Forumi Horizont Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »
Trego 10 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Aktualitete Ndėrkombėtare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=110)
-- Kriminelet shqiptare i strehon... Anglia (fluturon, fluturon, fluturon... gomari) (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=16800)


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 15 Mars 2009 - 12:29:

Nga Londra

Njė vrasės shqiptar, i arratisur nga Burgu i Bėnēės nė 1997-ėn, i ka kėrkuar gjykatės mosraportimin e seancave tė radhės nė procesin e ekstradimit qė po zhvillohet nė Londėr nga gazetarėt.

Afrim Sinani, i dėnuar me 22 vjet burg pėr vrasje pėrmes avokatėve mbrojtės, nė seancėn e djeshme tė ekstradimit i ka kėrkuar gjykatėsit qė nė seancat e radhės media mos tė raportojė, pasi do tė dėshmojnė 8 dėshmitarė tė ardhur nga Shqipėria. Sipas palės mbrojtėse, pėr njėrin nga 8 dėshmitarėt do tė kėrkohet anonimat i plotė, pasi mund t‘i rrezikohet jeta, madje edhe mund tė persekutohet nga qeveria shqiptare pėr vetė pozicionin qė mban nė administratėn shtetėrore. Gjatė kėsaj seance nuk u bėnė publikė emrat e dėshmitarėve.

Avokatėt e Sinanit i shprehėn gjykatėsit shqetėsimin e tyre, pasi Ambasada Britanike nė Tiranė u ka refuzuar atyre vizat, sepse ata rrezikojnė mos tė kthehen nga Anglia pas dhėnies dėshmi nė gjykatė. Megjithatė, gjykatėsi britanik ėshtė shprehur i vendosur qė t‘u japė fund "zvarritjeve" 15-mujore nga pala mbrojtėse e Afrim Sinanit deri mė tani. Ai ka ndėrruar tre pėrfaqėsues ligjorė. Shqiptari u arrestua nga Scotland Yard pėr llogari tė Interpol Tiranės mė 6 mars 2007, pas njė fshehjeje tė suksesshme 9-vjeēare nė Londėr, nėn emrin Afrim Pulaj. Nė kėtė proces ekstradimi, Afrim Sinani ka dėshmuar nė dy raste, ndėrsa nė njė seancė tjetėr ai ėshtė marrė nė pyetje nga juristi britanik, i cili pėrfaqėson qeverinė shqiptare nė kėtė proces. Dėshmitė e Sinanit kanė qenė kontradiktore, kur ai ėshtė marrė nė pyetje nga juristi i palės shqiptare.

Kėrkesa e fundit nga Afrim Sinani, qė mediat mos tė raportojnė seancat e ardhshme gjyqėsore, vijnė pas disa raportimeve nė gazetėn "Shqip" dhe nė gazetėn britanike "The People". Kjo lėvizje e fundit nė bllokimin e ekstradimit, ndėrmerret nė mėnyrė qė tė mos bėhet publik skenari i pėrgatitur me dėshmitarė tė ardhur nga Shqipėria, tė cilėt kėrkohen tė dėshmojnė nė mėnyrė anonime, nė favor tė Sinanit, i cili, megjithėse ėshtė person nė kėrkim nga Interpoli, kishte mundur tė fitonte nėnshtetėsinė britanike. Me po tė njėjtin skenar, disa muaj mė parė Frrok Koēeku, i dėnuar pėr vrasje, mundi tė bllokojė me sukses ekstradimin pėr nė Shqipėri. Nė favor tė tij dėshmoi njė dėshmitar i ardhur nga Tirana, tė cilit nuk iu bė emri publik nė gjykatė. Kjo kėrkesė do tė shqyrtohet nė seancėn e radhės mė 9 korrik.

Gjykatėsi britanik ka thėnė se gjatė seancave gjyqėsore 9-11 korrik, ai do t‘i japė fund shqyrtimit tė kėtij procesi. Sinani, 34 vjeē, banues nė zonėn Ilford nė lindje tė Londrės, nė dėshminė e tij disa muaj mė parė, i tha gjykatės se ai ėshtė amnistuar nė 1997-ėn nga Burgu i Bėnēės, ku po vuante dėnimin. Kjo dėshmi e rreme e raportuar nga "Shqip" dhe mediat britanike e kanė shqetėsuar Sinanin, i cili kėrkon qė nė seancat e radhės t‘i bėjė njė "black out" raportimit tė zhvillimeve nga procesi gjyqėsor i ekstradimit. Sinani, baba i katėr fėmijėve, kėrkohet nga shteti shqiptar pėr t‘u rikthyer nė vendin e vuajtjes sė dėnimit pėr vrasje. Ai ėshtė dėnuar nga Gjykata e Rrethit Kukės nė vitin 1995, si autor i vrasjes sė Astrit Sinanit, pasi fisi i kėtij tė fundit i kishte zėnė pritė Afrimit, nga ku mbeti i vrarė babai tij.

Tė suksesshmit e ekstradimeve tė bllokuara

Nėse Gjykata e Ekstradimeve, City of Westminster Magistrate, nuk do tė lejojė ekstradimin e Afrim Sinanit nga Anglia, atėherė numri i shqiptarėve tė arrestuar nė Londėr, tė cilėt jetojnė tė lirė rrugėve tė Anglisė, do tė shkojė nė gjashtė. Vitin e shkuar, Frrok Koēeku, dėnuar me 16 vjet pėr vrasje, nuk u ekstradua, pasi gjykata besoi se ai me tė vėrtetė persekutohej nga qeveria. Pjetėr Lekstakaj, i dėnuar me dhjetė vjet pėr tentativė vrasjeje nė njė fshat tė Lezhės, nuk u ekstradua, pasi ai vuan nga ērregullimet mendore dhe se nė Spitalin e Burgut nė Tiranė nuk kishte ekspertizė tė nevojshme pėr ta kuruar.

Rastin mė flagrant pėr tė mos u ekstraduar nga Anglia do ta shėnonte Hektor Mahmutaj nga Fieri, i dėnuar me 25 vjet burg. Juristi britanik, John Hardy, pėrfaqėsues i qeverisė shqiptare nė proces, u tėrhoq, pasi besonte se problemi i rigjykimit tė personave tė ekstraduar nuk zbatohej si duhet. Po pėr kėtė problem, nė janar 2007 Imer Hasani, i dėnuar me 20 vjet pėr vrasje, nuk do tė ekstradohej nga Anglia.

Tre vjet mė parė, Fatmir Bleta nė Gjykatėn e Lartė, Royal Court of Justice, pėr ēėshtje teknike fitoi procesin me shtetin shqiptar pėr mosekstradim pėr arsyen e vetme se shteti shqiptar nuk i kishte dėrguar nė shtėpi vendimin e gjyqit nė mungesė dhe ta njoftonte se ai ishte person nė kėrkim. Rasti Bleta ėshtė kthyer nė precedent, duke u pėrdorur masivisht nga juristėt britanikė nė proceset e ekstradimit ndaj shqiptarėve.Njė vrasės shqiptar, i arratisur nga Burgu i Bėnēės nė 1997-ėn, i ka kėrkuar gjykatės mosraportimin e seancave tė radhės nė procesin e ekstradimit qė po zhvillohet nė Londėr nga gazetarėt.

Afrim Sinani, i dėnuar me 22 vjet burg pėr vrasje pėrmes avokatėve mbrojtės, nė seancėn e djeshme tė ekstradimit i ka kėrkuar gjykatėsit qė nė seancat e radhės media mos tė raportojė, pasi do tė dėshmojnė 8 dėshmitarė tė ardhur nga Shqipėria. Sipas palės mbrojtėse, pėr njėrin nga 8 dėshmitarėt do tė kėrkohet anonimat i plotė, pasi mund t‘i rrezikohet jeta, madje edhe mund tė persekutohet nga qeveria shqiptare pėr vetė pozicionin qė mban nė administratėn shtetėrore. Gjatė kėsaj seance nuk u bėnė publikė emrat e dėshmitarėve.

Avokatėt e Sinanit i shprehėn gjykatėsit shqetėsimin e tyre, pasi Ambasada Britanike nė Tiranė u ka refuzuar atyre vizat, sepse ata rrezikojnė mos tė kthehen nga Anglia pas dhėnies dėshmi nė gjykatė. Megjithatė, gjykatėsi britanik ėshtė shprehur i vendosur qė t‘u japė fund "zvarritjeve" 15-mujore nga pala mbrojtėse e Afrim Sinanit deri mė tani. Ai ka ndėrruar tre pėrfaqėsues ligjorė. Shqiptari u arrestua nga Scotland Yard pėr llogari tė Interpol Tiranės mė 6 mars 2007, pas njė fshehjeje tė suksesshme 9-vjeēare nė Londėr, nėn emrin Afrim Pulaj. Nė kėtė proces ekstradimi, Afrim Sinani ka dėshmuar nė dy raste, ndėrsa nė njė seancė tjetėr ai ėshtė marrė nė pyetje nga juristi britanik, i cili pėrfaqėson qeverinė shqiptare nė kėtė proces. Dėshmitė e Sinanit kanė qenė kontradiktore, kur ai ėshtė marrė nė pyetje nga juristi i palės shqiptare.

Kėrkesa e fundit nga Afrim Sinani, qė mediat mos tė raportojnė seancat e ardhshme gjyqėsore, vijnė pas disa raportimeve nė gazetėn "Shqip" dhe nė gazetėn britanike "The People". Kjo lėvizje e fundit nė bllokimin e ekstradimit, ndėrmerret nė mėnyrė qė tė mos bėhet publik skenari i pėrgatitur me dėshmitarė tė ardhur nga Shqipėria, tė cilėt kėrkohen tė dėshmojnė nė mėnyrė anonime, nė favor tė Sinanit, i cili, megjithėse ėshtė person nė kėrkim nga Interpoli, kishte mundur tė fitonte nėnshtetėsinė britanike. Me po tė njėjtin skenar, disa muaj mė parė Frrok Koēeku, i dėnuar pėr vrasje, mundi tė bllokojė me sukses ekstradimin pėr nė Shqipėri. Nė favor tė tij dėshmoi njė dėshmitar i ardhur nga Tirana, tė cilit nuk iu bė emri publik nė gjykatė. Kjo kėrkesė do tė shqyrtohet nė seancėn e radhės mė 9 korrik.

Gjykatėsi britanik ka thėnė se gjatė seancave gjyqėsore 9-11 korrik, ai do t‘i japė fund shqyrtimit tė kėtij procesi. Sinani, 34 vjeē, banues nė zonėn Ilford nė lindje tė Londrės, nė dėshminė e tij disa muaj mė parė, i tha gjykatės se ai ėshtė amnistuar nė 1997-ėn nga Burgu i Bėnēės, ku po vuante dėnimin. Kjo dėshmi e rreme e raportuar nga "Shqip" dhe mediat britanike e kanė shqetėsuar Sinanin, i cili kėrkon qė nė seancat e radhės t‘i bėjė njė "black out" raportimit tė zhvillimeve nga procesi gjyqėsor i ekstradimit. Sinani, baba i katėr fėmijėve, kėrkohet nga shteti shqiptar pėr t‘u rikthyer nė vendin e vuajtjes sė dėnimit pėr vrasje. Ai ėshtė dėnuar nga Gjykata e Rrethit Kukės nė vitin 1995, si autor i vrasjes sė Astrit Sinanit, pasi fisi i kėtij tė fundit i kishte zėnė pritė Afrimit, nga ku mbeti i vrarė babai tij.

Tė suksesshmit e ekstradimeve tė bllokuara

Nėse Gjykata e Ekstradimeve, City of Westminster Magistrate, nuk do tė lejojė ekstradimin e Afrim Sinanit nga Anglia, atėherė numri i shqiptarėve tė arrestuar nė Londėr, tė cilėt jetojnė tė lirė rrugėve tė Anglisė, do tė shkojė nė gjashtė. Vitin e shkuar, Frrok Koēeku, dėnuar me 16 vjet pėr vrasje, nuk u ekstradua, pasi gjykata besoi se ai me tė vėrtetė persekutohej nga qeveria. Pjetėr Lekstakaj, i dėnuar me dhjetė vjet pėr tentativė vrasjeje nė njė fshat tė Lezhės, nuk u ekstradua, pasi ai vuan nga ērregullimet mendore dhe se nė Spitalin e Burgut nė Tiranė nuk kishte ekspertizė tė nevojshme pėr ta kuruar.

Rastin mė flagrant pėr tė mos u ekstraduar nga Anglia do ta shėnonte Hektor Mahmutaj nga Fieri, i dėnuar me 25 vjet burg. Juristi britanik, John Hardy, pėrfaqėsues i qeverisė shqiptare nė proces, u tėrhoq, pasi besonte se problemi i rigjykimit tė personave tė ekstraduar nuk zbatohej si duhet. Po pėr kėtė problem, nė janar 2007 Imer Hasani, i dėnuar me 20 vjet pėr vrasje, nuk do tė ekstradohej nga Anglia.

Tre vjet mė parė, Fatmir Bleta nė Gjykatėn e Lartė, Royal Court of Justice, pėr ēėshtje teknike fitoi procesin me shtetin shqiptar pėr mosekstradim pėr arsyen e vetme se shteti shqiptar nuk i kishte dėrguar nė shtėpi vendimin e gjyqit nė mungesė dhe ta njoftonte se ai ishte person nė kėrkim. Rasti Bleta ėshtė kthyer nė precedent, duke u pėrdorur masivisht nga juristėt britanikė nė proceset e ekstradimit ndaj shqiptarėve.


  Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »
Trego 10 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.