Forumi Horizont Gjithsej 21 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e librit (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=107)
-- cili eshte libri i fundit qe keni lexuar.. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4171)


Postuar nga entela datė 02 Shkurt 2004 - 17:39:

Rekomandime librash-lexojeni kete liber

lexojeni kete liber eshte shume i bukur dhe prekes flet per historine e dy te rinjve shqipatre qe emigruan ne vitin90.
titulli.........Dashuri ne ikje
autori........Viktor Canosinaj


Postuar nga tresh datė 13 Shkurt 2004 - 12:43:

cili eshte libri i fundit qe keni lexuar..

Cili eshte libri i fundit qe keni lexuar???
Si thoni ia vlen ta lexojme???


Postuar nga lulka datė 13 Shkurt 2004 - 12:47:

Ohhh mua me pelqen shume te lexoj libra po fatkeqsisht nuk kam aq kohe sa do te doja .
Libri i fundit qe kam lexuar ka qene ' Djalli dhe zonjusha Prym " nga Paolo Coelho , vertet shume i bukur .Per mendimin tim po e gjete dot lexoje se ja vlen


Postuar nga arsona datė 13 Shkurt 2004 - 20:32:

Nje Here ne Jete eshte liber i Danielle Steel. Mua me ka pelqyer shume dhe ja vlen ta lexosh, pak dite ka qe e mbarova se lexuari dhe eshte nje liber qe te krijon iden se ti po shikon nje filem jo se po lexon. titulli ne anglishte eshte Once in a Lifetime. ju pershendes bye bye


Postuar nga unforgiven datė 13 Shkurt 2004 - 21:09:

Une kam lexuar librin " Thenia e Zotit pasi krijoi Adamin"


Postuar nga lulka datė 14 Shkurt 2004 - 11:19:

Arsona dhe une e kam lexuar kete liber ne vere , ishte vertet i bukur !
Kjo shkrimtare ka libra goxha te arritur " 5 dite ne Paris", "Nje dhurate e vecante","Ylli" , etj .


Postuar nga sheki datė 14 Shkurt 2004 - 11:49:

per mua nje liber

"politikani i deshtuar" Anton Ēeto
liber interesant


Postuar nga tresh datė 18 Shkurt 2004 - 16:23:

sot mbarova se lexumi
'' tregime e novela'' te
GAY de Mouapassant
jane shume te lezetshme dhe me humor....
lexojeni se eshte nje nga klasiket e letersise


Postuar nga SUNBELOVED datė 18 Shkurt 2004 - 16:27:

Citim:
Po citoj ato qė tha tresh
sot mbarova se lexumi
'' tregime e novela'' te
GAY de Mouapassant
jane shume te lezetshme dhe me humor....
lexojeni se eshte nje nga klasiket e letersise




ky gay de mopasan eshte yll fare, e ke lexuar belami ?


Postuar nga Admirali datė 18 Shkurt 2004 - 16:37:

Hmmm

Libri i fundit qe kam lexuar ka qene "Al Kapone", kjo me duket se eshte titulli, autorin nuk mbaj mend.


Postuar nga tresh datė 18 Shkurt 2004 - 17:05:

sigurisht qe e kam lexuar BEL AMI TE MAUPASSANT
kam lexuer edhe ''NJE JETE''

do t'ju keshillloshe edhe:
tregime e novela te :STEFAN SVAJG
edhe ky eshte dicka e vecante dhe e lezetshme e me humor
OSE
VJEDHJA E ELEFANTIT TE BARDHE nga: MARK TUEIN (nqs s'gabohem)


Postuar nga qorri datė 18 Shkurt 2004 - 17:48:

LA CASA DEI SPIRITI

Isabel Allende te mos ishte komuniste do te ishte nje nga autoret me te mira ne bote.Megjithate librat e saj ua keshilloj te gjitheve.


Postuar nga Klodel datė 18 Shkurt 2004 - 18:04:

duaje te afermin tend, remark..... mund te them qe jam dashuruar pas ketij autori. e vetmja gje eshte qe e perjetoj shume e jam ne atmosfere remarkiane nje periudhe te gjate


Postuar nga SUNBELOVED datė 19 Shkurt 2004 - 09:07:

Obelisku i zi eshte nga me te preferuarit e mi, arena ku ndeshen endrrat e nje te riu, me realitetin e vrazhdet te nje vendi te sapodale nga lufta.


Postuar nga qershor13 datė 19 Shkurt 2004 - 10:19:

Libri me i fundit qe kam lexuar eshte ..
“Vivir para contarla“ i Gabriel Garcia Marquez


Postuar nga amor alucius datė 24 Shkurt 2004 - 13:13:

Fleur du désert nga Waris Dirie


Postuar nga Shenjtori datė 24 Shkurt 2004 - 20:48:

Dy Librat e fundit qe kam lexuar kane qene:

"Aventurat e Ēufosh dhe Bubit Kacurel" & "Djemte e rruges Pal".

J'ua keshilloj pasi jane me te vertete te bukur.


Ndersa autori i im i preferuar eshte Odhise Grillo.


Postuar nga Klodel datė 24 Shkurt 2004 - 20:52:

hahahah shenjo, keto i kemi lexuar ne fillore. me shkrive fare.

by the way vdes per pjesen e dyte et cufos per pushimet verore sidomos per skenen kur majmuni gelltiti bilbilin ne ndeshjen e basketbollit sepse koshin e levizte merimanga me nej fije te padukshme dhe nuk shenonin asnjehere kosh

ue c'ma kujtove


Postuar nga arsona datė 24 Shkurt 2004 - 20:54:

Thumbs up

do t'ju keshillloshe edhe:
tregime e novela te :STEFAN SVAJG
edhe ky eshte dicka e vecante dhe e lezetshme e me humor

oh tresh e une e kam lexuar kete liber eshte vertet i mire e i lezecem



Po dhe libri "Gjarperi i Dashurise" eshte shume i bukur


Postuar nga Annika datė 24 Shkurt 2004 - 21:25:

Librin qė kam lexuar

Unė kam lexuar librin e Michael Moore: Stupid White Men... and Other Sorry Excuses for the State of the Nation. Unė e lexova nė suedisht por ata qė banojnė nė Angli e Amerikė mund ta kenė lexuar nė origjinal. Uroj qė tė pėrkthehet edhe nė shqip.


Postuar nga Shenjtori datė 24 Shkurt 2004 - 21:38:

Pak me serioz tani.

Momentalisht po lexoj librin: "Edhe Nje Here Mbi Teorine e Demokracise" e Giovanni Sartori.


Liber me te shpifur dhe me acarues nuk e bo nona por e kam nga halli pasi me date 28/02 duhet ta jap per provimin e Sociologjise.


Postuar nga tresh datė 24 Shkurt 2004 - 23:00:

lexoni
FERMA E KAFSHEVE
nga Orwell, George ......mund te mesoni shume nga ai liber

po dhe Djemte e Rruges Pal eshte fantastik, e rilexova pra 3 muajsh mbas nje mungese gati 15 vjeqare dhe u ndejva perseri adoleshent...


Postuar nga Tini datė 25 Shkurt 2004 - 09:29:

libri te cilin jam duke e lexuar eshte A quite American nga Graham Green.
Kurse me heret kam perfunduar 100 vjet vetmi Gabriel Garsia MArkez

ciao ciao


Postuar nga abcd datė 25 Shkurt 2004 - 11:24:

...Novelat e Zweig, te mrekullueshme por kam dyshim qe te kene humor siē e permenden disa me siper...

Ushtari i mire Shvejk! Nqs doni humor...i pa arritshem!

Dostojevski: Krim e ndeshkim, Vellezerit Karamazov, Idioti, Lojtari...FANTASTIKE!


Postuar nga erbununi datė 25 Shkurt 2004 - 17:57:

Dy librat e fundit qe kam lexuar jane
"MARTESA E PASUAR NGA VERA"E KAMYSE

Dhe librin
"ON THE ROAD" NGA JACK KEROUAC

Te dy jane te mrekullueshem


Postuar nga tresh datė 25 Shkurt 2004 - 18:03:

abcd ke te drejte...
ndoshta novelat e Zweig do ti quaj ma shume Ironike dhe me nje fund Ironik e per kete i quaj me humor.........
edhe pse tani u bene me shume se 10 vjet qe i kam lexur.......e si mbaj mend.....por mbaj mend qe me kane pqleyer shume shume.....por do ti lexoj perseri


Postuar nga Klodel datė 25 Shkurt 2004 - 18:04:

shenjtori, cuditerisht edhe un kur kam dhen sociologjine ne tir ( nje vit fakultet qe bera ) sartorin me dhane, kete liber.
megjithate tani qe eshoh nga nje kendveshtrim tjeter eshte sh sh sh sh interesant por duhet te studjosh shkenca politike qe ta kuptosh rendesine

nuk e kuptoj lidhjen qe i bejne me sociologjine sepse s'ka hic lidhje


Postuar nga SUNBELOVED datė 03 Mars 2004 - 22:34:

100 vjet vetmi - Gabriel Garcia Markes


Postuar nga Subaqueo datė 13 Mars 2004 - 01:01:

Subaqueo

Libri i fundit qe kam lexuar :HO DOVUTO UCCIDERE. Autor Nima Zamar .
E trajtuar nga nje histori e vertete.
QUANDO LI ALBANESI ERAVAMO NOI. Esht nje liber qe dokumenton emigracionin italian . Nese ndonje nga forumi e ka lexuar, do te me pelqente te lexoja pershtypjet e tij....


Postuar nga tresh datė 26 Mars 2004 - 08:27:

edhe pse mund te mos ta njihni....libri i fundit qe mbarova ne mungese te kompiuterit..ishte

LE NUOVE STANZE
e INDRO MONTANELLI
botuar nga RIZZOLI...

sa per sqarim Montanelli ishte nje nga pendat me me peshe te gazetarise e historise italiane ne shek 20


Postuar nga agata datė 26 Mars 2004 - 18:05:

pershendetje.........
libri i fundit qe kam lexuar eshte LES AIGLES qe do te thot shqiponjat......
i shkruajtur nga Cizia ZYKE.
Ku shkrimtare, eshte me origjine shqiptare, dmt babai eshte shqiptare e nena e tij francese,. shkrimtari vet ka lindur ne france.
kete liber thot shkrimtari ja kam kushtuar babait tim...fjal per fjal ai thote:
" ja kushtoj kete liber babait tim qe per arsye te origjines se tij, me beri te zbulloj kete toke te malkuar".........

sinqerisht me eshte dashur kohe ta lexoj kete liber sepse, kam lexuar historira te tmershme te mare nga nqarje te verteta, (vitet 1990 flitet per ikjen e shqiptareve nga shqiperia, per refugjatetn ne itali, e fillimi i prostitutve shqiptare)

shkrimtari ka guxuar te shkruaj edhe emrat e verteta te disa personazheve te ketij libri.

sinqerisht, nese kete liber e ka lexuar ndokush nga ju, doja te dija, opinionin e tij sepse un do te kisha dashur mos ta lexoja kete liber..........


Postuar nga agata datė 26 Mars 2004 - 18:27:

deshiroj tju dergoj pamjen e ketij libri.


Postuar nga macekeqe datė 30 Mars 2004 - 18:09:

Une po lexoj "Paula" - Isabelle Allende

Besoj se eshte libri me i bukur qe po lexoj, shkrimtare e mrekullueshme.

Para ca diteve mbarova "Lettera a un bambino mai nato" - Orianna Fallaci
shume i trishtem dhe i merzitshem...


Postuar nga Klodel datė 30 Mars 2004 - 18:11:

alkimisti paolo coelho, ja keshilloj te gjitheve atyre qe jane ne kerkim te fatit
perralle filozofike me shume kuptim


Postuar nga tresh datė 31 Mars 2004 - 09:42:

Talking

BLEVA E DO TE LEXOJ LIBRIN

LE AFFINITA ELETTIVE te
Johan Wolfgang GEOTHE
hehehhe: me pytni sa e mora ??
2 euro

po ne shqip me cfare titulli eshte botur ky liber???????


Postuar nga jimmy84 datė 31 Mars 2004 - 17:09:

Une po u rikthehesha edhe njehere perlave te letersise: Remark,Cvajg dhe Khajam.Jane vertete njeri me i madh se tjetri (kuptohet qe Remarku eshte NO.1).Te tre kane pak a shume te njejten ndenje shpirterore.Te trishtuar por si gjeni qe jane vertet qe te fusin ne boten e tyre.Remark dhe Khajam kane edhe nje te perbashket tjeter:per te pire te thanin


Postuar nga Bledumi datė 31 Mars 2004 - 17:46:

Citim:
Po citoj ato qė tha analistja
alkimisti paolo coelho, ja keshilloj te gjitheve atyre qe jane ne kerkim te fatit
perralle filozofike me shume kuptim



Ana..eshte i mrekullushem..e kam lexuar qe ne vit te 2-te gjimnaz dhe akoma e kujtoj me nostalgji..
Titullin ja mbaja mend librit,por autorin Jo..:p

P.S..Edhe une ja keshilloj te gjitheve..


Postuar nga hirushja datė 10 Prill 2004 - 14:52:

Libri i fundit qe kam lexuar eshte "never look Back"


Postuar nga jimmy84 datė 10 Prill 2004 - 15:05:

Libri i fundit eshte Shkendija e jetes.(i Remarkut kuptohet)
Deri tani gjeja qe me ka mahnitur me shume eshte realizmi i tij.Te duket sikur je aty dhe pret te hash ndonje plumb nga ndonje oficer SS Vertet tmerresisht realist.Megjithese ky roman eshte kritikuar se autori nuk ka qene prezent ne vendngjarje me degjoni mua:Ja kane futur KOT.Eshte thjesht i mahnitshem.
P.S o hirushe i kujt autori eshte ai libri se me duket e kam degjuar diku .


Postuar nga Perendia datė 16 Prill 2004 - 22:58:

"Fantazma Ballkanike"---Robert Kapllan. (Mundohet tė pėrcaktojė mentalitetin ballkanas.)
Ka shumė pak mbi Shqipėrinė, se s'ka mundur tė udhėtojė nė Shqipėri si ka ka bėrė nė gjithė Ballkanin ku ka kaluar 1 pjesė tė madhe tė jetės (e thotė vetė autori dhe kėrkon ndjesė pėr tė).

Libėr tjetėr (qė pėr mendimin tim duhet t'a lexojnė gjithė shqiptarėt e sidomos toskėt) ėshtė vepra e Edith Durham (e quajtur ndryshe "Mbretėresha e Malėsisė" nga vetė malėsorėt), angleze qė u dashurua me Shqipėrinė. Pėr mendimin tim ka mė tepėr vlera kombėtare e historike, se vlera artistike.


Postuar nga hirushja datė 17 Prill 2004 - 00:52:

jimmy84

Lesley Pearse.

Never Look Back-qe perkthehet ne shqip "Asnjehere mos u kthe mbrapa" eshte historia e nje vajze te bukur dhe inteligjente qe quhej Matilda. Ajo rritet ne varferi dhe perparon jeten e saj ne token e lire.

Me shume nuk mundem te te tregoj pasi akoma nuk e kam mbaruar se ka shume faqe. Eh, jimmy kujtoje se nuk e dija se per cfare po shkruaja?


Postuar nga jimmy84 datė 17 Prill 2004 - 01:02:

Po nga te erdhi ky mendim njehere? Jo per gje po nuk me dukesh si ato apo ata qe nuk e kane idene ēfare shkruajne
M`u duk si titull i degjuar po qenkam gabuar.Nuk e njoh kete autoren.
Lexim te mbare.Dhe kur te mbarosh na jep vleresimin ne ja vlen t`a lexosh apo jo.
Ciao


Postuar nga hirushja datė 17 Prill 2004 - 01:10:

Sigurisht jimmy, puna e pare qe do bej kur ta mbaroj librin, do e shkruaj ketu.

Gjithe te mirat.


Postuar nga tresh datė 27 Prill 2004 - 17:39:

KOSSOVO
Massimo D'Alema
MONDADORI

eshte nje liber me intervistat e Ish-kryeministrit Italian gjate periudhes se krizes ne Kosove ku tregohen shume prapaskena te kesaj periudhe ne skenen nderkombetare, si dhe rroli i Italise.


Postuar nga Perendia datė 29 Prill 2004 - 18:05:

"Bashkėkohės tė mėdhenj" -- Winston Churchill.


Postuar nga amor alucius datė 29 Prill 2004 - 18:35:

Ne pritje te Godot


Postuar nga lorie datė 30 Prill 2004 - 02:32:

Samuel Becket?

ndonje koment ? pershtpjet qe te ka lene?
kam dashur ta lexoj shume ate komedi.
apo eshte tregjedi-komedi? (i am not sure)
kam lexuar vetem nje pjese ,me ka bere shume pershtypje filozofia.


se harrova
se fundmi ?--- Kujtimi i nje puthjeje(Sandra Brwon)


Postuar nga amor alucius datė 30 Prill 2004 - 15:52:

Ne pritje te Godot.
U shkrua nga Becket ne 1952(ne mos gaboj).
Ka dy pjese(nuk e di si quhet ne shqip).Ka 2 personazhe kryesor:Vladimir(=Didi) dhe Estragon(Gogo).Jane endacake,nuk dime shume per to,askush nuk di lidhjet qe kane ndermjet tyre.E vetmja gje qe dihet eshte qe presin Godot gjate gjithe kohes.Dhe provojne te mbushin kohen me gjera te pakuptimta.Dicka ESENCIALE qe duhet te dihet para se te lexohet ky liber eshte qe ben pjese ne Teatrin Absurd!
-Dy personage te tjere jane Pozzo(drejtuesi)& Lucky (sllav).
Eshte dhe nje cun qe vjen te je tregoje qe Godot ndoshta do vije neser.
Por kush eshte Godot?Cfare perfaqeson ai?
Autori nuk ka pranuar te jap nje spjegim ne lidhje me kete pyetje,ai tha(nga nje interviste e tije qe kam lexuar)i takon publikut te vendose se cfare rroli ti jape.
Mund te perfaqesoje shpresen per dicka qe ndoshta nje dite do vije si psh shpresen per nje te ardhme te bukur mbas mizerjes te kaluar gjate luftes se dyte boterore,madje dhe nje i burgosur qe eshte ne pritje te lirise...
Une e kam pare dhe te luajtur si teater dhe mesa kam lexuar Becket ishte shume strikt ne lidhje me rekwisitet qe duhet te perdoreshin ne sjelljen ne skene te kesaj pjese si psh njehere ka nxjerrur ne gjygj nje kompani teatrale pasi keta kane luajtur kete pjese me mč shume rekwisite se sa kishte vendosur Becket.Trashiguesit e tije e vazhdojne kete gje.

E kam dashuruar si liber,por jam sigurisht e mendimit qe nje liber me nje tematike te tille ose e pelqen ose jo.Nuk mund ta nuancosh shume.Gjithashtu mendoj qe varet shume dhe nga karakteri i njeriut dhe nga vizionet e tija.


Postuar nga tresh datė 30 Prill 2004 - 15:55:

NDIHME

KUSH ME GJEN POEZINE E MAKSIM GORKIJ

VAJZA DHE VDEKJA

ma nisni ju lutem...

flm


Postuar nga kriskorcari datė 30 Prill 2004 - 20:56:

nje nga librat qe e kam lexuar kohet e fundit eshte "Kamasutra" ja u rekomandoj te gjitheve por kujdes! Per ata qe kane probleme me zemren ju keshilloj ta kene doktorin prane, se mos i zere ndonje heart atack.


  Gjithsej 21 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.