjerr kuptimin...se s'ben te keqen byrazeri

Te pershendes djali


Postuar nga hirushja datė 06 Dhjetor 2004 - 14:41:

Zoti sjell paqe e dashuri ne jetat tona.


Postuar nga Indrit datė 06 Dhjetor 2004 - 18:24:

Re: Re: Plloshtani!

Citim:
Po citoj ato qė tha plloshtani


Aty te lumte indrito, nuk kundershtoj ne kete asgje...sepse cdogje ka nje hije te bukur per mua...

une do te doja te veme mendime te ndrsyhme, dhe secili nga ne te japim ngjyrat e kokes qe kemi lexuar apo menduar, dhe te zbrazem trurin ne kete teme..shihet ketu se kerkon shume analiza te detajuara...

Meqe ti thua ashtu, une pajtohem disi... perse ju kur flisni merrni shume per baze Kur'anin ?!...

Mire. Po Kur'anin kush e ka shkruar?

Gjerat mos i merr si thote Kur'ani, se une nuk e di se ku don te dale AUTORI ... po eshte mire qe gatuash mendime nga truri yt, dhe te nxjerresh ate qe mendon se duhet thene...

Shkruhemi

"Zotin e shohim cdo dite, por nuk e njohim"

Ate qe e sheh duhet edhe ta njohesh, po as ti, as une as, dhe te tjere nuk e shohin Zotin ... ndoshta ti sheh natyren dhe thuash e shoh edhe Zotin... "Natyra eshte e ngjajshme me vetveten" ...une per vete po ta shoh nje gje eshte e pamunder qe te rrije nyje gordiane, se jam kurioz t'ia nxjerr kuptimin...se s'ben te keqen byrazeri

Te pershendes djali


Mik meqe nuk kam shume kohe nuk po te shkruaj shume por nese do te dish mbi kuranin me shume ju keshilloj te lexoni keto tema teki feja islame.
1-Perse nuk mund te jete kurani Veper e Muhamedit.
2-Kurani eshte Shpallje e Zotit.
3-Shpjegimi i Mrekullise kuranore nen hijen e zbulimeve tereja shkencore.
4-Kurani dhe shkenca.
Nese i lexon keto jam mjaft ibindur qe do te mesoni shume gjera.
Do te mesosh se nuk ka nevoje qe kuranin ta vertetoje dikush si liber te Zotit pasi ai verteton vetveten ne shume aspekte.
Miqesisht.


Postuar nga hirushja datė 06 Dhjetor 2004 - 21:23:

Indriti me fal qe te kundershtoj....

Ke postuar nje mesazh me siper, ku permend shume gjera te mrekullueshme qe libri i kuranit shfaq per Zotin. Ke menduar ti ndonjehere se njerezit sot duhet ta besojn vet ose te ken nje ekcperience te hidhur apo te lumtur qe Zoti ka ber per ta? Pra vetem me nje liber qe eshte botuar (si kurani apo bibla) nuk do ndryshoje njeriu pershtypjen qe ka per Zotin. Personalisht Zoti tek une eshte shfaqur shume ne jete(jo fizikisht ) por sa her qe jam lutur per nje deshire te timen, mua me eshte plotesuar, ndoshta pak me vonese por te pakten i eshte pergjigjur lutjes time me hidherim e pa hidherim.


Postuar nga volter datė 07 Dhjetor 2004 - 08:01:

Thumbs down

Indrito nuk te thash te komentojme mbi Kur'anin, dhe te ndeshemi me parimet e Librit, dhe jo te me udhezosh se cfare duhet te lexoj mbi fene, por te me keshillosh. UNE NUK DOJA TE FLISJA MBI FENE ISLAME, PO UNE DESHA SE BASHKU TE SHTROJME TRURAT TANE PER TE NENVIZUAR MBI ZOTIN...Te kaloj ketu, une e kam lexuar Kur'anin,jo krejt disa faqe, se eshte e pamundur t'ia nxjerresh kuptimin menjehere..., dhe kam kuptuar shume gjera te bukura, dhe aty nuk shoh veprime qe myslimanet po i permbahen asaj rregulloreje apo me mire thene kushtetuteje. Aty thote kur te nenshtroheni tek Zoti juaj, faluni me sinqeritet, ka njerez bejne NAMAZ dhe ia kepusin gjumit qe ne kohen e pulave...dhe bejne theshetheme, qe ta ngopin koken me hije te pluhrosura.Krejt boshe... U zgjata, kerkoj ndjese...

Une coroditem me Zotin, se Ai eshte qe te ve ne lufte, dhe ai eshte qe te nxjerr ne paqe, sikur te jep ne mendje se ne nuk e kontrollojme veten, po ne na kontrollon vetem nje fuqi qe ne nuk jemi ne gjendja ta kontrollojme as sot as kurre. Me kujtohet nje rast kur nje aktor ishte ne sken dhe interpretonte nje drame, dhe atij sikur iu turbullua truri dhe harroi tekstin, jo se ai deshi ta harroje tekstin, po i fluturoi truri diku larg dhe mbeti i akullt, c'beri ai, ia keputi pas perdeve dhe atje mori tekstin dhe lexoi, dhe iu pershtat rolit te duhur. Dikush ka shume floke (si une hahaah), e dikush s'ka fare floke ne koke eshte trap fare (qeros), e tani ketu secili prej nesh do te donte te kete floke, po ketu pyetet vullneti i vete Zotit etj, etj...Ja keto ishin shembujt qe une analizoj dhe perceptoj per Zotin... Ja per momentin ndodh nje aksident, ndodh qe yjet te mos ngaterrohen mes veti, ndodh vdekje, zenkash te lehta apo te forta me shtaze- shtaze...

hirushja bukur na tregoi nje tru, se ne duhet vete te arrijme ndergjegjen tone, duke lexuar, menduar, duke e lodhur trurin dhe te vime ne perfundim se Zoti eshte Ky, ose Ai... Edhe perse nuk mundemi ta gjejme formen e Zotit, dhe ta shohim, po me mire do te ishte te jepnim ca mendime per Te... Une nga eksperienca do te thoja se ne kete jete ka Zot (NJE), po per mua eshte shume enigme.... Ai eshte qe ve paqen, po dhe qe ve ne sprove njerezit me lufte dhe paqe....Ai te jep gjuhen, ai ta merr...Ai taj jep gjumin, ai te zgjon...

Po valle kur arrijme kundershtine mes veti, kush na jep?! do te thoshnit Vetja, mire, de mire etj etj

Ketu don shume mendje , mos harroni (shaka njerez)

Shkruhemi


Postuar nga Indrit datė 07 Dhjetor 2004 - 21:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha hirushja
Indriti me fal qe te kundershtoj....

Ke postuar nje mesazh me siper, ku permend shume gjera te mrekullueshme qe libri i kuranit shfaq per Zotin. Ke menduar ti ndonjehere se njerezit sot duhet ta besojn vet ose te ken nje ekcperience te hidhur apo te lumtur qe Zoti ka ber per ta? Pra vetem me nje liber qe eshte botuar (si kurani apo bibla) nuk do ndryshoje njeriu pershtypjen qe ka per Zotin. Personalisht Zoti tek une eshte shfaqur shume ne jete(jo fizikisht ) por sa her qe jam lutur per nje deshire te timen, mua me eshte plotesuar, ndoshta pak me vonese por te pakten i eshte pergjigjur lutjes time me hidherim e pa hidherim.



Hirushe!
me fal qe po te citoj pasi e di qe e ke merak por skam cte bej pasi edhe mua me ka mbetur huq citimi.
Nuk e kam shume te qarte se per ke shkrim e ke fjalen postin e pare apo te fundit por gjithesesi ajo qe dua te them eshte se e mira dhe e keqja jane krijuar nga Zoti per nje qellim te larte, pasi te miren nuk mund ta vleresojme pervecse duke ju falenderuar te keqes.
Si thua a do i dihej vlera ilacit nese nuk do kishte semundje?
MENDOJ SE NESE LEXON KURANIN DHE ARRIN TA KUPTOSH ATE ASHTU SIC DUHET ESHTE E MJAFTUESHME PER TE NJOHUR CILESITE E VERTETA TE zOTIT TE LARTE PASI NE NE TE VERTETE E NDJEJME EGZISTENCEN E TIJ NE JETEN TONE POR AMA SHUME RASTE E KONCEPTOJME GABIM ATE DHE BESOJ SE KURANI TE MBRON NGA LAJTHITJE TE TILLA DHE TE JEP NJE KONCEPT SHUME TE SAKTE.
Te lutem me lejo qe te sjkruaj pak me shume ne lidhje me qellimin e egzistimit te se keqes nje tjeter here pasi jam shume vone sot.

Sa per lutjen dija te thoja nje histori fare te vogel:

Pyeti Musa a.s. nje dite Zotin e tij: "O Zot.. Si i pergjigjesh Ti robit Tend mekatar nese te therret.. "O Zot"?

U pergjigj All-llahu i madheruar te derguarit dhe robit te Tij: "I them... te pergjigjem robi im, te pergjigjem robi im, te pergjigjem robi im."


Me pas pyeti Musa a.s. All-llahun e madheruar perseri: "O Zoti im si i pergjigjesh Ti robit tend te mire nese te therrret e te thote "O Zot"?

I tha All-llahu i madheruar: "I them: "Te pergjigjem robi im".


I tha Musa: O Zot, te thirri robi jot mekatar e Ti i the "te pergjigjem robi im" tre here, e kur te thirri robi jot i mire Ti i the "Te pergjigjem robi im" vetem nje here?
I tha All-llahu i madheruar: "O Musa! Kur me thirri robi im i mire u mbeshtet tek punet e tij te mira, ndersa kur me thirri robi im mekatar u mbeshtet ne meshiren Time"

Thuaj: O roberit e mi te cilet I keni bere padrejtesi vetes suaj mos u beni pesimiste nga meshira e All-llahut!


Postuar nga Indrit datė 07 Dhjetor 2004 - 21:30:

Plloshtan!

Plloshtan nuk besoj se Zoti perfshihet plotesisht me mendje, prandaj them se duhet patjeter te mbeshtetemi diku sepse nese kete nuk e bejme do te gabojme.
Pastaj ti pyete kush e shkroi kuranin apo jo?
edhe une te thashe te lexoje ato tema.

Se fundi per tere shkrimin tend mund te them vetem dy fjale:mos e mer te verteten nga veprat e fjalet e njerezve por vlereso njerezit me kriteret e se vertetes

Nderkohe qe shkrimi im i ardheshem ne kete teme do jete: Perse e krijoi Zoti te keqen kur ai ne vetvete eshte meshirues?
Po ashtu a eshte e keqja gjithmone e keqe?
le ta shohim me vone.
Indriti.


Postuar nga hirushja datė 07 Dhjetor 2004 - 21:51:

Indriti e di cfare me vjen keq sps ne cdo teme ti duhet te fusesh kuranin per t'i nxitur te tjeret qe ta lexojn. Nuk e kupton qe ketu p.sh une e te gjithe te tjeret japim mendimin tone per Zotin, jo cfare thot kurani. E di ti qe une e kam kuranin ne shtepi dhe nuk e lexoj sps nuk me duket terheqes. Zoti per mua eshte baba.


Postuar nga Indrit datė 08 Dhjetor 2004 - 14:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha hirushja
Indriti e di cfare me vjen keq sps ne cdo teme ti duhet te fusesh kuranin per t'i nxitur te tjeret qe ta lexojn. Nuk e kupton qe ketu p.sh une e te gjithe te tjeret japim mendimin tone per Zotin, jo cfare thot kurani. E di ti qe une e kam kuranin ne shtepi dhe nuk e lexoj sps nuk me duket terheqes. Zoti per mua eshte baba.


Hirushe une nuk jam aq trim dhe kopetent qe te shprehem mbi natyren e Zotit pa u bazuar diku, dhe mendoj se kurani eshte pikembeshtetja me e pershtateshme per njohjen e vertete te zotit dhe shkenca menjehere pas tij.
E di qe nuk te terheq kurani pasi nuk ke arritur te depertosh kurre ne mesazhin qe ai transmeton per njerezimin mbare.
Mua me pelqen dhe megjithese e kam lexuar shume here nuk ka dite qe nuk lexoje nje pjese prej tij, ndoshta edhe nje rrjesht.

Pra une perdor kuranin ne ceshtje te besimit sic eshte zoti parajsa apo feri bie fjala ndersa ne diskutime te tjera jap mendimin tim.


Postuar nga agata datė 08 Dhjetor 2004 - 14:55:

Indriti gjithmone me prekim mesazhet e tua, me komente per besimin..
te falenderoj nga thellesi e shpirtit..qe i ndane me ne.
me respektt sabina


Postuar nga Indrit datė 08 Dhjetor 2004 - 14:56:

Pse e krijoi Zoti te keqen?

Si mund tė themi se Zoti jone ėshtė i perkryer, bujar, mėshirues, fisnik, i butė, kurse i ka krijuar tė gjitha kėto tė kėqija nė botė: sėmundjen, pleqėrinė, vdekjen, tėrmetet, vullkanet, mikrobet infektuese, helmin, thatėsirat, ftohtėsinė, kancerin i cili nuk po i kursen as fėmijėt e as pleqtė? Nėse Zoti ėshtė dashuri, bukuri dhe mirėsi, si e krijoi atėherė urrejtjen, shėmtinė dhe tė keqen?!

Problemi tė cilin inicion kjo pyetje ėshtė ndėr problemet fundamentale tė filozofisė, shpjegimi i tė cilit i ka ndarė shkollat dhe mendimet.

Nė kėtė pergjigjemi: Zoti ėshtė i mėshirueshėm dhe i mirė. Ai nuk ka urdhėruar tė veprohet keq, por nga menēuria Ai nuk e pamundėsoi atė.

"... Thuaj: Zoti nuk urdhėron tė bėni imoralitet. A po flisni pėr Zotin atė qė nuk e dini?
Thuaj: Zoti im urdhėron drejtėsi..." (El-’Arāf, 28-29).

Zoti urdhėron vetėm drejtėsi, dashuri, mirėsi, falje dhe atė ēka ėshtė e mirė dhe kėnaqet vetėm me tė mirėn dhe tė kėndshmen. Por, pse atėherė e lėshoi kriminelin tė bėjė krim, vrasėsin tė vrasė, vjedhėsin tė vjedhė?
Pėr arsye se ka dėshiruar tė jemi tė lirė dhe tė gjykojmė pa kurrfarė ndikimi. Ndėrsa liria paraqet mundėsinė pėr tė gabuar, pėrndryshe nuk do tė quhej liri! Zgjedhja e lirė ėshtė ndėrmjet mosdėgjimit dhe dėgjimit.

Ka qenė nė mundėsinė e Zotit qė tė gjithėve tė na bėjė tė mirė dhe tė na detyrojė nė dėgjueshmėri, qė do tė nėnkuptonte tė marrurit e lirisė sė tė zgjedhurit.

Sipas dėshirės dhe urtėsisė sė Zotit, liria me dhembje ėshtė mė fisnike pėr njeriun se sa robėria me fat. Pėr kėtė arsye edhe ėshtė lėnė mundėsia e tė gabuarit!

Shikimi korrekt dhe objektiv na zbulon se e mira nė ekzistencėn e pėrgjithshme ėshtė parim, kurse e keqja pėrjashtim. Shėndeti ėshtė bazė, kurse sėmundja pėrjashtim. Ne kohėn mė tė madhe tė jetės e kalojmė nė shėndet. Sėmundja rrallė na godet. Ashtu ėshtė edhe me tėrmetin i cili zgjat disa minuta nė jetėn e Tokės me miliona vjet. Kėtu ėshtė edhe me luftėrat dhe katastrofat. Tė gjitha kėto janė shtangime tė shkurtra nė jetėn e popujve ndėrmjet periudhave tė gjata tė paqes.

Praktikisht, ēdo gjė e ka anėn e mirė tė saj. Sėmundja nxit ruajtjen e shėndetit, dhembja ėshtė burim i qėndresės, kėmbėnguljes dhe gatishmėrisė pėr sakrificė. Tėrmetet janė marrje frymė, lirim i shtypjes sė brendshme tė rruzullit tokėsor, tė cilėt e ruajnė sipėrfaqen e saj nga shpėrthimi. Vullkanet nxjerrin pasuri tė fshehta xehesh dhe e mbulojnė sipėrfaqen e Tokės me llavė tė plleshme. Luftėrat i lidhin popujt. Nga kjo lidhje vargore u krijuan edhe Kombet e Bashkuara edhe Kėshilli i Sigurimit, si instanca mė tė larta botėrore, tė cilat i zgjidhin kontestet ndėrkombėtare. Penicilini, atomi, aeroplanėt raketorė, raketat janė zbuluar duke iu falėnderuar luftėrave. Helmi i gjarprit e pėrmban kundėrhelmin mė efikas. Nga mikrobet bėhen vaksinat.
Pozitat tė cilat i kemi tash nuk do tė na takonin sikur tė ishin gjallė gjyshėrit tanė. E keqja nė kozmos ėshtė sikur hija nė fotografi; nėse i afrohesh tė duket se ėshtė gabimi dhe mungesa e fotografisė, por, nėse fotografinė e vėshtron nga largėsia e duhur, do tė zbulosh se ajo ėshtė e domosdoshme dhe se hija ka detyrė tė dorės sė parė nė formimin estetik tė fotografisė.

A do tė mund tė dinim ē’ėshtė shėndeti sikur tė mos ishte sėmundja? Tė mirėn e njohim duke iu falėnderuar tė shėmtuarės, pozitės natyrore duke iu falėnderuar jonatyrores. Nė kėtė kuptim janė edhe fjalėt e Ebu Hamid El-Gazaliut tė madh:

"Mospėrkryerja e kozmosit ėshtė pėrkryerja e tij, sikur qė ėshtė edhe shtrembėrimi i harkut drejtėsia e tij, sepse, nė tė kundėrtėn, nuk do tė mund ta hedhte shtizėn".

Domethėnia tjetėr e vėshtirėsive dhe dhembjeve ėshtė zbulimi i natyrės sė vėrtetė tė njerėzve. Sikur tė mos ishte vėshtirėsia, tė gjithė njerėzit do tė ishin tė njėjtė, bujaria do tė varfėrohej, kurse lufta do ta humbte ėmbėlsinė e sulmit.

Ky ėshtė provim pėr ēdonjėrin prej nesh para vetes dhe para Zotit tė madhėruar.

Kjo botė nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė kapitull romani, i cili ka disa kapituj, kurse vdekja nuk ėshtė fundi i tregimit por fillimi i tij. Nuk ėshtė korrekte tė japim gjykimin pėr dramėn nė bazė tė vetėm njė akti tė saj, sikur qė ėshtė jokorrekte ta hedhim poshtė njė vepėr, sepse faqja e parė e saj nuk na kėnaq. Gjykimi korrekt bėhet nė fund.

Dhe, mė nė fund, me cfare e konpenson tėrė kėtė njeriu?? A mos po kėrkon jete pa vdekje, pa sėmundje, pa pleqėri, pa tė meta, pa ndihmė, pa kufizim, pa pikėllim dhe pa dhembje. A nuk po kėrkon pėrkryerjen absolute, ndonėse pėrkryerja absolute i pėrket vetėm Zotit. I pėrkyer ėshtė vetėm Njė dhe i Vetmi, do tė thotė se njeriu nuk do tė jetė e kėnaqur derisa personalisht tė bėhej zot, e kjo ėshtė pėrēmim i vetvetes. Ai dhe tė pakėnaqurit e ngjashėm me tė vetėm na bėjnė tė ndjehemi keq por rralle here dhe te qeshim. njerezit dėshirojnė qė jeta tė bėhet parajsė, por, ē’kanė bėrė qė tė bėhet ashtu? Me cfare jemi ne te afte te bėhemi zot qofte edhe te vetvetes?? Gjyshja ime ka qenė mė e menēur
se doktori i doktoruar nė Francė kur thjesht tha:

"E mira ėshtė nga Zoti, kurse e keqja nga vetė ne".
Kėto fjalė tė pakta e pėrkufizojnė dhe e sqarojnė gjithė problemin. Zoti e ka dhėnė erėn dhe lumin, por kapiteni i anijes e ngarkon me njerėz dhe e ngarkon me mall, dhe kur anija fundoset e shanė Zotin dhe mallkon fatin. Ēfarė mėkati ka Zoti nė kėtė! Ai e dha ujin nė tė cilin anija do tė lundrojė edhe era e cila anijen do ta lėvizė, por pasjonet e prishura dhe pangopėsia njerėzore tė mirėn e shndėrruan nė tė keqe.

Sa urtėsi dhe menēuri kanė fjalėt:

"E mira ėshtė nga Zoti, kurse e keqja nga vetė ne!". ?????
Sigurisht aspak nuk kane urtesi nese e kuptojme tamam ate cfare shkrova me lart.


Postuar nga durrsak datė 09 Dhjetor 2004 - 06:29:

O Indrit ma sipego pak kte qe te kam sjelle

O Indrit ma spiego pak i dashur si duhet ta kuptoj shprehjen Biblike" Se Zoti e krijoj njeriun sipas shembelltyres se vet (une e kam zberthyer fjalen shembelltyre) dhe mua me del fakti se Zoti eshte i ngjashem me njeriun me perjashtim te faktit se eshte i pavdekshem dhe i persosur.
Pra si rrjedhim, ka veshe , ka sy, ka goje dhe gjithcka qe ti ke. Duhet ta besosh dhe ta pranosh.


Postuar nga ingmetalboy datė 09 Dhjetor 2004 - 14:46:

Zoti???

e vetmja menyre per te zbuluar kush eshte Zoti eshte te lesh ate te zbulohet. Ne jemi krijesa. I takon Krijuesit te zbulohet dhe te na tregoje se kush eshte. krijesa sado perfekte qe mund te jete nuk mund te kaloje mbi Krijuesin. Sepse te dish do te thote te kesh pushtet mbi ate cfare di. ne thjeshte perpiqemi te perceptojme ate qe Ai kerkon e ne te dime. Dhe ajo qe une kam mesuar prej Tij eshte: dashuri.


Postuar nga ingmetalboy datė 09 Dhjetor 2004 - 14:57:

O plloshtan Zoti nuk ka nevoje te mbrohet ndaj mos e vri mendjen. Zoti krijoi vertet njeriun sipas shembelltyres se vet por mos harrojme se ishte ai qe vendosi. por kjo nuk do te thote qe ne jemi te njejte me Te dhe as qe ai ka vesh, ka hunde apo goje. Atij nuk i nevojitet asgje prej ketyre gjerave per te egzistuar ne menyre te pa cenuar sic na nevojitet ne. pastaj cdo mendim duhet respektuar ne menyren e tij papasur nevoje te hidhet poshte apo te mbrohet.
me respekt per te gjithe ata qe kerkojne Zotin.


Postuar nga Indrit datė 09 Dhjetor 2004 - 16:58:

Re: O Indrit ma sipego pak kte qe te kam sjelle

Citim:
Po citoj ato qė tha durrsak
O Indrit ma spiego pak i dashur si duhet ta kuptoj shprehjen Biblike" Se Zoti e krijoj njeriun sipas shembelltyres se vet (une e kam zberthyer fjalen shembelltyre) dhe mua me del fakti se Zoti eshte i ngjashem me njeriun me perjashtim te faktit se eshte i pavdekshem dhe i persosur.
Pra si rrjedhim, ka veshe , ka sy, ka goje dhe gjithcka qe ti ke. Duhet ta besosh dhe ta pranosh.



Durrsak!
Per mendimin tim nje zot me shembelltyre njeriu nuk mund te quhet krijues pasi eshte i njenjte me njeriun ne kete rast apo jo?
Nuk e di shume qarte qe te reagoj ndaj ketij vargu biblik pasi ske vene as numrin ta gjej ku eshte por bibla ne vetvete ka shume paqartesi ne menyren e trajtimit te cilesive te Zotit, ku thuhet se Zoti fle e zgjohet gabon dhe pendohet...
Po ashtu po hedh nje supozim, ndoshta ketu eshte fjala per jezusin pasi edhe ai trajtohet si zot ne shume vargje biblike.
Ajo qe dua te them eshte se Zoti eshte i vecante nga gjithcka.


Postuar nga Indrit datė 09 Dhjetor 2004 - 17:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha sabina
Indriti gjithmone me prekim mesazhet e tua, me komente per besimin..
te falenderoj nga thellesi e shpirtit..qe i ndane me ne.
me respektt sabina



Te falenderoj Sabina, je shume e mire.


Postuar nga Indrit datė 09 Dhjetor 2004 - 18:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha plloshtani
Ti ke sjellur Kur'anin, e si te diskutoj me ty... Sa here qe flet, per baze ke Kuranin, nje fjale nuk ia fute nga anailzat e tua...

Lexo dhe ti pak me thelle, e jo vetem qe te arsyetohesh, se nuk e paskam kuptuar shkrimin tend...Si mundet valle?

Une kam kuptuar shkrimin tend plotesisht, dhe kam matur me barometrin me preciz, dhe ti ke thene fjale nga Kurani, dhe je mbeshtetur si nje foshnje ne djep...

Qellimi i arsyeton mjetet-- Ndersa qellimi yt eshte qe te synosh fjalet e Kuranit...



Po cfare kurani kam sjellur ore?
Nje varg eshte ai si pike referimi po pjesa tjeter?
Pastaj analiza nuk ka kurani me sa di une ka thenioe precize qe duhet ti kuptosh e analizosh.

Pastaj me vjen shume keq qe nis te ofendosh ne kete menyre.
Duhet ta dish se kuranin nuk mund ta analizojne dot foshnjat e djepit e as ata qe mbahen si shume te ditur.

Po ashtu ta kesh te qarte se cdo gje eshte prej Zotit qofte e mire apo e keqe, Zoti nuk kenaqet pervecse me te miren.
Ka krijuar te miren qe ta ndjeme prezencen e tij dhe krijoi te keqen te konceptohet e ti dihet vlera se mires.
Me thuiaj ti mua nese do te ishte tere viti me vere a do i dihej vlera XHUPIT?
Nese Zoti krijoi njeriun kjo do te thote qew ai krijoi tek ai dy ane ate poizitiven dhe negativen pra del qe edhe e keqja ka nje burim me te miren ajo eshte nga Zoti.
Me qete te lutem


Postuar nga Klodel datė 09 Dhjetor 2004 - 18:28:

nuk eshte aspak e nevojshme te lexosh kuranin apo biblen qe te besosh ne zot.

une e kam ndier zotin brenda vetes, nje drite qe kur kam qene 10 vjec e atehere ishte ende komunizmi dhe askush nuk fliste per egzistencen e zotit sepse ishte komplet e ndaluar madje nga gjithe familja ime une kam qene e vetmja qe kam besuar dhe vazhdoj te besoj.

sic e tha dhe hirushja nese nuk e ndien ne jete nese nuk e ndien ne zemer lexo sa te duash asgje nga ato qe lexon nuk te krijon ate efekt qe duhet.

duke filluar qe nga lutja. lutja te degjohet nese eshte e bere me shpirt.

PS: indriti do ishte e mundur te mos sillje carcafe ne cdo teme? personalisht me lodhin shume syte. beji attachment me word qe kush do te lexoje carcafe le te klikoje tek dokumenti. diskutimi eshte diskutim dhe paraqitja e materialeve eshte tjeter gje. jemi tek filozofia dhe jo tek besimi fetar.

flm


Postuar nga Indrit datė 10 Dhjetor 2004 - 15:44:

Plloshtan ne asnje figure letrare deri me sot nuk kam gjetur fjale foshnje djepi per mire.
E rendesishme nuk dua ta sterzgjasim me pasi fjala nxjerr fjalen e ironia ironine e kurre nuk pushon.

Sa per temen:
Mendoj se e keam dhene mendimin tim jo nje here por tre here me sa shoh une.
Se pari plloshtan te pyes une ty a mundesh ti te japesh nje mendim per dike qe se ke pare nese nuk mbeshtetesh diku?
Une Zotin e ndjej dhe e besoj me ndergjegjie por nuk e kam pare qe te arij te imagjinoj ne pamjen e tij.
Per mendimin tim cdo imagjinate e tepert te dergon ne gabim.
Nje here plloshtan degjova nje histori per nje njeri te verber qe i kishte ardhur shikimi ne jeten e tij vetem 1 sek dhe ne kete kohe ai kishte arritur te shikoje vetem nje koke gjeli.
Pas kesaj mrekullie shikimi i kish humbur perseri, mirepo tani ai cdo gje qe prekte e imagjinonte sipas asaj qe kishte pare, cdo kush qe i fliste imagjinonte sikur po i fliste ajo koka e gjelit.
Pra edhe ne duke ene se nuk e kemi pare Zotitn por vetem e ndjejme egzistencen e tij, nuk kemi si te formojme nje koncept te drejte duke e imagjinuar pasi sadon te mundohemi te gjukojme miresisht do te gabojme, dhe do te imagjinojme si nje send qe na e kane zene syte ne kete bote.
Miqesisht.


Postuar nga Indrit datė 10 Dhjetor 2004 - 15:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha analistja
nuk eshte aspak e nevojshme te lexosh kuranin apo biblen qe te besosh ne zot.

une e kam ndier zotin brenda vetes, nje drite qe kur kam qene 10 vjec e atehere ishte ende komunizmi dhe askush nuk fliste per egzistencen e zotit sepse ishte komplet e ndaluar madje nga gjithe familja ime une kam qene e vetmja qe kam besuar dhe vazhdoj te besoj.

sic e tha dhe hirushja nese nuk e ndien ne jete nese nuk e ndien ne zemer lexo sa te duash asgje nga ato qe lexon nuk te krijon ate efekt qe duhet.

duke filluar qe nga lutja. lutja te degjohet nese eshte e bere me shpirt.

PS: indriti do ishte e mundur te mos sillje carcafe ne cdo teme? personalisht me lodhin shume syte. beji attachment me word qe kush do te lexoje carcafe le te klikoje tek dokumenti. diskutimi eshte diskutim dhe paraqitja e materialeve eshte tjeter gje. jemi tek filozofia dhe jo tek besimi fetar.

flm



Analiste natyrisht qe te besosh ne ot nuk eshte e nevojshme te lexosh ne librat e shenjte por nese do te kesh nje koncept te plote mbi Ate qe adhuron duhet.

Sa per shkrimet e mija nese nuk te pelqen mos i lexo besoj se kjo eshte gjeja me demokratike apo jo?


Postuar nga tresh datė 10 Dhjetor 2004 - 15:51:

Ketu ka ai ka te drejte analiste.....mos ia lexo shkrimet :p


Postuar nga Klodel datė 10 Dhjetor 2004 - 15:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha INDRITI2004


Analiste natyrisht qe te besosh ne ot nuk eshte e nevojshme te lexosh ne librat e shenjte por nese do te kesh nje koncept te plote mbi Ate qe adhuron duhet.

Sa per shkrimet e mija nese nuk te pelqen mos i lexo besoj se kjo eshte gjeja me demokratike apo jo?



mua me pelqen te lexoj mendimet e njerezve, por nuk me pelqen te lexoj carcafe sepse carcafet pervecse nje imponim vizual nuk me duken menyre demorkatike e te shprehurit, as respekt per te tjeret. pervec kesaj ti si indrit ke mendime te tuat pa futur fene ne gjithshka? kete do me interesonte te lexoja. megjithate po te ve ne ignore qe mos lexoj me asgje tenden, meqenese preferon keshtu.


Postuar nga Indrit datė 10 Dhjetor 2004 - 17:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha analistja


mua me pelqen te lexoj mendimet e njerezve, por nuk me pelqen te lexoj carcafe sepse carcafet pervecse nje imponim vizual nuk me duken menyre demorkatike e te shprehurit, as respekt per te tjeret. pervec kesaj ti si indrit ke mendime te tuat pa futur fene ne gjithshka? kete do me interesonte te lexoja. megjithate po te ve ne ignore qe mos lexoj me asgje tenden, meqenese preferon keshtu.



Analiste!
E ke shume gabim kur mendon se pelqej qe ti te mos lexosh shkrimet e mija.
Une dua ti lexosh por nese jane te merzitshem ske pse te merzitesh me to, leri te kalojne.
Vendimet qe do te marrsh te takojne ty smund te te detyroj te besh asgje.


Postuar nga ipersfera datė 11 Dhjetor 2004 - 00:01:

MASHTRIMI

Tema eshte goxha zbavitese !
Ve totalisht ne pah perversionet e instiktit te mbijeteses se njeriut. Jemi ne vitin 2004 dhe vazhdohet akoma me dogmat e Thoma Akuinit, Kantit etj etj. te cilat interpretohen sipas perkatesise fetare kur ne fund te fundit tema te orienton per te gjetur krijuesin dhe ne fund devijon me gjera qe ka thene kurani apo bibla. Sa per keto qe bota i quan shkrime te shenjta neve si njerez na mjafton te na thone se jane fjala e zotit dhe i besojme. Me vjen nder mend nje analogji me vitin 1997 kur njeri ne mes te turmes akuzonte dike se ishte i shikut dhe turma u tur pa dyshuar fare. Psi turma nuk mendon. Me sa vura re te ghitha komentet qe ishin bere perkrahnin ekzistenen e krijuesit. Mesa duket njerezit e medhenj(ateist=shkencetar) nuk humbin kohen te merren me budallalleqe te tilla. Pasi me gjera te tilla merreni ju te iluzionuarit.
Po nuk e keni pare nanjehere realitetin me vemndje. Nuk eshte dhe aq komplex sa te duhet nevoja e nje krijuesi per ta realizuar.
Nejse jam regjur aq shume me debate te tilla saqe me eshte sosur durimi. Por duhet te kuptoni se te gjitha rrymat fetare jane ideologji te fshehta klanesh.Islami eshte nje grup sheikesh qe financojne. Kristianizmi jane nje grup multimiliarderash qe e financojne vetem e vetem qe te mbushin xhepat dhe te hutojne masat.
po ju jap nje keshille.
LEXONI ME SHUME PER FENE E CIFUTEVE DHE DO SHIKONI QE SI ISLAMI DHE KRISTIANIZMI JANE KOPJE TE SAJ DHE JO RIVELACIONE HYJNORE TE VECANTA.


Postuar nga ingmetalboy datė 11 Dhjetor 2004 - 12:22:

Te jesh shkencetar nuk do te thote te jesh ateist ndaj me duket e padrejte te barazohen keto dy fjale. perkundrazi gllenka e pare nga gota e shkences te ben ateist ndersa fundi i saj te ben te kuptosh egsistencen e Perendise.
Gjithashtu te gjithe njerzit jane besimtare. por ndryshojne besimet. Psh ka njerez qe BESOJNE tek alkooli, droga, paraja, seksi, shkenca, remineshenca, magjia, ufot, Zoti, por te gjithe kane nje te perbashket. BESOJNE tek dicka. Besimi eshte guri i themelit i kesaj bote. Pyetja eshte: kush eshte guri yt i themelit?
Gjithe jeta jone varet vetem nga kjo pyetje nqs i pergjigjesh drejt.


Postuar nga ipersfera datė 12 Dhjetor 2004 - 03:02:

thelbi nuk eshte te besosh ne dicka apo jo por a eshte e drejte te vazhdosh te besosh ne nje alucinacion dhe jo iluzion sic eshte zoti.


Postuar nga volter datė 13 Dhjetor 2004 - 11:06:

Ipersfera: LEXONI ME SHUME PER FENE E CIFUTEVE DHE DO SHIKONI QE SI ISLAMI DHE KRISTIANIZMI JANE KOPJE TE SAJ DHE JO RIVELACIONE HYJNORE TE VECANTA

--- Sa per ilustrim; Feja e cifuteve per Zotin thote: Vetem ne hebrenjte jemi te pasur, ndersa Zoti eshte i varfer... nxjerrja kuptimin asaj qe ke thene...ka ndonje lidhje me islamin e kristianizmin...


Postuar nga ipersfera datė 15 Dhjetor 2004 - 10:48:

A nuk e keni marre akoma vesh o njerez se Zoti ka vdekur ! (Nitche)

Para relativitetit: Zoti nuk loz me zare .
Pas relativitetit: Zoti lozka qe cke me te .
(Einstein)


Postuar nga volter datė 06 Janar 2005 - 13:37:

Zoti krijoi kete bote kaq te bukur me nje dore enciklopedike, dhe ne kete krijim vec henes, diellit, yjeve etj, krijoi dhe njeriun si krijese me te persosur, e krijoi dhe nderkohe e nderoi me ardhje ne toke, kurse njeriu u ndesh me keto bukurira dhe cudira te vecanta... Tani njeriu mundohet te njihet me vetveten dhe me zotin. Shkaku i ardhjes dhe krijimit te tij ne kete bote?!

..................


Postuar nga Indrit datė 06 Janar 2005 - 13:53:

Thumbs up Zoti!

Zoti eshte Arsyeja e Gjithdijshme dhe Gjithperfshirese, ai intelekti Universal, i cili seciles krijese ia jep kushtet e jetes, Krijues i cili eshte mbi krijesat e veta, di cka ato nuk dine, mundet cka ato nuk munden, sheh cka ato nuk shohin. Ai eshte Nje, i Vetmi, i Gjithfuqishmi, i Gjithdijshmi, Gjithdegjuesi, Gjithinkuadruesi, Githpamesi, Gjithlajmetari. Ai eshte i cili jep atribute, ndersa Ai eshte i paatribuar.
E panderprere dhe e vazhdueshme eshte lidhja ndermjet ketij Krijuesi dhe krijesave te Tij; Ai u eshte me i afert sesa gjaku i tyre personal i cili neper ta qarkullon. Ai e ka krijuar dhe harmonizuar kete kenge shume te bukur kozmike. Ai eshte i Drejti i cili i ka krijuar ligjesite kozmike dhe deri ne detaje i ka bere te sakta e te pagabueshme.
Ja, kete pasqyre te plote, me vone, mbi All-llahun ma dha shkenca.


Sapon e hapa nje teme tek feja Islame per kete.
Aty mund ta gjeni te plote.
me respekt.


Postuar nga volter datė 06 Janar 2005 - 14:03:

Sprova qe i vin njeriut ne kete jete eshte art, filozofi, dituri dhe fe. Per ta arritur durimin dhe tolerancen e sproves, duhet qe njeriu te jete vetekontrollues i qenies se tij, dhe te jete i kalitur ne shpirtin e tij me nje fuqi te shendoshe pjekurie...

Sprova e rrit mencurine dhe shkallen e njeriut...

Shkrimi eshte vertet i bukur i nderuari indrit

une pergjate artit, shkrimeve poetike, analizave filozofike kam kuptuar qe zoti eshte i bukur dhe i mencur...

Pacim!


Postuar nga Isra datė 07 Janar 2005 - 10:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha plloshtani

une pergjate artit, shkrimeve poetike, analizave filozofike kam kuptuar qe zoti eshte i bukur dhe i mencur...

Pacim!



Ky eshte konstatimi me i suksesshem i jetes tende, eshe celesi i suksesit ne kete bote dhe ne tjetren.
Te siguroj Plloshtan, derisa te jesh i sigurt per kete qe ke kuptuar,.. do te jesh i lumtur...
I swear!

ia kalofshi mire


Postuar nga volter datė 11 Janar 2005 - 09:39:

Thumbs down

Citim:
Po citoj ato qė tha isra


Ky eshte konstatimi me i suksesshem i jetes tende, eshe celesi i suksesit ne kete bote dhe ne tjetren.
Te siguroj Plloshtan, derisa te jesh i sigurt per kete qe ke kuptuar,.. do te jesh i lumtur...
I swear!

ia kalofshi mire



Shpresoj dhe une te jem i lumtur, tani per tani jam shume i lumtur me jeten time, po ka nje gje, pergjate lundrimit te thelle ne filozofine e mencur, tanime jeta me duket hic, me vjen sikur e kam kuptuar prej fillimit e deri pak para fundit...etj, etj

Eshte e vertete kjo, ja tani po e ve nje poezi me te cilen kam udhetuar hapesiren me tere unin, dhe trurin tim, kjo eshte deshmi e vertete...
E shkruar ne pak reshta, por eshte e thelle nga brendesia...

Epitet i bukur

Udhėtova me mend nė qiell…
Vėrejta rrugėn e shenjtė tė Hėnės
Qė nuk ngatėrrohej fare me Diellin.
Vėrejta Yjet e zjarrta
Qė nuk pėrplaseshin mes veti.
Vėrejta Rrugėn e qumėshtit
Qė zbukuronte kupėn qiellore
Me njė sistem tė madh yjor.
Vėrejta Planetėt nė strukturėn e Sistemit diellor
Qė rrinin nė hapėsirė pa shtyllė. Ndėrsa
Planeti Tokė lajmėronte Ajrin pėr Jetė.
Me urtėsinė e trurit tė heshtur
Mėsova se Bota paska bukurinė e vet
Dhe i thirra mendjes se ka Zot.


Postuar nga Isra datė 11 Janar 2005 - 09:58:

Citim:
Po citoj ato qė tha plloshtani



Epitet i bukur

Udhėtova me mend nė qiell…
Vėrejta rrugėn e shenjtė tė Hėnės
Qė nuk ngatėrrohej fare me Diellin.
Vėrejta Yjet e zjarrta
Qė nuk pėrplaseshin mes veti.
Vėrejta Rrugėn e qumėshtit
Qė zbukuronte kupėn qiellore
Me njė sistem tė madh yjor.
Vėrejta Planetėt nė strukturėn e Sistemit diellor
Qė rrinin nė hapėsirė pa shtyllė. Ndėrsa
Planeti Tokė lajmėronte Ajrin pėr Jetė.
Me urtėsinė e trurit tė heshtur
Mėsova se Bota paska bukurinė e vet
Dhe i thirra mendjes se ka Zot.





Kete poezi te bukur te sugjeroj ta vendosesh te letraret e rinj se eshte krijim i vecante ne llojin e vet..
Ka nje qellim universal, del nga shpirti yt per te hyre ne shpirtra te tjere..kuptohet, vetem tek ata qe dine ta percjellin.


Postuar nga Indrit datė 11 Janar 2005 - 11:50:

Thumbs up Bukur Plloshtani

Atehere lexo edhe dicka te ngjashme:


Zoti.


Kush e Krijoi boten me gjithe kete bukuri?
Kush ja dha natyres, gjithe kete hijeshi?
Kush Krijoi njeriun, veshet edhe syte?
Kush? Vetem Nje Zot qe nuk ka te dyte.

Ngjyren trendafilit, valle e kush ja dha?
me arome kaq t'kendshme valle e kush e mba?
Kush veēoi njeriun, permbi ēdo gje tjeter?
Kush? Vetem Nje Zot qe nuk ka shok tjeter.

Natyrėn e vdekur, valle e kush e ngjalle?
Pranveren pas dimrit, kush e ben me ardhe?
Kush e ringjall njeriun, pasi eshte bere toke?
Kush? Vetem Nje Zot, qe s'ka tjeter shok.

Kush na e jep shiun qe token gjelberon?
Kush e krijoi henen qe motet i nderron?
Zogjte qe fluturojne qiellit, valle e kush i mba?
Kush? Vetem Nje Zot qe shok tjeter s'ka.

Njeriut qe mendon, me dyshim s'i mbete,
Zoti i ka dhene mendjen, le te gjykoje vete,
Parajsa dhe ferri na presin ne ate jete
Ēfare te besh ketu, atje ke me gjete.


Postuar nga Isra datė 11 Janar 2005 - 12:12:

Re: Bukur Plloshtani

Citim:
Po citoj ato qė tha INDRITI2004
Atehere lexo edhe dicka te ngjashme:


Zoti.


Kush e Krijoi boten me gjithe kete bukuri?
Kush ja dha natyres, gjithe kete hijeshi?
Kush Krijoi njeriun, veshet edhe syte?
Kush? Vetem Nje Zot qe nuk ka te dyte.

Ngjyren trendafilit, valle e kush ja dha?
me arome kaq t'kendshme valle e kush e mba?
Kush veēoi njeriun, permbi ēdo gje tjeter?
Kush? Vetem Nje Zot qe nuk ka shok tjeter.

Natyrėn e vdekur, valle e kush e ngjalle?
Pranveren pas dimrit, kush e ben me ardhe?
Kush e ringjall njeriun, pasi eshte bere toke?
Kush? Vetem Nje Zot, qe s'ka tjeter shok.

Kush na e jep shiun qe token gjelberon?
Kush e krijoi henen qe motet i nderron?
Zogjte qe fluturojne qiellit, valle e kush i mba?
Kush? Vetem Nje Zot qe shok tjeter s'ka.

Njeriut qe mendon, me dyshim s'i mbete,
Zoti i ka dhene mendjen, le te gjykoje vete,
Parajsa dhe ferri na presin ne ate jete
Ēfare te besh ketu, atje ke me gjete.




uauuuuuuuuu..!
I'm speachless...
jo,jo, po them dy fjale...me duket sikur po shkruan Naimi, per be i njejti stil,
Well done boys..keep writing!:p:p


Postuar nga volter datė 12 Janar 2005 - 12:12:

Wink

Te lumte dora indriti! Vertet shkrimi tregon qe ke vrare mendjen per te zbuluar zotin, dhe forcen e tij... Shpresoj qe zoti te te dhente sa me shume drite ne jeten tende, dhe te te dhente shendet per nje jete me te mire...

respekte, plloshtani


Postuar nga ipersfera datė 12 Janar 2005 - 20:19:

Cudi e madhe me ju!

Po ve re qe te gjithe qe shkruajne ketu na sjellin perpara shkrime poetike se sa e duan Zotin apo Allahun duke shprehur bindjet e tyre te patundura. Nuk po shikoj nanjerin te kerkoj ne fakte konkrete apo arsyetime logjike per te arritur tek ekzistenza e Zotit. Kjo eshte nje teme filozofike dhe kerkon arsyetime. Jo cdo njeri mund te vij te shkruaj ato qe beson ka edhe tem ate tjera per te shpalosur bindjet e tij te verbera.
Kjo eshte plaga e madhe sepse sa me shume kohe kalon aq shume turrbullohen njerezit. Dhe me keqardhje do te citoja thenien e Mao Tso Tong(mau ce dun) se FEJA ESHTE OPIUM PER POPULLIN.
Perse njerezit duhet te bazohen tek te ashtuquajturat shkrime te shenjta duke i marre shabllon te verteta faktet e shkruajtura atje.
Une personalisht kam nje filozofi per sa iperket egzistences se zotit te cilen e kam cituar edhe ne nje teme tjeter te forumit. Perse duhet te besoj ne egzistencen e perjeteshme te zotit si dicka absolute dhe te perjeteshme, si krijuesin e universit dhe e njeriut kur sme ka dhene asnje prove, kur shume mire mund te konsideroj natyren si dicka te perjeteshme dhe absolute pasi te pakten me jep prove per egzistencen e saj. pastaj ka edhe shume gjera tet tjera te the na ne Kuran dhe Bibel qe tani sja kam ngene ti analizoj ndoshte nanjehere tjeter.
Ju faleminderit


Postuar nga Isra datė 13 Janar 2005 - 07:53:

Cudi e madhe me ty...!

Citim:
Po citoj ato qė tha ipersfera
Po ve re qe te gjithe qe shkruajne ketu na sjellin perpara shkrime poetike se sa e duan Zotin apo Allahun duke shprehur bindjet e tyre te patundura. Nuk po shikoj nanjerin te kerkoj ne fakte konkrete apo arsyetime logjike per te arritur tek ekzistenza e Zotit. Kjo eshte nje teme filozofike dhe kerkon arsyetime. Jo cdo njeri mund te vij te shkruaj ato qe beson ka edhe tem ate tjera per te shpalosur bindjet e tij te verbera.
Kjo eshte plaga e madhe sepse sa me shume kohe kalon aq shume turrbullohen njerezit. Dhe me keqardhje do te citoja thenien e Mao Tso Tong(mau ce dun) se FEJA ESHTE OPIUM PER POPULLIN.
Perse njerezit duhet te bazohen tek te ashtuquajturat shkrime te shenjta duke i marre shabllon te verteta faktet e shkruajtura atje.
Une personalisht kam nje filozofi per sa iperket egzistences se zotit te cilen e kam cituar edhe ne nje teme tjeter te forumit. Perse duhet te besoj ne egzistencen e perjeteshme te zotit si dicka absolute dhe te perjeteshme, si krijuesin e universit dhe e njeriut kur sme ka dhene asnje prove, kur shume mire mund te konsideroj natyren si dicka te perjeteshme dhe absolute pasi te pakten me jep prove per egzistencen e saj. pastaj ka edhe shume gjera tet tjera te the na ne Kuran dhe Bibel qe tani sja kam ngene ti analizoj ndoshte nanjehere tjeter.
Ju faleminderit




Ipersfera, me sa duket nuk i paske kuptuar ato qe jane shkruar me siper, dhe aq me teper kur nuk do te lexosh faktet do te thote se nuk do ti pranosh...
Qe te besosh ne radhe te pare duhet te bindesh, qe te bindesh duhet te lexosh, qe te kuptosh duhet te krahasosh e keshtu me radhe.
Per me gjere futu te feja islame dhe shih postimet qe ka bere Indriti, Informatikani etj qe kane te bejne me ekzistencen e Zotit....gjithmone nese ke nge dhe do te dish te verteten....
Ajo thenia jote ne fund ska kuptim fare, se kesaj i thone.

Natyra e krijoi njeriun
por asnje nuk e pa..

Tjeter:
Mami me lindi mua, po une se pashe.....
keto jane lojera fjalesh pa pike llogjike.
Te uroj dite te mbare me mendime te kthjellta...!


Postuar nga ipersfera datė 13 Janar 2005 - 14:48:

Po ju citoj dhe une tani se keshtu vajti puna!

Ipersfera, me sa duket nuk i paske kuptuar ato qe jane shkruar me siper, dhe aq me teper kur nuk do te lexosh faktet do te thote se nuk do ti pranosh...
Qe te besosh ne radhe te pare duhet te bindesh, qe te bindesh duhet te lexosh, qe te kuptosh duhet te krahasosh e keshtu me radhe.
Per me gjere futu te feja islame dhe shih postimet qe ka bere Indriti, Informatikani etj qe kane te bejne me ekzistencen e Zotit....gjithmone nese ke nge dhe do te dish te verteten....
Ajo thenia jote ne fund ska kuptim fare, se kesaj i thone.

Natyra e krijoi njeriun
por asnje nuk e pa..

Tjeter:
Mami me lindi mua, po une se pashe.....
keto jane lojera fjalesh pa pike llogjike.
Te uroj dite te mbare me mendime te kthjellta...!


  Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »
Trego 435 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.