Forumi Horizont
Trego 10 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Aktualitete Ndėrkombėtare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=110)
-- Kriminelet shqiptare i strehon... Anglia (fluturon, fluturon, fluturon... gomari) (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=16800)


Postuar nga Fajtori datė 26 Janar 2009 - 11:23:

Kriminelet shqiptare i strehon... Anglia (fluturon, fluturon, fluturon... gomari)

Ne lajmet e djeshme shqiptare spikat nje paradoks i vecante. Eshte rasti i rreth 100 krimineleve shqiptare qe pasi kryejne vrasje dhe krime te ndryshme largohen nga Shqiperia per tu strehuar ne vendet me drejtesi "te zhvilluar". Ndodh pastaj qe Anglia te refuzoje ekstradimet e krimineleve te tille, te cilet dora dores fitojne ndonjehere edhe nenshtetesine britanike duke u hequr si kosovare.

Qe Anglia eshte bere djep i krimeneleve dhe kriminalitetit shqiptar kjo nuk do shume mend. Por ajo qe nuk kuptohet nga zyrtaret britanike eshte se Shqiperia po sabotohet nga vete vendet "e kulluara" perendimore, te cilat nuk lejojne qe drejtesia tradicionale te vihet ne vend. Per keto aresye shteti yne behet i pafuqishem, nderkohe qe njerezit gjejne zgjidhje ne drejtesine vetjake, sic eshte gjakmarrja.

Institucionet angleze po bejne gabime te ngjashme me ato te Italise ne vitet '90, kur sentimentet e gjynafit popullor penguan gjykimin e kthjellet te krimineleve dhe cuan ne paragjykimet raciste qe vazhdojne akoma dhe sot. Fundja racizmi ndaj shqiptareve eshte vetem nje menyre mbrojtje e cilitdo populli qe keqtrajtohet dhe perdoret si baze kriminale apo vend strehimi. Gezeta Daily News ka publikuar nje artikull qe ve ne pah mashtrimet e shqiptareve qe shtiren si kosovare. Megjithese shume emigrante punojne ne menyre te ndershme dhe genjejne thjesht per te fituar dokumentat, duhet pranuar se te njejtat menyra po perdoren edhe nga super-kriminelet e regjur qe perzihen me hallexhinjte. Per hir te respektit historik ndaj drejtesise, apo per hir te respektit ndaj popullit kosovar, do ishte mire qe edhe ato nenshtetesi te dhena deri sot nga vendet perendimore te rivleresohen nga fillimi. Ne kete menyre njerezve te ndershem mund ti ri-jepet nenshtetesia pasi kane treguar pastertine e dosjes kriminale ne gjithe Evropen, ndersa mashtruesit mund te ri-atdhesohen dhe te lajne borxhet me drejtesine e vendit ku kane kryer krimin.

Daily News:
80 foreign murderers welcomed to Britain: Albanian killers allowed to stay despite being on Interpol 'wanted' list

Crackdown on Albanians who lied about fleeing Kosovo war

Ne kushte te tilla eshte mese e pranueshme qe sherbimet sekrete shqiptare te nderhyjne direkt ne Angli duke eleminuar kriminelet me vrasje direkte. Eshte nje forme drejtesie qe shtetet e aplikojne dora dores ne raste ekstreme. Dhe duke qene se mungesa e drejtesise ne Shqiperi po mban mbrapa 3 milione shqiptare (dhe po detyron 2 milione te tjere te ikin nga Shqiperia) kthimi i drejtesise ne vend eshte me interes te gjere kombetar, pra mund te shihet si nevoje ekstreme. Vetem ne kete menyre shteti mund te quhet shtet dhe besimi tek institucionet shteterore mund te vihet ne vend.


Postuar nga IQVLORA datė 01 Shkurt 2009 - 22:31:

Une qe kam njohur disa syresh mendoj se jane me shume se 100.Nja 250 e mos me teper.Shumica e tyre kane vrare dhe jane ne hasmeri per gjaqe.Qe te gjithe jane nga veriu i Shqiperise.Te gjithe jane regjistruar me emra dhe mbiemra te rreme,por fytyren e kane te vertete.Duke degjuar per bemat e drejtesise sone qe eshte e korruptuar drejtesia britanike ka vendosur te mos i perfill kerkesat e drejtesise shqiptare per ekstradim.keshtu ka bere edhe Suedia,belgjika,Zvicra e ndonje vend tjeter.


Postuar nga lezhjani-82 datė 02 Shkurt 2009 - 03:09:

Per te mos ta zgjatur shume , e njejta gje eshte edhe ketu ne NY, e me egzaktesisht ne Bronx. Edhe un njoh shume !


Postuar nga shelgu datė 02 Shkurt 2009 - 03:50:

Shume i rende ky artikull.

Fakti eshte qe shqiptaret kane nje kriminalitet mjaft te larte. KJo nuk mund te fajesoje nje popull, aspak, por kushtet neper te cilat po kalon drejtesia jone dhe niveli shume i ulet ekonomik dhe kultural.

Fatkeqesisht!

Nje gjykates ne Shqiperi, edhe sikur te doje eshte duarlidhur nga shume rrethana per te zbatuar ligjin. Ne te njejtat kushte shume shtete, zhvilluan nje ekstrem tjeter. Ishin te drejtet qe u organizuan dhe filluan te bvendosnin drejtesine ne vend.

Keshtu u vrane jo vetem kriminele, por edhe zurtare qe nuk mund te zbatonin drejtesine. Rreth vicioz i ndyre edhe ky.

Peng mbetet populli, si gjithmone.


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 15 Mars 2009 - 12:29:

Nga Londra

Njė vrasės shqiptar, i arratisur nga Burgu i Bėnēės nė 1997-ėn, i ka kėrkuar gjykatės mosraportimin e seancave tė radhės nė procesin e ekstradimit qė po zhvillohet nė Londėr nga gazetarėt.

Afrim Sinani, i dėnuar me 22 vjet burg pėr vrasje pėrmes avokatėve mbrojtės, nė seancėn e djeshme tė ekstradimit i ka kėrkuar gjykatėsit qė nė seancat e radhės media mos tė raportojė, pasi do tė dėshmojnė 8 dėshmitarė tė ardhur nga Shqipėria. Sipas palės mbrojtėse, pėr njėrin nga 8 dėshmitarėt do tė kėrkohet anonimat i plotė, pasi mund t‘i rrezikohet jeta, madje edhe mund tė persekutohet nga qeveria shqiptare pėr vetė pozicionin qė mban nė administratėn shtetėrore. Gjatė kėsaj seance nuk u bėnė publikė emrat e dėshmitarėve.

Avokatėt e Sinanit i shprehėn gjykatėsit shqetėsimin e tyre, pasi Ambasada Britanike nė Tiranė u ka refuzuar atyre vizat, sepse ata rrezikojnė mos tė kthehen nga Anglia pas dhėnies dėshmi nė gjykatė. Megjithatė, gjykatėsi britanik ėshtė shprehur i vendosur qė t‘u japė fund "zvarritjeve" 15-mujore nga pala mbrojtėse e Afrim Sinanit deri mė tani. Ai ka ndėrruar tre pėrfaqėsues ligjorė. Shqiptari u arrestua nga Scotland Yard pėr llogari tė Interpol Tiranės mė 6 mars 2007, pas njė fshehjeje tė suksesshme 9-vjeēare nė Londėr, nėn emrin Afrim Pulaj. Nė kėtė proces ekstradimi, Afrim Sinani ka dėshmuar nė dy raste, ndėrsa nė njė seancė tjetėr ai ėshtė marrė nė pyetje nga juristi britanik, i cili pėrfaqėson qeverinė shqiptare nė kėtė proces. Dėshmitė e Sinanit kanė qenė kontradiktore, kur ai ėshtė marrė nė pyetje nga juristi i palės shqiptare.

Kėrkesa e fundit nga Afrim Sinani, qė mediat mos tė raportojnė seancat e ardhshme gjyqėsore, vijnė pas disa raportimeve nė gazetėn "Shqip" dhe nė gazetėn britanike "The People". Kjo lėvizje e fundit nė bllokimin e ekstradimit, ndėrmerret nė mėnyrė qė tė mos bėhet publik skenari i pėrgatitur me dėshmitarė tė ardhur nga Shqipėria, tė cilėt kėrkohen tė dėshmojnė nė mėnyrė anonime, nė favor tė Sinanit, i cili, megjithėse ėshtė person nė kėrkim nga Interpoli, kishte mundur tė fitonte nėnshtetėsinė britanike. Me po tė njėjtin skenar, disa muaj mė parė Frrok Koēeku, i dėnuar pėr vrasje, mundi tė bllokojė me sukses ekstradimin pėr nė Shqipėri. Nė favor tė tij dėshmoi njė dėshmitar i ardhur nga Tirana, tė cilit nuk iu bė emri publik nė gjykatė. Kjo kėrkesė do tė shqyrtohet nė seancėn e radhės mė 9 korrik.

Gjykatėsi britanik ka thėnė se gjatė seancave gjyqėsore 9-11 korrik, ai do t‘i japė fund shqyrtimit tė kėtij procesi. Sinani, 34 vjeē, banues nė zonėn Ilford nė lindje tė Londrės, nė dėshminė e tij disa muaj mė parė, i tha gjykatės se ai ėshtė amnistuar nė 1997-ėn nga Burgu i Bėnēės, ku po vuante dėnimin. Kjo dėshmi e rreme e raportuar nga "Shqip" dhe mediat britanike e kanė shqetėsuar Sinanin, i cili kėrkon qė nė seancat e radhės t‘i bėjė njė "black out" raportimit tė zhvillimeve nga procesi gjyqėsor i ekstradimit. Sinani, baba i katėr fėmijėve, kėrkohet nga shteti shqiptar pėr t‘u rikthyer nė vendin e vuajtjes sė dėnimit pėr vrasje. Ai ėshtė dėnuar nga Gjykata e Rrethit Kukės nė vitin 1995, si autor i vrasjes sė Astrit Sinanit, pasi fisi i kėtij tė fundit i kishte zėnė pritė Afrimit, nga ku mbeti i vrarė babai tij.

Tė suksesshmit e ekstradimeve tė bllokuara

Nėse Gjykata e Ekstradimeve, City of Westminster Magistrate, nuk do tė lejojė ekstradimin e Afrim Sinanit nga Anglia, atėherė numri i shqiptarėve tė arrestuar nė Londėr, tė cilėt jetojnė tė lirė rrugėve tė Anglisė, do tė shkojė nė gjashtė. Vitin e shkuar, Frrok Koēeku, dėnuar me 16 vjet pėr vrasje, nuk u ekstradua, pasi gjykata besoi se ai me tė vėrtetė persekutohej nga qeveria. Pjetėr Lekstakaj, i dėnuar me dhjetė vjet pėr tentativė vrasjeje nė njė fshat tė Lezhės, nuk u ekstradua, pasi ai vuan nga ērregullimet mendore dhe se nė Spitalin e Burgut nė Tiranė nuk kishte ekspertizė tė nevojshme pėr ta kuruar.

Rastin mė flagrant pėr tė mos u ekstraduar nga Anglia do ta shėnonte Hektor Mahmutaj nga Fieri, i dėnuar me 25 vjet burg. Juristi britanik, John Hardy, pėrfaqėsues i qeverisė shqiptare nė proces, u tėrhoq, pasi besonte se problemi i rigjykimit tė personave tė ekstraduar nuk zbatohej si duhet. Po pėr kėtė problem, nė janar 2007 Imer Hasani, i dėnuar me 20 vjet pėr vrasje, nuk do tė ekstradohej nga Anglia.

Tre vjet mė parė, Fatmir Bleta nė Gjykatėn e Lartė, Royal Court of Justice, pėr ēėshtje teknike fitoi procesin me shtetin shqiptar pėr mosekstradim pėr arsyen e vetme se shteti shqiptar nuk i kishte dėrguar nė shtėpi vendimin e gjyqit nė mungesė dhe ta njoftonte se ai ishte person nė kėrkim. Rasti Bleta ėshtė kthyer nė precedent, duke u pėrdorur masivisht nga juristėt britanikė nė proceset e ekstradimit ndaj shqiptarėve.Njė vrasės shqiptar, i arratisur nga Burgu i Bėnēės nė 1997-ėn, i ka kėrkuar gjykatės mosraportimin e seancave tė radhės nė procesin e ekstradimit qė po zhvillohet nė Londėr nga gazetarėt.

Afrim Sinani, i dėnuar me 22 vjet burg pėr vrasje pėrmes avokatėve mbrojtės, nė seancėn e djeshme tė ekstradimit i ka kėrkuar gjykatėsit qė nė seancat e radhės media mos tė raportojė, pasi do tė dėshmojnė 8 dėshmitarė tė ardhur nga Shqipėria. Sipas palės mbrojtėse, pėr njėrin nga 8 dėshmitarėt do tė kėrkohet anonimat i plotė, pasi mund t‘i rrezikohet jeta, madje edhe mund tė persekutohet nga qeveria shqiptare pėr vetė pozicionin qė mban nė administratėn shtetėrore. Gjatė kėsaj seance nuk u bėnė publikė emrat e dėshmitarėve.

Avokatėt e Sinanit i shprehėn gjykatėsit shqetėsimin e tyre, pasi Ambasada Britanike nė Tiranė u ka refuzuar atyre vizat, sepse ata rrezikojnė mos tė kthehen nga Anglia pas dhėnies dėshmi nė gjykatė. Megjithatė, gjykatėsi britanik ėshtė shprehur i vendosur qė t‘u japė fund "zvarritjeve" 15-mujore nga pala mbrojtėse e Afrim Sinanit deri mė tani. Ai ka ndėrruar tre pėrfaqėsues ligjorė. Shqiptari u arrestua nga Scotland Yard pėr llogari tė Interpol Tiranės mė 6 mars 2007, pas njė fshehjeje tė suksesshme 9-vjeēare nė Londėr, nėn emrin Afrim Pulaj. Nė kėtė proces ekstradimi, Afrim Sinani ka dėshmuar nė dy raste, ndėrsa nė njė seancė tjetėr ai ėshtė marrė nė pyetje nga juristi britanik, i cili pėrfaqėson qeverinė shqiptare nė kėtė proces. Dėshmitė e Sinanit kanė qenė kontradiktore, kur ai ėshtė marrė nė pyetje nga juristi i palės shqiptare.

Kėrkesa e fundit nga Afrim Sinani, qė mediat mos tė raportojnė seancat e ardhshme gjyqėsore, vijnė pas disa raportimeve nė gazetėn "Shqip" dhe nė gazetėn britanike "The People". Kjo lėvizje e fundit nė bllokimin e ekstradimit, ndėrmerret nė mėnyrė qė tė mos bėhet publik skenari i pėrgatitur me dėshmitarė tė ardhur nga Shqipėria, tė cilėt kėrkohen tė dėshmojnė nė mėnyrė anonime, nė favor tė Sinanit, i cili, megjithėse ėshtė person nė kėrkim nga Interpoli, kishte mundur tė fitonte nėnshtetėsinė britanike. Me po tė njėjtin skenar, disa muaj mė parė Frrok Koēeku, i dėnuar pėr vrasje, mundi tė bllokojė me sukses ekstradimin pėr nė Shqipėri. Nė favor tė tij dėshmoi njė dėshmitar i ardhur nga Tirana, tė cilit nuk iu bė emri publik nė gjykatė. Kjo kėrkesė do tė shqyrtohet nė seancėn e radhės mė 9 korrik.

Gjykatėsi britanik ka thėnė se gjatė seancave gjyqėsore 9-11 korrik, ai do t‘i japė fund shqyrtimit tė kėtij procesi. Sinani, 34 vjeē, banues nė zonėn Ilford nė lindje tė Londrės, nė dėshminė e tij disa muaj mė parė, i tha gjykatės se ai ėshtė amnistuar nė 1997-ėn nga Burgu i Bėnēės, ku po vuante dėnimin. Kjo dėshmi e rreme e raportuar nga "Shqip" dhe mediat britanike e kanė shqetėsuar Sinanin, i cili kėrkon qė nė seancat e radhės t‘i bėjė njė "black out" raportimit tė zhvillimeve nga procesi gjyqėsor i ekstradimit. Sinani, baba i katėr fėmijėve, kėrkohet nga shteti shqiptar pėr t‘u rikthyer nė vendin e vuajtjes sė dėnimit pėr vrasje. Ai ėshtė dėnuar nga Gjykata e Rrethit Kukės nė vitin 1995, si autor i vrasjes sė Astrit Sinanit, pasi fisi i kėtij tė fundit i kishte zėnė pritė Afrimit, nga ku mbeti i vrarė babai tij.

Tė suksesshmit e ekstradimeve tė bllokuara

Nėse Gjykata e Ekstradimeve, City of Westminster Magistrate, nuk do tė lejojė ekstradimin e Afrim Sinanit nga Anglia, atėherė numri i shqiptarėve tė arrestuar nė Londėr, tė cilėt jetojnė tė lirė rrugėve tė Anglisė, do tė shkojė nė gjashtė. Vitin e shkuar, Frrok Koēeku, dėnuar me 16 vjet pėr vrasje, nuk u ekstradua, pasi gjykata besoi se ai me tė vėrtetė persekutohej nga qeveria. Pjetėr Lekstakaj, i dėnuar me dhjetė vjet pėr tentativė vrasjeje nė njė fshat tė Lezhės, nuk u ekstradua, pasi ai vuan nga ērregullimet mendore dhe se nė Spitalin e Burgut nė Tiranė nuk kishte ekspertizė tė nevojshme pėr ta kuruar.

Rastin mė flagrant pėr tė mos u ekstraduar nga Anglia do ta shėnonte Hektor Mahmutaj nga Fieri, i dėnuar me 25 vjet burg. Juristi britanik, John Hardy, pėrfaqėsues i qeverisė shqiptare nė proces, u tėrhoq, pasi besonte se problemi i rigjykimit tė personave tė ekstraduar nuk zbatohej si duhet. Po pėr kėtė problem, nė janar 2007 Imer Hasani, i dėnuar me 20 vjet pėr vrasje, nuk do tė ekstradohej nga Anglia.

Tre vjet mė parė, Fatmir Bleta nė Gjykatėn e Lartė, Royal Court of Justice, pėr ēėshtje teknike fitoi procesin me shtetin shqiptar pėr mosekstradim pėr arsyen e vetme se shteti shqiptar nuk i kishte dėrguar nė shtėpi vendimin e gjyqit nė mungesė dhe ta njoftonte se ai ishte person nė kėrkim. Rasti Bleta ėshtė kthyer nė precedent, duke u pėrdorur masivisht nga juristėt britanikė nė proceset e ekstradimit ndaj shqiptarėve.


Postuar nga Fajtori datė 15 Mars 2009 - 12:53:

Domethene kriminelet e rendomte shqiptare, jo vetem qe nuk kryejne denimin e tyre, por perdhosin edhe imazhin e qeverise shqiptare, duke pretenduar se qeveria i persekuton. Besoj e dime te gjithe se qeveria shqiptare ka shume difekte, por nuk mund te akuzohet per persekutime njerezish.

Keta njerez jane gati te shesin Shqiperine qe te evitojne denimin e tyre. Me pak fjale mund te quhen me plot fjalen tradhetare. Keta jane shqiptaret qe na perfaqsojne, njerez qe marrin nje pashaporte te huaj dhe fillojne te hedhin balte mbi imazhin e Shqiperise per aresye personale.


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 15 Mars 2009 - 13:12:

Po cpret ta ndyshosh Shqiperine .....Mundesit i ke ..... basta ne Forum kalo atje ku ka nevoj atdheu.....


Postuar nga IQVLORA datė 20 Mars 2009 - 14:04:

Keta vrases jane marre me pune te pista dhe kane siguruar edhe goxha pare.Si rezultat i kesaj ata gjejne avoketer qe vertete paguajne shuma te majme,por edhe i shpetojne nga zullumi i tyre vrastar.
Ketu ne Londer, sic e dini te gjithe eshte strehuar edhe nje zyrtar i larte i SHIK i quajtur I Kumbaro,i cil ka torturuar gjer ne vdekje se bashku me Sefgjinin e tatimeve Remzi Hoxhen nje patriot kosovar e me pas e kane zhdukur.Ky fytyre qen eshte maskuar si ne pamje po ashtu ka ndruar edhe emrin,duke pretenduar se eshte arab.Edhe per kete laro te Berishes do te vendose nje gjykate londineze.Ka shume gjasa qe ky kriminel te ekstradohet per llogari te drejtesise shqiptare,sepse nga kontrollet qe i jane bere ne shtepi i jane gjetur prova se ai ka genjyer drejtesine britanike.Pra sic kam thene edhe ne shkrimin e pare,ketu fshihen shume ish SHIK-as dhe plot kriminele e vrases.Kur ke nje shtet te dobet patjeter qe te tjeret do te ta shperfillin drejtesine.E pafaleshme!


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 11 Tetor 2009 - 21:42:

Po mir nese Anglia strehon kriminelet ,po Shqiperia cfare strehon ato qe lyen duart me gjak gjate nje regjimi , e gjith Bota eshte ne keqe skemi cbejme ...O hapesir o dreq paska lindu per te ndreq.........


Postuar nga Tulipani datė 11 Tetor 2009 - 23:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE
O hapesir o dreq paska lindu per te ndreq.........


Kjo bote u shthur o prapesire o dreq qe paskam lindur te te ndreq ...


 
Trego 10 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.