Forumi Horizont Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 »
Trego 177 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Gjenetika (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=7240)


Postuar nga NS-6 datė 26 Maj 2012 - 18:22:

ke binjaket monozigote qe kane te njejten gjenome por gjithsesi kane tipare te ndryshme. Kjo eshte prove e faktit qe pervec faktoreve gjenetike ka edhe nje sere faktoresh te tjere qe nderhyjne ne aktivizimin e gjenomes (faktore ambientale psh). Nuk eshte e thene qe nga fenotipi do jene njelloj, pamvaresisht se kane te njejten gjenome. Ngjashmeria eshte e larte, kuptohet, por jo 100%.


Postuar nga lorie datė 28 Maj 2012 - 17:38:

Para dy ditesh

nje shoqja ime po me tregonte sesi xhaxhai i saj npm punes se tij kishte marre pjese ne nje konference ne te cilin e drejtonte themeluesi i Human Genome Project. Nje gje interesante qe permendi ajo dhe qe me nxiti te bej kerkime vete mbi Human Genome Project ishte fakti qe pasi kishin analizuar DNA te vendeve, kulturave dhe kombesive te ndryshme , kishin arritur ne perfundim se zanafilla e geneve kishte ardhur nga nje cift me Middle Eastern descent.

Una jam shokuar, qe de dilte Adami dhe Eva ehde ne diskutimesh te tilla dmth eshte vertet interesante.


Postuar nga raid datė 28 Maj 2012 - 18:15:

Re: Para dy ditesh

Citim:
Po citoj ato qė tha lorie
nje shoqja ime po me tregonte sesi xhaxhai i saj npm punes se tij kishte marre pjese ne nje konference ne te cilin e drejtonte themeluesi i Human Genome Project. Nje gje interesante qe permendi ajo dhe qe me nxiti te bej kerkime vete mbi Human Genome Project ishte fakti qe pasi kishin analizuar DNA te vendeve, kulturave dhe kombesive te ndryshme , kishin arritur ne perfundim se zanafilla e geneve kishte ardhur nga nje cift me Middle Eastern descent.

Una jam shokuar, qe de dilte Adami dhe Eva ehde ne diskutimesh te tilla dmth eshte vertet interesante.


lorie, je gallate per zotin..
Na i trego icik keto gjetjet e ketyre kerkimeve qe tregojne qe "zanafilla e gjeneve ka ardhur nga nje cift nga middle east".


Postuar nga shelgu datė 28 Maj 2012 - 18:29:

Kurt
Ja lexoje kete? Zgjodha nje te thjeshte se nuk e di sa biologji ke bere ne shkolle dhe nuk dua te postoj dicka jashte mundesive.

http://en.wikipedia.org/wiki/Inbreeding


Postuar nga lorie datė 28 Maj 2012 - 20:30:

Re: Re: Para dy ditesh

Citim:
Po citoj ato qė tha raid

lorie, je gallate per zotin..
Na i trego icik keto gjetjet e ketyre kerkimeve qe tregojne qe "zanafilla e gjeneve ka ardhur nga nje cift nga middle east".



Po s'isha une qe e bera kete konkluzion, te isha une do ishte vertet gallate. Une thashe ate qe me thane te tjeret qe jane kompetente mbi kete gje.


Postuar nga Fajtori datė 29 Maj 2012 - 02:13:

Kjo tema ngjaka si teneqe ku secili kerkon ndonje cep qe te beje muziken e vet duke i rene


Postuar nga kurt datė 30 Maj 2012 - 09:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu
Kurt
Ja lexoje kete? Zgjodha nje te thjeshte se nuk e di sa biologji ke bere ne shkolle dhe nuk dua te postoj dicka jashte mundesive.

http://en.wikipedia.org/wiki/Inbreeding

Jo o shoku kaq i kupton edhe gomari, literally

Ajo qe shpreh ti mbi perzierjen e rracave komplet te ndryshme dhe qe gjoja del nje njeri me i forte dhe i shendetshem nga ky bashkim, ka vite qe e kam pare kte emision ne discovery science.
Ne rradhe te pare duhet te marrim dicka parasysh.
Emisionet shkencore qe shikojm ne tv noshta kane edhe motive krejt tjera.
P'sh shume evropian jane te bindur qe kjo ide promoton perzierjen e rracave tjera te botes qe evropa mos te ket kurre nje krenari si ne kohen e hitlerit.

Nese marrin shembull nje qen rrace "lab", e dijm me siguri naturen e nje puro labrador qen. Ai do lozi ne uje, do lozi me femijet etj etj
Por nese mashkojm nje labrador me pit bull, ansnje zot vet nuk dij te predikoje natyren e tij.
Te sjedhesh inbreeding si argument ktu personalisht me duket mentaliet qesharak se nuk behet fjale to martohemi me kushurinjt...


Postuar nga shelgu datė 30 Maj 2012 - 16:23:

kurt keto nuk jane demagogji dhe mesohen qe ne biologjine e tetevjecares. megjithe respektin per ty si patriot dhe si burre i ndershem, me vjen keq te te them se njohurite mesohen ne libra dhe jo ne programe TV. Te referova nje program te tille, per arsyen e thjeshte se eshte me nivel mesatar shkencor. Megjithate nese ti nuk do te mesosh, nuk ka zot te te mesoje. Se pari duhet te duash, pra te jesh recesiv, pastaj te mesosh dhe pastaj te vesh ne pune mendimin racional per te pertypur ato qe ke ngrene.


Postuar nga kurt datė 30 Maj 2012 - 16:35:

Po pikerisht per cfar po me bind ti mua deri tani?
Teorin tende thjesht theksova qe e kam degjuar ne nje tv program, pak rendesi ka nese ti e ke lexuar ne ndonje artikull shkencor e ndonje reviste te abonuar konceptimin tend e kuptoj
Ti nuk po me bind pse eshte e doemosme qe nje supozojm filipineze me gjerman bejn femij, dhe ky femij do dali me i shendetshem ne cdo aspekt. Une dhashe dyshimet e mija, ti nuk po me hedh drit so far


Postuar nga Fajtori datė 30 Maj 2012 - 16:56:

Kurto, per te njejten aresye qe ekziston seksi ekziston dhe bashkimi i racave. Ne biologji mendohet se seksi ekziston qe kombinimet gjenetike te shumefishohen duke rritur mundesine e hibrideve fituese. Mundet fare mire qe organizmat te mos kishin nevoje per partnere dhe te riprodhonin veten 100%. Kjo nuk sjell variacion, nderkohe qe ambjenti kerkon adaptim.

Thene ndryshe, kjo funksionon per te njejten aresye qe ti nuk riprodhohesh me motren apo me kusheriren po kerkon femer jashte fisit. Bashkimet e gjeneve te ngjashme nuk sjellin zhvillim gjenetik dhe teknikisht rrisin mundesine per semundje. Keto jane teorite gjenetike me ne ze.

Nuk eshte se filipinasi me gjermanen do prodhojne domosdoshmerisht femije te shendetshem. Mund te dalin vlera te reja gjenetike ose te humbasin edhe vlerat qe kishin prindet. Por nese nuk provohet nuk ke si ta dish. Nje race e paster nuk eshte domosdoshmerisht fitimtare. E sidoqofte, asnje race nuk eshte e paster sic fantazojne shumica. Cdo vend ka kaluar luftra, semundje, pushtime, perdhunime, genocide, etj.


  Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 »
Trego 177 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.